placeholder
"

Askılı Saksı

" araması için 1873 sonuç listeleniyor

Askılı Saksı

Askılı Saksı

Bahçe, balkon ve terasları güzelleştiren çeşit çeşit rengarenk çiçeklerin konduğu askılı saksılar bulundukları ortamları güzelleştiren tamamlayıcı dekorasyon ürünlerinden biri olarak her zaman oldukça ilgi görüyor. Çiçek ve bitkilere ilgi duyan herkesin mutlaka kullandığı bir gereç olan saksılar yerine göre farklı kullanım amaçlarına sahip olmaları bakımından işe yarıyor. Menekşe, ebegümeci, yasemin, sardunya, fesleğen, telgraf çiçeği, tespih çiçeği, aşk merdiveni gibi bitkiler saksıda yetiştirmek için en ideal bitkiler kategorisine giriyor. Askılı saksılar dekorasyon amacıyla bahçe, balkon, teras gibi yerler başta olmak üzere iç mekanlarda da yer verilebiliyor. Dekorasyon amacının yanı sıra sebze, meyve ekmek ve yetiştirmek amacıyla da bu saksılara sıklıkla başvuruluyor. İç ve dış mekanlarda kullanılan diğer dekorasyon ürünlerinin tarzına uygun olarak tercih edilebilecek plastik, seramik, metal ve ahşap gibi materyallerden üretilen askılı saksı modelleri farklı tasarımlarıyla geniş bir ürün yelpazesine sahip oluyor. Sadece dış mekanlarda yer verilmelerinin yanı sıra uygun alan temin edildiğinde iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilen bu saksılar büyük ölçüde dekoratif özellikleriyle tercih ediliyor. Askılı saksıların son zamanlarda bu kadar popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri daha az yer kaplamaları oluyor. Altına konacağı herhangi bir masa, sehpa gibi objeye gerek duymadan ciddi bir yer tasarrufu sağlıyor. Yaşam alanlarında farklı ve özel köşeler oluşturmak isteyenlerin son zamanlarda en çok ilgi duyduğu dekor ürünlerinden birini bu saksılar oluyor.

Askılı Saksıların Kullanım Alanları Oldukça Geniş

Estetik bir dokunuş olarak bulunduğu alanları değiştiren askılı saksılar büyük oranda bahçe, balkon ve teraslarda yer verilen dekoratif amaçlı ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Küçük veya büyük bir balkon olması fark etmeksizin çiçek ve bitki barındıran her yaşam alanı insanlara büyük keyif veriyor. Günün tüm yorgunluğunun ardından evde rahatlamak ve iyi vakit geçirmek isteyen herkes için güzel dekore edilmiş ve hoş dokunuşlarla güzelleştirilmiş alanlar büyük bir huzur kaynağı oluyor. Teras gibi daha geniş yüz ölçümüne sahip olan alanlar da askılı saksıların kullanımı açısından son derece uygun oluyor. Askılı saksılara yeşil yapraklı çiçek ve bitkiler çok yakışıyor. Özellikle saksıdan aşağı doğru sarktıklarında bu bitkiler göze hoş görünen bir görünüm meydana getiriyor. Yeşil renk olarak rahatlamayı ve huzuru temsil ediyor. Bu anlamda yeşil bitkilerin yer aldığı saksı düzenekleri hem göze hem de ruha hitap ediyor. Renkli çiçeklerden oluşan buketler ise renklerin gücünü ortaya çıkararak kişinin kendisini mutlu ve pozitif hissetmesine önemli bir katkıda bulunuyor. Sadece dekoratif amaçla değil, ufak çaplı tarım işleri için de fayda sağlayan askılı saksı çeşitleri sebze, meyve ekmek ve yetiştirmek isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan çok amaçlı bir gereç haline geliyor. Toprakla uğraşmak kişiye huzur veriyor. Bu huzuru yaşarken işlerin kolayca hallolmasına yardımcı olan gereçler en büyük yardımcı görevini görüyor. Saksılarda büyük çoğunlukla gerçek ve canlı bitkilere yer verilse de, tercihe göre sadece görüntü amacıyla değerlendirilip askılı saksıda yapay çiçek yalnızca görüntü vermesi için tercih edilebiliyor. Mesleki alanlarda düşünülecek olursa başta peyzaj mimarlarının vazgeçilmez malzemelerinden biri olan askılı saksılar hem düzenlenen alanlara farklılık katmak hem de projelerde bu alanları dikkat çekici unsur olarak göstermek için olmazsa olmaz aksesuarları oluşturuyor. Konsept olarak kır düğünü temasıyla evlenmek isteyen çiftlerin düğün mekanlarına doğal bir hava katan çiçek süslemeleri bu saksılara konulduğunda gelen konukların büyük beğenisini kazanıyor. Bu saksılar özellikle açık havada gerçekleştirilen organizasyonlarda süsleme unsuru niteliğine sahip oluyor.

Her Zevke Hitap Eden Farklı Askılı Saksı Modelleriyle Tanışın

İçine konacak olan bitki, çiçek veya diğer ürünlere göre en uygun saksıyı seçmek önem arz ediyor. Küçük askılı saksı modelleri özellikle birkaç tanesinin bir arada konumlandırıldığı alanlarda hoş bir bütünlük oluşturuyor. Küçük ve hassas çiçeklerin çok yakıştığı bu küçük saksılar asıldıkları yerde sevimli bir kompozisyon meydana getiriyor. Renk seçimi bu kompozisyonlarda büyük öneme sahip oluyor. Farklı renk alternatifleri bulunan renkli askılı saksı ile göz zevkinize hitap eden en canlı renkler sizinle buluşuyor. Konu çiçek olunca renkli objeler her zaman ilk akla gelenler oluyor. Ancak sadelikten yana bir tarzınız varsa eliniz beyaz askılı saksı modellerine gidebiliyor. Beyaz renk özellikle sade ve minimal stile sahip mekanlardaki diğer dekorasyon eşyalarıyla ideal bütünlüğü yakalıyor. Beyaz en çok plastik askılı saksı modellerinde yer verilen bir renk olarak öne çıkıyor. Askılı poşet saksı kullanım şekli bakımından belki de en ilginç saksı çeşitlerinden biri olarak kendini gösteriyor. Temel olarak asılı saksılar grubuna giren bu ürünler şekil bakımından büyük naylon poşetlere benziyor. Bu tip saksıların içinde marul, çilek gibi ürünler yetiştirilebiliyor ve çoğunlukla tarımsal faaliyetlerde yararlanılıyor. Askılı sepet saksı ise mutfaklarda içine meyveler konarak dekoratif bir saklama alanı yaratıyor. Nispeten daha uzun bir sap sistemine sahip olmasıyla farklı bir tarzı olan askılı küpeşte saksı bu sistemi sayesinde kolaylık sağlıyor.

Bahçe, Balkon Gibi Dış Mekanlarda Kullanılan Askılı Saksılar Dekorasyonda Fark Yaratıyor

Yaz mevsiminde aile üyelerinin en çok vakit geçirdiği yerlerden biri olan balkon askılı saksı kullanımı için oldukça uygun bir ortamı teşkil ediyor. Mevsime göre seçilecek olan bitki ve çiçeklerin özenle ekildiği bu saksılar balkon tavanlarına kancaları yardımıyla asılarak sarkıtılabiliyor. Genellikle sarmaşık gibi uzayabilen yeşil bitkilerin ekilmesine imkan sağlayan bu çeşit tavana asılarak kullanılan saksılar sadece balkonda değil, evin uygun bir köşesinde birkaç tanesi bir araya getirilmek suretiyle de tercih edilebiliyor. Askılı uzun saksı modelleri farklı ebatlara sahip çeşitleriyle bir arada kullanıldıklarında ahenkli bir görünüm oluşturuyor. Sadece tavana askılı saksı değil, balkon demirlerine geçirilen saksı modelleri de bulunuyor. Bu ürünler farklı renk seçeneklerine sahip olan ve genellikle plastik ve hafif metal olanlarının yer verildiği alternatifler olarak daha çok tercih ediliyor. Plastik materyalden üretilen askılı balkon saksı modelleri dışarıdan bakıldığında evin ve balkonun görünümünü güzelleştirmiş oluyor. Balkon demirlerinden dışarıya doğru asılan bu saksılardaki birbirinden güzel çiçek ve bitkiler herkes için neşe kaynağı oluyor. Bu çiçekleri her sabah sulamak günlük rutinin bir parçası haline geliyor. Bir canlıyı büyütmek ve yetiştirmek insana paha biçilmez bir haz veriyor. Bu güzel anlar balkonlarda eski zamanlardan beri genellikle klasik dikdörtgen askılı saksılara yerleştirilen bitkilerle ilgilenirken de ortaya çıkıyor. Şekil olarak balkona en uygun şekil olan dikdörtgen saksılar kullanmak annelerden kalan bir alışkanlık oluyor. Ferforje askılı saksı olarak da adlandırılan bu askılar hem daha fazla bitki ve çiçeği alabiliyor hem de kancaları dengeli bir şekilde balkon demirine konumlandırılabiliyor. Bu saksılar aynı zamanda pencere demirlerine de asılabiliyor ve evin pencerelerinde iç açıcı bir izlenim bırakıyor. Askılı balkon saksı modelleri en ideal görünümü daha çok yüksek tavana sahip balkonlarda veriyor. Yüksek tavan hem balkonda hem de iç mekanda bu anlamda avantaj sağlıyor. Yüksek tavanlı bir mekanı en güzel değerlendirme yolu şüphesiz askılı saksılara yer vermekten geçiyor.

Var olan balkon veya bahçesinden memnun olmayan ve bir değişikliğe gitmek isteyenlerin ilk düşüneceği adım bu alanları çiçek ve bitkilerle renklendirmek oluyor. Sıradan yaşam alanlarından sıkılanlar için en dikkat çekici farkı yaratacak olan unsur şüphesiz bitkileri işin içine katmak oluyor. Balkonlar kadar bahçelerde de sıklıkla yer verilen saksılara ekilen çiçek veya bitkiler belki de bu estetik ürünlerin güzelleştirdiği en doğru şeylerden biri sayılıyor. Bulundukları ortama güzel bir görünüm katmalarının yanında psikolojik olarak da insanları rahatlatan ve neşe veren bitkiler askılı saksılarda çok güzel duruyor. Askılı bahçe saksıları birbirinden farklı konseptlerde olabiliyor. En çok görülen modellerden olan askılı hasır saksı modelleri bahçedeki ağaçlarla ve bahçede kullanılan mobilyalarla bir bütünlük oluşturuyor. Hasır saksılar bahçe konseptiyle uyum gösteriyor. Bu konseptle uygunluk sağlayan bir diğer alternatif ise askılı çit saksı oluyor. Çit hali hazırda bahçelerde yer alan bir gereç olması bakımından beraberinde kullanılan çit motifli saksılarla kusursuz bir uyum yakalamış oluyor. Bahçede vakit geçirmeyi seven kişiler için çit ve hasır saksılar bu vaktin daha da keyifli geçirilmesine yardımcı oluyor.

Duvara Asılan Saksılarla Bahçe ve Balkonlarınızın Havasını Değiştirin

Hem balkon hem de bahçelerdeki uygun boş duvara monte edilen bir duvar askılı saksı hem ev sahibini hem de gelen misafirleri verdikleri görüntüyle mutlu ediyor. Askılı duvar saksılarının nispeten daha küçük, metal ve kırmızı, mavi, yeşil, sarı, mor gibi çeşitli renklerde üretilen modelleri kullanıldıkları alanlara renk katıyor. Çocukların oldukça ilgisini çeken bu saksılar içine konan çiçek ve bitkilerle bir arada kullanıldıklarında bir bütünlük oluşturuyor. Ahşap materyalden elden edilen ve duvara asılan büyük saksılar modern bir havaya sahip olmalarıyla dikkat çekiyor ve bahçesinde veya balkonunda hoş bir atmosfer yaratmak isteyenlerin tercihi oluyor. Askılı duvar saksıları hafif malzemeden üretilmişse daha fazla yük çekme imkanı oluşuyor ve asıldıkları duvara zarar vermemiş oluyor. İnce metalden yapılan bir askılı metal saksı bu ihtiyaca en iyi şekilde cevap verebiliyor. Bu saksılar duvara asılabildikleri gibi tercihe göre tavandan da sarkıtılabiliyor. Evin giriş kapısının hemen yanında bulunan duvarlara iki taraflı olmak üzere simetrik bir şekilde asılan bir galvaniz askılı saksı evinize gelenleri daha kapıdan girmeden mutlu hissettiriyor ve enerjilerini yükseltiyor.

Askılı Saksılar İç Mekanların Havasını Değiştiriyor

Genelde dış mekanlarda görmeye alışık olunan askılı saksılar günümüzde iç mekanlarda da sıklıkla tercih edilir hale geliyor. Özellikle evin genel dekorasyon zevkine hitap eden bir askılı saksı bulmak ve yeşil bitkileri burada büyütmek estetik açıdan göze hitap etmesinin dışında bu bitkilere en güzel yeri sağlamış oluyor. Saksıların elde edildikleri materyaller farklılık gösteriyor ve iç mekana en uygun olanlarından biri makromeden yapılan ürünler oluyor. Makrome ipinden oluşturulan birbirinden farklı modele sahip sarkaçlar zarafetleriyle beğeni topluyor. Askılı makrome saksı yer verileceği mekanda narin ve zarif bir hava yaratmak isteyenlere kusursuz bir seçim imkanı sunuyor. Makrome düğümlerinden el emeği ile işlenen makrome askılık, saksının bu sarkaca oturtulmasıyla meydana geliyor. Doku olarak yazlık evlerin bahçelerine, balkonlarına ve evin uygun köşelerine asılan bu sarkaçlı saksılar makromenin naif dokunuşunu yansıtıyor. Makrome saksılar yalnızca krem renkli iplerle değil çeşit çeşit renkli iplerle de işlenebiliyor. Ev içerisindeki salonlarda daha fazla yer almalarıyla öne çıkan zincir askılı saksı modelleri yaşam alanlarında rahatlığa öncelik verenlere hitap ediyor. Kullanım kolaylığı arayanların ev içerisinde yer vermek istedikleri bir diğer saksı çeşidi ise kendinden askılı saksılar oluyor. Askıları saksı kısmıyla bütünleşmiş vaziyette üretilen bu ürünler ilave araç gerece ihtiyaç duyulmamasından ötürü pratik kullanım imkanı sunuyor.

Askılı Saksılar ve Bitkileri Seçerken Bunlara Dikkat Etmek Önemli

Askılı saksılardaki bitkileri sulama aşamasında dikkatli olmak gerekiyor. Eğer askılı makrome sarkacına oturtulacak saksı altı delikli bir saksı ise sulama işlemi sırasında alttan su akıtabiliyor. Bunun önüne geçmek için saksının altında muhakkak kendi tabağına yer vermek önem arz ediyor. Tabak koyma imkanı yoksa sulama işlemi bitene kadar bitkinin başından ayrılmamak ve olası bir damlatma halinde anında müdahale etmek gerekiyor. Altı delik olmayan saksıların bu anlamda kullanımında bir sorun yer almıyor. Saksınızı kullanacağınız bitkinin türüne göre seçmek de önemli bir noktayı teşkil ediyor. Bitkinin ne kadar büyüyeceği, sarkıp sarkmayacağı gibi özellikleri bu seçimi yaparken belirleyici olabiliyor. Saksının asılacağı yerin zemini ve yüksekliği gibi unsurlar bir diğer dikkat edilmesi gereken noktayı oluşturuyor. Bunun dışında saksının kullanacağı odanın metrekare olarak genişliğinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin tavan arasına kurulmak istenen bir askılı saksı düzeneği ile terasa kurulacak olanla farklılık göstermiş oluyor. Teras, bahçe gibi açık ve geniş alanlar daha uzun boyutlu saksı düzeneklerine elverişli iken, oda veya tavan arası gibi yerler için nispeten daha kısa düzenekler geliştirilmesi yerinde oluyor.

Sebze – Meyve Yetiştirmek İçin Askılı Saksılardan Yardım Alın

Askılı saksılar ufak çaplı tarımsal işler için de bu alana ilgi duyan kişilerin çalışmalarında mutlaka yer verdiği en işlevsel gereçlerin başında geliyor. Mevsime göre yetiştirilmek üzere karar verilen meyve veya sebzelerin tohumları en iyi sonucu plastik askılı saksı modellerinde veriyor. Salatalık, maydanoz, dereotu, domates, biber, çilek, limon, taze soğan, marul gibi meyve ve sebzeler saksıda yetiştirmeye en müsait ürünler olarak biliniyor. Ekme biçme işlerinde kullanılan aletler kadar, meyvenin veya sebzenin doğru saksıya ekilmesi üründen alınacak verim açısından büyük önem taşıyor. Yetiştirilecek olan ürünün büyüklüğüne ve niteliğine göre tercih edilecek olan en uygun saksı emeklerin meyvesinin en güzel şekilde alınmasını sağlıyor. Tarımsal ekimler her ne kadar genelde normal saksılarda yapılsa da, uygun olan yere asılmış halde bulunan saksılar çok yükseğe asılmadıkları sürece bu ihtiyaca hakkıyla cevap verebiliyor. Kişinin ilgilenmesini zorlaştıracak kadar yüksek bir seviyeye asılı halde duran bir saksıya meyve-sebze ekmek işlemi yapan kişiye zorluk çıkarabiliyor. Ancak nispeten yer seviyesine yakın tutulan bir yükseklik seviyesi bu iş için ideal seçim oluyor. Demir askılı saksı yük oranını dengelemesi bakımından bu amaca hizmet edebiliyor. Seracılıkta da büyük bir kullanım alanına sahip olan askılı saksılar hem yer tasarrufu sağlaması hem de içinde her türlü bitkinin yetiştirilebiliyor olması gibi etmenleri bünyesinde barındırıyor. Askılı saksılar aynı zamanda bitkilere ilgi duyan arkadaş ve akrabalarınıza vermek üzere güzel bir hediye seçeneği olarak da değerlendirilebiliyor. Tüm askılı saksı modellerini bir arada bulmak tercih yapmak açısından belirleyici olmakla beraber ürünleri karşılaştırma şansı da veriyor. İhtiyacınıza en iyi şekilde cevap verebilecek askılı saksı ürünlerine güvenli bir alışveriş deneyimiyle sahip olmak ve askılı saksı fiyatları hakkındaki detaylı bilgilere rahatlıkla ulaşmanız için Trendyol en geniş ve nitelikli ürünleriyle her zaman yanınızda!