placeholder
"

Pil Kutusu

" araması için 1306 sonuç listeleniyor

Pil Kutusu

Güvenli Plastik Tasarım Pil Kutuları

Güvenli Plastik Tasarım Pil Kutuları

Enerji sağlamak için kullanılan pillerin içinde önemli kimyasal reaksiyonlar gerçekleşir. Bu reaksiyonlar çift taraflıdır ve belirli bir süre sonra gerçekleşemez hale gelir. Bu süreçte hizmet veren piller, reaksiyon ömrü tamamlandığında kullanılamaz hale gelir ve atık olarak değerlendirilir. Pillerin içinde bulunan kimyasallar doğaya yüksek oranda zararlı olduğu için atık pillerin doğaya atılmaması gerekir. Bu nedenle atık piller, diğer atıklar gibi çöpe atılmak yerine, özel şekilde imha edilmek üzere toplanır ve depolanır. Bu tür toplama kutularına atık pil toplama kutusu adı verilir. Ortak kullanım alanlarında sıkça rastlanan bu kutular, belirli aralıklarla toplanarak uzmanlara teslim edilir ve atık pillerin geri dönüşümü sağlanır. Özellikle okullarda çocukların daha hassas davranması için verilen eğitimlerden biri olan atık yönetimine pil atıkları da dahildir. Yüksek oranda toksit element ve mineral içeren pil hücrelerinin doğaya atılması son derece önemli sonuçlar doğurur. Pil hücresinin üzerinde bulunan metal ve plastik karışımı koruyucu kap birkaç sene içinde erir ve pil içindeki kimyasallar toprağa salınır. Bu salınım sonrasında topraktaki mineral ve pH dengesi önemli oranda bozulur. Tek bir pil bile bulunduğu bölgedeki toprağı etkilediği için, pil atıklarının hepsinin doğaya atılması verimli arazilerin yok olmasına sebep olur. Bu durum aynı zamanda, pil atıklarına maruz kalmış topraklarda üretilen tarım ürünlerinin de kanserojen olmasına sebep olur. Son derece ciddi etkiler yaratan pil atıkları bu nedenle doğaya atılmamalıdır. Atık piller ev ortamında bile beklese zaman içinde hasar görebilir. Bu tip durumlarda pilden akan zararlı bir kimyasal insanlar ile temas edebilir. Bu gibi durumlar sağlık açısından sakıncalı olduğu için atık piller diğer eşyalar ile aynı ortamda tutulmamalıdır. Evde, okulda ya da ofiste bulunan atık pil kutusu, pillerin bu zararlı etkilerine maruz kalmayı engeller. Bu noktada farklı alanlarda kullanıma yönelik olacak şekilde küçük ve büyük boyutlarda pil saklama kutusu bulunabilir. Bu ürünler sayesinde hem bireysel olarak hem de belirli bir grup tarafından atık pil toplama işlemi rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Piller tarafından salınan kimyasallar metaller ile tepkimeye girebilecek türdendir. Özellikle tam olarak tükenmemiş bir pilin içinde kalan kimyasallar serbest kaldığında, temas ettiği metaller ile tepkimeye girer. Bu durum insan sağlığına zararlı tepkime ürünleri oluşturur. Aynı zamanda metalik kutuya da hasar verir. Bu nedenle pil kutusu olarak metal malzemelerin tercih edilmesi yerine plastik malzemeler kullanılır. Kimyasal olarak tepkimeye girmeyen plastik malzemeler hem uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir hem de insan sağlığına zarar vermez. Aynı zamanda son derece hafif olan plastik kutular rahat bir şekilde taşınabilir. Bu durum düzenli olarak atık pillerin aktarılması ve teslim edilmesi aşamasında da avantaj sağlar.

Lityum Pil Kutusu

Lityum Pil Kutusu

Son dönemlerde en çok tercih edilen pillerden biri olan lityum piller yüksek kapasitesi sayesinde uzun aylar boyunca kullanılabilir. Özellikle aylar boyunca yeni bir pil almadan, aynı pili kullanma imkanı tanıdığı için lityum pillerin kullanımı oldukça mantıklıdır. Bu durum ekonomik bir seçenek olduğu kadar daha az pil atığı oluşmasını sağlayarak doğaya da katkıda bulunur. Her ne kadar daha mantıklı bir seçenek olsa da lityum piller de zaman içinde atık haline gelir. Bu piller de diğer ürünlerle benzer şekilde kimyasallar içerdiği için özel kutularda saklanması ve taşınması gerekir. Pil taşıma kutusu olarak da adlandırılan bu kutular, atık pillerin insanlar ile temas etmesini engelleyerek herkes için daha sağlıklı bir ortam oluşturur. Atık piller her ne kadar insan sağlığına ve doğaya zararlı olsa da uzman kontrolünde güvenli bir şekilde dönüştürülebilir. Uygun süreçler uygulandığında aktifliğini kaybeden kimyasallar sayesinde, pillerin geri dönüştürülmesi ve doğaya zararsız bir hale getirilmesi mümkündür. Bu aşamadan sonra geri dönüşümden elde edilen ürünlerin bir kısmı yeniden üretimde kullanılırken diğer kısmı da doğaya zarar vermeyecek şekilde atık olarak değerlendirilebilir. Bu gibi uygulamalar sadece uzman kurumlar tarafından yapılır ve daha küçük birimlere dağıtılan pil geri dönüşüm kutusu içinde biriken piller ile gerçekleştirilir. Okul, ofis gibi ortamlara bırakılan bu kutular belirli periyotlarla uzmanlara tarafından toplanır ve geri dönüşümde kullanılmak üzere götürülür. Bu sayede doğaya zarar vermek yerine katkı sağlamak mümkün hale gelir. Kullanılacak olan pil kutusunun boyutu ve tasarımı ile farklı fiyat seçenekleri bulunabilir. Özellikle kişisel kullanım için yeterli olacak, küçük boyutlu bir pil kutusu son derece ekonomik şekilde alınabilir. Bu tip ürünler ofis çalışma masası gibi kişisel alanlara koyulur ve atık pillerin bireysel olarak toplanması sağlanır. Uygulama ofiste bulunan tüm masalarda gerçekleştirilebilir. Bunun dışında daha geniş kapsamlı olacak şekilde orta ve büyük boy kutular da bulunabilir. Bu kutular daha çok insanların ortak alanlarına yerleştirilir. Bu şekilde daha çok kişi kutulara erişim sağlayarak atık pillerini getirebilir. Bu gibi boyut farkları sebebiyle atık pil kutusu fiyatları çeşitlilik gösterse de genel olarak plastik malzemelerden üretilen kutu çeşitleri oldukça ekonomik seçenekler sunar. Bu şekilde pil atıklarını toplamak çok daha cazip bir hale gelir.

Ev Tipi ve Endüstriyel Atık Pil Kutuları

Ev Tipi ve Endüstriyel Atık Pil Kutuları

Evlerde bulunan atık pillerin depolanması için de pil kutusu kullanımı önemlidir. Özellikle küçük çocukların tüm nesneleri ısırmaları bu durumu daha da önemli hale getirir. Atık pillerin çocuklarla temas etmesini engelleyecek şekilde kapalı bir atık pil kutusu almak bu duruma çözüm olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda evde bulunan diğer eşyalarla ve özellikle metalik eşyalarla atık pillerin temas etmesini engellemek için de atık pil kutusu kullanımı son derece önemlidir. Bu nedenle ev tipi atık pil kutuları ekonomik, pratik ve küçük boyutta olacak şekilde üretilir. Dolma noktasına gelen bu kutular, bir süre sonra ilgili kurumlara teslim edilerek geri dönüşüme kazandırılır. Bunun dışında daha büyük atık pil toplama uygulamalarına örnek olarak büyük firmalar ve fabrikalar verilebilir. Büyük firmalarda çalışan yüzlerce hatta binlerce kişi, günlük hayatında pil kullanımı yapar. Ayrıca çalışma şartları gereği önemli miktarda ve farklı çeşitlerde pil kullanan fabrikalar da bulunur. Bu tip fabrikaların kullanımına yönelik olarak büyük boyutlarda atık pil kutusu bulunabilir. Bu tesislerde her gün binlerce atık pil oluşabilir. Atık pil kutusu satın alma seçeneklerinde sıkça talep edilen bu kutular, özellikle günlük atık pil miktarı yüksek sayıda olan işletme ve tesislerde çokça kullanılır. Büyük boyutu sayesinde kısa sürede dolmayan bu kutular, belirli ve ideal periyotlar ile atık pillerin teslim edilmesini mümkün kılar. Aynı zamanda büyük boyutu sayesinde tüm atık pillerin bir noktada toplanmasına imkan tanır. Bu durum çok sayıda küçük boyutlu pil kutusunda bulunan atık pillerin bir araya getirilmesi sırasında yaşanan zaman kaybını önlediği için önemlidir. Bu nedenle endüstriyel tip pil kutuları büyük firmaların kullanımı için önemli avantaj sağlar. Trendyol’da ihtiyacınız olan pil kutusu seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz.