"

Ölçü Kabı

" araması için 2725 sonuç listeleniyor

Ölçü Kabı

Ölçü Kabı

Tarif üzerine yapılan yemek veya hamur işlerinde ölçüyü tutturmak bazen zor bir hal alabilir. Hele ki evdeki bardak, kaşık gibi tam olarak kaç gram geldiğini bilmediğiniz ekipmanlarla beklenen ölçüyü tutturmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle tatlı gibi ölçü konusunda hassas olan yiyecekleri yapımında bu konu iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu nedenle elinizin altında daima bir ölçü kabı varlığı sizi bu tarz sıkıntılardan kurtarabilir. Mutfakta son derece önemli bir aksesuar olan ölçü kapları farklı materyallerden üretilebilen oldukça kullanışlı ürünlerdir. Farklı boyut ve tasarımlarda ölçü kapları her türlü ölçüm ihtiyacına özel olarak üretilir. Bu sayede un, su, süt, hamur gibi pek çok malzemenin doğru ölçülerde kullanılmasına olanak sağlar. Ölçü kapları mutfak dışında evin farklı alanlarında da kullanıma uygundur. Deterjan gibi ölçülü kullanım gerektiren ürünler için 100 ml deterjan ölçü kabı gibi ürünler yine günlük hayatınızı kolaylaştırmak için üretilir. Çeşitli güzellik maskeleri gibi hassas içeriklerde de kimi zaman ölçüm kabı ihtiyacı duyulabilir. Ölçü kapları genellikle mutfak olmak üzere ölçüm yapmanızı gerektiren her alanda doğru ölçümü yapabilmeniz için üretilen pratik kullanım ekipmanlarıdır.

Saplı ve Dereceli Ölçü Kapları

Ölçü kabı denildiğinde hemen herkesin ilk gözünde canlanan ve bir sürahi görünümünde olan saplı ölçü kapları uzun dönemlerden bu yana mutfakta kullanımı oldukça fazla olan ürünlerdir. Bu ürünlerde tutma sapının varlığı kullanım sırasında kolaylık yaratır. Ürün boyutlarına göre üzerindeki derece değerleri değişiklik gösterebilir. Genellikle litrelik olarak bulunan litre ölçü kabı seçenekleri 1 lt, 5 lt ölçü kabı gibi pek çok farklı boyutta üretilir.

Cam materyali bu ürün grubunda sık tercih edilir. Cam ölçü kabı yıkama ve kullanım kolaylığından ötürü kullanıcıların en çok tercih ettiği ürünlerdir. Özellikle sıcak sıvıların ölçümünde cam materyallerin daha sağlıklı bulunmasından ötürü saplı ve dereceli ölçü kaplarında cam ürünler ön plana çıkar. Ancak bu ürünlerde porselen ve plastik ürün seçenekleri de bulunur. Derecenin yazıldığı kısım genellikle siyah renkli olarak üretilse de rengarenk tasarımlar da modeller arasında yer alır. Klasik şeffaf cam veya plastik ürünlerin tutma sapı ve taban bölümü silikon malzeme ile kaplanan modelleri de bulunur. Bu modellerde silikon kısımlar için pembe, mavi, mor gibi farklı renk seçenekleri mevcuttur. 100 ml gibi düşük ölçülerden 5 litre gibi büyük ölçülere kadar ürün seçeneği bulunur. Modellerde sade tasarımlarında yanında birbirinden farklı şık tasarımlar da yer alır. Bu tasarımları genellikle cam modellemesi ve sap bölümleri farklılık gösterir. Son dönemlerde tasarımların şıklığı için kullanılan ince camdan borosilikat ürünler oldukça beğeni kazanır. Genleşme katsayısının düşük olması nedeniyle ısıya daha fazla dayanıklı olan borosilikat camlar, ince ve şık tasarımlarıyla ölçü kaplarının tasarımında da kullanılır.

Saplı ve dereceli ölçü kaplarının kapaklı modelleri de ürün seçenekleri arasında yer alır. Kapaklı modellerde metal, plastik veya ahşap kapak seçenekleri bulunur. Kapak çevreleri vakumlu plastik yüzey ile çevrilidir. Bu sayede saklama sırasında ölçü kabı içerisindeki ürün koku gibi dış etkenlere karşı korunur. Ayrıca bu ürünlerde kapak yerine sıkma başlığı bulunan ürünler de yer alır. Bu sıkma başlığı limon, portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerini sıkmada kullanılabilir özelliktedir. Sıkılan narenciye direkt olarak kabın içerisine akarken ne kadar ürün sıkıldığı kolayca ölçülebilir. Bu sayede istenilen ölçü sıkma anında hesaplanmış olur. Bu da size hem süreden kazandırır hem de istediğiniz ölçüyü hatasız olarak kullanmanızı sağlar.

Saplı ve dereceli ölçü kaplarının temizliği oldukça rahattır. Kap içerisine ürün koymada ve daha sonra kabı temizlemede geniş ağız yapısı size kolaylık sağlar. Cam, plastik ya da porselen ürünlerin tamamı hem elde yıkamaya hem de bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur. Kullanım ve temizlik talimatlarına uyulduğu takdirde ürünler uzun süreli kullanıma uygundur.

İkisi Bir Arada Hem Erzak Hem Ölçü Kabı

Mutfak ölçü kabı kategorisinde kapaklı ürünler aynı zamanda ölçü kabı olarak da kullanılabilen çok fonksiyonlu ürünlerdir. Yine cam ve plastik seçeneği bulunan bu ürünler kapaklı ölçü kabı olarak değerlendirilebilir özelliktedir. Ürünlerin üzerinde kapasitelerini gösteren derece bölümü yer alır. Ancak erzak saklamaya uygun olan bu ürünlerde sap kısmı bulunmaz. Kapak kısmı ise farklı fonksiyonlara sahiptir. Tek taraflı açılan kapaklar fasulye, nohut, pirinç, mercimek gibi kurubaklagil ürünleri saklamada ve kullanmada kolaylık sağlar. Kullanım sırasında tek taraflı kapağın varlığı ürünün istenilen ölçüde kap dışına aktarilabilmesinde kolaylık sağlar. Fazla ürünün dışarı aktarılmasına engel olur. Tek taraflı açılabilen kapaklar genellikle plastik malzemeden üretilir. Çift bölmeli ve çift taraflı açılabilen ürün grupları da modeller arasında yer alır. Bu ürün grupları farklı iki malzemenin de bir arada kullanılması imkanı yarattığından tercih edilir. Çift kapakların her biri farklı gramajda ürün aktarımını sağlaması bakımından da kullanım sırasında kolaylık sağlar. Ayrıca dereceli erzak kaplarının düz kapaklı modelleri de mevcuttur. Düz kapaklı erzak ve ölçü kaplarının kapakları metal ya da ahşap olabilir. Kapların ölçülü olması saklanan malzemenin ne kadar olduğu ya da kullanım sonrası kapta ne kadar kaldığı konusunda bilgi vereceği için size kolaylık sağlar. Bu nedenle ölçülü erzak saklama kapları mutfaklarda sık kullanılan ürünler arasında yer alır. Bu ürün grubunda kullanım kolaylığı açısından plastik ölçü kabı şeklindeki erzak saklama kapları daha fazla tercih edilir. Plastik ürünler kurubaklagil kullanıma uygun malzemelerdir. Kurubaklagillerin direkt sıcaklık ile teması söz konusu olmadığından plastik ürünlerin içerisinde uzun süre saklanabilmesi söz konusudur. Litrelik kaplar satın alınan malzemenin tamamını saklayabilme kolaylığı sağlar.

Erzak saklama özelliğindeki ölçü kabı modellerinin bir diğeri dikdörtgen kutu formundaki kaplardır. Bu kaplar genellikle fazla miktarda ürün depolanması amacıyla kullanılır. 5, 10, 15 litre gibi seçenekleri olan bu kaplar un, pirinç gibi ürünlerin yüksek miktarlarda depolanmasında kolaylık sağlar. Çift tarafta kilitlenebilen kapak ve ne kadar konulduğunu gösteren derece özellikleri sayesinde erzaklarınızı bu kaplarda saklamak oldukça kullanışlı olur. Bu gruptaki tüm ürünler dayanıklı plastik malzemeden üretilir. Geniş boyutlarına rağmen dikdörtgen yapısı sayesinde dolap içlerinde saklanması kolay olan ürünlerdir.

Plastik ikisi bir arada ölçülü erzak kaplarının temizliği de oldukça kolaydır. Klasik bir sünger yardımı ile elde yıkanabilen ürünler, makinede temizlemeye de uygundur. Yine geniş ağız yapısı sayesinde kabın her yeri eşit şekilde temizlenebilir.

Farklı Boyutlarda Ölçü Kabı Setleri

Ölçü kapları tek tek satın alınabildiği gibi farklı boyutlarda ürünlerin bir arada yer aldığı cup ölçü kabı seti seçenekleri de ürün grupları arasında yer alır. Bunlar arasında ardanın ölçü kapları olarak ifade edilen setler oldukça popülerdir. Bu setlerden küçük set içerisinde toz şeker, sıvı yağ, irmik gibi ürünlerin ölçülebileceği farklı gramajlı ölçü bardakları bulunur. Bardaklar üzerindeki yazılar ve desenler ilgi çekici renklere ve hoş bir dizayna sahiptir. Ölçüm miktarını gösteren derece çizgileri dışında çeşitli desenler de bardakların üzerinde yer alır. Daha fazla ürünün yer aldığı büyük sette ise bardaklara ek olarak farklı boyutlarda yuvarlak kaplar da yer alır. Kase biçimindeki bu kapların her biri ayrı gramajda ürün kapasitesine sahiptir. Bu iki set de cam ürünlerden oluşur. Ürünlerin cam kalitesi oldukça iyidir. Bu nedenle kolay kırılma ve bozulma yapmayacak türde ürünlerdir. Benzer şekilde bir diğer ölçü kabı seti ise farklı renk ve boyutlarda iç içe geçmiş yuvarlak plastik kaplardan oluşur. Bu ölçü kaplarının her biri farklı gramajda ürün kapasitesine sahiptir. Kapların ölçüleri küçükten büyüğe 0.5 lt, 0.75 lt, 1.25 lt, 2 lt ve 3 lt olarak değişir. Her ölçü kabının renkleri birbirinden farklıdır. Set içerisinde mavi, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil kaplar bulunur. Bu setlerdeki kaplar ise dayanıklı plastik malzemelerden üretilir.

Bu kategori içerisinde yer alan diğer bir ürün grubu ise daha minimal boyutlarda ölçü kaşığı olarak da adlandırılan ölçü kaplarıdır. Genel olarak cup ölçü kabı olarak isimlendirilen bu ürünler, daha düşük gramajlı malzemelerin ölçümünde kullanılır. Derin bir kaşık görünümüne sahip bu ürünlerde metal ve plastik malzemeden üretilen ürün grupları yer alır. Cup ölçü kapları genellikle iç içe geçen birden fazla kaptan oluşur. 0,5 gram dan başlayan ölçüler kap büyüdükçe 250 grama kadar yükselir. Şeker, tuz, un gibi malzemelerin karışımlara doğru miktarlarda eklenebilmesi amacı ile kullanılır. Metal ürünler klasik metal rengindeyken, plastik ürünlerde renk seçeneği oldukça fazladır. Hatta plastik ürün grubunda her biri ayrı renkte olan ölçü setleri mevcuttur. Ölçü setleri arasında minyatür birer kürek görünümünde olan modeller de bulunur. Bu modellerde hem görsel açıdan hoş durur hem de farklı ölçü boyutları sayesinde her ürün için kullanışlıdır. Bu tarz minimal ölçü kapları baharat gibi miktarın az ama önemli olduğu malzemelerde kullanım sırasında kolaylık sağlar.

Ölçüm kabı setleri içinde genellikle laboratuvar kullanımında görmeye alışkın olduğumuz beherglas olarak isimlendirilen ölçüm kapları da bulunur. Bu setler genellikle profesyonel alanda kullanılsa da son zamanlarda evlerde ve cafelerde de sıkça kullanılırlar. Beherler farklı boyutta ürün setlerinden oluşan cam materyalli ürünlerdir. Ancak son zamanlarda plastik beherlerin de üretildiği görülür. Şeffaf ve şık görünümleri beherlerin tercih edilmelerinde önemli özelliklerdir. Beherler laboratuvarlarda her türlü katı, sıvı çözeltilerin hazırlanmasında kullanılırken dayanıklılıkları sayesinde kırılma, erime gibi sorunlar yaşanmaz. Evlerde ve ve kafelerde ise çeşitli kahve karışımları ve kokteyllerde kullanıma uygun ürünlerdir. Beherlerin geniş ağız yapısı ve dayanıklı malzemesi temizliğinin de kolay olmasını sağlar.

Ölçü setleri içerisinde yer alan tüm ürünler mutfak harici alanlarda da kullanıma uygundur. Özellikle toz veya sıvı deterjan ölçümlerinde gerekli olan miktarın ayarlanması için de set içerisinde yer alan uygun ölçülü kap kullanılabilir. Doğru ölçülü kap seçilip deterjan ayarında kullanıldığı takdirde işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Bu anlamda ölçüm kaplarının bu alanda kullanımı önemlidir. Ayrıca hayvan dostlarınızın mama ayarları yapılırken de ölçüm setleri içerisinde yer alan uygun ölçü kapları seçilip kullanılabilir. Hayvanlar için ölçülü mama kabı setleri de yine ölçü kabı kategorisi içerisinde yer alan ürünlerdir. Ayrıca yumuşak plastikten üretilen ve bardak görünümünde olan kapaklı ölçüm kapları da mama ayarlamalarında kullanılabilen ölçüm ürünleridir.

Yeni Dizayn Ölçü Kapları

Günümüzde her şeyde olduğu gibi ölçü kapları da gelişen teknolojiden nasiplerini alırlar. Dijital ölçüm kaşığı bu tip ürünler arasında dikkat çeker. Hassas mutfak terazisi ile benzer bir görev üstlenen dijital ölçüm kaşığı, içerisine eklediğiniz ürünün gram cinsinden değerini anında dijital ekranında gösterir. Bu sayede işinizi yaparken bir yandan ölçümünüzü de yapmış olursunuz. Üstelik dijital gösterge sayesinde miligramlık dahi olsa yanılma payı olmadan tam ölçü almış olursunuz. Tartım miktarı değiştirilen başlık sayesinde değişiklik gösterebilir. Değiştirilebilir ölçüm kabı başlığı 10 gramdan 1 kilograma kadar ürün seçenekler ile sunulur. Kullanılacak ürüne göre başlık takılarak ürün tartma işlemi gerçekleştirilebilir. Bu tarz ölçüm kaplarında kaşık tipi modellerin yanında kase tipi dijital ölçüm kapları da modeller içerisinde yer alır. Kase tipi dijital ölçüm kaplarının avantajı malzemeleri teker teker doğru ölçülerde ekleyerek daha sonra bu kase içerisinde yoğurma imkanınızın olmasıdır. Bu tarz dijital ölçü kapları sadece evlerde değil, aynı zamanda profesyonel mutfaklarda veya tartılarak alınan bir ürünün satışı aşamasında da kullanılabilir. Bu nedenle aktar veya baharatçılar için de son derece kullanışlı ürünlerdir. Bu ürünlerde ölçüm kapasitesi kaşık tipi ölçüm kaplarına göre daha fazladır.

Yeni dizayn ürünler arasında kokteyl ölçü kabı seçenekleri de yer alır. Kokteyl ölçü kapları farklı dizaynları ile dikkat çeker. Doğru ölçülerle lezzetli kokteyller hazırlayabilmek için özel olarak tasarlanır. Çift bölmeli yapısı karıştırılacak ürünlerin gramajına uygun olarak farklı boyutlardadır. Paslanmaz çelikten üretilen bu ürünler son derece dayanıklı olduğundan uzun yıllar kullanıma uygun ürünlerdir. Bu ürünler de hem evde hem de profesyonel alanda kullanıma uygun ürünlerdir.

Farklı dizaynlardan bir diğeri çift fonksiyonlu kullanıma sahip french press ölçü kaplarıdır. Bu ürünler klasik french pressin ölçüm için miktar göstergesi eklenmiş halidir. Göstergeli alt sürahi sayesinde filtre kahve yapmadığınız dönemlerde bu kısmı ölçüm kabı olarak kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu sayede tek ürünle birden fazla işinizi halledebilirsiniz. Ölçüm yapmadığınız zamanlarda press başlığını takarak filtre kahvenizi de dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bu ürünler tıpkı french pressler gibi cam materyallerden üretilir. Tutma kulpları yine camdan olabilir veya ahşap ya da plastikten de üretilebilir. Kulp seçeneği modellere göre farklılık gösterir. Ayrıca bu modellerde 150 ml’den 800 ml’ye kadar modeller bulunabilir.

Bu grupta yer alan bir diğer ürün seçeneği sevimli ve kullanışlı dizaynı ile dikkat çeken panda ölçü kaplarıdır. Panda ölçü kapı olarak isimlendirilen bu ürünler 4 parçalı bir yapıdan oluşur. Her bir parçanın dolum kapasitesi farklılık gösterir. 60 ml’den 250 ml’ye kadar boyutlarda parçalar bulunur. Parçalar birleştirildiğinde panda görünümünü aldığından bu şekilde isimlendirilir. Panda ölçüm kapları mutfakta kullanılabileceği gibi farklı pek çok alanda da kullanıma uygundur. Köpek veya kediniz için mama ölçü kabı olabilirler. Banyonuzda deterjan veya şampuan gibi sıvı veya katı malzemelerin miktarını ayarlamada da kullanılabilirler. Özellikle dayanıklı plastik malzemelerden üretilmesi kullanım alanını oldukça genişletir. Ayrıca panda ölçüm kapları ısıya ve neme dayanıklı olduğundan kolayca temizlenebilir. Bu da kullanım alanını genişleten ve kullanım ömrünü uzatan bir özelliktir.

Ölçü Kabınızı Trendyol’dan Alın

Saplı, kapaklı, yuvarlak, düz gibi farklı şekillerde modellerden size en uygun olanını seçebilirsiniz. Pek çok farklı özellik ve model seçenekleri ile ölçü kapları Trendyol’da. Siz de hiç vakit kaybetmeden Trendyol’da binbir çeşit ölçü kabını inceleyebilir ve kendinize uygun olan ürünü bulabilirsiniz. Trendyol uygun fiyat seçenekleri ve indirimli ürünleriyle sizlere evinizin rahatlığında alışverişin keyfini sunuyor. Haydi aradığınız tüm ürünleri bulup sepetinize ekleyin ve ölçü kabınız kapınıza kadar gelsin.