placeholder
"

Çin Daması

" araması için 66 sonuç listeleniyor
Çekirdek Zeka Yıldız Çin Daması
Çekirdek ZekaYıldız Çin Daması
(8)
Yıldız Çin Daması
39 TL
36,27 TL
Sepete Git
Viviki Çin Daması Dama Çapraz Dama
VivikiÇin Daması Dama Çapraz Dama
65 TL
Sepete Git

Çin Daması

Çin Daması

Kutu oyunları, arkadaşlarınızla ve ailenizle eğlenceli vakit geçirmek için en iyi alternatifler arasında yer alıyor. İsterseniz iki kişi ile isterseniz de topluca oynanabilecek pek çok oyun seçeneği bulmanız mümkün oluyor. Bu oyunlar, oyunun amaçlarına, oynayabilecek kişi sayısına, oyun ekipmanları ve oyunun kurallarına göre farklı kategoriler altında toplanıyor. En çok tercih edilen kutu oyunları arasında strateji oyunları yer alıyor. Strateji oyunları, bir yandan eğlenmenizi sağlarken öte yandan öğretici zihin aktivitelerine olanak tanıyor.

Her toplumun kendi gelenek ve tarihinden yola çıkarak tasarladığı ve zaman içinde geliştirdiği oyunlar bulunuyor. Herhangi bir yaş sınırlamasına bağlı olmadan, hem çocuklar hem de yetişkinler için oyun oynamak eğlenceli aktiviteler arasında yer alıyor. Çin daması da, geçmişten günümüze oynanmaya devam eden keyifli strateji oyunları arasında sayılıyor. Çin daması ile iki kişilik oyunlar kurabileceğiniz gibi, büyük turnuvalar düzenlemek de mümkün hâle geliyor. Siz de Trendyol'un avantajlı kampanyaları ve kişiye özel indirim seçeneklerinden faydalanarak bu eğlenceli oyunu edinebilir, sevdikleriniz ile beraber güzel zaman geçirebilirsiniz.

Çin Daması Nedir?

Çin daması, farklı oyuncu sayıları ile oynanabilen strateji oyunları arasında yer alıyor. Her ne kadar oyunun ismi Çin daması olsa da, 1800'lerin sonlarında Almanya'da ortaya çıkan bu oyun, günümüzdeki oynanış şekli ve tasarımını Amerika'da alıyor. Klasik dama ile karıştırılmaması gereken Çin daması, iki, üç, dört ya da altı kişi ile oynanabiliyor. Karşılıklı strateji kurma ve rakibin stratejisini engelleme üzerine kurulu olan bu oyunun, iki farklı çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlerden ilki yıldız Çin daması, diğeri ise Çin daması olarak adlandırılıyor.

Yıldız Çin daması ve Çin daması ekipmanları birbirinden farklılık gösteriyor. Ortak yönleri ise iki oyunda da kullanılması gereken bir oyun tahtası ve piyonların bulunması olarak öne çıkıyor. Yıldız Çin daması, altı uçlu yıldıza benzeyen bir oyun tahtası ile oynanıyor. Yıldızın her köşesinde, piyonların yerleşebileceği onar adet delik bulunuyor. Bu deliklere yerleştirilmek üzere onar piyondan oluşan altı adet piyon grubu da ekipmanlar arasında yer alıyor. Her piyon grubu, sahip olduğu renkle diğer gruplardan ayrışıyor. Yıldız Çin daması iki, üç, dört ya da altı kişi ile oynanabiliyor.

Çin daması oyununda ise, 64 bölmeli kare bir oyun tahtası yer alıyor. İki kişi ile oynanabilen Çin damasında 18 adet piyon bulunuyor. Dokuz beyaz ve dokuz siyah olarak iki renge ayrılan piyonlar, oyuncular arasında eşit olarak bölüştürülüyor. Çin daması çeşitlerinin ikisi için de ahşap ya da plastikten üretilmiş oyun setleri bulunabiliyor. Çin daması fiyat seçenekleri, oyun ekipmanlarının malzemesi ve büyüklüklerine göre farklılık gösteriyor. İki kişi kurulacak oyunlarda daha ufak boyutlardaki ekipmanlar yeterli olurken, grupça oynamak istediğinizde daha büyük oyun tahtaları ve piyonları avantaj sağlıyor.

Çin Daması Kuralları

Çin daması basit kurallarla oynanabilen oyunların başında geliyor. Karmaşık kuralları öğrenmektense, basit kurallarla gelişmiş stratejiler kurarak oyunu daha zevkli hâle getirebilirsiniz. Yıldız Çin daması ve Çin daması oynanma şekilleri ile birbirinden farklılaşıyor. Yıldız Çin damasında, iki kişilik oyun kuruyorsanız karşılıklı yer alan iki grup piyonu seçiyorsunuz. Üç kişilik oyunlarda, arada bir boşluk bırakacak şekilde yıldız köşelerini belirliyorsunuz. Dört kişilik ya da altı kişilik gruplarla oynayacaksanız, hem tekli olarak hem de takımlar hâlinde oynayabilirsiniz. Dört kişilik oyunlarda, aynı takımda yer alan oyuncular karşılıklı ancak çapraz olan yıldız köşelerini alıyor. Rakip takım için de kural aynı şekilde işliyor. Bu sayede rakipler karşılıklı ve yan yana gelmiş oluyor. Altı kişilik oyunlarda, herkes yıldızın bir köşesini alıyor ve karşı karşıya gelenler rakip oluyor.

Yıldız Çin daması oyununun amacı, kendinize ait olan on piyonu rakibin piyon bölmesine yerleştirmektir. Tabii bunu rakibiniz sizin bölmenize yerleşmeden önce tamamlamanız gerekir. Oyuna başlamadan önce, eğer 6 kişiden daha az oyuncuyla oynayacaksanız kullanılmayan yıldız köşelerine piyon yerleştirmeden de oyun kurabilirsiniz. Bu sayede boş kalan köşeleri de piyonlarınızı hareket ettirmek için kullanabilir, daha zorlu stratejiler planlayabilirsiniz. Stratejinin zorlaşmasıyla oyun daha da ilginçleşiyor ve eğlenceli hâle geliyor.

Öncelikle ilk hamleyi yapacak olan oyuncuyu belirleyerek oyuna başlıyorsunuz. Önü açık olan piyonlardan birisini çapraz yönlere doğru bir bölme ilerletiyorsunuz. Aynı zamanda sadece önü açık piyonları değil, önü açık bir piyonun arkasındaki piyonu atlatarak da ilerleyebilirsiniz. Oyun ilerlediğinde oluşturduğunuz yolda piyonlar arasından bir boşluk bırakarak strateji kurarsanız, en gerideki piyonu atlatarak uzun bir yol katedebilirsiniz. Ancak bu stratejiyi rakibinizin anlamaması gerekir. Oyunun hedefi rakibinizin piyonlarının bulunduğu yıldız köşesine kendi piyonlarınızı taşımak ama bir yandan da rakibinizin stratejisini anlayarak onun önünün kesmektir. Hamle sırası size geldiğinde, oynayacağınız piyonla yolun izin verdiği kadar atlama yapabilirsiniz. Örneğin; önünüzde beş atlama yolu bulunan bir yol varsa, aynı hamle sırasında beş boşluğu da geçebilirsiniz. Atlamalı hamle sayısı sizin tercihinize bırakılır, beş boşluklu bir yolda piyonunuzla üç atlama da yapabilirsiniz. Böylece rakibinizin oyununu kitleyen stratejileri daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz. Son olarak, hamle yapmak için hem kendi yollarınızı hem de rakibinizin oluşturduğu yolları kullanabilirsiniz.

Oyun boyunca, oyun tahtasından herhangi bir piyon eksilmez ya da piyonlar elenemez. Elinizde olan piyon sayısıyla oyunu bitirirsiniz. Kendi piyonlarınızı rakibin alanına ulaştırdığınızda, sadece yıldızın o köşesi içerisinde piyonları hareket ettirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Oyun sırasında da sadece ileri yönlü hareketlere izin verilir, piyonlarınızla geri hamle yapamazsınız. Bu sebepten dolayı, herhangi bir hamle yapmadan önce düşünmek son derece önemlidir.

Çin damasında da kurallar yıldız Çin damasına benzer. Sadece oyunun tahtası ve piyon dizilimi, üçgen Çin daması oyunundan farklıdır. Çin damasında, 64 bölmeli kare tahta üzerinde zıt köşelere piyonlar üçe üç kare olacak şekilde dizilir. Oyunun amacı kendi piyonlarınızı rakibin alanına ve rakipten önce dizmektir. Çin damasında piyonlar düz ya da çapraz yönlere hamle yapabilirler. Sadece oyun esnasında geri yönlü hareketlere izin verilmez. Piyonları ilerleterek uzun bir atlama yolu oluşturmak oyunun hedefleri arasındadır. Bunu yaparken yıldız Çin daması ile aynı şekilde, rakibinizin yolunu tıkmaya ve stratejisini bozmaya çalışırsınız. Farklı olarak, Çin daması sadece iki kişi ile oynanabilir. Oyun başlarken sahip olduğunuz piyon sayısıyla oyunu bitirirsiniz. Geriye kalan tüm kurallar, yıldız Çin daması ile aynıdır.

Çin Daması Stratejileri

Oyunun en basit stratejisi, en uzun atlama yolunu yaratarak karşı tarafa ulaşmaktır. İki kişili oyunlarda, kendi stratejinizi oldukça belli etmemeye çalışarak rakibinizin stratejisini çözmeye odaklanabilirsiniz. Yıldız Çin daması oyununda, özellikle takım oyunları oynarken kendi arkadaşlarınızla daha karmaşık stratejiler planlayabilirsiniz. Örneğin, takım arkadaşınız sizin rakibinizi kontrol ederken, siz de arkadaşınızın rakibini kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde, koordineli çalışarak en uzun atlama yolunu birlikte kurabilir, takım arkadaşınızın yolundan ilerlemek için faydalanabilirsiniz. Stratejinizi belli etmemek için akıl karıştırıcı hamleler yapabilirsiniz. Grup çalışması ile oyunda başarı elde edebilirsiniz.

En uzun atlama yolunu yaratmanın yanı sıra, en faydalı stratejiler arasında oyun tahtasının orta kısmını tutmak yer alır. Rakibinizin evine en yakın olan yol, tahtanın ortasından geçen yoldur. Dolayısıyla hamle sayınızı arttıracak uzun çapraz yollar yerine, ortada kalarak daha kısa bir yol tercih edebilirsiniz. Başka bir strateji de herhangi bir hamle yapmadan önce oyun tahtasında ne olup bittiğine genel olarak bakmaktan geçer. Bu sayede fark etmediğiniz bir yolla karşılaşabilirsiniz. Özellikle oyun sonuna yaklaşırken, yaptığınız hamlelerle rakibinize fayda sağlamamayı dikkate almanız sizin avantajınızı arttırır. Örneğin; en uzun yolu yaratmak için yapacağınız son hamle rakibinizin kendi piyonunu sizin evinize taşımasına yarayabilir. Bu yol her ne kadar size kâr sağlasa da, rakibinizi beslememek için farklı alternatifler yaratabilirsiniz.

Çin Daması Oynamanın Avantajları

Çin daması hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok faydası bulunan strateji oyunları arasında yer alır. Öncelikle stratejik düşünme yeteneği kazanmanıza yardımcı olur. Stratejik akıl yürütme, sadece oyun sırasında değil işlerinizi tamamlamak ya da kariyerinizde ilerlemek için de kullandığınız yeteneklerden birisidir. Oyun oynayarak geliştirdiğiniz bu beceriyi, gündelik hayatınızda daha akılcı hamleler yapmak ve rakiplerinizin hamlelerini çözmek için kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, oyunda plan kurma yeteneğiniz de gelişim gösterir. Plan kurma becerisi sayesinde hayatınızda daha gerçekçi rotalar kurgulayabilir, hedeflerinize daha kesin yollarla ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Hem farklı stratejiler geliştirmek hem de rakibin stratejilerini takip etmek, sizi karşınızda yer alan kişilerin düşünme biçimini algılamaya yönlendirir. Bu sayede, sadece kendi düşüncelerinizi değil, farklı düşünceleri de ayırt etmeyi ve dikkate almayı öğrenirsiniz. Toplu olarak gerçekleştirilen bir aktivite olması sebebiyle, sosyal zekanın ilerlemesine de katkı sağlar. Takım çalışmalarına uyum göstermek, arkadaşlarınızla beraber hareket etmek gibi beceriler sayesinde iş yerindeki grup çalışmalarına da kolaylıkla adapte olabilirsiniz.

Kutu oyunları oynarken arkadaşlarınızla ve ailenizle kurduğunuz bağlar güçlenir. Bununla beraber, yeni insanlar ile tanışmanız ve kaynaşmanız da kolaylaşır. İş birliği bu oyunların en temel özellikleri arasında yer alır. Sağlıklı bir işbirliği kurarken aynı zamanda sıkı ilişkiler de geliştirebilirsiniz. Çocuklar için olduğu kadar, yetişkinler için de zihinsel fonksiyonları çalıştırmak çok önemlidir. Oyun oynamak zihniniz için bir çeşit egzersiz görevi görür. Oyun sırasında karmaşık düşünceleri işleyerek hafızanızı canlı tutabilirsiniz.

Oyun oynamak, size hedefler belirlemeyi ve bu hedefler doğrultusunda sabırlı davranmayı da öğretir. Eğlenerek bir yandan da amacınıza ulaşmaya çalışırsınız. Hayatın birçok aşamasında başarıya ulaşmak, iyi bir strateji geliştirmek ve bu stratejiyi sakin bir şekilde uygulamaktan geçer. Oyun oynamak bunu en kolay şekilde deneyimleyebileceğiniz alanların başında gelir. Tüm bunlara ek olarak oyun oynarken gündelik hayatın stresini bir kenara bırakabilir ve rahatlayabilirsiniz. Oyun sırasında yaşayacağınız heyecan ve mutluluk duygusu bedeninizde endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırır. Endorfin hormonu size kendinizi iyi hissettirir. Daha dingin bir ruh hâline erişebilir ve daha güler yüzlü olabilirsiniz.

İçe kapanık bir ruh hâline sahipseniz, Çin daması gibi strateji oyunlarını oynayarak yaratıcılığınızı fark etmeden geliştirebilirsiniz. Yaratıcılığınız ne kadar güçlü olursa, öz güveniniz de o kadar artar. Oyun oynamak fark edilme ve kabul edilme motivasyonunuzu besleyerek, daha güvenli bir benlik duygusu geliştirmenize olanak tanır. Hem de hiçbir mekân ve zaman sınırlaması olmadan oyun oynayabilirsiniz. Bu durum size özgürlük hissiyatını da getirir.

Çin Daması Oynamanın Çocuklar İçin Faydaları

Oyun oynamak, erken dönem çocuk gelişimi için en önemli öğrenme araçları arasında yer alır. Çocuklar, oyun oynayarak zihinsel fonksiyonlarını geliştirebilir, sosyal zekalarını ilerletebilir ve el göz koordinasyonu kurarak motor fonksiyonlarını harekete geçirebilirler. Çin daması da basit kuralları ve sınırsız strateji imkanıyla çocuklarınız için eğitici özellikler taşır. Küçük yaşlardan ergenliğe kadar geçen sürede, çocuklarınızla bol bol oyun oynayarak onlarla kurduğunuz bağı geliştirebilir ve onlara fayda sağlayabilirsiniz.

Yıldız Çin daması gibi strateji oyunlarını oynamak, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde beynin ön lobunun gelişim göstermesini sağlar. Ön lob, planlama, organizasyon ve iyi karar vermenin gerçekleştiği alandır. Çocuğunuzun gelecekte sağlıklı programlar oluşturabilmesinde oyun oynamanın önemi büyüktür. Oyun oynamak grupça yapılan bir aktivite olduğu için, oyun sırasında çocuğunuz sizinle daha rahat iletişim kuracaktır. Bu sayede dil ve konuşma yeteneğinde de gelişim olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bir çocuk için büyüme evresinde karşılaşılabilecek sorunlar arasında dikkat dağınıklığı gelir. Çin daması oynamak çocuğunuzun odaklanma becerilerini arttırarak bir işi baştan sona tamamlaması konusunda ona gereken dikkati kazandırabilir. Ancak oyun sırasında, etrafta herhangi bir dikkat dağıtıcı olmamasından emin olmanız gerekir. Örneğin; bütün bir Çin daması oyunu sırasında telefonunuza bakmadan, televizyonu açmadan ve dağılmadan çocuğunuzla oyunu tamamlamanız önemlidir.

Oyun oynamak, çocuklar için öğretici bilinç altı mesajları da yerleştirir. Beraber oynamak, takım olmak, birlikte çalışmak gibi alışkanlıkları onlara erken yaşlardan itibaren verebilirsiniz. Özellikle büyük çocukları, küçük çocuklarla aynı takımda oynatırsanız beraber daha kolay öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Ebeveynler açısından da oyun oynamak büyük avantajlar getirir. Çocuğunuza kızdığınızda onu odasına göndermek yerine onunla Çin daması oynayabilirsiniz. Oyun sırasında işler yolundan çıksa bile ona karşı daha sabırlı ve saygılı olmaya alışabilirsiniz. Sizin davranışlarınızın, çocuğunuzun hareketlerini de etkileyecektir. Dolayısıyla ne kadar sabırlı ve anlayışlı olursanız, çocuğunuz da sizden bu özellikleri öğrenebilir. Beraber oyun oynamak bunu en kolay şekilde yakalamanıza olanak tanır.

Çocuk için kazanma duygusunu öğrenmek kadar kaybetmeyi öğrenmek de son derece önemli deneyimler arasında yer alır. Çin daması oyununda kaybetse bile, ona pes etmeden yeniden deneyebileceğini söyleyebilirsiniz. Aynı zamanda, çocuğunuzun kazandığında ya da kaybettiğinde nasıl davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Hayatta yüzleşeceği zorluklar karşısında nasıl davranması gerektiğini ona küçük yaşlardan itibaren öğretebilirsiniz. Eğer stresli ve huzursuz bir çocuğunuz varsa, oyun oynayarak kendini daha rahat kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak, siz de dijital aktiviteler ve gerçek hayat arasında bir denge kurmak istiyorsanız, çocuğunuzla daha fazla oyun oynayabilirsiniz. Böylece onun telefona ya da tablete bakarken geçirdiği zamanı birlikte eğlenebileceğiniz bir faaliyete çevirebilirsiniz. Beraber çin daması oynayarak, aranızdaki yakınlığı arttırabilir ve onun farklı beceriler edinmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Eğlenceli Çin Daması Çeşitleri Trendyol'da

İnsanlığın köklü tarihinin en eğlenceli kazanımları arasında yer alan kutu oyunları ile sevdiklerinizle beraber iyi vakit geçirmeniz kolaylaşıyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için zihinsel ve duygusal becerilerin gelişmesine olanak tanıyan Çin daması Mahjong gibi farklı çeşitleri Trendyol sitesinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Size özel sunulan kampanyalar ve avantajlı fiyat çeşitleri ile oyun siparişinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz. Trendyol'un sağladığı güvenli ve hızlı teslimat seçeneği ile siparişinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İstek ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, kendi bütçenize uygun Çin daması seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Artık arkadaşlarınızla ve aileniz ile uzun oyun akşamları ve zorlu turnuvalar planlayabilirsiniz. Çocuklarınıza ihtiyaç duydukları eğitimi en eğlenceli şekilde sağlayabilir, kendiniz için de zihinsel ve duygusal özelliklerinizi geliştirecek bir Çin daması satın almak için Trendyol'u inceleyebilirsiniz.