"

Böğürtlen

" araması için 4028 sonuç listeleniyor
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lezzetli Böğürtlen Çeşitleri Trendyol’da!

Günlük hayatın içinde temel ihtiyaçların yanı sıra hem keyif veren hem de sağlık yönünden takviye sağlayan gıda ürünleri tercih edilir. Çeşitli meyve, sebze, içecek, bitki ve kuruyemiş gibi gıdalar beslenmeyi oldukça zenginleştirir. Özellikle bazı gıdalar lezzeti, rengi, kokusu ve şekli itibarıyla yoğun ilgi çeker, bu sayede sıklıkla tercih edilir. Bu gıdalardan biri olan böğürtlen estetik açıdan sizi tatmin edecek renge ve şekle sahiptir. Lezzeti ile damaklarınızı şenlendirecek bu meyvenin kokusu da oldukça güzeldir. Mutluluk verici bir etkisi olmasının yanı sıra vitamin, mineral ve organik asitler bakımından oldukça zengin olması sebebiyle sağlıklı ve lezzetli bir gıda olarak yer alır. Bu özellikleri sayesinde sizde pozitif bir his uyandırır. Bu doyurucu ve güzel taze böğürtlen tatlılarınızda, sağlıklı fit tariflerinizde ve içeceklerinizde hem lezzeti hem de görsel sunumuyla size eşsiz bir deneyim yaşatır. Bir diğer yönden içeriğinin zenginliği, verdiği renk, kattığı koku sayesinde kozmetik ürünlerinde de sıkça tercih edilir. Modern tıpta ve alternatif tıpta sağlık için önemli bir yere sahiptir. Doğal reçetelerde, kolay uygulanabilir tariflerde yer alır. Bu gıda ürününün yetiştiriciliği yapıldığı gibi doğal ortamlarda da sıklıkla rastlanılan bir bitki çeşididir. Çalı şeklinde olan bu bitki dikenli dallara sahiptir ve doğada özellikle bahçelerde, çalılıklarda, patikalarda, yol kenarlarında ve fundalıklarda birçok yabani böğürtlen çeşidi yetişir. Farklı yöntemlerde ve tariflerde yer alan bu meyveye talep de yüksek olduğu için özel olarak yetiştiriciliği de yapılır. Ana vatanı İngiltere olduğu için özellikle yazın sonlarında ve sonbaharın başlarında meyve verir. Bazı türlerin diğer aylarda Türkiye’de yetiştiriciliği olmadığından başka ülkelerden getirilir. Siz de yemek sunumlarınızda ve fit tariflerinizde enfes tadı ile bu meyvenin lezzetini ve görsel sunumunu kullanabilirsiniz. Eğer bahçeniz varsa tohum veya fidan olarak alabilir, kendi yaşam alanınızda yetiştirebilir ve hasat döneminde istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Lezzetine doyum olmayan böğürtlene dair ne varsa Trendyol’da birçok kategoriden farklı içerik seçeneklerini bulabilir ve ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz zaman kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

Böğürtlen Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böğürtlen Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyaya sahip olduğu için farklı iklim koşullarında yetişen meyve ve sebzeler rahatlıkla burada yetişebilir. Bu bitki, ülkenin verimli toprakları sayesinde hem doğada kendiliğinden yetişir hem de saksıda veya bahçelerde kolaylıkla yetiştirilir. Ayrıca bu birçok farklı meyvenin de ismidir. Dolayısıyla böğürtlen fidanı hangi çeşide aitse yetiştirilme şekli ve verdiği meyvenin tadı, rengi ve yapısı farklılık gösterebilir. Bazı türler yapısı ve koşulları gereği dikiminden bir yıl sonra meyve vermeye başlayabilir. Mesela erkenci böğürtlen türü hızlı büyür ve hasadı daha erken olur. Sofralık veya ticari amaçlı üretimi yapılan meyvenin hangi türe ait olduğuna göre kullanım alanı ve sanayisi farklılık gösterir. Evlerde sofralık veya pazarlık yetiştirildiğinden ekim zamanı iç ve dış mekan koşullarına göre değişir. Saksıda ve evin içinde yetiştirilecekse drenaj kanalları açık olan saksı toprağına dört mevsim ekim yapılabilir. Bahçede, bostanda veya tarlalarda ise Aralık, Ocak ve Şubat ayları uygun koşullar oluşur ve ekim için doğru zamanlardır. Tohumdan yetiştirilecekse ilk aşamada 2 ya da 3 tane böğürtlen tohumu bitkinin nemden faydalanabilmesi için çok derine değil, toprak yüzeyinin biraz altına ekilmelidir. Çimlenme sürecinde toprak hafif nemli olmalı, yağmuru sevdiğinden sık sulanmalı ve çok sulu olmasından kaçınılmalıdır. Ayrıca bu gıda türlerine göre sarmaşık şeklinde veya sürünerek büyür. Dikim sürecinden sonra bahar ve yaz aylarında çiçeklenme süreci olur. Yaz sonuna kadar su ihtiyacı olduğundan sulama yapılır; yaz mevsiminden sonra sulama miktarı azaltılabilir. Yaz mevsiminde boyuna doğru uzayan dalların budaması yapılır. Meyve verdikten sonraki süreçte ürün toplanınca ilk yıl meyve veren ağacın olgunlaşmış dalları, bir sonraki yıl kurumuş ve zayıf dalları, iki yıldan sonrasında da meyve yoğunluğunun fazla olduğu dalların zemine yakın olan yerleri budanır. Budama yalnızca bitkinin dinlenme dönemlerinde uygulanır. Çiçekler dökülüp öbekler şeklinde meyveler ortaya çıkmaya başladığında önce yeşil, sonra yeşilden kırmızıya dönen renk süreci gözlemlenir. Olgunlaşmış hali mor ve siyaha yakın renkte olur. Yeşil halinin pek bir aromatik yapısı yoktur; kırmızıya dönmeye başladığında ekşi bir tadı olur. Bu aşamada meyve sert ve koparılması zor olur. Olgunlaşmış haline geldiğinde sulu, tatlı ve lezzetli bir aromaya ulaşır. Bu aşamada ise yumuşak ve kolaylıkla dalından ayrıldığı için rahat toplanır. Dış mekanda yetiştirilen fidan başına 3-5 kg aralığında meyve verir. Saksıda yetiştirilen üründe bu verim neredeyse yarı yarıya düşer. Lezzetinin yanı sıra evinizi, balkonunuzu veya bahçenizi süsleyecek olan bu aromatik bitki farklılığıyla sizi cezbeder. Saksınızda veya bahçenizde yetiştirdiğiniz gıdayı koparıp sofranıza koymanın lezzeti bir başka olur. Siz de bu süreçleri deneyimlemek ve enfes tadına kendi yetiştirdiğiniz meyvelerle varmak istiyorsanız Trendyol’dan fidan veya tohum siparişi verebilirsiniz.

Sağlıklı Yönleriyle Böğürtlen Meyvesi

Sağlıklı Yönleriyle Böğürtlen Meyvesi

Böğürtlen meyvesi ve bitkinin yapraklarıyla köklerinden yapılan böğürtlen çayı içerisinde bulunan bol miktarda vitamin, mineral, lif ve organik asitler sağlığınız açısından çok değerlidir. Meyvesinde, yaprağında ve kökünde ayrı ayrı şifa bulunan bu bitkinin tüketimi size birçok yarar sağlar. Bu meyve göz sağlığını korur ve içeriğindeki A vitamini sayesinde gözleriniz için takviye oluşturur. Magnezyum ve kalsiyum gibi çok önemli mineralleri ve K vitaminini barındırdığından kemik sağlığı açısından da çok önemlidir. Bu meyvenin özü ağız içi enfeksiyonu ve aft gibi ağrılı yaralar için antibakteriyel özellik taşır. Diş, diş eti ve dil için çok faydalıdır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmeye katkısı büyüktür. Hazmı kolaylaştırır, bu sayede bağırsak ritmini artırıp kabızlığa iyi gelir. Ödemin atılmasında yardımcı olur, bu da kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır. Enerjiyi artırıp temiz nefes alımını kolaylaştırır. Kanser hücrelerinin ve tümörün oluşumunu engelemeye yardımcı olurken bağışıklığı yükseltir. Düzenli tüketildiği takdirde belleği güçlendirdiği ve beyin hücrelerini koruduğu söylenir. Damar tıkanıklığını önlediği için kalp rahatsızlıklarını en aza indirgeyebilir. Ayrıca içeriğindeki K vitamini sayesinde hormon dengesine katkıda bulunur ve kadınların pms dönemini rahat geçirebilmesini sağlar. Rengi, kokusu, lezzeti ile keyifle yediğiniz bu güzel meyvenin içeriğindeki zenginlik sayesinde sağlığınız açısından da bu kadar şifa dolu olması onun tercih edilmesini kaçınılmaz kılar. Tüm bu özelliklerinden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için taze tüketmeniz önerilir. Bitkinin yaprak ve kökünden şifalı çaylar yapılır. Ayrıca yaprağının ağrıları azaltan, yanıklara iyi gelen, hemoroid tedavisine katkıda bulunan faydalı içeriği vardır. Bunların yanı sıra kökünün ise kandaki enfeksiyonu temizleyici, mesanedeki kumları dökmeye yardımcı ve safra kesesinde taş oluşumunu önleyici özellikleri vardır. Enfes tadı ve yararlı içeriğiyle size hem keyif hem de şifa veren bu mucizevi meyvenin faydalarından yararlanabilmek için ister yetiştirme amaçlı fidan ve tohum halini ister direkt olarak sofranıza hazır gelecek olan meyveyi, yapraklarını ve kök halini Trendyol üzerinden çok hızlı bir şekilde bulabilir, kendinize ve sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Enfes Lezzeti Sunan Böğürtlen Meyvesi

Enfes Lezzeti Sunan Böğürtlen Meyvesi

Böğürtlen sofralarınızda pikniklerinizde tane tane yenen çok lezzetli, aromatik bir meyvedir. Görüntüsüyle sofralarınızı şenlendirecek bir sunuma sahip olan bu meyve birçok tarifte kullanılabilir ve çok farklı şekillerde tüketilebilir. Böğürtlen meyvesi reçel, marmelat, sos, şurup, pekmez, dondurma ve pasta kreması yapımında kullanılabilen ana içerik olabilir. Böğürtlen reçeli keyifli pazar kahvaltılarının lezzetine lezzet katar. Böğürtlen eklendiği tarife hem tatlı hem ekşi lezzet katar. Kek, krep ve pastalarınızı süsleme aşamasında böğürtlen sos tercih edebilirsiniz. Bu tatlıların yanında servis edilen tamamlayıcı lezzet olarak sıklıkla tercih edilir. Sağlıklı, fit tariflerinizde yulafla, yoğurtla, sütle ve diğer meyvelerle uyum içinde kullanabilir, porsiyonlarınıza renk katabilirsiniz. Böğürtlen yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra içecek olarak da tüketilebilir. Ayrıca meyveye ek olarak yaprakları ve kökü de içecek oluşturma kısmında tercih edilebilir. Meyvesini sıkarak böğürtlen suyu elde edebilirsiniz. Yazın sıcak günlerinde doğal bir tarifle hazırlayıp dolaba koyacağınız bu içecek, size ve evinize gelen misafirlerinize sağlıklı ve lezzetli bir serinletici tat olur. Yaprağından ve kökünden ise şifalı çaylar yapabilir, sevdiklerinizle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Böğürtlen yaprağı demleme yöntemiyle yapılır ve yapraklar suda kaynatılmaz. Ağrı kesici etkisi bulunur ve gargara olarak da kullanılır. Böğürtlen kökü çayının sakinleştirici etkisi bulunur. Sinirsel rahatsızlıklar ve anksiyete için alternatif bir doğal tariftir. İçinde birçok mineral ve vitamin bulunan böğürtlenden bir de sirke elde edilir ve o da bir o kadar sağlıklıdır. Kilo vermeye yardımcı, antioksidan deposu, ağız kokusunu önleyen, taş ve kumları dökmede yardımcı olan bir şifa kaynağıdır. Bu sirkeyi içtiğiniz suya katarak ödem atabilirsiniz. Salata sosuna ve çorbalara ekleyerek ekşi bir aroma ile yediğiniz yemeklerin lezzetini çeşitlendirebilirsiniz.

Farklı Kategorilerde Böğürtlen Çeşitliliği

Farklı Kategorilerde Böğürtlen Çeşitliliği

Birçok meyve çeşidi farklı farklı alanlarda içerik haline gelir. Bu ürünlerin hem ilgi çekiciliğini hem de çeşitliliğini artırır. Taze meyvesinin enfes tadıyla tercih edilen bu bitki de birçok farklı sektörde işlenir ve ürünlerin içeriğinde kullanılır. Böğürtlen çeşitleri yetiştirilme şeklini ve tadını etkilediğinden farklı türdeki meyveler farklı tarzdaki sektörler tarafından tercih edilebilir. Gıda sektöründe böğürtlen jelibon, kek, çikolata, draje, şeker, dondurma, reçel, pasta gibi paketli gıdaların içeriğinde oldukça fazla yer verilir. Bu ürünlerde aroma verici, dolgu krema, meyve parçacıkları şeklinde kullanılabilir. Aynı şekilde böğürtlenli çay, Türk kahvesi, gazlı içecek, şurup, poşet çay gibi içecek çeşitlerinde de aroma verici olarak veya parçacıklı haliyle kullanılır. Bu meyvenin taze halini bulamadığınız durumlarda ve lezzetli aromasını tatmak istediğiniz anlarda bu ürünler sizi fazlasıyla tatmin eder. Kozmetik sektöründe kullanılan böğürtlen içeriği, rengi ve kokusu sayesinde sizi kendine hayran bırakır. Bu ürünleri ellerinizde, teninizde kullandığınız zaman bu güzel kokuyu taşır ve etrafa mis gibi yayarsınız. Farklı bir deneyim olarak toz hali birçok içeriğe eklenerek aroma verici olarak kullanılabilir. Siz de böğürtlen tozu kullanarak bu aromanın tadına bir kez vardğınızda o eşsiz deneyimi her zaman yaşamak istersiniz. Bu bitkinin sadece görsel hali bile ayrı bir sektör içeriği haline gelir. Böğürtlen desenli örtüler, halılar, kumaşlar evinizi rengarenk hale getirir ve süsler. Telefon kaplarında da bu deseni görmek mümkündür. Tokalar, küpeler, yüzükler, kolye ve bilezikler böğürtlen detayıyla süslendiği zaman ilgi çekici hale gelir. Bu desenleri evinizin dekorasyonunda ve aksesuarlarınızda seçebilir, hayatınıza ekstra bir renk katabilirsiniz. Birden fazla kategori altında yer alan böğürtlen içerikli tüm ürünlere Trendyol üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve temin edebilirsiniz.

Böğürtlen İçerikli Kozmetik Ürünler

Böğürtlen İçerikli Kozmetik Ürünler

Böğürtlen bitkisi farklı sektörlerde çok çeşitli içeriklerde kullanılabilen aromatik bir meyvedir. Özellikle kozmetik sektöründe ürünleri ilgi çekici hale getirmeyi başardığı için üretici ve müşteri tarafından tercih edilir. İçinde bulunan vitamin, mineral ve organik asitler kozmetik ürünlerinin içeriğini zenginleştirir ve sağlık açısından faydalı hale getirir. Ürün çeşitlerine göre tercih edilme ve içeriğe dahil olma amacı değişkenlik gösterir. Yaprağının eski zamanlarda siyah saç boyası yapımında kullanıldığı söylenir. Vücut, el, yüz, ayak kremi; tırnak bakımı, yüz temizleyicileri, cilt serumu, duş jeli, losyon, banyo köpüğü, bakım yağları, sir ağda, katı ve sıvı sabun gibi ürünlerde güzel kokusu ve cilde sağladığı yarardan faydalanmak amacıyla tercih edilir. Özellikle ciltle temas eden bakım ürünlerinde içeriğe cildi tazeleyici, nemlendirici, besleyici ve cilt rengini dengeleyici özelliklerini katar. Bakım ürününü bu şekilde ön plana çıkarır. Dudak bakımı, balmı, kremi, peelingi ve parlatıcısı gibi ürünlerde güzel kokusu ve cilt açısından yararlı etkilere sahip olması nedeniyle seçilir. Dudak bakım ürünlerinde özellikle rengi için tercih edilir. Bu durum ürünün içerik zenginliğini ve dolayısıyla talebini artırır. Böğürtlen parfüm tamamen meyvenin kokusunu yansıtmak amacıyla üretilen çeşitlerdendir. Bunlara ek olarak göz farı paleti, saç boyası ve oje gibi görselliği ön plana çıkaran ve estetik görünüme katkı sağlayan ürünlerin detaylarında da yer alır. Bu kez içeriğinde kullanılmasından ziyade, üründe kullanılan rengin benziyor olması, içerik detaylarında karşınıza çıkmasını sağlar. Açıklamalarda böğürtlen renginin tonlarında far paleti, saç boyası ve oje gibi detaylar bulunur. Bu durum meyvenin aromatik yapısı ve sağlıklı içeriği kullanılmadan sırf renginden dolayı ürün detaylarında yer alabildiğini gösterir. Bu çıkarım da böğürtlenin piyasadaki değeri hakkında çok kıymetli bilgiler verir.

Uygun Fiyatlarla Böğürtlen Çeşitleri

Uygun Fiyatlarla Böğürtlen Çeşitleri

Böğürtlen bitkisinin piyasadaki değeri göz önüne alındığında oldukça fazla talep edilen bir ürün olduğu görülür. Çeşitli içeriklerde kullanılma yöntemlerinin fazlalığı da ne kadar fazla tercih edildiğini ve ön planda olduğunu gösterir. Sağlıklı açısından çok önemli bir konumda olması, onu değerli bir bitki ve meyve haline getirir. Böğürtlenin meyvesi, yaprağı, kökleri ayrı ayrı şifa kaynağıdır. Tatlı tariflerinizde, yoğurtlu karışımlarınızda ve içeceklerinizde taze haliyle tüketebilirsiniz. Paketli gıdaların içeriğinde kullanılan aromasını istediğiniz formuyla tadabilir, bu lezzetin eşsiz deneyimine ulaşabilirsiniz. Kozmetik ürünlerde kokusundan rengine kadar birçok amaçla tercih edilir. Bu içeriğe sahip ürünleri siz de satın alabilir, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer yetiştiriciliğini yapmak isterseniz bunun maddi olarak size dönüşü bile olabilir. Kendi evinizde ve bahçenizde yetiştirdiğiniz büyük böğürtlen türündeki sulu ve lezzetli öbekleri tane tane toplayıp sofranızı süsleyebilirsiniz. Bu şekilde kendinize, ailenize, çocuklarınıza veya misafirlerinize lezzetli sunumlar hazırlayabilirsiniz. Özellikle lezzetli aroması ve rengi çocukların ilgisi çok kolay çekeceğinden aileler tarafından tercih edilir. Balkonunuzda veya evin içinde saksıda yetiştirebileceğiniz meyveler ile böğürtlen şurubu yapabilir, yazın sıcağında lezzetli ve sağlıklı bir içecekle serinleyebilirsiniz. Böğürtlen fiyatı belirlenirken bitkinin piyasadaki değeri, arz talep durumu ve kullanım çeşitliliği ile sağladığı yararlar göz önünde bulundurulur. Bu verilerin ışığında alım satımı yapılacak olan ürüne bir değer biçilir. Birçok kategoriden çok çeşitli içeriklerin yer aldığı Trendyol’dan böğürtlen araması yaparak birçok sonuca ulaşabilirsiniz. Arama sonucunda yetiştirebileceğiniz meyve fidanının farklı farklı türlerine, sağlıklı aromatik meyvesine, böğürtlen desenli aksesuarlara; kokusunun, renginin veya faydalarının yer aldığı tüm ürünlere en kolay şekilde ulaşabilirsiniz. İhtiyaç durumunuza ve zevklerinize göre tercih yapıp bütçenize uygun fiyatlarla kolayca satın alabilirsiniz.