placeholder
"

Şeffaf Sandalye

" araması için 315 sonuç listeleniyor

Şeffaf Sandalye

Şeffaf Sandalye

Şeffaf sandalyeler dayanıklı malzemesi, sıra dışı tasarımı ve kolay taşınabilirliğiyle hem iç hem de dış mekânlarda yaygın kullanım alanı buluyor. Kollu, kolsuz, tamamen saydam, renkli, modern, klasik seçenekleriyle her tarza, fonksiyona ve büyüklüğe sahip mekânda yıllardır beğeniyle kullanılıyor. Büyük, ağır mobilyaların yerine şeffaflığın tercih edildiği yaşam alanlarını büyük ve ferah gösteriyor. Dayanıklı malzemesi uzun ömür garantisi verirken, aynı zamanda her türlü hava şartına karşı direnci sayesinde açık, yarı açık, kapalı tüm mekânlarda gönül rahatlığıyla kullanım imkânı tanıyor. Özellikle şeffaf görünümünün yarattığı ferahlık algısı ona küçük mekânların büyük kurtarıcısı rolünü biçiyor.

Tamamen renksiz şeffaf modelleri sadelikteki iddiayı sunarken, renkli transparan seçimler farklı ışık oyunlarıyla keyifli illüzyonlar yaratıyor. Oldukça geniş seçenek yelpazesi ile büyük/ küçük, modern/ klasik, kapalı/ açık hemen her mekânda kullanım keyfi ve kolaylığını kullanıcı deneyimine sunuyor. Tüm bu avantajları, malzemesi dayanıklı, istiflemesi kolay, temizliği pratik ve en önemlisi de görünümü çarpıcı bu şık mobilyaların daha uzun yıllar kullanılacağının adeta müjdesini veriyor. Birbirinden şık, zarif ve iddialı şeffaf plastik sandalye modelleri Trendyol güvencesiyle yaşam alanlarınızı bir dokunuşla tamamen değiştirmek için sizleri bekliyor.

Ünlü Tasarım Devinin Dünyaya Armağanı Şeffaf Sandalyeler

2000’li yılların başında ünlü tasarımcı Philippe Starck tarafından tasarlanan şeffaf sandalye, yok gibi görüntüsü nedeniyle görünmez sandalye olarak anılıyor. Formdan çok farklı malzemeye vurgu yapan tasarımcı, mobilya ve dekorasyon dünyasına daha sonraki yıllar için de çok önemli bir katkı sunuyor. O güne dek mobilya tasarımında kullanılmamış olan şeffaflık, hafiflik ve sağlamlık kombinasyonu uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmalarının hakkını veriyor. Sade, çift kollu ve yekpare kalıptan üretilen bu ürün yıllar içinde farklı tasarımcı ve üreticiler tarafından geliştirilip çeşitlendirilerek mimaride geniş bir kullanım alanı buluyor. İtalya’dan tüm dünyaya yayılan bu şeffaf akım günümüzde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok başarılı firma tarafından sınırsız tasarım seçeneği ile sürdürülüyor.

Vidaları, mafsalları olmadan yekpare şekilde ayakta duran, içinden geçirdiği ışık ile ferahlık algısı yaratan, iç içe geçerek kolayca istiflenen, darbelere, aşınmalara dayanıklı malzemesi ile uzun ömürlü olan bu sandalyeler mobilya tasarımında bir devrim olarak nitelendiriliyor. Şeffaf tek parça üretilen bu tasarım ögesi yıllar içinde farklı materyallerden parçaların eşliğiyle de zengin çeşitlilik kazanıyor. Opak plastik, çelik ayaklar ve ahşap detaylarla versiyonlanan alternatifleri geniş bir koleksiyonun unsurlarını oluşturuyor. Tüm bu malzeme konfigürasyonları şeffaf sandalyelerin konumlandıkları alanlarda diğer dekoratif malzemelerle uyumu ile mekânsal kaliteyi de üst noktalara taşıyor. Çevreyi gereksiz dağınıklıktan kurtaran, yokmuş gibi davranırken farklı malzemesi ve cazip formlarıyla ilk bakışta dikkatleri toplayan bu eşsiz tasarımlar daha uzun yıllar dekorasyonda hak ettiği yer koruyacak gibi görünüyor.

Zarif Şeffaf Sandalye Modelleri Sayesinde Ferah Yaşam Alanları

Sandalye tasarımında daha önce hiç kullanılmamış bir malzemeyi doğru ve en yararlı şekilde kullanarak bir devrim yaratan şeffaf sandalyeler bukalemun misali her ortama uyum sağlıyor. Mobilyanın yanı sıra zengin renk paleti ve tasarım stiliyle birlikte hareketli bir dekoratif obje görevi de görüyor. İçinden geçen ortam ışığı sayesinde son derece geniş ve ferah alanlar yaratıyor. Sonuçta ortaya tek kişinin yaşadığı küçük bir stüdyoda da, geniş ailelerin yoğun sirkülasyonlu büyük evlerinde de kolaylıkla ve keyifle kullandığı tasarımlar ortaya çıkıyor. Metrajı büyük olan, daha çok dinlenme amaçlı kullanılan mahallerde geniş oturaklı, kollu modeller tercih edilirken, alanın küçük, kısa süreli oturumlu mekânlarda dar oturumlu, kolsuz modeller öne çıkıyor. Bilgisayar destekli tasarımlarla üretim modeli genişleyen sandalyeler, yenilikçi kalıpları sayesinde yaratıcılığın sınırlarını zorluyor.

Fonksiyon, model ve tasarım çizgisi açısından çeşitlilik gösteren şeffaf sandalye koleksiyonları evlerde küçük kişisel alanlardan büyük restoranlara, balkon, bahçe, teras gibi açık, yarı açık alanlardan en büyük davet organizasyonlarına kadar geniş kullanım alanında kendine yer buluyor. Şeffaf akrilik ve polikarbon malzemenin sağlam, dayanıklı ve sorunsuz olması sayesinde her mevsim, hava koşulu ve ortamda rahatlıkla kullanılıyor. Çizilmelere, darbelere, yağmur ve güneş ışığına dayanımı, açık alanlarda zorlu koşullarda da kullanımını mümkün kılıyor. Gazebo, pergola altlarında şık oturma grupları oluştururken, üstü tamamen açık peyzaj tasarımlarının içinde de şıklığı ve zarafetiyle en güzel yeri alabiliyor. Kısacası bir polikarbon sandalyenin uygun modeline salonun baş köşesinde de, bahçede havuz kenarında da rastlamak mümkün oluyor.

Görünmez Sandalyelerle Büyüleyici Mekânlar

Şeffaf plastik sandalye tasarımında çıkış noktası yekpare kalıptan tek parça polikarbon gövde şeklinde olsa da, zaman içinde tasarımcılar tarafından farklı materyallerle birleştirilen farklı modellerle koleksiyonlar zenginleştiriliyor. Oturma kısmı ve sırt bölümü şeffaf-opak malzemelerle tasarlanan, taşıyıcı ayaklarında paslanmaz, alüminyum ve ahşap kullanılan sandalyeler ortamdaki diğer aksesuarlarla uyumlu kullanıldığında dekoratif bütünlük kazandırıyor. Özellikle masa ayaklarına gönderme yapan bu farklı profilli taşıyıcılar, sandalyenin sağlamlığına da olumlu katkılar sağlıyor. Yekpare olarak dökülen gövde dışında delikli, desenli, organik formlarla çeşitlenen bu sandalyeler hem klasik, hem de modern mekânlarda baş köşede yerini alıyor. Özel tasarımları ile dekorasyon kalitesini yükselten bu ergonomik sandalyeler uygun fiyatları ile de ulaşılabilir olmayı sürdürüyor.

Kullanıldıkları mekânlarda özellikle cam, pleksi, akrilik gibi diğer transparan malzemelerle birlikte ışık geçirgenliği ve yansıması üzerine yarattığı illüzyonla beğeni toplayan şeffaf sandalyeler konforlu kullanım için kullanılan farklı tekstil ürünlerinden minderler ve peluşlarla da özelleştirilebiliyor. Özellikle yaşam alanlarındaki halı, duvar kağıdı, perde gibi seçimlerle renk, doku, desen benzerliği sağlayan minderler tasarımda başarının ayrıntılarda olduğu fikrini destekliyor. Sırt detayı yoğun olan modellerde yalnızca oturma kısmında, sandalye formunun iddiasıyla yarışmayacak sadelikte, tek renkli, küçük bir minder yeterli olabiliyor. Sade düz bir modelde ise büyük desenli, yoğun dokulu geniş minderler dengeyi sağlıyor. Böylelikle sandalyelere hareket gelirken, uzun saatler sürmesi muhtemel dâvet ya da toplantılarda oturum konforu artırılmış oluyor.

Her Malzeme, Desen ve Dokuyla Uyumlu Seçenekler

Şeffaf sandalyelere eşlik edecek masa, sehpa, banko gibi mobilyalarda uygun boyut ve malzeme seçimi önem kazanıyor. Transparan görüntünün vurgulanmak istendiği küçük mekanlarda yine şeffaf seçimler yapmak etkiyi artırabiliyor. Polikarbon, akrilik ya da plastik masalar risk taşımayan seçeneklerden sayılıyor. Bunların yanı sıra alüminyum ya da paslanmaz taşıyıcı ayaklara sahip cam sehpa, masa seçimleri de şeffaflığın sağladığı ferahlığı kesintisiz devam ettiriyor. Şeffaf sandalye takımı arasında ahşap, opak plastik, MDF, metal masa, banko, sehpa kullanmak başlarda yadırgansa da günümüzde uyum yakalandığında zevkli kombinasyonlar oluşabiliyor. Masa ayaklarının merkeze yakın ya da tam köşelerde monte edilmiş olması sandalyelerin özgür hareketine olanak sağlıyor.

Mekânın genel ambiyansı göz önüne alındığında masa ve sandalye ayaklarında malzeme, kesit, profil olarak sağlanacak uyum tamamlayıcı unsurlardan sayılıyor. Krom, altın, bakır metal ayakları kesit ve renk olarak benzer tutmak arzu edilen bütünlüğü sağlayabiliyor. Tasarımcılar aynı anda üç malzemeden fazlasının yan yana kullanımının pek de istenen bir durum olmadığı konusunda hemfikir görünüyor. Zira küçük bir alanda çok çeşitli materyali bir arada kullanmak hem göz yoruyor, hem de dağınık bir görüntü sergiliyor. Farklı materyalleri bir arada uyumlu ve orantılı kullanabilmek biraz deneyim ve ustalık gerektirebiliyor. Bu durumda bir profesyonelden destek almak iyi sonuçları garantiliyor. Kalıbına, büyüklüğüne, detaylarına göre şeffaf sandalye fiyatları da çeşitlilik gösteriyor.

Hayalet Sandalye Her Mekânın Baş Tacı

Evin salonunda oturma grubu ile birlikte kullanılan şeffaf sandalyelerin genellikle berjer ya da tek koltuk olarak kollu olanları tercih ediliyor. Genel dekorasyon stiline uygun olarak modern ya da klasik görünümlü formlar seçilebiliyor. Salonun dinlenme amaçlı kullanılan, tercihen manzaraya bakan bir köşesinde kullanılabilen şeffaf balon salıncaklar da son yılların gözde mobilyaları arasında sayılıyor. Zincir detayıyla tavana asılan modelleri olduğu gibi ayaklı alternatifler de geniş minderleri ile aynı konforu sunuyor. Her yaştan birey için keyif veren bu uçan sandalyeler evin cazibe merkezini oluşturuyor. Salonun içinde çözümlenen açık mutfaklarda yüksek oturumlu transparan bar sandalyeleri tercih edilirken, kapalı mutfaklarda masa etrafında konumlanmış tamamen şeffaf ya da renkli kolsuz sandalyeler tüm aile bireylerini öğünlerde bir araya topluyor.

Yemek odalarında takım halinde kullanılan sandalyeler metal, paslanmaz, ahşap ayaklı tüm masalarla uyumu sergiliyor. Arzuya göre kalabalık sofralardaki monotonluğu kırmak için iki başta bulunan sandalyeler, model, boyut ya da renk olarak diğerlerinden farklı kullanılabiliyor. Ev içinde yalnızca yemek yenen mekânlarda değil, yatak, çocuk ve çalışma odalarında da şeffaf sandalye kullanımı yaygınlaşıyor. Yatak odasında makyaj masasının önünde konumlandırılan şeffaf plastik sandalye bakım saatlerinin konforunu sağlıyor. Çocuk odalarında rengarenk seçenekler çocuklar tarafından beğeniyle kullanılırken, son yılların gözde aksesuarlarından metal konstrüksiyonlu ahşap ayaklı şeffaf sallanan sandalye formları büyük beğeni topluyor. Bu sandalyeler perde, halı, yatak takımları ile uyumlu seçilen yumuşacık minderleriyle birlikte odanın en sevilen bölümünü oluşturuyor.

En Şık Davetlerin Ev Sahibi Şeffaf Sandalye Seçenekleri

Evin her odasında zevkle kullanılan şeffaf sandalye çeşitleri ofis, kafe, yemekhane, restoran gibi toplu kullanımın hâkim olduğu mekânlarda da dayanıklılığı ve şıklığı ile öne çıkıyor. Ofislerde bekleme ya da dinlenme alanlarında dekorasyona uygun renk ve modeller seçilirken, çalışma bölümlerinde tercih edilenler genellikle şeffaf dönen sandalye alternatifleri oluyor. Özellikle genç çalışanların yoğun olduğu, dinamik, aktif, neşeli dekorasyon konseptine sahip ofislerde renkli şeffaf sandalye seçenekleri arzu edilen dinamizmi destekliyor. Bu tarz ofislerde toplantı odaları her biri ayrı renk ve modelde olan alternatiflerle donatılarak yaratıcı, yenilikçi mekânlar oluşturulabiliyor.

Kafe, restoran gibi işletmelerde mekânın konseptine uygun stil, form ve renk detayları belirliyor. Şeffaf yapısıyla mekân mobilyaya boğulmuş görünmüyor, aksine olduğundan ferah ve büyük algılanıyor. Kır düğünü, nişan, doğum günü, yıl dönümü gibi organizasyonlarda da açık ve yarı açık alanlarda kullanılan şeffaf sandalyeler transparan görünümüyle doğa manzarasını kesintiye uğratmadan ortamla bütünleşiyor. Uzun masalar, şamdanlar, yemek takımları ve aydınlatmalarla tamamlanan ambiyansta bu şık sandalyelerin ışıkla dansı göz kamaştırıyor. Konsepte göre farklılaştırılıp kurdele ve çiçek detaylarıyla özelleştirilen sandalyeler unutulmaz davetlerin ev sahipliğini yapıyor.

Renkli Alternatiflerle Çılgın Tasarımlar

Şeffaf mobilya dendiğinde akla beyaz renk gelse de rengârenk alternatiflerle neşeli, dinamik, hareketli mekânlar tasarlamak mümkün oluyor. Genel olarak ortamın hâkim renklerinde bir sandalye seçimi yapmak âhenk sağlarken, kontrast tonlarda yapacağınız seçimle dikkat çekmek ve iddialı yaşam alanları oluşturmak mümkün oluyor. Örneğin yeşil tonlarında dizayn edilmiş bir odanın köşesinde konumlandırılan kırmızı şeffaf sandalye birdenbire mekânın baş aktörü olabiliyor. Ancak yoğun renk kullanımı, büyük desenler ve iddialı objelerle oluşturulmuş bir mekânda bu tarz kontrast hareketlerin çarpıcılıktan çok karmaşıklık getireceğini unutmamak gerekiyor.

Beyaz, ekru, toprak tonlarının yoğun kullanıldığı bir mekânda mavi tonlarında kullanılacak bir şeffaf sandalye sıcak-soğuk renk dengesini sağlarken, aynı mekânda farklı formda sandalyeler ve oturma ünitelerinin kullanılması son yıllarda gittikçe yaygınlaşıyor. Ahşap bir koltuk, şeffaf sandalye, yanında metal bir sehpa ile eşleştirilerek eklektik bir yaşam alanı oluşturulabiliyor. Aksesuarlar, tablolar, bitkiler ve objelerle desteklenen bu tasarım stilinde oranlar, renkler ve dokular arasındaki uyumun peşinden gidiliyor. Yılların altın, gümüş, bakır ve ahşap egemenliğinden sıkılıp farklı tatlar arayanlar için son yılların gözdesi şeffaf sandalye çeşitleri büyük kurtarıcı oluyor.

Tasarımda Şeffaf Sandalye Kullanımının Nedenleri

Şeffaf sandalyeler ortalamanın üstünde büyüklüğe sahip mekanlar için zevke uygun tercihlerle değerlendirilebiliyor. Küçük mekânlar için ise adeta sihirli bir kurtarıcı oluyor. Arkasını, altını rahatça gösterdiği için yaşattığı ferahlık hissi sayesinde oda mobilya ile boğulmuş görünmüyor. Hem eşya ile dolu hem de transparanlığın yarattığı ferahlık algısı ile boş gibi görünüyor. Bu yüzden stüdyo tarzı dairelerde, küçük ofislerde ya da toplu kullanıma açık mekanlarda ışık geçirgenliği, parlaklığı ve şeffaflığı ile hem görsel, hem de mental olarak rahatlatıyor. Benzer şekilde boyutları makul olan ama az ışık alan, loş alanlarda da yarattığı ışık oyunlarıyla olduğundan aydınlık gösteriyor.

Şeffaf olduğu için bulunduğu ortamda ağır kütle etkisi yaratmıyor. Baskın dokulu, belirgin, iri desenli, çok renkli ortamlara sadeliği ile dengeyi getiriyor. Böylelikle duvar, döşeme ve diğer mobilya kaplamalarında cesur seçimler yapmaya olanak sağlıyor. Yaşam alanındaki diğer materyallerle kolaylıkla uyum sağlıyor. Ahşap, metal, cam yüzeyler, tekstil ürünleriyle mükemmel uyumu mekansal uyumu sağlarken, dekoratif kaliteyi yükseltiyor. Klasik, pop art, eklektik ve modern stillerle uyumlu bir modeli kolaylıkla bulunabiliyor. Kullanılmadığında iç içe geçerek az yer kaplıyor. Darbelere, çizilmeye, aşınmaya dayanıklı polikarbon malzemesi sayesinde hem iç, hem dış mekânda uzun yıllar ilk günkü görünümüyle zevkle kullanılıyor.

Dayanıklı, Sağlam ve Uzun Ömürlü Malzemeyle Modern Dokunuşlar

UV ışınlarına maruz kalsa bile renk değiştirmeyen bu sandalyeleri yine de yazın en sıcak günlerinde uzun süre güneş altında bırakmayıp, kullanılmadığında iç içe geçirerek muhafaza etmek renk canlılığını koruyor, kullanım ömrünü uzatıyor. Şeffaf sandalye kullananlar için geliştirilmiş özel temizlik malzemeleri bulunmuyor. Sert kimyasallarla agresif temizleme yapılması önerilmiyor. Nemli bir bezle tozunu almak, çok kirliyse hafif formüllü deterjanlarla temizlemek yeterli oluyor. Ayrıca farklı malzemelerin kombinasyonuyla üretilmiş seçeneklerde buna uygun bir temizlik ve bakım protokolü uygulamak gerekiyor. Polikarbonat ham maddesiyle parlak transparan üretilen bu ürünlerin uzun yıllar ilk günkü görünümünü muhafaza etmesinde bu tarz basit kullanım talimatlarına uyulması büyük önem taşıyor.

Plastik şeffaf sandalye fikri sıra dışı gelse de doğru kullanıldığında hemen her mekâna sağladığı uyum ve kattığı değerle dekorasyonda önemli bir yer edinmiş bulunuyor. Geçmişi görece yeni sayılan bu mobilyalar aynı zamanda kullanıldıkları mekânların en şık aksesuarları fonksiyonunu da üstleniyor. Sağlam, güçlü, dayanıklı malzemesi, şık tasarımı, hafif, kolay temizlenen, istiflenen ve kullanılan yapısıyla şeffaf sandalyeler daha uzun yıllar tasarımcılar, üreticiler ve kullanıcıların gözdesi olmaya aday görünüyor. Uzun ömürlü, zarif, kaliteli onlarca şeffaf sandalye seçeneği online alışverişin bir numaralı adresi Trendyol’da yaşam alanlarınıza değer katmak, konumlandırıldıkları alanı birer cazibe merkezine dönüştürmek için indirimli fiyat avantajlarıyla sizleri bekliyor.