İlgili Kategoriler
Ağırlık
Gübre Çeşidi
Hacim
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Solucan Gübresi

" araması için 547 sonuç listeleniyor

İhtiyacınız Olan Solucan Gübresi Trendyol'da!

Vermikompost ya da vermicasting olarak bilinen solucan gübresi çeşitleri uygun sıcaklık koşullarının sağlandığı ortamlarda üretilir. Organik atıkların sindirilmesi sonucu elde edilen bir çeşittir. Milyonlarca yıldır var olan canlılar, bu uzun süreçte patojenlerle savaşabilen güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirilirler. Bu nedenle oluşturdukları kompost verimli ve bitkilerin dayanıklılığını artıran yapıdadır. Kompostun kullanıldığı topraklar incelendiğinde de bu durum kolayca gözlenebilir. Daha fazla azot, potasyum ve kalsiyum içerir. Toprağın özelliğini de iyileştirdiği ve azot oranını artırdığı için hava ve su alımı artar. Bu da bitkinin kök gelişimini ve dolayısıyla büyümesini hızlandırır. Kök çürümesi engellenir ve donma olaylarında kökün direnç kazanmasına yardımcı olur. Canlıların kendi salgısı ile de kaplı olduğundan sulama gibi faktörler nedeniyle hızla dağılma göstermez ve bitkinin yavaş yavaş bu besini almasını sağlar. Aynı zamanda su tutabilme kapasitesi ile de erozyon riskini düşürür. Toprağın rengini koyulaştırması nedeniyle de daha fazla güneş alınmasında da etkilidir. Ürünleri elde ederken genellikle benzer yöntemler kullanılır ancak farklı çeşitlerini de görebilmek mümkündür. Sıvı solucan gübresi buna bir örnektir. Katı olarak elde edilen maddenin sıvılaştırılması ve süzülmesi yolları ile elde edilir. Oluşan bu sıvı kompost çay olarak da adlandırılır. Sulu solucan gübresi bitkinin kompostu daha kolay almasını sağlar aynı zamanda vermicasting olarak adlandırılan topraksız formunun daha uzun süre saklanmasını sağlar. Keten, filtre ya da ince bir malzeme ile suya çözünür ve süzülmesi ile elde edilebilir. Doğrudan su ile karıştırılıp toprakta da kolayca kullanılabilir. Kuru solucan gübresi ise vermikompost olarak adlandırılan topraklı malzemedir ve istediğinizde sıvı hale getirip kullanabilirsiniz. Üretim esnasında yetiştirme teknesi altında bulunan geçirgen astar ve filtre ile de henüz kompost elde edilme aşamasında bu sıvı alınabilir. Bu süreç üretim esnasında ya da sonradan karıştırıcı kazanlarda sıvılaştırılarılmasıyla gerçekleşir. Solucan gübresi satışı ile toprak ıslahı ile zengin ve verimli toprak oluşumu sağlanır. Bu ürünler sayesinde bitki verimi artırılır ve tarım ürünlerinin de kendi tat ve kokusunda kalması sağlanır.

Solucan Gübresi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solucan Gübresi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkileriniz için yapacağınız uygulama, alınan her ürüne ve kullanılacak bitkiye göre değişiklik gösterir. Bazı tarımsal ürünlerde kullanım şekli farklılık gösterir. Tarla bitkilerinde ekimden önce, fidanlarda dikim öncesi veya çiçeklenme öncesinde, süs bitkilerinde ve çiçeklerde ise ekimden önce bir miktar toprağına karıştırılarak yapılır. Çiçek dikimi yapıldıysa da sonrasında toprağın üzerine dökülür. Katı formu bu süreç zarfında alınıp kullanılmalıdır. Kök gelişimini, mahsul verimini artırmak ya da toprağın canlılığını artırmak için de kullanabilirsiniz. Bitkileriniz sert bir toprakta ise bu yapılan işlem toprağı yumuşatır ve gözenekleri açarak su ve minerallerin bitki köklerine ulaşmasını sağlar. Solucan gübresi markaları incelenirken belgeli olduğuna dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir ürün bitki gelişimini hızlandırırken maliyeti düşürür ve toprak kalitesini artırır. Bu sayede uzun süreli bir tarımsal faaliyette verimli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Sıvı veya katı solucan gübresi alma ve kullanma aşamalarında rahatça kullanabileceğiniz gereken şeklini seçmelisiniz. Sıvı ve katı formu arasında pek bir fark yoktur ancak sıvı olan kokusuz değildir. Saksı ve iç mekanlarda kullanılacaksa katı formu denenmelidir. Kokusuz ve toprak gibi oluşu nedeniyle rahatsız etmez ve kullanımı kolaydır. Katı olan bir çeşidi tercih etmek isterseniz mutlaka paketli ve %25'in altında bir nem oranına sahip olması gerekir. Bunun yanında iki ürün çeşidinin de raf ömrü uzundur. Sıvı şekliyle tercih yapacaksanız çay ve likit türlerinin farklı olduğu unutulmaması önemlidir. Çay olarak adlandırılan çeşidi ile katı şekli üretim esnasında sızan suyundan elde edilirken sıvı hali katı formundan elde edilir. Sıvı olan türü çay formuna göre daha fazla yararlı mikroorganizma içerir ve sıvı olarak adlandırılan halinin dayanıklılığı daha fazladır. Sıvı takviye uygulaması topraktan yapılacak ise çiçeklenme döneminde polenleri ıslatmamaya özen gösterebilirsiniz. Alınacak miktar da kullanılacak bitkiye göre değişiklik gösterir. Sebzelere kullanılacak oran ağaçlarda kullanılacak miktarın yarısıdır. Örneğin ağaçlar için 20 litre su içerisine 400 ml sıvı çeşidi kullanılacaksa sebzelerde 200 ml kullanılabilir. Yetişkin ağaçlarda gölge çapı ne kadar ise o kadar kilogram ürün kullanılması önerilir. Satın alırken yeterli miktarda kompost ya da diğer formları tercih etmeniz önemlidir. Solucan gübresi yorum inceleyerek de uygun ürünü satın alabilir ve müşterilerin deneyimlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Tescil belgesi, etiket ve satıcı bilgilerinin de bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Aldığınız ürünleri çok çeşitli bitki üretim süreçlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Toprak değerleri kullanımdan önce analiz edilirse ne kadar ürün kullanılacağı konusunda daha iyi sonuç elde edilir. Ancak fazla bir kullanım dahi bitkiye zarar vermez bu nedenle tereddüt etmeden alabilirsiniz.

Etkili Özellikleri ile Solucan Gübresi

Etkili Özellikleri ile Solucan Gübresi

Ürünler tarımsal üretim, dikim, bahçe ve saksı yetiştiriciliği gibi farklı alanlarda kolayca kullanılabilir. Yapısı nedeniyle, organik solucan gübresi kullanılan bitkilerin kökleri zarar görmez İçerdiği besinler suda çözünebilir ve bitki doğrudan bu besini alır. Bitki, humuslu ve hava alabilen bu toprakta daha hızlı bir büyüme gösterir. Solucan gübresi içeriği sayesinde bitki hastalıklara karşı biyolojik direnç geliştirir. Bunun nedeni bu canlıların kendisini koruyan vücut sıvısını da aktarmasıdır. Aynı zamanda sindirim sistemleri yararlı mikroorganizmalar ve enzimler içerir. Bu durum uzun süreli olarak da toprağın zenginleşmesini ve verimini artırır. İçeriğindeki amino asit, fulvik asit ve humik asit gibi organik bileşikler hem bitkinin hızla büyümesini hem de azot bağlayan bakterileri bünyesinde bulundurarak toprağın azot oranının artmasını sağlar. Bitkiyi besleyen yararlı maddelerin artmasını sağlar. Azot bitkiyi erken olgunlaştırır ve mahsulün verimini artırır. Ayrıca hastalıklı ve zarar görmüş bitkilerin de hızla iyileşmesine yardımcı olur. Birden çok türü olmasına rağmen bu kompostu elde etmek için sadece belirli türler kullanılır. Kırmızı olarak adlandırılan türü ve Avrupa gece gezgini gibi çeşitleri kompost üretiminde kullanılır. Ayrıca çok küçük canlılardan elde edildiğinden, üretimi düşünülenin aksine az miktarlar değildir. Bakımı ve beslemesi kolay olduğu için masrafı da oldukça düşüktür. Uygun şartlar sağlandığında kırk günde bir sayılarını ikiye katlayabilirler. Bu canlılar toprakta bulunan ve çürümeye başlayan bitki parçalarının ortadan kaldırılmasını da sağlar. Böylece sağlıklı üretimin devamı sağlanır. Toprak solucanı gübresi elde etmek için nemli karanlık bir ortam ve pH derecesi 6.8-7.2 aralığında olan toprakta organik atıklarla beslemek yeterlidir. pH derecesinin nötr olması en yüksek verimliliği sağlar. Doğal solucan gübresi üretimi için gereken sıcaklık ise 16-17 derecedir. Üretim işlemi sırasında kimyasal bir işlem yapılmaz. Bu nedenle çevre dostudur. Solucan gübresi özellikleri içerisinde en önemli olanı en az %30 verim sağlamayı vadetmesidir. Ayrıca takviyenin doğrudan uzman kişilere ve herhangi başka bir işleme ihtiyaç duyulmadan bitkide kullanabilmesi de kolaylık sağlar.

Solucan Gübresi ve Farklı Kullanım Şekilleri

Solucan Gübresi ve Farklı Kullanım Şekilleri

Solucan gübresi kullanımı ilk ekim veya dikim sırasında olabilir. Bu işlemler sırasında ürünü kullandığınızda kök gelişimi için önemli bir işlemi gerçekleştirirsiniz. 1000 metrekarelik bir tarla için 300 veya 400 ml şeklinde uygulama yapılır. Katı olanı için ise 60 kg civarında kullanım önerilir. Sera ürünleri, tohum, ağaçlar ve ayrıca evlerinizdeki saksılar gibi neredeyse her alanda sıvı formu kullanılabilir. Kullanım şekli püskürtme veya damlama yöntemiyle olmalıdır. Bu nedenle sprey solucan gübresi alabilir ve yaprak ya da köklere uygulayabilirsiniz. Ancak yapraklara uygulanan miktar genellikle seyreltilerek az miktarlarda uygulanır. Kullanma zamanı da uygulanacak bitkiye göre değişiklik gösterir. Tahıl ürünlerinde 3 farklı zaman belirlenir. İlk olarak ekimden önce, daha sonra kardeşlenme dönemi ve en son gebelik döneminde uygulanır. Çiçeklere solucan gübresi uygulamasında ise dikim esnasında katı ya da granül formu toprağa karıştırıp kullanılabilir veya ekilmiş bitkinin toprağının üzeri 1 cm kalınlığında örtülebilir. Solucan sıvı gübresi çiçeklerde kullanılacaksa püskürtme yöntemi tercih edilebilir. Sıvı şeklini ortalama 1 litre suya 5 ml kullanılarak bitkilerinize uygulayabilirsiniz. Sıvı hali su gibi değil daha koyu bir kıvamdadır ve seyreltilmeden kullanılması önerilmez. Ayrıca ilk uygulamadan 21 gün sonra tekrar sıvı takviye uygulaması yapılır. Her markanın talimatında belirtilen miktara uygun kullanım yapılması gerekir. Sukulentlere solucan gübresi uygulamasında da katı çeşidi tercih edilir. İç ve dış mekan süs bitkileri için önerilen miktar olan saksı harcının %30 veya %40'ı oranında karıştırılması şeklinde yapılır. Solucan gübresi sıvı 1 dönüm arazide fidelere uygulanacak ise damla yöntemi ile 40 litre suya 400 ml eklenerek uygulanır. Yapraktan uygulama şekli bitkinin fotosentez hızını artırır ve bitki hastalıklarına karşı yapraklar korunmuş olur.

Doğal Yöntemleriyle Solucan Gübresi Üretimi

Doğal Yöntemleriyle Solucan Gübresi Üretimi

Katı ve sıvı formları, lisans ve tescil belgeli olarak satışa sunulur. Üretim ideal koşullarda yapılmalıdır. 1 metrekarede en fazla 10.000 adet bulundurulur. En az %50 nem oranına sahip alanlarda üretim sağlanır. Bu nem oranı vücut duvarlarından oksijen alabilen bu canlılar için oldukça önemlidir. Amonyak ve eriyebilen tuz miktarı da üretim sürecinde minimum düzeyde olabilir. Bu nedenle üretim öncesinde verilen besinlerden en yüksek verimi almak için bu ve benzeri faktörler göz önünde tutulur. Üretim sonucunda ise katı veya sıvı solucan gübresi 1 kg, 3 kg, 5 kg, 10 kg gibi ağırlıklarda paketlenebilir. Üretim esnasında farklı yöntemler de izlenebilir. Kutu, kasa gibi alanlarda, zeminde, sıralı yığınlar halinde, otomatik besleme yöntemiyle üretim süreci gerçekleştirilir. Kutu, sandık veya ayaklı kasalarda üretim kolay ve manuel olarak gerçekleştirilir. Kapaklı alanlarda güneş görmeden üstten besleme yoluyla çoğaltılır ve üretime dahil edilirler. Mümkün olduğunca yer değiştirmeyen canlılardır. Ancak yeterli beslenemiyorsa sandıklardan çıkabilir. Üretim esnasında sağlanan yeterli ve uygun koşullar verimli sonuç alınmasını sağlar. İkinci yöntemde ise sıralı yığınlar halinde toprak zeminde üretim yapılır. Daha geniş alanlardır ve solucan gübresi 20 kg, 25 kg kadar verim alınabilir. Açık alanlarda yapıldığından yeterli alana sahip olan herkes rahatlıkla yapabilir. Yine toprak kazılarak yataklar oluşturulabilir ve aynı sonuç elde edilebilir. Otomatik yöntemde ise sürekli bir akış halinde beslenirler ve ürünler bu şekilde elde edilir. Otomatik olan süreçlerde maliyet yüksek ve üretim fazladır. Büyük işletmelerce solucan gübresi 50 kg üretim hızla yapılabilir. Tüm süreç tamamlandığında üstten alta doğru bir kuruma işlemi gerçekleştirilir. Bu süreçte canlılar hala nemli olan alt tabakalara inmeye başlar.

Her Formda Bulunabilen Solucan Gübresi Çeşitleri

Her Formda Bulunabilen Solucan Gübresi Çeşitleri

Üretim şekline göre ürünler içerik olarak; vermicasting ve vermikompost olarak ayrılır. Solucan kompostu vermicasting olarak adlandırılan malzemeden farklı olarak toprak ve diğer ayrıştırılan organik atıkları da içerir. Bunun yanında form olarak da katı solucan gübresi ve sıvı şekli bulunur. Katı halini toz, granül, kompost halde bulabilirsiniz. Toz solucan gübresi kokusuz ve toprağa benzer olduğundan kullanımı kolaydır. Sıvı çeşidi ise sölom sıvısı ve likit solucan gübresi olarak 2 farklı çeşittedir. Sölom sıvısı, bitkiyi zararlı böcek ve mikroorganizmalardan korumak için ayrıştırılarak elde edilir. Likit ya da sıvı olarak bilinen çeşit ise ortaya çıkan malzemenin sıvılaştırılması ile elde edilir. Tüm çeşitlerinin saklama ve kullanma koşulları farklıdır. Solucan sıvı gübresi çeşitleri ventil kapaklı olarak sunulur. Bu kapak hava alabilmesini ve mikroorganizmaların yaşayabilmesini sağlar. Sıvı halinin kokusu ise hissedilebilir. Ancak bu koku ekşi veya çürük değildir. Katı formdaki olanlar kokusuzdur. Kırmızı solucan gübresi olarak adlandırılan diğer bir çeşit ise en verimli çeşididir. Kırmızı Kaliforniya türü (Eisenia Fetida) olarak da bilinir. Bilinen türlere göre daha zayıf ve küçük olmasına rağmen hareket kabiliyeti fazladır ve daha çok beslenerek üretimi artırırlar. Çift cinsiyetlidirler ve 10 hafta içerisinde büyüyüp çoğalabilecek olgunluğa ulaşırlar. 2000 adet Kırmızı Kaliforniya türü günde 1 kg üretim sağlar ve yılda 1500 adet koza bırakır. Kompost üretimi için oldukça verimli olan bu canlılar; üretim alanlarında talaş, kağıt, sebze ve meyve atıkları ile yumurta kabuğu gibi malzemelerin fermente edilip kompost haline getirilmiş şekli ile beslenirler. Elde edilen malzeme granül solucan gübresi şekline getirilebilir. Kullanımı katı olanı ile aynı şekildedir.

Uygun Fiyatlarla Solucan Gübresi Çeşitleri

Uygun Fiyatlarla Solucan Gübresi Çeşitleri

Kullanılan alana oranla ölçüldüğünde bu çeşit bir takviye az miktarlarda uygulanır. Bu nedenle solucan gübresi fiyatı bütçenizi yormaz. Organik ve basit bir yöntem ile toprağınızın ve mahsulün verimini artırılabilir. Trendyol'da çeşitli markaları avantajlı fiyatlara bulabilirsiniz. Solucan gübre fiyatları marka ve ürün içeriğine göre değişiklik gösterir. Farklı formlar içinden de bitki ve toprağınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Çay olarak üretilen şekli ve kompost katı formu daha uygun fiyatlarda olabilir. İstediğiniz çeşit ve markayı filtreleyerek de uygun fiyatlı solucan gübresi satın alma tercihinde bulunabilirsiniz. Tamamen organik olması ve kimyasal maddelerin canlılara zarar vermemesi amaçlanır. Diğer hayvansal dışkılar da organik ve zararsız kabul edilir. Ancak elde edilen ürünler hızla toprağa karışır ve az miktarlar dahi bitki gelişimi için yeterlidir. Böylece fiyat avantajı sağlar. Ayrıca uygulandığı toprakta zararlı bitki ve maddeleri yok eder ve bu sayede ayrıca bir ürün kullanmanız gerekmez. Toprakta 3 veya 5 yıl süreyle etkisini sürdürür. Her ekim zamanında farklı bir ürün ekmeye (rotasyona) gerek kalmaz, toprağın yorulmasını ve stresini azaltır. Bu sayede de ürünü kullandığınızda aynı bitkiden çok ve sürekli elde edebilirsiniz. İthal solucan gübresi de tercih edebilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya türünden elde edilen kompost ise bitkiler için çok verimli bir malzemedir. Hızla çoğalan bu canlıların üretimi de ülkemizde yasal izinler alınarak yapılabilir. Toprak ve bitki ihtiyacınıza uygun olan katı ya da sıvı çeşitlerinden seçtiğinizi öncelikle az miktarlarda deneyebilir ve beğendiğiniz marka ve çeşidi alabilirsiniz. Katı solucan gübresi fiyatları incelenerek cebinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Üretim yapmak istiyorsanız da ayrıca Trendyol'da üretim ve gübre elde etmek için gerekli tüm ürünlere de kolayca ulaşabilirsiniz.

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Solucan dışkılarından elde edilen solucan gübresi bitkilerin çok daha verimli büyümesine yardımcı olan organik bir gübre çeşididir. Genellikle yeni ekilen sebze ve meyvelerin ya da ağaçların köküne verilen bu solucan gübresi ile bitkiler zararlı böceklere karşı doğal bir koruma alanı oluşturulur. Ayrıca bitkinin çok daha verimli büyümesine de yardımcı olan solucan dışkısı sayesinde verimli bir tarım dönemi yaşamak mümkündür. Her türlü bitki için uyumlu olan bu solucan dışkısı sayesinde tarlalarınızdaki bitkilerin verimini yükseltebilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyve veren bitkilerin hastalıklara karşı korunmasında da son derece etkili organik gübre çeşididir. Rahatlıkla bu gübrelerden alarak yetiştiricilik yaptığınız alanlarda kullanabilirsiniz. Sulama ile etkinliğini daha da çok arttıran solucan gübreleri sayesinde tarlarınızdaki verimi daha kısa sürede arttırmanız söz konusu olur.

Solucan Gübresi Hangi Bitkilerde Kullanılır?

Almayı planladığınız solucan gübresi her bitki için uyumlu bir üründür. İsterseniz tarlanızdaki ağaçlarınızı ve bitkilerinizin köküne bu gübrelerden dökebileceğiniz gibi evde beslediğiniz saksı bitkilerinin de toprağına solucan gübresi ekleyebilirsiniz. Solucanların dışkısından elde edilen bu organik madde besi değeri son derece yüksek ürünlerdir. Toprakla karıştırıldığında toprağın mineral bakımından zengin olmasını sağlayan solucan gübresi ile daha verimli bir bitki yetiştiriciliği söz konusudur. Toprakta belirli oranda bulunabilen bu solucan gübresini kendi imkanlarınızla alıp toprağa ilave ettiğinizde kısa sürede bitkilerinizin büyüdüğünü ve en önemlisi de hastalıklardan korunduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bahçe büyüklüğünüze ve yetiştirdiğiniz bitkilerin sayısına göre arzuladığınız miktarda solucan gübresi alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Nerede Satılır?

Bitkilerinizde kullanmayı planladığınız solucan gübresini Trendyol'dan dilediğiniz miktarda satın alabilirsiniz. Genel olarak büyük bir tarlanız varsa 10 ya da 20 kilo aralığında bir solucan gübresi yeterli gelir. Öte yandan evdeki saksı bitkilerinizde kullanmayı amaçlıyorsanız bir avuç solucan gübresinin bitkinin toprağına karıştırarak sulamanız son derece idealdir. Solucan gübresinin sağladığı en önemli fayda verimin artmasının yanı sıra böcek ve haşerelere karşı koruma sağlamasıdır. Yapay ilaç yöntemlerine nazaran çok daha doğal bir yöntem olması ile pek çok kişi tarafından da solucan gübresi kullanımı tercih edilir. Solucan dışkılarından oluşan bu organik malzeme ile verimli tarım alanlarına sahip olabilirsiniz.