placeholder
"

Eskitme Boya

" araması için 2672 sonuç listeleniyor

Eskitme Boya

Eskitme Boya Tekniği Mekanlara Ruh Katar

Günümüzde modern dokunuşların yanında eskitme tekniği ile mobilya ve dekoratif ürünlere hatta duvarlara eski görüntü verilmesi dikkat çekicidir. Sektör kullanıcı beklentilerine göre farklı boya, fırça, sünger gibi ekipmanlar ile portföyünü zenginleştirerek yaratıcı görüntüler elde edilmesine katkı sağlar. Geçmişten kalan mobilyaların yaşanmışlığı, tanık olduğu iyi kötü anılar geçmişi yeniden yaşatması bakımından kıymetlidir. Antika her dönem değerli olmuştur. Bununla birlikte sahaflarda çokça antika eşyaya rastlanır. Kimi rastlantı sonucu, kimi kıymeti anlaşılamadığı için orada olan mobilyalar, saatler, tablolar alıcısını bekler. Bazı durumlarda ise eskitme boya dekorasyonda teknik olarak kullanılır. İşlem, uygulanacak alana göre farklı tekniklerde yapılır. Ahşap eskitme tekniği ahşap mobilyalar üzerine uygulanırken, metal, duvar, tablo, ayna gibi objelere de uygulandığında muhteşem görüntüler ortaya çıkar. Evde kullanılmayan ancak atmaya da kıyılamayan mobilyalara söz konusu tekniği uygulandığında ortama kattığı romantik bir hava ile ürün evin en gözde yerinde kullanılabilecek bir objeye dönüşür. Dekorasyon olarak modern dokunuş yerine eskitilmiş mobilyalar tercih edilmesi durumunda uygulanan eskitme boya tekniği sayesinde çok güzel dekorasyon objeleri ortaya çıkar. Uygulanan teknikler eşyanın işlevselliğinden de bir şey kaybettiremediğinden daha keyifli görseller ile kullanım da keyifli olur. Yaşam alanlarına yapılacak sıcak dokunuşlar evde geçirilen saatleri anlamlı kılması açısından önemlidir. Antik eskitme tekniğinde su bazlı boya kullanılır. Akrilik boya uygulanmış yüzeyler bu teknik için uygundur. Eskitmede ayrıca pasta, pudra, krem boya da kullanılır. Eskitme boya renkleri; yeşil, beyaz, kahverengi, sarı, pembe, tarçın, gri gibi çok farklı zevklere hitap edebilecek çeşitliliktedir. Antik boyalar obje ne kadar yüzey farkına sahipse o kadar başarılı sonuç verir. Uygulama teknikleri arasında fark olsa da hem eskitme boya tekniğinin doğasında uygulandıktan sonra silme işlemi vardır. Evdeki ahşap kapıdan dolaba birçok alana uygulanabilecek teknik, uygulama sırasında da keyif verdiğinden ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı terapi amaçlı da kullanılabilecek bir yöntemdir. Boyama yaparken günlük hayatın hengamesinden uzaklaşarak sadece boyamaya ve iyi bir iş çıkarmaya odaklanmanın iyi geleceği söylenebilir. Eskitme boya fiyatları her bütçeye uygun olarak üretildiğinden eskitme tekniğini kullanmak isteyenler için bu bir avantajdır.

Eskitme Boya Malzemeleri Zengin Çeşidi İle Dikkat Çeker

Mobilyada ya da ev aksesuarında eskitme işlemi ciddi bir sektör oluşturmuştur. Eskitme boya malzemeleri olarak; yüzeylerde yarattığı küflü ve oksitli görüntü ile pudralar, lekeli olmasının yanında eski ve yıpranmış görüntü veren su bazlı kremler, yine eskimişlik görüntüsünü yakalamayı başaran eskitme boyaları sayesinde sektör kendi çözümünü yaratacak zenginlikte ürün sunmaktadır. Ayrıca maket yaparken kullanılan eskitme kitleri ile maketlere geçmiş ve yaşanmışlık katmanın zevki başka olur. Kit, çamur görüntüsü veren yeşil, koyu kahverengi, pas görüntüsü için kırmızı, kum için sarı, görüntüdeki derinlik için siyah ve kar için beyaz renklerden oluşmaktadır. Renklerin doğru uygulanması sayesinde verilen efektler kullanıcısına keyif verir. Eskitme boyayı duvardan avizeye, oyuncaktan mobilyaya yüzeyi uygun olan her alan uygulamak mümkündür. Su bazlı olan cinsi jel hali ile piyasada eskitme sprey boya olarak bulunur. Sprey eskitme boya modelleri girintili çıkıntılı yüzeylere uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilir. Diğer bir ürün olan eskitme verniği yağlı boya ile birlikte kullanılır. Uygulandığı alanda uzun süre kalabilen solmayan renkleri sayesinde kullanıcısına uzun yıllar kullanım avantajı sağlar. Evlerde, mağazalarda sıkça rastlanan dizaynı ile alışılmışın dışında görünen objeler, mobilyalar merak uyandırır. İnsanların aklına eskitme boya nasıl yapılır sorusunu getirir. Ne kadar farklı malzeme varsa o kadar da farklı teknik vardır demek yanlış olmaz. Krem şeklinde olan ile pudra şeklinde olanın uygulamasında ufak farklar vardır. Eskitme pudrası uygularken, önce pudra boş bir kaba alınır. Genelde ürün yüzeye fırça ile sürülür. Tek dikkat edilmesi gereken nokta normal boya gibi sürmek yerine biraz sert bir fırça ile tampon yaparak uygulamaktır. Sonrasında sünger, ıslak mendil veya penye gibi yumuşak bir bezle eski görünmesi istenilen alanlar hafif dokunuşlar ile silinir. Bu yöntem pudranın ıslak uygulanması durumunda kullanılır. Diğer yandan pudra kuru da uygulanabilir. Ahşap, polyester, cam, metal ve seramik gibi yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. Renk olarak oldukça zengin bir renk skalasında sahiptir. Küf yeşili, beyaz, vizon, gri, kahverengi en fazla bilinenlerdir. Uygulama yaparken fırçanın hafifçe ıslatılması önerilir. Çok çabuk kuruduğundan yüzeyi dar alanlara uygulanırken alan kurumadan istenilen işlemin yapılması önemlidir. Yüzeyinde oyması çok alanlara uygularken sert fırçanın kullanılması boyanın yüzeye iyice işlemesini sağlar. Kullanıcı tercihine bağlı olarak pudra, boyalı zemine uygulanabileceği gibi boyamandan var olan zemine de uygulanabilir. Zemini girintili çıkıntılı alanlara sert fırça ile pudra sürülürken, düz alanlarda düz zemin fırçası yeterli olur. Eskitme pudrasında renk geçişleri yumuşak olduğu için görünümü kreme göre daha doğaldır.

Eskitme Boya Uygulaması Keyifli Bir İştir

Eskitme pudrasının doğal görünümü, krem uygulamasında keskin geçişlerin olduğu görüntüye dönüşür. İşleme başlamadan önce yüzeyin boyanması gerektiğinde ya da tercih edildiğinde alt yüzey boyasının işleme uygun olması önemlidir. Farklı alanlarda birbirine uygun olan eskitme malzeme ve tekniklerini kullanmak gerekebilir. İşleme başlamadan önce uygulama yapılacak alana göre fırça, pudra, krem, sprey hangisi tercih edilecek ise seçilmesi, uygulamada olası bir sürpriz ile karşılaşmayı engeller. Eskitme boya uygulaması için eskitme sıvılarından herhangi biri, su, fırça ve silmek için bez ya da sünger yeterlidir. Sıvı uygulanırken birdenbire tüm yüzey boyanmaz. Uygulama yapılan alan isteğe göre silinerek hayal edilen görüntüye ulaşılacağından emin olduktan sonra boya diğer alanlara uygulanır ve isteğe göre silme işlemi gerçekleştirilir. Krem uygulaması pudradan biraz daha farklıdır. Yüzeylere vintage görüntüsü verdiği için bu uygulama yapılan mobilyalar gerçek antika gibi görünerek evlere yaşanmışlık katar. Ayrıca malzemesi ne olursa olsun budak tarağı kullanıldığında mobilyalar doğal ağaçtan üretilmiş gibi görünür. Görüntüyü yakalamak için mobilya üzerine sürülecek bir kat rölyef pasta üzerinden budak tarağı ile geçilir. Üzerine kahverengi eskitme kremi sürülür. Eskitme uygulamasında kullanılan eskitme fırçası ve piyasada 4 farklı boyu ile bulunan ve set halinde satılan ponpon sünger fırça seti sentetik ve doğal karışımdan üretilmiştir Farklı sap alternatifleri ile de kullanım kolaylığı sağlar. Eskitme kremi uygulamadan önce objeyi tercih edilen renge boyamak başarılı sonuç almak açısından önemlidir. Sonrasında boyanın geç kurumasını sağlayan ve şeffaf, kokusuz olan glazing medium %25-50 oranında kremin içine eklenir. Sonrasında da sünger ya da nemli pamuklu bir bez yardımı ile istenilen renge ulaşıncaya kadar kremin uygulandığı yüzey silinir. İşlem kurutma tekniği ile yapılmadığı sürece kremin glazing medium ile karıştırılması önerilir. Eskitme kreminin renginin solmaması, kullanıldığı yüzeyde gerçeğe yakın bir eskitme görüntüsü yaratması kremin avantajları arasında sayılabilir. Diğer önemli bir avantajı ise su ve sabunla kolayca temizlenebildiği için sağlığa zararlı maddeler içermemesidir. Sonrasında temizliğinin de kolay olması eskitme çerçeve boyama, dolap ve sehpa boyama gibi işlemlerde de kolaylık sağlar. Ayrıca el sanatları sektörü için özel üretilmiş su bazlı akrilik boya çeşitleri ahşap, cam, deri, metal kağıt gibi yüzeylere kolaylıkla tutunması ile bilinir. İç mekanda olduğu kadar dış mekanlarda da kullanılabilir. Önceden astar ya da zımpara gerektirmeyen akrilik boya eskitme duvar boya uygulamasında da başarılıdır. Deri ve kumaş üzerine sürülürken sulandırılması, cam üzerine 2. katı sürdükten sonra 12 saat beklenmesi boyanın performansını pozitif yönde etkileyen faktörlerdendir. Avrupa birliği standartlarına uygun olarak üretilmiş boyanın CE ve ağır metal içermediğini belgeleyen EN71 sertifikası vardır.

Duvara Eskitme Boya Nasıl Uygulanır

Duvarlar eskitme boyanın yapıldığı en geniş alanlardır. Yüzey düz olduğundan düz yüzeylerde kullanılan fırça ya da rulolar kullanılır. Geleneksel duvar boyalarından ya da duvar kağıtlarından sıkılanlar için kurtarıcıdır. Sadece boyama yoktur aynı zamanda yaratıcılık da devreye girdiğinde, uygulayıcıya ve kullanıcıya başarılı sonuçlar keyif verir. İhtiyaçtan ziyade tamamen dekorasyon amaçlıdır. Eskitme boya nasıl uygulanır sorusu özellikle duvarların eve katacağı görsel zenginlik düşünüldüğünde önemli bir soru haline gelir. İç cephede son kat olarak uygulanan dekoratif ürünler keyifli evler yaratmakta ustadır. Dekoratif duvar boyası uygulanabilmesi için alt katman önemlidir. Sedef, saten ve İtalyan boya üzerine uygulanması önerilir. Duvar üzerine uygulanacak eskitme tekniği sadece hayaller ile sınırlıdır. Sektörün bu konuda gelişmiş olması akla gelebilecek her renk ve deseni duvar üzerine uygulamaya olanak verir. Sedef ve İtalyan boyanın kendinden desenli görüntü sağlaması dekorasyon işini biraz daha kolaylaştırırken, saten boyada biraz daha teknik bilgiye ve yaratıcılığa ihtiyaç vardır. Süngerleme tekniği, renk yıkama tekniği ve rulo ile uygulanan teknik bunlardan bazılarıdır. Antik eskitme boya tekniğini duvarlara uygulamaya karar veren kullanıcı, dekorasyonun diğer mobilyalar ile bir bütün içinde olmasına özen gösterir. Boyama öncesi duvar yüzeyinin pürüzsüz olması önemlidir. Uygulanan işlemin iyi sonuç vermesi için kaygan ve parlak yüzeylerin zımparalanması ve ortaya çıkan tozun nemli bez ile alınması önemlidir. Duvarlara renk, doku be boyut ile hayat veren teknik arasında sayılan renk yıkama tekniği ile duvarlar otantik bir görüntü kazanır. Rag Rolling dekoratif boya tekniğinde ise eski deri parçaları, buruşturulmuş bez ya da poşet ile duvara uygulanmış boyaya desen verilir. Desen uygulayıcının estetik ve göz zekine bağlı olarak farklılık gösterir. Sünger ile uygulanan teknikte ise rulo ile iki kat olarak uygulanan boyaya sünger yardımı ile desen verilir. Dekorasyona ve zemin rengine uygun eskitme siyah, gri boya gibi renklerinden herhangi biri eskitme işlemi olarak uygulanır. Bu uygulama sayesinde evlere doğal bir görüntü katan kum efektli boyalı evler, pas efektli salonlar, üç boyutlu görüntüler ile keyifli duvarlar ortaya çıkar. Astar üzerine çelik mala kullanarak duvara verilen dekoratif boyutlandırma üzerine mat ya da farklı tonları ile uygulandığında başarılı görüntü elde edilir. Beton ve mermer eskitmeli duvarlar da özellikle ofislere şık görüntü kazandırır. Mermer duvarların silinebilir olması avantajdır. Eskitme boya duvar dekorasyonunda kullanıldığında evlere ayrı bir görsel estetik katan önemli dekoratif ürünler arasında yer alır.

Ferforje Eskitme Boya Nasıl Yapılır?

Eskitme boyanın hemen hemen her tip malzemeye uygulanabilir olması, kullanıcı için önemli bir avantajdır. Ürün boyama işleminin çok ötesinde uygulayıcının yaratıcılığını da kattığı bir serüvendir. İşlem bittiğinde görsel estetik algıya başarılı renk kombinasyonu eklenmiş bir eser ortaya çıkar. Ahşap, duvar, mobilya eskitme boyadan sonra ferforje eskitme boya nasıl yapılır konusu da ferforjenin emek verilmiş görüntüsü düşünüldüğünde önemli bir konudur. Ferforje demirin dövülmesi ile elde edilir. Demir yüksek ısı altında dövülerek şekil alır. Evlerin dışa bakan yüzüdür. Bahçe kapısı, balkon korkuluğu, merdiven korkuluğu olarak kullanılır. Görsel olarak evlere sıcaklık katar. Camlarda kullanıldığında güvenlik amaçlı olduğu için kalitesi önemlidir. Sandalye ve masa iskeletlerinin yanında ev dekorasyonunda da kullanılan ferforje, işçilik kalitesi ile de kendini gösterir. Çoğunlukla dışarda kalan ferforje objeler kar, yağmur, toz gibi dış etkenlere en fazla maruz kalan objeler olduğundan dayanıklı malzemeden yapılmış olması ve dayanıklı boya kullanılması önemlidir. Zamanla boyaları dökülür ve demir paslanmaya ve çürümeye başlar. Eski görüntü kimi zaman güzeldir. Ancak gerçekten dökülmeye başlamış üst katman hem çevreye hem de ürüne zarar verir. Bunun önüne geçmek için eskitme boya çeşitleri ve eskitme boya renk kartelası zengin skalası ile kullanıcının beğenisine sunuluyor. Metal eskitme sprey boya idealdir. Yağ bazlı boya kullanılabildiği gibi lateks de kullanılabilir. Spreyin tercih edilmesinin sebebi uygulamanın kolay olması ve ferforjede çok fazla girinti çıkıntı olduğundan spreyin her alana rahat nüfuz edebilmesidir. Metalde en çok tercih edilen metalin zamanla dönüştüğü paslı dokudur. Hem paslı dokuyu elde etmek hem de metali korumak kullanıcı için keyifli bir deneyimdir. Pas efekti için kullanılacak boya siyah eskitme boya ve kahverengi el işi boyasıdır. Sadece boya ile dökülmüş pas efektini almak kolay olmadığından birkaç ince malzemeyi serpmek ve üzerine yapıştırıcı kullanarak yapıştırmak iyi bir fikirdir. Boyama yapılacak malzemeler genellikle dış alan malzemesi olduğundan, boyanın kuruması için doğrudan güneş altında yapılmaması önerilir. Metal yüzeylerde istenilen boyama efektini almanın en önemli yolu yüzeyin zımpara veya tel fırça yardımı ile varsa pastan ve yağdan temizlenmesidir. Sonrasında bir kat olarak metal astar uygulanır. Astar metali koruma özelliği olan özel bir üründür. Eskitme boya nasıl kullanılır sorusuna gelince; astar ile korumaya alınan yüzey genellikle siyaha boyanır ve siyah üzerine kullanılan altın ve bakır eskitme rengi ile ister paslı ister eskimiş bir görüntü elde edilir. Eskitme boyaları da görüntünün yanından koruma özelliği de olan boyalardır.

Eskitme Boya Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Uzun yıllar kullanılmayan eşyaların- ne kadar kaliteli olursa olsun, boyalarının döküldüğünü ve çürüdüğünü görmek her insanda olumsuz duyguya sebep olur. Teknoloji sadece bilişim ya da dijital dünyada değil boya sektöründe de ciddi ivme kazanmıştır. Eskiden mobilya üzerine yapılan boyalar tekrar dökülürdü. Ahşabı ya da metali korumak zordu. Günümüzde piyasada yer alan eskitme boya seti, eskitme boya örnekleri, mevcudu korumada başarılı performans sergilerken, yarattığı eski görüntü ile de eskimiş objeleri de hayata geri kazandırır. Bu hali ile eskitme boyama modelleri sayesinde eski mobilya mezarlığına dönüşmüş alanlar azaldı denilebilir. Eskiyi geri kazanmanın çevre dostu bir işlem olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Teknik, ahşap yüzeylerde ahşabın dokusu kaybolmadan elde edilen görüntüler ile kendini gösterir. İnceltilmiş plastik veya eskitme akrilik boya, ahşap eskitmesi için en çok tercih edilenler arasındadır. Ahşap üzerine uygulama genellikle bez ile olur. Önemli bir ayrıntı, boyanın ahşapta yer alan girintilere nüfuz ederek doğal görüntüsünü bozmaması için uygulanacak boyanın su veya tiner ile inceltilmiş olması önemlidir. Boyamada fırça yerine bezin kullanılmasının sebebi ahşap üzerinde iz kalmasının önüne geçmektir. Bez ile olduğu gibi spatula ve mum ile de eskitilmiş ahşap görüntüsüne kavuşmak mümkün. Spatula tekniğinde boyayı inceltmeden olduğu gibi kullanmak gerekir. Ahşap üzerine dökülen eskitme beyaz boya spatula yardımıyla yayılır. Her yere dağılmayacağı için bazı yerler boyasız kalır. Böylece gerçeğe yakın bir eski ahşap görüntüsü elde edilmiş olur. Mum yönteminde ise ahşap yüzey önce mum ile rastgele çizilir. Sonrasında fırça ile boya uygulanır ve kuruduktan sonra pamuklu bez ile mumum üzerindeki boyalar silindiğinde eskitilmiş görüntüye ulaşılır. Bu tekniklerin dışında ıslak kağıt, zımpara, kuru fırça gibi deneme yoluyla bulunmuş birçok teknik vardır. Teknikler kullanıcının tercihine göre değişir. Zamanla bu alanda farklı tekniklerin de ortaya çıkması mümkündür. Bu konuda sektörün başarısı tartışılmaz. Ahşap eskitme boya fiyatları tercih edilecek işleme göre değişkenlik göstereceğinden hem fiyatlar hem de teknik özellikler hakkında bilgi almak için Trendyol'u ziyaret edebilirsiniz.