"

Sos Tavası

" araması için 439 sonuç listeleniyor

Sos Tavası

Sos Tavası

Lezzetli bir yemek hazırlamak keyifli ve zahmetli bir süreçtir. Kusursuz bir yemek hazırlama sürecinde önemsiz gibi görülen küçük detayların önemi çok büyüktür. Doğru malzemelerin, doğru miktarlarda bir araya getirilmesi, yemeğin doğru pişirme teknikleri ve gereçleri ile pişirilmesi sevgiyle hazırlanan lezzetli bir yemek serüveninin en önemli detaylarındandır. Bazı yemekler vardır ki ne kadar doğru teknikler kullanılarak pişirilse de hep eksik kalır, yiyende eksik bir tat bırakır. Çok doğru bir kıvamda pişmiş bir etten tat alamamanızın, tavuğu lezzetsiz bulmanızın sebebi çok büyük bir ihtimalle önemsiz gibi görünen bir şeyin, özenle hazırlanmış bir sosun eksikliği olabilir. Soslar, binbir emekle hazırlanan yemeğe tadını veren, yiyeceklere lezzet ve kıvam katan çok önemli tamamlayıcılardandır. Gerek Türk mutfağında gerekse dünya mutfağında sosların önemi büyüktür. Türlü türlü et sosları, salata sosları, tavuk sosları ve balık sosları günümüzde mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve pratikliğiyle çok sevilen soslardandır. Fesleğenli, pesto soslu makarnalar, köri soslu tavuklar, soya soslu erişteler çoğu insan tarafından çok sevilir. Yöresel yemeklerden olan mantı ve İskender kebap, üzerine dökülen tereyağlı salça sosu olmadan; içene şifa veren yayla çorbası, bol naneli tereyağlı sosu olmadan; çoğu kişinin en sevdiği yemeklerden biri olan spagetti ise bolonez sosu olmadan hep biraz eksik kalır. Bazı yemeklere tadını veren acı, tatlı, ekşi aromaları ve yüzlerce değişik tarifi ile soslardır. İyi bir sos servis edileceği yemeğin tadını bastırmadan lezzetini artırmalı ve yemeği bütünleyici özelliğe sahip olmalıdır. Bunun için sosta kullanılan tüm malzemelerin uygun bir şekilde hazırlanması ve kıvamının tutturulması gerekir. Yemeğin parfümü olarak bilinen sosları başarılı ve lezzetli bir şekilde yapmanın en pratik yolu ise doğru bir sos tavası satın almaktır.

Evlerinde gurme lezzetler hazırlamaya bayılanların en büyük yardımcılarından biri olan sos tavası, her sosta ağırlıklı olarak kullanılan yağ ve baharatın uygun bir şekilde pişirilmesi ve ideal yoğunluğa ulaşabilmesi için mutlaka kullanılması gereken mutfak gereçlerindendir. Bir şefin elinden çıkmışçasına lezzetli sosların hazırlanmasına aracılık eden sos tavaları, granit sos tavası, bakır sos tavası, çelik sos tavası, kapaklı sos tavası ve emaye sos tavası gibi çeşitleri ile her türlü sosu usulüne uygun olarak pişirmenize ve özenle hazırladığınız yemeğinizin eksiksiz bir lezzete kavuşmasına olanak sağlar. Siz de hazırlayacağınız sosa, mutfak alışkanlıklarınıza ve sıklıkla kullandığınız sos pişirme tekniklerine göre size en uygun olan modele Trendyol üzerinden ulaşabilir, birbirinden kaliteli sos tavası seçeneklerinden birini seçerek birbirinden lezzetli yemeklerin altına imzanızı atabilirsiniz.

Sos Tavası Çeşitleri İle Harika Soslar Hazırlayın

Sos tavası, üretildiği malzemeye, boyutlarına ve ek özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Kapaklı sos tavası kendi buharında ağır ağır pişmesi gereken soslar için ideal olurken sos tavası seti ise evlenecek gelin adaylarının çeyiz alışverişlerinde sıklıkla tercih edilir. Sos tavası üretiminde granit, çelik, bakır ve emaye gibi pek çok farklı malzeme kullanılabilir. Benzer şekilde, sos tavaları boyutlarına göre de küçük sos tavası, mini sos tavası gibi çeşitlere sahip olabilir. Şekline, boyutuna, fiyatına en ve üretildiği malzemeye göre birçok çeşide sahip sos tavaları arasından seçim yaparken, o tavada sıklıkla ne tür soslar hazırlayacağınızı iyi belirlemeniz gerekir. Örneğin mantı üzerine dökülecek tereyağlı biberli sos için küçük bir sos tavası yeterli olurken, bir tencere makarna için hazırlanacak bolonez sos için daha büyük bir sos tavası gerekebilir. Et soslarında granit tava sıklıkla tercih edilirken, satın aldıkları tavayı çizilme ya da eskime derdi olmaksızın uzun yıllar rahatça bir kullanmayı hedefleyenler çelik sos tavası tercih edebilir. Trendyol’da Sos Tavası kategorisinde bulabileceğiniz onlarca sos tavası çeşidi, seçiminiz hangi üründen yana olursa olsun, soslarınızın ideal derecelerde pişmesine, kusursuz bir tat ve kokuya sahip olmasına yardım eder. Kalitesini yılların deneyimi ve başarılı ürünleriyle kanıtlamış markalar tarafından üretilen onlarca sos tavası özenle hazırladığınız sos malzemelerinin sağlıklı koşullarda, sebzelerin besin değerlerini kaybetmeden pişmesine katkı sağladığı gibi kaliteli yapısıyla mutfağınızda yıllar boyu kullanabileceğiniz yardımcınız olur.

Yiyeceklerin lezzetli olması kadar sağlıklı koşullarda pişirilmesi de çok önemlidir. Sizin özenle seçip temizlediğiniz sebzeler, hijyen koşullarına azami özen göstererek hazırladığınız etler ve tavuklar uygun ve kaliteli pişirme gereçlerinde pişirilmediği takdirde vücudunuza yarardan çok zararı dokunur. Aynı şey sos tavası için de geçerlidir. Sos tavası üretiminde kullanılan malzemenin doğallığı ve hiçbir zararlı kimyasal kullanılmadan üretilmiş olması, sağlıklı ve lezzetli sosların hazırlanma sürecinde olmazsa olmazlardandır. Yemeğinize lezzet katacak, yiyenlerin damaklarında unutamayacakları benzersiz bir tat bırakacak, defalarca tarifi sorulacak sağlıklı soslar için sos tavası seçimi çok önemlidir. İyi bir sos tavası, sosların ideal pişme derecelerinde yanmadan ya da kıvamını kaybetmeden pişirmenin yanı sıra, sosun besin değerini de muhafaza eder.

Granit Sos Tavası Soslarınızı Sağlıklı Bir Şekilde Pişirir

Sos pişirmek, mutfak inceliklerine hakim olmayanlar tarafından genel olarak önemsenmese de profesyonel mutfak hayatında büyük incelik isteyen çok zahmetli bir iştir. Sosa eklenecek her bir baharatın oranının, kullanacak pişirme tekniklerinin ve ekipmanın, tam kıvamında lezzetli bir sos hazırlamada önemi çok büyüktür. Başarılı bir sos nasıl ki yemeği tamamlarsa, başarısız bir sos ise özenle hazırlanmış yemeğin yenmeyecek duruma gelmesine ve tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir. Risk almamak ve harika tatlar yaratmak için tercih edebileceğiniz granit sos tavası, soslarınızı daha zahmetsizce ve daha kusursuz bir şekilde pişirmenize yardımcı olur. Bin bir çeşit sosunuzu tam da istediğiniz kıvamda pişirecek granit sos tavası, özellikle yeni nesil mutfakların olmazsa olmazı, değişik tatlar sevenlerin en pratik mutfak yardımcısıdır. Granit sos tavası ile birbirinden lezzetli soslar hazırlamak ve sevdiklerinize çok sağlıklı yemekler pişirmek sizin için çocuk oyuncağı haline gelebilir. Sağlıklı olmasıyla olduğu kadar dayanıklı olmasıyla da bilinen granit sos tavaları yıllarca ilk günkü kalitesiyle kullanılabilir. Granit sos tavaları, taban ısısını her yere eşit olarak yayan özel yapısıyla soslarınızı yanmadan yapıştırmadan kolaylıkla pişirir, tavanın ısıyı her yere eşit dağıtan tabanı sayesinde, sosta kullanacağınız sebze ve baharatlar besin değerlerini kaybetmeden kolayca pişer. Granit tavanın ısıyı uzun süre muhafaza eden özel yapısı, yemek servisinin biraz gecikmesi gereken durumlarda, sosunuzun sunum anına kadar sıcaklığını ve tazeliğini kaybetmeden beklemesini sağlar. Granit sos tavalarının hiçbir kimyasal ve alerjen madde içermeyen doğal yapısı herkesin korkmadan tüketebileceği hem sağlıklı hem de lezzetli soslar pişirmenizdeki en büyük yardımcınızdır.

Granit sos tavalarının dikkat çeken bir diğer özelliği ise yağsız ya da çok az miktarda yağ kullanılarak çok lezzetli soslar pişirebilmesidir. Bilindiği gibi yüksek oranda yağ kullanılarak pişen yemeklerin insan sağlığına büyük zararları bulunur. Sindirim sisteminde en yavaş sindirilen besinlerden biri olan yağın fazla tüketilmesi, şişkinlik, mide ağrısı ve ishale neden olabileceği gibi bol yağ kullanılarak pişirilmiş soslar, bağırsaklarınızda yaşayan sağlıklı bakterilere de zarar vererek sindirim sisteminizde sıkıntılar yaratabilir. Çok miktarda yağ kullanılarak pişirilen yağlı solar, yüksek kalori nedeniyle kilo alımına, hatta kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler başta olmak üzere birçok hastalığın davetiyesi olarak bilinen obeziteye neden olabilir. Yiyeceklerin lezzeti kadar hafif olmasının da önemsendiği, kalori hesaplarının yapıldığı ve insanların formlarına hiç olmadığı kadar dikkat ettiği günümüzde kimse yağ içinde yüzen soslu bir yemekten hoşlanmaz. Lezzeti güzel olsa bile yedikten sonra çok ağır bir hissiyat yaratan yağlı soslar yemek zevkinin düşmesine neden olur. Granit sos tavaları bu sebeple yağsız ya da eser miktarda kullanılacak yağ ile yanmadan ya da yapışmadan çok lezzetli soslar hazırlayıp, hafifliğin keyfini sürmenize yardımcı olur. Granit sos tavalarınızı kullandıktan sonra elinizde ya da bulaşık makinesinde kolayca temizleyebilir, bir sonraki kullanımınıza kadar güvenle saklayabilirsiniz. Granit sos tavaları, sağlıklı pişirme özellikleri ve kolay temizlenebilmelerine ek olarak mineralli yapıları sayesinde çizilmelere karşı çok daha dayanıklı olmalarıyla da ön plana çıkar.

Çelik Sos Tavası Kullanışlılığı ile Ön Plana Çıkar

Dayanıklılıkları ve pratik kullanımlarıyla geçmişten günümüze modası hiç geçmeyen çelik tava, soslarınız için de mükemmel bir pişirme gereci olarak ön plana çıkıyor. Çelik sos tavası, aşınmaya ve paslanmaya karşı dayanıklı yapısı ve hiçbir kanserojen madde içermeyen sağlıklı yapısı ile kullanıcıların severek kullandığı ürünlerin başında gelir. Yüksek sıcaklıklarda dahi gönül rahatlığıyla kullanılabilen çelik sos tavası, ısıyı diğer ürünlere göre biraz daha geç iletiyor olsa da özellikle akışkan içerikli soslar için çok kullanışlı bir sos tavası alternatifidir. Çelik sos tavası modellerinin en önemli artısı hiçbir şekilde çizilme riski olmayan dayanıklı yapısıdır. İstediğiniz kaşığı kullanarak karıştırabileceğiniz, soslarınızı çizilme korkusu olmadan pişirebileceğiniz, elinizde ya da bulaşık makinenizde kolayca temizleyeceğiniz bu sos tavalarını on yıllar sonra bile hala sapasağlam bir şekilde kullanabileceksiniz. Mutfakta işinizi kolaylaştıran, eğlenerek soslar pişirmenize yardımcı olan bu tavalar içerisinde soslarınız çok daha hızlı bir şekilde pişeceğinden hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız.

Çelik sos tavası, kolay yıpranmayan, aşınmaya ve oksidasyona karşı son derece dayanıklı yapısı, şık görünümü, uygun fiyatları ve soslara herhangi bir toksik madde geçirmeyen sağlıklı pişirme özellikleri ile kolayca sahip olup yıllar boyu güvenle kullanabileceğiniz ürünler arasında olacak. Soslarınızı kolayca pişirebileceğiniz gibi artan soslarınızı da içinde rahatlıkla saklayabileceğiniz bu ürünler, buzdolabında çok yer kaplamayan boyutlarıyla da çok hoşunuza gidecektir. Değişik et ve tavuk sosları hazırlamada, içli köfteniz için hazırlayacağınız tereyağlı biberli soslarda ve deneyeceğiniz orijinal tariflerde en büyük yardımcınız olacak çelik sos tavaları, yüksek ısıya karşı dayanıklı olmaları nedeniyle de size güvenli bir mutfak deneyimi yaşatır. Soslarınızın lezzetine lezzet katacak çelik tavalar, şık görünümleriyle de özenle kurduğunuz sofralara çok yakışır. Sos servisini havalı bir sunum eşliğinde sofrada yapmak isteyenler çelik sos tavaları sayesinde yemek davetlerini oldukça gösterişli bir şova da dönüştürebilir. Çizilme, renklerde bozulma gibi bir sorun yaşatmayan ve hassas kullanım gerektirmeyen bu ürünler en telaşlı mutfak anlarınızda bile sizi yarı yolda bırakmaz, pratik kullanımıyla lezzetli soslar hazırlama sürecinizi çok daha keyifli, soslarınızı ise çok daha lezzetli bir hale getirir.

Emaye Sos Tavası Soslarınızı Lezzetli Bir Şekilde Pişirir

Tadı damakta kalan soslar pişirmek ama sağlık ve hafiflikten ödün vermeyenlerin bir diğer tercihi ise emaye sos tavası olur. Özenle kullanıldığı takdirde, kalitesi ve dayanıklılığı ile kullanıcıya uzun yıllar kullanabilme imkanı veren emaye sos tavaları, soslarınızın dibi tutmadan ideal kıvamlarında pişmesini sağlar. İçerisindeki ısıyı dışarıya vermeden uzun süre muhafaza edebilmesiyle çok sevilen emaye sos tavalarında hazırlanan soslar demlene demlene piştiği için çok daha lezzetli bir hale gelir. Dışarıya koku vermeyen özel yapısıyla emaye sos tavaları özellikle sarımsak gibi ağır kokulu soslarınızı tüm ev sarımsak kokmadan pişirebilmenizi sağlar.

Emaye sos tavalarını uzun yıllar kullanabilmeniz için dikkat etmeniz birkaç önemli nokta vardır. Emaye sos tavanıza metal cisim değdirmemeye dikkat etmeli, mümkün oldukça silikon ya da tahta kaşık seçeneklerini tercih etmelisiniz. Bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkayabileceğiniz emaye sos tavanızı elinizde yıkarsanız sert cisimler kullanmaktan kaçınmalı, bulaşık teli ile değil, bulaşık süngeri ile temizlik işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde yıllar boyu mutfağınızda en sevdiğiniz yardımcılarınızdan biri olacak emaye sos tavası içerisinde unutulmayan soslar hazırlayabilirsiniz.

Bakır Sos Tavası Geleneksel Soslar Hazırlamanızı Sağlıyor

Geçmişten günümüze mutfaklardaki önemini koruyan ve bazı kültürlerde şifalı olduğuna inanılan bakır, sos yapımında da kullanıcılara kullanım kolaylığı ve sağlıklı pişirme özelliklerini bir arada sunuyor. İletken yapısı aracılığı ile sos hazırlama süresini mümkün olduğunca kısaltan bakır sos tavası modelleri, geçmişten geldiğini belli eden otantik görünümleri ile de mutfaklara ve sofralara apayrı bir hava katar. Bakır sos tavası çeşitlerinin özgün renk ve görünümü mutfakta onlarca araç ve gereç içerisinde dahi kolayca fark edilmesine olanak sağlar. Osmanlı mutfağından geleneksel soslar deneyen amatör aşçıların çok daha havaya girmiş bir şekilde yeni lezzetler üretmesine imkan tanıyan bakır sos tavaları, içerisinde pişen sosların lezzetine lezzet katar. Diğer pişirme araçlarına nazaran çok daha iletken bir yapıya sahip bakır, dayanıklı ve pratik yapısıyla da her mutfakta muhakkak kendine bir yer bulur. Tüm yüzeyleri kalaylanmış bir şekilde satışa sunulan bakır sos tavaları, içerisinde pişen her sos çok özel olur, yalnızca kokusu ile bile insanları büyüler. Bakır sos tavalarının ömrünü uzatmak isteyen kullanıcıların satın aldıkları bakır tavaları düzenli olarak kalaylamaları önem arz eder. Düzenli olarak kalaylanan bakır sos tavası modelleri özenli kullanıldığı takdirde uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bakır tavalarda sos hazırlarken, tahta, silikon ya da plastik bir kaşık kullanmak tavanın zarar görmemesi için önem arz eder. Benzer şekilde özenle kullandığınız bakır sos tavasını temizlerken de sert davranmamanız, bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmamanız gerekir. Bulaşık makinesinde temizlemenin önerilmediği bakır sos tavası modellerini temizlemek için bir bulaşık deterjanı ve bir bulaşık süngeri yeterli olur.

Sos Tavası Çeşitleri Trendyol’da!

Sos tavası fiyatları, tavanın markasına, ham maddesine, cinsine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin içinde büyüklü küçüklü birden tava çeşidi olan sos tavası seti, tekli tava modellerine göre biraz daha pahalı olabilirken uzun vadede daha ekonomik bir seçim haline gelebilir. Sos tavası fiyatları üründen ürüne değişiklik gösterse de Trendyol’da her bütçeye ve her ihtiyaca uygun bir sos tavası bulmak mümkün olur.

Trendyol’da sektörün deneyimli markaları tarafından kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçları göz önüne alınarak titizlikle üretilen onlarca sos tavası modeli bulunuyor. Sağlıklı materyallerle, hijyenik koşullarda üretilen bu sos tavaları, mutfakta harikalar yaratmayı amaçlayan kullanıcılar ile buluşuyor. Siz de birbirinden lezzetli soslar ile harika yemekler yapmak istiyorsanız hemen Trendyol’da bulunan onlarca tava modeli arasından birini seçebilir, mutfakta en büyük yardımcılarınızdan birisi olacak bu sos tavasına yalnızca birkaç gün içerisinde sahip olabilirsiniz.