"

Nutuk Kitabı

" araması için 1215 sonuç listeleniyor
Billur Yayınları Nutuk

Billur YayınlarıNutuk

(48)
Nutuk
44,90 TL
Sepete Git
Beyaz Balina Yayınları Gençler Için Nutuk

Beyaz Balina YayınlarıGençler Için Nutuk

(1)
49 TL
Sepete Git
Halk Kitabevi Çocuklar İçin Nutuk

Halk KitabeviÇocuklar İçin Nutuk

(17)
Çocuklar İçin Nutuk
59,50 TL
Sepete Git

Nutuk Kitabı Ürünleri Trendyol'da!

Nutuk, yazıldığı dönemde Cumhuriyet Halk Fırkası umumi reisi olan Gazi Mustafa Kemal'in 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde, 1919'dan 1927'ye dek kendisinin ve silah arkadaşlarının yaptıklarını özetlediği konuşmasının metnidir. Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından (belgeler bölümü dışında) yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanan nutuk kitabı Türkiye’nin bu dönemle ilgili en temel resmî tarih kaynağı olma niteliği taşımaktadır.

Nutuk Kitabı

Nutuk Kitabı

Nutuk'un güncel Türkçeye çevrilmiş sürümleri pek çok yayınevi tarafından basılarak, Söylev adını tercih etmişlerdir. Nutuk, belgeleri sayesinde, Atatürk'ün tarihçi kimliğini de ortaya çıkmaktadır. Atatürk, yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk'u yazarken bu belgelere dayanarak yaptıklarını özetlemiştir. Nutuk kitabı Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir. Atatürk, Nutuk kitabı ile geçmişi anlatarak aynı zamanda gelecekte olabilecek tehlikelerin önceden sezilebilmesi için alınacak önlemlerden ve uygulanması gereken yöntemlerden bahsetmektedir. Yurdumuzun parçalanıp işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklâl Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılâpların yapılışını anlatan Nutuk kitabı, siyasî ve millî tarihimizin birinci elden, pek değerli bir kaynak eseri halindedir. Atatürk'ün Nutuk kitabı dendiğinde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün, 15-20 Ekim 1927 tarihinde, Cumhuriyet Halk Fırkasının İkinci Büyük Kurultayı'nda, altı gün boyunca, toplam 36 saat 33 dakikada yapmış olduğu konuşma akla gelmektedir. Atatürk, Nutuk kitabına o veciz ve unutulmaz cümle ile başlar: ''1919 senesi Mayıs'ının 19. Günü Samsun'a çıktım…'' Sonra ''Genel Durum ve Manzara''yı anlatmaya diye devam ederek kendisinin ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini anlatır.

Nutuk Kitabı Dili, Türü ve Fiyatı

Nutuk Kitabı Dili, Türü ve Fiyatı

Günümüz Türkçesine göre tarzı ağır ve anlaşılması zor görülse de aslında Atatürk'ün yetiştiği dönemin milliyetçi aydınlarının kullandığı sade ve akıcı bir dille yazıya dökülmüştür. Anlatılan konuların gerektirdiği yerlerde diplomatik dilin yansımaları olan Arapça ve Farsça tanımlamalar mevcuttur. Nutuk'ta söz edilen olaylardan; bilinmeyenlerle, kuşkuya ve tartışmaya elverişli olayların tümü belgelerle sağlam bir nitelik kazanmıştır. Bu nedenle tarih biliminin amacı doğrultusundadır. Atatürk Nutuk kitabında nutuk yapmak için hitabet sanatı kullanmıştır. Nutuk kitabı ilk defa 1927 yılında, biri asıl metin, diğeri belgeler olmak üzere Arap harfleriyle iki cilt olarak yayımlanmıştır. 658 sayfa olan Nutuk, güncel okuma listesi arasında yer almaktadır. Nutuk kitabı fiyatları uygun seçenekleriyle okuyuculara sunulmaktadır. Nutuk Kitabı okuyucularında büyük etki yaratarak Nutuk kitabı yorumları son derece etkilidir. Nutuk, belgeleri sayesinde, Atatürk'ün ilgili kimliğini de ortaya koymaktadır. Atatürk, yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk'u yazarken bu belgelere dayanarak yaptıklarını özetlemiştir. Nutuk, Gençliğe Hitabe ile sona erer.

Orijinal Nutuk Kitapları Seçenekleri Trendyol’da

Orijinal Nutuk Kitapları Seçenekleri Trendyol’da

Binlerce markanın binlerce farklı ürününü bünyesinde barındıran Trendyol orijinal nutuk kitapları seçenekleri sunulmaktadır. Hem yerel hem de yabancı birçok markayı bulundurduğu ürün yelpazesinde aynı zamanda her bütçeye uygun satın alma imkânı olduğu görülmektedir. Her sezon kendini yenileyen koleksiyonlar ile birlikte seçeneklerinizi artırarak sizlere cazip fiyatlarla satın alma imkânı tanımaktadır. Aradığınız her şeyi bu platformda bulmanız mümkün. Hızlı teslimat seçenekleri, Her tarz ve geniş numara ağı ile rahatlığınız ve şıklığınız için var olan modayı herkes için ulaşılabilir kılan bu platformun avantajlarla dolu dünyasında sizler de yerinizi alarak kalite ve rahatlığın buluşma deneyimini hissedebilirsiniz. Geçmişten günümüze, günümüzden ise geleceğe ışık tutmada yardımcı olan orijinal Nutuk kitapları Trendyol sitesinde bulunuyor.

Nutuk Kitabı Ne Anlatıyor?

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yaptıklarını özetleyen bir konuşma metnidir. Kültür Bakanlığı yayınevleri tarafından yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayınlanan bu eser; en temel resmi tarih kaynağı olarak basıldığı günden bugüne popülerliğini korur. İçeriğindeki pek çok konu ve söylev niteliği taşıyan bilgiler Atatürk'ün tarihçi kimliğini ortaya çıkarır. Yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgelere yer verilerek bu belgeler ışığında Kurtuluş Savaşı dönemi birinci ağızdan aktarılır. Cumhuriyet Tarihi noktasında da son derece önemli bir yere sahip olan bu kitap; tarihi anlatmadaki ustalığı, sürükleyici, akıcı anlatımıyla dikkat çeker. Pek çok uygulama ve yöntem esasından bahsederek gelecekte olabilecek tehlikelere önceden önlemlerin alınmasını sağlar.

Nutuk Kitabı İçeriği Nedir?

Türkiye’nin parçalanıp işgal edildiği günden Cumhuriyet dönemine kadar Türk siyasi ve milli tarihe ışık tutan Nutuk kitabı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve inkılâplarının yapılış sürecini anlatır. Siyasi ve milli tarih bilinci aşılayan önemli bir kaynak olarak geçmişten bugüne okur kitlesini genişleterek artırmaya devam eder. Atatürk'ün 15 ile 20 Ekim 1927 tarihinde Cumhuriyet Halk Fırkası'nın 2 büyük kurultayında 6 gün boyunca 36 saat 33 dakika yaptığı konuşma yılını esas alır. Bu eser 1919 senesi Mayıs’ın 19 günü Samsun'a çıktım cümlesi ile başlar. Tarih biliminin amacı doğrultusunda hazırlanan öğretici, hitabet gücü yüksek bu kitap 1927 yılında asıl metin diğerleri belgeler olmak üzere Arap harfleriyle iki cilt olarak yayın hayatına kazandırılır.

Nutuk Kitabı Türkiye'nin Hangi Dönemine Işık Tutar?

Gazi Mustafa Kemal'in 15 ile 20 Ekim 1927 tarihinde 1919'dan 1927'ye dek silah arkadaşları ile birlikte yaptıklarını özetleyen Nutuk kitabı 1919 ile 1927 dönemine ışık tutar. Türk tarihi açısından önem arz eden pek çok durum ve manzarayı anlatan Mustafa Kemal Paşa'nın hem kendisinin hem de silah arkadaşlarının faaliyetlerini milliyetçi bakış acısıyla sade aynı zamanda akıcı bir dille yazıya aktarır. Diplomatik dilin yansıması olan Arapça ve Farsça tanımlamalarına da yer verilmiş olup yurdun işgal edildiği günlerden inkılâpların yapılış sürecine kadar tüm konu ve olaylar hem kuşku hem de tartışmaya yer vermeden belgelerle ispatlanır. 658 sayfalık bu kitap güncel okuma listesinde genellikle baş sıralarda yer alır.