"

Bebek Kitapları

" araması için 4307 sonuç listeleniyor

Bebek Kitapları

Doğumdan İtibaren Bebek Kitapları

İyi geceler ay, iyi geceler yıldızlar, iyi geceler Ayı Yogi. Birçok anne-baba, geceleri bebeklerini bu dileklerle uyutuyorlar. Bebeklerine uyku zamanı hikâyeleri okumak için hayli zaman harcıyorlar. Hatta hamilelik sırasında, karnına doğru kitap okuyan anne adayları bile oluyor. Herhangi bir faydası olup olmadığını merak edebilirsiniz. Yeni araştırmalara göre, ebeveynlerin bebeklerine kitap okuma çabaları boşa gitmiyor. Araştırmacılar, bebeklere kitap okumanın, dört yıl sonra yani ilkokul başlamadan önce kelime dağarcığını ve okuma becerilerini geliştirebileceğini keşfettiler. Bebeklik döneminin kitap okumaya başlamak için erken olmadığını belirten uzmanlar, “kitap okurken kollarınıza aldığınız bebeğinizin, yumuşak sesinizi dinleyerek sizinle kurduğu bağ çok değerlidir” diyorlar. Bebek kitapları, bebeğinizin hem ruhsal hem de zihinsel gelişimi ve sağlığı açısından, çok olumlu rol oynamaktadırlar. Yeni doğan bebeğiniz ne dediğinizi anlamasa da, sesinizin ritmini ve tonlarını algılamaya başlayabiliyor. Araştırmalar, bir bebek ne kadar çok kelimeye maruz kalırsa, sonunda kendi başına okumak için o kadar hazırlıklı olduğunu gösteriyor. İlk aylarda bebeğin bütün fiziksel gelişimi tamamlanmadığı, özellikle gözleri renkleri tam olarak ayırt edemediği için, bu döneme özel, 0-6 ay bebek kitapları kategorisindeki kitaplardan edinmek daha uygun olabilir. Bu döneme en uygun kitaplar ana renklerin kullanıldığı kitaplardır. Bu kitaplarda siyah-beyaz desenler, yüksek kontrastlı resimler, işaret et ve söyle şeklinde minik metinler, eğlenceli sesler ve ninni temaları bulunur. Bunların en küçük bebeği bile etkilediği kanıtlanmıştır. Kitap kumaş veya özel malzemelerden yapılmış olmalıdır. Bebek ağzına koyarsa veya ısırırsa ıslanıp, yırtılmamalı, sudan etkilenmemelidir. Yani kumaş bebek kitapları ve karton bebek kitapları bu dönem için daha güvenilir olabilmektedir. Bebeğin bazı kitapları sesli olabilir ve el göz koordinasyonu geliştikçe eline alabileceği ilk nesnelerden biri kendi kitabı olabilir. 0-6 aylıkken, bebeğiniz yüzüstü uzanarak kitapların keyfini çıkarabilir. Bebeğe çeşitli renk ve dokuları tanıtmak önemlidir ve bu erken duyusal gelişim için kritiktir. Bebeğiniz parmak uçları ile farklı dokulara dokunduğunda beyninde anında uyarı oluşur. Yeni doğan bebek kitapları seçiminde olmazsa olmazlarımız, dokunarak hissedeceği kitaplar ve bebek için kısa tek cümleler içeren, büyük resimleri olan, küçük kalın karton kitaplardır. Bu tür kitapları bebeğiniz için sık sık gösterebilirsiniz, nesneleri ve hayvanları işaret edebilir ve açık bir şekilde adlandırabilirsiniz.

Lüks Değil İhtiyaç Haline Gelen Bebek Kitapları

Oyuncak ne kadar gerekli ise, bebek için kitap da o kadar gereklidir. Bebeğin hayal dünyasının zenginleşmesinin ve zihin gelişiminin anahtarı kitaplardır. Bebekler bu kitaplar sayesinde yavaş yavaş dış dünya hakkındaki ilk bilgilerini edinmeye başlarlar. Okumak bebeklerin etraflarında ne olduğunu görmelerine, duymalarına ve aynı şekilde karşılık vermelerine yardımcı olur. Küçük çocuklar genellikle aynı kitaba tekrar tekrar bakmak isterler. Her yeni beceri gibi, konuşmayı öğrenmek de sürekli tekrar gerektirir ve bu aynı sesleri ve kelimeleri defalarca duymak anlamına gelir. Bir kitabı paylaşırken, sayfadaki şeylere işaret edin ve gördükleriniz hakkında konuşun, bebeğiniz konuştuğunuzu duyabildiği sürece ne söylediğinizin gerçekten önemi yok. Biraz büyüdüklerinde ve kelimeleri birçok kez duyduklarında, ne söylendiğini anlamaya başlayacaklar zaten. Dokun hisset kartlarını ve kitaplarını, bebeğinizin ilk 6 ayda farklı dokuları deneyimlemesi için kullanabilirsiniz. Yumuşak bebek kitapları, sevimli hayvan tüylerini veya çeşitli nesnelerin dışını anımsatır ve bu da bebeğin dokunsal duyusunu geliştirerek mutlu saatler geçirmesini sağlayabilir. İlk cümleyi gerçek resimlerle öğrenebileceği 1 yaş bebek kitapları ise dil gelişimini desteklemek için de çok ideal ürünlerdir. Araştırmalar ayrıca, yeni doğmuş bebekken kendisine sürekli kitap okunan çocukların kendi yaşlarındaki diğer çocuklardan daha geniş bir kelime dağarcığına ve daha ileri matematik becerilerine sahip olduğunu göstermiştir. Bir bebeğin dil becerisi ile her gün duyduğu kelime sayısı arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Bir çalışma ebeveynleri kendileriyle çokça konuşan bebeklerin yapılan standart testlerde ebeveynleri sözlü olmayan çocuklara göre 3 yaşına geldiklerinde daha yüksek puan aldığını buldu. Özellikle ritmik, tekrarlı yapılan okumalara, bebeklerin kolları ve ayakları ile tepki verdikleri gözlemlenmiştir. Ebeveynler okumaktan yoruldukları noktada, sesli bebek kitapları ile okuma sürecine biraz ara verebilirler. Bu sayede hem bebeğin ilgisini azaltmamış olurlar hem de kendileri biraz soluklanma fırsatı bulabilirler.

Televizyondan Çok Daha Faydalı Bebek Kitapları

İster belirli bir karakter için ses çıkarıyor ister kitapta neler olup bittiğini anlatıyor olun, okurken kullandığınız farklı sesler, bebeğinizi çeşitli duygulara maruz bırakır. Bu tür bir duygu aktarımı televizyon ile gerçekleşemez. Sözlü kelimeler, kelimelerin bir anlamı olduğu ve belirli seslerin belirli duyguları taşıdığını bebeğe tanıtmış olurlar. Bebeğin resimli kitaplarla tanışması, onu görsellere maruz bırakır ve böylece çocuğunuz gözlerini sayfalardaki basit desenlere odaklamaya başlayacaktır. Resimli kitap okumak, bebeğinize aylar geçtikçe tanımaya başlayacağı çeşitli şekiller, harfler ve renkler sunar. Onlara okumanın eğlenceli olduğunu gösterir. Bunu normal aile rutininizin bir parçası yapmak çocuğunuza okumanın okul için yapılması gereken bir angarya değil, keyif alınması gereken bir şey olduğunu öğretecektir. Bu tutum, yetişkinliğinde de sürecek olan bir okuma sevgisini besleyecektir. 0-2 yaş bebek kitapları tam da bu sebeplerle çok önem arz ederler. Bir çocuğun hayatının ilk üç yılında beyinleri inanılmaz bir şekilde %85 büyür. Bu, bebeklerle düzenli olarak okumak, konuşmak, oynamak ve şarkı söylemenin gelişimleri için bu kadar önemli olmasının nedenlerinden sadece biridir. Eğitici bebek kitapları, bebeğin temel karakterinin şekillendiği bir dönemde, bu gelişimin yapı taşlarını oluştururlar. Küçük çocuklara kitap okumanın faydaları çoktur. Sevgi dolu bir ebeveyn veya bakıcı ile uykudan önce okunan bebek uyku kitapları, bebeklerin kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur ve bağlanmak için harika bir fırsat sağlar. Kitaplar mükemmel etkileşimli oyuncaktırlar ve bebeğiniz için kitaplara yapılan yatırım, gelecekte de büyümesini ve gelişmesini destekleyecek bir yatırımdır. Sayfaları her çevirdiklerinde, resimleri gösterdiklerinde, sayfalarından tutup havaya kaldırdıklarında ve hatta onları çiğnediklerinde, kelimeleri ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarına katkıda bulunurlar. Bebek, televizyon ile böyle dokunma, fırlatma, okşama ilişkisi yaşayamaz. Özellikle 3 boyutlu bebek kitapları, bebeğe gerçek dünyaya dair sezgisel deneyimler sunabilir. Sayfaları açılınca bir derinlik oluşturan katlamaların olduğu kitaplar gerçekten çok iyi buluşlardır. İki boyutlu televizyon, bebekte bu tür bir gelişim yaşatamaz. Hepsinden iyisi, çocuğunuzun büyüdükçe okumak ve yazmak için ihtiyaç duyduğu gerekli becerileri geliştirmesine yardımcı olduğunuzu bilerek okumak, her gün zevk alabileceğiniz eğlenceli bir aktivitedir.

Ebeveynler İçin Bebek Gelişimi Kitapları

Bilinçli ebeveynler olmak isteyen anne ve babalar, sadece büyüklerinin söyledikleri şekilde veya geleneksel yöntemlerle değil, güncel bilimsel ve modern metodları da öğrenerek, çocuklarını daha iyi bir şekilde yetiştirmeye çalışmaktadırlar. Bu sebeple sadece bebeklerine okuyabilecekleri kitapları değil, kendilerinin bebek gelişimi ve bakımı hakkında okuyabilecekleri kitapları edinmeye çalışmaktalar. Bebek gelişim kitapları bu nedenle hayli ilgi gören ürünler. Özellikle çocuk uzmanı yazarlar tarafından yazılmış bu kitaplar, ebeveynler için bir kılavuz görevi görebiliyorlar. Anneler çocuklarının doğumundan itibaren fiziksel ihtiyaçlarını tam olarak karşıladıklarından emin olmanın yanı sıra, onların ruhsal ihtiyaçlarının neler olduğunu da bilmek istiyorlar. Bu nedenle uzunca bir süre, bebek bakım kitapları, adeta bir başucu kitabı oluyor onlar için. Anne babalar, aile dostları veya akrabaları ile bir araya geldiklerinde, birbirlerine bebek gelişimi kitapları tavsiye ediyorlar. Çocukların davranış bozuklukları, büyüme sürecinde yaşadıklarından kaynaklanır. Bu tür kitaplar, ailelere her sayfada çocuk yetiştirmenin önemi hatırlatıyor ve ayrıca ebeveynlerin birbirini sevmesinin önemini vurgularlar. Her fırsatta çocuğun her davranışının kökeninin aileden geldiği, çocuğa anlatmanın değil, çocuğun duygularının önemli olduğunun altı çizilir. Aile birliğinin çocuklar için oyuncak satın almaktan çok daha önemli olduğunu anlatılarak, çocukların oyuncaklarla değil aileleriyle oynadıklarında gerçekten mutlu oldukları ifade ediliyor. Oyuncakların ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkide sadece küçük araçlar olduğuna dikkat çekilerek, mutlu bir çocukluğun mutlu bir yetişkinliğin anahtarı olduğuna işaret ediliyor. Bilhassa annenin bebekle olan benzersiz ilişkisi üzerine odaklanan kitaplar, gerçekten çok kritik bir konuyu ele alıyorlar. Anne bebek kitapları, anneliğin önemini annelere tekrar tekrar hatırlatmakta ve onların bilinçlenmesi için, bilimsel literatürden sonuna kadar faydalanmaktadırlar. Annenin, sorumluluğunun altında ezilmeden, bebeğiyle sağlıklı bir bağ kurabilmesinde yol gösterici olmaya çalışılmaktadır. Bakım için yol gösterici kitapların yanı sıra, bebekleriyle kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynler, bebek oyun kitapları aracılığıyla bu isteklerine yardımcı olacak fikirlere ve oyun anlatımlarına ulaşabilirler.

Çocuğun Hayal Dünyasını Geliştiren Bebek Kitapları

Bir bebeğe yüksek sesle kitap okumak, okul öncesi bir çocuğa yüksek sesle okumaktan farklıdır. Bir bebeğe tüm kitabı okuyamayabilirsiniz. Bebeğiniz kitabı tutup çiğnemek veya sayfaları sertçe çevirmek isteyebilir. Tüm bu eylemleri mazur görülmelidir ve kalın sayfalı bebek kitapları sayesinde, kitabın bu tür yıpranmalara karşı daha dayanıklı olması sağlanabilir. Çocuğunuzun kitapların nasıl kullanılacağına zamanla aşina olmasına yardımcı olur. Birlikte kitap okumayı yakın ve sevimli bir zaman haline getirebilirsiniz. Yatmadan önce kitap okumak, bebeğinizi kucağınızda tutmak ve okurken birbirinize sarılmak için mükemmel bir zaman olabilir. Bir kitabı okumaya başlama konusunda endişelenmeyin. Resimleri gösterin ve adlandırın. Daha sonra bebeğinize işaret ettiğinizde "ineği", "atı" vb. Bulmasını isteyin. Çocuğunuz ilgilendikçe kitapların uzunluğunu ve karmaşıklığını artırın. Yaklaşık bir yaşına gelindiğinde, bazı bebekler hikâyesi olan kısa bir kitabı dinlemekten keyif alacaklar. Konu açısından bütün bebek kitapları tavsiye edilebilir çünkü bebekler için anlatılandan çok, sesler, duygular ve görseller önemlidir. Yalnızca, insan niteliklerine sahip kurgusal kahramanlar, periler ve doğaüstü yaratıkların olduğu bebek masal kitapları tavsiye edilmemektedir. Bu tür bir kitap küçük çocukların kafasını karıştırır, soyut düşünme yetisi henüz yeterince gelişmediği için gerçekle fantezi birbirine karışabilir. Yaşı ilerledikçe, sözcüklerin anlamlarını kavramaya başladıkça, o sözcük dağarcığı, çocuğun hayal dünyasını inşa etmeye başlayacaktır. Hışırtılı bebek kitapları veya müzikli bebek kitapları yerlerini yavaş yavaş, anlatının ve sözcüklerin öne çıkmaya başladığı kitaplara bırakmaya başlayacaktır. Bebek hikâye kitapları, bu dönemdeki bebekler için kısa, özlü, içinde hayvan ve insanların olduğu sıcak öyküler barındırmaktadır. Günlük hayatta görecekleri çeşitli hareketli nesneler ile bebeklerin motor becerileri gelişecek ve parmaklarını daha iyi kullanmayı öğrenebileceklerdir. Artık sayfada gördüğü nesneleri gerçek hayatla birleştirmeye başlayacak ve bu farkındalığı ve algılanan heyecanı görünce mutlu olacaksınız. Gün içinde ya da yatmadan önce birbirinizle olan bağı güçlendirirken, bebeğinizin hayal gücünü artırmak için çocuk hikâye kitapları da satın alabilirsiniz. Bu kitabı ona okurken, içindeki kahramanların karakterlerine göre farklı tonlamalar kullanabilirsiniz. Özellikle bir hikâye kitabını, farklı tonlarda okursanız ve neşe, öfke, şaşkınlık, üzüntü vb. duyguları vurgulamak için sesler kullanırsanız bebeğiniz sizi dinlemeyi daha çok sevecektir. Bir anlamda kitabı tiyatrolaştırarak, bebeğin kitaplara olan bağlılığı artıracak ve ilerde duygularını daha rahat ifade etmeye hazırlayarak, beyninin gelişmesine yardımcı olacaksınız.

Bebek Kitapları Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bebeğinizin kitaplığını oluşturmaya başlıyorsanız, okuma eyleminin de seçtiğiniz bebek okuma kitabı kadar anlamlı olduğunu unutmamak önemlidir. Yüksek kontrastlı görüntüler yeni doğanların ilgisini çekecektir. Yeni doğanların görme yeteneği henüz tamamlanmamış bir süreçtir. Aslında, yaklaşık 30 santimetre mesafeden en iyi şekilde görürler, bu yüzden koyu, cesur resimler onlar için en çekici olanıdır. Yeni doğanlar sadece sesleri dinleyerek paha biçilmez dil dersleri alırlar. Temel tekerlemeler, kafiyeli metinler içeren bir kitap okuduğunuzda, bebeğiniz o yatıştırıcı ve güvenilir ritmi sevecektir. Daha fazla araştırmayı teşvik eden kitapları seçebilirsiniz. Daha büyük bebekler, hareketli bebek kitapları gibi gizli sürprizler içeren kitapların yanı sıra, bazı sayfaları açılınca değişik nesneler ortaya çıkan veya kanatları kaldıran kitaplara bayılırlar. Yumuşak ve tüylü, pek çok dokusu, kokusu ve hatta aynası olan kitapları severler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok aktif ve enerjiktirler, durdukları yerde durmazlar. Yeni yürümeye başlayan çocukların her gün ihtiyaç duyduğu bir şey, onlarla kitap okumanızdır. Günlük hayatın ayrıntılarını anlamaya ve keşfetmeye başladıkları için, bu mevzulardan bahseden kitaplar çok ilgilerini çeker. Yürümeye başlayan çocuklar, basit hikâye çizgileriyle büyük renkli resimleri ve fotoğrafları severler. 2 yaş bebek kitapları tam da bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmişlerdir. Kavram kitapları, hayvanlar, duygular, renkler, sayılar, şekiller ve harfler gibi konuları başlatırlar. Tahmin edilebilir metinler, tekerlemeler ve komik sesli kelimelere sahip hikâyelerin hepsi sesli okumak üzere eğlencelidir. Çocukların ortak şeyler yaptığını gösteren ve basit hikâyeler anlatan bazı kitapları deneyebilirsiniz. Yatma zamanı için iyi geceler kitapları, küçük çocukların çok aktif bir günün sonunda rahatlamalarına yardımcı olmak için harikadır. Şarkıları, şiirleri ve tekrar eden metinleri olan kitapları, küçük çocukların ezberlemesi, okuması veya birlikte söylemesi kolaydır. Yemek zamanı, veda etme ve diğer rutin aktiviteler gibi tanıdık ve rahatlatıcı şeyler hakkında kitaplar da seçilebilir. Giderek büyümekte olan çocuğunuza daima hayal gücünü geliştiren ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözen bebek kitapları öneri olarak sunulabilir. Küçük çocuklar, meseleleri yansıtan gerçek yaşam koşullarıyla ilgili kitaplardan hoşlanırlar. Okula gitme, arkadaşlarıyla oynama ve başkalarıyla paylaşma hakkındaki hikâyelerden hoşlanırlar. Resimlerin hala büyük bir büyü olduğunu unutmayın. Dinozorlar, trenler, kamyonlar, hayvanlar, böcekler, coğrafya veya inşaat hakkında çok sayıda ABC kitabı, sayma kitabı ve basit bilgi kitapları seçin. Tatlı rüyalar için yatıştırıcı bir uyku vakti hikâyesi, günü sonlandırmanın her zaman güzel bir yoludur. Tekerlemeler ve şiir içeren kitaplara bakın. Çocukların boşlukları doldurmasına, sonra ne olacağını tahmin etmesine veya cümleler, ifadeler ve kelimeler hakkında tahminlerde bulunmalarına olanak tanıyan kitaplar da ilgi çekicidir. Çocuklarınızı, onlarınkinden farklı dünya kültürleriyle tanıştırın. Kardeşlere sahip olmakla ilgili kitaplar, bekleyen yeni bir kardeşin gelişini tanıtmanın harika bir yoludur. İnternet üzerinde yüzlerce site içinde araştırma yapıp kaybolmak yerine, çok sayıda bebek kitapları seçeneği sunabilen Trendyol online mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Küresel düzeyde alışveriş imkânı sunan sitedeki fiyatları karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü anında bulabilirsiniz.

Bebek Kitapları Nasıl Olmalıdır?

Bebek kitapları seçerken pek çok kritere dikkat etmek gerekir. Kitap sesli ya da müzikli olabilir. Parlak ve canlı renklerin olması da kitabın bebeğin dikkatini çekmesini sağlayacaktır. Özünde oyun ve oyuncak temalı bu kitapların içerisinde bebeğin aşina olduğu nesneler olmalıdır. Az kelimeye ve çok resme yer verilmelidir. Dokunsal olarak da bebeğin farklı duyularını harekete geçirecek nitelikte olmalıdır. Ses çıkaran kumaş dokularının yanı sıra üç boyutlu görsellerin oluştuğu kitaplar da oldukça ilgi çekecektir. Kitap sayfaları da minik ellerin boyutuna ve kavrayışına uygun olmalıdır. Kitabın hem kapağının hem de sayfalarının yıpranmayacak kalitede ve kalınlıkta olması da önemlidir. Bebeğin gelişim dönemine bağlı olarak ihtiyaç duyabileceği dişlik gibi işlevlerle kitabın desteklenmesi de ideal olacaktır. Ayrıca sivri ya da sert kısımlarının olmaması ise bebeklerin güvenliği için önemlidir.

Bebeklere Kaçıncı Ayda Kitap Okunur?

Bebeklere kitap okumak için ayının dolmasını dahi beklemenize gerek yoktur. Aksine ne kadar erken başlarsanız bebeğinizin gelişimi için o kadar iyi olur. Bebek henüz yenidoğanken bile ona kitap okumanız kelimeleri anlamlandırmasa dahi gelişimine katkıda bulunacaktır. İşitme yeteneğini geliştiren bu aktivite aynı zamanda dinleme becerilerinin yerleşmesini de sağlayacaktır. Düzenli hâle gelen kitap okuma rutininiz ise bebeğin kitap okumayı olumlu ve eğlenceli bir aktivite olarak nitelendirmesine etki edebilir. Ayrıca uyku öncesi kitap okumaya vakit ayırırsanız bu da sakinleşerek daha rahat şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır. Tüm bunlar neticesinde bebeğe doğduğu andan itibaren kitap okunabileceğini söylemek mümkündür. İlk başlarda odaklanıp dikkati dağılmadan sizi dinlemesi mümkün olmasa da zamanla alıştığını ve dikkatini kitaba verdiğini görebilirsiniz. Sizler de bebeğe uygun kitapları tercih ederek gelişimini birçok anlamda destekleyebilirsiniz.

Bebek Kitapları Dil Gelişimini Destekler Mi?

Bebeğe sesli şekilde uygun kitapları okumak, bebeğin dil gelişimini büyük ölçüde desteklemektedir. Kitap okurken kendisiyle de konuşulan bebeklerde dil becerileri gelişim gösterirken problem çözme yeteneklerinin de arttığı gözlenmektedir. Bu, bilişsel becerilerine de olumlu yönde etki ettiğini ifade etmektedir. Bebekler, yeni kelimeler öğrenirken aynı zamanda kelimeleri çıkarmaya çalışmaları da konuşmalarını destekler. Bu sayede sizler de beyin ve dil gelişimini destekleyerek bebeğinizle kaliteli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Böylece ebeveyn ve bebek arasındaki sağlıklı bağları da pekiştirmeniz mümkün olur. Bu ortamda bebek, güvenli hissederken dinleme yeteneklerini de geliştirmektedir. Ayrıca odaklanma ve dikkat becerileri de bu esnada gelişmektedir. Bunun yanı sıra ebeveynin kitap okurken keyif alma miktarı bebeğin de okuryazarlığa bakışını etkilemektedir. Rol model alarak öğrenen bebekler, bu aktiviteden keyif almayı da bakım verenlerinden öğrenmektedir.