placeholder
"

Alabalık Yağı

" araması için 315 sonuç listeleniyor

Alabalık Yağı

Alabalık Yağı Kullanımı

Alabalık yağı adından da anlaşılacağı üzere bir tatlı su balığı olan dikensiz yüzgeçli ve küçük pullu bir balık olan alabalıktan üretilen yağdır. Doğal ortamında oksijeni bol suları sever ve bu genellikle akarsularda yaşar. Akarsular oksijen bakımından durağan sulara göre daha zengindir. Ülkemizde son yıllarda doğal ortamı dışında çiftlik balıkçılığı bağlamında alabalık üretimi çok gelişmiştir. Bu gelişmeye bağlı olarak alabalığın tüketimi ve bu balıktan elde edilen ürünler de giderek artış göstermektedir. Alabalık yağı sadece kendi başına kullanılabilen bir ürün olmakla birlikte birçok ürünün ham maddesi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Alabalık üretiminden tüketimine kadar çok geniş bir üretim alanının vazgeçilmez bir parçasıdır. Tıptan kozmetiğe, gıda sektöründen imalat sektörüne kadar birçok alanda alabalıktan ve alabalıktan üretilen yağ v.b. ürünlere ihtiyaç duyulur. Bunun soncunda alabalık ve alabalıktan elde edilen yan ürünler ülkemizde başlı başına bir sektör halini almıştır. Türkiye’nin hemen her yerinde alabalık çiftliklerine rastlanılmaktadır. Bu çiftliklerde üretilen balıklar tüm bu kullanım alanlarına alabalık temini yapmaktadır. Alabalık yağı kullanımı da bu gelişmeye ve yaygınlaşmaya bağlı olarak gün gün artmaya devam etmektedir. Alabalık yağının bu denli farklı alanda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bu yağ üzerindeki bilimsel araştırmaların da yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Hemen her alanda üretilen birçok üründe katkısı bulunan alabalık ve alabalık yağı belki de birçok faydalı özelliğinin de zamanla ortaya çıkmasını beklemektedir. Bu seviyede üretilen ve talep gören bu ürüne de gün geçtikçe ulaşma olanakları da artmaya devam ediyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak çevrimiçi alışveriş siteleri yardımıyla da alabalık yağı temini de artmaktadır. Alabalık yağı tüm bu özelliklerinin yanı sıra alternatif tıp alanında da kullanılmaktadır. Ancak her zaman olduğu gibi tıp alanında kullanılması durumunda bilim adamlarının tavsiyeleri ışığında kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle tıp alanında kullanım alanının artmasıyla birlikte bu tip ürünler suiistimale açık hale gelmektedir. Bunun önüne geçmek yine tedbirli ve ihtiyatlı davranarak uzman görüşleriyle hareket edilmelidir. Tüm bu öneriler ışığında hangi alanda ihtiyaç duyarsanız duyun alabalık yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Alabalık Yağı ve Ürünleri Üretimi

Her geçen gün kullanımı artan ve çok çeşitli alanlarda kullanımı yaygınlaşan alabalık ve alabalık yağı farklı şekillerde üretimi gerçekleşmektedir. İlaç sektöründen kozmetik sektörüne kadar çok farklı alanlarda kullanılan bir ürün haline gelen alabalık yağı devlet denetiminde ve bu konuya ilişkin yasalar çerçevesinde seri üretimleri devam etmektedir. Genel anlamda balık yağı üretiminde uygulanan bütün yöntemler alabalık yağı üretiminde de kullanılmaktadır. Bu üretim yöntemlerinden birisi ıslak basma yöntemidir. Balık yağı emilmeden önce içerisindeki protein ve sudan ayrışması için 95 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Isıtılan balıkların içeriğindeki maddeler ayrışmaya başlar. Su ve proteinden daha ağır bir madde olan yağlar diğer sıvılardan ayrılmak suretiyle depolanır. En çok kullanılan yöntem ise buharda pişirme yöntemidir. Bu yöntemle buharda pişirilen balıktan damıtılan sıvılar içerisinde yağlar ayrıştırılır. Presleme yönteminde daha çok balık yağı elde edilmesine karşın buharla pişirme yönteminde daha saf balık yağı elde edildiğinden bu yöntem daha yaygındır. Bu şekilde üretilen alabalık yağları daha saf ve homojen olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Balık yağı ne kadar saf olursa kullanıldığı amaca yönelik etkisi o derece de artacaktır. Ne için kullanılırsa kullanılsın her ürünün en saf ve katışıksız hali daha verimlidir. Kullanım alanı üretim kapasitesi arttıkça alabalık piyasada orijinal alabalık yağı diye satılan fakat içerisinde farklı maddeler barındıran ürünlere rastlanılmaktadır. Saf olmayan içerisinde katkı maddeleri bulunan alabalık yağları kullanımında amaçlanan etkiyi göstermekten uzaktır. Alabalık yağı bir gıda maddesi olarak tüketilmesinin yanı sıra daha farklı şekillerde kullanılabilen ürün olarak da imal edilmektedir. Alabalık yağı kremi ve alabalık yağı hapı bunlardan başlıca karşımıza çıkanlarıdır. Bu ürünlerin üretimi sırasında özellikle krem ve haplar tamamıyla belirli bir amaç için üretilir. Krem olarak üretilenler özellikle eklem ağrıları ve nemlendirici özelliğiyle öne çıkar. Tabi tıp alanında başlı başına bir tedavi görevi görmese de ağrıların ve yaraların tedavi edilmesinde yardımcı unsur olarak karşımıza çıkar. Doktor muayenesi sonrasında verilen asli ilaçların ve merhemlerin yanı sıra onları destekleyici ve tamamlayıcı rol oynar. Böyle bir rolü olmasından dolayı üretimi gün gün artmakta ve ürün çeşitliliği de gelişmektedir. Kullanıcılar da ihtiyaçlarına göre üretilen bu farklı ürünler arasından tercih yapar ve kullanır.

Alabalık Yağının İnanılmaz İçeriği

Alabalık üretiminin büyük bir kısmının çiftlik üretimiyle gerçekleşmesi aslında bu balıkların doğadaki insan yaşamına bağlı zararlı maddelerle en az temasla üretilmesini de sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında zaten başlı başına sağlıklı bir ürün olarak karşımıza çıkan balıklar bu üretim tekniğiyle daha da güvenilir bir tüketim ürün olmaktadır. Bu elbette bu balıklardan üretilen diğer ürünlere de sağlık açısından ayrı bir güvenilirlik katmaktadır. Alabalık yağı üzerine birçok araştırmalar yapılmış hakkından tezler, doktoralar bitirilmiş ve çok sayıda profesörler bu konuda kendisini uzmanlaştırmıştır. Bilimsel açıdan bu kadar ilgi görmesini hak eden bir ürün olan alabalık yağı içeriğinde de birçok vitamini ve minerali barındırmaktadır. Aslında bu kadar çok farklı alanlarda farklı sebeplerle kullanılmasının en büyük sebebi de bu vitaminleri ve mineralleri içerisinde barındırmasıdır. En önemli içeriği ise Omega- 3 bakımından oldukça zengin olmasıdır. İnsan vücudu tarafından üretimi yapılamayan Omega-32ün dışarıdan alınması gerekir. Omega-3 ihtiyacı insanda anne karnında başlar ve yaşlılığa kadar devam eder. Hayatımızın her evresinde destekleyici bir etkisi vardır. İçeriğinde EPA ve DHA adı verilen bu yağ asitleri insan hayatında birçok alanda ihtiyaç duyulan bir yağ asidi olarak karşımıza çıkar. İnsanlar hastalıklardan kurtulmak ya da daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak adın bu yağ asidinden faydalanmak istemektedirler. Alabalık yağı hapı ve alabalık yağı iksiri gibi çok çeşitli isimlerde ve formlarda insanların satışına sunulmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı alabalık yağı balığın üretiminden yağın elde edilme süreçlerine kadar tamamen bilimsel veriler ışığından devlet kontrolünde ve titizlikle üretilmesi gereken bir üründür. İnsan hayatını bu denli etkileyen ürünlerin kullanım şekilleri ve satışı devamlı bir şekilde yasalar ve mevzuatlar çerçevesinde denetlenmektedir. Daha önceleri sadece eczanelerde ve aktarlardan ulaşılabilen bir ürün olan alabalık yağı teknolojinin de gelişmesiyle artık çevrimiçi platformlardan da kolaylıkla temin edilebilmektedir. Her konuda güvenilir alışveriş yapabilme imkânı sunan çevrimiçi alışveriş tarzı git gide her türlü ürünün temininde ilk akla gelen alışveriş seçeneği olma yolunda ilerlemektedir.

Alabalık Yağının Mucizevi Faydaları

Tamamen sağlıklı ortamlarda üretilen alabalıklardan farklı şekillerde üretilen alabalık yağı faydaları üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde git gide artmaktadır. İki sektör alabalık yağı ile ilgili araştırmalarına ve ürün çeşitliliği üzerine çalışmalarına özellikle hız vermiş durumdadır. Bunlar alternatif tıp ve kozmetik sektörü. Kozmetik sektörü alabalık yağının başlı başına bir kozmetik ürünü olarak sunmasının yanında alabalık yağı içeren bir çok ürünü de geliştirmiş ve üretimini yapmaktadır. Alabalık yağı içinde barındırdığı Omega- 3 ile özellikle orta yaş üstü insanların ciltlerinde azalan kolajen maddesini destekleyerek daha genç bir görünüme kavuşmalarında yardımcı olur. Özellikle boyun, yüz ve ellere uygulanmaktadır. Bu bölgelerdeki kırışıklıkları ve renk değişimlerini önleyici özelliğe sahiptir. Tüm bunların dışında alabalık yağı masaj yaparken de kullanımı tercih edilmektedir. Kozmetik sektöründe genel olarak alabalık yağı kremi olarak üretilip satışa sunulur. Yoğunlukla kullanılan bir diğer alan ise tıp alanıdır. İlaç yapımlarının yanı sıra alternatif tıp ürünleri olarak karşımıza çıkar. Büyük ilaç firmaları özellikle ortopedik ilaçlarında bu yağlardan faydalanmaktadır. Alternatif tıpta ise genellikle balık yağı tek başına kullanılır. En çok tercih edildiği hastalıklar ise romatizma, eklem ağrıları, boyun ve bel tutulmalarıdır. Hareketsiz kaldığımız ve spor yapmaktan uzak bir yaşamımız var ise özellikle ortopedik rahatsızlıklarımız hiç eksik olmaz. Alabalık yağı fıtık eklem ağrılarında hareket bozukluklarını ve kireçlenmeyi önleyici etkisi vardır. Romatizma ağrılarında ise direkt ağrı kesici etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bel ağrıları ve tutulmalarda genellikle masaj yapılması suretiyle uygulanır ve kasların yumuşamasına ve gevşemesine sebep olarak ağrılardan kurtulmanızı sağlar. Alabalık yağı oral kullanımında ise özellikle çocuklardaki hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde aynı zamanda öğrenme eksikliği ve içerisinde bulunan DHA ile beyin ve göz gelişimini desteklemektedir. Hamile iken kullanımlarda ise düşük ve erken doğum riskini azalttığı bilinmektedir. Alabalık yağının içerdiği Omega-3’ün en çok faydalanıldığı alan ise kardiyovasküler hastalıklardır. Damar sertliğini azaltır, kan akışını hızlandırır ve kolesterol dengesini sağlayarak kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir. Tüm bu faydalarının yanı sıra sağlıklı bir vücuda sahipseniz sağlıklı bir psikolojik yapıya da sahip olursunuz. Alabalık yağı zihinsel yorgunluk, stres, depresyon, kaygı gibi günlük hayatınızı çekilmez hale getiren problemlerin çözümündeki en büyük yardımcınız olacaktır. Bilim adamlarının ise alabalık yağı yorumları ile desteklenen bu özellikleri bu ürünü rahat bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Her ne probleminiz olursa olsun bu ürünlerin sadece destekleyici ürünler olduğunu unutmayarak her zaman öncelikle bir hekime başvurmaya sakın unutmayın.

Alabalık Yağının Kullanım Alanları

En önemli kullanım alanı tabi ki ilaç sektörüdür. Dünyada insan yaşamı devam ettikçe hastalıklarda her zaman devam edecektir. Yüzyıllardan bu yana insanoğlu ölümcül olsun veya olmasın binlerce hatta milyonlarca hastalıkla mücadele etmektedir. Ve bu mücadele hiçbir zaman son bulmayacaktır. Ancak her insan yaşamından ölümüne kadar daha kaliteli daha sağlıklı bir hayat sürmenin peşindedir. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi bunun da bir bedeli vardır. Bazı hastalıkların tedavisi insanların tüm servetlerine mal olabilmekle birlikte bazı insanlar tüm servetlerini harcasalar da sağlıklarını tekrar kazanma lüksüne sahip olamazlar. Küçük büyük ne hastalığımız var ise bunun üstesinden gelmek isteriz. İnsanlık işte bu yüzden tarihin ilk zamanlarından beri doğadan edindiği bitkiler ve hayvansal ürünlerle ilaç yapma yoluna gitmişlerdir. Günümüzde ise dünyada en çok paranın döndüğü birkaç sektörden biridir ilaç sektörü. İşte alabalık yağı da bu sektörün bir kısmında bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok ilaca hammadde olarak katkı verir. İlaç sektörü özellikle tedavi amaçlı ilaçların geliştirilmesine çok ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlarda tabi ki her türlü doğal ürünlerin ilaçlarda kullanımını da desteklemektedir. Alabalık yağı özellikle ortopedik hastalıkların ilaçlarının geliştirilmesinde ve üretilmesinde kullanılmaktadır. Önleyici kullanımdan tedavi edici kullanımına kadar her çeşit ilacın içeriğinde alabalık yağına veya alabalık yağından elde edilen ürünlere rastlamak mümkündür. Aslında ilaç sektöründen çok ayrışmayan kozmetik sektörü de alabalık yağını bol miktarda kullanan bir diğer sektördür. Kozmetik sektörü sürekli yaşlanan ve fiziki olarak birçok değişime uğrayan insan vücudunun daha temiz daha genç ve sağlıklı görünmesini amaçlayan ilaçlar ve ürünler geliştirmektedir. Özellikle dış görünüme yönelik ürünleriyle inşaların kendilerini daha genç ve daha diri göstermelerine katkıda bulunmaktadır. Kozmetik sektörü de alabalık yağından bu anlamda ziyadesiyle yararlanmaktadır. Alabalık yağı cilde faydası bakımından çok bilinen ve kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkar. Bu özelliğinden dolayı kozmetik sektörü cilt bakım ürünlerinde alabalık yağı ve alabalık yağından elde edilen maddelere ürünlerinin geliştirilmesinde kullanmaktadır. Alabalık yağı saça faydaları da birçok kesim tarafından kabul görmüş bir durumdur. Aynı şekilde bu sebepten dolayı kozmetik sektörü bu yönüyle de alabalık yağından faydalanmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında alabalık yağı insan hayatını her döneminde ihtiyaç duyduğu ve bundan sonra da duyacağı önemli ürünlerden olmaya devam edecektir.

Alabalık Yağı Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Her geçen gün çok yaygın bir şekilde tüketilmeye başlanan alabalık yağı ve ürünleri şirketlerin pazarlama stratejilerini geliştirmelerine yol açmaktadır. İnsanların bu ürünler istedikleri an istedikleri miktarda güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelerinin yolları gün geçtikçe artmaktadır. Daha önceleri tamamen eczanelerde, aktarlarda ve kozmetikçilerde bulunan bu ürünleri artık internet ortamında çevrimiçi alışveriş sitelerinden istediğiniz an ve miktarda ulaşabilmektesiniz. Her sektörde olduğu gibi alabalık yağı sektöründe de firmalar interaktif satış metotlarını kullanma kapasitelerini arttırmış durumdalar. İnsanlar evlerinde veya iş yerlerinde interneti daha yaygın kullanmaya başladığı bilinen bir gerçektir. İnsanlardaki bu davranış biçimleri ise şirketleri e-satış platformlarına yönelmelerine sebep olmuştur. En nihayetinde bu da e-satış sitelerinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Gerek tıbbi gerekse kozmetik sektöründe olsun alabalık yağı ve ürünleri üreten firmalar müşterilerine çok farklı ürünleri farklı miktarlarda satışa sunmuştur. Sürekli kullanım gerektirmeyen müşterileri için alabalık yağları 20 ml ile 50 ml arasında değişen miktarlarda üretip satılmaktadır. İnsanların ihtiyacından daha fazlasını almasına sebep olmaksızın herkesin rahatça kullanmasına olanak sağlamak amacıyla küçük kutularda satılmaktadır. Sürekli kullanan ve kullanması gerekli olan kişiler için ise kiloluk ambalajlarda bu ürünlere rastlamak mümkündür. Bu ürünler direkt alabalık yağı olarak satılmakla birlikte krem ve uçucu yağ şekillerinde de satılmaktadır. Özellikle alabalık masaj yağı olarak da çok rağbet gören ürünler arasındadır. Özellikle masaj sektöründe kullanılmaya başlandıktan sonra alabalık yağları içerisine diğer doğal bitki özleri eklenmesiyle hem koku bakımından hem de masaj uygulanan yerleri rahatlatması bakımından daha işlevsel hale gelmiştir. Tüm bu özellik ve işlevlerinin gelişmesi değişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte alabalık yağı fiyatı kendi içerisinde bir piyasa oluşturmuştur. Alabalık yağı ve ürünleri farklılaştıkça ürün fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu sektörde yatırım yapan tüm firmalar tamamen müşterilerinin günlük hayatlarını daha kaliteli geçirmelerini sağlamak üzere bu konudaki araştırma geliştirme faaliyetlerini günden güne artırmaktadır. Tüm bu faaliyetler ürünlerin kalitesinin artmasının yanı sıra çok daha yenilikçi ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bahsettiğimiz tüm ürünlere istenilen her marka her model ve fiyatta internetin yükselen yıldızı çevrimiçi satış platformlarının önde gelen markası Trendyol web sitesi ve uygulaması üzerinden yedi gün yirmi dört saat kesintisiz ulaşabilirsiniz.