"

Küstüm Çiçeği

" araması için 94 sonuç listeleniyor
İKB FİDE VE TOHUM Küstüm Çiçeği Tohumu

İKB FİDE VE TOHUMKüstüm Çiçeği Tohumu

45 TL
Sepete Git

Dekoratif Küstüm Çiçeği Çeşitleri Trendyol'da!

Küstüm çiçeği ya da bilimsel adı ile mimosa pudica, tüylü bileşik yaprakları ve güzel renkli çiçekleri ile insanlar ve hayvanlar için toksik olmayan, tropikal bir bitkidir. Diğer çiçeklerden farklı olarak bu türü ilgi çekici kılan ve küstüm adını almasına neden olan şey ise şaşırtıcı yaprak hareketidir. Ufak bir dokunuşta, yaprakları kendine özgü bir zarafet ile hızla kapanır. Bakımı oldukça kolay bir ev bitkisini, bol güneş alan iç mekânlarda tohumdan kolayca çimlendirebilirsiniz. Ailenizle birlikte eğlenceli ve dinlendirici bir hobi için dokununca kapanan çiçek yetiştirebilir, çocuklarınızın bitkilerin büyülü dünyasını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Sevdikleriniz için dokunma bana tohumu sipariş edebilir, hareketli yapraklara sahip bu hoş ve ilginç bitkiyi hediye edebilirsiniz. Tropikal Güney ve Orta Amerika'ya özgü olan, dikenli gövdesi ile bezelye, fasulye ve baklagillerin de yer aldığı Fabaceae familyasına ait, sürünen formada bir bitki veya çalıdır. Top şeklindeki çiçekleri oluşturan yüzlerce ince lif, yaz ortasından sonbaharın başlarına kadar yumuşak ponponlara benzeyen narin, soluk pembe veya lavanta renkli çiçek kümeleri üretir. Kümelerin her biri, bir ila altı tohum içeren düz kapsüller halinde gelişir. Küsküs çiçeği genellikle doğada çok yıllık olarak büyür. Açtıktan sonra bozulma eğilimi gösterdiğinden, ev bitkisi olarak genellikle bir yıllık olarak yetiştirilmesi yaygındır. Bitkinin narin ve eğrelti otuna benzeyen yaprakları, yüzeylerinde ve kenarlarında küçük tüyler bulunan dikdörtgen şekilli yaprakçık çiftlerinden oluşur. Bu tüyler dokunmaya, harekete ve sıcaklığa karşı çok hassastır. Tüyler uyarıldığında her bir yaprakçık çifti, yelpaze benzeri bir hareketle birbirine doğru yaklaşır. Bitkinin "nastik hareket" olarak bilinen olağanüstü yaprak hareketi hem çocuklar hem de yetişkinler için büyüleyicidir. Özellikleri denilince akla ilk gelen kapanma ya da nastik hareket, uyaranlara karşı verilen yönsüz, mekanik ve duyusal tepkidir ve ışık veya su gibi bir uyaranın yönüne bağlı olan ve gelişip olgunlaştıkça bitkiyi kalıcı olarak değiştiren yaygın bitki büyüme hareketlerinden tamamen farklıdır. Küstüm çiçeği ağacı modellerini incelemek için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz.

Küstüm Otu Çiçeği Saksı ve Toprak Çeşitleri

Küstüm Otu Çiçeği Saksı ve Toprak Çeşitleri

Küstüm otu parlak ve doğrudan güneş ışığında, iyi drene olan nemli toprakta ve yüksek nemde iyi büyür. Islak ve sıkı toprağın neden olduğu kök çürümesi gibi yaygın sorunları önlemek için iyi havalandırma ve drenaj sağlayan, aynı zamanda sürekli olarak nemli kalmaya yetecek kadar su tutabilen bir toprağa ihtiyaç duyar. Tohumdan yetiştirdiğiniz ya da fide olarak satın aldığınız küstüm çiçeklerini iyi şekilde yetiştirmek için kendi küstüm çiçeği toprak karışımınızı hazırlayabilirsiniz. İki ölçü tınlı toprak, iki ölçü turba yosunu ve bir ölçü kum veya perlit kullanarak iyi bir karışım elde edebilir ya da benzer oranlara sahip hazır küstüm çiçeği saksı toprağı çeşitlerini alabilirsiniz. Çiçeğin büyüdüğü toprağın nemli ancak ıslak olmaması için drenaj delikleri olan bir saksı kullanmanız gerekir. Küstüm çiçeği saksıda gelişimi için sonuç kökleri sınırlandırıldığında alınır. Bu nedenle her zaman boyutuna uygun bir saksı seçmeniz gerekir. Küstüm çiçeği satın aldığınızda, fideleri için küçük bir saksı kullanabilir, fideler yerine alışıp biraz geliştikten sonra büyük bir saksıya geçebilirsiniz. Saksının her zaman nemli kalmasını seven bir tür olduğu için, kendi kendini sulayan saksı çeşitlerinde yetişmeye uygun bir bitkidir. Küskün çiçeği doğal yaşam alanı, Güney ve Orta Amerika'nın tropikal ülkeleridir. Bu nedenle çimlenmek, sağlıklı büyümeyi sürdürmek ve çiçek üretmek için 16 ila 30 derece arasında değişen sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu aralık, çoğu iç mekan ortamında bulunan tipik sıcaklık aralığında olduğundan bitki için ideal sıcaklığı sağlamak ve evde yetiştirmek çoğu durumda oldukça kolaydır. 16 ila 30 derece arasındaki sıcaklıklar sağlıklı büyümeyi ve çiçeklenmeyi teşvik ederken hastalık riskini azaltır. Sıcaklık ihtiyaçları bakımından önemli bakım tavsiyesi, yetiştirme alanındaki ani sıcaklık değişimlerinden kaçınmaktır. Özellikle kış aylarında sert sıcaklık farklılıklarına karşı dikkatli olmanız gerekebilir. Örneğin, pencere kenarına yerleştirirseniz gece saatlerinde meydana gelen sıcaklık düşüşü bitkinin zayıflamasına ve solmasına neden olabilir. Elleme küstüm çiçeği, gelişebilmek için bol miktarda parlak ışığa ihtiyaç duyar. Bitki yeterince ışık almazsa yapraklar kapanabilir ve açamaz. Bitkinizi doğrudan güneş ışığı alan, tercihen sabah güneşi alan ve doğuya bakan bir pencerenin önüne yerleştirebilirsiniz. Eviniz yeterince güneş almıyorsa bitki için ideal aydınlatma sağlamak için yapay aydınlatma seçeneklerini de düşünebilirsiniz. 300 lümenden fazla ışık sağlayan tam spektrumlu floresan lambalarını tercih edebilirsiniz.

Küstüm Çiçeği Tohumu Sulama ve Gübre Kullanımı

Küstüm Çiçeği Tohumu Sulama ve Gübre Kullanımı

Tropikal bir bitki türü olan küsen çiçek, sürekli olarak nemli tutulan bir toprakta yetiştirilmelidir. Bunun için saksı toprağın derin sulama yapılarak iyice sulanması ve fazla nemin saksıdan dışarı akmasına izin verilmesi gerekir. Sulama sıklığı mevsim, hava koşulları ve bitkinin büyüklüğü gibi çok sayıda faktöre göre değişiklik gösteren toprak nemine göre belirlenir. Örneğin, toprak sıcak havalarda ılıman havaya göre çabuk kurur. Ayrıca pişmiş toprak saksılarda yetişenler plastik saksılara göre fazla nem kaybeder. Kışın az sulama yapılsa da elleme küserim çiçeği, yüksek nem ihtiyacını karşılamak için yaprakların sık buğulanması gerekebilir. Sulama yapmadan önce genellikle toprağın kısmen kurumasını beklemek yeterlidir. Tropikal bir bitki türü olmasına rağmen çoğu iç mekanda kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Öte yandan bitkinin iyi şekilde gelişebilmesi için yüksek oranda nem gerekir. Bitkiniz için bu hayati unsuru, saksının yakınına bir nemlendirici yerleştirerek ve ara sıra bitkinin yapraklarını ince bir buğu üreten bir sprey yardımıyla buğulayarak sağlayabilirsiniz. Nemlendirici kullanmak yerine, küçük bir tepsiye çakıl taşları yerleştirip suyla doldurabilir ve saksıyı suya değmeyecek şekilde çakılların üzerine yerleştirerek basit bir nem tepsisi oluşturabilirsiniz. Doğru gübre seçimi iyi büyümesine yardımcı olur ve yapraklarını hareket ettirmesi içi bol miktarda enerji verir. Fabaceae familyasının diğer birçok üyesi gibi, küstüm bitkisi de nitrojen fiksasyon yeteneğine sahiptir. Bu sayede bitkiler için mevcut olmayan atmosferik nitrojeni amonyağa ve kullanabileceği diğer nitrojen bileşiklerine dönüştürebilir. Küstüm çiçeği fidanı doğal ortamında, besin açısından fakir topraklarda yetişir. Bu nedenle, ilkbahar ve yaz aylarını kapsayan büyüme mevsimi boyunca iki haftada bir yalnızca sıvı gübre gerektirir. Bu hareket enerji gerektirdiğinden, toprağın yeterince beslenebilmesi için domates gübresi gibi yüksek potasyumlu bir gübre verilir. Ayrıca potasyum, tüm bitki aktivitesini besleyen karbonhidratların üretimi, hareketi ve depolanması için temel bir besindir ve potasyum iyonları, bitkinin yaprakçıkları tetiklemek için kullandığı ana kimyasallardan biridir. Bu dekoratif bitkiyi Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Kaliteli Küstüm Çiçeği Fiyat Seçenekleri

Kaliteli Küstüm Çiçeği Fiyat Seçenekleri

Kuş çiçeği bitkisini tohumdan yetiştirmek gövdeden çoğaltma gibi diğer tüm yöntemlere kıyasla kolay ve hızlı yetiştirme yöntemidir. Birçok türüne kıyasla oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulan tohumları, genellikle 20 ila 150 arasında değişen adetlerde paketlenir. Geleneksel yeşil yapraklı olanları dışında mavi ve mor tonlarında da bulabilirsiniz. Hızı ve zahmetsiz bir yetiştirme için tohum, saksı ve toprağın bir arada sunulduğu yetiştirme paketi çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Tohumları çimlendirmek için tohum paketinin üzerinde yer alan talimatları takip edebilirsiniz. Yapay aydınlatma ve sıcaklık kontrolü kullanmıyorsanız satın aldığınız tohumları genellikle ilkbaharda ekmeniz gerekir. Diğer türlü yapay yetiştirme koşullarında tohumlarınızı yılın herhangi bir zamanında çimlendirmeye başlayabilirsiniz. Tohumlarının sert ve kahverengi renkli bir kabuğu vardır. Bu kabuğu çeşitli tekniklerle zayıflatarak tohumların çok iyi bir şekilde filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, tohumları ekmeden önce ılık su dolu bir kaseye koyabilir ve ekimden önce birkaç saat boyunca suda bekleterek yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Tohumdan küstüm otu çiçeği yetiştirmek için 2 ölçü kompost, 2 ölçü Hindistan cevizi lifi veya çürümüş yaprak ve 1 ölçü perlit veya kum ile mükemmel bir tohumlama karışımı hazırlayabilirsiniz. hızlı ve pratik bir yetiştirme çözümü için küstüm çiçeği torf ya da torflu organik toprak karışımı satın alabilirsiniz. Tohumları toprak karışımın yüzeyine yerleştirdikten ve ardından hafif bir toprak tabakasıyla örttükten sonra ekim işlemini tamamlayabilirsiniz. Tohumları iyice sulanarak nemlendirilmiş tohum kompostuna ektikten sonra fazla suyun dışarı akmasına izin vermelisiniz. Ektiğiniz küstüm çiçeği tohumları; tohum kalitesi, ısı, ışık ve su gibi faktörlere bağlı olarak her zaman filizlenmeyebilir. Garantili bir yol olması için Trendyol’dan tohumlarınız sipariş ederek bu güzel bitkiyi ellerinizle dikebilirsiniz.

Küstüm Otu Çiçeği Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küstüm Otu Çiçeği Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dokunma bana türü tropikal iklimlerde iki veya fazla yıl yaşar. Ilıman iklimlerde ise yazın çiçek açtıktan sonra çok yıllık bitki gibi davranma eğilimindedir. Bitkiyi tohumdan yetiştirmek çok kolaydır. Bu nedenle iç mekânda yetiştirildiğinde çoğaltma için iyi yöntem, tohumları topladıktan sonra bitkinin ölmesine izin vermek ve her yıl yeniden tohumdan yetiştirmektir. Dokununca küsen çiçek, hem sürünen bir bitki hem de bir çalıdır. Bitkinin gövdesi ilk başta dikleşmeye meyillidir, ancak büyüdükçe gövde yere düşer ve sürünerek büyümeye devam eder. Saksıda ve iç mekânda yetiştireceksiniz saksıya bir kafes ya da ekstra destek yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Düzenli budama yapmak dolgun görünmesini sağlar. Gövde ve dallar yaşla birlikte düzensiz bir şekilde yayılmaya başladığından, budama çelimsiz görünümü engeller. Ev canlısı olarak yetiştirilen açılıp kapanan çiçek, örümcek akarlarının yanı sıra yaygın bitki zararlıları tarafından rahatsız edilme eğilimindedir. Küçük kırmızı noktalar olarak görülebilen veya yapraklarında pütürlü bir doku gibi hissedilerek tespit edilebilen bu küçük böceklere karşı dikkatli olmalısınız. Karşılaştığınız zararlıları nemli bir bezle silerek uzaklaştırabilirsiniz. Hastalık söz konusu olduğunda, yetişmesi için gereken yüksek nem, onu mantar hastalıklarına yatkın hale getirir. Nem kaynaklı sorunları önlemek için iyi bir hava sirkülasyonu gerekir. Saksının yanına küçük bir fan yerleştirerek dengeli nem dağılımı sağlayabilirsiniz. Küstüm çiçeği sipariş etmek için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz.

Kaliteli Küstüm Çiçeği Çeşitleri

Kaliteli Küstüm Çiçeği Çeşitleri

Mimoza küstüm çiçeği tohumları ve fideleri iyi bir şekilde büyümek için bol miktarda parlak ışık ve kısa süreli doğrudan güneş ışığı gerektirir. Doğuya veya batıya bakan pencereler yeterince güneş almaları için mükemmeldir. Bu yerleşim, yaprakların her yaz açık kalması ve açması için yeterli ışık sağlar. Güneye bakan bir pencere ise bol miktarda doğrudan güneş ışığı almayı kolaylaştırır. Ancak saksıyı yerleştirirken çok fazla güneş ışığının yaprakları yakmadığından emin olmalısınız. Yaprakların sararmaya başladığını fark ederseniz pencereden yaklaşık 1 m uzağa taşıyabilirsiniz. Hala sarı yapraklarla ilgili sorun yaşıyorsanız nem seviyesini gözden geçirmeniz gerekebilir. Yeterince ışık almazsa yaprakları düzgün açılmayabilir. Yetiştirilmesi kolay olsa da bol güneş ışığı, nem ve ısı alan tropikal ya da subtropikal bir iklimde olmadığı sürece dışarıda gelişmesi çok zordur. Yetiştirmek için mükemmel iklime sahip bir yerde bulunsanız bile açık havada yetiştirmek çeşitli sorunlara neden olabilir. Mimosa pudica, yetişme özellikleri bakımından çok agresiftir ve birçok alanda istilacı bir ot olarak kabul edilir. Düzenli bakım ve kontrol yapılmadığında bahçenizde yetiştirdiğiniz diğer türler için tehdit oluşturabilir. İç mekanlarda kolay yetiştirilebilen ilginç ve eğlenceli bir ev canlısıdır. Dokunmaya duyarlı ve hareket edebilen yaprakları ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Yoğun yapraklı gövdesi, yaşam ya da çalışma alanlarına hoş bir yeşillik kazandırmak için idealdir. Tohumdan ya da küstüm çiçeği fidesi olarak alıp yetiştirmek için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz. Çok fazla uzmanlık gerektirmeyen toprak, sulama ve ısı ihtiyaçlarına dikkat ederek evinizin havasını değiştirecek sağlıklı bir tür sahibi olabilirsiniz. Özellikle salon ve oturma odasında dekoratif bir görünüm yaratmak isteyenler bu bitkiyi tercih edebilir. Balkon ve teraslarda yeşil alan oluşturmanıza yardımcı olan bitkiyi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ayrıcalıklar ile sunulan indirimli küstüm çiçeği fiyat bilgisine ve yetiştirme koşullarına Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ortamın Havasını Değiştiren Dokunma Bana Çiçeği

Ortamın Havasını Değiştiren Dokunma Bana Çiçeği

Dokunma bana çiçeği iki tür nastik hareket sergiler. Çok yaprakçıkların dokunma, ısı, hava hareketi veya titreme gibi mekanik uyaranlara yanıt olarak birbirine yaklaşması sonucunda meydana gelen sismonastik hareketi ile bilinir. Yapraklar gerçek zamanlı olarak gözlemlenebilecek kadar hızlı kapandığından, bu yetenek aynı zamanda hızlı bitki hareketi olarak da adlandırılır. Dokunma bana küserim sana çiçeği gibi hızlı hareket etme kabiliyeti ile ünlü diğer tür ise etobur Venüs Sinekkapan’dır. Bilinmeyen özelliği ise gün batımı ve şafakta oluşan günlük ışık ve sıcaklık farklarına bir tepki olarak yaptığı niktinasti hareketidir. Geceleri uyumak için yaprakların kıvrılması ve sabah uyanmak için yeniden açılması, ışık reseptörleri ve sirkadiyen saati tarafından kontrol edilir. Yaprakçıkların kapanma ve yeniden açılma hareketinden sorumlu olan mekanizma, birbirine zıt olarak çalışan özel hücreleri içeren pulvinus adı verilen bir yapıdan kaynaklanır. Örneğin yapraklarına dokunursanız, hücrelerinin sırasıyla çökmesine ve genişlemesine neden olan hücre içi su değişimi ile cevap verir. Yapı tetiklendiğinde, yaprağın her bir kanadı büyüleyici bir yelpaze benzeri hareketle kademeli olarak kapanır. Kendi haline bırakılırsa yapraklar birkaç dakika sonra yavaşça yeniden açılır. Küstüm çiçeği tohumu için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz. Bu nedenle küçük bir saksıya iki veya üç tohum ekerek filizlenme şansını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Tohumları ektikten sonra saksıyı parlak ışık alan ve 18 ila 21 derece sıcaklıkta bir yere koyduğunuzdan emin olmalısınız. Bu koşulların sağlanması çok önemlidir çünkü tohumlar bu sıcaklıklar olmadan uyku durumundan çıkamaz ve filizlenemez. Yetiştirdiğiniz yer çok soğuk ve / veya kuru ise fidan yatağını şeffaf plastik kaplardan seçebilir, ilk fidenin çıktığını görür görmez mini bir sera oluşturabilirsiniz. Tohumları sulamak için saksı karışımını düzenli olarak kontrol ederek ve saksının kurumasına asla izin vermeyerek tohumların çürümeden filizlenebilecek kadar tutarlı bir neme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Tohumlarınızı ıslattığınız ve onlara bol miktarda ışık ve sıcaklık sağladığınız sürece bir haftadan kısa sürede filizlenir. Düşük sıcaklık başta olmak üzere ideal olmayan koşullarda filizlenme süresi dört haftaya kadar uzayabilir. Yetişen filizler arasından güçlü olanı seçebilir, olgunluğa kadar iyi şekilde beslenmesini sağlamak için diğer zayıf fidanları koparabilirsiniz. Avantajlı küsen çiçek fiyatı için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz.