İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Cinsiyet
Marka
Renk
"

Uluyan Kurt

" araması için 679 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Uluyan Kurt

Türk kültüründe bambaşka ve yeri doldurulamaz bir yeri olan kurt ya da bozkurt kavramı, neredeyse günlük hayatın dahi içine işlemiş bir semboldür. Bu kurt kavramının hayatın her alanında karşınıza çıkmasının temel sebebi ise Türk insanının tarih sahnesinde var oluşundan beri gerek basılan paralarda gerek bayraklarında en çok kullanılan sembol olmasıdır. Bu sembolün de sıkça tercih edilmesinin sebebi ise Türklerin kurttan türemiş olduklarına dair duyulan inançtır. Bir sokaktan geçerken geçerken bile kurt ya da bozkurt sembollü herhangi bir eşya ya da resim görmeniz çok olağan bir durumdur. Kimsenin yadırgamadığı bu durum artık kültürün temel bir parçası haline geldiğinden neden diye düşünmezsiniz bile. Hatta daha çok ilginizi çekecektir bu durum. Uluyan kurt sembolünün işlendiği bir tişört ya da uluyan kurt temalı bir kupa bile onu tercih etmenize sebep olacaktır.

Bozkurt miti ya da bozkurttan türemiş olma ihtimalinin inancı size güç verecek bir inanç olacaktır. Türk destanlarının dahi ana konusu olan ve hatta doğrudan kurt temalı destanlar toplumu bir arada tutan inancın simgelerinden biridir. İçinizde bir coşku doğuracak olan bu destanlar zamanla günlük tüketimin ve satın alımı tercih edilen ürünlerin desen ve temalarına dahi konu olmuştur. Sizler de bir şeyler satın alırken uluyan kurt temalı ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tercihler tarihe ve millete saygı duyma olarak da yorumlanabilecek bir durum olup sadece sizi görsellik olarak etkilemesinden ötürü de olabilir. Kurt, asil bir hayvan olmakla birlikte üzerine işlenen her üründe de daha farklı bir hava yaratmakta ve kendisini tercih edilebilir bir ürün olarak göstermektedir. Sizlerin beğenisine sunulan, üzerinde uluyan kurt ya da aya bakan kurt sembollü bir ürün elbette dikkatinizi çekecektir. Sizler de uluyan kurt sembollü ürünleri satın almak istiyorsanız Trendyol’un geniş ürün yelpazesini inceleyebilir ve onları bir tık ile kolayca satın alabilirsiniz. Üstelik evinizden çıkmanız gerekmez, ürünleriniz kapınıza kadar gelir. Böylece oturduğunuz yerden yorulmadan alışveriş yapmanın keyfini yaşarsınız.

Uluyan Kurt Sembolünün Anlamı

Türk medeniyetinin tarihinde ve kültüründe her alanda çokca karşılaştığınız uluyan kurt ve bozkurt sembolleri aslında birer milli kültür ögesidir. Tarih sahnesinde ilk Türklerin izlerinin kurtlar sayesinde olduğu inanışı Türk kültüründe hakim bir fikirdir. Tarih boyunca gerek armalarda, gerek flamalarda gerekse basılan paralarda kullanılan semboller bellidir. Türk kültüründe kurt simgesinin büyük bir yeri olması sebebiyle bu sembollerin en başında da yine kurt sembolü vardır. Uluyan kurt resimli bayraklar ve armalar geçmişe baktığınızda sıkça rastlayabileceğiniz eşyalardır. Hatta yazının bulunmadığı dönemlerde dahi yapılan araştırmalar gösterir ki freskler içerisinde en çok yer tutan sembol kurt sembolüdür.

Türk destanlarında da temel bir figür olan uluyan kurt, pek çok anlama gelmektedir. Türklere ait Bozkurt Destanı’nı okuduğunuzda kurtlara birden fazla rol verildiğini görebilirsiniz. Ata sembolü olarak görülen kurt, tüm Türklerin atası olarak bilinmektedir ve buna inanılmaktadır. İlk Türk’ün bir kurttan türediği anlatılmaktadır. Bu yüzden kurt kutsal sayılan bir hayvandır. Uluyan kurt olarak resimlerde daha çok rastladığınız bu hayvan geceleri ay ışığına bakarak uluduğu için akıllarda da daha çok bu görüntüsü kalmaktadır. Bugüne gelindiğinde göreceğiniz her ürün üzerine işlenebilen uluyan kurt logo şeklinin bunca tercih edilmesinin sebebi de aslında budur.

Türk destanları içerisinde bozkurt ve uluyan kurt figürünün geldiği anlamlardan bir diğeri de rehber olma, yoldaş anlamıdır. Bu anlamıyla kurt, Türk destanlarında Türk’e yol gösteren hayvan olarak anılır. Bu yüzden fazlasıyla değer verilen bu hayvan ve onun simgeleri hayatın her alanında kullanılan semboller haline geliyor. Satın aldığınız bir kupada ya da bir telefon kılıfında uluyan kurt resmi görmeniz çok olağandır.Ayıca artık bunun için dükkan dükkan gezmenize de hiç gerek yok. En uygun fiyatlarla Trendyol aracılığı ile dilediğiniz uluyan kurt temalı ürünü, hızlı ve kolay şekilde satın alabilirsiniz.

Bir diğer anlamıyla Türk destanlarındaki kurt, kurtarıcı olan kurttur. Türkleri, onları başına gelen musibetlerden korur ve herhangi bir derdi olanı kurtarır. Bu açıdan da çok fazla değerli görülen kurt sembolünün, duvarınıza asmanız için resimleri dahi çizilmektedir. Siz de dilerseniz bu uluyan kurt figürünü odanızın baş köşesinde görmek isterseniz bir kağıt ve bir kalem ile fazla malzemeye ihtiyaç duymadan karakalem çalışması yapabilir ve evinizin en sevdiğiniz duvarına asabilirsiniz. “-Benim resme yeteneğim yok.”, “-Resim yapacak malzemem yok.”, “-Uğraşmak istemiyorum.” veya “-Resim yapacak vaktim yok.” diyorsanız, sizin için de bir çözüm var! Artık Trendyol aracılığı ile dilediğiniz renk ve boyuttaki hatta dilediğiniz materyaldeki karakalem uluyan kurt resmine cazip fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Türk destanlarında rastlayabileceğiniz kurt motifi, türeme anlamında sık sık anlatılır. Bazen anne bazen baba rolündedir ve neslin yok olacağı zamanlarda ortaya çıkarak neslin devamını sağlamayı görev edinir. Böylece nesil kutsanır. Her ne şekilde gelirse gelsin göreceksiniz ki kurt, en sonunda gece vakti ay ışığına dönerek ulumaya başlayacaktır. Bu çok estetik bir görüntü olduğu ve pek çok kişi tarafından çokca sevildiği için simgesel hale gelmiştir. Siz de bu görüntüyü sevenlerden iseniz doğru adrestesiniz. Uluyan kurt kolye, uluyan kurt biblosu, uluyan kurt heykeli gibi ürünleri dilerseniz kendinize dilerseniz de sevdiklerinize, arkadaşlarınıza hediye olarak satın alabilirsiniz.

Hediyelik Eşya Olarak Uluyan Kurt

Hayatınızın her alanında sürekli rastlayabildiğiniz bir simge olan uluyan kurt, hediyelik eşyalarda da sıkça tercih edilen bir figür. Çok satan listelerinde görebileceğiniz bir ürün olan uluyan kurt kolye, eşinize, dostunuza, kardeşinize ya da annenize, sevdiğiniz kim varsa hediye olarak satın alabileceğiniz çok şık bir ürün seçeneği olabilir. İster gümüş, ister altın isterseniz pırlanta formunda kolyeleri tercih edebilirsiniz. Eşinizle evlilik yıldönümünüz ise parıl parıl parlayan pırlantalı bir uluyan kurt kolye tam ideal bir hediyedir. Daha uygun fiyatlı bir seçenek düşünüyorsanız altın kolye seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bugünün teknolojisi artık her renkte altın üretilebilmesine izin verdiğinden dilediğiniz renkte bir altın kolyeyi satın alabilirsiniz. Çok satan ve trend bir ürün arıyorsanız, rose gold renkli kolyeler çok moda ürünler. Eşinize, annenize, sevgilinize, kardeşinize ya da dostunuza alacağınız rose gold uluyan kurt figürlü bir kolye onu çok sevindirecektir, emin olabilirsiniz. Hediye alacağınız kişi daha klasik renklerden hoşlanıyorsa tercihinizi sarı altın seçeneğinden yana kullanabilirsiniz. Asla modası geçmeyecek ve eskimeyecek olan bu ürün de çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bir diğer çok satan renk ise beyaz altındır. Beyaz altın uluyan kurt kolye modellerine bakacak olursanız, kurdun asilliğine çok yakışan bir renk olduğunu fark edeceksiniz. Ya da çok daha uygun fiyatlı bir ürün arayışındaysanız gümüş kolye modellerine de göz atabilirsiniz. Hem hesaplı fiyatıyla hem de sağlamlığıyla tercih edebileceğiniz bir ürün malzemesi olan gümüş, takılara çok yakışmaktadır. Siz de uluyan kurt figürlü kolyenizi gümüş malzemesiyle tercih edebilirsiniz.

Sıklıkla tercih edilen bir diğer hediye seçeneği de uluyan kurt biblosu, evlerinizde konsollarınızın üzerini süsleyecek bir üründür. Renk renk ve boyut boyut üretilen bu biblolarının pek çok çeşitleri bulunmaktadır. Bir yakınınıza, akrabanıza ya da komşunuza alabileceğiniz güzel bir hediye seçeneğidir. Sadece hediyelik olarak değil, kendiniz için de alabileceğiniz bir ürün olan uluyan kurt biblosu, evinize çok yakışacaktır.

Bir diğer seçenek ise uluyan kurt heykeli olabilir. Minik biblolar size çok küçük geliyorsa, daha büyük boyutlarda üretilmiş bir ürün arıyorsanız uluyan kurt heykeli çeşitlerini de inceleyebilirsiniz. Evinize ya da bahçenize koyabileceğiniz bu ürün, bulunduğu atmosferin havasını değiştirecektir ve oraya güzellik katacaktır. Bahçenizin girişine ya da kapınızın önüne çok yakışacak bir üründür. Hem kendiniz için hem de sevdiklerinizi sevindirmek için alabileceğiniz bu ürün uygun fiyatlarla Trendyol’da satışta!

Süslemek istediğiniz bir duvarınız varsa ve orayı anlamlı bir nesne ile doldurmak istiyorsanız uluyan kurt tablosu ya da uluyan kurt tuval modelleri, sizin için ideal ürünler olabilir. Baktığınızda sizi hem ruhen tatmin eder hem de odalarınızda, duvarlarınızda hoş bir görüntü oluşturur. Yine boy boy ve renk renk seçenekleri bulunan bu ürünlerin bir diğer alternatifi de karakalem uluyan kurt seçeneğidir. Siyah beyaz bir tasarımla ilgileniyorsanız, karakalem uluyan kurt tabloları aradığınız ürün olabilir. Bu ürünler de evinize derinlik katacak ürünlerdir.

Arabalarınıza ya da dolaplarınıza yapıştırmak için de uluyan kurt logo içerikli bir ürün arıyorsanız uluyan kurt sticker modellerini inceleyebilirsiniz. Trendyol’da pek çok seçeneği bulunan uluyan kurt sticker modellerine, uygun fiyatlarla ula��abilir ve onları satın alabilirsiniz. Sitede bulunan sayısız marka ve model sizler için listelenmektedir. Aradığınız ürüne Trendyol güvencesi ile erişebilirsiniz.

Kurt Neden Ulur?

Kurt, Avrasya ve Kuzey Amerika’ya özgü bir tür olan Canis cinsi aileye mensup iri bir memeli hayvandır. Dişi kurtların ağırlığı otuz yedi kilogram civarı iken, erkek kurtların ağırlığı ise yaklaşık olarak 40 kilodur. Bu ağırlıkları ile kurtlar, köpekgiller familyasının en ağır hayvanlarıdır. Bu yüzden de familyası içinde en değerli görülen türdür. Piramidin en üst noktasında yer alırlar. Türk destanlarında da kurdun seçilmiş hayvan olarak görmenizin sebebi bu durumdur. Irkın yüceltilmesi amaçlanılarak yazıldıkları için yüce sayılan bir hayvan ancak kurtarıcı ve yol gösteren ata tipi bir tür olmalıdır. Boyları da tıpkı kiloları gibi büyük ölçülerde olduğundan fazlasıyla heybetli durmaktadırlar. Yaklaşık 105 santim boya sahip olan kurtları doğa içerisinde ayırt etmeniz kolaydır. Fazlasıyla iri olduğu için denk geldiğiniz takdirde gördüğünüz hayvanın kurt olduğunu anlarsınız. Hatta puslu bir gecede üstelik, dolunaylı bir gecede kamp yaparsanız belki şanslı gününüzdeyseniz dolunaya doğru başını uzatıp uluyan bir kurt ile rastlaşabilirsiniz.

Kurtlar kahverengi, beyaz gri yada siyah alacalı ve çizgili kürkleri ile de çok rağbet gören, beğeni topayan bir hayvandır. Kültürde bu kadar yer edinmesine bir diğer sebep ise budur. Kurt sadece koruyucu anlamda değildir. Bundan yüzyıllar öncesinde insanlar, doğada fazlaca var olan hayvanların kürklerini kullanarak giyinmişlerdir ve onlar sayesinde ısınmışlardır. Bu yüzden kurtlar çok sevilen hayvanlardır. Kürkleri çok soğuktan korumak için ideal bir malzemedir. Bu yüzdendir ki insanlar kurtların her özelliğinden faydalanmak istemişlerdir. Böylece de kurtlara karşı iyi davranmışlar ve onları ürkütmemişlerdir. Yanaşmak daha da kolay hale gelmiştir. Tüm bunlar insanların kurtlara karşı sempati duymasına sebep olmuştur. Dolaylı olarak görürsünüz ki her açıdan kurt sembolü zaman geçtikçe bugünlere kadar evrile evrile bir kült haline gelmiştir. Onu her gittiğiniz yerde yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Bu isteğinizi gerçekleştirebilmeniz için de kurt logolu eşyalar satın alabilirsiniz. Ya da sizin gibi kurtlara karşı sevgi besleyen, onlardan hoşlanan, çevrenizdeki diğer insanlara bu tarz hediyeler alıp gönderebilirsiniz. Kendi elinizle de verebilirsiniz. İlgili olan arkadaşlarınızı ya da aile bireylerinizi bu şekilde fazlasıyla mutlu edebilirsiniz. Üzerinde uluyan kurt simgesi olan hediyelik eşyaları kategoriden inceleyebilirsiniz.

İnternette ya da sokakta gezerken sıkça rastladığınız bu sembolde bir dolunayın önünde kafasını gökyüzüne dikmiş ağzı açık şekilde uluyan bir kurt vardır. Bu kurtlar neden uluyor diye düşünecek olursanız, bu konu hakkında pek çok araştırma yapılmıştır. “-Hepsini tek tek okumaya vaktim yok.” derseniz konu özetle şu şekildedir: Son araştırmalardan önce kurtların sıkıntı ve stresten uludukları düşünülmekteydi. Herhangi bir rahatsızlığı olduğunda bunu dile getirmek için uluma yöntemini kullandıkları düşünülmekteydi. Fakat yapılan son araştırmaları incelerseniz göreceksiniz ki bu tez artık çürümüş bir tez haline gelmiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kurtlar, stresten ya da rahatsızlığından değil de sürüden ayrıldıklarında uluyorlar. Tek başlarına kaldıklarında korkabildikleri ve başlarına bir şey gelebileceklerini hissettiklerinde kurtlar, diğer kurtlara yerini belli edebilmek için uluyorlar. Böylece arkadaşlarının onu bulması daha kolay hale geliyor. Bir konuda bir diğer fikir de, sürü içerisindeki hiyerarşi. Kurtların uludukları süre, hiyerarşideki yerine göre değişiyor. Yani bir kurt sürünün baş kurdu ise çok daha uzun süreli uluyor. Sıradan bir kurt ya da güçsüz bir kurt ise çok daha az uluyor. Bu derece akıllı olmaları da onları sevilen bir tür haline getiriyor. Hatta o kadar seviliyor ki onlarla ilgili pek çok ürün üretilip, sizler için piyasaya sunuluyor.

Mitolojide Kurtların Yeri

Kurtlar, pek çok toplumun kültüründe yer almış hayvanlardır. Farklı farklı özellikleriyle de mitolojide varlıklarını sürdürmüşlerdir. Kimi zaman kendilerinden korkulup, sevilmeseler de çok zaman sevilen ve baş üstünde tutulan hayvanlar olmuşlardır. Avrupa coğrafyasının kültürünü incelerseniz göreceksiniz ki kurt figürü tehlikeli görülmüştür. Kötü anlamlar için kurt terimi kullanılmıştır. Böylece kötülüğü temsil eder bir hale gelmiştir. Daha uzaklara, İskandinav kültürlerine doğru incelemelerinizi sürdürürseniz, Avrupa coğrafyasında kurt mitinin neden sevilmediğini ve kötülüğü simgelediğini görürsünüz. Kurt adam efsanesi tüm Avrupa kültürünü etkilediğinden insanlar üzerinde böyle bir etki yaratmıştır. Yine de kurt her coğrafyada gücü ve kudreti simgelemiş bir canlı olmuştur. Bu yüzden her kültürde mutlaka yer edinmiştir. Uzak coğrafyalarda da çokca uluyan kurt simgeli ürünlere rastlayabilirsiniz. İnsanlar, gücü simgeleyecek bir eşya almak istediklerinde mutlaka kurt sembollü ürünlere yönelmektedirler.

Kırmızı Başlıklı Kurt gibi masallara dahi konu olmuş bu hayvan figürünün, hayatın ne kadar içine işledğini kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Türk mitolojisine geldiğimizde ise, milli kültür içinde en çok hacme sahip olan hayvanın kurt olduğunu göreceksiniz. Çünkü kurt, gökten Tengri tarafından gönderilen Asena isimli bir canlı olarak anlatılmaktadır. Bu dişi adından da anlaşılacağı üzere dişi bir kurttur. Türkler, bu dişi kurdun ilk hükümdarın annesi olduğuna inanmışlardır ve tüm Türk ırkının onun çocukları olduğunu düşünmüşlerdir. Bu sebeple onu kutsal bir hayvan olarak görmüşlerdir.

Kurt, eski Türk uluslarının bayraklarında sembol olarak dahi yer almıştır. Hatta kurt sembolü yazıtlarda bile bahsi geçen bir konudur. Yüzyıllar öncesinde yazılmış dikilitaş ve yazıtlarda da uluyan kurt figürlerine rastlanılmaktadır.