"

Trabzon Hasırı

" araması için 748 sonuç listeleniyor

Beğenilen Trabzon Hasırı Çeşitleri Trendyol’da!

Takılar, birçok kişi için hem günlük kullanımda hem özel günlerde ve merasimlerdeki kullanımlarda oldukça önemli parçalardır. Birbirinden farklı tasarımları, renkleri ve modelleri ile herkesin zevkine uygun olacak bir takı bulmak oldukça kolaydır. Trabzon hasırı, geçmişten günümüze gelen önemli ürünlerden biridir. Osmanlı dönemine dayanan tarihi dokusuyla günümüzde hem gelinlerin hem de kadınların sıklıkla tercih ettiği takı çeşitlerindendir. Hasırdan üretilen bu modeller düğünler gibi özel zamanların kurtarıcı parçalarındandır. Modelleri sadece bilezik, kolye gibi tek başına da alabildiğiniz gibi set ya da takım olarak alabilmeniz de mümkündür. Böylece birçok işi aynı anda halledebilirsiniz. Hem altından hem de gümüşten üretilen bu takı ürünleri farklı ayar ölçülerinde olabilir. 8, 14, 22 ya da 24 ayar olabilen altın modeller ile birlikte kendinize uygun ürünü tercih edebilirsiniz. Altın Trabzon hasırı göz kamaştırıcı duruşu sayesinde birçok kişinin tercihi olur. Yetenekli eller tarafından uzun uğraşlar sonucunda şekil verilerek güzel haline getirilen bu takılar sadece yurt içinde değil, yurt dışında da rağbet görür. Hem tasarlanışı hem de üretimi büyük emek isteyen bir el sanatı olarak da adlandırılabilir. Büyük bir titizlik ve dikkat ile tasarlanan 20 cm’lik bir özel bilezik, 15 gün gibi bir sürede üretilir. Örme işlemi sırasında kırılmalardan dolayı teller kaynak ile birleştirilir. Hasır setlerin üretimi ise tasarıma bağlı olarak bu süreden uzun olabilir. Bu süreçlerden dolayı oldukça emek isteyen ve özel olan bir ziynet eşyası olarak görülebilir. Trabzon hasırı, ticari açıdan Türk Patent Enstitüsü aracılığı ile Trabzon Telkari ve Hasırı adı ile coğrafi olarak tescillidir. Böylece Türkiye’ye ait değerlerden biri haline gelir. Köklü tarihi ile geçmişten günümüze kadar gelen ve gelenekselliği de içinde barındıran bu takılar ve setler, birçok kişinin hayalini süsler. Siz de kendiniz için uygun olan modele karar verebilirsiniz. Birbirinden farklı Trabzon hasırı modelleri hakkında yapılan yorumları Trendyol üzerinden takip edebilir, kullanım önerilerini görebilirsiniz.

Tüm Güzelliği ile Trabzon Hasırının Özellikleri

Tüm Güzelliği ile Trabzon Hasırının Özellikleri

Trabzon hasırı, geçmişten günümüze kadar gelen ve hala birçok kişi tarafından takı olarak tercih edilen değerli ürünlerden biridir. Uzun süreç gerektiren üretimi ve el işçiliği sayesinde takılar arasında önemli bir yere sahiptir. Birçok özelliğe sahip hasır ürünleri farklı çeşitleri ile de tercih sebeplerindendir. Trabzon hasırlarının önemli özelliklerinden biri kalınlığını gösteren sıra sayısıdır. 5 sıra, 7 sıra, 9 sıra Trabzon hasırı çok tercih edilen modellerdendir. 5 sıra modeller, ince takı çeşitlerindendir. Zarif bir ziynet eşyası isteyen kadınların sıklıkla tercih ettiği modeller arasında bulunur. Biraz fazla kalın takı isteyen kişiler 7 ya da 9 sıra ile üretilen modelleri tercih edebilir. 9 sıra halinde örülen altın içerikli bileklikler güçlü görünümü ile düğün takıları arasında ilk sıralarda yer alır. Bilekliklerde genellikle 9 sıra tercih edilirken gerdanlıklarda ise 5 sıra da bakılabilir. Zarif bir gerdanlık ya da kolye tercih etmek isteyen kişiler 5 sıra halinde örülen modelleri araştırabilir. Hasırların bir diğer önemli özelliği de ayar derecesidir. Farklı özelliklerine göre 8 ayar, 14 ayar, 22 ayar, 24 ayar Trabzon hasırı ürünleri mevcuttur. Geçmiş yıllarda genelde 22 ayar üretilen bu modeller, günümüzde 8 ve 14 ayar olarak da üretilir. Bu tarz malzemelerden üretilen takılarda üretim ve işçilik maliyeti tüm ayarlar için aynıdır. Böylece ziynet takısı seçerken hem ayar hem de sırasına göre kendinize uygun olacak modeli rahatlıkla seçebilirsiniz. Bu takılar sahip oldukları sıraya göre ince ve kalın olarak adlandırılır. İnce Trabzon hasırı genelde 5 sıraya sahip olan modellere verilen isimdir. Özel günlerinizde zarif bir duruşa sahip olan modeller tercih etmek isterseniz, ince şekildekileri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Böylece şıklığınızın yanında zarif duruşunuzla takınızı da öne çıkarabilirsiniz. Kalın Trabzon hasırı ise 5 adetten fazla sıraya sahiptir. Özel takılar 21 sıraya kadar örülebilir. Özellikle düğünlerde kalın bilezik modelleri tercih edildiği için bu takılar öne çıkar. Hem yatırım amaçlı hem de özel günlerde kullanım için sıklıkla tercih edilebilir. Bu ürünlerin herkes tarafından beğenilmesinin bir nedeni de uzun süreli saklama için elverişli olmasıdır. Çelik Trabzon hasırı kalitesinin yanında geçmişten günümüze kadar uzanan sağlamlığı ile gelecek nesillere miras olarak da bırakılabilir. Kalitesini ve mevcut standardını düşürmemek için özel teknikler ile örülen bu takılar ve setlerin üretiminde kullanılan önemli aletlerden biri çift olarak adlandırılır. Çift aletinin önemli özelliği çelikten üretilmiş olmasıdır. Böylece oldukça sağlam bir örme yapılmasını sağlar. Hasırların ütülenmesi ve düzeltilmesi için kullanılan bir diğer alet de tokmaktır. Bu ürün örme yapılacak telleri dövme aşamasında kullanıldığından dolayı tellere zarar vermeyecek sertlikte üretilmiş olmalıdır. Trendyol üzerinden bu farklı modelleri inceleyebilirsiniz.

Birbirinden Farklı Trabzon Hasırı Modelleri

Birbirinden Farklı Trabzon Hasırı Modelleri

Günlük hayatta ya da özel bir törene, düğüne gitmek için seçilen takıların, giyilen kıyafete ya da ortama uyum sağlayabilecek bir model olması oldukça önemlidir. Düğün gibi törenler için hediye takı olarak seçilecek ürünlerde önemli olan takının modelidir. Zarif ürünler taşımayı seven kadınlar için Trabzon hasırı kolye oldukça kullanışlı ve göze hitap eden bir hediye olabilir. Farklı ayarlarda üretilebilen kolyeler farklı sayıdaki sıra örme işlemleri sayesinde hem kalın hem de ince olabilir. Bu özelliklerine göre fiyatlar da değişkenlik gösterir. Kolyelerin uç kısmına tuğra eklenerek farklı tarzlara dönüştürülebilir. Kolye modellerinin yanı sıra zarif zamanlar için küpeler de oldukça güzel seçeneklerdir. Trabzon hasırı küpeler de birçok kişi tarafından hem hediyelik olarak hem de günlük kullanımlar için tercih edilir. Farklı tasarımlarda üretimi yapılan küpeler tekli olarak satın alınabildiği gibi set halinde de alınabilir. Böylece takı kullanımı sırasında takım yapmaya gerek duyulmaz. Özel kutuları ile sunulan takılar size unutulmaz anlar yaşatır. Küpe ve kolyelerin dışında gösterişli takılar da tercih edilebilir. Trabzon hasırı gerdanlıklar özellikle düğünlerde geline takılacak takıların başında gelir. Gerdanlıklar genelde 5-9 sıra arasında üretilir. Zarif bir duruşa sahip gerdanlık isteniyorsa, 5 sıra halinde örülmüş bir seçenek rahatlıkla tercih edilebilir. Kalın ve tok duran bir takı için 9 sıraya kadar örülen ve uç kısmında tuğra gibi amblemleri olan bir model de kullanılabilir. Gerdanlıklar 14 ya da 22 yanar olarak da üretilebilir. Gerdanlıklara ek olarak kelepçe çeşitleri de düğünlerde hediyelik olarak tercih edilir. Trabzon hasırı kelepçe çeşitleri geleneksel tasarımı ile geçmişten günümüze kadar hem tarihini yansıtan hem de modernliği bir arada barındıran takılardan biridir. 7, 9 ya da 11 sıra olarak tasarlanabilen kelepçe modelleri arasında kendinize uygun olan takıyı tercih edebilmeniz mümkündür. Ayrıca bu ürünleri sadece tek olarak değil, set ya da takım olarak satın alabilmeniz de mümkündür. Böylece özel günlerinizde kıyafetinize uygun olan seçenekleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Trendyol üzerinden farklı ortamlara uygun olan tasarımları görüntüleyebilirsiniz.

Tarihte Trabzon Hasırı

Tarihte Trabzon Hasırı

Tarih sayesinde bu ürünün hangi aşamalardan geçerek bugünlere geldiği görülür ve böylece modellerin önemi iyi kavranabilir. Trabzon hasırı ürünü de uzun geçmişi sayesinde çok tercih edilen ürünlerden biridir. Ürünün takı olarak üretilmeye başlanması Osman döneminde Trabzon içinde başlar. Örgüler halinde örülmeye başlaması ise eski çağlardaki şövalyelerin zırhlarının modellerine dayanır. İlk zamanlarda beylerin kılıçları için kemer olarak üretimi yapılan bu ürün, yıllar sonra takı olarak üretilmeye başlanır. Trabzon ilinin ticaret şehri olması ile birlikte günümüze kadar bu sanat gelir. Gerçek Trabzon hasırı olarak da bilinen bu modeller, geçmişten günümüze kadar birçok kadının günlük hayatını ve özel günlerini süsler. Setleri ve bilezikleri oluşturan ürün teli 0.3 mm ve 0.35 mm kalınlıklarında üretilir ve görevli kişilere teslim edilir. Yetenekli eller tarafından örgü haline getirilen bu teller, ustalar sayesinde de takı setlerine, bileziklere, kolyelere ve kelepçelere dönüştürülür. Herkes tarafından ilgiyle takip edilen modern Trabzon hasırı önde gelen başarılardan ve şehrin özelliklerinden biridir. Hasır tellerden üretilen bu ürünler, güzelliklerinin yanı sıra sağlamlıkları nedeni ile de tercih edilir. Böylece nesiller boyu miras olarak da bırakılabilmesi mümkündür. El emeği oluşu ile kendini öne çıkaran özel bilezikler, altının dantel hali olarak da adlandırılır. İnce işçiliklerle tasarlanan ve beğeniye sunulan bu ürünler, düğünlerin önde gelen hediyelik ürünlerinden biri haline gelir. Bileziklerin ince olanları genelde 5 sıradan oluşurken kalınları ise 19 sıradan oluşabilir. İstenilen tasarıma ve üretime göre bu sayı değişkenlik gösterebilir. Bileziğin yanı sıra kolye, kemer, kelepçe ve küpe de üretilir. Tuğralı kolyeler Trabzon telleri ile birleşerek uzun yıllar akıllardan silinmeyecek birliktelik ortaya koyar. Trendyol sayesinde bu uzun geçmişe sahip olan ürünleri satın alabilirsiniz.

Günlük Kullanıma Uygun Trabzon Hasırı

Günlük Kullanıma Uygun Trabzon Hasırı

Takı ve ziynet eşyaları olarak adlandırılan ürünler, günlük kullanımlar ve özel günlerdeki kullanımları sebebi ile iki farklı gruba ayrılabilir. Özel günlerde kelepçe gibi süslü ve renkli, kalın örgülü modeller tercih edilir. Bir düğüne ya da partiye giderken hem hediyelik hem de kıyafetinize uygun takı olarak kalın tasarımlı bilezikler, taşlı yüzükler ya da kolyeler tercih edebilirsiniz. Trabzon hasırı bilezik modelleri gelinler tarafından sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Özellikle kadınlar için önemli ziynet eşyaları arasında yer alan bilezikler, günümüzde birçok farklı modelde üretilir. Uzun zaman geçmesine rağmen ilk günkü sağlamlığını ve kalitesini koruması ise hasır bileziklerin sıklıkla seçilme nedenleri arasındadır. Bilezik seçerken ürünün işçiliğine dikkat edilir. Güzel ve kaliteli bir işçiliğe sahip olan bilezikler hem alışlarda hem de satışlarda bir adım önde olmanıza olanak sağlar. Osmanlı dönemlerinden beri tasarlanarak üretilen Trabzon hasırı bileklik modelleri de çoğu kişinin tercihi olan takı çeşitleri arasındadır. Geleneksellik ve modernliği bir arada tutarak zaman içinde yolculuk yapmanıza olanak sağlayan bu modelleri günlük hayatta da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Trabzon takıları sadece altından değil, gümüşten de üretilir. Gümüş Trabzon hasırı, tellerin zırh gibi örülmesi sayesinde kalitesi ve inceliği ile öne çıkar. Özellikle günlük hayatında sarı renkli altın kullanmayı istemeyen kişiler için gümüşten üretilen bu modeller kurtarıcı olur. Işığı yansıtma özelliğine sahip olan gümüş, şık ve zarif duruşu ile de kendini öne çıkarır. Hem günlük kullanımlarda hem de aksesuar olarak düğünlerde tercih edilebilir. Hem gümüş hem de altın renkli bu ürünleri Trendyol üzerinden görüntüleyebilir, başkaları tarafından yapılan yorumları okuyabilir ve kendinize uygun olan modeli kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

Kaliteli Trabzon Hasır Setleri

Kaliteli Trabzon Hasır Setleri

Sade giyinmeyi seven insanlar günlük hayatlarında genelde tek bir ürün tercih eder. Aksesuar ve ziynet eşyaları sadece tek parça halinde değil, birden çok ürünün bir araya gelmesi ile de bir takım oluşturabilir. Bu tarz birleşmeler sonucunda bu setleri oluşur. Her bir aşaması ayrı heyecan barındıran düğünlerde aksesuar seçimi oldukça önemlidir. Takı setini gelinlik ile uyumlu olacak şekilde seçmek her zaman bir numaralı adım olmalıdır. Gelinlik ile uyumlu Trabzon hasırı setleri, bir adım öne çıkarak göz kamaştırmanıza olanak sağlar. Bu setlerin içerisinde bileklik ve kolye bulunabilir. Bu ürünler farklı ayarlarda olabileceği gibi aynı ayar ölçülerinde de olabilir. 8, 14, 22 ya da 24 ayar ölçüleri ile üretilen bu seçenekler, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. Geçmiş tarihte sadece 22 ayar olarak üretilen Trabzon setleri, günümüzde 8 ya da 14 ayar olarak da üretilir. Set seçimi yaparken bu şekilde altının ayarını da belirleyebilirsiniz. Trabzon hasırı takımı özellikle düğünler için sıklıkla tercih edilen bir diğer aksesuar çeşididir. Geçmişten günümüze hem gelenekselliğin hem de modernizmin bir araya gelmesi ve ince el işçiliği sayesinde üretilen bu takımlar birçok kişi tarafından beğenilerek taşınır. Bu takımlar günlük kullanımlarda çok sık tercih edilmese de özel günlerin öne gelen parçalarındandır. Özellikle düğün mevsimlerinde takı setlerinin ve takımların üretimi çok fazla yapılır. Klasik toka, bileklik, gerdanlık ve küpe içeren bu takımları, çeşitli modelleri sayesinde birçok farklı fırsat da sunar. Böylece yüzlerce model arasından kendinize uygun olabilecek modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Altın kaplama Trabzon hasırı modellerini Trendyol üzerinden görüntüleyebilir ve kendinize uygun olan ürünü kullanabilirsiniz.

Bütçenize Uygun Trabzon Hasırı Fiyatları

Bütçenize Uygun Trabzon Hasırı Fiyatları

Takı seti, kolye, kelepçe ya da bileklik gibi ürünleri satın almadan önce ilk olarak piyasa araştırması yapılır. Kişinin kendine ya da hediye alacağı kişiye uygun olan ürünü bulması için farklı kriterlere bakması gerekir. Birçok farklı modele sahip olan Trabzon hasırı satın alırken de uygun fiyatları araştırabilirsiniz. Seçim yapmadan önce ilk olarak ürünü günlük mü yoksa özel zamanlarda mı kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Günlük kullanım için rahat olabilecek bir model arıyorsanız, sade duruşa sahip ve çok fazla göz yormayan modellere bakabilirsiniz. Altın hasır takı setleri hem günlük kullanımlar hem de özel günlerinizi renklendirmek için oldukça kullanışlıdır. Yüzyıllardır düğün takıları olarak da kullanılan Trabzon hasır ürünleri içerisinde kolaylıkla kendi zevkinize göre bir çeşit bulabilirsiniz. Birçok kişi sipariş vermeden önce başkaları tarafından yapılan yorumları ve kullanım detaylarını öğrenmek ister. Siz de Trendyol üzerinden Trabzon hasırı yorumlarını kolaylıkla takip edebilir ve kullanım örneklerini görüntüleyerek modelin size uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Geçmiş yıllarda sadece belli ayarlarda üretilen bu seçenekler, günümüzde birçok farklı ayarda üretilir. Böylece her ana uygun ayarda ürün bulabilmek mümkündür. Özenle dokunan her bir sıra, özel günlerinizi unutulmaz anılarla hatırlamanıza olanak sağlar. Bir düğüne giderken hediye olarak da özel takı seti tercih edilebilir. Yıllardır değişmeyen geleneğiyle gelinler tarafından sıklıkla tercih edilen modelleri görüntüleyebilirsiniz. Hem gelinlik hem de gündelik kıyafetlerle uyumlu olması bu ürünleri bir adım öne çıkarır. Gündelik yaşama uyum sağlayan altın hasır modellerini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Trabzon hasırı fiyat bilgisini Trendyol üzerinden görüntüleyebilir ve kendinize uygun olan ürüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz.