"

katlanabilir tekerlekli sandalye

" araması için 188 sonuç listeleniyor

Katlanabilir Tekerlekli Sandalye Modelleri ile Kolay Kullanım Trendyol'da!

Tekerlekli sandalyeler on altı yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Bu modellerin bazıları katlanabilir özelliktedir. Daha öncelerde katlanabilir özelliklere sahip olanlar tekerlekli sandalyelerin tamamı T şeklinde ya da I şeklinde bir çerçeve kullanılıyordu. X şeklinde kullanılması sadece daha sağlam bir sandalyenin ortaya çıkmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda tekerlekleri yerinden çıkarmadan sandalyenin yanlarını birbirine doğru içerek katlanabilmesini mümkün hale getirdi. Tekerlekli sandalyeler iki farklı türde bulunur. Katlanan tekerlekli sandalye ve katlanmayan manuel sandalyeler tekerlekli sandalyelerdendir. Kullanın kolaylığı olarak katlanabilir tekerlekli sandalye modelleri engelli bireylerin ve refakatçılarının yaşamlarını çok daha fazla kolaylaştırdığı bir gerçektir. Öyle ki katlanabilir bir tekerlekli sandalye aldığınızda bu tekerlekli sandalyeyi yolculuklarınız da katlanma özelliğinden yararlanarak katlayıp aracınızın bagajına kolay bir şekilde sığdırabilirsiniz. Ya da evinizde sandalye kullanmadığınız zaman katlayıp daha küçük ebatlara getirerek daha kolay bir şekilde depolama fırsatı bulabilirsiniz. Katlanabilir tekerlekli sandalye iki çeşit olarak mevcuttur. Bunlar refakatçi eşliğinde kullanılan ve manuel sürüş kullanımı olan modelidir. Refakatçi kullanımında katlanabilir tekerlekli sandalyeyi sadece engelli kişinin refakatçısı kullanırken diğer modeli ise engelli bireyin kendisi kullanmaktadır. Alüminyum çelik ve güçlendirilmiş alüminyumdan tasarlanan metal çeşitlerinden yapılan katlanabilir tekerlekli sandalye modelleri ağırlık olarak 15 ya da 20 kilo arasındadır. Katlanabilir özellikteki olan tekerlekli sandalye fiziksel engelli bireyler için idealdir. Ayrıca fiziksel sorunlar yaşayan kimseler de bu sandalyelerden kullanır. Bu sandalye çeşitlerinin fazla olması kadın erkek fark etmeksizin herkes tarafından kullanılması düşünülmüştür. Tekerlekli mama sandalyeleri bebekler için çoğunlukla tercih edilmektedir. Son derece güvenli olan bu sandalyeler bebeklerin rahatı düşünülerek tasarlanmıştır. Operasyonu geçiren bireyler medikal tekerlekli sandalye kullanırlar. Katlanabilir akülü tekerlekli sandalye yürümekte zorluk çeken hastaları rahat bir şekilde gideceği yere ulaştırır. Fiziksel engelli olan bireyler engelli sandalyesinden yararlanabilir. Bu şekilde bireyler zorlanmadan gün içinde yapmak istediklerini kimseye ihtiyaç duymadan yapabilirler. Bunun beraberinde yaşlanmış fiziksel rahatsızlık geçirmiş olan bireylerde medikal tekerlekli sandalye kullanabilirler. Fiziksel olarak rahatsızlığı olan yürümekte zorluk çeken yaşlanmış olan herkes bu ürünü ev ve dışarı başta olmak üzere pek çok alanda rahatlıkla kullanabilir.

Manuel ve Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Manuel ve Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Tekerlekli sandalye modelleri manuel ve akülü olarak satışı vardır. Hem manuel hem de akülü tekerlekli sandalyeler kullanacak kişiler baz alınarak özel bir şekilde tasarlanıp üretilir. Bir kazadan dolayı engelli olarak yaşamına devam eden ya da engelli olan kişilerin hayatlarını daha aktif bir şekilde sürdürebilmeleri için tekerlekli sandalyeler oldukça kullanışlıdır. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı yürüme engeli olan kişilerin ya da hiçbir şekilde yürümeyen insanların hareket etmesi adına özel olarak tasarlanır. Katlanabilir tekerlekli sandalye fiyatları özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Akülü özellikte olan tekerlekli sandalyeler daha yüksek fiyata satılırken manuel olan tekerlekli sandalyeler daha uygundur. Tekerlekli katlanır sandalye genellikle bir oturaktan oluşur. Oturağın hem sağ hem de solunda birer büyük teker ayakların iki yanına gelecek şekilde, 2 küçük tekerlek ve 2 yana tutturulmuş kaldırım ya da benzeri yerlere çıkmak için çeşitli ilaveler vardır. Tekerlekli sandalyeler bireylerin rahatlığı düşünülerek ortaya çıkarılmış ve geliştirilmiştir. Manuel tekerlekli sandalye kullanan engelliler, iki yandan elleri ile barları hareket ettirerek gitmek istedikleri yere ulaşmaktadırlar. Fakat motorlu tekerlekli sandalyeler tercih edilme noktasında ise joystick denilen kollar ile tekerleri dilediği yöne hareket ettirilerek ilerleme sağlanır.Katlanabilen tekerlekli sandalye sayesinde bireyleri hiç kimseden yardım almadan kendi başına hareket etme imkânı bulabilirler. Bir sebepten dolayı sakatlık geçiren ve yürüyemeyecek durumda olan sporcular buhar gücü ile çalışan spor tekerlekli sandalyeler bulunur. Buhar gücü olan tekerlekli sandalyeler sayesinde spor müsabakalarına katılabilmektedirler. Elektrik ile çalışan akülü sandalyeler farklı spor müsabakalarında kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde engelliler düşünülerek pek çok çalışma yapılmaktadır. Engelli çıkışı engeli geçidi, engelli asansörü ve kaldırımları tekerlekli sandalyelerin kullanımını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiştir. Farklı ölçülere sahip olan katlanabilir tekerlekli sandalyeler 45 santim ile 60 santim arasında koltuk genişliğine sahiptir. Kullanacak kişinin beden ölçülerine göre çeşitli boyutlarda sandalyeler özel olarak tasarlanır. Portatif katlanabilir tekerlekli sandalye eni koltuk genişliğinden genellikle 20 santim daha fazla tasarlanır. Kapı genişliği engelli parkurları merdiven boşluğu ve kamuya açık parklar çoğunlukla belli standartlar göz önüne alınarak tasarlanıp üretilir. Katlanabilir tekerlekli sandalye imal eden bireyler bu standartları göz önüne alarak tasarımlarını gerçekleştirirler. Katlanabilir tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan bireyler hem akülü hem de manuel modelleri sayesinde rahatlıkla hareket etme olanağı bulabilir. Katlanabilir tekerlekli sandalyeler sağlam ve dayanıklı uzun ömürlü malzemeler kullanılarak tasarlanıp üretilmiştir.

Katlanabilir Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

Katlanabilir Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

Katlanabilir hafif tekerlekli sandalye üreticileri hem engelli kişiler hem de yakınları için yaşamayı kolaylaştırır. Bu alanda devamlı olarak yeni çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Manuel ürünlerin beraberinde şarjlı tekerlekli sandalyelerde kullanıcılar için büyük hareket avantajı sağlıyor. Tekerlekli sandalyeler sayesinde kullanıcılar bu araç ile fazla güç harcamadan hareket edebilme şansına sahiptirler. Hastanın her ortamda çok az bir güç ile rahat hareket etmesi ve tekerlekli sandalyenin katlanarak bagaja konabilmesi adına yapılmış olan çalışmalar oldukça iyi sonuçlar ortaya koymuştur. Tekerlekli sandalyelerin bazı modelleri portatif katlanabilir tekerlekli sandalye olarak hafif ve rahat taşınabilmektedir. Tekerlekli sandalyeler her ne kadar kısıtlı hareket kabiliyeti olarak görünmüş olsa da bağımsız bir şekilde kullanabilme özelliğine sahiptir. Bunun yanında katlanabilir ev tipi tekerlekli sandalye farklı özelliklerdedir. Pek çok sayıda tekerlekli sandalye modeli vardır. Teknolojinin ilerlediği noktada ihtiyacınız olan tekerlekli sandalyeyi internet sitelerinden tedarik etmek mümkündür. Farklı model ve özelliklerde imal edilen tekerlekli sandalyeler çeşitli ihtiyaçların pratik biçimde giderilmesinde yardımcıdır. Sandalyelerin büyük bir kısmı katlanacak şekilde tasarlanıp dizayn edilir. Çeşitli boy ve kilodaki kişileri yeterince geniş olan koltuklarda rahat bir şekilde taşıyabilme özelliğine sahiptir.

Manuel Tasarıma Sahip Tekerlekli Sandalyeler

Manuel Tasarıma Sahip Tekerlekli Sandalyeler

Temel ihtiyaçları karşılamak adına pek çok kişinin rahatça hareket etmesine yardımcı olan katlanabilir ev tipi tekerlekli sandalye farklı özellikleri sahip içinde üretilmeye devam ediyor. Her geçen gün farklı farklı özellikler ilave edilen tekerlekli sandalyeyi kullanacak kişilerin yaşı ve fiziksel özellikleri oldukça önemlidir. Bu ürünler aynı zamanda manuel veya elektronik olarak da tasarlanır. Alandan tasarruf etmek isteyen bireyler çoğunlukla katlanır özellikte olan sandalyeleri tercih ederler. Sandalye satın alırken dikkate alınması gereken bir unsur bu araçların boyutudur. Kullanacak olan kişinin yetişkin veya çocuk olması sandalyelerin boy ve en durumunu doğrudan etki eder. Bu durum kilo içinde geçerlidir. Normalden fazla kiloya sahip kişiler için özel olarak tasarımlar gerçekleştirilir. Tekerlekli sandalyelerin bir kısmı elektrik enerjisi ile çalışır. Bu modeller çoğunlukla sağ kolçağı yerleştirilmiş olan bir kumanda sayesinde kontrol edilebilir özelliktedir. İlgili seçenekler basit hareketler ile 4 yöne hareket edebilir. Manuel tasarıma sahip tekerlekli sandalyeler genellikle kol gücüyle hareket ettirilir. Birçok ürüne Trendyol'dan ulaşabilirsiniz.