Fiyat
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Renk
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Pilli Duman Dedektörü

" araması için 65 sonuç listeleniyor
LOREX 9v Pilli Duman Dedektörü
Kargo Bedava

LOREX9v Pilli Duman Dedektörü

179,99 TL
Sepete Git
LOREX Pilli Duman Dedektörü
Kargo Bedava

LOREXPilli Duman Dedektörü

199,99 TL
Sepete Git

Pilli Duman Dedektörü ile Güvenli Evler Trendyol'da!

Yangın söz konusu olduğunda, temelde iki ürün/ekipman kategorisi vardır ve her ikisinin de önemi vardır: Bu durumların oluşmasını önlemeye yönelik olanlar ve yangın çoktan başladığı için hasarı en aza indirmek için kullanılanlar. Pilli duman dedektörü de sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır. Siz de pilli duman dedektörü modelleri için Trendyol'u inceleyebilirsiniz.

Pilli Duman Dedektörü Çeşitleri

Pilli Duman Dedektörü Çeşitleri

Adından da anlaşılacağı gibi, yangının en büyük belirtilerinden biri olan dumanı algılayan bir cihazdır. Hassasiyet seviyesi nedeniyle bu çok erken gerçekleşir, yangın alarmını tetikler ve insanların mekanı terk etmesine izin verir. Alarmı tetiklemenin yanı sıra bilgileri doğrudan İtfaiyeye ileten ve bunun için bir telefon görüşmesine bağlı olmadığı için yardımın daha da hızlı gelmesini sağlayan modeller vardır. İki tür dedektör vardır: fotoelektrik ve iyonik. Her ikisi de dumanı algılama ve binanın itfaiye istasyonunu harekete geçirme amacını gerçekleştirse de, her birinin çalıştığı mekanizma farklıdır. Fotoelektrik dedektör, bileşiminde bir ışık huzmesine sahiptir. Duman, ışının sürekli çalışmasını kestiğinde, alarm tetiklenir. İyonik dedektör ise genellikle dumanın varlığını fotoelektrik dedektörden daha kolay algılayabilen bir elektrik akımı oluşturan radyoaktif bir elementten oluşur. Duman alarmları evinizde yangın güvenliği için önemlidir, çünkü ev yapısı yangınlarında ölme riski, çalışan duman alarmı olan evlerde alarmı olmayan veya çalışmayan evlere göre yüzde 55 daha düşüktür. Pilli duman dedektörü fiyatı ise ürüne göre değişir.

Pilli Duman Dedektörü Seçenekleri

Pilli Duman Dedektörü Seçenekleri

Duman alarmı satın almak, tüm farklı türlerin ve kullanılan terminolojinin farkında olmayan biri için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Trendyol'da yer alan pilli duman dedektörü çeşitleri aradığınız ürünleri bulmanıza yardımcı olacaktır. İyonizasyon duman alarmları, hava moleküllerini küçük bir elektrik akımı oluşturan pozitif ve negatif yüklü moleküllere iyonize etmek için az miktarda radyoaktif malzeme kullanır. Bu iyonize havaya duman girmesi, akım miktarını azaltacak ve duman alarmının çalmasına neden olacaktır. Tipik olarak, İyonizasyon dedektörlü duman alarmları, fotoelektrik dedektörlü alarmlardan daha ekonomik olma eğilimindedir. Kombine duman karbon monoksit alarmı, hem dumanı algılamak hem de karbon monoksit algılamak için sensörlere sahip bir alarmdır. Bu alarmlar duman alarmı gibi görünebilir ve tavana veya tavana yakın duvara monte edilir. Bazı duman alarmları tüm gücünü değiştirilebilen pillerden alır; 9v pil, AAA pil, AA pil veya başka bir pil türü olabilir. Bu piller yılda en az bir kez değiştirilmeli ve alarm her ay test edilmelidir. Bazı duman alarmları, duman alarmına 10 yıla kadar güç sağlayabilen, sızdırmaz, değiştirilemeyen bir pil ile gelir. Bu alarm pillerin değiştirilmesini gerektirmez, ancak yine de bunları aylık olarak test ediyor olmalısınız.

Pilli Duman Dedektörü Modelleri

Pilli Duman Dedektörü Modelleri

Pilli duman dedektörü özellikleri oldukça gelişmiştir. Pilli duman dedektörü kullananlar tarafından yapılan yorumlar da bunu doğrular. Bazı duman alarmları, hem evin elektrik sisteminden bağlanan birincil güç hem de ikincil bir pil yedeği ile sağlanır. İkincil pil yedeği, en az yılda bir kez değiştirilmesi gereken bir pil veya değiştirilmesi gerekmeyen 10 yıllık kapalı bir pil olabilir. Duman alarmı ara bağlantısı, alarmların bağlı olduğu anlamına gelir, böylece bir alarm çalarsa evdeki tüm alarmlar çalar. Birbirine bağlı duman alarmlarının, binadaki herhangi bir yerde yangın çıkması durumunda bina sakinlerini uyarması daha olasıdır. Bu nedenle, yeni bina, yangın ve can güvenliği kuralları, yeni binalarda veya yeniden yapılanmış binalarda duman alarmlarının birbirine bağlanmasını gerektirecektir. En iyi duman alarmları duman parçacıklarını, alevleri ve karbon monoksiti algılayabilir. Çok işlevli bir alarm, kablolu duman dedektörleri için pil ömründen veya evinizdeki enerjiden tasarruf etmenizi sağlayabilir. Pilli duman dedektörü yorumları incelemek ve ürünleri keşfedip size uygun olanı satın almak için Trendyol'a göz atabilirsiniz.

Pilli Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Pilli duman dedektörünün çalışma şekli modellere göre değişiklik gösterir. Temel prensipte ise genelde cihaz içerisinde 2 tane diyot bulunur. Bu diyotlardan biri ışığı alır. Diğeri ise ışığı verir. Sensör içerisine duman girdiği anda mevcut sistemde yer alan ışıkların kırılmasına sebep olur. Kırılan ışıklar, fotodiyota düşer. Bunun neticesinde ise sensör aktifleşir. Bu tarz çalışma prensibine sahip cihazlar, optik dedektör başlığı altında satılır. Işık kırılması veya kesilmesi üzerine kurulan sistem, güvenli bir kullanım deneyimi sunar. İyonizasyon dedektör çeşitlerinin çalışma süreçleri ise farklıdır. İki plaka arasında yer alan hava molekülleri, elektriksel olarak yüklenir. Kullanılan radyoaktif malzeme sayesinde metal plakalar arasında bir akım oluşur. Cihaz içerisine giren partikül sayısından bir farklılık yaşandığında bu bir risk olarak algılanır. Alarm sistemi devreye girer.

Pilli Duman Dedektörü Ne İşe Yarar?

Pilli duman dedektörü, yangının henüz başlangıç aşamasında fark edilmesini sağlar. Ürün sistemi, dumanın içeri girmesiyle çalışır. Alınan sinyallerin normalin üzerinde bir değere sahip olması durumunda alarm çalar. Duman, yangının temel göstergelerinden biridir. Bu nedenle cihaz dumana entegre şekilde çalışır. Yüksek algı yeteneği sayesinde yaşanması muhtemel birçok olumsuz durumun önüne geçmeyi kolaylaştırır. Yangının başlangıç aşamasında tespit edilmesi sağlayıp yayılmasını önler. Hem maddi hem de manevi hasar oluşmasını engeller. Duman dedektörü, sigara içilmesi uygun olmayan yerler için de tercih edilir. Bu noktada kullanım amacı caydırıcılıktır. Ürünler etki seviyesi sayesinde otel, iş yeri veya hastane gibi kişi sayısının fazla olduğu yerlerde kullanılır. Can ve mal güvenliğini sağlamak için duman dedektörünün yarattığı konfor alanından faydalanabilirsiniz.

Pilli Duman Dedektörü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Konforlu ve güvenli bir deneyim için satın alınan cihazın duman algılama özelliğinin yanında ısı algılama özelliğinin de olmasına da dikkat etmek gerekir. Bu sayede ortamda yaşanan ani sıcaklık artışı da tespit edilir. Cihazın ısı algılama fonksiyonu, alevlenmeyi kolay bir şekilde algılar. Yangın riskinin azaltılması konusunda etkili bir koruma sağlar. Farklı çalışma prensipleri üzerinde kurulan modellerin seçiminde kullanım alanının özelliklerini dikkate almak önemlidir. Işık tipi, çeşitlerin tavan mesafesi fazla alanlar için ideal olduğunu ifade eder. Beklenen verimin alınması noktasında ürünün sahip olduğu kalite ise belirleyici kriterlerin başında gelir. Üretim sürecinde kullanılan malzeme ve nitelikli işçilik cihazın performansını etkiler. Bu nedenle rüştünü ispatlayan markaların tercih edilmesi önemlidir.