placeholder
"

Lion Pil

" araması için 460 sonuç listeleniyor

Lion Pil

Lion Pil

Piller, içerisindeki gerçekleşen kimyasal tepkimeler sonucu elektrik enerjisi üreten aygıtlardır. Terminal görevi yapan eksi ve artı uçları boyunca hereket eden iyonlar sonucu enerji açığa çıkar. Piller yıllar boyunca insanlığa kablosuz bir şekilde uzaktan alet kullanımı imkanı verdiği için büyük icatlardandır. Gelişen teknolojiyle birlikte de bu piller tek kullanımlı olmaktan çıkmış ve tekrar şarj edilebilir olmuştur. İlk zamanlarda çok popülerleşemeyen şarj edilebilir piller, teknolojinin de katkısıyla 21.yy itibariyle hemen her kablosuz cihazın vazgeçilmez parçasıdır. Tekrar şarj edilebilir piller ise çok çeşitlidir. Ancak, şarj edilebilir pil modellerinden en sık rastlanana Lion Pil denir. Lityum iyon pillerin çok sık rastlanmasının sebebi ise sayısız avantaja sahip olmasıdır. Şarj edilme rahatlığı, uzun ömrü bu bahsedilen sebepler arasında önde gelenlerindendir. Boyutlarına göre çeşitli yerlerde kullanılan şarj edilebilir piller, elektronik aletlerin kablosuz olarak her yerde kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda, lion pil şarj devresi ile şarj edilebildiği için uzun vadede kullanıcıları için oldukça ekonomiktir. Özellikle doğru kullanımda, fazlasıyla uzun ömürlü olan piller, kullanıldığı cihazın da ömrüne pozitif şekilde etki etmesiyle kullanıcılarına ciddi tasarruflar sağlar. İhtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz kullanım maksadına uygun lion pil modellerine, Trendyol aracılığıyla uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Lityum İyon Piller ve Çalışma Prensipleri

İlk olarak 1912 yılında keşfedilen, ardından da 1991 yılında dünyaya tanıtılan ve zamanla pek çok farklı cihazda sıklıkla rastlanılan lityum iyon pilin temel özelliği şarj edilebilir olmasıdır. Kimyasal yapısı şarj edilmeyen pil ya da batarya çeşitlerine göre farklıdır. Lityum iyon piller, diğer şarj edilebilir pil modellerine göre daha çok kullanılır. Bunun temel sebebi ise, doğru kullanımda oldukça verimli ve yüksek enerji sahibi olmaları, uzun ömürlülükleri, yüksek deşarj kabiliyetleri ve en önemlisi hafıza olayı olarak bilinen fonksiyon ile çalışmamaları, onları diğer şarj edilebilir piç çeşitlerine göre çok daha avantajlı kılar. Hafıza etkisi bulunan pillerin tekrar şarj edilebilmesi için, depolarını tamamen boşaltmaları gerekir. Ayrıca şarj edilmeye başladıkları anda pilin sahip olduğu enerji deposunun da tamamen doldurulması gerekir. İşte lityum iyon piller, bu fonksiyona sahip değildir. Böylece, şarj etmek için pilin enerjisinin tamamen bitmesini beklemeye ihtiyacınız yoktur. Lityum iyon pili de şarj ederken tamamen doldurmanız gerekmez. Örneğin eğer hafıza etkisi olan bir piliniz varsa, doğru kullanım için depolarının tamamen bitmesini beklemeniz gerekir. Bu durum ise çeşitli sorunlara neden olabilir. Bunlardan biri, kullandığınız lityum iyon harici pile en çok ihtiyacınız olduğu anda şarjının bitebileceği durumdur. Şarjı tamamen bitmeden şarj edemeyeceğiniz gibi, bazı lityum iyon pillerinde bulunan şarj edilirken kullanılabilme özelliğinden de mahrum kalırsınız.

Lityum iyon piller, sağladıkları yüksek güce rağmen diğer kimyasallar ile hazırlanan pillere göre çok daha hafiftir. Bu hafif olmanın ergonomik açıdan artısı olduğu gibi, temelde en büyük artısı lion pillerin şarj edildiklerinde depolarını doldurabilme potansiyellerinin en üst düzeyde olmasıdır. Lityum iyon pillere en yakın deneyimi sunan piller Lityum polimer pillerdir. Ancak bu alanda da lityum iyon piller daha hesaplı olmaları sayesinde kullanıcıların gözdesi olmayı başarıyor.

Lityum iyon pillerinin bir diğer çeşidi olan lion 18650 pil modelleri, bu isimlerini 18 mm çapa ve 65 mm yüksekliğe sahip olmalarından dolayı elde etmişlerdir. 3.7 volt lion pil olarak da adlandırılan bu piller pek çok farklı alanda kullanılır. Dolayısıyla 3.7 lion pil modelleri en sık rastlanılan pil ürünleri arasındadır. Örneğin cep telefonlarını şarj eden powerbank cihazları, dizüstü bilgisayarların kablosuz çalışmalarına olanak veren dizüstü bilgisayar bataryaları, elektrikli otomobiller, 12 volt lion pil olan aküler, birçok fonksiyonu bulunan çok amaçlı ve farklı el aletleri yani büyük veya küçük pek çok cihazda kullanılır. Örneğin, bu el aletlerinden olan şarjlı matkap lion pil kullanır ve dolayısıyla sürekli pil değişimine ihtiyaç duymadan şarj edilebilir. ile Piyasada genellikle 1800-2500 mAh arası kapasiteye sahip bu piller, pil markaları tarafından üretilir. Birtakım daha yüksek kapasiteli piller de bulunsa da, bu pillerin kendini kanıtlamış iyi markalarca üretilmiş olmayanları çoğunlukla vaat ettikleri enerjiyi sağlayamaz. Bunun sebebi ise lityum iyon pillerin sağladığı sayısız avantaja rağmen, bir adet dezavantaja sahip olmasıdır. Bu dezavantaj, piller kullanılsa da kullanılmasa da belli bir oranda düzenli olarak potansiyellerinde kayba uğramalarıdır. Lityum iyon pillerde görülen bu kayıp süreci, pilin ilk kullanıldığı andan itibaren değil de pilin üretim zincirinden ilk çıktığı andan itibaren başlar. Dolayısıyla 2500 mAh ve üstü pilleri almak isteyen kullanıcıların, pillerini Trendyol aracılığı ile kaliteli markalarca yapılmış ürünler üzerinden tercih etmeleri önerilir.

Şarj Edilebilir ve Cüzdan Dostu Lityum İyon Piller

Lityum iyon piller, şarj edilebilir ya da bir başka ismiyle şarjlı pil modellerinden biridir. Nasıl çalıştığı konusu ise; pil içerisinde elektrik üretme amacıyla gerçekleşen bazı kimyasal reaksiyonların, pil içerisindeki enerjinin bitmesi sonucunda ters akım yöntemiyle tekrar eski haline döndürülmesi ile anlatılabilir. Tekrar eski haline dönen şarjlı piller, tekrardan elektrik üretebilirler. Lityum iyon piller her boyutlarda bulunabilir. Bu boyutlardan hangisinin tercih edileceği ise, lityum iyon pil kullanılacak olan cihazın pil yapısı ile alakalıdır. AA, AAA, C, D ve 9V olarak bulunan farklı pil modellerini şarj etmek oldukça mümkündür. Eğer bir lion pil şarj aleti sahibiyseniz, enerjisi biten pillerinizi tekrar şarj edebilirsiniz. Bu şarj işlemi çeşitli pil şarj etme aletleri ile gerçekleşir. Örneğin, standart düzey lityum iyon pil şarj aletleri her ne kadar pillerin sahip olduğu enerji depolarına göre değişiklik gösterse de, çoğunlukla bir lityum iyon pili 6 ila 8 saat arasında şarj edebilir. Öte yandan hızlı şarj özelliğine sahip daha gelişmiş lityum iyon pil şarj aletleri 45 dakikaya kadar inebilen şarj süreleriyle oldukça göz doldurur. Ayrıca, bazı lityum iyon pil şarj etme cihazlarında lion pil koruma devresi de bulunduğu için, piller hem daha uzun ömürlü hem de daha güvenli şarj edilebilir. Lityum iyon pil koruma devresi, lion pillerin herhangi rutubet, temas ya da toz değmesi durumunda görülebilecek ani enerji boşalmalarını engeller.

Lityum iyon pillerin tercih edilmesindeki bir diğer nokta da bu pillerin cihazlar üzerinde, cihazların kullanım süresini uzatabilecek şekilde etki yaratmasıdır. Bu etkiyi, cihaza sağladığı düzenli enerji ile sağlar. Yani lityum iyon pil kullanmak aynı zamanda pili kullandığınız cihaz için de iyi bir tercih olabilir. Lityum iyon piller doğru kullanımda diğer şarj edilebilir pil modellerine oranla çok daha uzun ömürlüdür. Ortalama 5 yıl ömre sahip olan Lityum iyon piller, düzgün kullanılmadığı takdirde diğer pillere nazaran daha kısa ömürlü olabilir. Bu nedenle hassas ve titiz kullanılması gereken cihazlardır.

Her Alanda Kullanıcısını Tatmin Eden Li-Ion Pil Modelleri

Pil modelleri; kullanım alanları, kimyasal yapıları, büyüklükleri ve şarj edilebilir yapıları gibi belli başlı özelliklere göre birbirinden ayrılır. Hangisinin kullanılacağı ise, kullanılmak istenen cihaza uyumlu pil modeline, pilin sahip olduğu kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Boyutlarına göre incelendiği zaman AA ve AAA olarak ikiye ayrılan kalem piller, yine kalem pil formunda olan ancak C ve D boy olarak adlandırılan ve daha fazla enerji kapasitesi bulunan piller, 9V piller, son yıllarda eskisi kadar çok kullanılmayan 4.5V yassı piller, halk arasında saat pili olarak bilinen CR2032, LR44 model piller, hem dizüstü bilgisayarlar hem de artık elektrikli arabalarda tercih edilmeye başlanan 18650 lion pil ürünleri büyüklüklerine göre sınıflandırılan piller arasında başlıca gelen modellerdir. Lion 18650 pil modellerinin tercih edilme sebebi, hem daha dayanıklı olmaları hem de araba gibi yüksek güç tüketimine ihtiyaç duyan cihazlara gerekli olan gücü sağlayabilen yapılarıdır. Muadili sayılabilecek ama daha çok tercih edilen 14500 lion pil modelleri de benzer cihazlarda kullanılan ürünlerdendir.

Kimyasal olarak piller sınıflandırılır ise, ilk olarak akla gelen şarj edilebilir ve şarj edilemez olanlardır. Çünkü bir pilin şarj edilebilir ya da şarj edilemez olmasını sağlayan en temel sebep, pillerin kimyasıdır. Şarj edilemeyen tek kullanımlık piller, isimlerinden görüldüğü gibi tek bir kez kullanılır ve atılması gerekir. Kimyasal tepkiler sonucu tükettikleri enerjiyi, tersine tepkime oluşturamadıklarından dolayı tekrar üretememeleri sonucunda kullan at bir yapıya sahip bir şekilde üretilirler. Bu durum hem doğaya zararlı olduğu gibi hem de ekonomik olarak israfa yol açabilecek bir yöntemdir. pillerde en çok görülen modeller alkalin ve çinko-karbon pillerdir. Şarj edilebilir piller ise daha farklı çeşitlere sahiptir. Nikel-kadmiyum, nikel-metal hidrit, lityum polimer (Li-Po), kurşun asit, ekonomik ve farklı boyutlara sahip olması dolayısı ile kullanıcıların en çok tercih ettiği lityum iyon (Li-Ion) en çok görülen şarj edilebilir pil modelleridir.

Bir kullanıcının ise en çok dikkat ettiği ve ilgilendiği konu kullanım alanlarına göre ayrılan pillerdir. Bu piller ise şöyle sıralanabilir: Modern dönemde kullanılan hemen her elektronik cihazlar (uzaktan kumanda, traş aleti, radyo, tansiyon aleti hatta bazı saat modelleri vb.) AA ve AAA olan kalem piller ya da 9V piller ile, gerçek zamanlı saatler (RTC devre) ve az güç tüketen uzaktan kumandalar CR2032 yani saat pili ile, cep telefonu ve elektrikli RC araçlar gibi ürünler sıklıkla tercih edilen Li-on pili ile çalışır.

Tavsiye Edilen Lityum İyon Pil Kullanımı

Lityum iyon piller, tek kullanımlık pillere göre daha uzun ömürlü olsalar da kimyasal yapıları gereği kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalara sahiptirler. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kullanıcılar kendi lityum iyon pillerinin kullanım süresini uzatmak istiyorlarsa ilk defa pili kullanacakları zaman tam olarak şarj etmeleridir. Tam olarak şarj edilmiş yani deposu doldurulmuş lityum iyon piller ile, tam kapasite güç ve verimlilik sağlanır. Ayrıca, mümkün olabildiğince ilk defa kullandığınız pil ya da bataryanızın enerji deposunu tamamen bitirdikten sonra şarj etmeniz daha faydalı olabilir. Ancak, ilk kullanımda pil enerjisini tamamen tükettikten sonra pillerin tamamen bitmesini beklemenize gerek yoktur. Tam aksine, pilleri tamamen bitmeden şarj etmek, lityum iyon pillerden daha fazla performans alınabilmesini sağlayabilir. Her şarj etme sürecini pil kapasitesini tamamen doldurana kadar yapmaya devam etmeniz doğru bir kullanım şeklidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, eğer pillerinizi uzun süre kullanmamanız gereken bir koşul oluşur ve sizin de lityum iyon pillerinizi depolamanız gerekirse, bu depolama işlemini pilleri şarj ettikten sonra yapmanız doğru olan yöntemdir. Şarj edilmemiş pillerin uzun süre boş kalması, lityum iyon pillerinizi daha çabuk yıpratabileceği gibi kimyasal yapılarında bozulmalara da sebep olabilir. Boş depolanan pillerde yapılan testler sonucu, pilin enerji kapasitesini bir yıl içerisinde yüzde 80’e varan oranlarda kaybettiği görülmüştür. Ek olarak, lityum iyon piller kullanılmadıkları dönemlerde içlerinde bulunan enerjiyi minimum düzeyde kaybederler. Pillerin soğuk bir ortamda depolanması, pildeki enerji kaybını da düşük seviyelerde tutar. Örneğin 0 derecede saklanan bir pil, yıllık yüzde 6 kayba maruz kalırken, 25 derece saklanan bir pil bir yılın ardından yüzde 20’lik bir güç kaybına maruz kalabilir.

Hem sizin ve ailenizin hem de pillerin sağlığı için lityum iyon pillerin şarj edilmesi güneş görmeyen, rutubetsiz ve kapalı bir alanda yapılmalıdır. Yüksek ısıya uzun süre maruz kalmış pillerin ömrü kısaldığı gibi, aynı zamanda lityum iyon pillerde sıcaklık yükseldikçe oluşma riski artan kısa devre görülmesi sonucu, bu pillerde tutuşma ya da patlama görülebilir. Böylece, güvenli ve uzun ömürlü kullanım ortamını sağlamış olursunuz. Şarj edildiği sırada ortamın ne sıcak ne de soğuk olması da dikkat edebileceğiniz bir diğer husustur. Piller kimyasal yapıda oldukları için, çocuklu bir aileye sahipseniz çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmanız gereken ürünlerdir. Bilinçsiz bir şekilde ağız ya da göz ile temas eden piller ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bir diğer nokta pillerin iyonlaşan hassas noktalarına temas edilmemesi ve saklandığı zamanlarda tozlanmasına engel olmasıdır. Tozlanan pillerin iyon yapıları zarar görebilir. İyon yapılarının zarar görmemesi, pillerin temel çalışma prensibi iyon etkileşimi olduğu için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Unutulmamalıdır ki, doğru kullanım ile tek bir lityum iyon pil ile uzun yıllar boyunca elektronik cihazlar keyif ile kullanılabilir.

Lityum İyon Pillerde Farklı Fiyatlandırma Yöntemleri

Artık pek çok cihazda tercih edilen ve kullanıcılar tarafından oldukça memnun kalınan lityum iyon piller, şarj edilebilen piller arasında en gözde pil modelidir. Özellikle istenildiği zaman şarj edilebilen ve istenildiği zaman şarjdan çıkarılabilen yapısı hem elektronik cihaz üreticileri tarafından, hem de pil kullanıcıları tarafından ilk sırada tercih edilmesine sebep olur. Lion pillerin fiyatları kendi aralarında değişkenlik gösterebilir. Genelde tek kullanımlık pillerden daha yüksek fiyatlı lityum iyon piller, uzun vadede standart pillerde olmayan şarj edilebilir yapısından dolayı kullanıcılarına tasarruf sağlar. Tasarrufun yanında, lityum iyon piller doğa dostu pillerdir. Çok sayıda tek kullanımlık pil alıp onları atarak doğada yok olmalarını beklemek yerine, tek bir pili uzun bir süre boyunca tekrar tekrar şarj ederek kullanmak doğa dostu bir kullanım sağlıyor. Bu nedenle de sık sık tercih edilirler. Her şeyden önce pil fiyatları, lityum iyon pilinizi üreten markaya ve pillerin modeline göre değişebilir. Bunun dışında lion pillerin boyutları, kullanım alanları, sahip oldukları kapasite gibi lion pil fiyat opsiyonlarına etki eden unsurlar da vardır. Bu noktada pil tercihinizi cihazınıza uygun pil boyut ve modeline göre yapmalısınız. Cihazınıza uygun pil tercihini yaptıktan sonra, bir pilden almak istediğiniz verimi kendi beklentilerinize göre şekillendirebilirsiniz. Ancak geniş marka ve model yelpazesine sahip olan lion piller ile bütçenize uygun modelleri bulmak mümkündür. Trendyol üzerinden binbir çeşit lityum iyon pil modellerinden, isterseniz düşük bir bütçeyle gayet iş görebilecek düzeyde olan pilleri ya da daha uzun ömür ve daha çok enerji vadeden kaliteli ürünleri satın alabilirsiniz.