placeholder
"

Düş Kapanı

" araması için 20703 sonuç listeleniyor

Düş Kapanı

Bir Kızılderili İnancı Olarak Düş Kapanları

Geçmişten günümüze insanlar birçok konuda farklı inançlarda bulundular. Yaşam tarzlarının farklı olması bunun üzerinde etkili olan unsurlardan birisi olmakla birlikte özellikle bazı medeniyetler bu kültürleriyle anılmaktalar. Bunlardan birisi olan Kızılderililer birçok efsaneye konu olmuşlardır. Bunda yaşam tarzlarının etkisi oldukça büyüktür. Ritüeller ve dansları ile bilinmelerine karşın ilginç olan daha birçok yönleri bulunmakta. Örneğin Kaçina isimli bebekler Kızılderili kabilelerinde çocuklara hediye edilirdi. İçinde ölmüş kabile liderleri, hayvanların ya da benzeri daha birçok kutsal sayılan ruhun olduğuna inanılırdı. Ayrıca hayvanlardan miras olarak bazı kutsal güçler aldıklarına inanırlardı. Kızılderili düş kapanı ise bu ilginç inançların ürünlerinden birisi. İçini ağ ve dışını hafif uçuşan tüylerle tasarladıkları bu düş kapanlarının kâbusları engellediğine inanıyorlardı. Onlara göre gece hava birçok rüya ile doluydu. Astıkları bir düş kapanının sallanması ile kötü rüyaların ağına takılmış ve yolunu kaybetmiş olduğuna inanılırdı. Sabahın ilk ışıkları ile bu kötü rüyalar kayboluyor ve kullanan kişi geceyi tatlı bir uyku ile geçirmiş bulunuyordu. Rüya yakalayan adıyla da anılan bu aksesuar yıllar geçse de beğeniyle kullanılmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin başucuna düş kapanı asmak Kızılderililerin bir geleneğidir. Onu kötülüklerden koruyacak bu kapan sayesinde bebek huzurlu bir uyku uyuyabilirdi. Günümüzde hala tercih edilen bu kullanım bebek odalarına şıklık katmaktadır. Tarih boyunca farklı gelenekler ile kötülüklerden korunduğuna inanan medeniyetler olmuştur. Bunlardan birisi olan Mayalar inşa ettikleri saunaların onları kötülükten koruduğuna inanıyorlardı. Hala kullanmakta olduğumuz bu sauna ve buhar banyoları insanı gerçekten rahatlamaktadır. Kötülüklerden koruyor olması yalnızca bir inanç olmakla birlikte vücuttaki kirleri ve gözenekleri temizlediği bir gerçektir. Ayrıca terleme sayesinde toksinler atılarak vücut daha sağlıklı bir hale gelir ve kişiyi rahatlatır. Belki bu sebeple inandıkları bu geleneğe karşın Kızılderililerin düş kapanı için neler düşündüğünü maalesef bilemiyoruz. Bununla birlikte anlamı bulunan ve insanları kötülükten koruduğuna inanılan birçok nesne ve sembol bulunmaktadır. Bu sembollere örnek olarak hayat ağacını verebiliriz. Adem ile Havva’nın bu ağaçtan meyve kopardığına inanılmakla birlikte çoğu kültürde ölüm ve yaşam ile bağdaştırılır. Spritüel bir güç olarak kötülüklerden ve beladan korunması için aksesuarlarda sık sık tercih edilmektedir. Bir başka örnek ise denizcilerin kendisini güvende hissetmek adına kullandıkları bir semboldür. Bu sembol göz şeklinde olmakla birlikte adı Wadjet’tir. Her şeyi gören ve koruyan manasına gelmekle olan Wadjet, Antik Mısır’dan günümüze dek ulaşmıştır.

Dekorasyonda Düş Kapanı

Dekorasyon konusunda çeşitli aksesuarlar yapılmaktadır ve bunların çeşitli anlamları bulunabilmektedir. İnsanlar bu aksesuarları ile istedikleri enerjiye sahip bir ortam yaratabilir. Bazen bu anlamları onları daha kıymetli yaparken bazen sadece güzel göründükleri için kullanılmaktadırlar. Bu semboller kültürlere göre farklılık taşımaktadır. Din veya çeşitli kültürel unsurlar bu noktada büyük bir rol oynamaktadır. Bu sayede bağdaştırıldıkları anlam ile sizi rahatlatabilirler. Örneğin fil sembolü evlerde bereket getireceği inancı ile kullanılmaktadır. Yedi adet ardarda sıralanan fil koymak başarı ve güç gibi anlamları da simgelemektedir. Astrolojide de yeni başlangıçların manası olan yeni ay aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Dekorasyonunuzu tamamlarken yeni bir ev ve iş gibi yerlere koyulacak bu sembolün hayırlara vesile olacağı, tertemiz bir başlangıç yapmanıza yardım edeceği inancı bulunur. Sık rastlanan sembollerden birisi de nazar boncuğudur. Mavinin sevilen tonlarının dekorasyonla birleşmesi birçok kişi tarafından beğeni ile karşılanmaktadır. Kötü enerjiyi dağıttığına inanılan bu sembol dekorasyon dâhil kolyeler, iş yerleri gibi yerlerde kullanılmakla birlikte özellikle yeni doğan bebeklere sık sık takılmaktadır. Uğurlu olduğuna inanılan at nalı, tavşan ayağı, uğur böceği gibi semboller de anahtarlıklar veya iş yerleri için tercih edilmekte olan diğer aksesuar tasarımlarındadır. Fatma’nın eli, kaplumbağa, nar gibi daha birçok sembolik anlamı olan aksesuar dekorasyonda tercih edilmektedir. İnsanlar dekorasyonda anlamlı ve güzel görünen aksesuarları tercih etmek istemekteler. Yaşam alanlarını pozitif bir enerji ile doldurması özellikle meditasyon yapan kişilerin aksesuarlarında aradığı niteliklerdendir. İnançları ile örtüşen kültürlerin ürünü olan semboller ise meditasyon dışında bu aksesuarların bir diğer tercih edilme sebebidir. Düş kapanı anlamı ile bu sembollerden birisi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Tüylü yapısı ve anlamı sayesinde bulunduğu ortama farklı bir hava katmaktadır. Balkonlarda sıklıkla kullanılmakla birlikte rüzgârın hafif esintisinde sallanması kullananların hoşuna gitmektedir. Hemen hemen her renkte üretilen düş kapanı modelleri bu sayede istenilen ortama uymaktadır. İlginç anlamı sebebi ile genelde yatak odalarına konulması tavsiye edilmektedir. Pencere önü ya da yatağınızın başına koyacağınız düş kapanı bir inanışa göre kötü enerjileri sizden uzak tutacaktır. Özellikle rüyalarla başınız dertte ise bu aksesuara evinizde yer vermeniz faydanıza olabilir. Bunun yanında düş kapanı süs olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Koltuklarınız ile uyumlu seçeceğiniz düş kapanı tasarımlı yastıklar ve minderler oturma odanıza modern bir hava katabilir. Uçuşan tüyleri ve farklı şekillerde yapılan tasarımları sayesinde dekorasyonda umduğunuz şıklığı elde etmenize yarayabilir.

Düş Kapanı Aksesuarlarınızla Fark Yaratma Zamanı

Düş kapanı yatak odasında kullanılan en beğenilen aksesuarlardan biri olarak bilinmektedir. Burada sadece bebeklerin ya da yatağınızın yakınına koymanız şart değildir. Üretilen farklı tasarımlar sayesinde çok çeşitli kulanım imkânları sunulmaktadır. Bunlardan birisi olan büyük düş kapanı kullanımıyla oldukça ilginç bir hale bürünmüştür. Yatak başlığınız yerine ya da üzerine duvarınıza monte edilecek büyük düş kapanı sayesinde belki de hayalinizdeki dekorasyonu yakalayabileceksiniz. Bunun yanında aynı imkân oturma ve misafir odalarınız için de yaratılmıştır. Fark yaratacağınız bir aksesuar olmakla birlikte koltuğunuzun yaslandığı duvara asarak istediğiniz tarzı yansıtabilirsiniz. Bu düş yakalayan sadece evde değil başka yerlerde de kullanabileceğiniz bir aksesuardır. Mini düş kapanı bu alanda en çok tercih edilen tasarımlardandır. Çünkü düş kapanı araba süsü olarak kullanılırken bu boyutlarda üretilmektedir. Düş kapanı tüyü sayesinde sallanır bir formda olup arabalara hareketli bir görünüm katacaktır. Tişört tasarımlarında sıklıkla tercih edilen rüya kapanı detayları ile festival havasını yansıtan modellerden biri olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte düş kapanı ipi tüy yerine yapımında kullanılan detaylardandır. Tüylerden pek hoşlanmayan ya da daha bohem bir tarzı seçenlerin de beğenisine göre üretilen bu tipte düş kapanları bulunur. Sadece ipler değil daha birçok ayrıntı ile farklı görünümlere bulunarak her tarzda ihtiyaca başarıyla cevap vermektedir. Ev ve arabalarda kullanımı oldukça popüler olsa da takılar için tercih edilmektedir. Özellikle düş kapanı küpe tasarımları ile kişilerin oldukça fazla beğendiği aksesuarlardan biri haline gelmiştir. Yaz kombinlerinin birbirinden renkli ve hareketli parçalarına uyum sağlamayı başarmıştır. Aklınıza gelebilecek her türlü aksesuarda düş kapanı modelleri baz alınarak tasarımlar yapılmaktadır. Öyle ki düş kapanı anahtarlık olarak kullanılabilir halde üretilmiştir. Bunun yanında bornozların üzerinde alıcının beğenisine sunulan işlenmiş çeşitleri bulunur. En sık kullanılan aksesuarlardan birisi olan çantalarda da yer almaktadır. Özellikle plaj çantaları ve bez çantalardaki renkli görünümü ile yaz modası ayak uydurmaktadırlar. Telefon kılıflarından, yastıklara, kırlentlere, duvarlarda ve hatta kupalarda yer alan bu sembol ile her alanda karşılaşmak mümkün. Kahvenizi içerken şık görünümü ile sizi mutlu edecek ya da duvara asılarak dekor edilecek düş kapanı ile farklı çizgiler yakalamak oldukça kolay.

Sevdiklerinizi Düş Kapanı ile Mutlu Etmek Çok Kolay

Değer verdiklerimize beğenecekleri ve yıllarca saklayacakları hediyeler almak isteriz. Bunun sonucu olarak en özel ve anlamlı hediyeyi bulmak isteriz. Bu konuda özellikle kolye seçimi yapılmakla birlikte derin anlamlı olanlar satın alınmaktadır. Sonsuzluk sembolü belki bir sevgiliye verilecek en derin anlamlı alternatiflerdendir. Hamsa sembolü Orta Doğu’da benimsenen ve belayı engellediğine inanılan bir semboldür. Hediye edeceğiniz kişiye seni nazardan, hastalıktan, kazadan korusun manasında verilir. Hayat ağacı ve nazar boncuklu seçimlerde yapılmakla birlikte bazen doğal taşlar da anlamlı bir hediye olmaktadır. Fiziksel ve ruhsal olarak kişiye yardımcı olduğu söylenen bu taşlardan biri de amestisttir. Kişiyi negatif düşünceler alıkoyduğu ve rahatlattığına inanılmaktadır. Tercih edilebilecek birçok alternatif olmakla birlikte düş kapanı hediyelik olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Düş kapanı kolye yine derin anlamları ve görünümü ile birlikte sevdiklerinizi mutlu edebilir. Gerek taşlı gerekse tüylü veya püsküllü tasarımları ile farklı zevklere uygun bir hediye olabilir. Bunun dışında düş kapanı duvar süsü olarak en fazla seçilen aksesuarlardandır. Sevdiklerinize güzel rüyalar eşliğinde uyumanı ve kötü enerjilerden korunmanı istiyorum demenin bir başka yolu olabilir. Bunun dışında dekoratif bir lamba hediye etmek isterseniz düş kapanının hatlarına sahip bir model tercih edebilirsiniz. Bebeklerin odasında kullanımına oldukça sık rastlanan bu aksesuar Kızılderili inançlarına göre onları kâbuslardan korumaktadır. Düş kapanı bebek kapı süsü ile sevdiklerinize bebeği için sıradışı ve anlamlı bir hediye alabilirsiniz. Küçük bir hediye istiyorsanız düş kapanı anahtarlık tercih etmek yerinde bir davranış olacaktır. Bunun yanında sevdiği bir aksesuar ise evinin güzel bir köşesine asması için düş kapanı büyük boy seçeneği ile karşınızdaki için doğru bir hediye olabilir. Kişiye özel bir armağan arıyorsanız bu konuda farklı alternatiflere ulaşabilirsiniz. Bunlardan birisi olan isimli düş kapanı belki de kişiye özel tasarımı ile sevdikleriniz için ideal bir hediye olabilir. Yeni doğan bebekler için alacağınız düş kapanlarına, anahtarlıklara hatta kapı süsü olarak kullanılmak üzere rüya kapanlarına kişinin adını yazdırmanız hoş bir sürpriz olabilir. Kendisini özel hissedeceği bir armağan olmakla birlikte rüya düş kapanı görünümü ile favori aksesuarı haline bile gelebilir.

Düş Kapanı Kullanım Şekilleri

Bu aksesuarı doğru kullanabilmek için düş kapanı nedir öncelikle bunu bilmek gerekir. Her bir ayrıntısı ayrı bir anlama sahiptir. Almak istediğiniz düş kapanını seçerken anlamlı bir tercih yapmak istiyor olabilirsiniz. Özellikle hediye edileceği zamanlarda bunları bilmek karşınızdaki için oldukça ince bir davranış olabilir. Düş kapanı malzemesi olarak kullanılan düş kapanı kasnağı çember formunda bulunmakla birlikte hayatı temsil ettiğine inanılmaktadır. Buna düş kapanı halkası da denmektedir ve iç kısmında çeşitli ağlar bulunmaktadır. Küçük ve büyük çemberler de bulunmaktadır; küçük olanlar bebek olmayı temsil etmektedir. Düş kapanında bebek olmak savunmasız ve günahsız olmak; tehlikelerden korunamayacak durumda bulunmayı temsil etmektedir. Büyüyen boyutları ile gençliği, yetişkinliği ve yaşlı olmayı temsil eden hayatın farklı süreçlerini bünyesinde bulundurur. Kızılderili inancına göre rüya kapanı yapımındaki tüy, kuş tüyü kadar hafif olmayı ve kötülüklerden uzak bulunmayı temsil eder. Bununla birlikte örümcek sembolü Kızılderili inanışına göre bu aksesuar için oldukça anlamlıdır. Bir efsaneye göre Kızılderili bir âlim birinin rüyasına örümcek formunda girmiştir. Rüyada ördüğü ağ ile tüylü bir düş kapanı yapmıştır. Bunu vererek uyuyamayan ve huzursuz kimselerin kötü rüyalardan korunacağını söylemiştir. Bazı kişiler evde düş kapanları yapmayı tercih etmektedir. Bu aksesuarı yapabilmek için çembere, tüylere ve iplere ihtiyacınız olacaktır. Fakat sizi bu uğraştan kurtaracak modeller üretilmektedir. O kadar farklı tasarımları vardır ki sadece bir sembol olarak bile çeşitli eşyalarda boy göstermektedir. Kişiler bu sembolü çok beğenmekle birlikte vücutlarına dövme olarak yaptırmaktadır. Özellikle yazları tercih edilen geçici flaş dövmeler düş kapanı modelleriyle üretilmektedir. Düş kapanını kullanabileceğiniz çok fazla alan bulunmakla birlikte genelde yatakların başına asıldığı görülmektedir. Düş kapanı kapı süsü olarak sadece evlerde değil kafeler ve dış mekânlarda da uçuşan yapısıyla beğeniyle kullanılmaktadır. Çok sayıda düş kapanının yan yana yerleştirilerek bir levha haline getirildiği modeller duvarlar için üretilen farklı tasarımlardandır. Siz de bu şekilde yan yana sabitleyerek kullanabilir, kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Düş Kapanı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Düş kapanı sade, renkli ve hareketli çizgileri bünyesinde barındıran aksesuarlardır. Her zevke uyacak tasarımlara yer verilmekle birlikte, iç açıcı havası ile bilinmesine rağmen siyah düş kapanı da üretilmektedir. Beyaz düş kapanı özellikle aynı renk oturma veya yatak odası takımlarınız ile uyum içerisinde kullanılmak üzere alınabilir. Mor düş kapanı gibi tek renk seçenekler bulunsa da renkli düş kapanı alternatifleri de sunulmaktadır. Bu sayede odasına renk katmak isteyenler ya da tasarımdaki renkliliğin yaratıcılığını sevenler tercih edebilirler. Özellikle el yapımı düş kapanı tasarımları bulunduğu ortama doğallık katması sebebiyle kişiler tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. Bunlardan birisi olan örgü düş kapanı alıcıların beğenisine sunulan alternatiflerden birisi olmuştur. El yapımının en sevilen modellerinden biri olarak bilinen makrome düş kapanı son yılların en popüler aksesuarlarındandır. Makrome örgü kare düğüm ve sarma teknikleri ile yapılan bir çeşit düğüm örgüsüdür. Kimilerine göre doğal bir görünümü olmakla birlikte makromeye ilgi duyan kişilerin düş kapanı alırken ki en büyük tercihlerindendir. Unicorn düş kapanı ise özellikle sevimli ve renkli çizgilerin odağı olan dekorasyonlar için seçilmektedir. Ayrıca kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak alabileceğiniz daha birçok alternatif satışa sunulmaktadır. Küçük düş kapanı formu ile birçok alanda aksesuar olarak tercih edilmektedir. Kolye, küpe, anahtarlık, araba süsü gibi günlük hayatta sık karşılaşılan çeşitlerde en sevilen modellerden biri olmayı başarmıştır. Bunun dışında mutfaklarınızda yer vermek isteyebileceğiniz tasarımlara baskı olarak kullanılmaktadır. Servis tabakları misafirleriniz için davetlerinizde şık bir sofra hazırlamanız için anahtar ürünlerdendir. Düş kapanın tabağınızdaki baskısı sofra tasarımınızda fark yaratan bir unsur olarak tercih edilebilir. Bununla birlikte bardak ve kupalar buna yer verilen diğer mutfak ürünleridir. Giyimde birçok alanda kullanılmakla birlikte banyo ürünlerinden biri olan duş perdelerini de renklendirmektedirler. Işıklı düş kapanı üretilen modellerden biri olarak dekor ürünleri arasında en popüler alternatiflerden biridir. Ledli düş kapanı ışıklar kapalıyken kendisini göstermeye devam edecek ve ortamı da aydınlatmanıza yardımcı bir tasarım olacaktır. Düş kapanı tablo dekoratif olarak kişilerin en çok hoşlandığı seçeneklerden birisidir. Ahşap, kanvas, poster gibi farklı seçeneklerde resmedilmektedir. Düş kapanı fiyatları değişiyor olmakla birlikte birçok aksesuar ve eşyanın üzerini süslemektedir. Düş kapanı ve ayrıntı olarak bulunduğu en kaliteli ürünlere Trendyol uygulaması veya websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Fiyatları birbiriyle karşılaştırabilir sizin için en uygun ürünü satın alabilirsiniz.