"

Damlalık

" araması için 2983 sonuç listeleniyor

Damlalık

Damlalık

Damlalık laboratuvar ortamlarından yaşam alanlarına kadar birçok yerde kullanılıyor. Suyu damlatan bir araç ya da damlayan suyu tutmaya yarayan bir bariyer olarak çeşitleniyor. Hırdavat işlerinde damlayan suya bariyer sağlayan evye altı, tezgah altı gibi damlalıklar, bahçe ve tarımda damla damla bitkileri sulayan, çay ocaklarında, çay ve kahve makinelerinde atıkları toplayan çay ocağı damlalıklar kullanılıyor. Sağlıkta, sanatta mutfakta da damlalık şişeler tercih ediliyor. Bu alanlarda damlalık kullanmak küçük miktarlardaki sıvıyı ölçmek ve başka bir alana aktarmak için en etkili yöntem olarak görülüyor. Cam ya da plastik damlalık gibi seçenekleri olan ürünler bir ucunda genellikle kauçuktan bir başlıkla üretiliyor. Bu başlık kullanım ve damlatma kolaylığı sağlıyor.

Tıbbi kullanım, kozmetik sektörü, sanat, gıda gibi birçok alanda çalışmalara eşlik ediyor. İşlevsel başlığıyla kullanım kolaylığı damlalığı diğer alternatiflerden ayırıyor çünkü istenilen miktarı istenilen şekilde kullanabilmeyi sağlıyor. Cam ya da plastik olarak üretilen damlalık eczane, laboratuvar, ev, sanat atölyeleri tarafından tercih ediliyor. Anne ve babalar küçük bebeklere göz damlası kullanmak istediğinde damlalık kullanımı tercih edebiliyorlar. Standart göz damlalığı kutusundaki miktar bebekler için fazla gelebiliyor. Ufak miktarlarda göz damlası kullanılmak istenildiğinde ilk akla gelen damlalıklar oluyor. Yine bebeği olanlar beslenme açısından damlalık tercih ederken, özellikle yavru kedi, köpek, kuş sahipleri için de damlalık güzel bir yardımcı oluyor. İstenilen miktarda sulu gıda kedi, köpek veya minik bir kuşa damlalıkla rahat bir şekilde verilebiliyor. Yeni doğan evcil hayvanlar için bu yöntem sıklıkla tercih ediliyor.

Farklı Kullanımlara Uygun Damlalıklar

Damlalık pipet çeşitleri özelliklerle laboratuvarlarda kullanılıyor. Özel, dayanıklı ve sağlam üretilen pipet damlalık içeriğinde sıvının sızmasını önlüyor. Sıvıların güvenle taşınması, aktarılması ve miktar kontrolü sağlıyor. Böylelikle sıvılar birbirine karışmıyor. Laboratuvar damlalık modelleri genellikle camdan üretiliyor. Cam kullanılan sıvıyı içine hapsediyor ve içeriğindeki sıvının damlalık içerisinde herhangi bir bulaşma yapmadan aktarılacak kaba aktarılmasını sağlıyor. Laboratuvar hassas bir ortam olduğu için sıvılara özellikle dikkat edilmesi gerekirken deneylerde kullanılacak olan pipet damlalıklar çapraz bulaşma gibi etkilere karşı tercih ediliyor.

Sadece bir damla yağ veya sirke, bir damla sirkeyle baharatın karıştığı bir sos bile yemeklerin tadını değiştirebiliyor. Şefler yemeklere doğru miktar sosu kullanmak için damlalıklardan yardım alıyor. Yemek yaparken doğru miktar çok önemli olduğu için doğru miktarı ölçebilen bir damlalık yemeğin önemli bir aşamasını oluşturabiliyor. Çünkü damlalıklar küçük miktarı bile kolaylıkla ayarlayabiliyor.

Mutfakta damlalığın en çok kullanıldığı yerlerden biri de tabak süslemeleri olarak görülüyor. Gıda boyaları veya renklendirilmiş yağlarla tabakların çevresini, içini süslemek daha kolay hale geliyor. Böylelikle evde yapılan tabaklar lüks restoran tabaklarıyla yarışır hale geliyor. Mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için damlalık kullanımı pratik yöntemler arasına giriyor.

Resim yaparken doğru rengi elde edebilmek isteyen ressamlar iki veya daha fazla rengi karıştırabilmek için damlalık tercih ediyor. Çünkü yeni bir renk elde edebilmek için küçük miktarlarda boyaları damla damla kullanarak hassas bir işlem yapmak gerekiyor. Ufacık bir miktar boya bile elde edilecek olan rengi çok değiştirebiliyor. Damlalıklar bu sebeple ressamların yardımcı ekipmanlarından biri haline geliyor. Sanatta kullanmak için özel üretilmiş yumuşak damlalık plastik şişe modelleri ön plana çıkıyor. Damlalık ayrıca ebru sanatının bir numaralı ekipmanlarında birisi olarak görülüyor. Ebru sanatında suya damlatılan boyalarla bir renk deryası ortaya çıkıyor. Boyaların hazırlanması aşamasında damlalıklar ebru sanatçılarının yardımcılarından oluyor. Sanatta toz boyanın uygulanabilir hale getirilme aşamasında çeşitli kimyasallar toz boyalarla hassaslıkla karıştırılıyor. Karıştırma işlemi için damlalık kullanılıyor çünkü kimyasalı damla damla uygulamak gerekiyor. Bazı yapıştırma işlemleri hassasiyet gerektirdiği için bu işlemler sırasında tutkalı damlalıkla kullanmak gerekiyor. Mesela boncuk, ufak çiçek gibi hassas ürünleri yapıştırmayı gerektiren işlerde damlalık kullanılıyor.

Doğru tedaviyi uygulamak, doğru bakımı sağlamak için damlalık şişeler evcil hayvanlar için sık sık tercih ediliyor. Mesela Hindistan cevizi yağı hayvan tüyü sağlığı için uzmanlar tarafından sık sık öneriliyor. Hayvan sahipleri damlalıkla ölçtükleri Hindistan cevizi yağını, küçük köpekler için birkaç damla, büyük köpekler için 15 – 20 damla damlalık şişeler kullanarak ölçebiliyor ve kullanabiliyor. Ayrıca mide ve göz sağlığı için veteriner hekimler de ilaç damlalığı kullanmayı öneriyor. Minik kuşların kullanması gereken ilaçlar damlalıkla verilebiliyor. Ayrıca minik yavrular mama ve yem yiyemeyecek kadar küçük oldukları için özel mamaların kullanımı damlalıkla sağlanıyor. Balıklar ve bütün akvaryum canlılarına faydalı olacak ilaçlar ve vitaminler damlalık kullanımıyla sağlanıyor. 30 ml, 60 ml damlalık gibi farklı ölçüler bulunuyor.

Evde Damlalık Kullanımı

Damlalıklar kozmetiği eve getiriyor. Doğru aromatik yağları doğru miktarlarla karıştırarak evde parfüm yapımı mümkün hale geliyor. Bunun en büyük yardımcısı ise damlalık kullanımı oluyor. Eski çağlardan beridir parfümler damlalıklar kullanılarak yapılıyor. Hatta bazen parfümleri kalıcı hale getirmek için sprey şişeler yerine damlalık şişeler tercih ediliyor çünkü kullanılan yağlar damlalıkla vücuda uygulandığında daha kalıcı koku elde edilebiliyor.

Damlalıkları kullanarak evde masaj yağları yapılabiliyor. Birden çok bitkisel yağ bir araya getirilerek sağlık için çok faydalı karışımlar elde ediliyor. Şakaklara masaj yapmadan önce baş ağrısına faydalı olabilecek yağlar uzmanlar tarafından tespit ediliyor, damlalıkla doğru miktarlarla birleştirilip kullanılabiliyor. Damlalıklar yağları doğru miktarlarda karıştırmayı sağladığı için bitkisel yağlardan tasarruf edilmiş de oluyor. Çünkü bitkisel yağlar değerli ve zor elde edilir olduğu için doğru kullanılabilmesi çok önemli olarak görülüyor. Damlalıkla miktarda asla yanılma olmuyor.

Damlalık şişeler hastalık tedavisinde çok sık kullanılıyor. Göz damlası, burun damlası veya cilt kuruluğu gibi cilt hastalıklarında doğru yağı doğru miktarda kullanabilmek için uzmanlar tarafından damlalık şişeler öneriliyor. Zeytinyağı, limon, portakal yağı gibi bitkisel ve esansiyel yağlar eldeki cilt kuruluğuna iyi gelen yağlar arasında gösteriliyor ve hem karışımda doğru miktarları kullanmak hem uygulamada doğru miktarı uygulamak damlalık şişeler sayesinde daha da kolaylaşıyor. Doğum, sık kilo alıp verme gibi durumların sonucunda vücutta oluşan çatlakların tedavisinde çeşitli bitkisel yağların kullanılması öneriliyor. Badem yağı, zeytinyağı gibi kıymetli yağlar bu sorunun önlenmesi için en büyük destek olarak görülüyor. Doğal yağlarla, doğru karışımla ve doğru uygulamayla hem çatlaklar azalıyor hem de yeni çatlak oluşumu önlenmiş oluyor. Düzenli kullanımlarda bu karışımların harika sonuçları oluyor. Çatlakların oluştuğu bölgeye göre uzun süre karışımı muhafaza edecek büyük damlalık şişeler tercih ediliyor.

Kişisel Bakıma Uygun Ürünler

Özel esansiyel ve bitkisel yağlarla evde cilt bakım ürünleri yapmak günümüz dünyasında çok kolaylaşıyor. Uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerin hazırlanmasında çay kaşığı ile ölçümlemek gibi alternatif yöntemler yerine damlalık kullanılarak ölçülendirmek daha fazla tercih ediliyor. Uzmanların tavsiye ettiği her yağdan ikişer üçer damla kullanılarak yapılan karışımlarda doğru ölçü tam anlamıyla sağlanmış oluyor. Elde edilen karışımlar çok güzel sonuçlar verirken hem saçlar besleniyor hem de güzel kokuyor. Hem basit hem etkili hem de sağlıklı olan bu karışımlar her saç tipindeki kişiler tarafından tercih ediliyor. Güzel saçların formülü iyi bir saç bakımından geçiyor.

Pahalı kozmetik ürünleri yerine evdeki malzemelerle yapılan organik ve kimyasal madde içermeyen ürünler tüm dünyada trend olmaya devam ediyor. Kolay kırılan tırnakları güçlendirmek, tırnakların hızlı uzamasını sağlamak için bitkisel yağlar kullanılıyor. Bu işlem için en büyük yardımcılar olan damlalıklar sıklıkla tercih ediliyor. Tırnaklara yağ sürmek yerine damlalıkla karışım yağları damlatmak çok daha etkili ve faydalı bir yöntem olarak görülüyor. Son dönemlerde damlalık kullanımı kozmetik sektöründe de oldukça popülerleşiyor. Tırnak bakım ürünlerinde de özel serum damlalık şişeli bakım yağları piyasaya sürülüyor.

Saç bakımı sektörü hızla büyümesine rağmen ev yapımı doğal ürünler saç bakımı alanında da tercih ediliyor. Sağlıklı saçlar için argan yağı, saç rengini açmak için papatya suyu ve yağı, saçların güzel kokması için portakal yağı gibi aromatik yağlar popülaritesini arttırıyor. Değerli yağlar doğru miktarlarda uygulanmadığı zaman saçların fazla yağlanmasına, doğru kullanıldığında saçların güçlenmesine ve saç diplerinin nemlendirilmesine yarıyor. Bu nedenle faydalı bitkisel yağlarda damlalık kullanımı hem karışımların hazırlanmasında hem de uygulamada tercih ediliyor. Damlalıkla saça uygulanıp, uygulama sonrasında kullanılan yağ saç diplerine elle dağıtılıyor. Bu şekilde sağlıklı miktarda sağlıklı uygulama yapılmış oluyor.

Kaş ve kirpikler göz ve yüz güzelliğini ortaya çıkaran en önemli detay olarak biliniyor. Doğal ve bitkisel karışımlar damlalık şişelere hazırlandığında kolay kullanım ve doğru karışım olanağı sağlıyor. Vücudun en hassas yerlerinden biri olan gözlerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için doğal ürünler özellikle tercih ediliyor. Üstelik cam damlalık şişede bir kere hazırlanan karışım uzun süre muhafaza edilip saklanabiliyor. Damlalık şişe çeşitleri kozmetik ihtiyaca yönelik farklı türlerde piyasaya sürülüyor. Kaş ve kirpik serumu hazırlamak için küçük boylarda üretilmiş serum damlalığı tercih ediliyor

Evde makyaj uzmanlarına yakışır makyajlar yapmak damlalık kullanımıyla daha da kolaylaşıyor. Makyaja başlamadan önce yüze damlalıkla uygulanan bir damla yağ makyaj bazı olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca, makyaj malzemelerinin etkisini arttırmak için değerli yağlardan makyaj malzemelerinin içine bir damla eklenmesi tercih edilebiliyor. Rujların içerisine eklenebilecek birkaç damla faydalı yağ dudaklardaki kuruluğu alıyor ve rujun pürüzsüz gözükmesini sağlıyor. Makyaj malzemelerinin güzel kokmasını sağlamak için de bu yönteme başvurulabiliyor. Damlalıklar cilt tonu eşitlemede de yardımcı oluyor. İki farklı tondaki fondöten damlalık yardımıyla elin üstüne damlatıldıktan sonra karıştırılıp cilde sürülebiliyor ya da fondötenle çeşitli renk açıcı ürünler ve nemlendiriciler bir arada yüze uygulanabiliyor. Bu durumda da damlalıkların büyük yardımı oluyor. Makyaj uzmanları güzellik sırrı olarak bu yöntemi kullanıyor.

Damlayan Sulara Damlalık Koruması

Damlalıklar, sıvıyı damlatmaya yarayan ya da damlayan sıvıyı toplayanlar şeklinde şekilleniyor. Tıp, sanat, mutfak gibi gündelik hayatta çeşitli karışımları doğru oranlamayı sağlayan ve damla damla kullanabilmeye yardımcı olan pipete benzer damlalık şişeler kullanılıyorken mutfaklarda ve banyolarda çeşmeden damlayan tezgâh evyesinin alt kısmına zarar vermemesi için evye altı damlalık modelleri kullanılıyor. Yağmur suları, tezgâh bulaşık suları ve atık sular duvarlara, dolaplara, kapı ve pencerelere zarar verebiliyor. Bu sorunu çözebilmek için her sektöre özel yöntemler üretiliyor. Evye mutfak tezgahı damlalık modelleriyle küflenme, yıpranma, eskime gibi sorunların önüne geçiliyor.

Damlayan suyun tezgâha, dolaplara zarar vermemesi için tezgâh altı damlalıklar kullanılıyor. Mutfaktaki evyede ve banyo lavabosunda herhangi bir sorun oluşması durumunda aşağı sızabilecek suyun banyo ve mutfak dolaplarına zarar vermemesi için kullanılıyor. Böylelikle ahşap mutfak ve banyo dolapları nemden ve rutubetten korunurken, küflenmeye karşı özel koruma geliştirilmiş oluyor. Tezgâh damlalık çeşitleri dolaplara uygun ölçülerde üretiliyor ve farklı ölçülerde piyasaya sürülüyor. Alüminyum başta olmak üzere çeşitli koruyucu materyallerden üretilip sunuluyor.

Mutfak evyelerinin sağ ya da sol kenarında bulunan düzlüğe damlalık deniliyor. Bulaşık damlalık çeşidi yıkanmış yiyeceklerin veya temiz bulaşıklardan akan suyun tezgâha damlamasın engelliyor. Evye küvetlerinin sağında veya solunda üretilip piyasaya sunuluyor. Özellikle sebze ve bulaşık yıkama işlemlerinde mutfakların en büyük yardımcısı olarak görülüyor. Çeşitli ölçülerde üretiliyor. Bulaşık damlalığı kullanım rahatlığı ve konforu sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor.

Çay ve kahve makinelerinin ön kısmına yerleştirilen damlalık çay ve kahve atıklarının toplanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca çeşmeli çay makinelerinin çeşmesinden damlayacak suyun tek bir yerde toplanmasını sağlıyor. Çay kazanı damlalık boyutları alternatiflerine göre daha büyük boyda üretilirken hem çay ocaklarına hem de evde kullanılan çay ve kahve makinesine göre çeşitleri ve ebatları tasarlanıyor. Bu sayede etraf inatçı çay ve kahve lekelerinden arınıyor. Krom damlalık başta olmak üzere çeşitli materyallerde üretilip piyasaya sürülüyor. Çay ocağı damlalık seçenekleri uygun fiyatlarda sunuluyor.

Fonksiyonel Damlalık Modelleri

Duvarları yağmur damlalarından koruyan pencere önü mermerine denizlik adı veriliyor. Denizlik mermerinin altında yağmur suyunun akmasını sağlayan çizgilere de damlalık deniliyor. Bu sebeple bu koruma duvarı, diğer adıyla denizlik mermer damlalık piyasaya sürülüyor. Ayrıca yine inşaat sektöründe damlalık profil kullanılıyor. PVC damlalık profil balkon, çatı, kapı ve pencerelerin üst kısmına uygulanıyor yapıyı yağmur sularından koruyor. Damlalık pencere seçenekleri Trendyol'da sizi bekliyor.

Bulaşık yıkarken tezgâhın üstünde akan sular her yeri ıslatabiliyor ve rahatsız edici olabiliyor. Bu olumsuzluk için kullanılan bulaşık damlalığı özel yapısıyla suları içine çekiyor. Şık renk ve desen çeşitleriyle mutfaklara şıklık katıyor. Yıkanabiliyor, yıkanabildiği için her zaman temiz kalıyor. Bulaşık sularını asla tezgâha sızdırmıyor. Mutfak tezgâhı damlalık sayesinde hep temiz kalıyor. Son yıllarda alternatiflerine nazaran kullanım kolaylığı ve koku yapmaması sayesinde tercih ediliyor.

Saksı damlalık ile çiçekler ve bitkiler susuz kalmıyor. Saksı suluğu damlalık modelleri çeşitli boyutlardaki bitkilerin ve çiçeklerin ihtiyacına göre üretiliyor. Su haznesine su dolduruluyor ve bitki ihtiyacı olan suyla damla damla beslenmiş oluyor. Tatile veya seyahate giderken saksı damlalık tercih ediliyor böylelikle çiçeklerin ve bitkilerin sulanması için üçüncü kişilere ihtiyaç duyulmuyor. Üstelik bu saksı damlalıkları evlere ve bahçelere inanılmaz bir şıklık sağlıyor.

Şarap damlalığı şarap servisinin en önemli aksesuarlarından birisi olarak biliniyor. Şarap servisi esnasında şişenin kenarından damlayan şarabı engelleme amacıyla kullanılıyor. Şişeye tıpa çıkarıldıktan ve servisten hemen önce aynı şarap tıpası gibi takılıyor ve şarabın bardağa servisi esnasında şişeden asla şarap sızmıyor. Aynı zamanda şarap tıpası gibi şişede kapak görevi görüyor.

Özenle hazırlanan sosların, değerli zeytinyağının şişenin kenarlarından sızdırmadan kullanılabilmesi için şişe damlalık üretiliyor. Böylelikle salatalara ve yemeklere ihtiyaç kadar zeytinyağı eklenebiliyor. Ayrıca zeytinyağı şişesinin kenarlarına yağ sızdığı zaman kenarlar kayıyor ve şişeyi tutmak zorlaşıyor. Şişe damlalık zeytinyağı ve sos şişelerinin her daim temiz kalmasını sağlıyor.

Damlalık Çeşitleri Trendyol’da

Binlerce ürün çeşitliliğiyle ideal bir alışveriş deneyimini Trendyol’da yaşayabilirsiniz. Damlalık alışverişinde çok çeşitli ürünler Trendyol’da bir arada incelenebiliyor. Hem şişe damlalık hem de inşaat, dolap koruyucu, çay ocağı, saksı damlalığı gibi birçok damlalığı Trendyol’da bulabilirsiniz. Üstelik birkaç tıklamayla ürünü hemen sepete ekleyebilir, güvenli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Sık kullanılan cam damlalık şişe fiyatları uygun aralıklarda kullanıcılarını bekliyor. Damacana damlalığı, mutfak, metal, çatı damlalık gibi ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Damlalık fiyatı ve tavsiyelerini hemen şimdi inceleyebilirsiniz. Trendyol güvenli ödemeyi, güvenli alışverişi, hızlı teslimatı bir arada sunarken, kampanya ve avantajlarıyla kolaylık sağlıyor.