İlgili Kategoriler
Marka
"

fosforik asit

" araması için 32 sonuç listeleniyor
akbel Akbel Fosforik Asit 1 Kg
akbelAkbel Fosforik Asit 1 Kg
(1)
42,90 TL
38,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Fosforik Asit

Çeşitli İşlevleriyle Fosforik Asit

Fosfor, oksijen ve hidrojen atomlarının birleşmesi ile oluşan fosforik asit pek çok sektörde kendisine kullanım alanı bulabilmiş bir asit türüdür. Sabun, deterjan, eczacılık, tarım ve buna benzer alan ya da sektörlerde önemli bir bileşen olan fosforik asit, benzer malzemeler ile kıyaslandığında oldukça düşük bir maliyete sahiptir. Buna ek olarak fosforik asit pH değeri açısından düşük sayılara sahip olması ve oldukça verimli bir etki yaratması itibariyle pek çok alanda tercih edilebilmektedir. Fosfat kayalarından çıkarılan ham formu endüstriyel olarak işlenerek elde edilen fosforik asit kullanım alanları itibarı ile oldukça geniş bir sahaya hakim olmasının yanı sıra faydalı ve verimli bir üründür. Genellikle renksiz, kokusuz ve uçucu olmayacak şekilde yüzde seksen beşlik bir oranla sıvı halde temin edilebilen ürün, inorganik bir asittir. Fosfat kayaları, elektrik ark ocağında yakılarak içerisinden element halinde fosfor temin edilir ve bu fosfor hava ile işlem görerek fosfor pentaoksit haline getirilir. Fosfor pentaoksitin suda çözünmesi ile elde edilen fosforik asit, son aşamada çeşitli yabancı ya da istenmeyen maddelerden arındırılarak kullanıma hazır bir forma gelmektedir. Özellikle tarım alanında, gübre yapımı gibi işlemlerin en önemli bileşenleri arasında yer alan fosforik asit özellikleri itibariyle gıda sanayii, ilaç endüstrisi, sinek ilacı imalatı, temizleyici ürünler, işleme, tabaklama, parlatma ve bunun gibi pek çok sektörde oldukça verimli sonuçlar ortaya çıkarabilen bir yapıdadır. Sayfamızda bulunan çeşitli ürünleri inceleyerek fosforik asit hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir, kullanacağınız alana uygun miktar ya da ebatlarda olan paketleri tercih edebilirsiniz. Ürün başlığı sekmesini kullanarak ürünler hakkında daha detaylı bilgilere erişebilir, aynı zamanda diğer kullanıcıların yaptıkları yorum ve değerlendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetinize ekleyerek bilgisayarınız ya da telefonunuzun başından kalkmadan kolaylıkla sipariş edebilir, özellikle tarımsal üretimde çok daha verimli sonuçlara kolay bir biçimde kavuşabilirsiniz. Son derece indirimli fosforik asit fiyatı avantajları sahip olabileceğiniz ürünleri tarım dışında pek çok alanda da kullanabilirsiniz. Özellikle endüstriyel üretim alanlarının birçoğunda farklı işlevleri yerine getirebilen fosforik asit ürünleri düşük maliyetine karşılık sağladığı verim ile gerçek bir fiyat performans harikasıdır. Fosforik asit ürünleri sayesinde çeşitli üretim faaliyetlerinizi çok daha efektif bir hale getirerek olağan şartlardan daha fazla katma değerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Fosforik Asit Nedir?

Kullanım alanları itibarı ile oldukça geniş bir sahaya yayılan fosforik asit, en temelde fosfor, oksijen ve hidrojen atomlarının birleştirilmesi sonucu oluşan, yüzde seksen beş oranında sıvı bir çözeltidir. Renksiz ve kokusuz bir asit olan fosforik asit, özellikleri açısından çok çeşitli ürünlerin üretiminde, cilalanmasında ya da endüstriyel ve tarıma dayalı diğer üretim aşamalarında kullanılabilmektedir. Fosforik asit pH itibarı ile de düşük bir değere sahip olduğu için katıldığı bileşimin pH değerini aşağıya çekebilmektedir. Bu özelliği ile fosforik asit tarımda kullanım alanları açısından bakıldığında bilhassa gübre imalatının önemli bileşenlerinden biridir. Çünkü, düşük pH değeri ile toprağa karışan fosforik asit formülü, topraktaki besin elementlerinin daha kolay çözünmesini sağlayarak bitkinin daha az çaba göstererek beslenmesini temin etmektedir. Böylece yetiştirilmek istenen bitki ya da tarım ürünü çok daha verimli ve kaliteli bir biçimde büyüyebilmektedir. Aynı zamanda bitkilerin fosfor ihtiyacının giderilmesine de yardımcı olan fosforik asit, tarım üretiminin seracılık ya da tarla gibi her türlü alanında kullanılabilmektedir. Üç atom hidrojen, bir atom fosfor ve dört atom oksijenden oluşan fosforik asit formülü, pek çok alandaki farklı üreticilerin işlerini oldukça kolaylaştırabilmektedir. Üç hidrojen, bir fosfor ve 4 oksijen atomundan oluşan fosforik asit ayrıca bütün nükleotit ya da nükleik asit gibi malzemelerin içinde bulunan bir bileşendir. Nitekim nükleik asitlere asitlik özelliğini veren de fosforik asittir. Bu sayede asitli içeceklerin içerisinde de kullanılabilen fosforik asit oldukça geniş bir kullanım sahasına sahiptir. Çeşitli ağırlıklarda bidonlar ile depolanarak saklanabilen fosforik asit, uzun süreler boyunca bu şekilde tutulmaya uygun bir yapıdadır. Ancak bu noktada yanıcı maddelerden uzak tutmak gerektiğini hatırlatmak faydalı olabilir. Bireysel kullanım alanları incelendiğinde fosforik asit ürünlerinin daha çok fosfatlı gübre yapımında kullanıldığı görülecektir. Ayrıca istenmedik katalizörleri ayıklama konusunda da son derece başarılı olan fosforik asit ürünleri yüzey temizleme malzemelerinin de önemli bir bileşeni olarak kullanılabilmektedir. Düşük maliyetine karşılık pek çok farklı alanda oldukça başarılı sonuçlar üretebilen fosforik asit ürünleri uzun yıllardır tecrübeli üreticiler tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Son yıllarda daha çok insanın haberdar olması ile birlikte gördüğü rağbet artmakta olan fosforik asit ürünleri pek çok farklı sektörde kullanabileceğiniz önemli bir bileşendir.

Fosforik Asit Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları açısından bakıldığında oldukça geniş bir sahaya yayılan fosforik asit, yüzde seksen beş oranında sıvı bir çözeltidir. Renksiz ve kokusuz bir asit olan fosforik asit, özellikleri açısından çok çeşitli ürünlerin üretiminde, cilalanmasında ya da endüstriyel ve tarıma dayalı diğer üretim aşamalarında kullanılmakta ve bu kullanım neticesinde üretimdeki verim çok daha yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Fosforik asit kullanım alanları arasında en yaygın ve ev kullanımına da uygun olanlardan biri metal yüzeylerden pas çıkarma işlemidir. İstenmedik katalizörleri başarı ile temizleyebilen yapısı sayesinde fosforik asit yüzey temizleme işlemlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Pas dönüştürücü işlevi de bulunan fosforik asit; demir, çelik, metal ve buna benzer yüzeylere temas ettiğinde pasa sebep olan oksiti fosfat formuna dönüştürür. Bu sayede pasın altında kalan metal yüzeye ulaşarak temizlemek mümkün hale gelebilmektedir. Buna ek olarak fosforik asit, özellikleri itibariyle gıda üretiminde de yaygın bir kullanıma sahiptir. Nükleik asit tarzı malzemelere asidik özelliğini veren bileşenin fosforik asit ürünleri olduğu düşünüldüğünde bunun sebebi kolayca anlaşılacaktır. Bilhassa kola tarzı içeceklere asitli ve yakıcı lezzetini verebilmek için katkı maddesi olarak katılan fosforik asit, kokusuz ve renksiz yapısı ile içeceğin daha ekşi ve keskin bir lezzete sahip olmasına katkı sağlar. Nitekim bu tür içecekler, içerisinde bulunan ferahlatıcı etkinin büyük bir kısmını da bu bileşene borçludur. Ayrıca fosforik asit, pH değerinin düşüklüğü ile reçel ya da marmelat gibi besinlerin pH değerinin ayarlanmasında, süt ürünlerinin modifiye edilmesinde ve kabartma tozlarında da verimli sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bunlara ek olarak gıda sektöründe, pek çok besin malzemesinin ambalajlanmasında da fosforik asit ürünlerinden faydalanılmaktadır. Renksiz ve kokusuz yapısı ile besinlerin tadının bozulmasına sebep olmadan ambalajlanabilmesini sağlayan fosforik asit, besinlerin raflarda uzun süre sağlıklı bir biçimde depolanarak sergilenmesinde yardımcı bir rol üstlenmektedir. Nitekim fosforik asit bakteri gibi çeşit mikro organik varlıkların büyüyebilmesi için gerekli ortamın oluşmasına engel olabilen bir niteliktedir ve bu sayede koruyucu bir yapı arz etmektedir. Ayrıca fosforik asit ambalajlama işlemleri söz konusu olduğunda diğer sektörlerde de kendisine yer bulabilmektedir. Benzer bir biçimde cam filmlerinin üretilmesinde de önemli bir bileşen olan fosforik asit, pek çok insanın gözden kaçırdığı son derece fonksiyonel bir üründür. Bilinen kullanım alanlarından biri de tıp ve bilhassa diş sağlığı olan fosforik asit, eczacılık sektöründeki pek çok ilacın da önemli bileşenlerindendir. Dişlerin yüzeyini temizleyebilmek amacı ile aşındırıcı bir çözelti olarak ortodontistler tarafından kullanılabilen fosforik asit ürünleri, pek çok beyazlatma formülünün de içerisinde bulunan pratik bir çözümdür.

Fosforik Asidin Tarımda Kullanımı

Fosforik asit tarımda kullanım alanları itibariyle de oldukça geniş bir yelpazeye ve etkili sonuçlara sahiptir. Bilhassa gübre üretiminde kullanılan fosforik asit yoğunluğu açısından yüksek derecede asit içeren bir gübre elde edilmesine katkı sağlamaktadır. Fosforik asit bitkiye faydaları ile de öne çıkan bir bileşen olduğu için toprağa katılması, bitkilerin gelişimini oldukça olumlu bir yönde etkilemektedir. Bitkilerin fosfor ihtiyacının giderilmesine yardımcı olmasının yanı sıra bitkilerin, toprakta bulunan diğer besin değeri yüksek elementlere erişimini kolaylaştıran asit, ürünün kalitesini ve verimini bir hayli arttırmaktadır. Fosforik asit, yoğunluğu sayesinde toprağın içerisinde bilhassa kireçli yapıya bağlanan mikro element ve besin değeri yüksek minerallerin serbest bırakılmasını sağlayarak bitkilerin beslenmesine ve dolayısıyla gelişimine katkı sağlamaktadır. Başlangıç gübrelerinin içeriğinde olması, tarımla uğraşanlar tarafından bilhassa tercih edilen fosforik asit, formülü sayesinde olabildiğince hızlı bir bitki gelişim sürecini teşvik edebilmektedir. Ayrıca pas çözücü özelliği sayesinde sulama sisteminizdeki bikarbonatlaşmayı çözebilecek olan asit; tıkanma, bozulma ve buna benzer çeşitli problemlerin önüne geçebilmenize yardımcı olur. Sulama sistemlerinin daha uzun bir kullanıma sahip olmasına verdiği katkının yanı sıra su ve gübrenin eşit dağılımını da sağlayan fosforik asit; seracılık, açık tarla ve topraksız kültürler gibi pek çok tarım alanında kullanılmaya uygun bir yapıdadır. Sayfamızda bulunan çeşitli ağırlıklarda paketlenmiş ürünleri inceleyerek kullanacağınız tarım alanına uygun malzemeyi kolaylıkla bulabilir ve tercih edebilirsiniz. Uzun süreler boyunca depolanabilecek bir mahiyet arz eden fosforik asit 35 kg ürünlerini kullanarak tarım faaliyetlerinizi daha verimli bir hale getirebilir, yetiştirdiğiniz bitki ya da sebze meyvelerin çok daha hızlı bir biçimde gelişmesini sağlayabilirsiniz. Ürün değerlendirmeleri sekmesinden diğer kullanıcıların fosforik asidin verimliliği hakkında yaptığı yorumlara ulaşabilir, ayrıca ürünün kullanım alanlarına dair yeni ipuçları edinebilirsiniz. Pek çok ana ya da yardımcı sektörde son derece efektif bir biçimde kullanılan fosforik asit ürünlerinin avantajlarını tarımsal üretimde de kullanabilir, gelecek hasadınızın çok daha zengin bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bitkilerin çok daha kolay bir biçimde beslenmesini sağlayan fosforik asit ürünlerini doğal gübrenin içerisine karıştırarak fosfatlı gübre elde edebilirsiniz. Fosforik asit ürünleri karıştırılmış doğal gübre, tarım alanlarındaki toprağın içerisinde gizlenmiş olan bitkileriniz için önemli, besin değeri yüksek vitamin ve minerallere bitkilerinin daha kolay erişmesini sağlayacaktır. Ayrıca toprağın ya da sulama işleminizde kullandığınız suyun içerisine karışan kireç çözeltisinin zararlı etkilerini de engelleyecek bileşen, tarım faaliyetlerinizden maksimum verim almanızda büyük oranda yardımcı bir rol üstlenecektir.

Fosforik Asit Nasıl Elde Edilir?

Gıda sanayii, tarım, ilaç endüstrisi, temizleme, cilalama, tabaklama, diş sağlığı ve buna benzer pek çok alanda kullanılabilen fosforik asit, faydaları ile farklı üretim aşamalarındaki pek çok kullanıcının favori bileşenlerinden biri haline gelmiş bir asit türüdür. Kullanım alanları bu kadar geniş olan fosforik asit, üretilebilmesi için çeşitli işlemlere tabi tutulmak durumundadır. Öncelikli gereken işlem, fosfat kayası olarak bilinen kütlelerden element halinde fosfor elde edebilmektir. Bunun için elektrik ark ocaklarına yerleştirilen fosfat kayası yakılır ve ham madde olarak kullanılabilecek fosfor ayrıştırılmış olur. Ardından elde edilen bu fosfor hava ile işleme tabi tutularak fosfor pentaoksit adı verilen bir bileşim haline getirilir. Fosfor pentaoksitin suda çözündürülmesi ile de fosforik asit üretilir. Bu aşamalardan geçerek en son noktaya gelindiğinde, üründeki çeşitli safsızlıklar ve istenmedik, yabancı bileşenler arındırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Pek çok sektördeki üretimin verimini artırmakta kullanılabilen fosforik asit, üretimi itibarı ile endüstriyel ham maddesi açısından ise doğa kaynaklıdır. Sahip olduğu düşük pH değeri sayesinde içerisinde bulunduğu bileşimleri daha yoğun bir çözücü haline getirebilen fosforik asit, pek çok kimyasal çözünme işlemi sürecini oldukça hızlı ve verimli bir seviyeye çıkarabilmektedir. Renksiz ve kokusuz bir bileşim olan fosforik asit, bu özelliği ile gıda sektörü içerisinde bilhassa gazlı içeceklerin vazgeçilmez bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Fosforik asit ürünleri en temelde sülfürik asidin apatit yani trikalsiyum fosfat kaya tarzı bileşenler ile reaksiyona girmiş halidir. Daha sonra ıslak bir yöntem aracılığı ile endüstriyel olarak işlenen çözelti su buharlaştırma metodları kullanılarak konsantre bir duruma getirilir. Saf fosforik asidin erime noktası 42 santigrat derecedir ve ayrıca saf fosforik asit daha çok kristale benzer bir katıdır. Ancak genel olarak ambalajlanan fosforik asit ürünlerinin asit konsantrasyonu tipik olarak yüzde seksen ile doksan arasındadır. Tüm bu üretim aşamaları ve yapısı sayesinde diğer asidik minerallerden farklı tepkiler verebilen fosforik asit ürünleri pek çok reaksiyonun daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olabilen bir mahiyet arz etmektedir. Renksiz ve şurup kıvamındaki bir sıvıya yakın özellikler gösteren fosforik asit ürünleri uçucu bir yapıda değildir.

Fosforik Asit Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Fosforik asit ürünleri, kullanım amacına göre farklı ebatlar ve ağırlıklarda olabilmektedir. Bunun dışında çeşitli üreticiler tarafından kullanıma sunulan ürünler, pek çok sektörün farklı ihtiyaçlarına göre gelişmiştir. Bu doğrultuda geniş bir yelpaze içerisine yayılan ürünler, her kullanıcının bütçesine uygun olabilecek farklı fiyat etiket ve aralıklarına sahiptir. Birçok kullanım alanındaki başarılı sonuçları ile fosforik asit ürünleri; bütçe dostu maliyetlerini, yaratacağı verim ve çeşitli üretim alanlarında sağlayacağı son derece önemli katkılar sayesinde kolaylıkla karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Sayfamızda bulunan çeşitli ürünleri inceleyerek farklılık gösteren fiyat etiketleri hakkında fikir sahibi olmanız daha doğru bir yöntem olacaktır. Fosforik asit ürünleri, çeşitli ağırlık seçenekleri ile farklı kullanım gereksinimlerine cevap vermek üzere paketlenmektedir. Fosforik asit 35 kg ürünlerini tercih ederek tarım alanlarının gübrelenmesi işlemlerinde uzun süreli verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Yapısı itibariyle nemden korunan, serin ve iyi havalandırılan bir alanda depolanması ya da saklanması gereken fosforik asit ürünleri, uzun bir zaman boyunca özelliklerini koruyarak bekletilebilecek bir kullanım sunmaktadır. Trendyol’un bütçe dostu fosforik asit fiyatı avantajları ile sahip olabileceğiniz çeşitli fosforik asit ürünleri pek çok sektörde; üretim, ambalajlama, cilalama, koruma ve buna benzer alanlarda kullanılabilir. Temizlik amacı ile de yararlanılabilen fosforik asit ürünleri bu özelliği ile daha çok profesyonel temizlik malzemeleri arasına girmektedir. Gündelik temizlik işlemleri düşünüldüğü basit ve ev kullanımı için üretilmiş temizleyici ürünler yeterli gelebilse de bilhassa profesyonel bir temizlik işinden bahsedildiğinde fosforik asit günü kurtarmaktan çok daha fazlasını vaad etmektedir. Pası kolaylıkla ortadan kaldırabilen çözelti, ayrıca reaksiyonları hızlandıran yapısı ile temizlik işlemlerinizin süresini de kısaltarak daha az maliyet ve zaman ile daha büyük alanları kolaylıkla temizleyebilmenize imkan sağlamaktadır.