"

Duvar Boyası

" araması için 24320 sonuç listeleniyor

Dekorasyonunuzu Güzelleştirecek Duvar Boyası Çeşitleri Trendyol'da!

Boya, duvarların korunmasını sağlayan bir malzemedir. Kaliteli bir ürün duvarları dış etkenlere karşı koruyarak yıpranmayı önler. Bu malzeme iç ve dış mekân dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Duvar boyası türlerinin diğer işlevi ise uyumlu ve şık bir görünüm yaratmaktır. Kaliteli bir duvar boyası seçerek yaşam alanlarınızı güzelleştirebilirsiniz. Doğru ürün sayesinde evinizde uyumlu bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Duvar boyası, mekânın görünümünü etkileyen önemli bir unsurdur.

Doğru rengi seçmek, ortama huzurlu bir hava katar. Duvar boyası renklerinin moral ve motivasyonu artırdığı da bilinir. Bir boyanın duvarlarınızda uzun süre kalması için kaliteli olması önem arz eder. Bu ürünler sağlığa da etki eder. Bu kategoride doğal ve antialerjik ürünler de mevcuttur. Siz de kendiniz için uygun olan boyayı bu yazıyı okuyarak kolayca bulabilirsiniz.

Duvar Boyası Çeşitleri Nelerdir?

Duvar Boyası Çeşitleri Nelerdir?

Silikonlu duvar boyası bu kategoride dikkat çeken ürünlerden biridir. Bu türün imalatında emülsiyon esaslı akrilik kopolimer kullanılır. Bu malzeme ürünün silinebilir olmasını sağlar. Silikon boya leke tutmayan bir yapıya sahiptir. Bu ürünün bir diğer avantajı da kolay uygulanabilir olmasıdır. Silikon iç cephe duvar boyası çeşitlerinin arasında mat ve parlak ürünler mevcuttur. Kolay aşınmayan ve hızlı kuruyabilen bu ürün, şık ve uyumlu bir görünüm sağlar. Bu ürünler, silinebilen duvar boyası olarak da adlandırılır.

Plastik duvar boyası sık tercih edilen bir türdür. Bu model, nefes alabilen bir yapıya sahiptir. Ürünün yapısı sayesinde boyayı sulandırarak kullanmak mümkündür. Sadece bir kutu ile geniş alanları boyamak mümkündür. Maddi açıdan tasarruf sağlayan bu ürünler, sıklıkla tercih edilir. Plastik bir boya, mat yapısı ile de öne çıkar. Mat renk özellikle iç mekân dekorasyonunda kullanmak için uygundur. Bu tip boyalar genellikle yoğun ışık alan iç mekânlar için tercih edilir.

Ev dekorasyonunda kendi tarzınızı yaratmak için kullanabileceğiniz bir diğer ürün de sedefli duvar boyasıdır. Bu ürün, uygulandığı yüzeye hafif bir ışıltı katar. Sedef içerikli özel model aracılığı ile duvarlara istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Kendinden desenli duvar boyası olarak da bilinen bu ürünler, duvarlarda ilgi çekici motifler oluşturmanıza imkân tanır. Sedefli modeller, astar ve boyadan sonra kullanılan bir kaplama malzemesi olarak da tanımlanabilir.

Doğal boyalar sağlıklı bir tercih yapmak isteyenler için idealdir. Bu ürünler özellikle çocuk odası duvar boyası olarak kullanılabilir. Doğal içerikli boyaların bileşiminde VOC adı verilen maddeler yer almaz. Bu boyaların içeriğinde insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilecek olan koruyucular da bulunmaz. Söz konusu ürünler doğal malzemeler kullanılarak imal edilir. Bu ürünler; çocuk odası, kreş ya da anaokulu sınıfı dekore edilirken kullanılır.

İç mekan dekorasyonu için uygun yapıya sahip bir diğer ürün de su bazlı duvar boyasıdır. Bu tür boyaların içeriğinde suda çözünmüş mikro plastik bağlayıcılar bulunur. Bu model, suda çözünüyor olsa da kuruduktan sonra neme dayanıklı hâle gelir. Akrilik, vinil, PVA ve alkid malzeme içeren boyalar iç mekânda renkli ve canlı bir görünüm yaratır.

Akrilik duvar boyası, uygulaması kolay olan ürünlerden bir tanesidir. Bu boyanın öne çıkan özelliği, renkleri canlı ve parlak göstermesidir. Akrilik boyalar, doğal ışığı etkili bir biçimde yansıtır. Bu modelin bir diğer özelliği ise ısıya ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmasıdır. Akrilik boya bu özelliği sayesinde dış mekân ve cephe dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir.

Rengârenk ve Dekoratif Duvar Boyası Çeşitleri

Rengârenk ve Dekoratif Duvar Boyası Çeşitleri

Duvar boyası çeşitleri renklerine ve tonlarına göre de farklılık gösterir. Renk tercihi sırasında kararsız kalmamak için beğenilerinizi dikkate alabilirsiniz. Bu kategoride yüzlerce farklı renk seçeneği mevcuttur. Evinizde şık ve uyumlu bir görünüm yaratmak için bu seçeneklerin arasından size hitap eden ürünü tercih edebilirsiniz.

Açık renkleri kullanarak yaşam alanlarınızın ferah hissetirmesini sağlayabilirsiniz. Doğal ışığı dekorasyonunuzun bir parçası hâline getirmek isterseniz bu renk tonları sizin için uygundur. Kum beji duvar boyası, açık tonları tercih edenler için idealdir. Bu renk sayesinde mat ve parlak görünüm arasında güzel bir denge yakalamak mümkündür. Duvarlarınızda ilgi çekici bir görünüm yaratmak için koyu tonları da tercih edebilirsiniz. Lacivert duvar boyası bu noktada öne çıkar.

Yaşam alanlarınıza farklı bir hava katmak için tercih edebileceğiniz renkler de vardır. Gold rengi duvar boyası bu noktada bir örnek olarak gösterilebilir. Bu iddialı renk sayesinde parıltıyı evinize taşıyabilirsiniz. Parlak gold boya, açık ve koyu tonlarla kolayca uyum yakalayabilen bir yapıya sahiptir. Daha sade bir renk kullanmak isterseniz lila duvar boyası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Çakıl taşı duvar boyası ise özellikle modern bir tarz benimsenerek dekore edilmiş olan yaşam alanları için sıklıkla satın alınır.

Bu kategorideki ürünlerin arasından dikkate çekici renk seçimleri yapmak da mümkündür. Yaşam alanlarınızın çok daha şık bir görünüme sahip olabilmesi için şampanya rengi duvar boyasını seçebilirsiniz. Bu ton, açık renkleri sevenler için idealdir. Koyu ve parlak tonları tercih ediyorsanız farklı alternatiflere göz atabilirsiniz. Kiremit rengi ve bordo duvar boyası çeşitleri bu noktada beklentilerinizi karşılayabilir. Evinize seçkin bir hava katmak için mor duvar boyası modellerini de inceleyebilirsiniz.

Mat duvar boyası çeşitleri ise modern ve sade tasarımlardan hoşlananların ilgisini çeker. Bu renkleri doğru kullanarak şıklığı ve asaleti duvarlarınıza yansıtabilirsiniz. Antrasit duvar boyası, matlık ile parlaklık arasındaki dengeyi bulmanızı sağlayan bir tona sahiptir. Daha açık renkler barındıran gri ve gümüş duvar boyası çeşitlerini de bu amaç doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Bu renkler, özellikle İskandinav tarzı benimsenerek dekore edilmiş olan yaşam alanlarına bambaşka bir hava katar.

Duvarlarınızı sade renk tonlarını kullanarak da süsleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için hafif, sıcak ve mat tonları tercih edebilirsiniz. Bej duvar boyası, sadeliği duvarlarına taşımak isteyenler için idealdir. Bu ton, duvarlarınıza sıcak ve güzel bir görünüm kazandırır. Yaşam alanlarınızın çok daha ferah olmasını sağlar. Minimal renklerin yerine dikkat çekici tonları tercih ediyorsanız kırmızı ve pembe duvar boyası çeşitleri sizin için idealdir.

Odalarınız İçin Duvar Boyası Seçimi Nasıl Yapılır?

Odalarınız İçin Duvar Boyası Seçimi Nasıl Yapılır?

Her mekânın dekorasyon ihtiyaçları farklıdır. Duvar boyası seçimi sırasında uygulama yapılacak olan yüzeylerin özelliklerini göz önünde bulundurmak fayda sağlar. Dar ve küçük bir alan boyanacaksa koyu renklerden uzak durmak gerekir. Açık renk tonları, bir alanın derinliğini artırdığı için bu noktada tercih edilebilir. Ortamın doğal ışığı ne kadar aldığı da önemli bir unsurdur. Aydınlık ve ferah mekânlarda ışık dengesini sağlamak için mat tonlar kullanılabilir. Pencerelerin yeterince geniş ve fazla olmadığı yerler için ise parlak duvar boyası çeşitleri tercih edilebilir. Odanız fazla ışık almıyorsa tercihinizi fosforlu duvar boyası çeşitlerinden yana da yapabilirsiniz.

Yaşam alanlarınız geniş ise zıt renklerle şık bir kontrast yakalayabilirsiniz. Siyah ve beyaz duvar boyası gibi ürünler böyle alanlarda harika bir uyum yakalayabilir. Duvarlarınızı beyaza, kolonları ve kirişleri siyaha boyayarak güzel bir atmosfer yaratabilirsiniz. Duvar boyası kategorisindeki ürünlerin arasından dekorasyon zevkinize göre bir tercih yapabilirsiniz. Odanızda vintage tarz bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız sarı ve kahverengi duvar boyası çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Sıcak renkler sayesinde yaşam alanlarınıza farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Odanıza doğal bir görünüm kazandırmak isterseniz bunun için uygun olan tonları tercih edebilirsiniz. Mavi ve yeşil duvar boyası çeşitleri, ortama natürel bir hava katar. Hafif solgun renkler ile huzurlu bir atmosfer yaratmak isterseniz turkuaz duvar boyası çeşitlerini seçebilirsiniz. Çocuk odaları için seçim yaparken ise bazı unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir. Açık renkler, çocukların psikolojisini olumlu yönde etkiler. Bu alanlar için canlı ve parlak tonları seçebilirsiniz. Tercih edilen boyanın türü ve içeriği de bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çocukların vakit geçireceği ortamlarda genellikle antialerjik duvar boyası çeşitleri kullanılır.

Kişilerin yaşam alanlarında bulunan dekoratif unsurlar da boya seçimi sırasında dikkate alınmalıdır. Yeşil ve geniş yapraklı bitkilere odanızda yer veriyorsanız koyu renk duvar boyası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Duvara astığınız tabloları vurgulamak için ise açık renkli boyaları kullanmanız tavsiye edilir. Seçtiğiniz duvar boyasının mobilyalarınızla uyumlu olması da estetik bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlar. Bu noktada evinizde bulunan eşyalar ile kontrast yaratacak renkleri tercih edebilirsiniz.

Duvar Boyası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Duvar Boyası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Boyanın uygulanacağı ortamın fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak iyi bir seçim yapabilirsiniz. Rutubetli ortamlar için doğru tercihi yapmak önemlidir. Duvarlara sinen rutubet bir süre sonra küf oluşumuna ve boyanın zarar görmesine neden olabilir. Bu tür alanlar için anti küf duvar boyası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, rutubetin yüzeye geçmesini ve mantar oluşumuna sebep olmasını önler. Boya alırken sağlık konusuna da dikkat etmek gerekir. Rahatlıkla zaman geçirebileceğiniz bir ortam yaratmak için kokusuz duvar boyası çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Silikon bazlı ürünler satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu tür bir ürünün silinebilir hâle gelmesi için duvarda 1 ay kadar kalması gerekir. Söz konusu modeller mutfak duvar boyası olarak kullanılabilir. Boyanın uygulanabilirliği de bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Tercih edilen ürünün yüzeyleri tutması gerekir. Bunun için duvarlar sıvanmalı ve nemlendirilmelidir. Daha önce kullanılan bir boya varsa kazınmalıdır. Kolay uygulanabilir bir boya seçerek zamandan tasarruf edebilir, duvarlarınızı rahatlıkla renklendirebilirsiniz.

Uygulama yapacağınız alana göre boya türlerinin arasından kendinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin toz duvar boyası çeşitleri bahçeler ve dış mekânlar için uygundur. Alacağınız boyanın kapatıcılık özelliğine sahip olması da gerekir. Özellikle ev duvar boyası seçerken bu unsuru göz önünde bulundurabilirsiniz. Ürün, duvarlarda pürüzsüz bir görünüm yaratmalıdır. Bu unsura bahçe duvar boyası seçerken de dikkat etmelisiniz. Bahçe duvarlarında pürüzlerin ve aşınmaların görülmesi normaldir. Kapatıcı özelliğe sahip olan kalın duvar boyası çeşitleri, dış mekânda bulunan yüzeylerin pürüzsüz görünmesini sağlayabilir.

Dekorasyon için boya seçerken uygulama yapılacak alanın genişliğine de dikkat etmek gerekir. Geniş olmayan bir alan boyanacak ise küçük boy duvar boyası çeşitleri satın alınabilir. Bu noktada ürünün ağırlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Dekore edeceğiniz ortamın genişliğine göre 1, 2, 3, 5, 10, 15 ve 20 kg duvar boyası çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Duvar Boyası Bakımı Nasıl Yapılır?

Duvar Boyası Bakımı Nasıl Yapılır?

Plastik boya uygulanmadan önce hazırlık yapmak gerekir. Astar duvar boyası, dekorasyon uygulamalarında oldukça önemlidir. Duvarlara özel bir desen ya da motif uygulanacaksa öncelikle yüzeye astar atılması tavsiye edilir. Bahsi geçen malzeme, boyanın daha rahat uygulanmasını sağlar. Boya tipi değiştirildiğinde bu uygulama yapılmalıdır. Örneğin yağlı duvar boyasından plastik bir ürüne geçiyorsanız astar kullanmanız gerekir.

Kullandığınız boya su bazlı değilse temizlik yapmak için duvarları nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme işlemi oldukça kolaydır. İçinde sıcak su bulunan bir kovayı odaya koyarak kapıları ve pencereleri kapatmanız bu noktada yeterli olur. Sıcak su buharı duvarlara temas ettikçe yüzeylerde birikmiş olan kirler yumuşar. Bir süre bekledikten sonra duvarları hafif ıslak bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz esnada güçlü kimyasallar barındıran deterjanlar kullanmamanız gerekir.

Duvarların üzerinde bazen parmak izleri kalabilir. Özellikle metalik duvar boyası çeşitlerinin üzerinde bu izler belirgin bir biçimde görülebilir. Parmak izlerini patates aracılığı ile çıkarabilirsiniz. Ardından ilgili bölgeyi nemli bir bezle silmeniz yeterli olur. Mutfak duvarlarında biriken lekeleri çıkarmak ise biraz daha zor olabilir. Bu alanda duvarlara yağ ve yemek sıçraması olasıdır. Hijyenik bir ortam yaratabilmek için duvarları sık silmek gerekir. Mutfağınızın duvarlarını tuzlu su ile silebilirsiniz. Bu karışım, yağ kalıntılarının kolayca ortadan kaldırılmasını sağlar.

Salon duvar boyası gibi iç mekâna uygun olan ürünlerin ortalama kullanım süresi 5 yıldır. Her ne kadar kullanım ömrü boyanın türüne, kalitesine ve markasına göre değişse de ortalama bir süreden bahsetmek mümkündür. Dış mekânlarda ve cephelerde kullanılan boyalar ise 3 ya da 4 yıl içinde eskiyebilir. Bunun sebebi, duvarların güneşe, rüzgâra ve yağmura maruz kalmasıdır. Duvarlarınızın renklerini değiştirmeden evvel bir boya sökücü kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Duvar Boyası Fiyatları Nasıldır?

Duvar Boyası Fiyatları Nasıldır?

Duvar boyası fiyatları ürünlerin türlerine göre değişiklik gösterir. Bu kategoride birçok farklı çeşit yer alır. Örneğin silikon bazlı ve plastik modellerin fiyatlarının arasında büyük bir fark bulunabilir. Bunun sebebi, silikonlu çeşitlerin silinebilir bir yapıya sahip olmasıdır. Sprey duvar boyası gibi özel türler de belirli bir fiyat aralığına sahiptir. Herhangi bir fiyat araştırması yapmadan evvel önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz işinizi kolaylaştırır.

Aynı tür ürünlerin farklı renklere sahip olan modellerin arasında genellikle belirgin bir fiyat farkı bulunmaz. Her modelin kendine özgü bir renk kartelası vardır. Bu tür bir ürün satın alırken kartelaya bakmak gerekir. Bazı özel renklerin fiyatları ise farklı olabilir. Örneğin hareli duvar boyası çeşitleri, standart modellere nazaran yüksek fiyatlıdır. Parlak ve desenli duvar boyası için de aynı durum geçerlidir.

Duvar boyası özellikleri de fiyatlandırma aşamasında önemli bir rol oynar. Örneğin kolay temizlenebilen ürünlerin farklı fiyatlara sahip olması doğaldır. Bu noktada belirleyici olan bir diğer faktör ise satın alınacak olan ürünün miktarıdır. Örneğin 15 kg duvar boyası fiyatları, küçük boyutlu ürünlerin ücretleri ile aynı olmaz. Bu noktada kişilerin kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması gerekir. Dekore edeceğiniz alanın büyüklüğü, dikkate almanız gereken başlıca unsurdur. Örneğin uygulama yapacağınız oda küçük ise 5 kg duvar boyası fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Fiyat araştırması yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemenizi tavsiye ederiz. Duvar boyası kategorisinde farklı mekânlara, beklentilere ve görsel zevklere hitap eden birçok ürün mevcuttur. Ürünlere göz atmadan önce boya markalarının dekorasyon uygulamalarını indirmenizi tavsiye ederiz. Bu yazılımlar, duvarlara uygulanacak olan boyaların görünümü hakkında bir fikir verir. Seçtiğiniz rengin yaşam alanınız için uygun olduğuna karar verdiğinizde işiniz kolaylaşır. Beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan duvar boyası çeşitlerini Trendyol’dan kolayca satın alabilirsiniz.

Duvar Boyası Nasıl Yapılır?

Duvar boyası yapmak için çeşitli basamakları takip etmeniz gerekir. Duvarı temizlemek boyaya başlamadan önce atmanız gereken ilk adımdır. Duvar boyası yapmadan önce bu alan; toz, leke, küf ve böcek gibi detaylardan temizlenmelidir. Boyanacak duvarın yüzeyi düzgün olmalıdır. Bu nedenle eğer duvarın yüzeyinde çatlaklar veya düğmeler varsa bunları doldurmak veya kapatmak gerekir. Duvar boyası yapmadan önce ne kadar boya gerektiğini ölçmek tasarruflu kullanım sağlar. Bu sebeple duvarın alanını ölçmeli ve gerekli boya miktarını doğru bir şekilde hesaplamalısınız. Duvar boyası uygulamak için fırça, rulo veya boya spreyi kullanabilirsiniz. Boya, düzgün ve eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Birkaç kat boya uygulamak daha iyi sonuçlar verebilir. Duvar boyası uygulandıktan sonra duvarın kuruması için yeterli zaman tanımak gerekir. Her kat boya uygulandıktan sonra duvarın kuruması için en az 24 saat beklemelisiniz.

Duvar Boyası Neden Kusar?

Duvar boyası kusması, ürünün doğru şekilde uygulanmamasından kaynaklanabilir. Duvarın yüzeyi temiz değilse boya bu alanda tutunamayacaktır. Duvar boyasının kusmasına neden olabilecek en yaygın nedenlerden biri duvarın yüzeyinde yabancı maddelerin olmasıdır. Boyanın tutunmasını sağlamak için duvarın yüzeyi toz, leke veya böcek gibi dış etkenlerden arındırılmalıdır. Eğer duvarın yüzeyinde çatlaklar veya düğmeler varsa boya bu alanların üzerine çok iyi yapışmaz. Bu nedenle çatlaklar veya düğmeler duvarın yüzeyinde kalırsa boyada kusma görülebilir. Duvar boyasının kusmasına neden olabilecek başka bir neden ise ön işlem yapılmamış olmasıdır. Duvar boyasının kusmasına neden olabilecek başka bir durum, boyanın son derece kalın bir şekilde uygulanmış olmasıdır. Boya kalın bir şekilde uygulandığında duvarın yüzeyinde kuruması çok yavaş olur. Uygun boya tipinin kullanılmaması da kusmaya sebebiyet verir. Su bazlı boyalarla alçı ürünlerini karıştırmak boyanın kusmasına neden olabilir.

Duvar Boyası Nasıl Kazınır?

Duvar boyasını kazıma işlemi zahmetli olabilecek bir iştir. Bu işlem esnasında boya tipine ve duvarın yapısına bağlı olarak çeşitli yollar kullanılabilir. Sıcak su ve sabun kullanımı eski boyanın zeminden çıkmasını sağlayacak yöntemlerdendir. Bu yöntem kolay ve etkili bir yoldur. Duvarın yüzeyine sıcak ve sabunlu su dökerek boyanın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra duvarı kazımak için fırça veya kazıyıcı kullanabilirsiniz. Kazıyıcı kullanımı da bu konuda işinize yarar. Kazımak için en yaygın kullanılan araç spatula ve zımpara çeşitleridir. Kazıyıcı, boyanın üzerindeki tabakayı kazırken duvarın yapısını zarar vermeden ürünün çıkmasına olanak tanır. Stripper, boya kalıntılarını çözmek için kullanılan kimyasal bir üründür. Stripper boyanın üzerindeki tabakayı eritir ve kolayca kazınmasına imkân verir. Stripper uzun süreli solumada zararlı olabileceğinden dikkatli kullanılması gerekir. Trendyol’da pek çok boya ve kazıyıcı çeşidini bulabilmeniz mümkündür.