"

Çektirme

" araması için 671 sonuç listeleniyor

Çektirme Modelleri ile Kolay Araba Tamiri

Sıkı geçme yöntemi ile birbirine bağlanan makine parçalarını hasarsız bir şekilde birbirinden ayrılabilmesi için çeşitli çektirme aleti piyasaya sunulmuştur. Çektirme aparatı sayesinde sıkıca monte edilmiş parçalar zarar görmeden sökülecektir. Eğer isterseniz sökülen parçaları yeniden kullanabilirsiniz. Çoğu çektirme aparatı ana hatları ile dört parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan ilki, çekme kollarıdır. Bu kollar genellikle iki veya üç tanedir. Bunun nedeni ise makine parçalarının ağırlığının ve parçaların kapladığı alanın farklı olmasıdır. Eğer çekilmek istenen makine parçasının etrafında yeterli boşluk alan mevcutsa üç kollu olan çektirme çeşitlerinden birisine bakmalısınız. Bu kolların alt kısımda çeneler bulunmaktadır. Çektirmenin en önemli parçalarından birisi olan çeneler ile makine parçası kavranır.

Çektirme ile Makine Parçalarını Kolayca Birbirinden Ayırın

Çektirme ile Makine Parçalarını Kolayca Birbirinden Ayırın

Çekme kolları ve çeneler ile sökülmesi istenen parçanın işlem sırasında oynamaması sağlanır. Önemli bir göreve sahip olan çene ve çekme kolları sağlam malzemelerden üretilmektedir. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir zorluk yaşanmayacaktır. İkinci parça, vidalı mildir. Aynı zamanda hareket cıvatası olarak da bilinmektedir. Makine parçasının ağırlık merkezi belirlendikten sonra o bölgeye gelecek şekilde yerleştirilir. Yüksek basınç oluştuğu için denge bu bölgeden sağlanır. Bu yüzden vidalı miller, sert ve dayanıklı malzemelerden tasarlanmaktadır. Üçüncü parça gövdedir. Bütün parçaların bir arada bulunması için tasarlanmıştır. Ayrıca gücün bir kısmını toplayarak oluşan basıncı çekme kollarına aktarır. İşlem sırasında yaşanabilecek gerilimi engeller. Dördüncü parça ise döndürme koludur. Döndürme koluna güç uygulayarak vidalı mil yavaşça döndürülür. Buradan uygulanan düşük güç ile büyük kuvvetler elde edilir. Bu kolu çevirerek makine parçası hasar görmeden çıkarılır. Çektirme fiyatları ürünün özelliklerine, piyasada birçok markanın bulunmasına ve kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir.

Çektirme Aparatı Kullanımı

Çektirme Aparatı Kullanımı

Makinedeki parçanın zarar görmeden ayrılmasına yardımcı olan çektirme kullanımında birçok çeşit uygulama yöntemi mevcuttur. Bu uygulamalardan ilki dıştan çektirmedir. En sık uygulanan yöntemlerden birisi olan dıştan çektirmede, çekilecek parça dışarıdan kavranır. Vidalı milin hareket ettirilmesi ile çekilmek istenen parça hasarsız bir şekilde ayrılır. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken faktör, satın alınan çektirmenin parçanın merkezine yerleştirilmesidir. Aynı zamanda çenelerin parçayı sıkıca kavradığına emin olmalısınız. Eğer sıkı bir şekilde kavranmazsa parça ya hiç çıkmaz ya da hasarlı bir biçimde çıkabilir. Çeneleri parçanın altına düz bir şekilde yerleştirmelisiniz. Çıkarmak istediğiniz parçalar birden fazla ise aynı anda birden fazla parça ile işlem yapmamalısınız. Aynı anda işlem yaparsanız istediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden çektirme işlemini teker teker uygulamalısınız. Uygulanan bir diğer yöntem ise içten çektirmedir. Genellikle dahili bilyalı rulmanlarda, rulmanlı yataklarda, rulmanlı yatak bileziklerinde ve burçlarında bu işlem yapılır. Çektirme çenelerini döndürerek içten çektirme uygulanmaktadır. Bu işlemi yaparken vidalı milin dayanacağı bir noktanın bulunduğundan emin olmalısınız. Bu noktanın çekilecek parçayı engellemediğine dikkat etmelisiniz. Eğer engeller ise parça hasarlı bir şekilde çıkabilir veya çıkamayabilir. Çektirmenin çene kısmı mutlaka çıkarılacak parçanın alt kısmını kavrayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Hasarlı olan bilyalı rulmanları söküm yöntemi ile çıkarabilirsiniz. Çekilmek istenen bilyalı rulmanın boyutu hesaplanmalıdır. Bu söküm işlemi için rulman çektirme penselerinden yararlanmalısınız. Genellikle çektirme ile kullanılan rulman çektirme penseleri, döndürme kolunun üzerine dik bir şekilde yerleştirilerek bu işlem hasarsız bir şekilde yapılır. Ürünün kullanma kılavuzunda neler yapılması gerektiği ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır.

Araçlarda Oluşan Göçükler için Çözüm: Kaporta Çektirme Aparatı

Araçlarda Oluşan Göçükler için Çözüm: Kaporta Çektirme Aparatı

Araçlarda meydana gelen tampon, göçük ve bunlara benzer hasarları kolayca düzeltmek amacıyla çeşitli kaporta çektirme aleti tasarlanmıştır. Hasarlı olan bölgenin üzerine koyarak çekme işlemi yapılmaktadır. Eğer hasar küçük bir bölgedeyse kaporta çektirme aparatı modellerinden birisi kullanılabilir. Bu ürünler genellikle vantuzludur. Kaporta çektirme vantuzu modellerinin verimli çalışması için tutamaçlar bulunmaktadır. Bu tutamaçlar açarak çekme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Vantuzlu çektirme aletleri darbelere dayanıklı olduğu için isterseniz pürüzsüz yüzeye sahip pencere, ayna ve kapı gibi yerlerde de kullanabilirsiniz. Hasarlı küçük bölgelerde silikonlu kaporta çektirme modellerinden birisini de uygulayabilirsiniz. Silikonlu olmasından dolayı uyguladığınız yüzeye yapışması için bir süre beklemeniz gerekir. Eğer bir süre beklemeden çekerseniz yüzeyde bir değişiklik olmayacaktır. Bundan dolayı da üründen verim alamayabilirsiniz. Aynı zamanda kaporta çektirme tabanca modellerinden birisi ile göçükleri eski haline getirebilirsiniz. Kaporta çektirme fiyatları markaya ve kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Eğer oluşan hasar daha büyük bir alanda ve fazlaysa kaporta çektirme makinesi modellerinden birisini satın alabilirsiniz. Yüksek güç sayesinde bölgedeki hasarı kolaylıkla giderecektir. Ayarlanabilir olması sayesinde istediğiniz akımda uygulama imkanınız vardır. Bu sayede kontrol sizde olacaktır. Elektrik çarpmalarını önlemek için aparatlar genellikle sert plastikten üretilmiştir. Kaporta çektirme seti sayesinde zaman tasarrufu sağlarken tamir masraflarından da kurtulmuş olacaksınız. Kaporta göçük çektirme makinesi fiyatları ürünün çektirme kapasitesi, boyutu, gücü ve gerilimine göre değişkenlik göstermektedir. Kaporta çektirme modelleri ve çektirme aletleri hakkında daha fazla bilgi almak için Trendyol sayfasını inceleyebilir, beğendiğiniz bir ürünü bu sayfa üzerinden satın alabilirsiniz.