"

Balık Tavası

" araması için 3407 sonuç listeleniyor

Sağlıklı ve Kaliteli Balık Tavası Çeşitleri Trendyol'da!

Balık tavası kapaklı ya da çift taraflı olarak balık, börek, gözleme gibi çevirerek pişirilen yemeklerde kullanımda kolaylık sağlaması amacıyla üretilen mutfak eşyalarıdır. Her ne kadar ebat olarak büyük olsa da tencere değil, tava grubuna girer. Bunun nedeni ürünlerin derinliğinin az, ebadının fazla olmasıdır. Bu bakımdan, özel kullanımlara giren mutfak eşyalarıdır. Balık tavası, gıdaların sağlıklı koşullarda pişmesine olanak sağlar. Bu çeşitler ile besinler, az yağda ama eşit sıcaklıkta pişer. Böylece hem yağda pişmiş olmasının tadı geçer hem de az yağda pişirilmiş olduğu için kalori değeri düşük, lezzeti yüksek bir yemek elde edilir. Balık pişirme tavası ayrıca, hızlı pişirme olanağı sağlar. Bu gıdalar, yağlarını salmadan ve eşit ısı ile döndürülme sistemiyle piştikleri için, hızlıca hazır olur. Üstelik bu eşyalarda çatal, maşa gibi çevirme aletlerine ihtiyaç olmadığı için küçük balıklarda dağılma söz konusu olmaz. Bütünlüğünü koruyan gıda, tüm besin değerini de koruyabilir. Tüm bu özellikler yanında ürünler yalnızca balık pişirimi için kullanılmaz. Balık gözleme tavası şeklinde birbirine benzer teknikle pişen yemekler için de kullanılır. Gözleme ya da tava böreği, dağılmadan pişmesi gereken bir üründür, bu bakımdan pek çok kişi bu hamur işleri için çift taraflı modelleri kullanmaktadır. İyi bir üründe olması gereken özellikler vardır. Bu özellikler eşyanın ömrünü, kullanım durumunu etkilediği için önemlidir. Elbette, pek çok pişirme ürünü için kişilerin kullanım amacı önemlidir. Bu bakımdan, kullanım amacına, çeşitliliğine göre, alınması önerilen farklı modelleri bulunmaktadır. Balık tavası 28 cm, 30 cm, 32 cm, 34 cm, 36 cm gibi farklı boyutlarla sizlere sunulur. Modeller arasında görülen bu farklılıklar hem alanı etkili değerlendirme hem de pişirilecek yemeğe uyum sağlama açısından önemlidir. Bunların haricinde balık tavası 26 cm, 40cm boyutları ile de kullanım imkanı sunar. Tüm bu boyutlar ve diğer seçenekler arasından inceleme yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İşlevsel Ürünlerin Kullanım Alanları

İşlevsel Ürünlerin Kullanım Alanları

Ortaya konulan modeller kullanım amaçlarına göre çeşitlenmiş ve pratik bir ürün olması nedeniyle de kullanım alanları günden güne artmıştır. Ama elbette öncelikle bu eşyaların ilk kullanım amacı olan kızartma ya da buğulamaya göre balık tavası tavsiye edilmelidir. Bu ürünler için önemli konulardan birisi ebattır. Ürünlerin boyutları, kullanılan model eğer yuvarlak ise çapa göre belirlenir. 32 cm olarak sunulanlar ortalama bir ebata sahiptir. İki ya da üç kişinin ortalama yiyecek miktarını karşılar. Bu boyuttan büyük olanlar için 36 cm olarak üretilenler önerilir. İki santim, pek çok zaman bir şey ifade etmese de çapa göre hesap edildiğinde, önemli bir rakamdır. Bu ebattaki kapaklı modellerde, büyük seçenekler arasında yer alan çipura, levrek gibi cinsler tek seferde pişebilir. Ürünler 40 cm de olabilir. 40 cm üretilen modeller, büyük boy olarak bilinir ve tek seferde 4 – 5 porsiyondan fazla pişirim yapılır. Elbette ki ürün ne kadar büyürse pişirim süresi de o kadar uzar. Ocak ne kadar güçlü olursa olsun, ebat, pişirim süresini ilk elden etkiler. Bu eşyalarla sadece balık pişirimi yapılmaz. İsteğe göre börek, omlet de pişirilir. Balık olarak da genelde hamsi için uygun olanlar kullanılır. Ürünlerde, hazır yufkadan yapılan nefis börek pişirimi için bazı püf noktalar bilinmelidir. Börek pişirirken eşyanın kapaklı mı yoksa çiftli mi olduğu önemlidir. Bunun nedeni böreğin pişerken tek seferde pişmemesidir. Balık yapılırken gıdaların tek bir sefer dönmesi balığın pişmesinde yeterlidir ama böreğin içinin pişmesi için en az üç kez tavanın döndürülmesi gerekir. Hamsi için üretilenler ısının kolay iletilmesi amacıyla incedir. Eğer böyle bir tavada börek pişirilecekse, böreğin sık sık döndürülmesi gerekir ki ısı iletimi yüzünden bir kısımda yanma olmasın. Granit modeller, diğer materyallere göre kalındır, ayrıca yanma ya da yapışmaz olmaz. Bu bakımdan, bu tür tavada pişen börekler, az döndürülebilir. Ağır ağır pişirim olacağı için böreğin içinin çiğ kalma riski yoktur. Bu ürünlerle, omlet kolaylıkla yapılır. Sütlü ve kabaran omletlerde, kapaklı ya da kapaksız seçenekler arasında önemli fark yoktur. Sonuçta omlet, kapak kapatıldığında kendi buharı ile pişebilen bir yiyecektir. Omlet için oldukça önemli olan nokta eşyanın malzemesine göre yağ kullanılmasıdır. Granit malzeme yapışmaz özellikte olduğu için yumurtayı toparlayacak kadar küçük miktarda yağ, pişirim için yeterlidir. Seramik malzemeden üretilenler için de aynı durum geçerlidir. Ama çelik olanlar için omletin yapışma riski vardır. Kontrollü pişirim önerilir ve pişirim öncesi zeminin her tarafı mutlaka yağlanmalıdır. Ayrıca, yumurtanın tam pişmediği düşünülürse ters yöne döndürülmelidir.

Balık Tavası Kullanım Önerileri

Balık Tavası Kullanım Önerileri

Bu ürünlerde olması gereken özellikler eşyanın hangi amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. Bu bakımdan öncelikle mutfak eşyalarının nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekir. ürünler genelde sardalya, barbun, hamsi gibi küçük balıklarda kullanılmaktadır. Büyük olanlarda ise kızartma ya da buğulama işlemi eğer gıda fileto halindeyse yapılmaktadır. Kullanılacak modele, aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizilir. Bu dizilimde, her balığın tek kat olması gerekir, iki balığın üst üste konması tavsiye edilmez. Her biri dizildikten sonra eğer ürün ikiz özelliğe sahip ise eşyanın üst kısmına çok az yağ gezdirilir. Ocak, yüksek seviyede açılır ve gıdaların üstü diğer modeller ile kapatılır. Pişirilecek gıdanın cinsine göre, 3 – 5 dakika arasında çevirerek pişirilir. Eğer küçük cins ise 10 -13 dakika içinde pişecektir. Bu şekildeki balık tavası kullanımı gözleme ve börek için de geçerlidir. Sunulan seçenekler, kapaklı ya da kapaksız modeller olarak ayrılır. Kapaklı olan çeşitlerde, ürün ebatında bir kapak bulunur. Kapaklı seçenekler kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Buğulama amaçlı olarak da bilinen bu eşyalarda, besinler dizilmeden önce tabanın biraz yağlanması gerekir. Bu yağlama işlemi, çok az bir yağın peçete yardımıyla dağılması şeklinde olmalıdır. Fazla yağ koymak pişirme sırasında çevirirken sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca, pişme esnasında gıda da yağını saldığı için tavadaki yağ miktarında zaten sürekli bir artış olacaktır. Tüm bu püf noktalara dikkat edilerek gıdalar, yağlı zemine, aralarında boşluk kalmadan dizilir. Bu dizme işlemi, ne kadar sıkı olursa, ürünün çevrilmesi o kadar kolay olacaktır. Eğer besinler arasında boşluk olursa, çevirme işlemi sırasında dağılabilir. Sıkıca dizilme işleminden sonra ocağın altı açılır. Gıdaların zeminde kalan kısımları, dağılmayacak hale gelmelidir. Bunun için gıdaların altlarının pişmesi beklenmelidir. Gıdalar, 6 -7 dakika içinde toparlanır, ardından ürün ocaktan alınır. Üzerinde kapak olan modeller, gıdalar kapağa gelecek şekilde döndürülür ve ürün kapağı içinde balıkların pişmiş yönü görünür. Kapakta kalan gıdaların, pişmeyen tarafları balık tavasına aktarılır. Pişirme işlemi balığın diğer tarafında devam ettirilir. Bu ters düz etmez işleminin bir kere yapılması yeterlidir.

Avantaj Sağlayan Balık Tavası Çeşitleri

Avantaj Sağlayan Balık Tavası Çeşitleri

Ortaya konulan çeşitler arasında kapaklı ve çift tavalar olduğu gibi eşyanın yapıldığı malzemeye göre de bir ayrım bulunur. Eskiye nazaran, mutfak malzemesindeki ham maddeler çeşitlendiği için bu durum tavalar için de geçerlidir. Modeller, bakır ve demirden yapıldığı gibi, artık teflon, alüminyum gibi malzemelerden de yapılmaktadır. Eşyanın yapıldığı malzeme, pişirim süresini, kullanım durumunu, pişirim yapılacak ürünün çeşidini etkiler. Sunulan çeşitler için bu durum farklı değildir. Granit malzemeye sahip olanlar, fiyat konusunda geniş bir yelpazeye sahip çeşittir. Aynı durum granit balık tavası çift taraflı olan modeller için de geçerlidir. Bu durumu etkileyen önemli neden granit malzemesidir. Granit, bir madendir. Tavalar, granit ya da granit kaplama şeklinde üretilmektedir. Granit kaplama, çelik ya da alüminyum malzemenin üzerine birkaç santim granit madeni kaplaması yapılarak üretilir. Granit modeller ise, tamamen granit madeninden üretilir. Granit eşyalar, granit kaplamaya göre oldukça ağırdır. Hatta granit malzemeli olanların ağırlığı döküm özelliğine sahip olanlar kadardır. Bu farklar nedeniyle granit balık tavası fiyatları birbirinden farklıdır. Bunun haricinde mutfaklarda sıklıkla kullanılan çelik ve bakır modeller de vardır. Her birinin kendine has özellikleri sizlere büyük oranda avantaj sağlar. Balık tavası silikonlu olarak da üretilir. Bu modelde mıknatıs da bulunabilir. Mıknatıslı ve silikonlu çeşitlerin oldukça önemli olan artısı tava çevrilirken iki taraf arasındaki mesafenin açılmamasıdır. Silikon sayesinde mutfak eşyası içindeki yağ, etrafa sıçramaz. Mıknatıslı olarak üretilen modelinde iki tava birbirine kenetlenir ve bu şekilde etrafa ani açılma yaşanmaz. Olası bir kaza ya da ortalığın kirlenmesi böylelikle engellenmiş olur. Ek olarak çeşitler arasında yer alan lastikli balık tavası da işleme pratiklik katar. Ürün lastikleri sayesinde su, yağ ve sosların sızdırılmasına engel olur.

Birbirinden İşlevsel Balık Tavası Özellikleri

Birbirinden İşlevsel Balık Tavası Özellikleri

Kaliteli balık tavası markaları sizlere kolaylık sağlayan birçok ürün seçeneği sunar. Her birinin özellikleri ve işlevleri birbirinden farklıdır. Granit materyalli olanlar, sağlıklı mutfak eşyalarıdır. Direkt maddenin kendisi olduğu için zarar görmesi oldukça uzun zaman alır. Granit mutfak eşyaları, yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahip olduğu için sadece balığın kendi yağı ile pişirim mümkünüdür. Ayrıca bu balık tavası modeli, kalın olduğu için ısıyı balığa dengeli bir biçimde iletir. Bu da ağır ama aynı zamanda sulu, lezzetli bir pişirme işlemine izin verir. Çelik olarak adlandırılanlar, mutfaklardaki bilinen eski malzemeler arasında olan çelikten yapılmıştır. Çelik, ince bir malzemedir. Bu bakımdan çelik olanlar, ısıyı hızlıca iletir. Bu hızlı bir pişirme işlemi için temel bir şeydir. Çelik malzemeli olanları hassas tavalar değildir. Çizilme durumunda, sağlığa zarar vermez. Uzun ömürlüdür. Çelik malzemeye sahip olanlar, börek, omlet ya da balık, her ne pişirilirse pişirilsin, yağlama mutlaka yapılmalıdır. Isıyı iletmesi çok hızlı olduğu için de ocaktan indirildikten sonra yıkanmadan soğuması beklenmelidir. Bakır olarak adlandırılanlar da bakır madeninden yapılır. Bu eşyaların dışı bakır, içi kalaydır. Bakır mutfak eşyası denildiğinde akla ilk gelen özellik pişirmenin dengeli yapılmasıdır. Bakır, ısıyı oldukça hızlı ileten bir maddedir ve bakır ısıyı iletirken tavanın içindeki kalay, ısıyı eşit derecede ve uzun sürede içeride tutar. Böyle bir ısı dağılımında, tava içindeki ürün, et ya da hamur işi olsun, eşit derecede ısıya maruz kalarak aynı anda pişer. Ayrıca ısı, içeride uzun süre tutulduğu için bakır modellerı, yemeği uzun süre sıcak tutar. Ocak üstünde, altı kapalı olarak kalan bakır mutfak eşyaları, balığı kurutmadan sıcak tuttuğu gibi, ocak açıldığında da çok kısa süre sonra pişirime devam edebilir.

Seçim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Seçim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Balık tavası önerisi için pek çok etken bulunur. Ebat, kullanılan malzeme, kullanım amacı gibi. Balık tavası modelleri de bu etkenlere göre çeşitlendirildiği için istenilen modeli bulmak için bu etkenlere mutlaka dikkat edilmelidir. Balık tavası çeşitleri arasında 32 cm’den 40 cm’e kadar ebat bulunur. Eğer iki kişilik bir kullanım ise, küçük modeller arasında olan 30 cm tercih edilebilir. İki kişiden fazla öğünün tek seferde pişirilmesi isteniyorsa 36 – 40 cm arası ebatlara bakılmalıdır. Hızlı pişirme ve ağır pişirme özelliği yapılan seçimi etkiler. Eğer pişirme süresinin kısa sürede olması isteniyorsa ince özelliğe sahip olanlar tercih edilebilir. Alüminyum ya da çelik malzemeden üretilen seçenekler bu tanıma oldukça uygun modeller arasındadır. Bunun yanında, ağır ama dengeli bir pişirim için döküm ya da granit materyallere sahip modeller tercih edilebilir. Bu ürünler, gerçek madenlerin işlenmesi ile yapıldığı için aynı zamanda ağır eşyalardır. Bu modeller bir de mıknatıslı özelliğe sahip şekilde modellendiğinde ağırlığı artmaktadır. Pişirme eşyaları modellerinde, elektrikli olarak sunulan seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler ikili özelliğe sahip olduğu gibi olduğu gibi kapaklı şekilde de olmaktadır. İkili özellikte üretilen modellerin üst ve alt tarafında ızgara bulunur. Pişirme işlemi iki yönden yapılır. Kapaklı modellerde ise ısı alttan ve dengeli şekilde verilir; üst taraf yemeğin buharı ile pişer. Buğulama yönteminin kolay şekilde yapıldığı mutfak eşyaları arasında yer alır. Silikonlu özelliğe sahip olanlar, ürünün kenarlarının silikon ile sağlamlaştırılmış halidir. Tüm bu özelliklerden sonra kararsızlık yaşamanız halinde müşteriler tarafından yapılan balık tavası yorumlarını inceleyebilirsiniz. Balık tavası yorumlar sayesinde doğru bir şekilde seçilebilir.

Balık Tavası Modelleri ve Fiyatları

Balık Tavası Modelleri ve Fiyatları

Mutfak eşyalarının ömrü kullanım durumu ve temizliğinin nasıl yapıldığı ile doğru orantılıdır. Mutfak eşyaları hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, düzgün temizlendiğinde, uzun ömürlü olur. Teflonlar çizilmeye karşı hassastır. Teflon malzemeden üretilenler kullanılıyorsa kesinlikte çatal, bıçak gibi metal ürünler zemine temas etmemelidir. Ayrıca teflon mutfak eşyaları, çok geç soğur. Bu nedenle bu eşyada pişen gıdaların servis tabağına alınıp ürünün soğutulmak üzere kenara alınması önerilir. Granit materyale sahip olanlar, dayanıklı ve ağır maddeden yapılır. Bakır ya da çelik gibi yumuşak maddeden yapılmadığı için bu ürünler oldukça geç soğur. Granit malzeme tercih edenlerin sıklıkla yaptıkları kullanım hatası, ürünü hemen soğutmak için ocaktan alır almaz direkt soğuk su altında tutmaktır. Bu şekilde hızlı ısı değişimleri, tava malzemesi ne kadar dayanıklı olursa olsun bazı hasarlara yol açar. Bu bakımdan, aynı teflon modeller gibi bu ürünlerin da soğutulması, ondan sonra yıkanması gerekir. Üstelik granit olanların rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkanabilir. Zaten yanmaz ve yapışmaz oldukları için pişirim az yağda yapılır. İstisnai durumlar haricinde, granit malzeme temizliğinde, ağır deterjanlara ihtiyaç yoktur. Bakır materyale sahip olanların, kesinlikte soğumadan su altına tutulmamalıdır. Bu kullanım hatalı bir kullanımdır ve hatalı kullanım tekrar ettikçe bakır tavanın kalayında kararma olacaktır. Kararan kalay, bakır mutfak eşyası kullanılmaz hale getirebilir. Bu bakımdan, bakır tavalar, kesinlikte soğutulmalıdır, sonra yıkanmalıdır. Bakır olanların mümkünse doğal ürünlerde yıkanması tavsiye edilir. Örneğin sirke, karbonat ve su karışımı yapılır, bakır ürünler kaynatılırsa, hem temizlik doğal bir şekilde gerçekleşir hem de tava içinde gıda kokusu kalmaz. Modeller ve materyaller haricinde balık tavası özellikleri de çeşitlilik gösterir. Tüm ürün çeşitlerine uygun fiyatlarla Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Balık Tavası Nasıl Olmalıdır?

Balık tavası modelleri, öncelikle yapışmaz bir yüzeye sahip olmalıdır. Çizilmeye karşı dayanıklı bir malzemeden üretilmiş balık tavaları ilk tercihiniz arasında yer almalıdır. Bu sayede balık kızartma esnasında tava hasar almaz. Aynı zamanda son derece uzun ömürlü olur. Tavanın düz tabanlı olması da önem arz eder. Ayrıca modellerin çapının da balık boyutu için ideal olması gerekir. Balık kızartması esnasında tava sık sık kaldırılacağı için tavanın hafif ve taşınabilir olması da önemlidir. Bazı balık tavası modellerinde balığın pişerken çıkan sıvıların süzülmesi için delikli ya da oluklu yüzeyler kullanılır. Böylece balık daha lezzetli ve kıvamında pişer. Bu modeller de tercihiniz olabilir. Ayrıca balık tavalarının yüksek ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Yüksek ısı balığın hızlı pişmesini sağlarken kurumasını da önler.

Balık Tavası Modelleri Nelerdir?

Balık tavası modelleri; malzeme kalitesi, boyut ve kapasitesine göre farklılık gösterir. İşlevsellik, pişirme yüzeyi malzemesi, ısı dağılımı ve temizlik kolaylığı gibi faktörler de modellerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Malzeme farkına göre balık tavası modelleri arasında; granit, teflon kaplama, döküm, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi seçenekler yer alır. Bu farklı tavalar, balığın hızlı ve lezzetli bir şekilde pişmesini sağlar. Malzeme farkı tavanın kullanım pratikliğine etki eden faktörler arasındadır. Granit, alüminyum, teflon ve döküm balık tabanlarını tercih ederek misafirleriniz için hem lezzetli hem de sağlıklı balıklar pişirebilirsiniz.

Balık Tavası Nereden Alınır?

Birbirinden güzel balık tarifleriniz hazırlayabileceğiniz balık tavası modellerini Trendyol’dan satın alabilirsiniz. Trendyol üzerinde granit, döküm, teflon, alüminyum ve çelik balık tavası modelleri mevcuttur. Boyut açısından farklılık gösteren modeller, büyük ve küçük balıkların kolayca pişmesini sağlar. Balık tavası modelleri ile hamsi, çupra, levrek, lüfer, somon ve mezgit balıklarını pişirebilirsiniz. Balık tavalarının yüzeyi yapışmaz özellikte olduğu için balıkları minimum yağ ile kızartabilirsiniz. Balıkların boyutuna göre tercih edebileceğiniz balık tavaları, sap kısmı olarak da farklı modellere sahiptir. Balık tavaları tek veya çift saplı olarak üretildiği için kolayca kullanabilirsiniz. Balık çeşitlerinin kolayca pişmesini sağlayan balık tavaları ile diğer deniz ürünlerini de kolayca pişirebilirsiniz.