placeholder
"

Jel Mum Boya

" araması için 211 sonuç listeleniyor
Lets 24 Renk Jel Mum Boya L-6624
KARGO BEDAVA
Lets24 Renk Jel Mum Boya L-6624
171 TL
Sepete Git
Bigpoint Jel Mum Boya 12 Renk
KARGO BEDAVA
BigpointJel Mum Boya 12 Renk
149,03 TL
Sepete Git
Play Doh Playdoh Jel Mum Boya
KARGO BEDAVA
Play DohPlaydoh Jel Mum Boya
(2)
102 TL
Sepete Git
Lets L-6612 12 Renk Jel Mum Boya
LetsL-6612 12 Renk Jel Mum Boya
(3)
59,50 TL
Sepete Git

Jel Mum Boya

Yaratıcılığın Renkli Hali: Jel Mum Boya

Yaratıcılığın Renkli Hali: Jel Mum Boya

Yazım veya çizim işlemlerinde kullanılan boya kalemleri, içerdiği pigmentler sayesinde farklı renklere sahip oluyor. Pastel, kuru, mum, jel ve keçeli olmak üzere farklı çeşitleri bulunan boya kalemleri, görsel sanatlarda yaygın olarak kullanılıyor. Farklı fiyatlarda ve kullanım alanlarında üretilen boyama kalemleri kurşun, tükenmez, dolma, karbon kalemler gibi işaretleyicilerden daha az dağınık ve kör yapıda üretiliyor. Özellikle kurşun kalem kullanımında dikkat edilen kör nokta, boyama kalemlerinde keskin sınırların daha kalın çizilmesiyle meydana geliyor, diğer kalem türlerinin oluşturduğundan farklı görsellerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Genellikle toksik olmamalarının yanı sıra jel mum boya renk aralığı 60’a çıkan setleri bulunuyor. Öğrenciler ve profesyoneller tarafından kullanılıyor, çocuklara çizim ve boyama öğretmek amacıyla da tercih ediliyor. Jel mum boya çeşitleri genellikle 89 mm uzunluğunda ve parafin mumundan üretiliyor. Kozmetik, mum, matbaa mürekkebi, meyve konservesi, ilaç endüstrisi gibi çeşitli alanlarda kullanılan parafin mumunun kullanılabilir hale gelmesi için doğru sıcaklığa getirilmesi, sonrasında soğutularak şekil verilmesi veya katı hale getirilmesi için bir takım işlemler uygulanıyor. Başlangıcını tebeşir kalemlerinin oluşturduğu mum boya kalemleri, mum özelliğini balmumu ile gerekli pigmentlerin birleştirilmesiyle kazanıyor. Silindir şeklindeki bazı mum boya kalemlerinin ise odun kömürü ve yağ ile yapıldığı biliniyor. Çeşitli tonlardaki toz pigmentler eğitim ve sanat amaçlı kalemlerde kullanılıyor, bu sayede renkli balmumu oluşturularak kırtasiye malzemeleri ve deri ürünlerde de mumlu boyalar kullanılmaya başlıyor. Zamanla çeşitli boyutlarda ve renk paletlerinde üretilen bu kalemler, herkes tarafından kullanılan serilerle tanınmaya başlıyor. Başta 8 farklı renkle üretildikten sonra zamanla 12, 24 hatta 60 renge varan aralıklara sahip oluyor. Günümüzde marka iş birlikleri ile süpermarket reyonlarına kadar ulaşan mum boyalara uzun süredir çevrim içi mağazalardan da erişmek mümkün. Kalem türlerinde olduğu gibi, boya türlerinde de fiziksel özelliklerine göre belirleyici kategoriler bulunuyor. Mum boya katı, toz ve jel halde olabiliyor.

Jel Mum Boya Özellikleri

Jel Mum Boya Özellikleri

Birçok materyalle bir araya getirilerek kullanılabilen mum boyaların katı hali parafin mumundan geliyor. Hidrokarbon moleküllerinin bir karışımından oluşan ve petrol, kömür veya şist yağından elde edilen orta yumuşaklığa sahip, renksiz bir katı olan parafin; yağlamada, elektrik yalıtımında ve mumlarda kullanılıyor. Boyanmamış hali mavimsi ve beyaz olarak biliniyor. Mum yapımında, pigmentlerle beraber jel mum boya kalemlerinde, gıdalarda, histolojide, pastel boyalarda, kozmetikte ve ahşap kaplamada sık kullanılıyor. Mum boya üretiminde gevşek halde bulunan mumdan yağ çıkarılarak ısıtılıyor, çözücülerle bir araya getirilerek soğudukça kristalleşmesi ve yağının ayrılması sağlanıyor. Katı ve sıvı olmak üzere ortaya çıkan iki ana malzemeden yağ yüzdesi düşük olan rafine katı seçiliyor. Seçilen katı rafine renk ve kokuyu gidermek için işlenerek pigmentleme işlemine tabi tutuluyor. Alçı astarlarında veya mum yapımında kullanılacak toz hali ise ek işlemlerden geçirildikten sonra renklendirmeye başlanıyor. “Jel mum boya nedir?” sorusu mürekkebin eklendiği jel yapı açıklanarak da yanıtlanabiliyor. Yüksek viskoziteye sahip jel kalemler, mürekkeplerle bir araya getirildiğinde pigmentleri destekleyerek mum boyalarda rengin opak ve pastel hale gelmesini sağlıyor. Su bazlı jel ile süspanse edilen bu kalemlerde tipik mürekkeplere oranla daha kaygan bir yapı görülüyor. Ayrıca suya daha dayanıklı hale gelerek aseton gibi çözücülerden dahi etkilenmiyor. Boya kalemlerinde genellikle balmumu ve yağlı pastel boyalarda kullanılan, kurumayan yağ ve balmumu tercih ediliyor. Renk kompozisyonunun yanı sıra mum boya ile pastel boya arasında farklılıklar bulunuyor. Mum boyalarda alanı boyamak için yüzey üzerinden birkaç defa geçmek gerekebiliyor. Bu uygulama, renk tonunu güçlendirmesinin yanı sıra boyanın yüzey üzerindeki kalıcılığını arttırıyor. Pastel boyalarda baskıya ihtiyaç duymadan alan boyanabilse de yüzey üzerinde boşluklar kalabiliyor. Pastel boya renklerinin yumuşak, kremsi olması, bulaşması ve gölgelenmesi kolaydır. Mum boyalar ise sert olmalarının yanı sıra renkler yüzeyde sabit kalarak karışmıyor. “Jel mum boya nasıl kullanılır?” sorusunu cevaplayan bir diğer özellik, mum boyaların sahip olduğu sivri uçlar oluyor. Pastel boya kalemlerine oranla sahip olduğu sivri yapı lekelenmeden tek sıra çizgilerin oluşmasını mümkün kıldığında, ayrıntıya sahip çizimlerde daha sık tercih ediliyor. Mum boyalar yalnızca kağıtlar üzerinde kullanılabiliyor olsa da, jel özelliğine sahip mum boya kalemleri kağıda ek olarak karton, kanvas, metal, ahşap ve diğer birçok kağıt çeşidi üzerinde uygulanabiliyor. Özellikle 6 renkten oluşan çevirmeli jel mum boya setleri, kullanım sırasında olduğu kadar kullanım sonrasında da kolaylık sağlıyor, çevirmeli yapısı sayesinde boyanın akmasını ve diğer yüzeylere bulaşmasını önlerken kalem ucunu koruyarak olası boya kurumalarını engelliyor.

Jel Mum Boyanın Farklı Kullanım Alanları

Jel Mum Boyanın Farklı Kullanım Alanları

Yaygın olarak kalemleriyle bilinse de, mum boyalar inşaat endüstrisi ve dekoratif ürünlerin yapımında da görev alıyor. Alçısı tamamlanan duvarlarda boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla astarlama işlemi gerçekleştiriliyor. Kaplama veya astar olarak bilinen bu işlem sıvı malzemelerle yapılabildiği gibi, jel astar boyalarıyla da uygulanabiliyor. Genellikle 2,5 litre olarak satılan jel alçı astarı, yüzey rengini daha kalıcı hale getirmek amacıyla boyaya ciltleme tabakası oluşturuyor. Beton ve ahşap da dahil olmak üzere birçok gözenekli malzemenin boyanmasında kullanılıyor. Özellikle boyanan malzemenin suya dayanıklı olmadığı durumlarda astar katı geçilmeden işlem sonlandırılmıyor. Jel alçı astarı duvarı nemden korurken küf oluşumunu engelliyor. Temizlenemeyen kirli yüzeylerde, açık renkleri koyu bir yüzey üzerine boyamadan önce kullanılabiliyor. Mum yapım malzemeleri arasında bulunun mum boyalar ise mum yapımından sonra toz halindeki pigmentlerin kullanılarak renklendirilmesinde görev alıyor. Mum yapımı fitilleme, mum bazı hazırlama ve bitmiş mumun kaplanması olarak üç aşamaya ayrılıyor. Renklendirme muma şekil verilirken uygulanabileceği gibi, mum yeterli soğukluğa geldikten sonra da yapılabiliyor. Çoğu üründe olduğu gibi mumlarda da marka, ürün materyali ve sayısı fiyatlar üzerindeki belirleyiciliğini koruyor. Eğlence, sanat ve eğitim sektörüne hitap eden boyalar, gösterdiği özelliğe göre farklı alanlarda kullanılıyor. Profesyonel markaların bu alanlara yönelik hazırladığı ürünler de farklı kullanımlara hitap ettiğinde değişen fiyatlarda satışa sunuluyor. Eğitim alanında çocukların kullanımına uygun olarak üretilen, kimyasal ve toksik madde içermeyen ürünler, diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlara sunulabiliyor. Set olarak satılan varyantların da fiyatları etkilediği biliniyor. Jel mum boya 24’lü, 12’li ve 18’li setlerinin her biri farklı fiyatlara sahip oluyor. Bu noktada kullanım amacına göre ürün seçiminin önemi ortaya çıkıyor. Çizimin veya yapılacak işin hangi tonlara veya kaç renk aralığına ihtiyaç duyduğunu belirlemek daha hesaplı seçimler yapılmasını sağlıyor. Hesaplı alışverişi daha uzun ömürlü hale getirmek isteyenler için mum yapım malzemeleri arasından seçim yapmak, el yapımı ve nitelikli muma sahip olmak isteyen kullanıcıların öncelikli tercihi oluyor. Gerekli olan malzeme sayısı ve türü belirlenerek çevrim içi mağazalardan ulaşılabilecek seçeneklerle maliyetleri düşürmek mümkün hale geliyor. Tüm amaçlara hitap edebilecek kalite ve ürün çeşitliliğine sahip Trendyol ile ihtiyacınız olan mum boyaya kolaylıkla ulaşabilir, sepetinize eklediğiniz ürünlere güvenilir ödeme yöntemleriyle ulaşarak alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.