placeholder
"

Berber Makası

" araması için 3905 sonuç listeleniyor

Berber Makası

Gitaristin Gitarı Berberin Makası

Berberlik, antik Mısır ve antik Yunan dönemlerinden beri süregelen en eski mesleklerden biridir. Berber bir iş erbabıdır, bir zanaatkârdır. Nasıl bir müzisyenin müziğini icra edebilmesi için bir çalgıya ihtiyacı varsa, berberinde işindeki hünerini gösterebilmesi için berber makasına ihtiyacı vardır. Denilebilir ki, gitarist gitarı ile konuşuyorsa, berber de makasıyla konuşur. Berber ya da kuaför dükkânlarında yüzyıllar içinde mesleğin icrası için pek çok alet geliştirildi, fakat berber makası baş köşedeki yerini hep korudu. Berberin eli ve parmaklarıyla bütünleşerek, adeta onun bir uzantısı haline gelen bu alet, günümüzde yüz binlerce ailenin geçimini sağlamaktadır. Mühendislik ve endüstri standartları söz konusu olduğunda, iki ülke dünyanın gözünde üstündür; Almanya ve Japonya. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu iki ülke aynı zamanda en yüksek kalitede çelik üretimi söz konusu olduğunda lider konumdadırlar. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, çelik ürünler üretme söz konusu olduğunda, özellikle makas üretiminde Japonya daha önde gelir hale geldi. Japon çeliği, samuray kılıcı üretimindeki zanaatkâr kültürlerinden beri süregelen gelenek ve kaliteli işçiliği nedeniyle dünyanın en kaliteli makas çeliği olarak kabul edilmektedir. Japon berber makası, usta berberlerin en çok talep ettiği makas türlerindendir. Hepimiz bir çift yüksek kaliteli profesyonel berber makasının bir kuaförün ve berberin en iyi arkadaşı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, yeni bir çift için alışverişe gidilmesi gerektiğinde, özellikle de yeni bir berber için, modeller son derece kafa karıştırıcı olabilir. Bilinçli bir karar verilmesine yardımcı olmak için profesyonel berber makaslarının türlerin ayrıntısıyla incelemek gerekiyor. Bütün berberler, herhangi bir saçı herhangi bir stilde kesecek düzgün bir makası her şeyin üzerinde tutarlar. Birden çok makas türü vardır ve birden fazla saç türünü kesmek ve şekillendirmek istiyorsanız birden çok çifte yatırım yapmak yani bir berber makası seti edinmek en iyisidir.

Berber Makasının Taşıması Gereken Kriterler

İyi bir berber makası öncelikle yüksek kaliteli çelikten yapılmış olmalıdır. Makasın keskinliğini ve hizmet ömrünü belirleyen ana faktör çeliğin kalitesidir. Çelik, taşlama ile bilenecek kadar yumuşak olmalı ancak bu keskinliği uzun süre koruyacak kadar da sert olmalıdır. Kuaförlük makasınız için seçtiğiniz çelik türü, aletin dayanıklılığını büyük ölçüde belirler. Japon ve Alman çelikleri ile yapılan makasa yaptığınız yatırımın, uygun bakım ve kullanımla uzun süre dayanacağından emin olabilirsiniz. Daha sonra sıra makasın tasarımındadır. Yeni bir berber makası tavsiye ederken, berber açısından dikkat edilmesi gereken en büyük faktörlerden birinin rahat kullanım olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Berberler tüm günlerini sürekli olarak onlarla çalışarak geçirirler. Bu sebeple bileklerinin ve parmaklarının sürekli hareketi zamanla sağlıklarına zarar verebilir. Elinize çok fazla baskı uygulamamak için size rahat bir tutuş sağlamak üzere tasarlanmış makasları seçin. Ellerinizdeki gerginliği azaltmak için ergonomik saplarla yapılan, güvenilir markalardan fonksiyonel ve profesyonel araçlara yönelmek gerekebilir. Makas stili, plastik saplı veya sapsız düz veya kavisli, şekilli ya da düz olmasını ifade eder. Şekilli kavrama şekli berberin bileğini zorlamaz ve kesme işlemi sırasında dairesel hareketler yapılabilir. Makasın tutacağı, parmakların geçtiği yerdir. Dengeli bir tutuşu olan makas, kesim konforu ve tam kontrol sağlar. Düz veya kavisli terimleri, parmağın girdiği kısmı tanımlar. Düz makas kullanılırken baş parmak, genelde orta parmağın altına doğru kaçar. Kavisli makasta ise doğal konumunu korur. Burada seçim, berberin kendisine göre rahat berber makas kullanımı tercihine bağlıdır. Makasın kullanımı rahatsa, daha doğru ve standart bir şekilde kesim yapılabilir. Doğru form, seçiminizi etkileyecek en önemli faktördür. Berber makası nasıl tutulur sorusuna verilecek cevap şöyledir: Makasın baş parmağa girdiği halka, baş parmağın ucunun hemen önünde olmalıdır, daha uzakta değil. Diğer halka orta parmağın ikinci ekleminin önünde olmalıdır. Parmaklar iki halkaya sığmaz ve bu noktalardan öne doğru kayarsa, kavrama gücünü değiştirir ve parmaklara gereksiz baskı uygular. Bu, düzensiz kesiklere, erken yorgunluğa ve makasın normalden daha hızlı yıpranmasına neden olabilir. Kaliteli berber makası bu şekilde denenerek rahatlıkla anlaşılır.

Berber Makası Çeşitleri

Berber makas çeşitleri hemen her ülkede benzerdirler ve aşağıdaki gibi bir kaç başlık altında toplanabilirler. Kısa bıçaklı kesme makası, hangi profesyonel kuaförlük makasını satın alacağınızı seçerken, bıçakların uzunluğunu dikkate almak önemlidir. Kısa bıçaklı kesme makası, daha hafif olduğundan ve daha iyi kontrol sağladığından ve böylece el yorgunluğunu azalttığından daha küçük ellere sahip kuaförlerin kolayca kullanabileceği bir uygulamadır. 4 ila 5,5 inç bıçaklara sahip herhangi bir makas, çoğu saç tekniği için harikadır. Bu da onları saç kesimi kesme ve detaylandırma gibi bayan saç kesme teknikleri için mükemmel bir araç haline getirir. Bir makas seti, genel olarak berber makası 7 inç uzunluğu ile son bulur. Uzun bıçaklı berber makası, tarak üzerinde makaslama gibi profesyonel berber teknikleri, makasın saçın daha geniş bir yüzey alanını kaplamasını ve hepsini tek bir kesme ile kesmesini gerektirir. Makas üzerindeki uzun bıçaklar, kesme hattının düzgün ve eğri olmamasını sağlayacaktır. Düz kesme çizgileri gerektiren keskin kesme teknikleri için yaklaşık 6 numara berber makası önerilmektedir. Ara makas, yapılan işlem saçın uzunluğunu kısaltmadan hacmi küçültmek, sıradan makasla kısaltılmış saç üzerindeki makas izlerini kaldırmak ve saça katlanmış bir görünüm kazandırmak için belli bir uzunlukta saçı kesmektir. Kullanılan aletin adı berber ara makası olup, makasın bir tarafı düz, diğer tarafı tarak şeklindedir. Tarak kısmı daha ince veya kalın olabilir. Bu, kalın veya kaba saçları olan müşterilerle uğraşırken zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Karıştırma /tekstüre etme makası ise bazen saçları normal bir kesme makası ile inceltirken, aşırıya kaçmak ve başlangıçta amaçlanandan daha fazlasını kesiliverir. Bunun olmasını önlemek için kitinize çok sayıda dişle yapılmış bir makas eklemeniz gerekir. Tekstüre edici makas üzerindeki çok sayıda diş, bir seferde çok fazla kopmadan saçı yavaşça inceltir. Bu, ince saçları tekstüre ederken sizin için daha iyi kontrol ve hassasiyet sağlayacaktır. Döner makas, tam bir profesyonel berber makası örneğidir. Salonda uzun saatler boyunca makas sallamak, bileğinize ve ellerinize çok fazla baskı ve gerilim uygulayabilir. Koleksiyonunuza döner makas eklemek, değerli ellerinizdeki ağrıyı gidermek için harika bir çözüm olabilir. Normal kuaförlük makas, baş parmağınızı tek bir pozisyonda tutar ve bir süre sonra ağrılı hale gelebilir. Döner makas, bunları kullanırken ve kontrol ederken esneklik sağlayan döner bir parmak halkası ile tasarlanmıştır. Dönebilen başparmak halkası sayesinde doğal el hareketlerinizi de barındırırlar. Bu, ağrıyı azaltacak ve saç kesimi deneyiminize daha fazla rahatlık sağlayacaktır.

Kaliteli Berber Makası ile Kalitesiz Makasın Farkları

Meslekte saygın bir berber olabilmek ve o seviyede kalabilmek için, seçilen berber makası kaliteli olmak zorundadır. Kaliteyi anlamanın bazı püf noktaları vardır. Öncelikle uygun şekilde bakımı yapılan, kaliteli kuaför makasları değiştirilmeden önce 5-6 yıl dayanmalıdır. Kaliteli saç kesme makası, daha uzun ömürlü olanlardır. Paslanmaz çelik makas, kolay paslanmadıkları ve çok fazla saç kesimine rağmen kenarları deforme olmadığı için, düşük kaliteli malzemelerden çok daha uzun süre dayanır. Paslanmaz çeliği seçseniz bile çeliğin nerede üretildiğinin farkında olmalısınız. Tüm kuaför makasları Japonya, Kore, Almanya, Tayvan, Çin, Hindistan veya Pakistan'da üretilen paslanmaz çelikten yapılmıştır. Japonya'da üretilen çelik, dünyanın en iyi makas çeliği olarak kabul edilir. Kore, Tayvan ve Çin çelikleri iyidir, ancak biraz daha yumuşak olma eğilimindedir. Alman çeliği kaliteli ve çok sert bir çeliktir. Pakistan ve Hindistan çelikleri en düşük kalitedir ve keskinleşmeleri biraz sorunludur. Kaliteli paslanmaz çelikler, üretimlerinde kullanılan alaşımlara göre kategorilere ayrılır. İyi çelik kategorileri 440A ile 440C arasındadır. Makaslarınızı satın alırken en iyi kesimi Japon 440C paslanmaz çelikten yapılmış bir makasla elde edeceksiniz. 440 kalite üzerindeki tüm kategoriler kobaltlı çelik olarak kabul edilir. İşçilik, kalite derecesini belirleyen bir diğer faktördür. En iyi makas, döküm veya damgalı makasların aksine elle dövülür. Damgalı makaslar en ucuzdur ve genellikle oyuk zemin değildir. O kadar keskin değillerdir ve bıçağın üzerinde küçük tırmıklar vardır. Şu anda Tayvan veya Çin'de üretilen birçok makas, makinelerle üretilmiş döküm makaslardır. Dökme makas üzerindeki sertleştirme işlemi, dövme bir makas kadar mükemmel bir kenar yaratamaz ve doğal olarak bu tipteki berber makası fiyat olarak avantajlıdır. Ayrıca, elle dövülmüş makaslar, makası yapan ustaya bağlı olarak çok daha keskin bir kenara sahip olabilir, ancak bahsi geçen mekanik işlem, orta kalitede standart bir makas üretir. Berber makas tarak seti oluştururken bütün bu kalite kritik faktörleri göz önünde tutmakta fayda vardır.

Anlatmakla Bitmeyen Berber Makası

Makas değil mi, daha ne özelliği olabilir demeyin, berber makası özellikleri hakkında bilinmesi gereken çok husus vardır. Belki eski berber makası markalarında bu kadar çok özellik yoktu fakat teknolojinin gelişmesi ile beraber, pek çok şey gibi berber makasında da bir sürü ayrıntı meydana geldi. Bütün bu ayrıntılar, doğrudan müşteriye verilen hizmetin kalitesini etkilediği için, dikkatle incelemek yerinde bir davranış olabilir. Makasınız, ekmek teknenizin en önemli aracıdır ve zamanında bakım önemlidir. Tüm makaslar yılda en az bir kez keskinleştirilmelidir. Özellikle dışbükey bıçaklarınız varsa, her zaman uzman bir bileyici kullanmalısınız. Kuaförlük ve berber makası, mümkünse her gün düzenli olarak temizlenmeli ve yağlanmalıdır. Bunları yağlamak için sıradan bir yağ kullanmayın, ancak uygun bir mineral bazlı makas yağı kullanın ve mümkünse bir deri kese içinde saklayın. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, bıçakların aşınmasıdır. Bıçaklar paslanmaz çelik olduğu için onlara hiçbir şeyin zarar veremeyeceği sıklıkla yanlış anlaşılır. Bazı saç boyası sıvıları, saç perma kimyasalları ve hatta sudan gelen sert klor, bıçakların küçük çukurlaşmasına neden olabilir. Makasınız bittiğinde bir temizlik bezi ile silinirse, pahalı ekipmanlarınız çok daha uzun süre iyi durumda kalacaktır. İleri derecede uzmanlık için özel makas almaya gereksinim duyup duymamanız, kullandığınız makasın kalitesine bağlıdır. Dilim kesimler, dışbükey veya eğimli bir bıçakla yapılabilir, ancak yüksek kaliteli bir makas kullanıyorsanız bu işlem çok daha kolay olacaktır. Bir bıçakta ortalama yirmi beş diş bulunan inceltme makası ile inceltme yapılmalıdır. Saç kesiminin şeklini karıştırırken ve korurken saçları inceltmenize izin verir. Tekstüre etme makası, inceltme makasına benzer, ancak kesim sırasında son dokunuşu o yapacaktır. Çoğu makas, makas gerginliğini ayarlamak için iyi çalışan düz veya normal bir vida sistemine sahiptir, ancak bunu yapmak için bir tornavidaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle ayarlanabilir bir vida, küçük vidayı elle çevirmenize ve gerektiği kadar gerdirmenize ya da gevşetmenize izin verdiği için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Makasınızı tamamen açarak ve ardından bir bıçağın tamamen kapalı konuma doğru serbestçe düşmesine izin vererek doğru makas gerginliğini kontrol edebilirsiniz.

Berber Makası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Berber makası fiyatları iki tür bıçak modeline göre doğrudan değişir: eğimli kenar veya dışbükey kenar. Eğimli kenarlı bıçaklar, pürüzlülüğü giderilmiş bir kesme kenarına sahiptir. Eğimli bıçaklar aniden, daha dik bir eğimde pürüzü giderilmiş kenardan yaklaşık bir milimetre uzaklıkta bir açı oluşturur. Bu dik açı, makasların düz bir kesme kenarıyla mümkün olacağından daha kolay kesmesini sağlar. Konveks kanatlar, kanatların arka tarafına hafif bir yay olacak şekilde tasarlanır. Bıçaklar, bir jilet gibi inceltilir. Bu, çok düzgün kesen ince bir kesme kenarı oluşturur. Dışbükey makas, daha pürüzsüz bir kesme bıçağıdır, ancak daha pahalı ve hassastır. Bileme maliyetleri genellikle daha yüksektir. Dışbükey bıçaklar paslanmaz çelikten yapılmıştır ve hafif olan eğimli bıçaklardan daha ağırdır. Eğimli bıçaklar, daha düşük bakım maliyetleri ile daha ucuzdur, ancak aynı düzgün kesimi vermeyebilir. Makas kolu açısından, ne tür bir tutuşu tercih edeceğiniz, büyük ölçüde rahatlık ve kişisel tercih meselesidir. Düz veya hatta saplı makasların simetrik kolları vardır. Çıkıntılı saplı makas, diğerinden daha uzun olan bir tutacağa sahiptir, bu da kolunuzun ve dirseğinizin kesim sırasında daha düşük bir konumda olmasını sağlar. Bir çıkıntılı sap, eller ve parmaklar üzerindeki baskıyı azaltmak için kullanım sırasında bıçakların daha iyi hizalanmasına ve konumlandırılmasına olanak tanır. Vinç kolu makası, üst sapın makasın ortasıyla aynı eksende olması dışında çıkıntılı sap makasına benzer. Ayrıca daha düşük bir dirsek pozisyonuna izin verir. Karşı el için tasarlanmış makasları asla kullanmamalısınız. Solak makastaki ters bıçaklar, kesimi doğal ve rahat hale getirerek el ve bilek ağrısını azaltır. Görüldüğü berber makası modelleri hayli uzmanlık isteyen bir konudur. Üstelik bir berber veya kuaför dükkânı sadece makas setlerinden ibaret değildir. İlave bir sürü cihaz kullanılmaktadır. Saç kurutma makineleri, fön makineleri, şampuanlar, havlular, saç maşaları, manikür, pedikür malzemeleri vb. yani bir berber dükkânı basitçe, elektrikli berber makası, berber makası ve tarak malzemelerinden ibaret görünse de, malzeme kalitesinin yarattığı maliyetler oldukça yüksektir. Berber dükkânı ve berber makası yorum olarak hep masrafsızmış gibi düşünülse de, burada görüldüğü gibi hiç de öyle değildir. Berber makasları fiyatları birçok parametreye bağlıdır. Ama özellikle japon el yapımı makaslar hem yüksek kalitede malzeme kullanılması hem de ince işçiliği sebebiyle, gerçekten çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Çin, Kore gibi ülkelerde fabrikasyon olarak üretilen, kaliteli makaslar ise daha makul düzeydedir. İster 5, 5.5.6 ve 7 gibi boy büyüklükleri açısından olsun ister malzeme çeşidi açısından olsun, ister bıçak tipi açısından olsun, ister makas kolu yapısı açısından olsun, isterse de fonksiyonel farkları açısından olsun internet üzerinde yüzlerce site içinde araştırma yapıp kaybolmak yerine, çok sayıda berber makası seçeneği sunabilen Trendyol online mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Küresel düzeyde alışveriş imkânı sunan sitedeki fiyatları karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü anında bulabilirsiniz.