placeholder
"

Menekşe Saksısı

" araması için 503 sonuç listeleniyor
Poliwork 2 No Menekşe Saksı 4 Adet
Poliwork2 No Menekşe Saksı 4 Adet
(3)
49,90 TL
Sepete Git

Menekşe Saksısı

Menekşe Saksısı

Menekşe, hem saksıda hem de bahçede sıklıkla yetiştirilen bir bitkidir. Özellikle saksı bitkisi olarak yaygın şekilde ev ve ofis ortamında yetiştirilen menekşelerin aynı zamanda bahçeye de ekimi yapılabilir. Çoğu kişinin ilk gördüğü anda dikkatini çeken ve hoşuna giden canlı renklere sahip menekşelerin yüzlerce türü bulunur. Farklı farklı renklere sahip olan bu menekşelerin bakımı da oldukça kolaydır. Adını bir renge de veren menekşe sıklıkla yetiştirilir. Yaşına ve türüne göre 10 ila 40 cm arasında boya sahip olan menekşelerin renkleri, boyutları ve kokuları yetiştiği iklime ve toprağa göre de değişir. Genelde çok yıllık bitkiler olsalar da, dönemlik yaşayan menekşeler de görülebilir.

Menekşe bitkisinin hem yapraklarını hem de çiçeklerini yemeklerinizde, özellikle tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, Çin bitki çaylarının yapımında da menekşenin yaprakları kullanılır. Menekşenin antioksidan özelliği bulunur ve hem menekşenin yaprakları hem de çiçek kısımları C ve A vitaminleri bakımından zengindir. Bu nedenle menekşeler evinizi ya da iş yerinizi güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınıza da fayda sağlar.

Menekşe, daha çok menekşe saksısı içerisinde yetiştirildiği için, menekşe saksılarının birçok modeli bulunur. Sadece menekşeye özel üretilen bu saksılar, menekşenin düzgün ve sağlıklı bir şekilde büyümesine destek olur. Bunun yanı sıra, gözünüze hitap eden birçok renkte ve ebatta menekşe saksı modelleri vardır. Siyahından mavisine, turuncusundan yeşiline birçok renkte menekşe saksısına Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz. Çeşitli renklerde bulunan saksı modellerinin aynı zamanda çeşitli malzemelerden üretilen modelleri de bulunur. Sadece plastik klasik menekşe saksıları değil; ayrıca seramikten, porselenden ve ahşaptan üretilen menekşe saksılara da sahip olabilirsiniz. Özellikle seramik veya porselenden üretilen bazı menekşe saksıları el yapımı özel tasarım ürünler olarak öne çıkar. Normal seramikten ya da porselenden üretilen menekşe saksılarından farkı ise tamamen el işçiliği uygulanmış özel ürünler olmasıdır. Hem menekşelerinize uygun hem de dekoratif bir saksı istiyorsanız Trendyol’un size sunduğu menekşe saksısı modellerini incelemeyi unutmayın. Bütün bunların yanı sıra, saksıda yapay menekşeler de bulunur ve canlı menekşe ile ilgilenemeyenler için canlı menekşelerin her renginde yapay menekşeler sunulur. Adını verdiği menekşe renginden beyaza, sarıya ve diğer renklere kadar yapay menekşe çeşitleri bulunur ve saksı içerisinde satılır.

Birbirinden Farklı Menekşe Saksı Modelleri

Menekşe saksı modelleri menekşeye uygun olarak tasarlanır. Bunun yanı sıra, beyaz menekşe saksısı, mor menekşe saksı ya da yeşil menekşe saksısı gibi birçok renkte menekşe saksısı bulunur. Büyük ya da küçük menekşe saksısı modelleri bulunduğu için, her boyutta menekşe saksısına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Menekşe saksı çeşitleri sadece saksı rengine ya da boyutlarına göre çeşitlilik göstermez, ayrıca saksının üretildiği malzemelere göre de değişkenlik gösterir. Bunlardan bazıları ise seramik menekşe saksısı ve porselen menekşe saksısı olarak sayılabilir. Plastik ya da ahşaptan üretilen menekşe saksılarının yanı sıra, bu malzemelerden üretilen dekoratif menekşe saksıları içinde de menekşelerinizi yetiştirebilirsiniz. Hem menekşeleriniz hem de menekşenin saksıları ortamınıza oldukça hoş bir görünüm verir.

Menekşe saksısı modellerinin yanı sıra, saksıda yapay menekşe çeşitleri de bulunur. Canlı bir menekşenin bakımını üstlenmek istemeyen, yine de menekşenin güzelliğini evinde ya da iş yerinde isteyenler için çeşitli saksılar içerisinde yapay menekşeler yer alır. Bu ürünlerin ise tek eksiği, gerçek menekşe olmadığı için kokularının olmamasıdır fakat koku haricinde menekşenin hoş görüntüsü ile ortamınıza şık bir görünüm katabilirsiniz.

Porselen, seramik ve ahşaptan üretilen bazı menekşe saksıları ise el işçiliği ile özel tasarım saksı olarak üretilir. Tamamen el işçiliği ile üretilen bu saksılar alanında uzman sanatçılar ya da hobiciler tarafından yapılır ve klasik menekşe saksılarından daha değişik formlarda bulunur. Bu özel tasarım menekşe saksıları da mor, mavi gibi birçok renkte bulunurlar.

Üretim amaçlı üretim saksılarından özel tasarım menekşe saksılarına kadar her renkte, her boyutta ve her amaca uygun menekşe saksılarını Trendyol üzerinden bulabilirsiniz. Bu menekşe saksılarının ufak boyutlarından çok yıllık menekşeler için daha büyük boyutlarına kadar her boyutuna ulaşabilirsiniz.

Menekşe Saksısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menekşenin sağlıklı ve hoş bir görünümde büyümesi için menekşe saksısı seçimine de dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle, alacağınız menekşe saksısının yayvan, geniş ağızlı ve aşağı doğru daralan bir saksı olması gerekir çünkü menekşenin çok fazla yaprağı bulunur. Bu yaprakların rahatça salınması ve köklerinin de sıkıca tutunması için bu tip bir saksı menekşe saksısı olarak seçilebilir.

Alacağınız menekşe saksısının tahliye deliği olması elzemdir. Çünkü menekşeyi sularken az miktarda da olsa fazla kaçırılmış su saksının aşağı kısmına salınmazsa çiçeğinizi boğabilir. Bu sebeple menekşe saksısının tahliye deliği ve saksının altında da bir saksı kabı olması hem çiçeğiniz hem de fazla salınan su ile toprakların çevreyi kirletmemesi için faydalıdır. Saksı altlığı ise tam saksıya oturan altlıklardan değil, biraz geniş olan saksı altlığından olmalıdır. Bu sayede menekşenizi fazla suladığınız zamanlarda dahi su salınımı kolayca yapılır ve saksı altlığından dışarıya taşmaz.

Saksı boyutu menekşe yapraklarının boyutunun 3’te 1’i kadar olmalıdır. Bu sayede menekşenin yaprakları kolayca dışarıya salınır ve gelişebilir. Bu özelliklere dikkat ettikten sonrası ise göz zevkinize kalır. İster seramik menekşe saksısı alın, ister porselen, ister mavi ya da el işçiliği ile işlenmiş özel tasarım bir menekşe saksısı; yaşam alanlarınıza renk katmanız çok kolaylaşır.

Hediye Olarak Verebileceğiniz Menekşeler

Saksıda yapay menekşe ya da saksıda menekşe satın almak hediye olarak uygun fiyatlı ve oldukça şık ürünlerdir. Sadece kendiniz için değil, sevdikleriniz için de saksıda menekşe alabilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Menekşeler ister canlı olsun ister yapay, renklerinden ötürü çoğu kimse tarafından sevilen çiçeklerdir. Canlı ve rengarenk görünümü ile etkileyici olan menekşeler, bakımı açısından oldukça kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Bu sebeple hediye olarak alınabilir. Saksıda yapay menekşelerin ise bakım derdi olmadığı için de hediye olarak tercih edilebilir. Çeşitli saksılarda yapay ya da canlı menekşeler hem evde ya da işyerinde bakılmak hem de sevdiklerinize hediye etmek için oldukça uygun ürünlerdir.

Ayrıca menekşelerin hem canlı olanları hem de yapay olanları oldukça uygun fiyatlarla satılır. Bu sebeple uygun fiyatlarla alacağınız menekşeler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Özellikle dekoratif saksılarda bulunan menekşeler hediye etmek için oldukça uygundur. El işçiliği ile üretilen özel tasarım saksılarda bulunan menekşelerin yanı sıra, ahşap saksılarda, seramik ya da porselen saksılarda bulunan menekşeleri de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Menekşe gibi güzel kokulu ve canlı renklere sahip olan bitkiler özellikle öğrencilerin öğretmenlerine hediye ettiği ürünlerdir. Bir diğer örnek ise çalışanların da birbirine bu tarz bitkiler hediye etmeleri ve ofislerini güzelleştirmeleridir. Çalışılan yeri güzelleştirmesinin yanı sıra, kendine has hoş bir koku salması ile de çalışma ortamınızın havasını değiştirir.

Saksıda Menekşe Bakımı

Saksıda menekşe bakımı oldukça kolaydır. Menekşeye uygun menekşe saksısını aldıktan sonra geriye menekşenin dikimi, saksıyı menekşeye uygun bir köşeye koymanız ve sulama işlemleri kalır. Menekşe bitkisinin gübre ihtiyacı da diğer bitkilere nazaran daha azdır.

Saksı ve menekşeyi ilk aldığınızda ya da saksı değişimi yapacağınız zamanlarda direkt olarak menekşeyi saksıya dikebilirsiniz. Ayrıca, henüz köklenmemiş menekşe yaprakları suyun içerisinde de yetişebilir. Sürekli çiçeği gübrelemenize gerek yoktur, fakat çiçeğinizin ihtiyaç duyduğu zamanlarda ve gübreleme mevsimlerinde gübreleme yapmak menekşenizin çiçeklenmesinde artış göstermesine sebep olur.

Menekşe bitkisi suyu sever, bu sebeple bakımını yaptığınız menekşelerin topraklarının sürekli olarak nemli kalması gerekir. Bunun yanı sıra, saksı altlığında da bir miktar su bulunursa çiçeğiniz oradan ihtiyacı olduğunda su takviyesi yapabilir. Saksı altlığındaki hazne doldurulduğunda ise yaklaşık olarak 2 hafta boyunca menekşenize sulama yapmanız gerekmez. Menekşe saksı altlığındaki hazneden ihtiyacı olduğu zamanlarda suyu toprağa çeker. Normal sulama yaparken ise suyu bitkinin köklerinden vermeli ve bitkinin yapraklarına değmemesine özen göstermelisiniz. Suyun yapraklara değmesi yapraklarda lekelenmeye sebep olabilir, hatta yaprakların ölmesine bile sebebiyet verebilir.

Menekşe bitkisi gün ışığını sevse de, direkt olarak güneş ışığı istemeyen bir çiçektir. Bu yüzden menekşe saksısını gün ışığı alan ama gölge bir alana yerleştirebilirsiniz. Çiçeklenmesi açısından da direkt güneş ışığı almayan bir yerde tutmalısınız, bu sebeple sabah güneşi alan pencere önleri ya da yapay ışık alan bölgeler menekşe saksınızı yerleştirmek için uygun alanlardır.

Menekşeyi saksıda yetiştirmeye karar verdiyseniz şayet, ortalama 20 ila 25 derece olan oda sıcaklığındaki bir alana menekşe saksısını yerleştirebilirsiniz. Dışarıda yetiştirmeye karar verdiyseniz, kış soğuklarında ve yaz kuraklıklarında içeri almanız tavsiye edilir. Gece vakitlerinde ise 18 dereceye kadar düşen hava sıcaklığına dayanıklı bir bitkidir, fakat 18 derecenin aşağısındaki bir hava sıcaklığına dayanamaz. Çok sık değişen hava sıcaklıklarından ve ani düşen ya da ani yükselen hava sıcaklıklarından korunması gereken bir bitkidir.

Menekşe çiçeği saksılara bölünebilen bir bitkidir. Yaprak boyları en az 2 ya da 3 cm sapı kalacak şekilde koparılarak, daha sonrasında ise yaprak kısmının sadece dörtte biri toprak altında kalacak şekilde dikilerek saksılara ayrılabilir. Yeni geçirilen saksıda da, tıpkı eski saksılarda olduğu gibi toprağı nemli bırakılmalıdır ve çiçek sudan mahrum edilmemelidir. Yaklaşık 6 ay sonra ise diğer menekşe çiçekleriniz gibi yeni menekşe bitkileriniz oluşur. Bu yüzden de menekşe yetiştirilmesi ve çoğaltılması oldukça kolaydır.

Yaşam Alanlarını Renklendiren Saksıda Menekşe Modelleri

Bazı menekşe saksıları ve saksıda menekşeler tek şekilde satılırken, bazıları ise set halinde satılır. Seramik menekşe saksısı ya da porselen menekşe saksısı, saksıda yapay menekşe ya da canlı menekşe, her renkte menekşe saksısı ve menekşeler set halinde de bulunur. Bu sayede hem çeşitli renklerde menekşe saksılarına ya da aynı renkte birçok menekşe saksısına sahip olabilir, menekşelerinizi aynı tip saksılara dikerek uyumlu bir şekilde bakımını ve yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, saksıda menekşe setleri de farklı renklerde ya da aynı renkte birçok menekşeyi içerir ve istediğiniz menekşe setine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Set halinde satılan menekşe saksıları ve saksıda menekşeler tekli satılanlara nazaran daha uygun fiyatlı olabilirler ve tek seferde ihtiyacınız olan tüm menekşe saksılarına ve saksıda menekşelere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Bu sayede hem kendinize ait hem de sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz birçok menekşe ya da menekşe saksısı edinebilirsiniz.

Özel Tasarım Menekşe Saksısı Modelleri

Bazı plastik, seramik ya da porselen menekşe saksıları fabrika ürünü olurken, bazıları ise el yapımı özel tasarım ürünler olabilirler. Özellikle seramik ve porselen menekşe saksılarından bazıları el yapımıdır ve değişik tasarımlara sahip olurlar. Aynı zamanda fiyatları da diğer menekşe saksısı çeşitlerinden çok daha pahalı olmazlar. Bu sayede hem uygun fiyata menekşe saksılarına sahip olabilir hem el emeğine katkıda bulunabilir hem de özel tasarım menekşe saksısında menekşelerinizi yetiştirebilirsiniz. Seramik ya da porselen sanatçıları her zevke özel ve menekşelerin ihtiyacına uygun olarak bu saksıları üretirler. Fabrika ürünü olan menekşe saksılarından farkı ise bu saksılar klasik formlarda olmazlar ve değişik tasarımlarda bulunurlar. Mesela, bunlardan bazıları kupa bardak şeklinde menekşe saksısı olarak satılırlar. Bir diğer örnek ise kitap formunda menekşe saksısı olabilir. Bu el işçiliği ile üretilen özel tasarım menekşe saksılarının da beyaz, mor, siyah ya da sarı gibi çok sayıda rengi bulunur. Bazılarında ise birden fazla renk ve üzerine çizilmiş figür bulunabilir. Bu sayede zevkinize uygun ve menekşenizin ihtiyacına göre özel tasarım el yapımı menekşe saksılarına sahip olabilirsiniz.

El işçiliği ile özel tasarım olarak üretilen menekşe saksıları menekşenize uygun olarak üretilir, fakat bazen farklı bitkiler için üretilen özel tasarım saksılar ile karıştırılabilir. Bunun için saksının üst tarafının geniş, alt tarafının daha dar olmasına ve saksı altında fazla suyu bırakması için delik bulunmasına dikkat ediniz. Bu noktalara dikkat ederek alacağınız özel tasarım menekşe saksıları hem gözünüze hitap eder hem de çiçeğinizin sağlıklı ve düzgün bir şekilde büyümesine olanak sağlar.

Bütçenizi Sarsmayan Menekşe Saksısı Fiyatları

Menekşe saksısı fiyatları ve saksıda menekşe fiyatları uygun aralıklardadır ve her bütçeye uygun bir menekşe saksısı veya saksıda menekşe bulunur. İster tek bir tane menekşe saksısı alın, isterseniz set halinde saksıda menekşe modellerinden tercih edin; hiçbirisi bütçenizi sarsmaz. Saksıda yapay menekşe fiyatları da tıpkı menekşe saksısı ve saksıda menekşe gibi uygun fiyatlarla Trendyol’da bulunur. Özel tasarım olarak el işçiliği ile üretilen menekşe saksıları ile plastikten üretilen klasik formda menekşe saksıları arasında fiyat farkı bulunsa da, bütçenize uygun fiyatlarla satılırlar. Aynı zamanda, menekşe için uygun toprak ve gübrelere de uygun fiyatlarla Trendyol üzerinden kolayca sahip olabilirsiniz. Menekşe saksıları da, saksıda yapay ve canlı menekşeler de kargoda zarar gelmeyecek bir şekilde paketlenir ve seçeceğiniz adrese yollanır. Özel olarak bantlanarak adresinize yollanırlar ve sağlıklı bir şekilde gönderilirler. Bu sebeple kaliteli menekşelere ve menekşe saksılarına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Ayrıca menekşe saksılarının bir kısmı üretim saksısı olarak bulunurken, bir kısmı da dekoratif menekşe saksısı şeklindedir. Üretim saksılarını set halinde alarak daha uygun fiyata denk getirebilir ve çok sayıda menekşe yetiştirebilirsiniz. Dekoratif menekşe saksıları ise daha çok evlere ve ofislere renk katmak için alınan saksılar içindir ve bu saksıların da set halinde olanları bulunur. Tekli olarak satılan menekşe saksılarının yanı sıra 2’li, 3’lü, 10’lu, 50’li ve hatta 100’lü satılan setleri vardır. Bu sebeple ister çoklu alıp menekşe üretimi yapın, isterseniz de hem kendi evinizi ve ofisinizi hem de sevdiklerinize hediye olarak alın, herkese uygun menekşe saksısı Trendyol üzerinde bulunur. Uygun fiyatlarla ve bütçenize uygun bir menekşe saksısını ya da menekşe saksısı setini kolayca bulabilir, hemen şimdi sipariş edebilirsiniz. Yaşam alanlarınızı renklendirecek birbirinden güzel bitkiler Trendyol’da sizi bekliyor.