placeholder
"

Doğadan Gizli Bahçe

" araması için 39 sonuç listeleniyor
Doğadan Gizli Bahçe Dökme Çay 200 Gr
DoğadanGizli Bahçe Dökme Çay 200 Gr
12,99 TL
Sepete Git

Doğadan Gizli Bahçe

doğadan gizli bahçe

Çay, çeşitli bitkilerin yaprak, kök, gövde, tohum ve çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen içecektir. Gerçek çay bilimsel olarak Camellia sinensis olarak geçer. Nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tohumları belirli işlemlerden geçip içecek olarak kullanılabilen tarım bitkisidir. Çay beyaz çiçekler açan ağaç görünümlü bir bitkidir. Çayın ilk bulunuşu Çinlilere aittir. Çay Asya'da büyük bir kültürdür. Türklerde ise çay kültürü 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şahsına münhasır demleme teknikleri, ince belli bardaklar ve bölgelere göre değişen içim teknikleri ile çay kültürü Türkiye’de önemli bir rol oynar. Çay demleme yöntemiyle tüketilebilir.

Çayın Mucizevi İçeriği

Çay yaprakları, oldukça fazla oranda polifenol bileşikleri içerir. Polifenol, bitkilerde bulunana ve insan vücudunda antioksidan olarak görev yapan kimyasallardır. 500’den fazla farklı çeşitlerde polifenol içerir. Polifenoller dört farklı gruptan oluşur. Çayda temel olarak flavonoidler bulunur. Erken toplanan taze yapraklarda geç toplananlara göre polifenol miktarı yüksektir. Çay içerisindeki flavonoid türü ve miktarı, çayı elde etme sırasında geçirdiği işlemlere bağlıdır. Yeşil çayda fermantasyon olmadığı için en çok bulunana flavanoidler keteşenlerdir. Fermente edilen siyah çay ise tanen bulunur. Tanenlerin, keteşenlerin fermente olduktan sonra yapı değiştirmiş halidir. Tıpkı kahve ve kakao gibi çay da kafeinin ana kaynaklarından biridir. Kafein psikoaktif bir bir maddedir. Psikoaktif ilaçlar astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında tedavi olarak kullanılır. Yani çay grip, kronik bronşit gibi rahatsızlıklarda alternatif tıp olarak kullanılabilir. Çayda bulunan kafein miktarı, çayın demlenme süresine ve kullanılan suyun derecesi gibi birçok etkene bağlıdır. Çayın içerisindeki kafein miktarı demleme süresi uzadıkça artar. Üç ile beş dakika arasında demlenen bir çayda ortalama 45 mg kafein bulunur. Çayda bulunana kafein 14-65 mg arasında değişir. Bir çok çay türü vardır. Çeşitli bitkilerin kaynatılması ve demlenmesi ile elde edilen çay, doğanın insanlara sunduğu bir hazinedir. Doğadan Gizli Bahçe ise doğanın sunduğu güzellikleri en saf haliyle kullanıcılara sunar.

Binbir Farklı Çay Çeşidi

Bitkilerin fazlalığı sayesinde birçok çay çeşiti bulunur. Geleneksel Türk çayı siyah çaydır bununla beraber siyah çay içerisine aromalar eklenebilir. Kamelya ve bergamot en sık eklenilen aromalardandır. Siyah çayın yanı sıra diğer çay çeşitleri yeşil çay, beyaz çay ve oolong çayıdır.

Yapılan çalışmalarda dünyada siyah çay tüketimde yılda kişi başına 3.5 kg çay tüketimi ile birinci sırada Türkiye vardır. Bunun yanı sıra çay üretiminde ise ilk sıra çayı bulan Ülke Çin’e aittir. Türkiye ise üretim sıralamasında 5. sıradadır. Ülkemizde çay üretimi Doğu Karadeniz bölgesinde gerçekleştirilir. Siyah çay, özenle çay yaprakları toplanarak ve birçok işlemden geçerek sofralara gelir. Yeşil çay ise üretim aşamasında siyah çaydan farklı olarak fermantasyon evresinden geçmez. Yeşil çay çeşitliliği; üretim koşulları ve hasat zamanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Halk arasında yağ yakıcı olarak bilinen yeşil çayın birçok faydası bulunur. Bunlar kısaca; beyin fonksiyonunu iyileştirme, yağ yakımını arttırmak, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı beyni korumak, ağız kokusunu azaltmak, Tip 2 diyabeti engellemek ve kardiyovasküler rahatsızlıkları engellemek olarak sayılabilir. Beyaz çay; çay bitkisinin yapraklarının tam olgunlaşmadan toplanmasıyla ortaya çıkar. Beyaz çayın kafein oranı diğer çaylara oranla daha düşükken, antioksidan oranı ise daha fazladır. Yapraklar tam olgunlaşmadığından çayın beyaz tüysü bir görünümü olur. Beyaz çay adını görünümünden alır. Diğer bir çok çay gibi beyaz çayın da faydaları vardır. Kilo verimine yardımcı olması, hafızayı geliştirip unutkanlığı azaltması, kalp sağlığını koruması, tansiyon ve kolesterolün düşürülmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, kemik yapısının güçlendirilip romatizma gibi hastalıklara olumlu etki göstermesi ve diş sağlığına katkıda bulunması beyaz çayın faydalarından bir kaçı olarak sayılabilir. Son olarak oolong çayı ise yeşil çay ve siyah çaydan yaprakların işlenmesinin farklılığı ile ayrılır. Oolong çayının faydaları ise diğer çay çeşitlerinde bulunan faydalarla benzer özelliktedir. Kalp sağlığını korur, kilo verimine yardımcı olur, vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar, antioksidan bakımından zengindir, kan şekerini dengeler ve cildin görünümünü güzelleştirir.

Çayın Uzun Yolculuğu

Sofralara gelen o eşsiz tazelikteki Doğadan çay kullanıcılar için birçok aşamadan geçer. Çay üretimi maharetli bir iş olsa da Doğadan kalitesi kendisini gösterir. Çayın en kaliteli yeri üst yapraklarıdır. Doğadan Gizli Bahçe çay üretiminde sadece çayın üst yaprakları kullanılarak üretim yapılır. Dünyanın her bir yanında ve özellikle Türkiye'de en çok siyah çay tüketilir. Siyah çay toplandıktan 5 saat sonra aşamadan geçer. Çayın kalitesini belirleyen faktörler arasında en önemli olan çayın toplanmasıdır. Çay bahçelerinde toplanan çayların, uzun süre beklemeden direkt olarak fabrikalara ulaşımının sağlanması çay yapraklarının tazeliğinin ve canlılığının korunmasını sağlar. Uzun süre bekletilen çay yaprakları güneşten zarar görür bu nedenle dem kalitesi bozulur. Çay toplandıktan hemen sonra ilk olarak fabrikada Soldurma işlemi gerçekleştirilir. Yeni toplanan çay yaprağı, %70-80 oranında su içerir. Soldurma işleminde, metal bir levhanın üzerine serilen çay yapraklarının suyu bu levha altından ısı verilir. Çay yapraklarında bulunana su miktarı %30 azaltılana kadar işlem devam eder. Çay bitkisi kaybettiği su ile beraber yumuşamaya başlar. Siyah çay üretiminde soldurma işlemi süresi verilen ısı miktarı ve çay yaprağında bulunan sıvı miktarına göre değişiklik gösterir. Soldurululan çay bitkisi kıvırma işlemine alınır. Kıvırma işleminde soldurulan çay yaprakları değişik makinelerde parçalanır, ezilip bükülür böylece bitki özsuyu hücre dışına çıkıp çay yaprağının yüzeyinde dağılır. Bu işlemle beraber çayda oksidasyon da başlar. Yaprak kıvrılma esnasında ağır ağır kırılıp parçalanır. Çay yapraklarının soldurulması ne kadar tekdüze yani eşit durumda olursa kıvrımdaki başarı oranı o kadar artar. Oksidasyonu başlayan çay yaprakları kıvrılma işlemi tamamlandıktan sonra Fermantasyon yani Oksidasyon aşamasına geçirilir. Bu işlemde çay yapraklarının hava ile temas ederek bitki özsuyunun yanması yani oksitlenmesi sayesinde kararması sağlanır. Oksidasyon ile çayda istenilen renk, parlaklık, burukluk, koku ve aroma oluşumu sağlanır. Bu aşama çayın kalitesini belirleyen kimyasal değişikliklerin gerçekleştiği aşamadır. Oksidasyon evresi siyah çayın kalitesinin belirlenip oluşturulduğu evredir. Bu nedenle fermantasyon süresi çayın kalitesinin optimum seviyeye ulaşması ile doğru orantılı olarak artıp azalır. Bu evrede çay yaprağı yeşil renkten bakır bir kırmızıya dönüşür. Bu dönüşüm çaya hoş bir tat kazandırır. Ancak, bu evrede süre aşılırsa dem rengi koyu hale gelir bu da çayın kalitesini düşürür ve aroması azalır.

Doğadan Gizli Bahçe kırmızı rengini korumayı başararak en doğru fermantasyon süresini her bir çay yaprağına göre ayarlar. Fermantasyon aşaması bitince çaylar kurutulmaya gider. Kurutmaya giden çay yaprakları fermantasyon aşamasında çıksa bile hala %45-50 oranında su barındırır. Bu orana kurutma aşamasında %3-4 seviyelerine kadar düşürülür. Kurutma işleminde yapraklar fırınlanarak oksidasyon sonlandırılır. Böylece çayda kazanılan renk, koku ve aromayı kaybetmesine engel olunur. Bu da demlenen çaya son şeklini verir. Fırın sıcaklığı ve çay yaprağının fırında kalma süresi çayın kalitesini belirleyen bir diğer etmendir. Yüksek derecede gereğinden fazla kalan çay yaprakları aroma kaybeder ve tadı acılaşır. Fırınlanan çay yaprakları son olarak markalar tarafından belirlenen ve modelleri değişiklik gösteren paketlere konulmak üzere tasnif ve paketleme aşamasından geçer. Tasnif aşamasında fırından çıkan çaylar bir elekten geçirilerek kalınlık ve kaliteye göre tek tek ayrılır. Ayrılan ürünler daha sonra farklı miktarlarda olmak üzere paketlemeye girer. Doğadan Gizli Bahçe çayın eşsiz kırmızılığını paketine yansıtır.

Doğadan Gizli Bahçe’nin Sofralara Gelişi

Kullanıcı dostu Doğadan çay firması her zamana uygun paketleme stili ile dikkatleri çeker. Çay tutkunlarının vazgeçemeyeceği Doğadan Gizli Bahçe 1000 gr olarak satışa sunulur. Çay içmeyen doymayan kullanıcılar bu paketlere bir çok gramajda ulaşılabilir. Evimde çay eksik olmasın diyen kullanıcılar Doğadan Gizli Bahçe 1 kg paketine sahip olabileceği gibi yarımlık olan Doğadan Gizli Bahçe 500 gr paketini de satın alabilirler. Kalitesi, çay bahçelerini aratmayan kokusu, aroması ve tazeliği ile Doğadan Gizli Bahçe fiyatları çayın gramajına ve paketlenmesine göre değişiklik gösterir. Doğadan Gizli Bahçe çay fiyatı, demlik poşetlerinin sayısına, bardak poşet sayısına ya da açık demleme çayın gramajına bağlı olarak değişse de kullanıcılarının yüzlerini güldürür niteliktedir. Her segmentten insanların kullanabileceği ulaşılabilir fiyatları ile Doğadan Gizli Bahçe raflarda yerini alır. Pratik ve yer tutmayan paketi sayesinde açık çay kullanmayan kullanıcılar, Doğadan Gizli Bahçe 100’lük demlik poşet satın alabilirler. Doğadan Gizli Bahçe demlik poşet 100’lük paket ile eşit gramajlarda demlik paketlerine koyulur. Bu poşetler nefes alma özelliği sayesinde çay kalitesini değiştirmeden taze tutar. Yer kaplamayan minimal paketleri sayesinde Doğadan Gizli Bahçe demlik poşet pikniklerde ve daha bir çok alanda, istenilen kadar poşet alınıp her yere kolaylıkla taşınabilir ve demleme işlemi yapılabilir. Demlik bulunmayan ya da demleme için vakti olmayan kullanıcılar için ise Doğadan Gizli Bahçe bardak poşet çay 100’lü paket olarak da satışa sunulur. Bir bardak sıcak su ile hiç vakit kaybetmeden bu ipli poşetleri bardağınızda bulunana sıcak suda 2-3 dk bekletmek demlenmesi için yeterli olacaktır. Doğadan Gizli Bahçe yorum yapılarak işlenir ve damak tadınıza hitap eder. Değerli vaktiniz ve çay keyfiniz Doğadan çay tarafından düşünülürken siz de çayın sıcaklığıyla rahatlamak ve eşsiz aromayı yakalamak için Doğadan Gizli Bahçeyi deneyebilirsiniz.

Doğadan Gizli Bahçe Çayın Saymakla Bitmeyen Faydaları

Çayda bulunana kafein, beyin ve sinir merkezini uyararak yorgunluğu hafifleten ve uyanık kalmayı sağlayan bir etkene sahiptir. Adrenalin ve dopamin salgılanmasına yardımcı olduğu için vücut direncinin arttırır. Yeşil çayda C,B12,B9 (folik asit) ve E vitamini bulunur. Vitaminlerin yanı sıra mineral olarak kalsiyum, krom, magnezyum, manganez, çinko, fosfor, potasyum, bakır, sodyum ve florür içerir. Siyah çayda da antioksidan bileşikler bulunur. Siyah çay hücrelerimizi oksidatif etkilerden korur. Doğadan Gizli Bahçe çay ise insan sağlığı için birçok faydaya sahiptir. Çayın faydaları arasından ilk olarak kalp sağlığına faydasından bahsedilebilir. Doğadan gizli bahçe çayı kalp sağlığı için yararlı olan flavonoidler adlı antioksidanlar içerir. Düzenli çay tüketimi, yüksek tansiyon, trigliserit ve kolesterol seviyelerini ya da obezite gibi kalp sağlığı için riskli faktör yaratan etkileri en aza indirir. Çay kalp sağlığına olumsuz etki yaratan birçok risk faktörünün azalmasında önemli bir alternatif tıp yöntemidir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak 12 hafta boyunca siyah çay içmenin trigliserit seviyesini %36, kan şekeri seviyesinin %18, LDL/HDL oranı dediğimiz kolesterol oranını ise %17 oranında azalttığı gözlemlenmiş. Başka bir çalışmada ise günde düzenli olarak üç bardak siyah çay içen bireylerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin %11 daha az olduğu görülür. Çayın kan basıncını düşürücü etkisi de bulunur. Düzenli olarak altı ay boyunca günde üç bardak siyah çay içen insanlarda plasebo etkisinin yanı sıra sistolik ve diyastolik kan basıncında önemli bir azaltma gözlemlenmiştir. Çayın rahatlatıcı etkisi bulunması bu durumu açıklar niteliktedir. Çayın bir diğer faydası ise bağırsaklara iyi geldiği yönündedir. Siyah çayda bulunana polifenonlar, bağırsaktaki iyi bakterilerin üremesini teşvik eder bunun yanı sıra salmonella gibi kötü bakterilerin de üremesine engel olur. Çay, sağlıklı bir bağırsağın dengesini korumaya yardımcı olur. Buna ek olarak siyah çay, zararlı maddeleri öldürüp sindirim sisteminin onarılmasına yardımcı olan bağırsak bakteri ve bağışıklığı arttırıcı antimikrobiyal özellikler içerir.

Çayın İnsan Sağlığına Katkıları

Yapılan çalışmalarda çayın inme riskini azalttığı da gözlenmiştir. 10 yıldan daha uzun sürede 74.961 izlenerek bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada günde dört fincan ya da daha fazla siyah çay içen bireylerin çay içmeyen insanlara göre inme riskinin %32 daha az olduğu gözlenir. Buna ek olarak günde üç fincan çay içen insanların ise günde bir fincan çay içen insanlara nazaran inme riskinin %21 daha az olduğu görülür. İnsülin direncinin büyük risk olduğu günümüzde çayın kan şekeri düşürücü etkisi de bulunur. Siyah çay vücutta insülin kullanımını arttırmaya yardımcı olan moleküller içerir. Tatlandırılmamış olarak içilen siyah çayın insülin direncini düşürücü etkisi vardır. Laboratuvar ortamında hücreler üzerinde yapılmış bir çalışmada, çayın kanda insülin artırıcı etkileri ortaya çıkar. Sonuçlarda siyah çayın insülin aktivitesini 15 kat arttırıcı etkisi gözlenir. Çayda bulunan epigallokateşin gallat adı verilen bileşenin kan seviyesini iyileştirildiği söylenir. Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biridir. Çay içerisinde bulunan bileşenlerin kanser hücrelerine karşı etki gösterdiği gözlenir. Çalışma sırasında siyah ve yeşil çayın kanser hücresinin büyümesini durdurduğu ve yeni sağlıklı hücre doğumunu hızlandırırken kanserli hücre doğumunu engellediği saptanır. Aynı çalışmada siyah çayda bulunan polifenolün meme kanseri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Siyah çayın hormona bağlı olarak meme kanserinde bulunan kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği gözlenir. Çayın bir diğer faydası ise odaklanmayı arttırmasıdır. Siyah çay uyanıklığı ve odaklanmayı arttıran kafein bileşeni içerir. Bu molekülün tıbbi adına L-theanin denir. Bu bileşen beyindeki alfa aktivasyonunu arttırır bu sayede gevşemeye ve odaklanmaya yardımcı olur.

Bu kadar faydanın yanı sıra her ürün gibi çayından gereğinden fazla tüketiminin olumsuz etkileri bulunur. Her birey farklı metabolizma, genetik yatkınlık ve beslenme düzeyine sahiptir. Bu nedenle çayın olumsuz etki yaratabilecek dozajı bireye göre değişiklik gösterir. Yani bazı insanlar üç bardakta olumsuz etkilenirken bazı insanlar ise 5 bardakta bu etkiyi görebilir. Aralıklı kafein alımı belli bazı baş ağrılarını dindirse de kafeinin fazla tüketimi de baş ağrısına sebep olabilir. Hamilelik sırasında fazla kafein tüketimi ise düşük riskinin artmasıyla beraber bebeklerde doğum kilosunun azalışına sebep olabilir. Her ne kadar bağırsaklara faydası olsa da çayın aç karnına tüketimi mide bulantısına sebep olabilir. Son olarak birçok çalışmada kanıtlanmış olan olumsuz etken ise fazla tüketilen çayın vücuttan demir emilimi yarattığı ve demir eksikliğine sebep olduğudur. Tüm olumsuz etkenlerin yanı sıra bünyenize göre doğru miktarda çay tüketiminin vücut sağlığınız için önemli olduğunu unutmayın. Sayısız faydası olan Doğadan Gizli Bahçe’ye Trendyol sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.