placeholder
"

Buhurdanlık

" araması için 32951 sonuç listeleniyor

Buhurdanlık Modelleri ve Fiyatları

Buhurdanlık, ev ya da iş yeri gibi kapalı alanların hoş ve dinlendirici kokuya sahip olmasını sağlayan bir araç olarak tanımlanabilir. Bu kelime “buhur” sözcüğünden türetilmiştir. Buhur kelimesi, Farsçada tütsü anlamına gelir; dinî törenlerde yakılan kokulu ağaç ya da benzeri maddeleri tanımlamak için kullanılır. Buhurdanlıklar da bu tür maddelerin yakılması için basit bir düzenek sağlar. Osmanlı İmparatorluğu döneminde özellikle cami gibi kalabalık alanlarda istenmeyen kokuların ortamdan uzaklaştırılması için kullanılan bu gereçler, günümüzde birçok farklı alanda kullanılır. Artık ağaç benzeri maddelerin yerini, kokulu yağlar almıştır.

Aromaterapi seansları, buhurdanlıkların kullanıldığı özel alanların başında gelir. Bu tür gereçler sadece bir düzenek yapısından ibaret olduklarından tek başlarına kullanılamazlar; ekstra malzeme ve gereçlere de ihtiyaç duyarlar. Bu malzemeler şu şekilde sayılabilir: Tercih ettiğiniz kokulu yağ, su, tealight türü bir mum ve ateş yakmak için çakmak ya da kibrit. Buhurdanlığın çalışma prensini oldukça basittir: Isınan yağın tüm odayı etkisi altına alacak şekilde havaya yayılması mantığına dayanır. Piyasada çok farklı tasarım ve renklere sahip, çeşitli malzemelerden üretilmiş pek çok buhurdanlık bulmanız mümkündür. Bunlar arasından hoşunuza giden ve kullanacağınız odanın dekorasyonu ile uyumlu olan bir modeli tercih edebilirsiniz.

Buhurdanlık Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Buhurdanlık Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Buhurdanlık modelleri, öncelikle üretildikleri materyal üzerinden birbirlerinden ayrılır. Bu gereçler ateş ile kullanıldıkları için üretimde kullanılan materyalin yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması gerekir. Aksi hâlde buhurdanlık asıl işlevini gerçekleştiremeyeceği gibi ortamda birtakım güvenlik riskleri de oluşabilir. Dolayısıyla ateşen ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmeyen bir ürün seçmeniz çok önemlidir.

Materyal açısından bakıldığından mermer buhurdanlık modelleri, hem şık görünümleri hem de dayanıklı yapıları ile öne çıkar. Mermerden üretilmiş buhurdanlık modelleri kimi zaman bu materyalin doğal görünümü korunarak tasarlanırken kimi zaman da ona farklı bir görünüm kazandıracak şekilde renklendirilir. Bu durum, bir diğer çok tercih edilen model olan seramik buhurdanlıklar için de geçerlidir. Çok farklı dizaynlara ve renklere sahip olacak şekilde üretilen bu modeller arasından kişisel beğenilerinizi ve oda dekorasyonunuzu göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz. Tercihini metal malzeme ile üretilmiş modellerden yana kullanmak isteyenler için de pirinç buhurdanlık çok isabetli bir seçim olacaktır. Sarıya yakın bir görünüme sahip olan bu metal, özellikle daha klasik çizgilerle dekore edilmiş odalarda tamamlayıcı etki yaparken bu ortamlara dinlendirici kokuların hâkim olmasını da sağlar. Ahşaba yakın bir görünüm isteyenler de bambu buhurdanlık modelleri arasından tercih yapabilirler.

Buhurdanlıklar, tek ya da iki parçadan oluşacak şekilde tasarlanabilir. Tek parça formundaki modellerde, mum koyma bölümü ile yağ ve su konulacak hazne kısmı birbirinden ayrılmaz. İki parçalı tasarımlarda ise hazne bölümü bir kapak gibi ana gövdeden ayrılabilir. Bunların dışında askılı ya da standlı olarak isimlendirilebilecek modeller de mevcuttur. Bu modellerde hazne kısmı, bir askının ucuna asılı durumda, mumluğun hemen üzerinde konumlandırılır. Her tip buhurdanlık modelleri içinde çok geniş renk seçenekleri bulunur. Siyah, beyaz buhurdanlık gibi daha sade renk dizaynların yanında kırmızı, bordo ya da turuncu gibi daha çarpıcı renklerin ağırlıklı olarak kullandığı modeller de üretilmektedir.

Tüm bunların arasında tasarım buhurdanlık modellerine ayrı bir parantez açabilir. Bu tür modeller, asıl işlevlerine ek olarak heykel ya da biblo gibi bir süs eşyası olarak da değerlendirilebilir. Herhangi bir hayvan, meyve ya da obje şeklinde tasarlanmış bu modeller, bulundukları odaların atmosferlerini bambaşka bir seviyeye çeker. Özellikle daha geniş odalar ya da ofis gibi iş alanlarına konumlandırılmış büyük buhurdanlık modelleri, ortamın havasını hem görsellikleri hem de hoş kokuları ile tazeler.

Şık ve Motifli Buhurdanlıklarla Evinizin Daha Güzel Kokmasını Nasıl Sağlarsınız?

Şık ve Motifli Buhurdanlıklarla Evinizin Daha Güzel Kokmasını Nasıl Sağlarsınız?

Birbirinden şık görünümlere sahip buhurdanlıkların çalışma mekanizmaları son derece basit bir fikre dayanır. Bu tür ürünlerin hepsinde bir mum bölmesi ve bir yağ haznesi bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri, yağların tek başına değil, su içerisinde seyreltilmek suretiyle kullanılacağıdır. Hazne kısmını su ile doldurduktan sonra içerisine isteğinize bağlı olarak seçtiğiniz kokulu yağdan 3-4 damla eklemeniz gerekir. Böylece yağ, su içinde seyrelmiş hâle gelir. Bu noktada suyu sıcak ya da soğuk olarak kullanmanız da sizin tercihinize bağlıdır. Sıcak su, yağın havaya dağılmasını çabuklaştıracağından daha hızlı sonuç verir. Buna karşılık soğuk su ise öncelikle mumun sıcaklığı ile ısınacağından daha uzun süreli bir etki ortaya çıkarır. Suyun içine belirtilen miktarda yağ damlattıktan sonra mumu yakıp haznenin altına yerleştirerek buhurdanlığınızın yaratacağı hoş ve dinlendirici kokunun keyfine varmaya başlayabilirsiniz. Yağın kokusu ile zenginleşen hava, ısındıkça odanın içerisinde dolaşıma girer ve bir süre sonra tüm alana eşit miktarda yayılır.

Buhurdanlık ile kullanacağınız mum, tealight olarak bilinen, kısa boylu ve yuvarlak forma sahip çeşitlerden olmalıdır. İyi bir sonuç almak için soya ve balmumu gibi gibi doğal yapılı mumların kullanılması tavsiye edilmektedir. Paraben ve parafin gibi kimyasalları bünyesinde bulunduran mumların aynı etkiyi vermeyeceğini söyleyebiliriz. Doğal mum bulamadığınız durumda ise buhurdanlığınızı jel mum çeşitleri ile yakabilirsiniz.

Tüm uçucu yağları buhurdanlıkla kullanabilirsiniz. Sadece tek bir yağı kullanarak evinizin hoş kokmasını sağlayabileceğiniz gibi birden fazla çeşidi de su ile karıştırarak daha özgün ve beğeninize hitap eden kokular yaratabilirsiniz. Bu konuda en çok kullanılan yağ çeşitleri arasında şunları sayabiliriz: Okaliptüs, adaçayı, biberiye, lavanta, nane, paçuli, limon, rezerve, ardıç, kekik. Bu yağlar, özellikle gergin ve stresli hissettiğiniz dönemlerde kendinizi daha iyi ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca bu yağlar uyku probleminizi aşmanız konusunda da oldukça etkilidir.

Buhurdanlık kullanımı ile ilgili en sık düşülen hatalardan biri, kokunun ortam içinde yetersiz kaldığı şartlarda haznedeki yağ yoğunluğunu artırmaktır. Bu yönde bir tercih, yağın ve buhurdanlığın işlevini daha iyi bir şekilde yerine getirmesini sağlamaz. Eğer kokunun yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız, odanıza, içerisine aynı oranda yağ koyacağınız yeni buhurdanlıklar yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Buhurdanlık Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Buhurdanlık Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Buhurdanlıklar genel olarak çok pahalı ürünler değildir. Yüksek sayılmayacak bir meblağ ödeyerek şık görünümlü ve oldukça işlevsel bir buhurdanlığa sahip olmanız mümkündür. Bunun yanında kimi özel tasarıma sahip modellerin de standart yapılı olanlara kıyas daha yüksek fiyatla satışa sunulduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında buhurdanlık fiyat aralığının oldukça geniş olduğu çıkarımı yapılabilir.

Buhurdanlığı tek olarak satın alabileceğiniz gibi bir set hâlinde de edinebilirsiniz. Bu tür setler, buhurdanlık ile evinizin daha güzel kokmasını sağlamak adına ihtiyacınız olan tüm malzemeleri içerir. Bu malzemeler arasında buhurdanlığa ek olarak farklı aromalardaki uçucu yağları ve gerekli olan ısıyı sağlayan mumları sayabiliriz. Tekli bir ürüne kıyasla, yağlı, mumlu buhurdanlık setlerinin daha yüksek fiyatlı olması son derece doğal bir durumdur.

Türkiye’nin önde gelen online alışveriş platformlarından Trendyol’da her bütçeye ve her zevke uygun buhurdanlık modelleri bulunur. Bu platformda, buhurdanlığın yanı sıra uçucu yağlara ve mumlara da ulaşabilirsiniz. Böylelikle tek seferde ihtiyacınız olan tüm malzemeleri uygun fiyatla sipariş etme imkânına erişmiş olursunuz.