placeholder
"

Ecza Dolabı

" araması için 295 sonuç listeleniyor

Ecza Dolabı

Ecza Dolabı Kullanım Amacı

Ev ya da bir iş yerinde acil durumlar karşısında ilk müdahalede bulunmak için, içinde çeşitli ilk yardım malzemesi ve ilaçların bulunduğu dolaba ecza dolabı denir. Yalnızca ev ya da iş yerinde değil okullarda, arabalarda, gemi vb. yerlerde de bulunması gerekir. Bu tür yerlerde kişilerin geçirdiği ufak kazalarda ya da hastaneye gitmeden önce ilk yardım amacıyla müdahale etmek için hazır bulunması gerekir. Bu durumlarda karşılaşılması durumunda eksiksiz ve hatasız tedavi olunması için bu işi bilen birisi kadar ecza dolabının ya da ilk yardım çantasının içerisinde yeterli ilaçların ve yeterli ilk yardım malzemelerin bulunması gerekir. Bu ilaçlara; kesikler ve sıyrıklar için merhem, burkulma ve baş ağrısı için ağrı kesici hap, ciltteki yanıklar ve tahrişler için merhem, midedeki hazımsızlık ve yanma için hap veya şurup, ateş düşürücü ilaç veya şuruplar, zehirlenmeye ve alerjiye karşı ilaçlar, kaşıntılar için losyonlar ve merhemler örnek verilebilir. İlkyardım malzemelerine de pamuk paketi, gaz bezi, bandaj, yara bandı, makas, cımbız, termometre, iğne, eldiven, ilk yardım el kitabı vb. ürünler örnek verilebilir. Karşılaşacağınız aksiliklere karşı kendinizi hazırlıklı hissetmenizi sağlayacak olan ve kötü sonuçlara sebep olmasını istemeyeceğiniz durumlara karşı tedbirlerinizi almanızı sağlayacak içerikleriyle kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz ürünleri bir arada, tek bir yerde toplamış olmanız kullanacağınız ürünlerin temizliğini sağlayacağınız gibi ihtiyacınız olduğu zaman ne kullanmanız gerekiyorsa ona doğrudan ulaşmanızı sağlayacak bir envanteri bir arada bulundurmanızı sağlar. Ecza dolabı kullanımı için önemli unsurlardan birisi elinizde bulunan ürünün büyüklüğü ve kullanımıdır. Ecza dolabınızın kullanımı bir aksilikle karşılaştığınız takdirde ona müdahale etmenizi kolaylaştıracak unsur olarak karşınıza çıkacaktır. Evinizin veya ecza dolabınızı kullanacağınız yerin özellikleri doğrultusunda bu seçiminiz kendinize ve yapmak istediğinize uygun bir halde kullanmanızı sağlamaktadır. Kullanım amacı itibariyle ilk yardım ve acil durumlara müdahale etmeyi amaçlayan ecza dolabı ürünlerinin bulundukları konum eviniz veya kullandığınız yer için merkezi bir yer olmalıdır ve içinde bulunan malzemeler hakkında bu dolabı kullanacak olan herkes gerekli bilgiye sahip olmalıdır. Ecza dolapları çok büyük bir kullanım alanı sunmadıkları için normal bir dolap vazifesi görmezler ve görmemelidir. Ecza dolabınızda sıklıkla kullandığınız ürünleri bulundurmak amacınız olmamalıdır. Kullanım amacı ilk yardım ve acil müdahale olduğu için acil durumlarda kullanacağınız ürünlere kolaylıkla ulaşmanız gerekmektedir.

Ecza Dolabı Çeşitleri ve Modelleri

Ecza dolapları evlerde ve iş yerlerinde duvara sabitlenerek bulunmasının yanında iş yerlerinde duvara monte ilk yardım çantası olarak da bulunmaktadır. İş yeri ecza dolabında iş yerine uygun ürünlerin bulunması gerekmektedir. Ecza dolapları herhangi bir felaket anında kolayca kullanılabilmesi için her zaman hazır bulunması, etraftan zarar görmemesi gerekir ve ecza dolabının hijyen açısından sık sık temizlenmesi gerekir. Afet durumlarında da ecza dolaplarının zarar görmemesi çok önemlidir. İçindeki malzemelerin korunması için kapaklı olması ve içerisinin görülmesi için kapaklarının camdan olması da önemlidir. Ecza dolabının afet durumunda zarar görmemesi ve ihtiyaç durumuna göre farklı malzemelerden üretilmektedir. Metal ecza dolabı, ahşap ecza dolabı, plastik ecza dolabı bunlara örnek verilebilir. Ecza dolabının kullanılacağı alana göre de büyük ecza dolabı, küçük ecza dolabı, mini ecza dolabı gibi seçenekler vardır. Ecza dolabı görsellik açısından da antika ecza dolabı, aynalı ecza dolabı, çelik aynalı ecza dolabı olarak çeşitleri vardır. Ecza dolaplarının bazıları tek kapaklı, bazıları çift kapaklı, bazıları da daha çok kapaklı olabiliyor. Tek kapaklı ve çift kapaklı ecza dolapları evler için daha çok tercih edilirken, duvara monte ilk yardım çantası ecza çantası dolabı iş yeri için sıkça seçilmektedir. Ecza dolabının içindeki ürünlerin muhafazası ve korunması için kilitli ecza dolapları da bulunmaktadır. Ecza dolabı ölçüleri tek kapaklı ecza dolapları ile çift kapaklı ecza dolapları arasında farklılık göstermektedir. Tek kapaklı ecza dolabında genişlik 30-35 cm arasında, boyu 35-50 cm arasında, derinlik 10-14 cm arasında değişiklik göstermektedir. Çift kapaklı ecza dolaplarında ise genişlik 48-65 cm, boyu 30-50 cm, derinlik 10-14 cm arasında farklılık göstermektedir. Kullanımınıza uygun çeşitleri bulacağınız esnada kullanacağınız yerin boyutları ve içinde bulunduracağınız ürünlere göre çocukların kullanımına uygunluğunu kontrol altına alacağınız tedbirleri bulundurmalıdır. Ecza dolaplarının kullanışlı bir şekilde hayatımızda bulunması için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kullanılacak modele göre bir yüksekliğe yerleştirilmesidir. Aksi halde kullanım anında yetişilemeyen ürünleri kullanmak için başka aksilikler yaşanabilir ya da müdahale etmek istediğimiz unsura uygun ürünler elde olsa dahi kullanılamayabilir. Ecza dolabı çeşitliliği evinizde bulunan bireylerin özel rahatsızlıkları veya bulundurduğunuz yerin içinde bulunan insanların ihtiyaç duyabileceği ürünlere uygun koşullara sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda ecza dolabınızın özellikleri arasında soğutucu veya sıcaklık kontrolü için uygun özellikler yoksa oda sıcaklığında kullanacağınız, kullanabileceğiniz ürünler için kullanmayı planlamış olmanız gerekmektedir. Aksi halde lazım olduğu durumlarda ihtiyaç duyduğunuz ürünler sizin için kullanılabilir halde olmayabilirler ya da daha büyük zararlara sebep olabilirler.

Ecza Dolabı Nereye Konur?

Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, arabalarda vb. yerlerde meydana gelen kazalarda ilk yardım çok önemlidir. Ecza dolabı veya ilk yardım çantası ilk yardım için vazgeçilmezdir. Okul, iş yeri gibi yerlerde hareketliliğin ve kaza olma olasılığının yüksek olduğu yerlerde sık sık ecza dolabından yardım alınır. Ecza dolabından bu tür kritik durumlarda en iyi şekilde yararlanabilmek ve en verimli şekilde kullanabilmek için yeri çok önemlidir. Bulunduğu yerin en önemli özelliklerinden birisi serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde olmalıdır. Bu durumun aksi durumlarda ecza dolabının çeşidine göre yapısındaki madde zarar görebilir daha önemlisi içerisindeki ilaçlar zarar görebilir. Ev içinde ecza dolabının yerinin tüm aile bireyleri tarafından bilinmesi ve ecza dolabının yerinin değiştirilmemesi de önemli bir husustur. Ailedeki en küçük bireyin kolaylıkla ulaşamayacağı ancak yerini çok iyi bildiği bir yerde bulunmalı. Ebeveyn odası, banyo gibi her zaman girilip kullanılamayacak yerlerde bulunmaması önemlidir. Ecza deposunun bulunduğu mekanda bulunan oraya yabancı birisinin de kolaylıkla akıl edebileceği ve bulabileceği bir yerde bulunması da çok önemli diğer bir husustur. Arabada ecza dolabı bulunamayacağı için ilk yardım çantası kullanılır. İlk yardım çantası bir kaza anında kolaylıkla ulaşılıp kullanılacak bir yerde bulunması gerekmektedir. Deprem gibi afetlere karşı da hazırlanan ilk yardım çantası deprem anında iş yeri veya evde göçme durumu olabileceğinden dolayı ecza dolabının kullanılamayacağından dolayı hazırlanır. Bu durumda da depreme uyku anında yakalanılabileceği hesaplanmasının yanında uyanıkken yakalanma durumuna karşında plan yapılıp ilk yardım çantasını ona göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Ecza dolabı modelleri kullanıldıkları yerlere göre gösterdikleri değişiklikler barındırdığı için kullanacağınız yere uygun aramalar yapmanız sizin için kolaylık sağlayacak olan bir durumdur. Kullanım alanlarına göre uygun koşulları oluşturulmuş olan modeller hem seçenekler arasında kaybolmanızı engelleyecektir hem kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Ev için ecza dolabı modellerinde bulunan fonksiyonlar kullanılan malzemeler ve bahsedildiği üzere ebatlar yönünde özellikler taşımaktadır. Ev içinde yaşanabilecek kazalara karşı ya da yaşanan bir sorunun beraberinde ihtiyaç duyulan malzemeleri bulundurmak adına önemli bir seçim sunmaktadır. İş yeri ecza dolabı ürünleri çalışılmakta olan işin içeriğine ve gerekliliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak temel ilk yardım eşyalarının bulunduğu ecza dolapları dahi asgari bir gereklilik olarak görülmeli ve bulundurulmalıdır. Ev ve iş yerine göre farklılık gösteren ürünlerin önemli bir farkı ise kullanılan malzemelerden kaynaklıdır.

Ecza Dolabı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ecza dolabında karşılaşılması muhtemel, öngörülen her duruma karşı gerekli malzeme ve ilaçların bulunması gerekmektedir. Zehirli ilaçların bulunmaması ve küçük çocukların yetişebileceği yerde olmaması gerekir. Steril pamuk paketi, çeşitli büyüklüklerde steril gazlı bez, steril sargı bezleri, elastik bandaj, tentürdiyot, oksijenli su, alkol, antibiyotikli deri merhemi, pansuman pensi, küçük bir makas, küçük bir ayna, çengelli iğne, termometre, soğuk algınlığını önleyici ve ağrı dindirici ilaçlar, kesik ve sıyrıklar için antibiyotikli merhem, yanık ve cilt tahrişleri için merhem, burkulma ve baş ağrısı gibi ağrılar için ağrı kesici ilaçlar, zehirlenmeler için aktif kömür eksiksiz bir şekilde evlerde, iş yerlerinde, okullarda, araçlarda vb. ecza dolabının bulunması gereken yerlerde ecza dolabının içeriğinde bulunması gerekmektedir. Ecza dolabı malzemeleri kullanılan ortamın özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir. Ecza dolabı bulunması gerekenler başlıca ürünler olarak biliniyor olsalar da kimi zamanlarda bunlara eklemeler ve alerjen durumlar sebebiyle çıkarmalar yapılmaktadır. Ecza dolabı içeriği kullanıldığı yer ve kullanıcılara bağlı olarak bazı farklılıklar bulundurabilmektedir. Bahsedilen temel eşyalarında bulunduğu şekilde tasarlanmış ürünleri bulmak için içi dolu ecza dolabı ya da ecza dolabı seti şeklinde planlanmış malzemeleri barındıran ürünler edinilebilir. Metal ecza dolabı malzemeleri dekoratif bir amaç taşımayan ve sade bir şekilde alan açan ürünlerdir. Metal ecza dolaplarının genel anlamda ince bir yapısı olması sebebiyle ev için kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Çelik ayna ecza dolabı hem dekoratif hem daha büyük ağırlıklardaki eşyalarınızı koyabilmeniz adına sizlere fırsat sunan çelik eşyalar aynı zamanda belli süreler sonrasında kullanıldığı ortam içinde paslanma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aynalı sistemler sayesinde aradığınız bir ürünün arkalarda kalması durumunda ayna sizin arka tarafta ne olduğuna dair fikrinizin oluşmasına yardımcı olacaktır. Ahşap ecza dolabı modelleri görsel anlamda sahip oldukları estetik tasarımlar dışında kullanılacağı yüzeye göre uyumluluğu sağlayabilecek ürünlerdir. Duvarları ahşap olan yapılar için kullanışlı ve hoş bir görüntü sunmaktadırlar. Plastik ecza dolabı modelleri günümüzde gelişen teknoloji plastik malzemeler hayatımızın büyük bir bölümünde bulunmaktadır. Sıcaklık harici hasar verecek durumlara karşı diğer ürünlere nazaran daha dayanaklı ve kırılması zor bir malzeme olarak önemli bir yer tutmaktadır. Kullanılan malzemeler gibi ebatlar konusu da seçimler için önemli bir yere sahiptir. Ebatlar konusunda kesin bir bilginiz olmasa da ürünlerin ihtiyacınıza uygunluğunu kelimeler vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

Ecza Dolabı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ecza dolabı bir kaza sonrasında ya da afet sonrası ilk yardım amaçlı yararlanılacak içinde sınırlı tıbbi malzeme bulunduran bir yardım kutusudur. Bu tür kaza ve afet anlarında insanların kolaylıkla ecza dolabına ulaşabilmesi çok önemlidir. Ecza dolabına ulaşıp gerekli malzemeleri gereğince kullanması kişinin bilgi birikimiyle alakalıdır. Bilgisiz birisi için de küçük ilk yardım kitabı bulundurmak gerekir. Ecza dolabındaki ilaç ve merhemlerin ne zaman gerekeceğini insanlar önceden bilemediği için sık sık ilaç tarihlerini kontrol etmelidirler. Ecza dolabının kapağı camdan olursa ecza dolabındaki eksikleri kontrol etmek çok daha kolay olacaktır. Makas, cımbız gibi direk cilde temas edecek malzemelerde ecza dolabında bulunduğu için ecza dolabının temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Afet durumlarında ecza dolabının sağlam kalması, düşüp parçalanmaması bu kriz anında kullanımı açısından uygun şekilde monte edilmesi gerekir. Deprem gibi afet durumlarında göçük olabileceği ve her odada ecza dolabı ve ilaç bulunmayacağı için deprem anında kullanılabilecek ilk yardım çantaları bulundurmak gerekmektedir. Hem ilk yardım çantalarında hem de ecza dolaplarında bütün ilaç ve malzemeler her an kullanılmaya hazır olmalı. Bu yüzden sürekli olarak kontrol edilip temizlenmelidir. İlk yardım ve acil durumlara müdahale için gerekli olan malzemeleri ve ecza dolabı fiyatı yönünden seçimlerinizi yapabileceğiniz bir aralıkta beğeninize sunulmaktadır. Büyük ecza dolabı ürünleriyle ihtiyaç duyduğunuz alanda bulunduracağınız fazla ürünü düzenli bir halde tutma fırsatını elde edersiniz. Büyük ifadesinin göreceliliği vardır, bu sebeple ebatlar hakkında verilmiş olan bilgiler size daha yardımcı olacaktır. Küçük ecza dolabı olarak bulabileceğiniz ürünler genel olarak karşınıza çıkacak olan ortalama ürünlerdir. Bu ürünler ihtiyaç duyulacak olan temel ürünleri saklamak için yeterli bir alanı sunmaktadır. Mini ecza dolabı ürünleri portatif ya da taşınabilir özelliklere sahip olan ürünler için de kullanılabilecek bir ifadedir. Kullanılacağı oda veya mekanda bulundurularak ani küçük kazalarda yardımcı olacak kitler gibidir. Kilitli ecza dolabı modelleri ise evlerde çocuklar için veya bulundurulan ürünleri kullanmak için bilgi gerektiren ürünlerin bulunduğu ortamlar için tercihi mümkündür. Erişilmesi tehlike doğuracak maddeleri bu dolaplarda saklamakta fayda vardır. Aynalı ecza dolabı modelleri kapakları ya da iç bölgelerinde bulunan aynalar yardımıyla müdahale edilecek bölgeye bakılmasını veya ürünlerin kullanımının kolaylığını sağlamaktadır. Antika ecza dolabı hem sağlığını düşünenler hem dekorasyonda nostaljik ürünleri tercih etmek isteyenler için sunulan modellerdir. Kullanımı ve ebatlarını ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde belirlemek ise size kalmıştır.

Ecza Dolabının Önemi

Evde, okulda, iş yerinde veya sokakta insanların yaşayacağı kazaların tedavisi için ya da hastaneye ulaşıncaya kadar ilk yardım yapılması için ecza dolabı veya ilk yardım çantası hayatı önem taşımaktadır. Evlerde ve okul gibi yerlerde küçük çocukların daha çok bulunacağı yerlerde küçük yaralanmaların mikrop kapmaması ve çabuk iyileşmesi için dezenfekte etmek ve merhem sürmek gereklidir. İş yerlerinde meydana gelebilecek iş kazalarında birçok eğitim verilmesine ve önlemler alınmasına rağmen, meydana gelen iş kazalarında kazazede hafif olarak ya da ağır olarak yaralanıyor. İş kazası yaşandıktan sonra iş yerine uygun olarak hazırlanan ecza dolabındaki ilaçları ve malzemeleri kullanarak ilk yardım yapılması uzuv kaybını ve yaralanmanın ciddiyetine göre hayat kaybını önler. Ecza dolabının bulunması önemli olduğu kadar bu ecza dolabını yeterince iyi şekilde kullanabilecek ilk yardım bilen birisinin bulunması gerekir. İlkyardım çantasında bulunan ilk yardım kitapları her zaman işe yaramayabilir. Kimyasal bulunduran bir iş yerinin kendi iş alanıyla alakalı ilaç bulundurması gerekmektedir. Fiziksel bir etkiyle cilde verilen zarar kimyasal bir etkiyle cilde verilen zararla aynı sonucu vermemekte ve izlenilen tedavi yöntemi farklılık göstermektedir. Sokakta meydana gelebilecek kaza durumlarında arabada bulunan ya da çevredeki işyerlerinde bulunan ecza dolaplarında ya da ilk yardım çantalarından yararlanılabilir. Afet durumlarında yakınında bulunan ilk yardım çantası ile göçük altından çıkana kadar temel hayati fonksiyonlarını devam ettirecek şekilde istifade edilebilir. Ecza dolabı ürünlerinin bulunduğu kategoriye Trendyol’dan ulaşabilir kendinize uygun filtreleri kullanarak ihtiyacınıza uygun ürünleri hızlı ve güvenilir şekilde sipariş edebilir ve sunulan seçimlerin kolaylığını değerlendirebilirsiniz.