"

Şans Bambusu

" araması için 63 sonuç listeleniyor

Bakımı Kolay Dekoratif Şans Bambusu Çeşitleri Trendyol'da!

Şans bambusu çiçeği Çin ve Japonya aracılığı ile dünyaya yayılan harika bir süs bitkisidir. Bu çiçeğin dayanıklı ve estetik yapısı pek çok alanda yetişebilmesine imkan verir. Uzun ve şık çubuklar hâlinde büyüyen bu bitki hem toprakta hem de su dolu fanusların içinde rahatlıkla yetişir. Bolluk, bereket ve huzur getirdiğine inanılan bambu bitkisinin, evin enerjisini pozitif yönde değiştirdiği de düşünülür.

Özellikle Feng Shui’ye göre sağlıklı ve canlı bambuların yaşam alanlarında kullanılması olumlu çözülmelerin anahtarlarından biridir. Canlı çiçek şans bambusu, pek çok farklı kişinin favorilerinin arasında yer alır. Bu canlının Latince adı ise Dracaena Sanderiana olarak karşımıza çıkar. İsteyen herkes bu ilgi çekici bitkiyi evinde kolaylıkla yetiştirebilir.

Şans Bambusu Çeşitleri Nelerdir?

Şans Bambusu Çeşitleri Nelerdir?

Şans bambusunun pek çok farklı çeşidi vardır. Bambusoideae ile benzer özelliklere sahip olan bu canlı, buğdaygiller familyasında yer alır. Söz konusu bitkinin, şekil alabilme ve farklı formlara sahip olabilme özelliği de bulunur. Düz, kıvrımlı, spiral ya da kafes olarak adlandırılan formlar, bu canlının uzun bambulardan farklı görünmesini sağlar.

Bambu bitkisinin bilinen 90 farklı türü ve 1000’in üzerinde çeşidi vardır. Birtakım bambu çeşitleri ılıman iklim kuşağında yaşarken bazıları da soğuk bölgelerde bile hayatta kalmayı başarabilir. Şans bambusu, diğer türlere nazaran daha ince bir gövdeye ve canlı yeşil yapraklara sahiptir. Gerekli müdahaleler yapılırsa örgü şeklinde, kıvrımlı veya düz bir bitki elde etmek mümkün hâle gelir. Bu bambu çeşidi hem suda hem de toprakta yaşar.

Bambu türlerinin genel anlamda iki şekilde gelişim gösterdiğini söylemek mümkündür. Monopodial yani tek gövdeden büyüyen şans bambusu çeşitleri sadece bir daldan oluşur. Bu bitki, küçük yapraklara sahip olabilir. Suda veya toprakta büyütülebilir. Sympodial türler ise yanlara doğru uzun sürgünler verir. Şans bambusu şekillendirme alanında nadiren kullanılır. Bitkinin yan taraflarında bulunan dallar da bir gövde kadar sağlamdır. Bu tür, toprak altından da yeni sürgünler verebilir. Birkaç yıl sonra yetiştirildiği alanda hızla büyümüye başlar. Sympodial tür, vazo ve fanus gibi alanlarda büyüyemez.

Bu bitki, pek çok farklı dekorasyon tarzına uyum sağlar. Özellikle kırmızı şans bambusu sıklıkla tercih edilir. Kırmızı vazo, saksı ve kurdele çeşitlerinin şans bambusu ile bir araya geldiğinde pozitif enerji yaydığına inanılır. Hindistan, Filipinler ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak yetiştirilen bu bitki türünün; sağlık, mutluluk, bolluk, başarı ve şans getirdiğine inanılır. Söz konusu coğrafyadan bütün dünyaya yayılmış olan bitki, bir dekorasyon unsuru olarak da sıklıkla tercih edilir. Şans bambusu, bulunduğu ortama bambaşka bir hava katar.

Şans Bambusunun Özellikleri Nelerdir?

Şans Bambusunun Özellikleri Nelerdir?

Şans bambusu özellikleri itibari ile bakımı kolay olan bir canlıdır. Suyu ve ışığı çok sever. Yakıcı güneşin altında bırakılmadığı ve periyodik olarak suyu değiştirildiği sürece sağlıklı bir şekilde büyür. Şans bambusu bakımı esnasında suyun ve toprağın kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Bu, söz konusu bitkinin çok daha sağlıklı ve verimli bir biçimde büyümesine olanak tanır. Bu noktada farklı vitaminler de tercih edilebilir. Bu ürünler, bahsi geçen bitkinin besin ihtiyacını karşılar.

Dikkat çekici görüntüsüyle evlere hoşluk katan ve kısa süre içinde kolayca büyüyen bu çiçek, biraz ilgi ve sevgi ile muhteşem bir şekilde serpilir. Bu noktada özel gübrelere ya da ekstra bakıma gerek yoktur. Bitkiye yeterli miktarda su vermek, istenilen sonuçların kolayca elde edilmesini sağlar. Şans bambusu, sakin ve uyumludur. Suya çok fazla ihtiyaç duymaz. Güneş görmediği zaman anında boynunu bükmez fakat yeterli düzeyde ışık alması gerekir.

Bu temel koşullar sağlandığı takdirde şans bambusu ömrü uzun bir bitki olur. Zaman içinde sizlere harika dallar ve yepyeni sürgünler verecektir. Bu bitki, suda yetiştirilecek ise birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekir. Köklerin ve gövdenin bir kısmı su altında kalır. Bu durumda da koku ve çürüme gözlemlenebilir. Dolayısıyla şans bambusu yetiştirilirken 10 – 15 günde bir suyun değiştirilmesi gerekir. Bu, köklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra bitkinin vitamin ve mineral takviyesi almasına da imkân tanır.

Toprakta şans bambusu yetiştirirken de dikkat etmek gerekir. Özellikle su miktarını çok tutmak önem arz eder. Bambu suyun içinde de rahatlıkla büyüyebilen bir bitki olduğu için, diğer saksı çiçekleri gibi toprağın kurumasını beklemek, söz konusu canlının gelişimini olumsuz etkileyecektir. Kış mevsiminde haftada bir kere, yazın ise havanın sıcaklık durumuna göre neredeyse her gün sulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Basit bir gübreleme işlemi de toprakta yetişen şans bambusunun gelişimine katkı sağlar. Gübreleme, bitkinin yapraklarını ve gövdesini daha sağlıklı bir hâle getirir. Böylece şans bambusunun rengi canlanır ve yeni dalların çıkma süresi kısalır. Bu noktada birtakım ölçülere dikkat etmek ve söz konusu narin bitkinin köklerinin yanmamasına özen göstermek gerekir.

Şans Bambusu Boyutları Nasıldır?

Şans Bambusu Boyutları Nasıldır?

Şans bambuları diğer çeşitlere nazaran daha bodur olan bir türdür. Bu bitkinin boyutları 20 cm ila 100 cm arasında değişir. Bu, söz konusu canlının yaşına bağlı olarak değişiklik gösterir. Gübreleme yaparak, suyu düzenli bir biçimde değiştirerek yetiştireceğiniz bambu, hızlıca uzayabilir ve 120 cm’ye kadar ulaşabilir. Şans bambusunun boyutlarına göre kullanıldığı alanlar da farklılık gösterir.

Örneğin 20 cm uzunluğa sahip olan bir şans bambusu genellikle masa üstlerinde, sehpalarda ve pencere kenarlarında yetiştirilir. Daha küçük saksıların ve vazoların içine yerleştirilebilecek olan bu bitkilere mini şans bambusu demek mümkündür. Vazonun ya da saksının içinde en az 10 – 20 adet bambu yer alır. Kurdele ya da başka bir materyal aracılığı ile birbirlerine bağlanmış bambular, oldukça ilgi çekicidir.

Şans bambusu 45 cm ila 60 cm arasında da olabilir. Bu bambu çeşitleri genellikle bir aksesuar olarak bazı eşyaların üzerinde sergilenir. Saksı ve vazolar bu bitkiler için idealdir. Diğerlerine nazaran daha uzun olan söz konusu canlılar, benzersiz bir görünüm yaratır. Şans bambusu yetiştiren çoğu birey, her bir sayının farklı etki yarattığına inanır. Örneğin 5’li şans bambusunun parlak bir geleceği ve bereketi temsil ettiği söylenir. 6’lı bitkiler ise başarı ve huzur için tercih edilir. 7’li bambular, ise sağlıklı bir yaşam adına yetiştirilir.

Elbette diğer sayılara da farklı anlamlar yüklenmiştir. 8 adet bambunun uzun bir ömür yaşamayı mümkün hâle getireceği düşünülür. 10 adet bambunun ise mükemmelliği simgelediğine inanılır. Bu nedenle özellikle Feng Shui felsefesini benimsemiş olan bireyler bambularını bu sayılara dikkat ederek seçer. Mevsimler ve ay ya da güneş yılının özellikleri göz önünde bulundurularak bambular farklı şekillerde konumlandırılır. Bu felsefeye göre bazen güneydoğuda konumlandırılan bambular kimi zaman da kuzeye yerleştirilir.

Büyük türlerin arasında yer alan 100 cm şans bambusu çeşitleri, genellikle zeminin üzerine yerleştirilir. Uzun vazolar ve dekoratif saksılar ile birlikte harika bir görüntü yaratır. Bu ürünleri şekillendirmek ya da çoğaltmak bir hayli kolaydır. Suyu ve toprağı kaliteli olan bir canlı yan taraflarından yeni sürgünler verir. Uzun bambu çeşitleri ofisler ve işletmeler için sıklıkla tercih edilen ürünlerin arasındadır.

Şans Bambusu Nerelerde Kullanılabilir?

Şans Bambusu Nerelerde Kullanılabilir?

Bu narin bitkinin kullanım alanı büyük bir önem arz eder. Bitkiyi farklı noktalara yerleştirmeden önce gözlem yapmak ve bambunun özelliklerini dikkate almak gerekir. Bambu asla yakıcı güneş altında tutulmamalıdır. Kesinlikle susuz bırakılmamalı ve yoğun bir şekilde gübrelenmemelidir. Bu bilgilerin ışığında bambunun korunaksız balkonlarda ve teraslarda sağlıklı büyümesinin zor olduğu söylenebilir.

Şans bambusu için ideal alanlar ışık alan noktalardır. Pencereye yakın olan duvar dipleri, ışık gören köşeler, cam veya tül perde ile kaplı ılık balkonlar, aydınlık ofisler ve ferah koridorlar bambuların rahatlıkla yetişebileceği alanlardır. Bu bitki, güneş gören mutfaklara da şıklık ve huzur katacaktır. Şans bambusu dekorasyon amacıyla kullanıldığında bir çok farklı materyal ile birlikte tercih edilebilir. Saksıda şans bambusu genellikle farklı eşyaların üzerlerine yerleştirilir. Bu bitkiyi yetiştirmek için saksı, vazo ve fanus gibi pek çok farklı objeyi tercih edebilirsiniz.

Şans bambusu vazoda büyütülecekse söz konusu objenin şeffaf olmasına dikkat etmek gerekir. Bu noktada kare veya dikdörtgen prizma vazolar tercih edilebilir. Silindir tipli uzun cam vazolar da benzersiz bir görüntü oluşturmanızı sağlar. Şans bambusu akvaryumun içinde de hızlı bir gelişim gösterir. Bu bitki hem akvaryumun görüntüsünü daha doğal hâle getirir hem de balıklarla birlikte büyüyüp serpilebilir.

Biribirine sarılmış olan veya düz şans bambularını pek çok akvaryumun içinde görebilmek mümkündür. Hatta büyümeyen bambularınızı bir süre boyunca bahsi geçen objenin içinde bekletmeniz tavsiye edilir. Evde şans bambusu yetiştirmenin verimli yollarından bir tanesi olan akvaryumları tercih ederken bitkinin boyutlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bambunun 8 – 10 cm’lik kısmının suyun üzerinde kalması bu noktada önem arz eder.

Şans bambusu hediyelik olarak kullanılacaksa toprak, seramik hatta beton saksılara bile dikilebilir. Hasır ip veya kumaş ile süslü fanuslar da bu bitki için idealdir. Saksıların bambuya uyum sağlayacak renkler kullanılarak boyanması veya kırmızı olması bahsi geçen dekorasyon objesinin şıklığını artırır. Örneğin 2 adet şans bambusunu beton bir saksıya dikerek söz konusu objeyi yeşile boyamayı tercih edebilirsiniz. Bu, oldukça ilgi çekici bir görünüm yaratır.

Şans Bambusu Nasıl Seçilir?

Şans Bambusu Nasıl Seçilir?

Şans bambusu alırken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar vardır. Bu bitki her ne kadar dayanıklı olsa da bazen çürümeye yüz tutabilir. Bambunun çürümesinin en temel nedeni günlerce aynı suyun içinde kalmasıdır. Bu nedenle böyle bir ürün satın almadan evvel koku kontrolü yapmalısınız. Burnunuza keskin ve ekşi bir koku geliyorsa bambunun sağlığı kötüye gidiyor demektir. Bu durumdaki bir bitki satın almak da akıllıca olmayacaktır.

Suyun içinde fazla kalan bitki, çevresine rahatsızlık verir. Böyle bir koku alıyorsanız elinizdeki bitkiyi hayata döndürmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Bambu seçerken ilgili canlının yaprak rengine de dikkat etmelisini. Bu bitkinin yaprakları diri görünmelidir. Sönmüş, büzüşmüş ve yumuşamış yapraklar bambunun sağlıklı olmadığının göstergeleridir. Bambu yaprakları; koyu yeşil, uçları hafif yukarı bakan, dik duran ve sert bir yapıya sahiptir. Bu yaprak şekline sahip olan bitkileri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Her ne kadar suyun içerisinde yaşasa da bambu sararır. Bu sararma hem yaprak uçlarında hem de gövdenin tepe kısmında meydana gelebilir. Dolayısıyle şans bambusu alırken sararma belirtisi gösteren bitkileri tercih etmemeniz gerekir. Herhangi bir budama tekniğini bilmiyorsanız bambunuz muhtemelen kısa sürede yaşama veda edecektir. Şans bambusu küçük boyutlarda ise sararma belirtileri az olabilir. Vazosu dar olan, güneş görmeyen ve suyu belirli aralıklar ile değiştirilmeyen şans bambuları önünde sonunda sararır.

Bu nedenle market raflarında uzun bir süre boyunca beklemiş olan ve sağlıksız görünen bakımsız bambuları tercih etmemek gerekir. Toprağın içinde yetiştirilen şans bambusu çeşitlerinin bakım koşulları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Özellikle bambunun ihtiyaç duyacağı gübre miktarı ile alakalı bilgi edinmeniz, çok daha sağlıklı bir bitkiye sahip olmanızı sağlar. Örneğin yakın bir tarihte gübrelenmiş olan bitki için bu işlemi yeniden gerçekleştirirseniz köklerin yanmasına ve yaprakların sararmasına neden olabilirsiniz.

Bu yüzden gübre miktarı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur ise sulama işlemi ile ilgilidir. Toprağın durumunu parmağınız ile kontrol ederek bitkinin susuz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bambu susuz kalmış ise duruma kısa süre içinde müdahale etmeniz gerekir. Bitkiyi bir müddet sulu toprakta bekletip yeniden dikebilirsiniz. Bu, bambunun kendini toparlamasına imkân tanır.

Şans Bambusu Fiyatları Nasıldır?

Şans Bambusu Fiyatları Nasıldır?

Şans bambusu fiyatlarını belirleyen pek çok unsur vardır. Bunlar; boyut, adet ve saksı türü olarak sıralanabilir. Uzun ve yaşlı bitkilerin fiyatlarının küçük bambulara nazaran daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Genç bambular daha kısadır ve serpilmeye elverişlidir. Bu bitkilerin büyümesi için emek ve zaman harcamak gerekir. Yetişkin ve uzun bambular ise genellikle bir dekorasyon unsuru olarak satın alınır. Kaç adet şans bambusu alacağınıza da karar vermeniz gerekir.

Örneğin 10’lu gönderilen bitkiler ile ikili ürünlerin aynı fiyata sahip olması mümkün değildir. Elbette ürün içeriğinde yer alan bambu sayısı fiyatlandırma aşamasında önemli bir rol oynar. Bu noktada dikkate alınması gereken bir diğer unsur ise saksının ya da vazonun türüdür. Cam vazo çeşitleri büyüklükleri dikkate alınarak fiyatlandırılır. Seramik ve beton materyal kullanılarak imal edilen ürünler ise farklı fiyatlara sahip olabilir. Bu noktada beton malzemeden üretilen saksıların genellikle küçük boyutlu olduğunu unutmamak gerekir.

Bu bitkinin elbette yapayı da vardır. Yapay şans bambusu fiyatları da pek çok farklı unsura bağlı olarak değişiklik gösterir. Çeşitli materyaller kullanılarak imal edilen bu ürünlerin kutu içeriğinde farklı aksesuarlar yer alabilir. Yapay şans bambuları asıllarını aratmayan son derece estetik ürünlerdir. Bakım gerektirmeyen bu bitkiler, zamandan tasarruf etmenize imkân tanır. Yapay bambular dayanıklı ve kaliteli materyaller kullanılarak imal edildiği için farklı alanlara gönül rahatlığı ile yerleştirilebilir. Canlı renkleri ile öne çıkan bu sağlam ürünler; suya, gübreye ve ışığa ihtiyaç duymadan hoş bir görüntü sunar. Bu ürünlerin tozunu belirli aralıklar ile almanız yeterli olur.

Bir fiyat araştırması yapmadan evvel bu bitkiyi konumlandırabileceğiniz alanların hakkında fikir sahibi olmanız daha mantıklı olur. Bu, satın alacağınız ürünün hem dekoratif hem de fonksiyonel açıdan sizi memnun etmesini sağlar. Örneğin yaşam alanınızda yeteri kadar güneş gören bir noktayı bu bitki için ayırabilirsiniz. Şans bambusu; salon, mutfak ve koridor gibi farklı alanlarda oldukça şık bir görünüm yaratır. Siz de bu ilgi çekici bitkiyi eviniz, işletmeniz ya da ofisiniz için herhangi bir şüphe duymadan tercih edebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak olan şans bambusunu Trendyol üzerinden kolay bir biçimde satın alabilirsiniz.