"

Çekmece

" araması için 52605 sonuç listeleniyor

Çekmece

Her İhtiyaca Uygun Çekmece Modelleri

Hayatın her alanında her mekân ve her ortamda mutlaka ama mutlaka karşımıza çıkan ve bulunulan yerin düzenini ve tertibini sağlayan en önemli eşya çekmecelerdir. Gerek iş yeri gerek evler gerekse de diğer tüm mekânlarda çekmece türlerine rastlamak mümkün olabilmektedir. Daha az yer kaplayarak oldukça fazla malzemeyi ya da eşyayı saklayabilmek çekmeceler ile oldukça mümkün olmaktadır. Bu anlamda bir insanın ilk doğduğu andan yaşamının son anına kadar kesintisiz bir şekilde kullandığı nadir eşyalar arasında kendisine yer bulabilmektedir. Gerek iş kollarına gerek ihtiyaç tiplerine gerekse de zevklere göre yüzlerce çeşit çekmece türü bulunmaktadır. Prensip olarak aynı amaca hizmet etmesinin yanı sıra tasarım ve kullanıldığı alan bakımından çok farklı modellerde üretilmektedir. Örneğin evin her bir odasında bulunan çekmeceler birbirinden çok farklı özellikleri ihtiva edebilmektedir. Yatak odasında bulunan bir çekmece tamamen elbise tarzı eşyaların tertipli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlarken, mutfakta bulunan bir çekmecede mutfak eşyaları olan çatal bıçak ve tabaklar gibi eşyaların muhafaza edilebilmesine yönelik tasarımları mevcuttur. Komple bir ürün olarak satılmasının yanı sıra özellikle mobilya takımlarında bir parça olarak ta satılabilmektedir. Tamamen kişisel kullanım tercihlerine göre değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Çekmece modelleri bu gibi değişkenlere bağlı olarak bir de yapıldığı malzeme açısından da farklı isimlendirmelere tabi tutulabilmektedir. Özellikle çekmecenin ortaya çıkmasında kullanılan malzeme açısından isimlendirmeler daha çoktur. Ahşap çekmece ya da plastik çekmece isimlendirmelerini günlük hayatta sıkça duymaktayız. Bulunulan ortamın tertip ve düzeni özellikle çekmeceler sayesinde sağlanabilmektedir. Fazla eşyalar ya da o anda kullanılmayan her türlü malzeme çekmecelerde muhafaza edilerek tertipli ve düzenli bir ortam oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra değerli eşyaların da saklanması için kullanılan çekmecelerde bulunmaktadır. Özellikle mücevher gibi değerli kullanım eşyaları kendisine has tarzıyla özel yapım çekmecelerde muhafaza edilmektedir. Tamamen kullanıcı tercihi ve kullanıcı ihtiyacına yönelik olarak üretilen çekmeceler tercih edilir. Meslek sahipleri bu anlamda çekmece tercihlerinde mesleki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmaktadırlar. Fonksiyonel özellikleriyle kullanıcılar tarafından her ortamda ve her mekânda tercih edilen ve kullanılan bu eşya insan hayatında uzun zamanlar boyunca kullanılmaya da devam edecektir. Tasarım ve yapımında kullanılan malzemeler değişse de kişisel kullanıma yönelik tercihler her zaman aynı şekilde kendisini gösterecektir.

Çekmece ile Düzen ve Tertip

Nerede veya nasıl kullandığınızın hiçbir önemi olmaksızın aynı amaca hizmet eden ve kullanıcıya aynı hizmeti verebilen muhteşem bir yardımcıdır. Çekmeceler bu yönleriyle insanın olduğu her ortamda kendisine yer bulabilmektedir. Ev ortamında birçok odada farklı amaçlar için kullanılan çekmecelere rastlamak mümkündür. Mesela mutfaklar çekmecelerin en yoğun şekilde kullanıldığı mekânlardır. Evlerin özellikle kadınlara has mekânları arasında olan mutfaklarda tüm eşyalar çekmecelerde muhafaza edilmektedir. Temizlik ürünlerinden çatal kaşıklara, yiyecek malzemelerinden tabaklara kadar her bir malzeme çekmecelerin içerisinde durmaktadır. Evye altı çekmece bu anlamda temizlik ürünlerinin saklandığı ve muhafaza edildiği yerdir. Mutfakla ilgili her türlü temizlik malzemesi evyenin altında bulunan çekmecelerde bulundurulabilmektedir. Bunun yanı sıra mutfakların haricinde yatak odaları da istisnasız çekmece kullanımının olduğu odaların başında gelmektedir. Komodinler, şifonyerler ve çoğu evde bulunan mücevheratın saklandığı çekmeceler göze çarpmaktadır. Yatak odası çekmece modelleri bu anlamda farklı tasarımlarla karşımıza çıkmaktadır. Yatakların yanlarında genellikle daha çok kullanılan yatak yanı çekmece çeşitleri insanların özel eşyalarını muhafaza ettikleri yerlerdendir. Aynı zamanda yine yatak odasında kullanılan ve ailenin tüm özel eşyalarının bulunduğu gardıroplarda da çekmecelere rastlamak mümkündür. Gardrop içi çekmece modelleri kimi durumlarda gardroba monte edilmiş haliyle kimi durumlarda ise daha sonradan eklenen ancak monte edilmeyen çekmecelere rastlamak mümkün olmaktadır. Gardıropların içerisinde bulunan bu çekmecelerin kendilerine has farklı modelleri de bulunmaktadır. Dolap içi raylı çekmece bu anlamda en çok tercih edilen modellerin başında gelmektedir. bunun yanı sıra yataklarda geçmiş dönemlerin aksine altlarında çekmeceler barındırabilmektedirler. Yatak altı çekmece modelleri gün geçtikçe kullanıcılar tarafından daha yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Görüldüğü üzere evlerin hemen her odalarında çekmecelerden faydalanılmaktadır. Banyolarda kişisel temizlik ürünlerine, antrelerde ayakkabılara ve oturma odaları ile salonlarda ıvır zıvır diye tabir edilen günlük kullanılan eşyalara ev sahipliği yapmaktadır. Ev içerisinde düzenin ve tertibin sağlanması özellikle evlere gelen misafirlerin rahat ve konforlu bir şekilde konuk edilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle ev hanımları bu anlamda muhteşem bir hassasiyete sahiptirler. Çekmeceler bu anlamda gördükleri işlevler sayesinde ev hanımlarının en önemli yardımcıları arasındadır. İçerisinde muhafaza edilen eşyaların dağınık bir şekilde durmalarını engellemeleri ile göze hoş gelen ev ortamının oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Çekmece İçi Düzeni

Bulundukları ortama mükemmel derecede düzen ve tertip getiren çekmece çeşitleri aynı zamanda içerisinde barındırdıkları eşyalarında düzen ve tertip içerisinde olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda çekmecelerin içerisine konulan eşyalar ya da malzemeler hem kaba olmaları hem de sayı bakımında fazla olmaları sebebiyle çekmecelerin içerisine sığamama gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda çekmecelerde muhafaza edilecek eşyalarında belirli bir düzen içerisinde sistemli bir şekilde yerleştirilmesi gerekebilir. Bu düzene ve tertibe dikkat edilmediği müddetçe çekmecelerden tam anlamıyla yararlanmak mümkün olmayacaktır. Çekmece düzeni bir detay gibi görünse de işlevsel kullanım için oldukça önemli bir ayrıntıyı oluşturmaktadır. Tamamıyla odaların ve mekânların düzenini sağlamak için kullanılmış gibi görünse de çekmecelerde muhafaza edilen eşyaların istenildiği ve ihtiyaç duyulduğu anda bulunabilmeleri de önemli bir ayrıntıdır. Bu anlamda özellikle minimal eşyaların düzensiz bir şekilde yerleştirildiği çekmecelerde istenilen eşyaların bulunması oldukça zorlaşmaktadır. Hem zamandan hem de emekten tasarruf etmek bu düzene dikkat etmekle mümkündür. Çekmece alırken ya da çekmece yaptırırken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta bu ürünler içerisinde hangi malzemelerin ve eşyaların muhafaza edileceğinin belirlenmesidir. Bu kıstas belirlendikten sonra çekmece ölçüleri istenilen ve ihtiyaç duyulan boyutlarda ve özelliklerde temin edilmelidir. Aksi halde gereksiz maddi kapıların oluşması önlenemeyecektir. Aynı zamanda içerisine konulan eşyalarında bu yanlış tercihlerden dolayı zarar görmelerine yol açılabilir. Bu anlamda her ne için kullanılırsa kullanılsın çekmece tercihleri ihtiyaçlar ve gereksinimler çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenerek temin edilmelidir. Özel işlerde ve özel ihtiyaçlara istinaden edinilen çekmecelerin yanı sıra tamamen genel kullanıma hitap eden çekmecelerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çok amaçlı çekmece modelleri genellikle standart boyutlarda ve özelliklerde her türlü eşyanın muhafaza edilebildiği ürünleri ihtiva etmektedir. Özellikle evlerde özel kullanılan çekmecelerin dışında genel anlamda farklı amaçlarla kullanılan ya da kullanılmayan eşyaların muhafazası bu çekmeceler sayesinde daha kolay bir hal almaktadır. Hangi malzemeden yapılırsa yapılsın bu amaçla üretilen ve tasarlanan çekmeceler her ortamda her mekânda ve her maksatla kullanılabildiği göze çarpmaktadır. Çekmece içi düzenler mekânların düzeninin önemli bir parçasıdır. Bu düzen sağlandığı müddetçe çekmeceler asil işlevlerini tam anlamıyla yerine getirmiş olmaktadırlar.

Plastik Çekmece Şıklığı

Şıklık ya da güzel görünüm denildiğinde genellikle mobilyalarda ahşap işlemeler ve modern çizgiler akla gelmektedir. Ancak özellikle çekmecelerde görüntü anlamında yalnızca ahşap olanlar değil plastik olanlarda muhteşem tasarımlara ve renklere sahiptirler. Çekmecelerin günlük hayatımızda yoğun bir kullanımı olduğu düşünüldüğünde üretilen malzemeleri boyutunda çeşitlilik ortaya çıkmaktadır. Ahşap, metal, plastik gibi malzemelerde üretilen çekmeceler çok farklı tasarımlarla kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bu anlamda günlük hayatta kullanılan çekmecelerin büyük bir çoğunluğu plastik olanlarda oluşmaktadır. Çekmece plastik malzemeden yapıldığında diğer çeşitlere göre çok daha hafif ve kolay taşınabilir olmasıyla dikkat çekmektedir. Pratik kullanım daha az yer kaplayan tarzıyla öne çıkan bu ürünler yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Tüm çekmece modellerinde olduğu gibi plastik çekmecelerinde farklı renkleri ve modelleri bulunmaktadır. Hazır çekmece çeşitlerinin teveccüh gördüğü ve özellikle kadınlar tarafından tercih edildiği bilinen bir durumdur. Maddi anlamda da diğer çekmece modellerine göre daha ulaşılabilir fiyat skalasına sahip olan bu ürünlerin kullanımı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Plastik çekmece fiyatları bu anlamda tercihlerinde bu yönde yoğunlaşmasının asıl sebepleri arasındadır. Fiyat performans ilişkisinde en yüksek değerlere sahip olan ürünlerin başında gelen plastik çekmeceler taşınabilir olması hasebiyle ev yâda iş yeri içerisinde farklı kullanım alanlarına rahatlıkla hitap edebilmektedir. Plastik malzemeden yapılan ancak şekil olarak farklılıklar içeren çekmece türleri de bulunmaktadır. Bunlar daha çok dekoratif amaçlı tasarımlara sahip olan çekmece modelleri arasında gösterilmektedir. Hasır çekmece bu modellerin en bilinenleri ve en çok tercih edilenleridir. Hasır şeklinde olan bu tip ürünler son dönemlerde oldukça yoğun bir şekilde tercihlerde ilk sıralara yerleşmektedir. Bu çekmeceler daha hafif ve daha pratik kullanıma sahip olduklarından kendilerine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır. Çoğu modelinde tekerlek bulunan plastik çekmecelerin taşınması oldukça kolaylaşmaktadır. Tekerlekli çekmece çeşitleri arasında kendisine yer bulan bu modeller en kullanışlı çekmece çeşitleri arasında gösterilmektedir. Demonte şekilde gelse dahi hızlı ve pratik bir şekilde montajı yapılabilen ve çabucak kullanıma hazır hale gelen bu modeller pratikliği ile ünlenmiştir. Plastik malzemenin belirli bir dayanıklılığı olduğu için büyük hacimli üretimi bulunmamaktadır. Hem içerisinde muhafaza edilen eşyalar da daha hafif ve daha küçük malzemelerdir. Bu anlamda portatif çekmece sınıfında sayabileceğimiz plastikten yapılan çekmece çeşitleri sınırlı bir kullanıma sahiptir.

Çeşitli Kapasiteleriyle Çekmeceler

Çekmeceler tasarımları ve işlevleri bakımından çok farklı modellerde ve çeşitlerde üretilmektedir. Bu anlamda bazı özellikler kullanımlarını ve kullanıcı tercihlerini etkilemektedir. En önemli farklılıkları ise çekmece sayılarıdır. Hangi malzemeden yapılırsa yapılsın çekmece sayıları birbirinden farklı birçok model ve çeşit bulunmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları ve gereksinimlerine göre kapasitesi daha küçük ya da daha büyük çekmeceler tercih edilmektedir. Fazlaca eşya ya da malzeme saklanacak ya da muhafaza edilecek ise daha yüksek kapasiteli 4 lü çekmece veya 5 li çekmece modelleri tercih edilmelidir. İçerisinde bulundurulacak eşyaların çokluğu önemlidir. Çünkü malzemelerin sıkışık bir şekilde çekmecelerin içerisinde bulundurulmaları istenildiğinde kullanılabilecek eşyaların bulunamaması problemini ortaya çıkaracaktır. Çok daha az eşya ve malzeme için tertip ve düzen isteniyor ise daha az kapasiteli çekmecelerden faydalanmak gerekecektir. Bu anlamda en kullanışlı ürünler ise 2 li çekmece modelleri olacaktır. Hem yer kaplama anlamında daha ekonomik hem de ihtiyaç duyulan kapasiteyi sağlama noktasında kullanışlı bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra belirli bir kapasiteyi aşmayacak derecede ihtiyaç duyulan çekmeceler de bulunmaktadır. Kullanıcılar genellikle bu tip eşyaları alırken ince eleyip sık dokumayı severler. Bununla birlikte gelecekte daha az ya da daha çok kapasiteye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı da göz önünde bulundurulmaktadır. Üçlü çekmece modelleri en çok kullanılan ve en çok beğenilen modellerdendir. Ortalama bir kapasiteye sahip olmaları hemen her ihtiyaca uygun bir yapıya kavuşmalarını sağlamaktadır. Üçlü modeller çok az ya da çok fazla kullanım gerektirmeyen ihtiyaçlar için ideal bir kapasiteye sahiptir. Çekmecelerin kapasiteler hangi ürünlerden yapıldıklarına göre farklılık göstermezler. Tamamıyla ihtiyaç ve gereksinimlere uygun şekilde üretilirler. Plastik çekmecelerde aynı değişkenler dikkate alınarak tasarlanmaktadırlar. 4 lü plastik çekmece ahşap çekmecelerin dörtlü modellerinde çok farklı değildirler. Kapasite olarak hemen hemen aynı oranda malzemeye ya da eşyaya ev sahipliği yaparlar. Aynı durum 5 li plastik çekmece çeşitleri içinde geçerlidir. Ahşaptan ya da metalden yapılan beşli çekmecelerin plastik çekmecelerden çok fazla bir farkı bulunmamaktadır. Her türlü değişkenler, gereksinimler ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak kullanıcıların tercihlerini bu şekilde yapmaları önerilmektedir. Çekmece tercihleri basit bir ürün alımı gibi görünse de kullanmaya başladıktan sonra gösterdiği performans durumun böyle olmadığını kanıtlamaktadır.

Çekmece Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Çekmecelerin fiyatlarını modelleri ve özellikleri belirlemektedir. Özellik anlamında hangi malzemeden yapıldıkları ve nasıl bir çalışma sistemine sahip oldukları önem arz etmektedir. Modellerinde ise aynı özelliklere sahip farklı tasarımlar akla gelmektedir. Yapıldığı malzeme bakımından çok farklı malzemelerden çekmeceler ortaya çıkarılmaktadır. Tel çekmece modelleri kendisine has yapısıyla dikkat çeken ürünlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra yapılan malzemelerden farklı olarak çeşitli ürünlerle desteklenen çekmecelerde bulunmaktadır. Aynalı çekmece modelleri tam da bu tanıma uygun olarak üretilen ve tasarlanan modellerdendir. Bununla birlikte farklı bir kullanıma hitap eden ve özel kullanıcıları olan bir çekmece türü de vardır. Şeffaf çekmece farklı meslek gruplarına ve özel kullanıcılara hitap eden benzersiz bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Görüntüsüyle dikkat çeken bu ürünün kullanılma oranı gün geçtikçe artmaktadır. Çekmecelerin en çok ihtiyaç duyulan yan malzemeleri raylar ve frenlerdir. Çekmece sistemleri bu yan ürünler sayesinde şekillenmektedir. Son dönemlerde çok farklı tasarımlarda çekmece sistemleri ortaya çıkmaktadır. Frenli çekmece rayı bulunan modeller, çekmecenin kapanışı sırasında oluşan ses kirliliğinin önüne geçmektedir. Çekmece rayı bu anlamda önemli işlevler görmektedir. Ne kadar hızlı itilirse itilsin çekmece belirli bir hızda kapanma özelliğine sahip olmaktadır. Modelden modele değişiklik gösteren bir diğer özellik ise bu rayların ölçüleridir. Uzunluğu yâda genişliği rayların ölçülerinin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Çekmece rayı ölçüleri çekmecenin bir anlamda kapasitesini de belirlemektedir. Çekmece ray sistemi bu ürünlerin en önemli bölümlerini oluşturmaktadır. Kaliteleri çekmecelerin daha uzun süreli kullanımlarını belirlemektedir. En önemli parçalarından birisi çekmecelerin raylarının bulunduğu donanımlardır. Raylı çekmecelerin en farklı çeşidi ise teleskopik raylı çekmece modelleridir. Mükemmel özelliklere sahip bu çekmeceler her ihtiyaca ve gereksinime uygun kullanıcıların beğeniyle kullandığı modeller arasında en önlerdedir. İçerisinde değerli eşyaları ya da başkalarının görülmesi istenilmeyen eşyaların muhafaza edileceği modellerde ise kilitler bulunmaktadır. Kilitli çekmece modelleri bu anlamda kullanıcıların ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamaktadır. Hangi model olursa olsun her bir çekmecede kesinlikle bulunan bir yan parçadan söz edebiliriz. Çekmece sürgüsü tüm çekmece modellerinde istisnasız bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm bu özellikler ve farklılıklar çekmece fiyatları konusunda değişkenliklerin görülmesine sebep olmaktadır. Trendyol birbirinden farklı çekmece modelleri ve çekmece parçalarını web sitesi ve uygulaması üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcılarına sunmaktadır.