"

motosiklet jantı

" araması için 3641 sonuç listeleniyor

Motosiklet Jantı Modelleri ile Aradığın Tasarımlar Trendyol'da!

Jant motorlu taşıtlar için olmazsa olmaz önemi olan hem göze hitap eden hem de teknik açıdan birçok işleve sahip parçalardır. Motosiklet jantı lastiğin iç kısmında çember şeklinde mevcut olan aksamdır. Lastiğin iç kısmına yerleştirilmesi suretiyle motosikletin hareket etmesi ile doğrudan ilişkisi olan parçalara jant denilir. Motosiklet jantı aracın dış görünüşünde önemli bir unsurdur ve doğrudan aks sistemine bağlıdırlar. Aks sistemiyle bağlantılı olarak işlevlik kazanan jantların temel olarak görevi aracın hareket etmesidir. Çok fazla çeşitte maddeden üretimi yapılabilen jantların motor performansı üzerinde farklı ölçeklerde etkileri vardır. Farklı maddelerin kullanılması ile üretilebilen jantlar bu sebep ile tasarım unsuru olarak da sayılabilir. Motosikletin de dikkat çekici ve farklı bir görünüm kazandırmayı isteyen kişiler tarafından jantlara ekstra önem verilir. Motorun ağırlığına, çekiş gücüne ve bazı temel özelliklerine uyum göstermeyerek seçilen jant nedeniyle maddi ve fiziksel zararlar verebilen sorunlar ortaya çıkabilir. Orijinalini göz ardı edilerek seçilen jant nedeniyle aracın yakıt tüketimi artabilir, çekiş gücünde de zayıflama olabilir. Bu nedenle motosiklet jant seçimi hafife alınmadan ve birçok özellik göz önünde bulundurularak titizlikle yapılmadır. Özellikle motosiklet tutkunu insanlar için jantlar çok daha büyük bir öneme sahiptir. Hem güvenlik açısından bir sıkıntı çıkarmaması hem de kullanırken en üst performansı göstermesi bunun dışında görsel olarak estetik olması da motosikletin hayatlarında önemli yeri olan insanlar için dikkat edilmesi konudur.

Motosiklet Jant Seçimin Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En az lastik kadar jant seçimi de bir motorun güvenli şekilde trafik içinde seyahat etmesi açısından önemlidir. Motosikletin yol tutuşu, yakıt tüketimi, dış görünüşü ve çekiş gücü jantın çeşidi, yapıldığı malzeme ile büyülüğüne göre değişiklik gösteren hususlardır. Yalnızca estetik kaygılar ile görünüşü güzel olduğu için hiçbir jant satın alınıp kullanmak için takılmamalıdır. Kalitesi bakımından düşük olan, motosikletin ağırlığı ile uygunluk göstermeyen ve olması gerekenden büyük veya olması gerekenden küçük jant kullanımı taşıt güvenliğini dolayısıyla sizin güvenliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi riskli seçimler trafikte farklı insanlarında can ve mal güvenliğini tehdit eder. Genel olarak kullanılan jantlardan olan çelik jantın en kalitelisi seçilmelidir. Aksi durumlarda aniden girilen engebeli yollarda jant eğrilebilir veya en kötüsü kırılabilir. Jantların bir başka özelliği fren sisteminin soğumasını sağlar. Bu açıdan seçilen jantın kaliteli, dayanıklı ve uygun malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Jantların çapı arttıkça kullanılan aracın virajda savrulma ihtimali azalır, virajlara girerken yol tutuşunu daha sağlam hale getirir. Fakat büyük jantlarda bazı dezavantajlarda vardır. Bu jantlar sürüş konforunu azaltabilir. Büyük jantlar diğer ölçülerdeki jantlara oranla daha ağırdır. Bu ağırlık artışı da yakıt tüketimi üzerinde etkilidir. Yani yakıtın daha kolay azalması sağlayabilir. Ayrıca jant büyüdükçe arabanın sürüş performansında azalış olur. Bunun başlıca sebebi ise büyük jantları döndürmek için motorun daha çok enerji tüketmesidir. Burada önemli olan motosikletin motor kapasitesinin büyük jantın ihtiyaç duyduğu çalıştırma gücünü üretebilecek kapasiteyi sağlamasıdır. Motosiklete takılan jantlar aracın motor gücü ile uyum göstermelidir. Motor gücü yüksek ve daha ağır olan motosikletlere küçük jantların takılması nedeniyle araç patinaj yapabilir ve yol tutuşu sekteye uğrayarak savrulabilir. Bu da can ve mal güvenli açısından çok riskli bir durumdur. Kısacası yanlış seçilen motosiklet jant modelleri yüzünden araçlar daha gürültülü çalışır, savrulabilir, balans ayarında bozulmalar olabilir, sürüş ve trafikteki can güvenliği risk altına girebilir. Tüm bu dikkat edilmesi gereken hususlar dışında araç için alınan jantın yetili servis tarafından ve bu iş üzerine eğitimli insanlarca takılması gereklidir. Bu sayede jantın takılamaması gibi bir durumu ekarte etmiş olursunuz.

Motosiklet Jant Modelleri

Motosikletin sürüleceği coğrafi koşullarına uygun ve karşılayacak engellere uyumluluk gösteren jant seçilme yapılmalıdır. Engebeli araziler daha farklı jantların kullanımını gerektirir. Bunun için motosiklet çelik jant en çok tercih edilir. Nedeni ise aracın yol tutuş ve performansına etki eden çelik jantlar, ağırlıklarına rağmen esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Kaldırım taşı, engebeli arazi gibi sarsıntı yaşanabilen sürüş anlarında dayanıklılık göstererek ve hasar alma oranını minimuma indirir. Jantın yapıldığı malzeme kadar büyüklüğü de çok önemlidir. Jantın inç ölçüsü çapını ifade eder. 14 inç motosiklet jantı 14 inç genişliğinde ve 50 lastik oturma açısındaki jant anlamına gelir. Nispeten küçük ve motor gücü az olan motosikletlerde kullanılır. 16 inç motosiklet jantı ise her mevsim kullanılabilir olması ve her türlü bijon adedi ile uyum göstermesi açısından konforlu bir kullanım sağlar. Konforlu olmasının yanında ağırlık açısından yakıt tüketimini minimuma indirmesi yönünden de tercih edilebilir. Daha iyi bir yol tutuşu için 16 inç olan jantınızı 17 inç motosiklet jantı ile değiştirebilirsiniz. Bu büyütme aracı çok fazla zorlamayacağı gibi farklı arazi tiplerinde daha iyi bir sürüş deneyimi sunar. 18 inç motosiklet jantı ise büyük olmalarının yanında yol tutuşu konusunda daha iyi bir iş çıkarırlar. Motosikletinizin motor gücü ve yapısı uygun ise tercih edebileceğiniz özellikte bir janttır. Jant büyüklüğü viraj dönüş performansı üzerinde etkilidir. Büyük jantlar özellikle viraj dönüş performansını arttırır, aracın yol tutuşunu iyileştirir, araç dönüş alırken daha stabil hareket etmesini sağlar. Yani kısacası daha yüksek hızlarda kayma veya savrulma olmadan virajlar rahatlıkla alınabilir. Tabi bunun için motosikletin büyük jantlara uyumlu olması gerekir. Bu uyum göz ardı edilerek takılan jantlar araca zarar verebilir. Motosikletin jantını büyütürken profesyonel kişilerden bu doğrultuda yardım almak sizin yararınızadır. Bunun dışında estetik görüntü için de tercih edebileceğiniz motosiklet mızrak jant modelleri de mevcuttur. Farklı alaşımlardan üretilebilen bu jantlardan aracınıza uygun olanı seçerek hoş bir görünümde kazanabilirsiniz. Tabii ki bu seçimleri yaparken her zaman aracınızın durumunu ve özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Uygun Fiyatlı Motosiklet Jant Fiyatları

Motosikletler birçok insan için bir tutkudur. Tutkularını en güzel hale getirmek için araçlarda değişik modifikasyon ve iyileştirmelerde yaparlar. Bu modifikasyon ve iyileştirmelerin en dikkat çekeni kattığı estetik görünümü ile genellikle jantlar ile ilgilidir. Değişik malzemeler ve tasarımlar ile üretilen jantların seçimi çok önemlidir. Motosikletin motor gücüne ve yapısına uygun seçim yapılmaz ise riskli durumlar oluşturur. Bu yüzden seçim yapılırken kullanma alışkanlığınıza, kullanılan yerlere ve motosikletin diğer aksamlarına dikkat edilmesi gerekir. Yani sadece estetik kaygısı ile değil teknik açıdan da bakmak önemlidir. Motosiklet arka jant ve ön jantın uyumlu olmasına, motoru gereksiz zorlamalardan kaçınmaya özellikle dikkat edilmesi gerekir. Bu gibi uyumsuzluklar sadece malınıza değil canınıza da büyük zararlar verebilir. Hatta trafikte başka sürücülerin can ve mal güvenliğine zarar vermeniz çok olası bir durumdur. Ayrıca uygun seçimler ile motosiklet jantı fiyatları konusunda bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Normal bir sürüş için ekstra masraf altına girmezsiniz. En kaliteli ve uygun jantlar için Trendyol'u ziyaret edebilirsiniz.