"

Salamura Yaprak

" araması için 213 sonuç listeleniyor
Mansur Tokat Erbaa Salamura Yaprak 400 Gr

MansurTokat Erbaa Salamura Yaprak 400 Gr

115 TL
Sepete Git

Salamura Yaprak Tarifleri ile Lezzetli Yemekler

Salamura, bazı yiyeceklerin (turşu, asma yaprağı, beyaz peynir ve zeytin gibi) yapımında kullanılan fermantasyon yöntemi olmaktadır. Bu yiyeceklerin bozulmadan saklanması için tuzlu suya konulması gerekmektedir. Salamura tekniği, yazın toplanan taze yaprakların bozulmadan kışın da kullanılabilmesi için özel olarak hazırlanması işlemine denir. Salamura yaprak, kışın en fazla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Uzun süre dayanabilmesi ile ünlü olan salamura yaprak son derece faydalı bir yiyecektir. Kış ayları boyunca ilk günkü gibi kalmasına olanak sağlayan salamura yaprak, çok fazla tercih edilen bir ürün olmaktadır. Yaz aylarında belirli yörelerde toplanan bu yapraklar, tek tek özenle toplanıp bir kavanoz, vakumlu paketlere ya da bidonlarda tuzlu suya konulur. Bu işlem yaprakların bütün bir kış ilk günkü tazeliğini korumasına yardımcı olur. Salamura yaprak yaz aylarında toplanırken özellikle taze ve ince yapraklı olmasına dikkat edilmektedir. Lezzeti ve dayanıklılığı ile Türk mutfağının en ünlü yiyeceklerinden olan salamura yaprak taze, ince ve yumuşak yapısıyla bir çok farklı yemekte kullanılabilir. Salamura yaprak toplanırken özellikle damarsız, lekesiz, tüysüz ve ince, ipeksi yapıda olanların tercih edildiği görülmektedir. Böylece yemeklere daha lezzetli tatlar bırakarak çok tercih edilen bir ürün haline gelmektedir. Salamura, evlerde buzdolabı ve derin dondurucu kullanımı yaygınlaşmadan önce uzun bir süre kullanılan, yiyeceklerin saklanmasına yarayan bir yöntem olarak bilinmektedir. Asma yaprağı, mutfağımızda çok çeşitli kullanılabilen bir yiyecektir. Bu yiyeceklerin en başında sarma gelmektedir. Sarma, damak zevklerine göre ister zeytinyağlı ister etli şekilde kullanılabilmektedir. Bu kişilerin tercihine göre şekillenebilen bir durumdur. Salamura yaprağının sarma haricinde kullanıldığı yemeklerden bazıları şu şekildedir; göçmen pidesi, asma yaprağı pidesi, asma yaprağı böreği, asma yapraklı pilav, bağ yaprağıyla hellim, asma yapraklı levrek, asma yapraklı enginar dolması vs. çok çeşitli yemekler bulunmaktadır. Bu yemekler hazırlanırken yaprak ne kadar ince ve damarsız olursa yemekler o kadar lezzetli olur ve zahmetsizce hazırlanabilir. Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceği olan salamura yaprak tazeliğini kavanozda ve bidonlarda bulunan tuz ile sağlamaktadır. Salamura yaprak tuz oranı yüksek bir besin olduğundan kullanılmadan önce sudan geçirilmelidir. Bu durumda çıkarılan yapraklar biraz soğuk suda bekletilerek bu sağlanabilmektedir. Eğer hala tuzlu gelmekteyse bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Salamura Yaprak Faydaları

Salamura Yaprak Faydaları

Salamura, eskiden evlerde kişilerin kışlık olarak hazırladığı ürünler iken şimdilerde endüstriyel üretim haline gelmiştir. Son derece titizlikle, sağlıklı koşullarda hazırlanan bu ürünler aynı zamanda sağlıklı bir yiyecek çeşididir. Özenle hazırlanan bu yapraklar son derece lezzetli olmakla birlikte bir takım faydaları da bulunmaktadır. Örneğin, asma yaprağının anemiye iyi geldiği bilinmektedir ve anemi hastaları için salamura yaprak tavsiye edilir. İçerisindeki demir minerali sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin oluşmasında etkili olan demir minerali asma yaprağında mevcuttur. Asma yaprağının aynı zamanda A vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. Göz sağlığı açısından son derece önem arz eden bu vitamin asma yaprağında bulunmaktadır. Bu durum sayesinde göz sağlığımızın korunduğu düşünülmektedir. Bunun yanında A vitamininin, bağışıklık sistemini koruduğu bilinmektedir. Asma yaprağının tüketilmesi ile bağışıklık sistemimize olumlu yönde etkileri gözlemlenebilmektedir. Asma yaprağında bulunan çinko minerali sayesinde bağırsak sağlığında oldukça etkili olabilmektedir. Çinko minerali bağırsak mukozasını onarabilen ve koruyabilen bir mineraldir. Bu sayede bağırsak rahatsızlıklarının onarımında son derece etkili olduğu düşünülmektedir. Asma yaprağı ağız içinde çıkan yaralara karşı oldukça etkilidir. Ağız kokusuna, diş eti problemlerine ve ağız içi yaralara, yaprağın antimikrobik özelliği ile iyi geldiği düşünülmektedir. Asma yaprağını kaynattıktan sonra suyu ile ağız çalkalandığı takdirde diş çürümelerine de oldukça iyi geldiği düşünülmektedir. Asma yaprağının diğer bir etkisi ise kilo vermeye yardımcı bir yiyecek olmasıdır. Peki asma yaprağı nasıl kullanılır? Diyetle birlikte tüketildiği takdirde vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini olumlu yönde etkileyerek kabızlık gibi problemlere iyi geldiği düşünülmektedir. Saç için de oldukça iyi etkileri olduğu gözlenen asma yaprağı, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olabilmektedir. Kepeklenme ve dökülmeleri engelleyebildiği çok eski bilgilere dayanmaktadır. Asma yaprağı suyuyla yıkanan saçlarda sağlıklı bir canlanma gözlemlendiği görülmektedir. Asma yaprağının aynı zamanda varis tedavilerinde etkili olabildiği düşünülmektedir. Asma yaprağının suyunun tüketilmesi ile etkili olabilecek bir durum söz konusu olmaktadır. Bacaklardaki ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkilerin çoğu kesin bilgiler olmamakla beraber bir doktora danışarak kullanılması önerilir. Her üründe olduğu gibi tüketirken fazlasından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca salamura yaprağında çürümemesi için oldukça fazla tuz oranı bulunmaktadır. Asma yaprağının içindeki yüksek tuz oranı ürünün çok uzun süre bozulmadan saklanmasını sağlar, kullanacakların asma yaprağı nasıl saklanır diye düşünmesine gerek kalmaz.

Salamura Yaprak Yapımı

Salamura Yaprak Yapımı

Her yörenin asma yaprağı olmasıyla beraber en ünlü ve en bilinen yapraklar Tokat salamura yaprak ve Manisa salamura yapraktır. Bu yapraklar özellikle ince, ipeksi yapıda, damarsız ve lekesiz ürünlerdir. Salamura yaprak ile yapılan yemekler oldukça lezzetli olmaktadır. Bu sebeple son derece tercih edilebilen ürünler olmuşlardır. Aynı zamanda oldukça doğal olarak özenle hazırlanan salamura yaprak, organik salamura yaprak diye geçmektedir. Üzerinde herhangi bir yapay işlem uygulanmamaktadır. Bu da son derece doğal ve organik olduğuna kanıt niteliğindedir. Kavanozda salamura yaprak için şöyle bir yol izlenmesi gerekmektedir; dalından özenle toplanmış 1,5 kg taze asma yaprağı, bir su bardağı kaya tuzu, bir çorba kaşığı limon tuzu ve içme suyu malzemeler arasındadır. Asma yaprakları geniş bir kaba yerleştirilir. İçme suyu bir tencerede kaynatılır. Birkaç dakika kaynatıldıktan sonra kaya tuzu ve limon tuzu eklenir. Tuzlu su, kabın içerisinde bulunan asma yapraklarının üzerine dökülür ve kap bir tepsi ile kapatılır. Yaklaşık 12 saat bekletildikten sonra deste deste bağlanan yapraklar kavanozun ya da herhangi bir kabın içine konulur. Sonra tenceredeki tuzlu su yaprakların üzerine dökülür. Yaprakların deste deste bağlanması yaprakların yırtılmadan konarak çıkarılması ve sarma yemeği yapılacak ise kolay bir şekilde sarılmasına olanak sağlar. Kavanozların ya da kullanılan kapların havasının iyice çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde kapakların üzerinde kabarmalar meydana gelmektedir. Bunu engellemek için kapların kapakları birkaç gün boyunca gevşek bırakılabilir. Daha sonra kapakları sıkıca kapatılan kaplar serin ve güneş almayan yerlerde saklanmalıdır. Salamura yapraklarının küçük kavanozlara paylaştırılması oldukça avantajlı bir durumdur. Örneğin, bir kavanoz bir yemek için kullanabilir ve böylece açılıp kapanma durumu söz konusu olmamaktadır. Bu da ürünlerin bozulma ihtimallerini azaltmaktadır. Eğer yapraklar daha büyük kaplarda bulunuyor ise kullanılacak kadar yaprak alınıp gerisi buzdolabında ya da derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Bu sayede yapraklarda bozulma gibi durumlar meydana gelmemekle birlikte bütün bir kış boyunca tazeliğini korur. Yiyeceklerde sorunsuz bir şekilde kullanılan yapraklar sağlığa oldukça faydalı ürünler olmuşlardır. Her evde oldukça fazla bir şekilde kullanılan salamura yaprağı kullanmadan önce birkaç saat suda bekleterek fazla tuzundan arındırılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni salamura yaprağının içinde bozulmaması için tuz oranının fazla olmasıdır.

Salamura yaprağın kullanımı son derece çeşitli bir alana yayılmıştır. Ülkenin en bilinen, en fazla tercih edilen yemeğinden biri olan sarma, kışın da afiyetle yenebilmektedir. Bu durumun en önemli etkisi yaprağın salamura şeklinde üretilmiş olmasıdır. Bu şekilde bütün kış boyunca yazın toplanan yapraklar ilk anki gibi tazeliğini korumaktadır. Bu sayede kullanılan yemeklerde son derece lezzetli bir tat bırakmaktadır. Eski dönemlerde bu yöntemin çok sık bir şekilde uygulandığı görülmektedir. Yaprakları salamura şeklinde saklayarak ömürlerini uzatmaya çalıştıkları bilinmekteydi. Bu sadece kış için saklanan yapraklar, memnuniyet ile kullanılmaktaydı. Son dönemlerde günümüzde salamura yaprak kent içerisinde de kullanılmaya başlandı. Kişiler açısından son derece kolaylıklar sağlayan salamura yaprak, yemeklere kolaylıkla uygulanabilmektedir. Son derece hijyenik koşullarda hazırlanan bu yapraklar güvenle kullanılabilmektedir. Yapraklar toplanırken genelde ince olanlar seçilmeye gayret edilir. Fakat arada çıkabilecek sert yapraklar çıkabilir. Bu sert yaprakların diğer yapraklara göre kaynama sürelerinin uzatılması ile bu sorun düzeltilebilmektedir. Sarma yemeği yaparken yaprakların damarlı kısımları pişmelerine rağmen hala sert bir haldeyse bu damarlı kısımlar kesilip alınabilir. Bu şekilde sarmaya devam edilebilmektedir. Son derece lezzetli olan sarma yemeği ister etli ister zeytinyağlı yapılabilmektedir. İçinin harcı pirinç ya da bulgurla kolaylıkla hazırlanabilir. Daha sonra hazırlanan iç yaprağın üzerine ince bir şekilde koyularak sarılır. Kalem gibi ince olan sarmalar Türk mutfağının en önemli parçalarından biri olmaktadır. Salamura şekliyle her an kullanıma hazır bu yapraklar oldukça kaliteli ürünler olmaktadır. Her yörenin asma yaprağı bulunurken en çok bilinenler, Tokat salamura yaprak, Manisa salamura yaprak olmaktadır. Bunların haricinde bir de özel olarak üretilen sera salamura yaprak bulunmaktadır. Bu yapraklar son derece organik ürünler olup herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aksine insan sağlığına oldukça faydalı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Diş sağlığı, sindirim sistemi, göz sağlığı, bağışıklı sistemi ve zayıflama gibi durumlara etkileri son derece fazladır. Kişiler isterse salamura yaprak 5 kg ya da salamura yaprak 1 kg şeklinde tercih edebilirler. Burada saklanma şartları ve ailede fert sayısı önemli bir kriter olmaktadır. Salamura yapraklar kuru, serin ve güneş almayan ortamlarda saklanmalıdır. Aksi halde ürünlerde bozulma, çürüme ve yıpranma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumların yaşanmaması için saklanma şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Salamura Yaprak Kullanımı

Salamura Yaprak Kullanımı

Salamura yaprak, kullananlar tarafından oldukça sevilen ve beğenilen bir yiyecektir. Yemeklerde kullanılmak için oldukça fazla alternatife sahiptir. Son derece özgün bir tada sahip olan bu yaprak canlı yeşil bir renktedir. İnce, ipeksi ve narin yapısıyla yemeklere lezzet katmaktadır. Oldukça kullanışlı olan bu salamura yapraklar geçmişten günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş bir yemek kültürüdür. Bu açıdan da son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Özellikle her bayramlarda ve özel günlerde, evlerin vazgeçilmez bir lezzeti olan sarma kültürü ülkenin en bilindik lezzetlerinden biri olmaktadır. Yapılan araştırmalarla insan sağlığına da katkıları son derece fazla olduğu görülmüştür. Salamura yaprak ile çok fazla çeşit yemek yapılabilmektedir. Son derece fazla çeşidi bulunan bu yapraklar ülkemizin her köşesinde yetişebilmektedir. Ama en çok tercih edilen ve yetiştirilme yeri olan Tokat ve Manisa yaprağı severek tercih edilmektedirler. Oldukça organik ve doğal olan bu yapraklar titizlikle hazırlanıp, beğenilere sunulmaktadır. Hiçbir katkı maddesi içermeyen bu yapraklar tamamen doğaldır. Bu yüzden bilinen bir zararı olduğu görülmemiştir. Bir tek salamuradan yeni çıkmış yapraklar çok tuzlu olduğu için direkt kullanılırsa böbrek rahatsızlığı olan kişiler için sakıncalı olabileceği düşünülmektedir. Bunun için kavanozdan ya da herhangi bir kaptan çıkarılan yapraklar mümkünse birkaç saat soğuk suda bekletilmelidir. Hala tuzu tam olarak geçmemiş olursa bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Bu şekilde tuzundan arındırılabilmesi mümkündür. Daha sonra yemeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Farklı yemekler ile farklı lezzetler yakalamaya son derece müsait olan salamura yaprak kilosu oldukça uygun fiyata satılmaktadır. Her kişinin damak zevkine hitap edebilen bu ürünler 5 kg ya da birer kilogram şeklinde bulunabilmektedir. Bu şekilde saklanması ve muhafaza edilmesi çok daha kolay olmaktadır. Bazı yemeklere farklı bir aroma katan bu salamura yaprakların farklı bir tadı bulunmaktadır. Yemeklere lezzet katması ile oldukça tercih edilebilen bir salamura türüdür.

Özenle tek tek toplanan bu yapraklar evinize kadar tamamen doğal yollardan geçmektedir. Doğallığıyla severek kullanılan salamura yapraklar yaz aylarının ilk tazeliğiyle bütün bir kış rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir kavanozun üzerinden bir miktar yaprak aldıktan sonra kavanozun içindeki diğer yaprakların üzerine ağırlık koymak gerekmektedir. Böylece yaprakların daha taze kalmasını sağlayarak ömürlerinin de uzaması sağlanmaktadır. Türkiye’nin her yöresinden özenle tek tek toplanan asma yapraklar, kışın da tüketilmek amacıyla kavanozların içerisinde tuzlu suyla birlikte konan bir yiyecektir. Bu yapraklar birçok yemeklerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Bunların en başında sarma yemeği gelmektedir. Sarmayla bütünleşen salamura yaprak kişilerin tercihine göre etli ya da zeytinyağlı olarak tercih edilebilmektedir. Bunun haricinde asma yapraklı enginar dolması, asmalı pide, asma yaprağında sardalya, asma yaprağında somon, asma yaprağında balık, asma yaprağında levrek gibi çeşitleri vardır. Ekşi seven kişiler tarafından da tercih edilebilen yaprağın mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Bu mayhoş tat limonla veya başka baharatlar ile tatlandırılması tercih edilebilir. Yapraklar ne kadar ince, ne kadar damarsız olursa yemeklerde kullanılması o kadar tercih edilebilir olur. Örneğin; sarma yemeğinde bu çok önemli bir husustur. Yaprakların ince olması sarma işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır. Sarma yaparken bazı yırtık yaprakları atmayarak tencerenin en altına dizip değerlendirerek tasarruf yapmış olunur. Aynı zamanda sarılan yaprakların tencere içerisinde yüksek ateşten etkilenerek yanmalarını engeller. Salamura yaprakların bozulmamasında en önemli etken kavanoz kapaklarının çok sıkı bir biçimde kapalı tutulmasıdır. Hava alan yapraklar hızlı bir şekilde bozularak kullanılmaz hale gelebilir. Bu yüzden kavanoz kapakları sıkı bir şekilde kapalı olup serin ve güneş almayan yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Böylece uzun bir süre sevilerek kullanımına olanak sağlar. Salamura yaprak ölçüsü genellikle şu şekildedir; 1,5 kg taze asma yaprağı, 1 su bardağı kaya tuzu ve 1 çorba kaşığı limon tuzu. Yaz mevsiminde dalından yeni koparılan taze asma yaprakları bir kabın içerisine konur. Daha sonra kaynatılan içme suyuna kaya tuzu ve limon tuzu eklenir. Su bir müddet kaynadıktan sonra tuzlu su yaprakların üzerine boşaltılır. Kabın üzeri herhangi bir şeyle örtülerek yaklaşık 12 saat boyunca bekletilir. Süreler tariflerin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Daha sonra yapraklar destelenerek kavanozlara yerleştirilir ve serin, kuru bir yerde muhafaza edilir. Kullananlar tarafından oldukça beğenilen ve yorumlanan bu yapraklar oldukça kullanışlı yiyeceklerdendir. Yazın hazırlanıp kış boyunca tüketilmesi ile ünlüdür. Salamura yaprak fiyatı, yaprağın türüne, nereye ait olduğuna ve kaç kg olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir. İstenilen tür ve tercih edilen şehre göre seçim yapabilmek ve detaylı inceleme için Trendyol'u ziyaret edebilir ve uygun bulduğunuz ürünü satın alabilirsiniz.

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura, geleneksel olarak dolma yapmak için kullanılan taze asma veya lahana yapraklarına verilen isimdir. Salamura yaparken bazı önemli adımların takip edilmesi gerekir. Taze asma ve lahana yaprakları temizlenir ve tek tek ayrılır. Yapraklar kaynar suda birkaç dakika blanşe edilir. Ardından soğuk suya alınarak hızlı bir şekilde soğutulur ve süzme işlemi gerçekleştirilir. Büyük bir kap veya cam kavanoza tuz, limon suyu, sirke ve su ekleyerek salamura sosu hazırlanır. Karışım homojen bir hale getirilir. Yapraklar, hazırlanan sosa dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Bu aşamada yaprakların tamamen sosla kaplandığından emin olmak önemlidir. Yaprakları salamura içinde en az birkaç saat olmak üzere tercihen bir gece boyunca bekletebilirsiniz. Bekleme süresi bittikten sonra dilediğiniz tarifte kullanabilirsiniz. Tuzlu su içinde beklettiğiniz yaprakları, serin ve kuru ortamda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Salamura Yaprak Nasıl Basılır?

Salamura basmak için taze asma yaprakları kullanılır. Ürünler, geniş bir kaba konulur ve kaya tuzunda bir süre bekletilir. Tuzlu su kenara alınır. Yapraklar üst üste olacak şekilde büyük boy bir kavanoza yerleştirilir. Ara katmanlara da gelecek şekilde kaya tuzu serpilerek kavanozun tamamı doldurulur. Her bir yaprağın arasına kaya tuzu serpmek bu işin püf noktası olarak kabul edilir. Kavanoz dolduğu zaman baskı uygulanarak alan açılır. Bu sayede tuzla birleşmesi sağlanır. Kavanozda açılmış olan alanı doldurmaya devam edilir. Cam kavanoz tamamen dolduktan sonra sıcak su hazırlanır ve yavaş bir şekilde eklenir. Tuzlu suyun tamamı kavanoza döküldükten sonra isteğe bağlı olarak limon dilimleri yerleştirilip kapağı kapatılır. Cam kavanozun belirli aralıklarla kontrol edilmesi basım aşamasında öne çıkan bir diğer önemli adımdır.

Salamura Yaprak Nasıl Sarılır?

Salamura yapmak için mevsiminde toplanmış ince üzüm yaprağı tercih edilir. Taze ürünler, kaynar suya konur ve birkaç dakika blanşe edilir. Yumuşaması ancak fazla pişmemesi püf noktadır. Bu işlem sayesinde kolayca sarılabilir hale gelir. Daha sonra tezgah üzerine yayılır. Sapı kesilir ve tamamen düz bir hale getirilir. Üzerine dolgu malzemesi yerleştirilir ve iki taraftan birleştirilir. Damak tadına göre iç harcına şeker ya da limon eklenebilir. Birleştirme işlemi gerçekleştirildikten sonra alttan üste doğru sarılır. Yaprağı sararken sıkı olmasına ancak yırtılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Uç kısımları içe doğru kıvırarak sıkıca kapatılır. İsteğe bağlı olarak yaprak sarma makinesi kullanılabilir. Bu sayede hızlı ve pratik bir şekilde sarılabilir. Sarma işlemi tamamlandığında, hazırlanan dolmalar tencereye veya tepsiye yerleştirilir. Pişirilirken üzerine porselen tabak koymak dağılmaları engeller.