placeholder
"

Üç Boyutlu Kalem

" araması için 4047 sonuç listeleniyor

Üç Boyutlu Kalem

Üç Boyutlu Kalem

Teknolojinin son ürünlerinden biri olan 3D (üç boyut) teknolojisi, her geçen gün daha fazla gelişmeye devam ediyor. Üç boyutlu kalem, bildiğimiz normal kalemlerden farklı bir yazma ve çizme modeline sahip. Normal kalemler ile ortak noktası elle tutularak kullanılması. Piyasaya çıktığı ilk günden beri, kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan üç boyutlu çizim kalemi, yazı yazmak veya çizim yapmak için kağıt gibi materyallere ihtiyaç duymaz. Üç boyutlu kalem, düz bir zeminin başlangıç noktası olarak alınmasının ardından havaya doğru üç boyutlu çizimler yapabilmenize imkan sağlar. Birçok çizimin kullanılabilir hale dönüştürüldüğü 3D teknolojisi ile tasarımı size ait birçok nesne yapabilirsiniz.

Herkesin Kullanabileceği Üç Boyutlu Kalemler

3D teknolojisi gün geçtikçe daha fazla gelişiyor. Kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gören 3D tasarımlar, bilgisayar ortamında belli programlar aracılığıyla hazırlanıyor. Kullanım alanı her geçen gün artan üç boyutlu tasarım ürünleri, artık hayatın birçok alanında kullanılıyor. Üç boyutlu kalem nedir? 3D teknolojisinin ilgi çeken ürünlerinden biri de üç boyutlu çizim kalemi oldu. Üç boyutlu çizim kalemi, kullanımı oldukça kolay ve pratik bir ürün. Bazı iş kollarında, 3 boyutlu kalem kullanımı ile etkin çalışmalar yapılmaktadır. Kalem herkesin kullanabileceği bir tasarıma sahip. 3D kalem kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey hayal gücü ve el becerisi. Hayal gücü ve el becerisiyle, yaratıcı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. 3D yazıcılar için tasarım programlarına hakim olmak gerekir. Bilgisayar programlarında hazırlanan tasarımlar, 3D yazıcılarda basılarak kullanılabilir hale gelir. 3D kalemleri kullanmak için bilgisayar programlarına ihtiyaç duymazsınız. Tek yapmanız gereken hayal gücünüzü ve el becerilerinizi kullanarak düz bir zemin üzerinde çizim yapmaya başlamak.

Herkesin kullanabileceği şekilde piyasaya sunulan 3D kalemler, tasarım ve reklam sektörlerinde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Hayal edilen çizimlerin, üç boyutlu halini ortaya çıkaran bu kalemler ile yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Üç boyutlu yazıcı kalem ile günlük hayatta kullanılabilecek birçok ürün tasarlanabilir. Üç boyutlu yazıcı kalem görünümü, kalın dolma kalemler ile benzerlik gösterir. Normal bir kalemle yazı yazar gibi tutarak rahat bir şekilde çizim yapabilir, yazı yazabilirsiniz. 3D yazıcılar, bilgisayar programlarında tasarlanan çizimlerin üç boyutlu bir halde basılmasını sağlar. Üç boyutlu çizim kalemi de aslında yazıcılarla aynı şekilde çalışır. Tek farkı çizdiğiniz desenleri canlı olarak görmek için bilgisayar programları kullanılmamasıdır. Üç boyutlu çizici kalem ile işlem yapmak için daha öncesinde bir tasarım yapmanıza gerek yoktur. Tamamen hayal gücü ve el becerisi kullanılarak üç boyutlu desenler yaratabilirsiniz. Üç boyutlu çizim kalemi el ile kontrol edilerek kullanılır. Ortaya çıkarmak istediğiniz deseni kafanızda tasarlayarak çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu kalemleri kullanmak için kağıt gibi çizim materyallerine ihtiyaç duyulmaz. Düz bir zemin üzerinde tasarım yapabilir ve her ortamda kullanabilirsiniz.

Portatif Tasarımı Her Yerde Kullanım İmkânı Sağlıyor

Üç boyutlu çizen kalem portatif bir üründür. Bu nedenle rahatlıkla yanınızda taşıyabilir, gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. Hafif ve küçük yapısı sayesinde, çanta, cüzdan gibi eşyalarda rahat bir şekilde taşınır. Yanınızda taşıdığınız üç boyutlu çizen kalem ile bulunduğunuz ortamda rahat bir şekilde çizim yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta kalemin bir güç kaynağına bağlı olması. 3 boyutlu kalem elektrik kullanarak çalışır. Bunun nedeni, çizim yapmanıza olanak sağlayan malzemenin ısınarak çizim yapılabilir bir kıvama gelmesidir. 3 boyutlu çizim kalemi, filament ismi verilen malzeme kullanılarak çizim yapmanıza olanak sağlar. Filamentlerin çizim yapmaya uygun bir forma dönüşmesi için belli bir sıcaklık ile ısınması ve yumuşaması gerekir. Belli sıcaklığa ulaşan 3 boyutlu çizim kalemi, filamentin erimesine olanak tanır. Bu şekilde çizimlerinizi zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

3D yazıcıların herkesin kullanabileceği bir hali olarak tanımlanan 3 boyutlu yazan kalem ile farklı desen ve şekiller ortaya çıkarabilirsiniz. Bu kalemler, belli bir güç kaynağına bağlanarak belli bir sıcaklığa ulaşır. Bunun nedeni kalemin mürekkebi gibi işlev gören filamentlerin erimesini sağlamaktır. 3 boyutlu kalemler, ısınma miktarlarına göre farklı çeşitlerde üretilir. Örneğin, bazı kalemler 80 ila 160 derece arasında sıcaklığa ulaşabilirken, bazıları ise 80 ila 130 derece arasında ısınarak çalışır. Kullanım alanına ve yapacağınız çizime göre üç boyutlu kalem seçeneklerini inceleyebilir, kendinize uygun olanlardan bir tanesine sahip olabilirsiniz. Üç boyutlu çizim kalemlerinin bir diğer özelliği de hız ayarına sahip olmasıdır. Yapacağınız çizime göre kalemin hızını ayarlayabilirsiniz. Daha ince ayrıntılara sahip çizimler yaparken, baskı hızını düşürmeniz hatasız bir çizim yapabilmeniz için önemlidir. Daha basit çizimlerde ise hız ayarını yükselterek hızlı bir şekilde çizim yapabilir ve işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Üç Boyutlu Kalem Mürekkebi Filamentler

Üç boyutlu kalemlerin çizim yapabilmesi için filamentlerden yararlanılır. Filament, 3D yazıcılar ve üç boyutlu kalemlerde, hazırlanan tasarımın elle tutulur bir hale gelmesi için gerekli bir maddedir. Kısacası çiziminizi filamentler sayesinde elle tutulur ve kullanılır bir hale getirebilirsiniz. Filament yapısı gereği kimyasal bir malzemedir. Yapılan çizimin kullanım alanına göre farklı türleri piyasada bulunur. Plastik ve organik içerikli ham maddelere sahip filamentler, makaralara sarılı bir halde satışa sunulur. Boyut ve ağırlık farklılıklarına göre geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Filament türleri, 0,5 kilogram ile 2 kilogram arasında ağırlıklarda satılır. Ağırlık dışında filament boyu da seçim yaparken önemli bir kriterdir. Örneğin, yoğun çizim yapılacaksa daha uzun filamentler tercih edilebilir. Filamentler, kalemlerde kullanılan mürekkepler gibi düşünebilir.

Üç boyutlu yazıcı kalemlerin mürekkebi filamentlerdir. Neredeyse bütün markalar, filament ölçüleri konusunda standart bir üretim benimsemiştir. Üç boyutlu kalem ile yapacağınız çizime göre kendinize uygun ölçülerde filament tercih edebilirsiniz. Filament belli bir sıcaklığa maruz kalırsa erimeye başlayan bir malzemedir. Silikon tabancalarında kullanılan silikonlar ile aynı mantığa sahiptir. Isınan malzeme katı bir şekilde sunulmasına rağmen, kullanılabilmesi için belli bir sıcaklıkta ısıtılmalıdır. Yüksek derece sıcaklıklara dayanabilen yapıları sayesinde ısı ile karşılaştığında yanma gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Bunun yerine eriyik madde formuna dönüşerek kullanıma hazır gelir. Sıcaklık ile hızlı bir şekilde eriyen filamentlerin bir diğer özelliği, hızlı bir şekilde donmasıdır. 3 boyutlu çizim kaleminden çıktıktan bir süre sonra eski katı haline geri döner.

Üç Boyutlu Kalemlerde Hız Ayarı

Filament adı verilen malzeme, üç boyutlu çizim kaleminin ekstrüder düzeneğine yerleştirilerek kullanılır. 3 boyutlu kalemi fişe takarak çalıştırdıktan sonra filament, ekstrüder bölümüne yerleştirilerek belli sıcaklığa gelmesi beklenir. Cihaz, filamentin erime ısısına ulaştıktan sonra kullanılabilir. Kalemin uçlarından dışarıya doğru hareket ettirmenize bağlı olarak katmanlar oluşur. Bu şekilde, tasarladığınız çizimi canlı olarak görmeye başlayabilirsiniz. 3 boyutlu çizim kalemi kullanırken kağıt zemine ihtiyaç duyulmaz. Fakat daha düzgün çizimler yapabilmek için düz bir zemin üzerinde çalışılması önerilir. 3 boyutlu çizim kalemi, belli hız ayarlarına sahiptir. Kullanıcının yapacağı çizime göre hızlı ya da yavaş baskı seçenekleri mevcuttur. Kalemin ucundan çıkan filament, kullanıcının hayal ettiği desenin ortaya çıkmasını sağlar. 3 boyutlu çizim kalemi pil ile çalışmaz. Bunun yerine prize takılarak belli bir elektrik enerjisi kullanır. Filamentler, çeşitli renk seçeneklerine sahiptir. Tasarladığınız ürünün renklerine göre filament seçebilir ve çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Filament renkleri kullanılarak yapılan çizimle daha dikkat çekici ve hoş bir görünüme sahiptir

Kullanım Alanına Göre Filament Çeşitleri

Filamentler, yapı malzemelerine ve kullandıldıklara alanlara göre farklı çeşitlerde üretilir. Filamentlerin en çok kullanılan türleri arasında PLA, ABS, PETG, Wooden ve SLA isimli plastik maddelerden üretilenler sayılabilir. Üç boyutlu kalem seçiminin ardından kullanım şekline göre göre filament seçimi yapılır. Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) isimli filament çeşidi, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Diğer filament türlerine göre daha uygun fiyatlara sahip bu filament, çoğu üç boyutlu yazıcı kalem için uyumludur. ABS filamentler ile tasarlanan nesneler dayanıklı bir yapıya sahip olur. PLA filament ise 180 ila 230 derece sıcaklık arasında eriyerek kullanılabilir hale gelir. Bu maddeden üretilen filamentler ile baskı yapmak, ABS filamentlere oranla daha zordur. Filament yapımında kullanılan ve herkes tarafından bilinen bir diğer madde ise naylondur. Günlük yaşamda kullandığımız çoğu ürün içinde naylon malzeme bulunur. Filament yapımı için de sıklıkla tercih edilen naylon, esnek olmasının yanı sıra dayanıklıdır. Üç boyutlu yazıcılarda kullanıcılar tarafından tercih edilen bir filament türüdür.

Bir başka filament yapı malzemesi TPE ürünlerdir. TPE ham maddesi kullanılarak üretilen filamentler, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. HIPS ve PVA maddesinden üretilen filamentler ise hafif ve boyalarla renklendirme imkânına sahiptir. PVA filamentler ise düşük sıcaklıklarda eriyebilir. Bir başka filament çeşidi de karbon fiber ismi verilen filamentlerdir. Karbon Fiber filamentler, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Tasarımı yapılan ürünün üç boyutlu bir şekilde basılmasında kullanılan filamentler, ürünün kalitesi ve dayanıklılığı gibi özellikler için önemlidir. Bu nedenle ürünün kullanımına uygun filament seçimi oldukça önemlidir.

El Yapımı Oyuncak Tasarımı

Üç boyutlu çizim kalemleri, özellikle çizim yapan sanatçılar ve tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Yaratıcı ve el yapımı ürünler ortaya çıkaran üç boyutlu kalem yalnızca tasarımcıların değil, isteyen herkesin kolay bir şekilde kullanabileceği bir cihazdır. Kolay kullanıma sahip bu kalem çocuklar için de oldukça ilgi çekici bir üründür. Küçük yaşlardan itibaren, çizim ve resim yapmak çocukların ilgisini çeken etkinliklerdir. Üç boyutlu resim kalemi, çocukların kullanımına uygun bir üründür. Çocuklar hayal ettikleri resimleri 3 boyutlu resim kalemi kullanarak 3 boyutlu bir şekilde elde edebilir.

3 boyutlu kalem ile yaratıcı veya basit birçok ürün çeşidi yapılabilir. Tasarım ve reklam sektöründe oldukça sık kullanılan 3 boyutlu kalem, hayal edilen her şeyin bir çıktısını alma mantığı ile kullanılır. Profesyonel alanlarda kullanımının yanı sıra bir hobi olarak da kullanıcıların oldukça dikkatini çeker. Örneğin, üç boyutlu yazan kalem ile takılarınızı koyabileceğiniz kutular, çocuklarınız için yaratıcı oyuncaklar tasarlayabilir ve kullanabilirsiniz. Üç boyutlu kalem oyuncak yapımında da kullanılıyor. Ebeveynler çocukları için el yapımı oyuncaklar tasarlayabilir. Örneğin, çocuğunuzun yaptığı bir resmi üç boyutlu kalem ile üç boyutlu bir hale getirebilir ve güzel bir hatıra olarak saklayabilirsiniz. Bunun dışında, tamamen sizin eseriniz olan tasarımları sevdiklerinize hediye etmek için de kullanabilirsiniz.

Kalıplar Yardımıyla Kolay Tasarım

3 boyutlu yazan kalem fişe takılarak doğrudan elektrik enerjisi ile çalışabildiği gibi bazı türleri USB giriş desteğine sahiptir. Bilgisayarın USB girişine takılarak kullanılan 3 boyutlu kalem kullanımı oldukça pratiktir. Bilgisayara takılarak bir USB girişi ile çalışan çeşitlerinde doğrudan bilgisayar ekranından tasarımını yapmak istediğiniz ürünün fotoğraflarına bakarak çizim yapabilir ve yeni el yapımı ürünler oluşturabilirsiniz. Çizim yapmaya başlamadan önce, nasıl bir tasarım yapılacağının belirlenmesi, 3 boyutlu kalem kullanımı konusunda size büyük fayda sağlayacaktır. İnternetten 3 boyutlu kalem ile yapabileceğiniz ürün çeşitlerini araştırabilir ve ne yapacağınız konusunda ilham alabilirsiniz. 3 boyutlu kalem ile yapabileceğiniz birçok şey vardır. Elinizde bulunan ürünlerin üzerini 3 boyutlu çizim kalemi ile süsleyebilir, yaratıcı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Günümüzde birçok kullanım seçeneğine sahip 3 boyutlu kalemler kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

3 boyutlu kalem ile tasarım yaparken çeşitli renklerden faydalanmak oldukça yaratıcı ve hoş görünümlü ürünlerin oluşturulması için gereklidir. Tasarımını çizeceğiniz ürünü kurguladıktan sonra, hangi renkleri kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Örneğin, dekoratif bir ürün tasarlamak istiyorsanız, evinizde kullandığınız ürünlere göz atabilir, renk tonlarını belirleyebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey uygun renk filament satın almaktır. Filamentler geniş bir renk yelpazesine sahip ürünlerdir. 3 boyutlu yazıcı kalemlerin tek cins ve renk filament kullanan çeşitlerinin yanı sıra üç veya dört farklı renk ve cins filament kullanan türleri de mevcuttur. Tasarımınızda kullanacağınız renklerin birbirinden farklı olmasını istiyorsanız birden fazla çeşit filament kullanan cihazlara yönelebilirsiniz. Üç boyutlu kalemler, yeni tasarımların yanı sıra düzeltme işlemleri için de kullanılabilir. Üç boyutlu yazıcı ile basılan eşyaların ufak hatalarını üç boyutlu kalem kullanarak kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Filament malzemesi, üzerine boya yapmaya imkan sağlayan bir yapıya sahiptir. Örneğin, tasarımınızı beyaz veya şeffaf renk filament ile tamamlayabilir, daha sonra istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Yeni bir hobi edinmek için en uygun cihazlardan biri olan üç boyutlu kalemlerle çizimler yaparken hem siz hem de sevdikleriniz çok eğlenebilirsiniz.

3 boyutlu kalem ile çizim yapmayı kolaylaştıran kalıplar kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. 3 boyutlu kalemi ilk defa kullanacaksanız bu kalıplardan yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kalıbın iç veya dış kısmını doldurarak çizimi tamamlamanız. Üç boyutlu çizim yapmayı kolay bir hale getiren bu kalıpları kullanarak çizim konusunda el becerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca kusursuz tasarımları bu kalıplar ile kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Üç Boyutlu Kalem Fiyatları

Her geçen gün gelişen teknoloji, hayatı kolaylaştıran ürünlerin de artmasını sağlamıştır. Üç boyutlu kalemler piyasaya çıktığı ilk günden itibaren oldukça yaygın bir kullanıma sahip oldu.

Üç boyutlu kalem fiyatları kalemin sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu özellikler, 3 boyutlu kalemin çalışması için gerekli olan enerjiyi sağladığı kaynak, birden fazla filament kullanımı ve teknik yapısı olarak sıralanabilir.

Profesyonel ve hobi amaçlı kullanılan üç boyutlu kalem çeşitlerine ulaşmak için Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyasına göz atabilirsiniz. Birçok üç boyutlu kalem çeşidinin yer aldığı Trendyol’da kaçırılmayacak fırsatlar ve indirimlerden faydalanabilir, kullanım alanınıza uygun üç boyutlu kalem modellerine sahip olabilirsiniz. Hem bütçenize uygun fiyat seçenekleri hem de birçok markaya ait üç boyutlu kalem çeşitlerindeki fırsatları yakalamanız an meselesi. Özellikle dönemsel indirimler ve fırsatlar sunan Trendyol’da uygun fiyatlı üç boyutlu kalem çeşitleri bulmanız zor değil. En avantajlı fiyatlara sahip üç boyutlu kalem seçenekleri güven veren markalar tarafından Trendyol aracılığıyla sizlere ulaşıyor. İhtiyacınıza uygun üç boyutlu kalem ürününü hemen sipariş vererek yalnızca size özel indirimlerden, güvenli ödeme ve hızlı teslimat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyin, benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşama fırsatı yakalayın!