"

Kauçuk Çiçeği

" araması için 380 sonuç listeleniyor

Her Alana Uyum Sağlayan Kauçuk Çiçeği Çeşitleri Trendyol’da!

Bitki yetiştiriciliği ve bakımı birçok kişi tarafından sevilen ve uygulanan bir hobi türüdür. Dünyada yer alan birçok farklı ürün için özel yetiştirme şartları ve bakım kuralları yer alır. Bu şartlar sağlandığı müddetçe bitkiler sağlıklı bir şekilde büyütülebilir. Kauçuk çiçeği de herkes tarafından bilinen ve sevilen bir çiçek çeşididir. Bu bitki dutgiller familyasına aittir. Asıl yeri Asya kıtası olarak bilinir. Dayanıklı çiçek türleri arasında yer alan bu bitki Ficus Elastica türüdür. Bitkinin dünya üzerinde 850 kadar türü olduğu bilinir. Kauçuk çiçeği bitkisinin kabuk kısmı kesildiğinde latex ismi verilen beyaz renkli süt yoğunluğunda bir sıvıdan lastik yapılabilir. Bundan dolayı bu bitki lastik ağacı olarak da adlandırılır. Kauçuk ağacı bitkisinin anavatanı Nepal, Kuzeydoğu Hindistan, Myanmar, Bhutan, Çin’in Yunnan bölgesi, Endonezya ve Malezya’dır. Bu bitkinin kökleri dallarından toprağa kadar uzanır ve toprak içerisinde ilerleyerek zamanla kalınlaşır. Bu sayede toprağa sağlam tutunabilme özelliğine sahiptir. Fakat bu özellik her iklimde aynı sürede kendini göstermeyebilir. Bu çiçeğin yaprakları diğer bitkilere göre büyük boyutta olabilir. 45 cm uzun ve 18 cm genişliğinde olabilen bu yapraklar, bu ağaç büyüdükçe küçülen özelliğe sahiptir. Birçok alanda rahatça kullanılabilecek özellikteki bu bitki, dayanıklılığı ve şekli sayesinde sıklıkla karşınıza çıkabilir. Salon ya da ofislerde süs ağacı olarak, iklimi uygun olan bölgelerde gölge sağlayan ağaç olarak, hat boyunca dikilirse rüzgar kırıcı olarak ya da sağlam kökleri sayesinde Hindistan’ın bazı bölgelerinde canlı köprü olarak kullanılabilir. Sürekli canlı kalan kökleri sayesinde uzun yıllar boyunca giderek sağlamlaşan bir köprü meydana gelebilir. Kauçuk ağacı dayanıklı bitkilerden olduğu için birçok ortamda rahatça yetiştirilebilme özelliğine sahiptir. Çevre şartlarının kötüleşmesine rağmen hayatta kalabilir ve böylece uzun süre kullanım imkanı sağlar. Bu ağacın kendisine özel bakım kuralları vardır. Bu bakım tedbirleri alındığı müddetçe uzun yıllar bitkiye ev sahipliği yapılabilir. Toprak bakımı ve doğru sulama kuralları ile birlikte uygun beslenmeler yapıldığı takdirde kauçuk çiçeği ağacının dayanıklılığı gözlemlenebilir.

Kauçuk Ağacı ve Yetiştiği Alanlar

Kauçuk Ağacı ve Yetiştiği Alanlar

Günümüzde dünya üzerinde birçok farklı ürün türü yetiştirilir ve zamanla yeni bitki çeşitleri keşfedilir. Bu bitkiler birbirinden farklı coğrafyalarda yer alır ve belli başlı bakım kuralları ile hayatta kalır. Bu bakım kurallarına uyulduğu müddetçe çiçekler ve ağaçlar doğru şekilde yetiştirilir ve yaşanılan çevreye güzellik katar. Kauçuk ağacı da bu ürünlerden biridir. İsmini Güney Amerika dilinden alan kauçuk çiçeğinin anlamı, ağlayan ağaç olarak da bilinir. Bu ağaç yaygın olarak hem iç hem de dış mekanlarda kullanılır. Bu yüzden sıklıkla çevrede görülebilen ve kolay bakımı sayesinde tercih edilebilen bir bitkidir. Özellikle kapalı alanlarda ve salonlarda görülebilecek salon kauçuk çiçeği bulunulan ortama ferahlık ve hoş bir hava katar. Bu ağaç kendi doğal ortamında 30-40 metreye kadar uzayabilme özelliğine sahiptir. Gövdesi odunsu ve silindirik bir yapıda olabilir. Dört mevsim boyunca yeşil yapraklı kalabilir ve gövdesi pul pul şeklinde ayrılan bir özelliktedir. Türkiye’de doğal yetişme alanı bulamayan fakat salon ürünü ya da dış mekan ürünü olarak sıklıkla kullanılan bu ağacın ana vatanı Asya kıtası olarak bilinir. Özellikle Malezya, Hindistan, Sri Lanka gibi ülkelerde yetişme alanı bulur. Bu ağacın yetiştiriciliği sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar da vardır. Bu kriterlere dikkat edilerek yetiştiricilik yapıldığı müddetçe ağaç, uzun yıllar sağlıklı kalabilme özelliğine sahiptir. Bu ağaca hem kapalı alanlarda hem de dış mekanlarda rahatlıkla bakılabilir. Kapalı alan içerisindeyken 15°C-24°C arasında bir oda sıcaklığı bu çiçeğin bakımı için idealdir. 12°C’den düşük sıcaklıklardan ve ani sıcaklık düşüşlerinden kaçınılması bu bitkinin yetiştirilmesi için önemlidir. Kauçuk çiçeğinin bakımı sırasında ışık da önemli bir yer tutar. Doğrudan güneş ışığı almayan güzel aydınlatılmış ve parlak yerler, bu ürün için idealdir. Yetiştirilmesi için ideal alan, çok fazla suyun olmadığı bir bölgedir. Bakımı sırasında da çok fazla su verilmemelidir. Aksi takdirde fazla su miktarı ağacı kurutabilir. Birçok kişi, ürünlerde renkli çiçek kısımlarına çok ilgi duyar. Bu yüzden renkli kauçuk çiçeği özellikle iç ve dış mekan tasarımlarında geniş kullanım alanı bulur. Açtığı çiçekler sayesinde estetik olarak göze de hitap eder. Kırmızı kauçuk çiçeği renkli yaprakları sayesinde her mevsim evlerinize renk katar ve görsel bir şölen yaşamınızı sağlar. Bu ürünün çiçeklenme dönemi mayıs ayıdır. Bitki, kazık köklü olması nedeni ile bulunduğu toprağa sağlam bir şekilde tutunabilir. Çiçek yetiştirme ve bakımı sırasında eğer çok vaktiniz yoksa, tamamen gerçeğe benzeyen yapay kauçuk çiçeği çeşitlerini kullanabilirsiniz. Özel bakım gerektirmeyen ve tasarımlarınızın kurtarıcısı olan bu ürünün sadece dış dallarını belirli sürelerde silerek temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Yapay ağacı hem iç mekan hem de dış mekanlarda rahatça kullanabilirsiniz.

Dekoratif Kauçuk Ağacı Çiçeği Çeşitleri

Dekoratif Kauçuk Ağacı Çiçeği Çeşitleri

Dünya üzerinden var olan ağaçların birçok farklı türü olabilir ve gün geçtikçe yeni türleri ortaya çıkabilir. Farklı türler arasında benzerlikler olsa da renk olarak değişiklikler meydana gelebilir. Bu ürünler, uzun gövdesinden dolayı akan bir suyu anımsatır. Bundan dolayı Keçuva dilindeki kauchuk kelimesinden türer. Bu kelime ağlayan ağaç anlamına gelir. Yeryüzünde yer alan her ürünün birden fazla çeşidi olabilir. Kauçuk çiçeği türleri de bu kapsamda incelenebilir. İki çeşit kauçuk çiçeği bitkisi vardır. Kauçuk bitkisi çeşitlerinden biri, yeşil yapraklı olan türdür. Diğer bir çeşit ise alacalı beyaz ve mor yapraklı kauçuk ağacı olarak adlandırılır. Türler arasında görünüm farklılıkları olsa da bakım ve yetişme tarzları ortaktır. Yeşil yapraklı kauçuk bitkisinin yaprakları ince bir bezle silinerek bakım yapılabilir. Salon dekorasyonlarının klasiklerinden olan bu tür, birçok kişi tarafından beğenilerek kullanılır. Renkli yapraklı çeşit de birçok kişi tarafından tercih edilir. Beyaz kauçuk çiçeği bulunduğu ortamlara uyum sağlar. Pembe kauçuk çiçeği de alacalı türe örnek olarak gösterilebilir. Bu tür de normal bakım standartlarına uygun olarak yetiştirilebilir. Bu ağaç türü çok fazla nemi sevmediği için belli aralıklar ile saksıdaki toprak kuruduğu müddetçe sulanmalıdır. Böylece çok fazla su nedeni ile ürünün çürümesi önlenebilir. Bitkinin nem ihtiyacını karşılamak için fısfıs yardımı ile yapraklar temizlenebilir. Ayrıca saksı ve toprak değişimi de bu kauçuk çiçeği çeşitleri için önemlidir. Her sene belli aylarda saksı değişimi yapılabilir. Ağacın kök gelişiminin sağlıklı olabilmesi için belli bir süre her yıl saksı değişimi yapılmalıdır. Saksı seçerken de drenaj deliğine sahip bir ürün seçimi önemlidir. Bu bitkilerde bakım sırasında besin takviyesi de yapılması önerilir. İlkbahar ve yaz aylarında belirli aralıklar ile besin takviyesi uygulanabilir. Bu ağaçlar dinlenme dönemine girdiği zaman besin takviyesi çok yapılmamalıdır. Takviyenin fazla yapılması durumunda yapraklarda yanmalar meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı takviyelerin ne zaman yapıldığı takip edilmelidir. Böylece kauçuk ağacı bitkisi uzun yıllar sizinle birlikte kalır. Bu tarz ağaç çeşitlerine Trendyol üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kauçuk Çiçeği Bakımı ve Püf Noktaları

Kauçuk Çiçeği Bakımı ve Püf Noktaları

Dünya üzerinde var olan her canlı özel bakım gerektirir. Bu özel bakım kuralları sayesinde canlılar uzun süre boyunca hayatta kalabilir ve dünyayı güzelleştirir. Kauçuk bitkisi de özel bakım gerektiren ürünlerdendir. Kauçuk maddesinin yapımında kullanılan bu ağaç, direkt gün ışığının gelmediği ve aydınlık olan ortamlarda iyi bir gelişim gösterir. Bitkinin bakımı sırasında yapraklarda siyah leke oluşumu gözlenebilir. Bu durumda saksının yeri değiştirilerek güneşten uzak bir köşeye alınması tavsiye edilir. Uzun süredir baktığınız çiçek istediğiniz gibi gelişim göstermiyorsa, bu sefer de çiçeği gün ışığı alabileceği bir ortama almanız tavsiye edilir. Kauçuk ağacı bakımında su da önemli bir yer tutar. Ağacın yer aldığı saksıda ya da bahçede toprağın üst yüzeyi tamamen kuruduğu durumda sulama yapılması tavsiye edilir. Nebatın dikildiği saksıda drenaj deliği olmalıdır. Drenaj, deliği saksıya dökülen ve kökte biriken fazla suyun atılması için kullanılan su tahliye deliğidir. Bu sayede nebatın fazla suyu bünyesinde tutmayarak dışarı vermesi sağlanır. Saksıda yer alan ürünün toprağını parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Eğer toprağın alt katmanı tamamen kuru ise sulama yapabilirsiniz. Ürünün sulanması için kullandığınız su kireçli ise zamanla toprağın üstünde beyaz kireç oluşumu gözlenebilir. Bu durumda ürünün suyunu değiştirmeniz önerilir. Bu çiçek en iyi gelişimi ideal oda sıcaklığında gösterir. 10°C ve altındaki derecelerde bitkinin gelişimi durur, bu yüzden sıcaklığın miktarı büyük önem arz eder. İlkbahar ve yaz aylarında bu bitkinin yapraklarının da neme ihtiyacı olur. Nem ihtiyacının karşılanması için fısfıs ve nemli bir bez yardımı ile ürünün yaprakları nemlendirilebilir. Kauçuk çiçeği tohumu, ağacın devamlılığının sağlanması için önemlidir. Özellikle mayıs ve haziran aylarında ağacın dikimi yapılabilir.

Kauçuk Çiçeğinin Ekimi ve Çoğaltılması

Kauçuk Çiçeğinin Ekimi ve Çoğaltılması

Canlıların bakımı emek ister. Her yeşillik kendi alanında birçok farklı şekilde bakıma ihtiyaç duyabilir. Kauçuk çiçek ağacı da çeşitli şekillerde bakım gerektiren ve ekimine dikkat edilmesi gereken bir bitki çeşididir. Bu ürün hava almayı çok sevdiği için ekimi sırasında saksı seçimi oldukça önemlidir. Derin bir hazneye sahip olan ve alt kısmında birden fazla hava deliği olan geniş ağızlı bir saksı, bu ürün için oldukça kullanışlı olabilir. Bu ağaç saksı içerisindeyken çiçeğin yönünü zamanla güneşe doğru çevirmek, ürünün dik ve sağlam bir yapıda gelişmesine olanak sağlar. Bu ürün, yıl içerisinde birkaç kez dinlenmeye çekilebilir. Dinlenme aşamasında olmasına rağmen ürünün sistemi hala çalışıyor durumda olur. Bu dinlenme döneminde bitki, kendini bir sonraki üretim dönemine hazırlar. Alacalı kauçuk çiçeği çeşitlerinin üst kısmında yer alan kırmızı tomurcuğun gelişmemesi, ilgili ürünün dinlenme döneminde olduğunu gösterir. Kauçuk bitkisi dinlenme dönemindeyken dallar üzerinde budama yapılarak çoğaltma işlemi gerçekleştirilebilir. Budanmış olan dallar oda sıcaklığında dinlendirilmiş olan bir kap su içerisinde köklenmeye bırakılabilir. Bu ürünün budanmış dalları köklenme dönemindeyken kap içerisindeki su 10-15 günde bir yenilenebilir. Bitkinin kökü en az 10 cm civarına ulaşınca su içerisinden çıkarılarak bir saksıya ekilebilir. Böylece ürünün çoğaltılma işlemi yerine getirilmiş olur. Her canlıda olduğu gibi bu üründe de budama dönemleri önemlidir. İlkbahar mevsiminin ortalarında ya da eylül ayının ikinci haftasında, sıcak ve serinlik dengelendiği bir dönemde budama işlemi yapılabilir. Düz uca sahip ve steril edilmiş bir kesici ile budama yapılabilir. Budama yapıldıktan sonra kesilmiş dalın bölümünü hava ile temastan korumak gerekir. Bunun için mum ya da benzeri maddelerden yardım alabilirsiniz.

Kauçuk Çiçeği Faydaları

Kauçuk Çiçeği Faydaları

Bitkiler hem günlük hayatı güzelleştiren hem de ruhsal açıdan fayda sağlayan birçok özelliğe sahiptir. Bu çeşitli özellikler sayesinde ürünlerle yakınlık kurulur ve bitkiler evde beslenir. Kauçuk ağacı çiçeği de birçok faydaya sahiptir. Doğal ortamında yetiştiğinde oldukça yüksek boyutlara ulaşabilen bu ürün, saksı içerisinde yetiştirildiğinde salon ağacı olarak rahatça kullanılabilme şansı verir. Kauçuk çiçeği özelliklerinin başında kolayca büyümesi gelebilir. Hem evde hem ofis ortamlarında rahatça bakımı yapılarak ortama farklı bir hava katar. Bakımı sırasında çok fazla ilgiye ihtiyaç duymaz. Ürün, düşük ışık koşullarına uyum sağlayabilir ve doğrudan ışık alana kadar karanlık ortamlarda da hayatını sürdürebilir. Sürekli sulamaya ihtiyaç duymaması da önemli özelliklerinden biridir. Hafif nemli bir toprakta yetişir ve dönemi boyunca gübreleme yapma ihtiyacı da doğurmaz. Ürün, alerjik özelliklere sahip olmaması nedeni ile birçok kişi tarafından bakımı yapılabilen bir ağaçtır. Bu ürün polen üretmez ve böylece alerjik komplikasyonlara sebebiyet vermez. Böylece ürün, özellik hastane ve iş ortamları için de rahatlıkla kullanılabilen bir canlı haline gelir. Bu ürün evlerde havayı temizleyen yeşillikler arasındadır. Ayrıca birçok bitkisel tedavide de bu ürünün yapraklarından faydalanılabilir. Özellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda doğal olması sebebi ile tercih edilebilir. Büyük ve geniş yaprakları sayesinde süslemelerde sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Evin havasını temizlerken diğer bir yandan da dekorasyonda güzellik sağlar. Ayrıca evlerde yetiştirilen bitkiler mutluluk kaynağı olarak da adlandırılabilir. Bu ürün de bakımı ve odaya yaydığı enerji sayesinde zihin sağlığına iyi gelir. Bakım sırasında vitaminler de önemli bir yer tutar. Kauçuk çiçeği vitamini kullanarak ürünün sağlıklı büyümesi ve gelişmesi sağlanabilir. Taze ve hoş kauçuk çiçeği 2’li ürünlerine Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bütçenize Uygun Kauçuk Çiçeği ve Fiyatları

Bütçenize Uygun Kauçuk Çiçeği ve Fiyatları

Bitkiler, günlük hayatta önemli bir yer kaplar. Hem ofiste hem ev ortamında hem de doğada bitkilerle iç içe yaşanır. Bu nedenle onlara gerekli bakımların doğru şekilde yapılması gerekir. Kauçuk ağacı da günlük hayatta sıklıkla karşılaşılabilecek bir bitki çeşididir. Gerek kolay bakımı gerekse hoş tasarımı sayesinde her ortama uyum sağlar. Bu bitki, bakımı kolay olan ürünlerden bir tanesidir. Bu nedenden ötürü her yaş grubu tarafından hem hediye olarak hem de günlük kullanım için sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Bu canlının sahip olduğu geniş yeşil yapraklar, belli aralıklarla ince bir bez yardımı ile silinerek hoş ve temiz bir görüntü elde edilebilir. Ayrıca bu bitkinin az ışık alan yerlerde iyi büyüdüğü görülür. Bu yüzden çiçeğin bakımı ve muhafazası sırasında direkt güneş ışığı almayan ortamlar tercih edilmesi önerilir. Sulama aşaması da bitki bakımı sırasında önemli bir yer tutar. Kauçuk çiçeği çok fazla su sevmeyen bir bitkidir. Toprak kurumadığı müddetçe su takviyesi yapılmaması önerilir. Bu çiçeğin bakımı sırasında erken dönemlerde yıllık olarak saksı değişimi yapılması gerekebilir. İlerleyen dönemlerde ise 2-3 yıl aralar ile saksı değiştirilebilir. Fakat bu durumda yılda bir toprak yenilemesi yapılması önerilir. Böylece ağaç topraktan alması gereken vitaminleri sağlıklı bir şekilde alabilir. Bu ürün için merak edilen bir konu da nasıl satın alınacağıdır. Kauçuk çiçeği satın alarak evinize, ofisinize ya da bahçenize güzel bir dokunuş yapabilirsiniz. Ağacın sahip olduğu özellikleri okuyabilir, bakım fikirleri alabilir ve evinize uyacak bir tasarım oluşturabilirsiniz. Beğendiğiniz kriterlere sahip olduğunu düşündüğünüz durumda kauçuk çiçeği fiyatlarını Trendyol üzerinden görüntüleyebilir ve bu ürün için kolaylıkla sipariş oluşturabilirsiniz.