placeholder
"

Barkod Yazıcı

" araması için 1997 sonuç listeleniyor

Barkod Yazıcı

Barkod Yazıcı

Barkod etiket baskısı, işletmelerin envanteri yönetmesine, varlıkları izlemesine ve verimli tedarik zinciri operasyonlarını sürdürmesine olanak tanıyan, uygun maliyetli bir barkod sisteminin parçasıdır. İlk kez barkod uygulamak veya mevcut barkod yazdırma işlemlerini daha verimli hale getirmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için doğru barkod yazıcısını seçmek güvenilirliği artırmaya ve gereksiz harcamaları önlemeye yardımcı olur.

Barkod Yazıcı Fiyatları ve Avantajları

İşletmenizde barkodları etiket sayfalarına yazdırmak için standart bir ofis yazıcısı kullanmak, kısa vadede ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, ancak işinizi büyütmeyi planlıyorsanız, standart bir ofis yazıcısı veya lazer yazıcı genellikle uygun maliyetli bir çözüm değildir. Barkod yazıcılar güvenilirlik, verimlilik, maliyet ve kalite gibi özellikleri ile işletmelere önemli avantajlar sağlar. Büyük miktarlarda ve yüksek kaliteli etiket basmak için tasarlanan barkod yazıcılar, işiniz büyüdükçe ihtiyaç duyduğunuz artan baskı hacmini hızlı ve verimli bir şekilde karşılar. Lazer yazıcıyla karşılaştırıldığında, bir barkod yazıcı daha az kesintiye uğrar ve daha yüksek baskı hacimlerinde daha az bakım ve onarım gerektirir.

Standart ofis yazıcıları genellikle tek seferde tüm bir etiket sayfasını yazdırmanızı gerektirir. Ofis yazıcılarına göre etiketlerin ve sarf malzemelerinin daha verimli kullanılması için tasarlanan işlevsel barkod yazıcılar ise her seferinde bir etiket yazdırarak daha verimli çalışır. Daha verimli çalıştıkları için aynı zamanda ofis yazıcılarından daha uygun maliyetli bir seçenektir. Barkod yazıcılar, etiket tabakalarından daha uygun fiyatlarla satılan özel barkod etiket rulolarını kullanır. Daha düşük sarf malzemesi maliyeti ve daha az kesinti riski ile barkod yazıcılar, üretkenlik kaybını önleyerek paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Doğru yazıcıya yatırım yapmak, işletmeniz için okunamayan etiketler ve kesinti süresi riski gibi maliyetleri artıran sorunları en aza indirerek, her basımda yüksek kaliteli barkodlar elde etmenizi sağlar.

Barkod Yazıcı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

İşletmeniz için en iyi barkod yazıcısını seçmenin ilk adımı, barkod etiketlerinin ne için kullanılacağı ve hangi tip yüzeye yapışacağını belirlemektir. Kutular için nakliye etiketleri, mücevher gibi hassas ürünler için küçük etiketler veya şampuan şişeleri için su geçirmez etiketler farklı baskı teknikleri gerektirir. Etiketlerinizin dayanması gereken direnç, kimyasallar ve ışık gibi unsurları göz önünde bulundurarak doğru etiket ve yazıcı tipini kolayca belirleyebilirsiniz. Barkod etiketleri çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Bu nedenle etiketin baskı kalitesini etkileyebilecek çeşitli unsurlara göz önünde bulundurmanız gerekir.

Aşınma ve yıpranma, etiketlerin belirli kimyasallarla temas etmesi sonucunda da meydana gelebilir. Yağ, gres, alkol, temizleme maddeleri veya diğer kimyasalla yazdırılan barkoda zarar verebilir ve barkodu okunmaz hale getirebilir. Güneş ışığı hemen hemen tüm yüzeyler için yıpratıcı özelliklere sahiptir. Etiketlerinizin, görüntülerin hızla solmasına neden olabilecek ultraviyole ya da floresan ışığa maruz kalma riski varsa, ultraviyole dirençli baskı çözümlerini tercih etmeniz gerekebilir. Güneş ışığı dışında temas, sürtünme veya sıyrıklarla etiket üzerindeki görüntüyü yıpratabilir. Barkod etiketi ortamındaki unsurları dikkatli bir şekilde değerlendirmek, en iyi baskı çözümünü satın almanıza yardımcı olur.

Çevresel Koşulları Dikkate Alın

Barkod yazıcı satın alırken, etiket direnci faktörünü anlamak, ihtiyacınız olan etiket malzemesi türünü seçmenize yardımcı olur. Basit kâğıt etiketler, nakliye ve raf etiketleri gibi genel amaçlı uygulamalarda işe yararken, dayanıklı, yüksek dirençli uygulamalar için polipropilen veya sentetik etiketler gerekir. Etiket malzemesi termal transfer ya da doğrudan termal baskı yöntemi gibi hangi baskı türüne ihtiyacınız olduğunu belirler.

Çevresel faktörler, baskı dayanıklılığını, etiket yapışkanını ve masaüstü veya endüstriyel bir yazıcıya ihtiyacınız olup olmadığını etkileyebilir. Örneğin etiketleriniz dışarıda yağmurda, güneşte, sıcakta veya aşırı soğukta kullanılacaksa, kapalı ortamda muhafaza edilecek etiketlerden daha dayanıklı baskı yöntemlerini kullanmanız gerekir. Aşırı sıcaklık koşulları baskı kalitesini etkiler. Etiketlerinizin donduruculara veya fırınlara dayanması , ürün dondurucuya ulaşmadan önce ya da depolama sıcaklığından farklı koşullarda yapıştırılması gibi çok sayıda faktör baskıda kullanılacak makine seçimini belirler.

Barkod Yazıcı Tipini Değerlendirin

Etiket ile ilgili hususlara ek olarak, yazıcınız bir ofis ortamında mı yoksa endüstriyel bir ortamda mı kullanacağınız da önemlidir. Yazıcınız toza, darbelere ve günlük yıpranmaya maruz kalacağı bir depo veya dağıtım tesisinde kullanılacaksa, endüstriyel bir barkod yazıcı en iyi seçimdir. Öte yandan, barkodları temiz ve kontrollü bir ofis ortamında yazdırıyorsanız, bir masaüstü yazıcı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Küçük ila orta ölçekli hafif endüstriyel baskı işlemleri için orta sınıf yazıcılar, endüstriyel barkod yazıcılardan daha düşük bir fiyat noktasında dayanıklılık ve sağlamlık sunar.

Yüzey özellikleri, uygulamanız için en iyi sonucu verecek etiket yapıştırıcısı türünü belirler. Pürüzlü veya pürüzsüz yüzeyler farklı tipte etiketler ve dolayısıyla farklı tipte yazıcılar gerektirir. En yaygın yapıştırıcı türlerinden bazıları kalıcı, çıkarılabilir, dondurucu (DeepFreeze) ve yüksek yapışma gücüne sahip güçlü yapıştırıcılardır. Kalıcı yapışkan tipik olarak etiketin çıkarılması gerekmeyen yüzeylerde kullanılırken çıkarılabilir etiketler, etiketlerin bir yüzeyden diğerine aktarılması gerektiğinde tercih edilir. Dondurulmuş ögeleri etiketliyorsanız, etiketi öge donmadan önce mi yoksa sonra mı uyguladığınıza bağlı olarak deep freeze etiketleri idealdir. Uygulama sıcaklığı nemi ve yoğunlaşmayı etkilediğinden bu etiketler, özellikle soğuk uygulamaları için tasarlanmış özel bir soğuk / sıcaklık yapışkan kullanır. Yüksek yapışkanlı etiketler, dayanıklılık ve dış etkenlere karşı yüksek direnç gerektiren lastikler gibi pürüzlü veya dokulu yüzeyler için en iyisidir.

Etiket Boyutuna Göre Barkod Yazıcılar

İhtiyaç duyduğunuz etiket boyutlarına bağlı olarak, farklı ebatlarda baskı yapabilen çok sayıda barkod yazıcısı bulabilirsiniz. Örneğin takı etiketleri için küçük etiketlere ya da çok daha büyük nakliye etiketlerine ihtiyacınız olabilir. Etiketinizin boyutu, yazıcı kafası boyutunu ve yazıcı DPI değerini (baskı çözünürlüğü) belirler. Daha büyük etiketlerde, daha büyük baskı kafaları, daha küçük etiketlerde ise daha küçük baskı kafaları kullanılır. Ek olarak, küçük etiketler, daha küçük boyutlarda baskı yaparken barkod kalitesini korumak için daha yüksek baskı çözünürlüğü gerektirir. Bu ise daha yüksek çözünürlüğe sahip olan bir yazıcıya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Standart bir etiket boyutu kullanmak, işletmeler için en uygun maliyetli yaklaşımdır. Yaygın barkod etiketi boyutları inç cinsinden 4 x 6, 1 x 2, 1 x 3 ve daha fazlasını içerir. Özel etiketler daha pahalıdır ve özel boyutlar için kalıp ücretleri ödemenizi gerektirir.

Baskı hacminiz, düşük, orta veya ağır hizmet tipi bir barkod yazıcıya ihtiyacınız olup olmadığını belirler. Baskı hacimlerinin evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı olmasa da düşük hacimli baskı, genellikle günde 100'den az veya haftada yaklaşık 500 etiket anlamına gelir. Yaygın uygulamalar, varlık yönetimi, ambarlama ve envanter uygulamaları ile ilgili temel envanter kontrolü ve varlık takibini içerir. Masaüstü yazıcılar, düşük hacimli baskı işlemleri için idealdir ve barkod yazdırmaya başlamak için uygun maliyetli bir yol sunar. Orta hacimli baskı genellikle günde yaklaşık 100 ila 300 etikettir. Tipik uygulamalar arasında varlık yönetimi, depolama, envanter, biletleme, teslimat ve hizmet uygulamaları bulunur. Yüksek hacimli baskı, günde 300'den fazla etiket olarak kabul edilir. Bu tür bir barkodlama işlemi, genellikle günün her saati çalışabilen yüksek kaliteli termal transfer yazıcıları gerektiren birden fazla depo konumu olan büyük şirketlerde bulunur.

Direkt Termal Barkod Yazıcı Modelleri

Hem tek renk hem de renkli barkod yazıcı modelleri söz konusu olduğunda nokta matris, mürekkep püskürtme, termal transfer, direkt termal ve lazer etiket barkod yazıcı olmak üzere genel olarak beş farklı yazıcı modeli vardır. Barkod yazıcılar için termal transfer ve direkt termal, sürekli olarak dayanıklı ve doğru barkod görüntüleri basma yetenekleri nedeniyle en yaygın kullanılan baskı yöntemleridir. Hem termal hem de direkt termal yazıcılar, etiket yüzeyine ısı uygulamak için termal bir yazıcı kafası kullanır. Barkod yerine yüksek kaliteli renkli grafikler yazdırmak istiyorsanız, özellikle barkod görüntüleri için tasarlanmış bir yazıcıya ihtiyacınız olmayabilir.

Direkt termal (DT) yazıcılar, görüntüyü oluşturmak için etiketin yüzeyini karartan özel olarak kaplanmış etiketlere doğrudan ısı uygulayarak çalışır. Bu yazıcılar, şerit, toner veya mürekkep kullanmadıkları için işletmeler için uygun maliyetli bir seçenektir. Bununla birlikte yazıcılar, direkt termal yazıcılar için özel olarak tasarlanmış etiketlerin kullanılmasını gerektirir. Direkt termal baskı, nakliye etiketleri, makbuzlar, biletler ve diğer iç mekan uygulamaları gibi kısa ömürlü etiketler için en iyi sonucu verir. Direkt termal baskı ile elde edilen etiketler çok fazla ısıya ve güneş ışığına maruz kalırsa solabilir. Etiketler baskıdan sonra tipik olarak yaklaşık altı aylık bir ömre sahiptir.

Termal Barkod Yazıcı Modelleri

Termal transfer (TT) yazıcıları bir şeride ısı uygular ve daha sonra mürekkebi etiket yüzeyinde eritir. Termal transfer baskı, varlık etiketleri ve ürün etiketleri gibi uzun süreli kullanım gerektiren genel amaçlı etiketlerden endüstriyel sınıf etiketlere kadar farklı etiket türleri üzerinde yüksek kaliteli barkod görüntüleri üretmek için kullanılır. Termal masaüstü barkod ve etiket yazıcısı, düşük ila orta hacimli baskılarda yüksek kaliteli baskı gerektiren ofisler ve perakende ortamları için idealdir. Yüksek hacimli baskı için iyi bir seçenek olan endüstriyel barkod etiket yazıcıları, varlık yönetim, nakliye ve teslim alma, üretim ve daha fazlası gibi zorlu uygulamalar için dayanıklı bir tasarım sunar.

Yapışkanlı barkod yazıcı çeşitleri farklı etiket malzemeleri, optimum baskı kalitesi ve uzun ömür için farklı şerit türleri gerektirir. Kağıt etiketler şerit tipi açısından bal mumu kullanır. Ortak uygulamalar arasında iç mekan varlık veya ürün etiketleri, raf veya konum etiketleri yer alır. Polipropilen etiketlerde bal mumu ve reçine kullanılır. Bu etiketler dış mekan kullanımı için raf veya konum etiketleri ve bileklikler için idealdir. Dış mekan uygulamaları için tercih edilen polyester / sentetik etiketlerde ise sadece reçine bazlı şerit kullanılır.

Bileklik ve Bilet Barkod Yazıcıları

İşletmenizin makbuz, bileklik veya bilet yazdırması gerekiyorsa, bu uygulamalar için özel olarak tasarlanmış yazıcılar bulabilirsiniz. özel yazıcılar belirli bir kullanım alanı için barkodlar üretmenin verimli bir yolunu sunar. Bilet yazıcıları genellikle, her bilet arasında çentikler veya siyah işaret şeritleri bulunan sürekli bir delikli kart stoku üzerine basılır. Bilet yazıcıları, her bir biletin doğru şekilde yazdırılması için formun üst kısmını belirlemek için çentik veya şeridi algılama işareti olarak kullanır. Doğrudan mağazaya teslim için ideal olan mobil makbuz yazıcıları, saha hizmeti veya teslimat personelinin hareket halindeyken makbuz ve fatura yazdırmasına olanak tanır. Makbuz yazıcıları genellikle etiketleri değil, yalnızca fişleri yazdırır.

Depo ortamlarında, hasarlı etiketleri yeniden yazdırmak ve değiştirmek için taşınabilir mobil barkod yazıcı çeşitleri kullanılabilir. Mobil yazıcılar ayrıca yenilenmiş ögeleri yeniden etiketlemenin kablosuz ve verimli bir yolunu sunar. Tipik olarak, mobil yazıcılar küçük miktarlarda etiket yazdırmak için kullanılır ve çok az sayıda cihaz hem etiketleri hem de fişleri yazdırmanızı sağlar. Bileklik yazıcıları bir etkinlik alanındaki insanları ya da hastaları izlemek için ayrı barkodlar yazdırmanın etkili bir yoludur. Hastaneler ve sağlık hizmetleri ortamları için, antimikrobiyal kılıfla birlikte gelen bileklikler ve yazıcılar mevcuttur.

Çözünürlüğe Göre Barkod Yazıcılar

Yüksek kaliteli barkodlar doğru etiketlerin, şeridin, bakımlı bir baskı kafasının ve diğer faktörlerin bir kombinasyonu ile elde edilir. Aynı zamanda etiket tasarımınızın yazıcı DPI değeri ile uyumlu olmasını gerektirir. Barkod yazıcı satın alırken değerlendirmeniz gereken en önemli faktörlerden biri, genellikle DPI olarak adlandırılan yazıcı çözünürlüğüdür. Barkod yazıcılar tipik olarak 203, 300, 406 veya 600 DPI olarak mevcuttur. DPI inç başına nokta anlamına gelir ve barkod etiketlerinizin ve resimlerinizin çözünürlüğünü belirler. Yüksek DPI birimleri daha yüksek çözünürlüklü yazıcılardır ve düşük çözünürlüklü birimlerden daha keskin görüntüler oluşturur. Örneğin, 600 DPI barkod yazıcısı, çok yüksek çözünürlük olarak kabul edilen bir etiket için inç başına tam 600 noktalı çok net tanımlanmış barkodlar üretir. Kategorinin diğer ucunda yer alan 203 DIP'lik bir birim ise inç başına daha az nokta kullanır ve bu da daha düşük görüntü kalitesi ile sonuçlanır.

Paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için barkod yazıcı satın almadan önce gereksinimlerinizi net bir şekilde anlamanız önemlidir. Baskı çözünürlüğü yazdırmanız gereken barkod boyutuna göre belirlenir ve ekipmanı satın aldıktan sonra ayarlanabilen veya değiştirilebilen bir ayar değildir. Her baskı kafasının minimum ve maksimum etiket boyutları ve çözünürlükleri vardır. DPI, kalite ve okunabilirlik üzerinde büyük bir etkiye olduğundan barkod yazıcınızın çözünürlüğünüz çok düşükse, çizgiler veya kareler grenli veya düzensiz görünebilir. Kalitesiz baskı nedeniyle barkod tarayıcı etiketleri okuyamayabilir. Taranamayan etiketlerin sonuçları, ters ibrazlar, geç teslimatlar ve cezalar gibi işletme karlılığınız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Genel olarak daha küçük bir barkodun taranabilir olduğundan emin olmak için daha yüksek çözünürlük gerekir. Baskı verimliliğini artırmak ve olası maliyetlerin önüne geçmek için yüksek çözünürlüklü barkod etiket yazıcı çeşitlerini tercih edebilir, karlılığınızı artırabilirsiniz.

Bağlantı Yöntemine Göre Barkod Yazıcılar ve Avantajları

Yazdırma komutlarını almak için barkod yazıcıların bir bilgisayara bağlanması gerekir. En yaygın bağlantı türü USB'dir ve neredeyse tüm PC'ler ve dizüstü bilgisayarlar bir USB bağlantısına sahipken, daha yeni modellerde daha az bağlantı noktası ve daha fazla kablosuz seçeneği bulunur. Daha eski bilgisayarlar seri veya paralel bağlantı bile kullanabilir, ancak yeni bir barkod yazıcı satın alırken USB ve ethernet ya da Wi-Fi özelliklerini aramanız önerilir. Birden çok bağlantı seçeneği, yazıcınızı çalışma ortamınıza entegre etmek için daha fazla esneklik sağlar.

Endüstriyel masa üstü tarzı barkod yazıcı modelleri tipik olarak USB veya seri, ethernet ve bir Wi-Fi seçeneği içerir. Bununla birlikte endüstriyel Bluetooth etiket barkod yazıcı modelleri de bulabilirsiniz. Yazıcınızı bir bilgisayara bağlamak için USB kullanmasanız bile, USB yine de yararlıdır çünkü yazıcıyı bir klavyeye takmanıza veya harici bir flash sürücü kullanmanıza olanak tanır. Elde taşınan bir tarayıcı da USB aracılığıyla bir yazıcıya bağlanabilir. Bazı yazıcılarda birden çok USB bağlantı noktası da bulunur. Masaüstü yazıcılar genellikle USB, ethernet veya Bluetooth üzerinden bağlantı kurmanızı sağlar. Mobil yazıcılar Bluetooth veya Wi-Fi kullanır, ancak bir USB bağlantı noktası da içerebilir.

Barkod yazıcılar, barkod etiketi yazdırmanın en kolay ve en verimli yolunu sunar. En iyi barkod yazıcı fiyatları ve tavsiyesi için ürün açıklamalarını ve kullanıcı yorumlarını karşılaştırabilirsiniz. İster düşük hacimli bir işlem için küçük bir barkod yazıcısı, ister yüksek hacimli etiketleme işlerini tamamlamak için kapsamlı bir yazıcı olsun aradığınız modeli kolayca bulabilirsiniz. En iyi ürünleri avantajlı Trendyol fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.