placeholder
"

Makaron Kablo

" araması için 1303 sonuç listeleniyor
sinepar 328 Parça Renkli Makaron Seti
sinepar328 Parça Renkli Makaron Seti
(109)
328 Parça Renkli Makaron Seti
29,98 TL
Sepete Git

Tam Güvenlik İçin Makaron Kablo Çeşitleri

Son zamanlarda genellikle tesisat işlerinde güvenlik nedeni ile tercih edilen kablo sıklıkla duyulmasına rağmen işlevlerini bilmeyenler “makaron kablo nedir?” diye merak edebilir. Daralan makaron kablo olarak da adlandırılan bu kablo belli bir ısıya maruz kaldığında daralma yapar. Bu daralma özelliği sayesinde ise kullanıldığı alanı sabitleyip güvenliği sağlar. Kaplama özelliği nedeni ile izolasyon kablosu olarak da bilinir. Makaron kablo kullanmanın asıl amacı boruların etrafını iyice sararak, olası dış etkenlere karşı boruyu korumaktır. Makaron kablo şarj aleti sabit telefon kablosu hatta evlerde kullanılan birçok elektronik eşyaların yıpranan ve zarar gören kablolarını sarmak içinde güvenli bir tercihtir. Her sektörde kullanımı olan makaron kablo koruyucu genellikle kablolu kablosuz olan tüm cihazlarda koruma amaçlı olarak güvenlidir. Kullanım alanı yelpazesi içinde evler, okullar, bilişim sektörü, fabrikalar, otomotiv sanayi, elektrik ve elektronik işleri olan hemen her yerde koruyucu kılıf olarak kullanıma müsaittir. Bulunan ortama renk uyumu sağlamak için pek çok renk seçenekleri bulmak mümkündür.

Makaron Kablo Kullanım Alanları

Makaron Kablo Kullanım Alanları

Kablo birleştirici makaron pek çok renk skalasına sahiptir. Şeffaf makaron kablo genellikle elektrik tesisat işlemlerinde ek projelerde tercih edilir. Elektrik akımını dışarı vermemek için güvenlik açısından kullanılan en önemli malzemelerden biridir. Olabilecek en ufak bir felakette kablo kaynaklı can ve mal kaybı yaşamamak adına makaron kablo koruyucu özelliğiyle önem taşır. Isıyla daralan makaron kablo kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Kablo makaron ölçüleri kullanılacak olan duvar kalınlığına göre değişir. İnce bir duvarda kullanılan makaron kablo kaplama işi için ince olan orta ya da kalın duvarlar için farklı makaron tercih edilir. Kablonun en büyük özelliği ısı ya da diğer dış etkenler nedeniyle kesinlikle erime ya da bozulma gibi problemlerin yaşanmama durumudur. Tesisat döşeme işlemlerinde kablo makaron ısıtıcı ile belli bir orana kadar daraltılabilir. Örneğin; boru uzunluğu %10 oranında daralırken çapın daralması %50 oranı civarında gerçekleşir. Evlerde dikkat edilmeyen fakat sonrasında ciddi olumsuzluklara neden olan mutfak ve diğer beyaz eşyaların yıpranmış ve telleri açığa çıkmış kablolar genellikle elektrik bandı ile sarılarak kullanılır. Ancak bu yapışkanlı bantlara rağmen elektrik kaçağını önlemek mümkün değildir. Elektrik kablosu makaron ile sarılarak kullanıldığında daha güvenli olacaktır. Uygulama kolaylığı ile evlerde tercih edildiği gibi özellikle bilgi işlem ofislerinde hem güvenlik hem de renkli makaron kablo ile ofis malzemelerine uyumlu bir görünüm kazandırılabilir. Sade ve soft bir ofis görünümü için beyaz makaron kablo ya da şeffaf olanı da tercih edilebilir. Sabit hatlı telefonlarda kablo kopukluğu gibi durum olduğunda ses karşı tarafa cızırtılı gider. Bu nedenle bu olumsuzluğu önlemek için makaron kablo sarılması uygun olur. Ancak makaron telefon kablosu için önemli olan kablonun mm olarak kalınlığıdır.

Makaron Kablo Özellikleri

Makaron Kablo Özellikleri

Makaron kablonun en önemli özelliği ısı ile daralıp mükemmel bir koruma sağlamasıdır. İçeriğinde halojen bulunmadığından yangın gibi herhangi bir tehlikede kendiliğinden söner. Kullanılan cihazların ömrünün uzamasını sağlar. Kolay uygulanır olması özellikle bir kablonun uzatılması için usta olmadan kişilere kendi işlerini yapma avantajı sağlar. Yapışkanlı makaron kablo ise daha çok ıslak zeminlerde daha güvenlidir. Makaron çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Örneğin; standart makaron kablosu siyah renkli olur. İçi yapışkanlı olanlar da farklı alanlarda kullanıma uygundur. Kablonun diğer bir önemli özelliği ise kesilebilir olmasıdır. Kullanılacak olan alanın ebadında standart bir makas ile rahatlıkla kesilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken sadece gücünü ve nem geçirgenliğini bozmamak için daima boyuna kesilmesi gerektiğidir. Borunun ısı dayanım derecesi kullanılan malzeme cinsine göre değişiklik gösterir. Örneğin; poliolefin malzeme içeren makaron 90 derecede büzüşme sağlarken, teflon malzeme içeriği olan makaron kablo 250 derece ısıda büzüşme sağlar. En önemli özelliklerinden birisi ise yüzme havuzu, kuyu ya da saunalarda kablo tesisatları bir kez makaron kablo kaplama yapıldıktan sonra tekrar sökülme ve çıkarılma gibi işlemlere gerek kalmamasıdır.

Makaron Kablo Fiyat Seçenekleri

Makaron Kablo Fiyat Seçenekleri

Birçok işleve sahip olan makaron kablo fiyat olarak kullanılan malzeme içeriği dışında ölçülerine göre değişiklik gösterir. Telefon şarj cihazları için çok uygun fiyatlarda olan bu kablo tesisatlarda kullanılmak üzere alındığında fiyat aralıkları değişir. Ayrıca diğer fiyat farklılığı makaron kablonun inceliğine ve kalınlık ebadına göre de değerlendirilir. “Makaron kablo nerede satılır?” diye merak edenler olabilir. Bu kablo çeşitlerini incelemek, fiyat seçeneklerini değerlendirmek için Trendyol’dan yararlanılabilir. Alışveriş yaparken avantaj sağlamak için makaron kablo seti tek tek almaktan daha uygun bir seçim olur. Farklı renk seçeneği hem farklı ebatlarda hem de farklı kullanım alanları için uygun fiyat seçeneklerinden yararlanılarak güvenli alışveriş yapılabilir.