placeholder
"

Model Uçak

" araması için 1364 sonuç listeleniyor

Model Uçak

Model Uçak

Model uçak, bir uçağın belirli bir ölçekte küçültülmüş birebir kopyası olarak tanımlanıyor. Model uçak çeşitleri statik model ve uçan model olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Bu ayrım modellerin uçma kabiliyetine göre belirleniyor. Bunlardan ilki daha çok hobi veya aksesuar amaçlı kullanılan ve gerçek uçakların belirli bir ölçekte modellenmesi olarak da bilinen statik modeller olarak konumlanıyor. Plastik, ahşap, metal, kâğıt veya fiberglas gibi malzemeden yapılan bu modeller küçük parçaların birleştirilmesi ile inşa ediliyor.

Hem hobi hem de sportif amaçlı kullanılan uçabilen model uçaklar ise günümüzde üretilen uçakların birebir kopyaları olduğu kadar herhangi bir gerçek uçak görünümü olmayacak şekilde de üretilebiliyor. Çeşitli komuta yöntemleri ve farklı yakıt tiplerine göre sınıflandırılan model uçaklar son zamanlarda hem hobi hem de sportif alanlarda yoğun ilgi görüyor.

Model Uçaklar İlk Ne Zaman Kullanıldı?

Aslında model uçakların tarihçesi bilinen modern uçaklardan daha eskiye dayanıyor. Statik tip yani model uçak maketi olarak da tanımlayabileceğimiz model, milattan önce 200’lü yıllara kadar gidiyor. 1898’li yıllarda Mısır’da yapılan arkeolojik bir kazıda bulunan ve şekli bir kuşa benzediği için “Sakkara Kuşu” olarak da bilinen bu maket statik tip model uçakların atası olarak biliniyor.

Rönesans döneminde ünlü ressam ve mühendis Leonarda da Vinci’nin “Hava Vidası” olarak adlandırdığı çizimler not defterinde yerini koruyor. Da Vinci’nin sık sık hava uçuşlarının hayalini kurduğu ve bu vizyonlarını defterine geçirdiği biliniyor.

Uçan modeller ise 18.yüzyılda, bombeli yüzeylerin kaldırma kuvvetinin düz yüzeylere göre daha fazla olduğu üzerinde çalışan İngiliz fizikçi Dr.Thomas Young ile başlıyor. 1796 yılında Sir George Cayley adında İngiliz bir mühendis ise ilk helikopteri tasarlıyor ve 1918 yılında Prof.Langley Aerodromo No:5 adında benzinle çalışan bir model inşa ederek bugünkü uçan model uçakların ilk adımlarını atıyor.

Radyo frekansı ile yönlendirilen model uçakların ise ilk örnekleri 19.yüzyılda görülüyor. Hidrojen kullanılarak havaya gönderilen model uçakların radyo frekansı yaymak için kullanıldığı biliniyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ise radyo frekansı kullanılarak yönlendirilen savaş uçakları olması konunun önemini ön plana çıkarıyor. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletinde dünyanın en geniş radyo frekanslı model uçak koleksiyonuna sahip Ulusal Model Havacılık Müzesi (The National Model Aviation Museum) bulunuyor.

En Güzel Model Uçak Çeşitleri

Gökyüzü, insanları en çok cezbeden mekânlardan biri olma özelliğini sürdürüyor. İnsanoğlunun gökyüzü ile olan macerası hız kesmeden devam ediyor. Kimisi bu maceraya fiilen katılıyor kimisi de macerayı hobi dünyası ile sürdürüyor. İşte bu noktada model uçaklar da bireylerin keyifli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayan aktiviteler arasında ön plana çıkıyor. Birbirinden farklı onlarca seçeneğin arasında tercih yapmak biraz zor olabiliyor. Bilinmesi gereken hususlardan biri, model uçaklar statik modeller ve uçan modeller olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Statik modeller hobi veya dekoratif amaçlı yapılıyor. Model uçak tasarımı denince akla ilk olarak savaş uçakları geliyor. Bununla beraber modern ticari uçaklar, klasik tarihi uçaklar veya yangın söndürme uçağı gibi farklı fonksiyonlarda kullanılan modeller de bulunuyor. Statik modeller çok farklı yapılış şekilleri ile alıcıların beğenisine sunuluyor. Yapıştırma ve boyama işlemlerini kendinizin yapabileceği modeller olduğu kadar size boyanmış şekliyle gelip sadece yapıştırılması kalan çeşitler de bulunuyor. Ayrıca model uçak seti olarak temin edilecek ürünler, uçağın tüm yapım aşamasında size kolaylık sağlıyor. Çünkü yapacağınız uçak orijinaline kıyasla çok küçük oluyor ve o küçük parçaları sadece yapıştırmak için değil boyamak için de çeşitli aletlere ihtiyaç duyuluyor. Set şeklinde alacağınız ürünlerin içerisinde bu aletlerin bulunması model uçağı yaparken kolaylık sağlıyor.

Statik modellerde en yaygın kullanılan üretim şekli, karbon çelik kalıplar kullanılarak enjeksiyonla kalıplanmış polistiren plastik olarak göze çarpıyor. Enjeksiyon kalıplama, modeller için kullanılan diğer üretim süreçlerinde bulunmayan yüksek derecede hassasiyet ve otomasyona izin veriyor. Dolayısıyla model uçak yapılırken en ince detaylarına kadar inilebiliyor. Bunun sonucunda da ortaya tasarımsal olarak çok hoş görünen ürünler çıkıyor.

Model uçak ölçüleri 1:18’den 1:1250’ye kadar geniş bir skalada kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bu skalalar rastgele değil metrik sistem üzerinde orijinal uçağın belirli ölçeklerle küçültülmesi üzerine kuruluyor. Model uçak tutkunları statik modelleri işyerinde, ofisinde, çalışma odasında veya odasının tavanına asarak sergilemeyi tercih ediyor. Dolayısıyla model uçağın ölçüsü konulacak yere göre önem kazanıyor. Bu konuda Trendyol’un online satış mağazasını ziyaret ederek birbirinden farklı ürünleri inceleyebilirsiniz.

Model Uçaklarla Gökyüzüne Uçuş

Hem hobi hem de sportif amaçlı kullanılan diğer bir model uçak çeşidi de uçan modeller olarak karşımıza çıkıyor. Uçan model uçak çeşitleri kontrol mekanizmasına göre “Serbest Uçuş”, “Tel Kumanda Kontrollü” ve “Radyo Frekansı Kontrollü” olmak üzere üç gruba ayrılıyor.

Serbest Uçuş Model Uçaklar

Serbest uçuş model uçaklar yerden herhangi bir kumanda olmaksızın lastik yöntemiyle gererek veya fırlatma yöntemiyle uçurulan uçaklar olarak biliniyor. Model uçak denildiğinde çoğu insanın aklına ilk olarak radyo frekansı kontrolü ile çalışan uçaklar gelse de bu modeller, düşük kanat yükleri ile, motorla çalışan diğer model uçaklara nazaran çok daha yavaş uçmaktadır. Müsabakaları da düzenlenen bu model uçak çeşitleri yerden herhangi bir müdahale olmadan uçağı en uzak mesafeye gönderme prensibine dayanıyor. Bu modellerde uçak kendi kendini komuta ediyor. Bu modellerin hemen hemen hepsinin 500 gr’dan daha hafif olmaları en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Açık hava modellerine ilaveten iç mekânlar için tasarlanmış modeller de gözümüze çarpıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, iç mekân modelleri iç mekânda uçmak üzere tasarlanıyor. Bu modeller tipik olarak çok hafif oluyor çünkü dış hava koşullarına dayanmaları gerekmiyor.

Tel Kumanda Kontrollü Model Uçaklar

Tel kumanda kontrollü model uçaklar kullanıcı ile uçak arasında sabit bir telin olduğu ve kullanıcının bu tel vasıtasıyla uçağa komutlar gönderdiği modeller olarak karşımıza çıkıyor. Kontrol hatları genellikle ya örgülü paslanmaz çelik kablo ya da herhangi bir katı metal tellerden imal ediliyor. Hemen hemen tüm kontrol hattı modelleri, çeşitli tiplerdeki geleneksel model uçak motorları ile güçlendiriliyor. Bu modeller de serbest uçuş ve radyo frekanslı modellerde olduğu gibi aynı temel malzemelerden ve yapım yöntemlerinden oluşuyor. Ancak modelin yapısı modelin kategorisine göre değişiklik gösteriyor.

Akrobasi ve muharebe modelleri, kontrol hattı yarım küresinin sunduğu sınırlı alanda yüksek manevra kabiliyetine ihtiyaç duydukları için, radyo frekanslı modellerine kıyasla daha hafif bir şekilde üretiliyor. Tipik olarak balsa ağacı, kontrplak, kağıt, plastik, ladin ve polistiren köpük gibi geleneksel malzemelerle inşa ediliyorlar, ancak modern kompozit ve grafit / epoksi gibi malzemelerin bazı uygulamalarda kullanıldığı görülüyor. Yarışmalarda havada çarpışmalar ve kazalar yaygın olduğu için savaş modelleri de nispeten dayanıklı ve hızlı olacak şekilde imal ediliyorlar. Çok fazla manevra kabiliyetine ihtiyaç duymadıklarından hız modelleri ise yüksek motor gücüne dayanacak şekilde üretiliyorlar. Yarış modellerinin ise iyi bir hızlanma kuvvetine sahip olması ve hafif olması gerekiyor.

İzlemesi bir hayli keyifli olan bu modellerin sürat ve akrobasi olmak üzere iki farklı dalda müsabakası düzenleniyor. Öyle ki sürat branşında bazı modeller 300 km/h hıza bile ulaşabiliyor. Akrobasi branşında ise pilotun yaptığı manevraları değerlendiren jüri üyesi bulunuyor. Jüri üyeleri manevraların pürüzsüzlüğü, uçağın dönüş çapı ve dönüş şekli gibi faktörleri dikkate alıyor. Büyük müsabakalarda hakemler müsabakadan önce birkaç günlük eğitime tabi tutuluyorlar. Çünkü jüri değerlendirmesi en az yarışmak kadar önemli görülüyor.

Radyo Frekansı Kontrollü Model Uçaklar

Model uçakların en sık komuta edildiği yöntem radyo frekansı kontrolü olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemle model uçağa pilot tarafından radyo sinyalleri gönderiliyor. Uçak içinde bulunan alıcılar sayesinde sinyaller servo motorlara aktarılıyor ve uçağa komut verilmiş oluyor. Çok çeşitli modellerin, tasarımların bulunduğu ve başlangıçta hobi olarak gelişen bu grup özellikle 2000’li yıllardan sonra teknoloji, elektronik ve mekanik alanlarındaki büyük gelişmelerle beraber bilimsel faaliyet yürüten organizasyonlar ve havacılık sektöründe yer alan büyük şirketler arasında da dikkat çekiyor. Hemen hemen teknolojinin her alanında kullanılan radyo frekansı kontrollü model uçakların çok farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar arasında birebir ölçülerde modellenmiş hava araçları, planörler, insansız jetler, sportif uçaklar, mikro insansız hava araçları ve insansız helikopterler yer alıyor.

Uçan Model Uçaklar Hangi Malzemeden İmal Edilir?

Uçan modellerin yapısında ağırlık ve güç dengesinin oranı söz konusu olduğu için çoğu statik modellerden farklı olduğu görülüyor. Ağırlık dengesi gözetilerek sınırlı metal kullanılmaya çalışılsa da uçan model uçak yapımında ölçü anlamında tam boyutlu uçaklardan teknik destek alınıyor. Uçağın kanat, kuyruk veya burun ölçüleri belli oranlarda küçültülüyor ve hafif ahşap/plastik malzeme kullanılarak ana gövde oluşturuluyor. Ana gövdeyi oluşturmaktan daha önemlisi onu pürüzsüz bir şeklide kaplama olarak görülüyor. Hafif modeller için kağıt mendil kullanılıyor. Uygulandıktan sonra bu kağıda su püskürtülüyor bu da kağıdın küçülmesine neden oluyor. Daha büyük modeller için (genellikle elektrikli ve radyo kontrollü) ısıyla sertleşen veya ısıyla daralan plastik filmler veya ısıyla büzüşebilen sentetik kumaşlar uygulanıyor, ardından malzemeyi sıkılaştırmak ve yapıştırmak için elde tutulan saç kurutma makinesi, çamaşır ütüsü veya ısı tabancası kullanılarak ısıtılıyor.

Uçan model uçak modelleri sıfırdan imal edilebildiği gibi kitleri monte etmek suretiyle de yapılabiliyor. Bir kit, gerekli ham maddeyi, tipik olarak kalıp veya lazerle kesilmiş ahşap parçaları, bazı kalıplanmış parçaları, planları, montaj talimatlarını içeriyor ve test edilerek müşterilerin kullanımına sunuluyor.

Model Uçak Kullanırken Gücü Hissedin

Model uçak motoru temel olarak içten yanmalı motorlar ve elektrik motorları olmak üzere ikiye ayrılıyor. Elektrikli modeller havada uçağa itme gücü sağlayan yerleşik bir güç ünitesine sahip oluyor. Bununla beraber roket, küçük türbin, sıkıştırılmış gaz, jet ve gerdirilmiş lastik gibi alternatif güç üniteleri de bulunuyor.

Serbest uçuş model uçaklar için hareket elastik bir bant marifetiyle sağlanıyor. Bu sistem çocuk oyuncaklarından tutun da bu sektörde ciddi rekabet eden firmalara kadar hemen hemen her modelde bulunan en yaygın güç santrali olarak göze çarpıyor. Elastik motor son derece basit ve dayanıklı bir çalışma prensibi sunuyor. Her ne kadar dışarıdan komuta edilemiyor ve fırlatma hızına göre manevra ve dönüşlerini yapabiliyor olsa da iyi bir fırlatma sonunda model uçak 1 saate kadar havada kalabiliyor.

Sıkıştırılmış gaz, diğer bir deyişle karbondioksit (CO2), bazı basit modellerde de güç ünitesi olarak yer alıyor. Bu sistemde ise çalışma prensibi sıkıştırılmış gazın pervaneye güç sağlaması olarak göze çarpıyor.

Tüm içten yanmalı motor sistemleri çalışma prensipleri gereği kayda değer seviyede bir ses üretir. Bununla beraber tüm radyo frekansı kontrollü sistemlerde uzun bir süredir model uçakların ana güç ünitesini kızdırmalı buji sistemleri oluşturuyor. Daha büyük ve daha ağır modeller için en popüler motor, kızdırma motor olarak göze çarpıyor. Kızdırma motorları, kızdırma yakıtı olarak önceden karıştırılmış olarak satılan yavaş yanan metanol, nitrometan ve yağlayıcı (hint yağı veya sentetik yağ) karışımı ile çalışıyor. Kızdırma motorları harici bir çalıştırma mekanizması gerektiriyor; kızdırma bujisi, sıcaklığı yakıt tutuşmasını tetikleyene kadar elektrikle ısıtılıyor, bunun üzerine motorun yanma döngüsü kendi kendine devam ediyor.

Model Uçak Kullanmanın Faydaları

Model uçak uçurma aslında birçok faydası bulunan bir aktivite olarak göze çarpıyor. Gençlerin ve çocukların pilotluğa, hava araçlarına ve mühendisliğe özenme hususu en önemli fayda olarak görülebilir. Çünkü model uçak malzemeleri denince mühendislik ile örtüşen pek çok ortak nokta bulunabiliyor. Aynı zamanda model uçak kullanıcılarının bir hobi faaliyetinin gerçek başarılı bir kariyere evrilmesine yardımcı oluyor. Hobi ile başlayan bu merak kişinin profesyonel iş yaşamında da yerini alabiliyor. Özellikle genç model uçak kullanıcılarına havacılık sektörünü sevdiriyor ve bu sektöre ilişkin terimlere aşina olmasını sağlıyor. Hem hobi hem de sportif yönden model uçak severleri birleştirerek keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor. Gelecekte kişilerin belki de kendi model uçaklarını kendilerinin dizayn etmesi hatta üretmesine imkân sağlıyor.

Model Uçaklarla İlgili Birkaç Önemli Tavsiye

Eğer model uçak dünyasına ilk adımınızı atıyorsanız alacağınız model uçak için eğitim tipi bir model uçak tercih edebilirsiniz. Bu konuda Trendyol’un online alış veriş mağazasına göz atabilirsiniz. Eğitim tipi uçakla model uçak kullanmaya başlamak hem acemiliği ortadan kaldırıyor hem de belirli bir süre uçtuğunuz için size özgüven de sağlıyor. Bir diğer husus da herhangi bir radyo kontrollü model uçak aldıktan sonra eşzamanlı olarak bir simülatör sisteminde de çalışmak gerekiyor. Simülatörler gerçeğe yakın eğitim anlayışıyla kişinin psikomotor becerilerine oldukça fazla katkı sağlıyorlar. Bilgisayarda veya oyun konsollarındaki bir iki haftalık simülatör çalışmasının büyük faydaları bulunuyor.

Bir başka husus ise saha çalışmalarını profesyonel uçuş eğitmenleri eşliğinde yapmak gerekiyor. Uçuş tecrübesi olan kimseler ile çalışmak veya onlardan ders almak daha en baştaki hatalı uygulamalarınızın kaybolmasını ve hızlı bir şekilde geri bildirimler almanızı sağlıyor. Bunlarla birlikte uçuş eğitimleri boyunca özellikle radyo frekans kontrollü model uçaklarda kaza kırım olabileceği hususunun unutulmaması gerekiyor. Ayrıca herhangi bir kaza olmaması için uçulan pistteki kural ve talimatlara uyulması gerekiyor. Kimilerin hobi, kimilerin ise sportif faaliyet olarak gördüğü model uçak keyfini en üst düzeyde yaşayabilmek için kuralsız uçmadan ve güvenliği her zaman ön planda tutarak birtakım kurallara uymak gerekiyor.

Her Bütçeye Göre Model Uçak

Model uçak kullanımının her yaştan ve meslek grubundan insanlar arasında dünya çapında popüler olan bir hobi ve sportif faaliyet olduğu göze çarpıyor. Son yıllara bakıldığında model uçak satış istatistiklerinde ciddi artışlar olduğu görülüyor. Teknolojik alanlardaki gelişmeler ve insanların gökyüzüne olan merakı bu istatistiği etkileyen en önemli etmenler arasında yer alıyor. Hem boş zamanlarını değerlendirmek hem de çeşitli psikomotor becerilerini geliştirmek isteyenler için her bütçeye uygun model uçak fiyatları bulunabiliyor. Uygun model uçaklar için Trendyol’a göz atabilirsiniz.