placeholder
"

Kabuklu Badem

" araması için 180 sonuç listeleniyor

Kabuklu Badem Çeşitleri ile Sağlıklı Atıştır

Kabuklu badem, gün içerisinde pek çok kişinin severek tükettiği atıştırmalıklardan biridir. Herkesin severek yiyip yiyebileceği atıştırmalıklardan biri olan kabuklu bademleri, damak zevkinize uygun bir lezzetle tüketebilirsiniz. Özellikle ince kabuklu badem bu kuruyemişin en çok tercih edilenlerinden biridir. Fakat kabuklu bademler her yerde kullanılamaz, bu nedenle pirinç pilavı ya da dolma yaparken kabuklu bademleri soymanız veya kırmanız gerekir. Ayrıca badem çeşitleri; ham badem, soyulmuş badem, badem çekirdeği gibi sayılabilir. Ayrıca kavrulmuş kabuklu badem, sağlık açısından en önemli kuruyemiş türlerinden biridir. Sağlıklı kemikler ve dişler için kabuklu badem tüketebilirsiniz. Ayrıca bademin öksürük ve kansızlık üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Beyaz ve pembe çiçekli badem ağaçları yaygın olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Badem bilinen en eski kuruyemişlerden biridir. Bu, eski Mısır döneminde halk tarafından tüketilen bir kuruyemiş türüdür. Protein, kalsiyum ve demir depolayan badem çok lezzetli kuruyemişlerdir. Kavrulmuş bademlerin kalorileri çiğ bademlerden daha yüksektir. Bunun nedeni, badem iç yapısında bulunan mineral ve vitaminlerin kavurma sırasında yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Taze bir tat için yumuşak kabuklu badem en popüler kuruyemişlerden biridir. Tuzlu ve kavrulmuş kabuklu badem yüksek tansiyon hastaları için dikkat edilmesi gereken bir detaydır. 25 gram ağırlığa sahip 150 kaloride olan bir avuç kavrulmuş kabuklu badem ürünü, günlük atıştırmalık ihtiyacınıza yanıt olur. Bunun yanı sıra kavrulmuş tuzlu badem 2 gram ağırlığında ve yaklaşık 14 kaloridir. Kavrulmadan tüketilen bademlerin kalorileri, kavrulmuş bademlerin kalorilerinden farklıdır. Kavrulmamış kabuklu badem ise 143 kalori içerir. Bununla birlikte 1 gram ağırlığında ki kabuklu badem ise yaklaşık olarak 6 kaloriye sahiptir. Tüm bu açılardan kabuklu badem faydaları sağlığınız için büyük bir öneme sahiptir.

Kabuklu Badem Özellikleri ve Besin Değeri

Kabuklu Badem Özellikleri ve Besin Değeri

Badem ilkbaharda meyve vermeye başlar. Adını ise doğrudan ağaçtan alır. Badem ağaçları Rosaceae familyasına aittir. Küçük bir ağaç türü olan badem, genellikle Akdeniz iklimini sevmektedir. Ancak badem ağaçları ülkemizin hemen her yerinde yetişebilmektedir. Dünyada Akdeniz, Lübnan, İsrail, Suriye ve Ürdün'de yetiştirilmesi en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Soğuk havaya uyum sağlamaz. Bu nedenle don oluşumuna dikkat edilmelidir. Badem ağaçları çiçek açtıktan sonra soğuğa maruz kaldığında meyve veremez. Ağaçtan düşen soyulmuş bademlerin yerden toplanması gerekir. Badem her türlü toprak türü de yetişebildiği gibi meyve vermesi bakımından toprağın şekli önem teşkil etmektedir. Toprağın kökleri 3 veya 5 metre derinliğe kadar inebilir. Yıllık ortalama 350-400 mm yağış düşmektedir. Badem ağaçları 12 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Bunun ardından toplanarak Datça kabuklu badem gibi türlere ayrılır. Pasta ve çeşitli tatlıları süsleyebilen bu besin, pilavın içinde de bulunabilir. Ancak kabuksuz bademlerin hemen tüketilmesi önemlidir. Buna karşın kabuklu bademler istenildiği kadar saklanabilir. Kabuklu badem besin değeri ise gramaja göre değişir. Bu açıdan 100 gram bademde 598 kalori vardır. 54.1 gram yağ içerir. Bu yağların 12.4 gramı doymuş yağlar, 21 gramı çoklu doymamış yağlar ve 25.7 gramı tekli doymamış yağlardır. 18.7 gram protein içerir. 15.2 gram lif ve 2.3 gram şeker içerir. Bunun yanı sıra lif açısından da zengindir. Kabuklu badem kalori miktarı 598 kcal olduğu için sağlıklı beslenmeyi destekler. Yemeklerde salata ile tüketilen bu besin, uzun bir tokluk hissi yaratır. Üstelik kontrollü tuzlu kabuklu badem tüketimi kilo vermenize yardımcı olur. Ancak günlük kalori ve yağ alımınıza dikkat etmelisiniz. Günlük alımınızdan fazlasını tüketirseniz kilo alabilirsiniz.

Kabuklu Badem Faydaları

Kabuklu Badem Faydaları

Her yönden faydalı olan ince kabuklu bademin faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle tüketilmesi gerekir ve 100 gr ince kabuklu bademin besin değeri 612 kaloridir. Bu besin, C vitamini ve E vitamini içerir. İnce kabuklu bademler karbonhidrat, lif, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve antioksidanlar gibi değerli elementler içerir. Bu vitaminlerin tümü sağlığınız için günlük olarak gereklidir. Dışarıdan önemsiz gibi görünen ince kabuklu bademler mucizevi bir değere sahiptir. Günlük tüketilen bir avuç ince kabuklu badem insan sağlığına faydalıdır. Günlük alım miktarından fazla alınmaması gereken yüksek kalorili bir besindir. Alkali açısından zengin bademler bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Vücuttaki sağlıksız maddelerin atılmasını sağlamanın temel nedeni, vücudu olası hastalıklardan korumasıdır. Badem E vitamini açısından da zengindir. Buna ek olarak antioksidanlar içerir ve kalp sağlığınızı büyük ölçüde koruyabilir. Magnezyum ve folik asit varlığı vücudu kalp hastalıklarından korur ve atardamarlarda kir oluşumunu engeller. Demir açısından da zengin olan kabuklu badem 1 kg ve çeşitli gramajlarda satın alınabilir. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaçlarını uzun süreli giderebilirsiniz. Çünkü kabuklu bademin içeriğindeki demir, vücutta oksijenin normal taşınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda demir, insan vücudunda bağışıklık sistemini desteklemekle beraber hastalıklardan korunmasına da olanak taıyabilir. Bunun yanı sıra kabuklu bademin içindeki lif, bağırsak fonksiyonel sistemini korur ve sindirim sistemini destekler. Böylece kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. İçerdiği proteinler ile kas gücü oluşturmaya yardımcı olabilir. Kas kütlesini ve kemikleri korumak için düzenli olarak alınması tavsiye edilir. Diğer bir özelliği ise kalsiyum içermesidir. Kalsiyum, kemiklerin korunmasına ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Şeker hastaları tarafından sorunsuz bir şekilde alınabilir. Şeker hastalığına iyi gelen bu besin, kemiklerin ve dişlerin yapısını güçlendirme etkisine sahiptir.

Kabuklu Badem Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kabuklu Badem Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kabuklu bademler, oldukça besleyici besinlerdir. Üstelik kabuklu badem fiyatları uygun özelliklere sahip olduğu için her bütçeden kişi kolaylıkla badem tüketebilir. Bu açıdan herkes bademin faydalarından yararlanabilir. Çünkü badem, yağmurdan, güneşten ve topraktan etkilenen bir E vitamini deposudur. Özellikle çocuklar için çok gerekli bir besin olan badem çok değerli bir besindir. Kurutulduktan sonra toplanan bademler kabukları ile birlikte depolanır. Normal oda koşullarında saklayabileceğiniz bu besin, 7 ila 8 aya kadar taze bir şekilde bozulmadan durabilir. Diğer badem çeşitlerine göre daha dayanıklı olan bu besinin, yüksek sıcaklıkta depolanırsa yaklaşık 8 ay sonra tadı ve aroması bozulur ve rengi koyulaşır. Bu yüzden satın aldığınız kabuklu bademleri gerektiği gibi depolamanız ve saklamanız gerekir. Bu sayede bu besinin faydalarından daha kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Çünkü güneşten gelen ultraviyole ışınları ve oksidatif stres cilde zarar verir ve cildin erken yaşlanmasına neden olur. E vitamini, gerektiği gibi depolanan kabuklu badem ile antioksidan içerir. Serbest radikaller ile büyük bir savaş vererek cildin korunmasına yardımcı olur. Kandaki yüksek seviyelerde kötü kolesterol (LDL), kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. Günde yaklaşık 20 kabuklu badem tüketmek, kötü kolesterolü önemli ölçüde azaltır ve kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca bu besin, tokluk süresini uzatan lif, yağ ve düşük karbonhidrat bakımından yüksektir. Kan şekeri seviyelerindeki ani dalgalanmaların önlenmesine karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasının da katkısı vardır. Yüksek kolesterol (LDL), kalp krizi ve felç gibi semptomlara neden olabilen arterleri sertleştirir. Tüm bu faydalardan yararlanmak için ise Trendyol.com adresini ziyaret ederek sert kabuklu badem fiyatı hakkında bilgi sahibi olup ardından istediğiniz kabuklu bademi satın alabilirsiniz.