İlgili Kategoriler
Renk
Materyal
Hav Yüksekliği
Üretim Şekli
Boyut/Ebat
Fiyat
Özellik
Şekil
Taban
Tema / Stil
Fiyat Geçmişi
"

Nepal Halı

" araması için 301 sonuç listeleniyor

Nepal Halı Çeşitleri ile Evine Yeni Bir Soluk Getir Trendyol'da!

Eskilerden beri evlerde değişmeyen ev eşyalarımızdan biri de halıdır. Halı yöreden yöreye kültürden kültüre değişse de her evden mutlaka görebileceğimiz bir vazgeçilmezimizdir. Özellikle Ortadoğu kültüründe dolayısıyla Türkiye’de de sıkça kullanılan bir kültür temsilimizdir. Halı orta yaşlı, genci yaşlısı, erkeği kadınına göre zevk olarak değişen bir eşya olduğundan her zevke her yaşa her eve farklı dokuda farklı renkte farklı püskül yapısına kadar değişen özelliktedir.Tabii kalitelisi de baya işi bilen işin ehli insanların elinde dokunur. Kalite de yine halının rengi, şekli kadar önemli bir özelliktir. Halı alırken özellikle belli gelirin üstünde olan vatandaşlar gerek statü olsun gerek rafine zevk olsun halının kalitesine gerektiğinden fazla önem verir. Nepal halı modelleri bu rafine zevklere hitap edecek kalitede üretilmektedir. Bu da halı üreten işletmelerin halının rengine ve ebatına olduğu kadar bu rafine zevke sahip insanlar için kalitesine de önem vermelerine yol açmış, hatta özellikle bu kalburüstü insanlar için özel Nepal hali üretimi başlatmışlardır.Halının kalitesi ülkelerle de özdeşleşmiştir. Örneğin bir İran halısı dendiği zaman akıllara daha kaliteli daha işçiliği olan halılar gelir. Ya da Türkmen halısı yine Afgan halısı, halısıyla meşhur ve ismi geçtiğinde akıllara kalite getiren ülkeler arasında yer alır. Nepal halı modelleri de bu ticarete konu olan halı çeşidindendir. İşte bu kalburüstü dediğimiz ya da halılara karşı özel ilgileri olan vatandaşlarımız için özellikle yukarıda saydığımız örnek ülkelerden halı ticareti çok eskilerden beri ülkemizde yapılmakta olup, hatırı sayılır sayıda da müşteri bulmaktadır.

Halı Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Halı Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Nepal halı konusunda daha elit zevklere sahip vatandaşlarımızdan daha sonraki paragraflarda bahsedeceğiz. Peki diyelim ki siz bu halı konusunda elit zevkleri olanlardan değil de daha sıradan bir kişisiniz ve sadece eve sıradan ama tabi ki de uzun ömürlü maddi imkânlarınızın elverdiği ölçüde bir halı almak istiyorsunuz. Bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olalım.Birincisi seçeceğiniz halının dokuması sık olmalıdır. Bu halımızın daha dayanıklı olduğu anlamına gelir. Daha uzun ömürlü bir halı olsun istiyorsanız dokuma sıklığını kontrol etmeniz gerekecek. İkinci bir husus dokusunun yine yumuşak olmasıdır. Bu halınızı yıkarken ve üzerinde dolaşırken sizi rahatsız etmemesi ve kolay kolay halınızdan sıkılmamanız anlamına geliyor. Eğer sert bir halı seçerseniz sizi yoracak ve kısa bir zaman sonra halıyı değiştirme ihtiyacı hissedeceksiniz.Ve yine üçüncü bir husus halının renklerinin parlak ve canlı olmasıdır. Daha en başından renksiz bir halı alırsanız daha sonrasında pişmanlık yaşayabilirsiniz. Eviniz her ne kadar canlı renklerden oluşsa da halımda mat olsun göz yorar diye düşünmeyin. Zamanla gözünüze sıkıcı bir halı olarak görünmesin ve temizlendiğinde her seferinde o canlılığı tekrar görüp gözünüzü şenlendirebilir, misafirlerinizi gururla ağırlayabilirsiniz.Gelelim yukarda bahsettiğimiz bu halı konusunda ileri zevkleri olan bir kısım yurttaşımıza. Bu insanlar için halı önemli olduğundan ya çok eski el dokuması olan ve yüksek fiyatlardan alıcı bulan halılara yönelir ya da yurt dışından özellikle Ortadoğu ülkelerinin el işçiliği ile kıymetli hale gelmiş halıları tercih ederler. Bizim ülkemiz ise maalesef çok eskilerden kalan halılar hariç kaliteli ve dokusu zengin halıları ile meşhur değildir. Bunun için Tibet, Hindistan, Afganistan, İran vb. ülkeler ithalat için tercih edilir. Ülkemizde ise belki Uşak ilimiz halı konusunda adı duyulmuş bir unvana sahiptir.

Halı Seçmek İçin Öneriler

Halı Seçmek İçin Öneriler

Eğer halı seçmekte zorlanıyorsanız size bir halı türü önerelim. Örneğin yumuşaklığıyla bilinen Nepal halı vardır. Bu halı bir İran halısı olmasa da yine kaliteli bir halı çeşididir. Dokusu yumuşak, ipek ve yün karışı iplerden dokunmuş bir halımızdır. İpek ipliklerden anlaşılacağı üzere konforu yüksek ve yumuşacık bir halı olan Nepal halı sırf bu özelliğinden bile tercih edilen kaliteli bir halıdır.Nepal halı kullananlar yine bir diğer özelliği ile çok hassas ve nazik bir boya yapısına sahiptir. Bu halıyı kullanacakların boyası bakımından dikkatli olması gerekiyor. Eğer yıkamak istenirse Nepal halı temizliği hırpalanmadan, yüksek derecelerde zarar görmeden yapılmalıdır. Aksi halde halınız eki rengine ve canlılığına bir daha kavuşamayabilir. Hatta bu halıları normal ev tipi bir makineden ziyade daha profesyonel makineleri olan firmalara emanet etmenizi öneririm. Zira fazla hassas olan bu halılar yıkama kurutma esnasında zarar görmeye çok meyillidir ama kalitesi için buna değer mi? Peki, nedir bu Nepal halı özellikleri? Nepal halısının dokuması ipekten olduğu kadar yün de içerir. Bu yünler Tibet’in koyunlarının yünüdür ve değerlidir. Uzun yolardan ülkemize ulaşır ve emek verildiği için de haliyle yüksek fiyatlardan alıcı bulur.

Nepal Halıyı Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nepal Halıyı Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yıkama firmaları da bunu bildiği için yıkama konusunda halınıza dikkat eder. Tabi siz önden bu halıyı verdiğiniz firmaya da özellikle belirtmelisiniz. Malum Nepal halı fiyatları yükselir. Her halı farklı modellerde dokunabilir.Nepal halı modelleri de birçok çeşidiyle karşımıza çıkabiliyor. Bu çeşitler arasında kendiniz için ev dekorasyonunuz adına dilediğiniz bütçede dilediğiniz model ve rengi seçebilirsiniz. Mesela Nepal yün halı dediğimizde akla ilk gelen model dama şeklindeki modeldir. Evinizin diğer mobilyaları ile uyum sağladığına inandığınız takdirde bu tür halıları kalite açısından zevkle kullanılabilir.Eğer ben modern Nepal halı 6m2 istiyorum derseniz de size çiçekli olan halıları öneririz. Daha günlük ve tarz duracaktır.Nepal halı kullananlar istedikleri metrekarelerde halılardan ülkemizde de bulabilirler. Hatta son zamanlarda çok ağır eşya sevmeyen modern hayata uymuş ve çalışan kadınlarımız bu halının ağır olmaması ve kullanımı yıkama konusunda hassas olunması haricinde kolay olan bu Nepal halımızı tercih etmekte ve bu konuda çok memnun olduklarını dile getirmektedirler. Bu halı çeşidi dokuması boyası canlılığı ve uzun süre kullanılabilmesi açısında ve yine her eve uyum sağlayacak yapıda bir halı olduğundan yeni evlenen çiftlerin de gözdesidir.Nepal halı fiyatları bakımında biraz bütçeyi zorlasa da bu halının tercih edilmesinin avantajları da hayli çoktur. Siz de kendi evinize göre 6m2 8m2 vs. büyüklükte ve değişik renklerde ayrıca desenlerde alternatifi bulunan bu halıları araştırıp halı hakkında kullananlardan yardım alabilirsiniz. Bu fikir edinmenize yardımcı olur. Babaannelerimiz, anneannelerimiz bu konuda eminim size yardımcı olacaktır. Hali kalitesi konusunda büyüklerimiz elbette bizden daha tecrübelidir. Ve tabi istiyorsanız halıyı satın alacağınız yere eğer güveniyorsanız sorabilirsiniz. Bu da yine size yardımcı olacak seçeneklerden biridir.Son olarak yukarıda değindiğimiz gibi Nepal halının en önemli özelliği olan kalitesi ve dolayısıyla uzu ömürlü olmasından bir kez daha bahsetmek isteriz. Eğer aklınızda bir soru işareti veya şüphe varsa ya da“ Bütçemi aşar acaba daha mı düşük fiyatlı işimiz görür bir halı alsam şimdilik yeter” diye düşünüyorsanız, size naçizane tavsiyemiz sadece bir kez alacağınız ve tabi eğer sürekli değişiklikten hoşlanan biri değilseniz, bir defa alayım bir daha uğraşmayayım diyenlerdenseniz uzun ömürlü kullanabileceğiniz Nepal halısı almanız olacaktır. Bu halı gerek kalitesi gerek canlılığı gerekse konforuyla sizi gerçekten memnun edecek bir halıdır. Bir-çok farklı Nepal halı çeşidini Trendyol'dan bulabilirsiniz.