"

Pileli Sineklik

" araması için 568 sonuç listeleniyor

Pileli Sineklik

Pileli Sineklik

Sineklikler, pencere ve kapıların açıklığını kapatmak amacıyla tasarlanan, genellikle metal veya plastik telden yapılmış ahşap veya metal biri çerçeveye gerilmiş ağ şeklindeki bariyerler olarak tanımlanıyor. Hava akışından kaynaklı olarak yaprak, toz, böcek, kuş, birikinti ve kir yapma ihtimali bulunan diğer maddelerin veya canlıların ev içerisindeki oksijen sirkülasyonunu kesmeden iç mekana geçişlerini engelliyor. Birçok amaca hitap eden bu koruyucu bariyerler, özellikle küçük böceklerin ve sineklerin ev içerisine ulaşmasını önlerken küçük çocuklar için dikkat edilmesi gereken pencere, balkon veya terasların yüksekliği gereği sahip olduğu potansiyel riske karşı koruyuculuk sağlıyor. Çoğu sineklik türü malzeme ve yapısı dikkate alındığında birbirine benzer gibi görünüyor olsa da her birinin kendine ait özelliği ve çözüm getirdiği alan değişkenlik gösterebiliyor.

Sineklik Modelleri

Menteşe çerçeve kullanılarak üretilen sineklikler kapının yan tarafı boyunca uzanacak şekilde yapılıyor. Menteşeli olarak adlandırılması ise kapının yan tarafındaki dönme işlemini sağlayan menteşelerin mekanizmaya yardımcı olmasından kaynaklanıyor. Hesaplı seçeneklere sahip bu sistem, özellikle kapılar için üretiliyor olmakla beraber herhangi PVC, ahşap veya metal kanat üzerine monte edilebiliyor.

Genellikle makaralı sineklik olarak bilinen geri çekilebilir yapıdaki bu modeller, bir kase içerisinde bulunan kafes rulosundan oluşuyor. Ekranı üst ve alt raylar boyunca çekildiğinde açılan ağ sayesinde genişleyerek koruma sağlıyor. Böylece rulo ekranı uzatılıp bırakıldığında hafifçe geri dönerek ev kullanımına uygun pratiklik sağlıyor. Panjur ile benzer sisteme sahip olmasının yanı sıra kumaş yerine sadece sineklik ağı kullanılıyor. Hem yata hem dikey olarak evin tasarımına uygun monte edilebiliyor. Özellikle 1,5 metreye kadar uzayan küçük açıklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmış bu sistem açılır kapalıdır ağ yüzü sayesinde istenmeyen canlıların ve hava sirkülasyonu ile ev içerisine taşınabilecek maddelerin girişini önlüyor.

Makaralı modellerde bulunan, yuvarlanarak açılıp kapanan sistem yerine akordeon görüntüsü ile bilinen pileli kapı sinekliği, kıvrımlarının açılıp kapanmasıyla ev içerisini koruyor. Bu kıvrımlar geri çekildikten sonra kolaylıkla katlanıp tekrar üst üste yığılabiliyor, pileli sineklik kapalı olduğunda dahi düz bir görünüm sağlıyor. Yaylı sistem yerine eşit aralığa sahip kıvrımları, pileli sineklik tülü üzerinde daha az gerilim yaratarak sert kullanımlarda meydana gelebilecek yırtılmaları önlüyor. Az gerilime sahip ve az kas gücü gerektiren perde yapısı sistemin özellikle çocuklar ve ileri yaştaki kullanıcılar için kolay kullanılmasını sağlıyor. Pileli akordeon katlanır sineklik, mevcut kapı çerçevesine sağladığı uyum ve modern tasarımıyla hem estetik hem pratik bir kullanım sağlıyor. Kıvrımlı perdelerinin sağladığı akordeon görünümüne sahip pileli sineklik sistemleri, bu kıvrımların geri çekilmesiyle üst üste katlanarak hem kapatırken hem açarken kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Çok yönlü kullanımıyla bilinen bu sistem, balkon kapısı için pileli sineklik arayanlar veya demonte pileli sineklik sistemlerinden birini kullanmayı tercih edenler için öne çıkıyor. Yaylı mekanizmaya sahip olmadığından açılırken ters yöne gidecek şekilde gerilim oluşturmuyor, serbest kayar sistemi sayesinde istenilen yere ve açıya kadar minimum eforla durdurulabiliyor. Pileli sineklik teli kıvrımları uzatıldığında şık ve modern bir görünüm oluşturmasının yanı sıra her ev dekorasyonuna kolaylıkla uyum sağlıyor. Uzak mesafeden düz bir görünüm verirken sinekliğe yaklaşılmasıyla pile ayrıntıları ortaya çıkıyor ve zarif bir işlevsel sistem haline geliyor. Ev içerisine girişi engelleyen güvenli ve sofistike bir çözüm olarak pileli sinekli kullanışlı mı sorusuna bu fonksiyonel özellikleriyle cevap sağlıyor. Panjur, perde, döşeme ve diğer pencere türleriyle kolay uyum sağlayan pileli sineklik kapı ve evdeki açıklığa izin veren diğer kısımların dar kanal ve kaset yapılarına uygun yapıda üretiliyor.

Pileli Sineklik Malzemeleri

İlk inceleme esnasında çoğu kullanıcı için tüm sinekliklerin sahip olduğu malzeme birbirine benzer gibi görünse de malzemenin kullanımı ve gösterdiği etki sineklik tülünün boyutu, dayanıklılığı ve yapısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Kullanılan malzemenin türü ise bu değişkenliği belirleyen ana faktörlerden biri oluyor.

Özellikle böceklere ve sineklere karşı yaygın olarak kullanılan PVC kaplı fiberglas pencere pileli sineklik modellerinde sık kullanılıyor. Koruyucu kaplaması sayesinde güneş ışığının dik açıyla gelmesi sonucu oluşan UV ışınlarından etkilenmiyor, rüzgar ve yağmur gibi olumsuz hava koşullarında kullanılabiliyor. Pileli sineklik fiyatları arasında da her bütçeye uyan seçenekleri sayesinde sık tercih edilen koruma sistemlerinden biri haline geliyor. İhtiyaca göre ekranın genişliği ve uzunluğu basit bir dikiş ile azaltılabiliyor, kapı ve pencerelere ölçülerine uyacak değişiklikler uygulanabiliyor. Yüksek yırtılma mukavemeti gösteren fiberglas sistemlerin naylondan 4 kat fazla dayanıklılık göstererek yağmur ve ısıdan minimum düzeyde etkileniyor. Tül bakımı için yılda en az iki kez yumuşak bir sünger ve sabunlu su ile yıkamak sinekliğin kullanım ömrünü uzatıyor.

Paslanmaz çelik sineklikler, dayanıklılığı ve uzun süre kullanıma rağmen eskimeyen tel yapısıyla biliniyor. Böcek ve sinekleri dışarıda tutmak öncelikli amaç olsa da çelik ağın sarkmayan ve esnemeyen özelliği kapı ve pencerelere bakımlı bir görünüm sağlamak adına da tercih ediliyor. Maksimum aşınma direnci pileli cam sineklik ve kapı tül yüzeylerinin sert yüzeylerle temasta ve hava koşullarında dahi sağlam kalmasını sağlıyor. Nemli hava koşulları ve sağanak yağışlarda paslanma ve aşınma yapmayan tül aralıkları aynı koşullarda dahi ferah esintiler sağlayan hava akışını sürdürmeye devam ediyor.

Pileli sineklik alüminyum profilleri, kaliteli bir malzeme olan alüminyumun sineklik ağında koruyucu bir kaplama yaratmasıyla meydana geliyor. Koyu gri, siyah ve parlak alüminyum pileli sineklik renkleri sayesinde modelin çoğu alana uyum sağlamasını kolaylaştırıyor. Hem pencere hem kapı uygulamaları için ideal bu olan bu sistem dayanıklı kaplaması sayesinde oldukça uzun bir kullanım ömrü sunuyor. Olumsuz hava koşullarına karşı direnç sağlarken aşınma, korozyon, UV ışınları ve pasa karşı maksimum koruma sunuyor. Tüm bu özelliklere ek olarak dikkat çeken hafif yapısı, uygun bakım sağlandığı sürece birkaç yıl boyunca evleri korumada kullanıcılarına yardımcı oluyor.

Pileli Sineklik Örgü Tipleri

Sineklik türünü seçerken göz önüne alınması gereken noktalardan birisi ev içerisine girişi engellenecek sinek ve haşerelerin boyutu, mekanın toz veya kire maruz kalma süresi oluyor. Bu noktada pileli sineklik parçaları arasında yer alan telin örgü sıklığı ve yapısı öne çıkıyor.

Fiberglas teller genellikle 46 ila 305 cm genişliğinde değişen, 30 m uzunluğa sahip rulolar şeklinde üretiliyor. Alüminyum malzemelerde de 30 m rulolar bulunabilmekle beraber 18x14, 16x16, 18x18, 20x20 ve 23x23 uzunluklar çoğu sineklik standardına uyum sağlıyor. Standart fiberglas sineklik teli, hem endüstride hem evlerde günlük kullanıma uygun olarak üretiliyor. Fiberglas tipi plastik hale getirilen polivinil klorür olup %37 fiberglas, %63 vinil kaplama içeriyor. %63 oranında ise nominal açık gözenekleri bulunuyor. Bu gözenek açıklığı sayesinde hava akışının optimum düzeyde sağlanması kolaylaşırken dışarıdan daha düzenli bir görünüm oluşturuyor. Genellikle siyah renge sahip olmakla beraber 0.28 mm iplikten inç başına 25,4 mm olacak şekilde birleştirilmesiyle uygun kare motif elde ediliyor. Alüminyum tel yapısından elde edilen sineklik örgüleri ise paslanmaz yapısı sayesinde kullanım boyunca hafif ve yumuşak bir doku sunuyor. Kolay bükülmesi ve şekil alması alüminyum ağın atmosferik korozyona karşı dirençli olmasını sağlıyor. 0.24 mm tel çapı inç başına 25,4 mm örgü sağlıyor, bu örgü seviyesi telin açıklığını %68’e kadar çıkarıyor. Alüminyum sineklikler 16, 18, 20 göze sahip çeşitleri böceklerin ev, ofis, hastane, otel pencerelerinden girmesini önlemek ve ortam için gerekli havalandırmayı sağlamak amacıyla kullanılıyor. 50-200 arası değişen ağlar ise filtre diskleri için tercih ediliyor. Pileli sineklik aksesuar fiyatları bakımından değişkenlik gösterdiği 316 ve 304 kalite paslanmaz çelik teller modelleri, oldukça sık tercih edilen teller arasında yer alıyor. 304 kalite, oldukça kalın tel yapısına sahipken 316 kalite dokuma yönteminden kaynaklı mukavemet gücüyle öne çıkıyor. Telin gerilme gücünden kaynaklı bir fark belli ediliyor olsa da özel dokuma yöntemleri telin kalite ve düzlüğünün belirlenmesinde öne çıkıyor. Özellikle çukurlaşma ve oksitlenmeye direnç gösteren gergin malzeme yapısı sinekliği, deniz kıyısındaki binalarda kullanıma uygun hale getiriyor. İnç başına 25,4 mm örgüye sahip telin çapı 0.17 mm, açıklığı ise %79 oranında üretiliyor. %90 bakır %10 çinkodan oluşan bronz tel örgüleri estetik görünümü sayesinde çoğu ev ve bahçe dekorasyonuyla beraber estetik bir görünüm sunuyor. Korozyon direnci ve mukavemeti bakımından pirinçten daha iyi olmakla beraber özellikle fazla toza maruz kalan mekanlarda partiküllerin filtrasyonuna yardımcı oluyor. İnç başına 25,4 mm ve 0.28 mm tel çapı %70 oranında örgü açıklığı sağlıyor.

Hareketli Pileli Sineklik Fonksiyonları

Pencere ve kapılar ev içerisine doğal ışığın geçmesine ve odalar için gerekli havalandırmanın yapılmasına yardımcı oluyor. Bu amaçla açılan kapı ve pencereler istemeyerek de olsa ev içerisine böcek veya kir oluşturacak tozların girmesine neden olabiliyor. Pileli sineklik ve diğer tüm koruyucu tellerin amacı ev veya bina içerisine dışarıdan gelebileceklere karşı koruyuculuk sağlamak oluyor. Amaç aynı olsa da sabit ve hareket ettirilebilir sineklik modellerinin sağladığı kolaylıklar farklı olabiliyor. Özellikle pileli sineklik fiyat listesi incelendiğinde görülebilecek farklı rakamların nedeni, bu kolaylıkların bilinmesi ve denenmesiyle daha anlaşılabilir hale geliyor.

Sabit kullanıma uygun olarak üretilen pencere veya kapı sinekliklerinin konumları değişmemekle beraber ölçüleri diğer alanlara uyduğu takdirde değiştirilebiliyor. Maksimum koruma sağlamak adına çeşitli ince ham maddeler kullanılarak tasarlanmış, vida veya perçinle tutturulan çerçeve ile bir araya getiriliyor. Pileli sineklik köşe takozu boyutlarının sabitlendiği kısımlar ise kapı genişliğine göre değişebiliyor. Geri çekilebilir, hareketli sineklik modellerine dahil olan pileli teller, istenilen zamanda açılıp temizlenebiliyor. Kullanılmadığı durumlarda katlanarak saklanabilecek görünüme getirilebilen bu modeller pencerelerde bölmeleri açmak ve kapatmak için oldukça pratik bir kullanım sunuyor. Sürekli olarak açıp kapatmaya ihtiyacı olmadığından erişim kolaylığı sağlamasının yanı sıra temizlenmesi ve bakımı da oldukça kolay hale geliyor. Sabit sineklik modellerinin kullanım kolaylığı bulunurken sürgülü pileli sineklik sistemleri, kurulum kolaylığı bakımından uzun süreli kullanıma imkan tanıyor. Güvenli açma ve kapama sistemine sahip olan pileli sineklikler olası yaralanma risklerini engellerken çocuk ve bebekler için de uygun orta oluşturulmasına yardımcı oluyor. Sessiz, güvenli ve akıcı harekete sahip bu sistemlerde, 3 ila 5 mm arasında değişen alt ray kalınlığına bulunmuyor. Bu sayede kapıdan geçiş esansında zeminde engel yaratmıyor, bebek arabaları veya tekerlekli sandalyelerin dış mekana geçişinde kolaylık sağlıyor. Telin türüne ya örgü sıklığına bağlı olarak değişebilmekle beraber pileli sineklik temizliği elektrikli süpürge yardımıyla yapılabiliyor. Ağı temizlemek adına ıslatılmış bezlerle de yeterli temizlik sağlanabilmekle beraber bu işlemler için sinekliği sökmeye gerek kalmıyor.

Pileli Sinekliğin Avantajları

Her evin koruyuculuk adına ihtiyaç duyduğu sineklikler evin konumu, kullanıcıların istekleri, takılacak bölgenin yapısal özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Özellikleri ne olursa olsun pileli sinekliklerin eve sağladığı katkılar çoğu kişinin ve ailelerin hayatına kolaylık sağlayacak avantajları da beraberinde getiriyor.

Bu sistemlere sahip evlerde temizliğin çok daha kolay sağlanması ve farklı türlere sahip böceklerin yarattığı riskin ortadan kaldırılması telin kolay kullanımı ve görevleri arasında sayılıyor. Çocuk veya bebeğe sahip ebeveynlerin bahçe veya arka bahçeye açılan aralıklara kuracakları bu sistem sayesinde daha kolay kontrol sağlamaları mümkün oluyor. Kapıları kapatmadan bir yandan ev içerisini havalandırırken diğer yandan dışarı geçişlerin önlenmesi, dışarıda olan çocuğun ise kolay izlenebilmesini sağlıyor. Enerjiden tasarruf etmenin bir diğer yolu olarak pileli sineklikler, temiz havanın ve doğal güneş ışığının evin içerisine kadar girmesine izin veriyor, kış aylarında odaların ısınmasına yaz aylarında ise optimum ısıya ulaşmasına yardımcı oluyor. Yeterli koruyuculuk seviyesine sahip örgüleri sıcak havalarda odaların havalandırılması amacıyla pencere ve kapıların açılması esnasında yabancı madde ve haşerelerin içeri girmesini engelliyor. İlkbahar ve sonbahar ayların doğalgaz veya klimaya bağlı olarak değişen fatura miktarını azaltmaya yardımcı oluyor. Görüş açısını engelliyor gibi görünse de gizliliği sağlayacak seviyede sıklığa sahip gözenekleri ve kolay kurulumu bu ihtimali ortadan kaldırıyor. Yatay veya dikey olarak üretilen pileli sineklik yorum ve ürün değerlendirmelerinde incelenecek deneyimlere göre kapıları uygun model seçilebiliyorken optimum şeffaflığı sağlayan modellerden kullanım amacına uygun olana bu incelemeler sayesinde kolayca ulaşılabiliyor. Diğer yandan sert hava koşulları ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması, sinekliklerin avantajları arasında yer alıyor. Dayanıklı yapısı, şık ve ev içine sağladığı uyum sayesinde daha işlevsel bir kullanım sunuyor, farklı renk ve çerçeve malzemeleri sayesinde ev içi dekorasyonla bütünleşen görünümler elde edilmesini sağlıyor. İki kanata sahip modeller, hem iç hem dış giriş noktalarına sağladığı kolaylık bakımından popüler seçimler arasında yer alıyor. Bu stildeki sineklikler tercih edilirken perde ölçülerinin bu dizayna göre alınması gerektiğinin unutulmaması, dar profil kapılarda da bu kalıba uygun ölçülerde sineklik ölçüsünün seçilmesi gerekiyor. Geniş açıklığa sahip bölmelerde ise pileli modellerin az alan kaplaması ve ince çerçeveleri, alanın verimli kullanılmasını sağlarken bahçe veya balkona uygun zarif bir görünüm sunuyor. Katlandığından dahi pile izleri sayesinde küçük ve dar kat bölmeleriyle çerçeve kenarına kadar çekilebiliyor. Pencerelerde yukarı ve aşağı kolay kaydırılabilen bu sistem, kapılarda olduğu kadar pencere çerçevelerinde de tek tarafa sabitlenerek kontrollü kullanıma uygun hale getirilebiliyor. Bu akordeon tasarım modern ve minimal tasarımı tercih eden kullanıcılar için bir alternatif oluşturuyor. Evde bulunan dekorasyon ve öne çıkan kapıların görünümünü destekleyen bu minimal tarz, cam ve pencere çerçevelerinin havasını bozmadan ince ve etkili bir bariyerle uygun açıklığı sağlayabiliyor. İç ve dış mekanı bir araya getirmeye yardımcı olan pileli sinekliklerde böcek ve döküntülerin geçişine izin vermeyen kıvrımlı yapı; veranda, güverte, balkon veya açık mutfaklara giriş çıkışlarda iki alan arasını daha erişilebilir hale getiriyor, yaşam alanlarını genişleterek kullanıcılarının daha ferah ve konforlu hissetmelerini sağlıyor.

Bulunduğunuz alanda kendinize daha ferah alanlar yaratmak, balkon keyfini daha güvenilir ve temiz binalarda deneyimlemek istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarının seçeneklerini Trendyol sayesinde inceleyebilir, pileli sineklik ipi fiyatları, indirimleri ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.