"

Vitray

" araması için 1114 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vitray

Vitray

Vitray, iç mekanların en zarif tasarımlarından biridir. Geçmişten günümüze değin uzanan ve temelde renkli camların belli desenler, belli kompozisyon düzenleri içinde bir araya getirilmesiyle oluşturulan oldukça dikkat çekici bir cam süsleme sanatıdır. Büyüleyici bir etkisi olan vitraylar, camın işlenebilir bir malzeme olma özelliğinden yola çıkılarak çok sayıda teknikle oluşturulmaktadır. En eski örnekleri 9. ve 10. yüzyıla kadar dayanan ve gotik mimarı ile yaygınlaşan vitrayın köklü bir tarihçesi vardır. 1260 yılında, Selçuklular döneminde geliştirilen vitrayın canlı renklerde camlardan yapıldığı görülmektedir. Ortaya çıktığı ilk dönemlerde kesilen camların kurşun çıtaların arasına konulmasıyla oluşturulan vitray, 14. yüzyılda resim alanındaki gelişmelerden etkilendi ve bu dönemden sonra artık tam anlamıyla bir sanat halini almıştır. Vitray, Osmanlı döneminde de görkemli mekanları süslemek ve renklendirmek için oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii ve Şehzade Türbesi gibi Osmanlı döneminden kalma dikkat çekici tarihi mekanlarda da vitray örneklerine rastlanmaktadır. Eski zamanlardan modern çağlara kadar içerisinde barındırdığı renklerin tüm duygularını taşıyan vitray, günümüzde hem geleneksel hem de modern versiyonlarıyla iç mimaride fazlasıyla tercih edilmektedir. Bu sebeple "Vitray nedir?" sorusunun cevabını bu sanatla renklendirilmiş mekanlara adım attığınızda daha net verebilirsiniz. Vitray, günümüzde artık yalnızca ışık oyunlarıyla iç mekanları renklendiren cam süslemelerinden ibaret değildir. Yastıklardan avizelere, abajurlardan duvar kağıtlarına kadar vitrayın sanatsal çizgileri yansıtılmaktadır. Hatta giyim sektöründe bile vitray desenlerinin etkisi görülmektedir. Vitraya dair ulaşabileceğiniz tüm aksesuarları Trendyol'da bulabilir ve vitrayın sanatsal çizgilerini hayatınızın her alanında hissedebilirsiniz.

Vitray Nasıl Yapılır?

Vitray cam, ışık oyunlarının camlardaki zarif renkler ile birleşmesiyle oluşan bir sanattır. Camın işlenmesi, deseninin belirlenmesi ve bunun uygulanması için harcanan mesai de vitray sanatı için en özel detaylardandır. Cam vitray için öncelikli olarak vitray desenleri belirlenir. Sonrasında belirlenen bu desenlere uygun olarak bir şablon çıkarılır ve yine desenlere uygun olacak, vitraydaki parçaların birbirini tamamlamasını sağlayacak cam renkleri belirlenir. Desenlere uygun olarak belirlenen şablondan karton kalıplar alınır ve bu karton kalıplar tek tek kesilir. Bu kesim işleminden sonra kalıplar kullanılacak renkteki camın üzerine yerleştirilir ve bu kez cam kesme işlemi başlar. Bu kesme işlemi sonrasında camların kenarı keskin kalır, bu keskinliği gidermek içinse camlara rodaj işlemi uygulanır. Kesilen ve rodaj işlemi uygulanan camların her bir parçasının kenarları bakır bantlarla sarılır. Bakır sarma işleminden sonra camlar tek tek şablonun üzerine yerleştirilir. Bu işlemler sonrasında eriyen kurşun ve lehimle camlar birbiriyle birleştirilir. Bu sebeple "Vitray ne demek?" sorusunun cevabı daima "sanat" olarak verilmektedir. Cama hayat veren ve adeta başlı başına bir sanat olan vitray örnekleri, her bir detayıyla dikkat çeker ve iç mekanlara bambaşka bir hava kazandırır. Günümüzde kişiler, vitrayı iç mekanlarının her alanında yaşatmak isterler. Vitray ruhunu yaşamak isteyen kişiler için duvar kağıtları, perdeler ve minderler gibi aksesuarlar tasarlanmıştır. Bunun dışında vitray desenlerini evlerindeki herhangi bir cama kolaylıkla uygulamak isteyen kullanıcılar için cam vitray folyo ürünleri tasarlanmıştır. Vitray cam filmi ya da vitray folyo da denilen bu modeller, yapışkan özellikleri sayesinde camın boyuna göre kesildikten sonra kolayca yapıştırılabilir. Böylece bu modern haliyle birlikte kolaylıkla bu sanatsal ruhu yenilikçi vitray çeşitleri ile camlarınıza yansıtabilirsiniz.

Vitray Yapımında Kullanılan Gereçler

Vitray boyama, günümüzde bir hobi olarak da oldukça dikkat çekmektedir. Tıpkı resim, müzik ve spor gibi vitray da sanatsal hobiler arasında yerini almıştır. Vitray cam boyama sanatını hobi edinen kişilerin araştırdığı en önemli şey ise vitray malzemeleri olmaktadır. Vitray yapımı için ana malzemeler cam ve kurşundur. Belirlenen desene göre şekillendirilecek camları kesmek için elmas uç da gerekli malzemeler arasındadır. Bu elmas uçlar düz ve yuvarlak kesim yapmak üzere ayrı şekillerde tasarlanmaktadır. Desen çizilip hazırlandıktan sonra kesmek için şablon makası gerekir. Kurşunu kesmek ve camın içine sıkıştırmak için gerekli olan malzeme ise vitray spatulasıdır. Oluşturduğunuz vitrayı pürüzsüzleştirmek için kullanacağınız malzeme ise vitray kontür makinası olacaktır. Vitray kontür kalemi ise daha bardak ya da fincan gibi daha küçük cam işlemelerinizi renklendirmenize ve şekillendirmenize yarar. Vitray çalışması yapma konusunda tutkuluysanız, desenlerinizi kusursuzca renklendirmek için vitray boyası seçimi de oldukça önemlidir. Cam boyama vitray sanatı için tüm malzemeleri bir araya getirdiğinizde artık yaratıcılığınızı konuşturma vakti gelmiş demektir. Cam sanatı vitray ile oluşturduğunuz her desenle birlikte iç mekanlarınızı kendi ellerinizle renklendirebilirsiniz. Günümüzde bu sanatın, geçmişten günümüze gelen teknik olan kurşun vitray yönteminin yanı sıra, alçılı vitray ve macunlu vitray yöntemleriyle de uygulandığı görülmektedir. Vitray seti ihtiyacınıza dair her şeyi Trendyol'da, uygun vitray fiyatları ve kampanyalarla bulabilirsiniz. Eğer evinizde vitray havası yaşatmak istiyorsanız ama kendi ellerinizle vitray desenlerinizi oluşturmak için zamanınız yoksa vitray sticker size yardımcı olabilir. Modern dünyaya uyarlanan bu yöntem ile iç mekanlarınızda dilediğiniz camda, dilediğiniz stilde vitray desenlerine sahip olabilirsiniz. Vitray cam stickerları yardımıyla vitray pencere ya da vitray kapı camı gibi arzularınızı da yerine getirebilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Vitrayın Yeri

Vitray, 9. yüzyıldan günümüze kadar uzanan köklü bir dekorasyon imgesidir. Camlarla dans eden bu sanat, modern çağlarda da ev dekorasyonlarında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Renklerin en şık kullanım biçimi olan bu eşsiz sanat, iç mimaride hala yükselen bir değer olma özelliğini korumaktadır. Vitray, geçmiş çağlarda olduğu gibi içinde bulunduğumuz modern çağlarda da prestij göstergesi olmaya devam etmektedir. Vitray, yalnızca dış camlarda kullanılan bir dekorasyon yöntemi değildir. Vitray kapı camı ya da evlerin bölmelerinde yer alan camlarda kullanılan vitray desenler de yaşam alanlarının havasını kökünden değiştirecek ve mekana bir ayrıcalık kazandıracaktır. Vitray, sıcak renklerle hazırlanır ve bu sıcak renklerden geçen doğal ışık iç mekanlarda daha geniş bir algı yaratılmasını sağlar. Özellikle kapılarda kullanılan vitray camı modelleri, evlerde farklı ışık oyunları yaratacak ve mekana büyülü bir hareket kazandıracaktır. Aynı zamanda evlerde kullanılan büyük camlı dolapların sıkıcı ve tekdüze görüntüleri de vitray desenli cam ile yeniden hayat bulabilir. Kendi dünyanızı evinizdeki camlara yansıtmanızı sağlayan vitray, yaşam alanlarınızı karakteristik bir dekorasyona sahip olmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta vitray uygulayacağınız camın kalınlığıdır. Cam kalınlığının iç mekanın aldığı ışığa göre belirlenmesi gerekmektedir. Camın kalınlığı kadar vitrayda kullanılacak renkler de büyük önem arz etmektedir. Sıcak ya da soğuk renk seçimini yine iç mekanın aldığı ışığa ve mekanın ölçülerine göre belirlemek gerekir. Alan sorunu yaşanan iç mekanlarda şeffaf görünümü ile ferah ve iç açıcı bir hava yaratan vitraylar oldukça faydalı olacaktır.

İç Mekan Aksesuarlarında Vitray Kullanımı

Vitray, artık yalnızca camlarda kullanılan desenler olmanın çok ötesine geçmiştir. Evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan her türlü aksesuarda vitray sanatının yansımalarını görmek mümkündür. Vitray abajur, duşakabin, lamba, tablo, mozaik, mumluk gibi eşyalarda bu sanatın yansımaları kendini göstermektedir. Vitray görünümlü yapıştırma seçenekleri de bu büyüleyici desenleri iç mekanlarda kullanmayı oldukça kolay hale getirmektedir. İç mimaride olduğu kadar dekorasyon alanında da günümüz modern dünyasına uyarlanan bu sanat, iç mekanlarda birçok yaratıcı stil hamlesi olarak kullanılabilmektedir. Sade renklere sahip bir evin star bir parçası olsun isteniyorsa vitray avize bu eksikliği fazlasıyla giderecektir. Bunun dışında vitray lambader seçeneği de aydınlatma alanında da bu sanatın imzasının ne kadar belirgin ve dikkat çekici olduğunu bizlere göstermektedir. Kristal vitray kullanımı küçük ev aksesuarlarında da dikkat çekmektedir. Biblolar, sofra düzeninde kullanılan dekoratif eşyalar, vazolar, çerçeveler, saksılar ve mumluklar gibi evlerin şık bir görünüme sahip olmasını sağlayan tüm aksesuarlar vitray sanatıyla renklenmektedir. Aynaların etrafına uygulanan gösterişli ya da sade çizgilere sahip çerçeveler konusunda da vitray sanatına başvurulmaktadır. Görüldüğü üzere günümüzde vitray pencerelerimizi, kapı camlarımızı ya da ev bölmelerinde kullanılan camları farklı bir karaktere sokmanın yanı sıra evlerimizde kullandığımız küçük dokunuşlara da büyük katkılar sağlamaktadır. Vitray sanatının konuştuğu tüm aksesuarlara Trendyol üzerinden ulaşabilir, evinizi renklerin büyüleyici dansıyla karakterize edebilirsiniz.

Vitrayın İç Mekanlarda Modern Yansıması

Vitray denince akla genellikle geleneksel motifler gelir. İç mekanları bir renk oyunuyla bambaşka bir dünyaya çeviren vitraylar da diğer her şey gibi günümüzde modern yansımaları ile de kullanılmaktadır. Osmanlı vitray, geleneksel çizgilere sahip vitray motiflerinin en değerli örnekleri arasında yer almaktadır. Vitray lale desenleri bu geleneği sürdüren en temel motiflerden biridir. Yakamoz vitray da gösterişli yapısı, renkleri ve desenleriyle geleneksel vitray çizgilerini korumak isteyenlerin seçimlerinden biri olmaktadır. Ancak bu görkemli motiflerin yanı sıra vitray, günümüzde daha minimal görüntüler ile de birleştirilmektedir. Bazı kişiler tüm camı kaplayan vitray desenlerindense daha küçük ışık oyunları yaratacak desenler tercih etmektedir. Camların sadece belli bölümlerine uygulanan kelebek vitray, bu minimal motiflerin en çok kullanılan türü olarak görülmektedir. Vitray çiçek desenleri de mekanlarda küçük dokunuşlarla fark yaratmak isteyenlerin tercih ettiği motifler arasında yer almaktadır. İç mekanlara daha ferah ve iç açıcı bir hava kazandırmak isteyenlerin tercihi ise çoğunlukla sarmaşık vitray motiflerinden yana olmaktadır. Vitray hayvan desenleri de yaşayan bir mekan arzu edenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Göz alıcı vitray desenlerinin minimal hale getirilmesiyle ortaya çıkan bu çizgiler vitray cam modelleri konusunda da her zevke hitap edecek bir çeşitlilik sağlamıştır. Tüm bunlar dışında vitrayın modernleşme sürecinin en büyük göstergelerinden biri vitray kaplama olarak öne çıkmaktadır. Boyalı vitray seçeneğine ulaşma imkanı olmayanlar ya da bunun için zamanı olmayanlar için bir kurtarıcı olan bu kaplamalarla kullanıcılar, diledikleri desenlerdeki vitrayları kolaylıkla camlarına uygulayabilmektedir. Böylelikle dileyen herkes, bu sanatı yaşam alanlarında kullanabilmektedir.

İş Yerlerinde Fark Yaratacak Vitray Dekorasyon Tüyoları

İş yerleri çoğunlukla tek tip stillere sahiptir. Çoğunlukla aynı koyu tonlardaki renklerin kullanıldığı iş yerleri, bu şekilde oldukça sıkıcı hale gelebilmektedir. Halbuki ofislerin iç açıcı tasarımlara sahip olması çalışanların motivasyonunu yüksek tutan en önemli etmenlerden biridir. Bu sebeple iş yerleri daha canlı, dikkat çekici ve karakterize edilmiş olmalıdır. Vitray sanatıyla yapılacak küçük dokunuşlar bile ofislerde daha hareketli bir hayatın başlangıcı olacaktır. Tavandan ışık alan geniş bir ofis söz konusuyla tavan vitray modelleri mekan için kurtarıcı bir hamle olacaktır. Ya da tavanda kullanılan vitrayın iç kısmına yerleştirilecek aydınlatmalar ile iş yerlerinde canlı ve dikkat çekici ışık oyunları sağlanabilir. Ofisin ziyaretçilerini düz bir cam kapıyla karşılamaktansa vitray cam kapı ile karşılamak misafirler için çok daha pozitif bir başlangıç olacaktır. Ayrıca doğal ışıkla hareketlenecek bu vitray kapıdaki renkler, mekan içerisinde de dikkat çekici ışık oyunları oluşmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bu büyüleyici sanatla oluşturulmuş aksesuarlarla da iş yerlerinde fark yaratılabilir. Karşılama kısmında yer alan masanın camına uygulanacak vitray, ofise atılan ilk adımdaki izlenimleri daha pozitif kılacaktır. Ayna vitray modelleriyle de ofislere hem derinlik hem de renklerden gelen enerjiyle bir canlılık kazandırılabilir.

İlgi Çekici Vitray Kullanım Alanları

Camlarda görmeye alışkın olduğumuz vitraylar, günümüzde modernize edilmiş haliyle şekil değiştirmektedir. Vitray sanatının tekstilden aksesuarlara kadar birçok alana yayıldığı görülmektedir. Bu sanata ait desenler bir vitray ambalaj ile karşınıza çıkabileceği gibi, bir yüzüğün ya da kolyenin üzerinde görme ihtimaliniz de hayli yüksektir. Günümüzde vitray desenlerinin duvar kağıtları ile iç mekanları renklendirdiği görülmektedir. Kullanıcılar, odanın genişliğine göre tüm duvarları ya da hareket kazandırmak istedikleri duvarı kağıt vitray ile kaplayarak renklerin ahengini farklı şekillerde mekanlarına yansıtmaktadır. Duvarlar, yalnızca vitray duvar kağıtları ile renklendirilmekle de kalmamaktadır. Vitray desenli duvar örtüleri de iç mekanlarda hareket sağlayan en önemli aksesuarlar arasında yerini almaktadır. Vitray plastik de oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Günlük kullanımdaki plastik eşyaların üzerine uygulanan vitray desenler, bu eşyalara hareket kazandırmaktadır. Boyama vitray kullanımının en ilgi çekici örneklerinden biri de mutfak eşyalarıdır. Tabak, bardak, sürahi, hatta çatal ve bıçaklarda bile vitray resmi yansımaları görmek mümkündür. Aynı şekilde yine mutfaklarda kullanılan nihale, tencere, tava, tepsi ve çaydanlık gibi eşyalarda da cam boyası vitray esintilerini görmek mümkündür. Bunun dışında vitray desenleri tekstil alanında da oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Vitray görünümlü perdeler, sade dekorasyonlu mekanları canlandıran aksesuarlar olarak evlerde yerini almaktadır. Yine vitray desenli kırlentler ya da büyük minderler de küçük dokunuşlarla mekanlara hareket kazandırmaktadır. Halılarda da bu sanatın yansımasını görmek mümkündür. Vitray motifleriyle bezenmiş halılar, iç mekanlara farklı bir enerji katmaktadır. Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda banyolarda da vitray dokunuşları görmek mümkündür. Banyo paspaslarından havlu desenlerine, banyo dolaplarından duşakabinlere, sabunluklardan deterjan kutularına kadar birçok eşyaya hareket kazandırmak için vitray motiflerinden faydalanılmaktadır. Bu büyüleyici sanat, giyim sektörüne de dokunmaktadır. Bir gömlekte, kazakta, atkıda, şalda, elbisede, tişörtte ya da gömlekte vitray esintileri yer almaktadır. Aynı şekilde takılar da vitray desenlerinin dokunuşuyla renklenmektedir. Kolyelerde, küpelerde, yüzüklerde ya da bilekliklerde yer alan vitray desenleri kombinlere de farklı bir hava katmaktadır.

Vitraya Dair Her Şey Trendyol'da

Vitray, hayatımızda birçok farklı şekilde yer almaktadır. Dekorasyondan tekstile kadar çoğu sektör bu sanatsal desenleri yaşatmaktadır. Ancak günümüzde vitray sanatını hobi edinen kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu hobiye adım atmak isteyenler ise en doğru cam vitray seti için bir arayışa girmektedir. Vitray yapımı için gerekli malzemeler konusunda oldukça geniş bir yelpaze sunan Trendyol; vitray aletleri, kalemi, makinası gibi ihtiyacınız olacak her detayı kampanyalı fiyatlarla sizlere sunmaktadır. Ayrıca vitray cam fiyatları konusunda bir araştırma içerisinde olan kullanıcılar da en uygun fiyatlı ürünleri yine Trendyol'da bulabilecektir. Siz de ister hobiniz, ister ev dekorasyonunuz ya da aksesuarlarınız, isterse kıyafetleriniz için vitray dokunuşu olan her şeye Trendyol ile sahip olabilirsiniz.