İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
"

Hıyar

" araması için 527 sonuç listeleniyor
Dörtbudak Bursa Hıyar Tohumu 10 Gr
DörtbudakBursa Hıyar Tohumu 10 Gr
20,00 TL
9 TL
Sepete Git
İKB FİDE Organik Hıyar Tohumu Çengelköy
İKB FİDEOrganik Hıyar Tohumu Çengelköy
14,99 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Hıyar

Sağlık İçin Organik Ve Sağlıklı Salatalık Yetiştiriciliği

Sağlık İçin Organik Ve Sağlıklı Salatalık Yetiştiriciliği

İnsanların sağlıklı bir yaşam için, yemek yemeleri, uyumaları, su içmeleri gerekmektedir. Besin ihtiyacını düzenli bir şekilde karşılayan her birey sağlıklı bir yaşama adım atmış olur. Doğal beslenen birçok kişi uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamaktadır. Vücudun hastalıklara karşı dirençli olması, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için sebze, meyve, protein ve su tüketimi şarttır. İnsan vücudunun yararlı olan tüm besinlere ihtiyacı bulunmaktadır. En çok kalorisi az olan ve de sağlık için tüketilmesi yaygın olan bir o kadar da yetiştirilmesi kolay olan besin ise salatalıktır. Yine yaz ayında yenen sebzeler ise patlıcan, domates, enginar, kabak, salatalık, taze fasulye, bamya, hıyar, börülce, dolmalık biber, semizotudur. Sağlıklı yaşam bu tür meyve ve sebzeleri tüketmekten geçmektedir. 7’den 70’e herkesin bu besinleri hayatına sokması gerekmektedir. Cilde ve insan sağlığına faydasının sayılmakla bitmez olduğu salatalık, her daim sizlerin de sofralarında her öğün ile birlikte tüketilebilir. Taze ve kütür kütür olan salatalığın su içeriği çok yoğun olduğundan cildinize nem bombası olabilir. Özellikle orta yaşta olan insanların sağlıklarına dikkat etmesi gerekir, cilt sağlıkları ve dirençleri için tüketimlerinde salatalığa yer verebilirler. Salatalık toprakta kolayca olgunlaşan ve de neredeyse her toprakta mahsul verebilen bir üründür. Bu sebeple de sıklıkla yetiştiricilikte kullanılır. Salatalık faydaları sebebiyle çok dikkatleri çekmekte olduğundan, son zamanlarda toprakta yetiştirilmeye başlanmıştır. Sadece toprağın çok olduğu alanlarda değil, iyi koşullar sağlanırsa saksıda bile yetiştirilmesi mümkündür. Gayet maliyetsiz ve de uygun koşulların kolayca sağlanabileceği bir üretim yapabilirsiniz. Bu sayede sofralarınızda organik bir salatalık yeme keyfine erişebilirsiniz. Organik ürünlerin ne kadar maliyetli olduğunu da düşünürseniz, salatalık yetiştiriciliğine yönelebilirsiniz. Sağlıklı ve oldukça kolay bir şekilde istediğiniz tatlar sizlerin de sofralarında yer alabilir. Bu sebeple de istediğiniz ürünleri artık çok küçük olan alanlarda bile yetiştirebilirsiniz. Tabi eğer genişçe olmasa da bir bahçeniz varsa salatalık ve onun ailesinden olan hıyar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Söz konusu olan tüm giderler ve masraflarda almış olduğunuz tohumun dışında başka bir şey değildir. Yani oldukça uygun bir şekilde dilediğiniz yöntem ile hıyar ve salatalık yetiştirebilirsiniz. Eğer ki genişçe bir bahçeniz var ise daha çok üretimde bulunarak geniş ailenize veya sevdiklerinize bile salatalık ısmarlayabilirsiniz. Çok fazla yetiştirerek dilerseniz tabi mevsiminde hıyar ile turşu bile yapabilirsiniz.

Dengeli Ve İyi Bir Beslenme İçin Salatalık Ve Hıyar

Dengeli ve İyi Bir Beslenme İçin Salatalık Ve Hıyar

Sağlık sadece bedenen değil ruh hali açısından da iyi olabilmektedir. Fiziki ve duygusal sorunları çözmek sağlığa yeniden kavuşmaktır. Birçok kişi sağlıklı olmak adına yediklerine dikkat eder, uyku düzenini oturtur ve spor yapar. Spor yapmak, bedene ve ruha iyi gelen bir aktivite olarak bilinmektedir. Esnekliğin artmasına, sağlıklı bir vücudun yapılanmasına katkı sağlayan bu egzersiz insana kendini iyi hissettirir. Bunun yanı sıra uyku düzeni de epey önemlidir. Fiziki açıdan ortaya çıkmış olan bu durumlar bir zaman sonra kalıcı hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu sebeple herkesin bir uyku düzeni olması gerekir. Vücudun ihtiyaçlarından biri de uykudur. Fazla kahve tüketmek uyku problemine yol açabilir. Sağlıklı bir yaşam adına düzenli bir hayat felsefesi dikkate alınmalı ve yaşam standartları değiştirilmemelidir. Sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır. Cips, asitli içecek, çikolata gibi ürünler fazla tüketilmemeli ve sağlık risk altına atılmamalıdır. Yağlı yiyeceklerden uzak durmaya gayret gösterilmelidir. Bilhassa çocukların küçükken hangi besinleri tükettiğine dikkat edilmelidir. Çocuklar ve bebekler organik ürünlerle büyümeli ve sağlıkları risk altına atılmamalıdır. Organik ürünler çok ender bir şekilde üretilmekte ve neredeyse ulaşılması zor olmaktadır. Ancak rahatlıkla sizde ekim yapabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü en maliyetsiz şekilde tohumu ile üretebilirsiniz. Salatalık da bunlardan biri olup daha sağlıklı şeyler tüketmek isteyen insanlar tarafından sıklıkla üretilir. Çok fazla şekerleme yiyen çocuklarda diş sağlığının bozulduğu gözlemlenmiştir, şekerleme tarzında olan gıdalar diş çürümelerine yol açmaktadır. Yumurta, tavuk, peynir, zeytin, balık, et ve süt gibi gıdalar tüketilmeli, kemik sağlığına da önem verilmelidir. Özellikle salatalık kalori bakımından en düşük besinlerden biridir, bundan dolayı sağlıklı beslenen çoğu kişi öğünlerinde mutlaka salatalığa yer vermektedir. Bu sebeple sizler de kötü alışkanlıklara yönelmek yerine daha sağlıklı lezzetli alternatiflerden olan salatalık gibi besinlere yönelebilirsiniz. Bu besin hem çokça su içerdiğinden de tercih edilebilir. Bu sebeple de sizlerin sağlıklı alternatifleri evlerde yetiştirmesiyle daha da sağlıklı nesiller yaratmak da mümkün. Dikkat edilirse herkesin istediği organik ürünler topraklarda sofralara ulaşabilir. Beslenme alışkanlıklarınızda salatalık zaten büyük bir yer kapladığından dolayı da organik olması önemli hale gelebilir. Sağlıklı beslenmenin yaşam tarzıyla da bir bağlantısı vardır. Bu sebeple de sağlıklı ürünler sizlerle her mevsim olur, bedeniniz dirençli ve dinç bir yapıya kavuşur.

Arka Bahçenizde Salatalık Ve Hıyar İçin Yer Açma Fırsatı

Arka Bahçenizde Salatalık Ve Hıyar İçin Yer Açma Fırsatı

Sebze ve meyve dünya sıralamasında en çok tercih edilen besinler olarak bilinmektedir. İnsan vücuduna yararı ile bilinen bu besinler çoğu hastalığın şifası olmaktadır. Vücuttaki kas ve eklem gelişiminin desteklenmesi adına sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Kolesterol ise ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinir ve bu hastalıkla mücadele etmekte yine sağlıklı besinleri tüketmekten geçer. Sebze ve meyve büyüme ve gelişmeye katkı sağlamaktadır. Bu besinler kişiye doygunluk hissi vermektedir. Bağışıklık sistemini düzene sokan, kireçlenmeyi önleyen, diş çürümesini engelleyen, kansızlığa, kanser hastalığa ve idrar yolu enfeksiyonlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen yiyecekler bulunmaktadır. Bağırsaklarının düzenli çalışmasını isteyen bir birey salatalık, hıyar, şeftali ve erik gibi meyveleri sıkça tüketmeli, bu meyvelerden şifa adına yararlanmalıdır. Salatalık ise potasyum ve magnezyum içeren, zayıflatma özelliğine sahip olan, C vitamini bakımından zengin bir sebzedir. İçerisinde bulunan B1 vitamini ile sağlık açısından oldukça yararlıdır, hıyarın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Aynı zamanda hıyar turşusu da birçok kişinin tercih ettiği zengin içerikli besin kaynaklarından biridir. İdrar söktürücü özelliğe sahip olan salatalık çeşitleri herkes tarafından severek tüketilmeye devam etmektedir. Yaz aylarında yetişen hıyar bitkisi vucuttaki kaşıntıları giderir ve omuz ağrılarına iyi gelir. Yaz aylarında ise salatalık ekimi sıklaşmaktadır. Birçok kişi salatalık yetiştirme konusunda arama motorlarından araştırmalar yapmayı sürdürmektedir. Salatalık yetiştirmek için öncelikle salatalık tohumu almak gerekmektedir. Bu bitki saksıya ekilmek isteniyorsa öncelikle saksı toprakla doldurulmalıdır, sonrasında ise toprağın tam orta bölgesine bir delik açılır, açılan deliğin üzerine salatalık tohumu yerleştirilmektedir. Tohumlar koyulduktan sonra üstü toprakla kapatılmaktadır. Bu işlem için gerekli malzemeler sırası ile toprak, derin olan bir saksı, gübre ve hıyar tohumu olmaktadır. Bu malzemeler ile iyi ortam bir araya gelirse sağlıklı bir şekilde üretim yapabilirsiniz. Sofralarınıza bu sağlıklı ürünler taşınabilir. Bu sebeple de sağlık açısından üretim yapmaya ve bunu her anlamda denemeye özen göstermelisiniz. Hem ruhunuza hem de midenize iyi gelecek olan yetiştiricilik çok önemli ve sağlıklı bir girişimdir.

Salatalık Ve Hıyar Tohumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salatalık Ve Hıyar Tohumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık en önemli hazinedir ve bunu korumakta insanoğluna düşmektedir. Diyet yaparken, sağlıklı bir yaşam tarzı benimserken mutlaka tercih edilmesi gereken şeylerin başında yeşil olan doğal ürünler gelmektedir. Salatalık ve hıyar ise demir ve fosfor gibi minerallere sahip olan bir sebzedir ve vitamin açısından zengin ve besleyicidir. Salatalarda ve sabah kahvaltılarından en çok tercih edilen yeşilliklerden biri uzun hıyar olmaktadır. Her sofrada olması gereken organik hıyar en çok besleyici özelliğine sahip olan yeşil sebzelerden biridir. Organik ürünlerin satıldığı yerlere, satış noktalarına erişim bazen çok zorlu olabiliyor. Bunun yanında da erişim olsa da maliyetli olan bu ürünler genellikle lükse kaçıyor olabilir. Bu sebeple de sizler de sofralarınıza topraktan almış olduğunuz ürünleri getirebilirsiniz. Bu ürünlerden yetiştirilmesi en kolayı olan da salatalıktır. Sağlık açısından da faydaları ile göz dolduran salatalık her daim sofralarınızın baş tacı olabilir. Sizlerde çekinmeden bu salatalığı yetiştirebilirsiniz. Herhangi bir donanım veya bilgi istemeyen bu ürünlerin yetiştirilmesi çok kolay olabilir. İhtiyacınız olan sadece sağlıklı ve verimli bir üretim yapmanızı saplayacak olan tohumdur. Bu tohumda dikkat etmeniz gereken özellikler bulunmaktadır. Tohum seçerken de dikkatli davranmalı ve özellikle de nemli bölgeden uzakta oldukça kuru bir ortamda satılan ürünlere yönelmeniz gerekir. Zaten kuru ve kapalı, ışık görmeyen ortamlarda satılan tohumların ambalajları özeldir. Özel bir şekilde üretilen tohumların ambalajı da kendilerine uygun olacak şekilde üretilmektedir. Bu ürünlerin söz konusu olabilecek olan her türlü gün ışığından çok uzakta olması gereklidir. Buna dikkat etmeniz halinde de dikkatli bir şekilde ürün yetiştirciliğinde ilk adımı atmış olursunuz. Tohum için gerekli özeni göstermek için de paketli olan tohumları kullanırken açmalısınız. Kullanmayacağınız ürünü açmamalı ve de yarısını veya bir kısmını kullanıp geri kalanını muhafaza etme girişiminde bulunmamalısınız. Yoksa sorun olabilir bu durum. Açılıp oksitlenen tohumdan aynı verimi almanız söz konusu olamaz. Bazı bölgelerde tropik hıyar yetişmekte ve satışa sunulmaktadır. Bunların da üretimini sağlamak için tohumlarından satın alabilirsiniz. Oldukça özel ve de değişik bir tohum ipi olan bu tohumda daha da özenli davranmanız gerekebilir. Bu sebeple de sıklıkla çekinceniz olmadan tüketmek isteyeceğiniz bir besin olan salatalığı sağlığınıza ortak etmek isteyebilirsiniz.

Salatalık Ve Hıyarın Faydaları İle Daha Dinç Yarınlara

Salatalık Ve Hıyarın Faydaları İle Daha Dinç Yarınlara

Özellikle kadınların en çok dikkat ettiği şeylerden biri cilt sağlığı ve cilt güzelliği olmaktadır. Çünkü yağlı besinler vücutta sivilce ve lekelerin oluşmasını sağlamaktadır. Cilt kuruması ve yağlanması akne problemlerine yol açmaktadır. Bundan dolayı yeşil ve kırmızı sebzelerin tüketilmesi uzmanlar tarafından sıkça önerilen tavsiyelerden biridir. Krem ve maske gibi ürünler cildin dışını korumaya yaramaktadır. Salatalık bu ürünlerin yapımında neredeyse başrol oynar diyebiliriz. Sağlıklı ve güzel bir cildin sırrı her zaman yenilen yiyeceklerden geçmektedir. Sağlıklı besinler tüketmek, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Aydınlık ve bir o kadar da pürüzsüz bir cilde sahip olmak için çoğu zaman uzman tavsiyelerini dikkate almak gereklidir. Cilde iyi gelen vitaminlerden biri C vitamini olarak bilinmektedir. Bu vitamin salatalık da bulunmaktadır ve cilt sağlığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda cilt sağlığına iyi gelen şeylerden biri de omega-3 olarak bilinir. Piyasadaki birçok peeling ve benzeri ürünlerinde içerisinde yer alan bir ürün olan salatalık ile sizler de doğal birer cilt bakım ürünü yapabilirsiniz. Her daim dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği olan bir yapısı olan salatalık ile daha etkili bir rutin yaratabilirsiniz. Salatalık halkalarını yüzünüzde bekletebilirsiniz. Bu sayede de daha fazla etkili bir dinlendirme yapabilirsiniz. Sevilerek tüketilmekte olan ve aynı zamanda cildi iyi gelen sebzelerden salatalık cildin nem ihtiyacının giderilmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda piyasa da birçok hıyar çeşitleri bulunmaktadır. Birçok kişi cilde faydası ile bilinen hıyar çeşitleri özellikleri konusunda araştırmalar yapmayı sürdürmektedir. Bu sebze su içeriği en yüksek besinlerden biridir ve kalorisi oldukça düşüktür. Salatalık Türkiye’de çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Çok sayıda çeşidi olan hıyarın birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde hıyar yetiştiriciliği yapılmaktadır ve hıyar tarlası bulunmaktadır. Birçok kişi turşuluk hıyar yapımı içinde bu sebzeyi tercih etmeye devam ediyor. Ülke genelindeki hıyar fiyatları tüketiciler tarafından sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Sizler de istediğiniz şekilde yetiştiricilik yaparak birçok bakımdan daha iyi bir şekilde salatalık üretebilirsiniz ve istediğiniz şekilde de bu salatalıkları kullanabilirsiniz. Daha doğal bir yol olan organik şekilde üretilen salatalıklar daha değerli olmaktadır. Sizlerin de besinlerinde ilk sırada yer alması gereken bu lezzeti dilerseniz cilt bakımınızda dilerseniz de sofralarınızda değerlendirebilirsiniz.

Hıyar Modelleri Özellikleri Ve Fiyatları

Hıyar Modelleri Özellikleri Ve Fiyatları

Vücudun sağlıklı olması adına tüketilmesi gereken birçok yararlı besin bulunmaktadır. Cilt ve vücut sağlığına iyi geldiği bilinen besinlerden biri olan salatalık, aynı zamanda lezzetli bir besin olarak bilinmektedir. Salatalığın %95’i sudur ve kalorisi düşüktür, salatalık vücuttaki suyu artırır ve sindirim sistemini kuvvetlendirir. Kan şekerini düzenleyen bu besin, kabızlık problemini de ortadan kaldırmaya yaramaktadır. Salatalığın alerjik bir etkisi bulunmamaktadır ve diyet yapanların en çok tükettiği sebzelerden biri olarak bilinir. Birçok kişi salatalığın nasıl yetiştirildiği konusunda araştırmalar yapmayı sürdürmektedir. Saksıya ekilmekte olan hıyar fidesi ile istenilen sonuç elde edilebilmektedir. Bu sayede hıyar ağacı büyümeye devam eder. Hıyar yetiştirmenin farklı yöntemleri de bulunmaktadır, örneğin hıyar çiçeği ve dikenli hıyar yetiştirmek için seralara tohumlar açık bir şekilde ekilebilir. Hıyar tohumları ekilmeden önce toprak mutlaka temizlenmelidir. Bu şekilde yetiştirilen salatalıklar verimli olabilmektedir. Birçok kişinin salatalığa bu kadar düşkün olmasının sebebi yararı ve tadıdır. Salatalık hafif tuzlu tadı ile insanları cezbetmektedir. Salatalık bitkisinin safra kesesine, karaciğere, mesane iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Salatalık cilt problemlerine de iyi gelir, cildi besler ve korur. Tırnak ve saç gelişimine katkıda bulunur. Birçok kişi salatalık kabuğunu gözlerinin alt kısmında bir süre bekletmekte ve masaj yapmaktadır. Bu sayede çoğu kişinin kırışıklığının azaldığı gözlemlenmiştir. Salatalık kalp hastalarının bir numaralı yiyeceği olarak da bilinmektedir. Yaz aylarında serinlemek adına en çok yenen yiyeceklerden biri olan salatalık içerdiği C vitamini ile vücudun bağışıklık sistemini korumaya yarar. Kas esnekliğinin artmasına neden olan bu yiyecek insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Salatalık tüketen birçok kişinin daha sağlıklı ve daha zinde olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlarında önermekte olduğu salatalık, en çok tüketilmesi gereken yeşilliklerden biri olarak adlandırılmaya devam ediliyor. Genellikle silindir şeklinde olan bu sebze, kahvaltılarda ve turşularda sıkça kullanılmaktadır. Diyetisyenlerin listesinde sıkça yer almakta olan salatalık her geçen gün daha çok tüketilmekte ve talep edilmektedir. Salatalığın suyundan, içinden ve kabuğundan yararlanılması gerekmektedir. Bu sayede cilt sorunları, kilo problemleri ortadan kalkmaya başlar ve sağlıklı bir yaşama adım atılmış olunur. Daha fazla ürün ve de detaylı görsel ile karşılaşmak için Trendyol anasayfasına göz atabilirsiniz.