Renk
Fiyat
Boya Ağırlığı
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Yat Verniği

" araması için 82 sonuç listeleniyor

Yat Verniği Çeşitleri ile Yatınıza İyi Bakın

Doğal veya sentetik reçinenin uygun miktardaki alkol veya yağ içinde çözündürülmesi ile elde edilen vernikler, ahşaptan metala pek çok yüzeye uygulanabilir. Yüzeyin su, nem, çizilme ve darbelere karşı direncini artırmak için uygulanan vernik, aynı zamanda mat, yarı mat ve parlak bir görünüm elde edilmesini de sağlar. Kıvamı sebebiyle uygulandığı alanda flu bir görünüm oluşturarak kusurları da gizlemeye yardımcı olmasının yanı sıra boyalı veya boyasız yüzeylere uygulanabilirliği ile dikkat çeker. Nem ve suya karşı yüksek direnci ile en sık tercih edilen vernik türü olan yat verniği hem içeriği hem de çeşitleri sebebiyle yoğun ilgi görür. “Yat verniği nedir?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt, alkid reçineden elde edilen ve yoğun su teması gerektiren yüzeylere uygulanan, kuvvetli yapışma özelliğine sahip vernik, olur. İçeriği sebebiyle neme ve suya karşı oldukça yüksek bir dirence sahip olan yat verniği, deniz taşıtlarından pergola yüzeylere, mobilyalardan kapı-pencere doğramalarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Uygulandığı yüzey yeniden boyanabildiği için hobi uygulamalarında da sıklıkla tercih edilir. Pek çok verniğe kıyasla oldukça kıvamlı ve yapışkan bir yapısı olan yat verniği, seyreltilmeden uygulanabildiği gibi yüzde 10 ila yüzde 20 oranında sentetik tiner ile inceltilerek de sürülebilir. İnceltme oranı ise marka ve vernik içeriğine göre farklılık gösterir. Uygulama alanına, kuruma hızına ve parlaklığına göre farklı çeşitleri bulunan yat vernikleri, marka ve ekstra özelliklere göre farklı fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulsa da genel olarak ulaşılabilir fiyatlı ürünler olarak bilinir.

Çeşitlerine Göre Yat Verniği Özellikleri

Çeşitlerine Göre Yat Verniği Özellikleri

Yat verniği, şeffafa yakın bal rengi olarak tanımlanabilecek bir renge sahip olsa da uygulama sonrasında ahşabın rengini yansıtır. Başka bir ifadeyle tamamen renksiz bir vernik değildir ve uygulama yüzeyinde hafif bir sararmaya neden olabilir. Özellikle sentetik yat vernikleri açık renkli yüzeylerde açık sarı bir renk bırakır. Modern teknoloji sayesinde farklı renklerde de üretilen söz konusu vernikler, kullanıcılara pek çok seçenek sunar. Daha çok doğal ahşap renklerinde olan yat verniği ceviz, kiraz, maunun yanı sıra mürdüm, açık-koyu kahverengi gibi farklı renklerde de üretilir. Şeffaf, renkli, renksiz, parlak yat verniği gibi alternatifler üreten markalar, tamamen berrak vernik gibi seçenekler de sunar. Ahşap yüzeylerin doğal görünümünü bozmadan dayanıklı hale getirmek isteyenler tarafından tercih edilen ve farklı renklerde olabilen mat yat verniği, standart vernikler gibi uygulama alanında parlak bir görünüm oluşturmaz. Bu sebeple uygulama alanının rengine yakın bir ton tercih edildiğinde ahşabın doğal görünümü korunmuş olur. Yerli ve yabancı markalar, su bazlı, silikonlu yat verniği gibi farklı kullanım alanları için özelleştirilmiş ürünleri de kullanıcıların beğenisine sunar. Çok hızlı kuruması ile bilinen su bazlı yat verniği, kokusuz ve kolay uygulanabilir özelliktedir. Ancak sentetik yat verniğine kıyasla koruyuculuğu biraz daha düşüktür. Dolayısıyla yoğun nem ve suya maruz kalan yüzeyler yerine mobilyalar ve hobi uygulamalarında tercih edilir. Amatör ve profesyonel kullanıcılar tarafından kolaylıkla uygulanabilmesi için farklı formlarda üretilen yat vernikleri, ortalama 2-3 uygulama isteyen ve katlar arası ortalama 24 saatlik bir kuruma süresi gerektiren ürünlerdir. Yoğun kıvamlı olan ve akışkanlığı çok fazla olmadığı için zor kuruyan bir vernik türü olan yat verniği sprey olarak da kullanıcıların beğenisine sunulur. Sprey yat verniği, fırça ile uygulanan standart kutu içindeki verniğe kıyasla daha kolay uygulama avantajı sağlar. Uygulama alanına ince tanecikler halinde püskürtülerek uygulanan sprey sayesinde fırça izi ve katman farklılıkları sorunu ortadan kalkar. Daha çok amatör kullanıcılara kolaylık sağlayan verniğin homojen olarak yüzeye tutunması için uygulama öncesinde sprey şişesinin iyice çalkalanması ve uygulamanın ortalama 30 cm uzaktan yapılması önerilir.

Yat Verniği Fiyat Seçenekleri

Yat Verniği Fiyat Seçenekleri

Ahşap yat verniği, marka, çeşit ve miktar bazında farklı fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan ürünlerdir. Markadan markaya değişse de uygun fiyatları ile ürünler arasında yer alan yat vernikleri cam cila ürünleri ile sık sık karıştırılmaktadır. Yat verniği cam cila ürünü ile yüksek dayanıklılık ve uygulama yüzeyine ekstra parlaklık vermesi ile benzer etki gösterse de cam cila doğal halinin tamamen şeffaf olması ve yat verniği kadar yüksek nem ve suya karşı dayanıklılık sağlamaması nedeniyle farklı kullanım alanlarına hitap eder. Hobi ve mobilya uygulamalarının dışında yüzeyleri rutubet ve suya karşı dirençli hale getirmek için bir verniğe ihtiyaç duyulduğunda ürünün mutlaka yat verniği olduğuna dikkat edilmesi önerilir. Bunun nedeni ise kullanıcılara yat verniği tavsiye edilse de genellikle biraz daha uygun fiyat seçenekleri ile satışa sunulan cam cila ürünlerinin tercih edilmesidir. Ancak cam cilaları, yat vernikleri kadar yüksek su ve nem direncine sahip değildir ve tamamen farklı alanlarda kullanıma uygun ürünlerdir. Yat verniği 1, 3 kg, 1, 5, 12 lt gibi farklı ambalaj seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Söz konusu ambalajlar farklı miktarlarda vernik içerdiği için farklı büyüklükteki yüzeyler için uygundur. Bu sebeple yat verniği almadan önce mutlaka uygulama yüzeyi için yeterli miktarda vernik içeren ambalajın tercih edilmesi önerilir. Bireysel kullanıcılar tarafından özellikle hobi ve ahşap işleri için en sık tercih edilen yat verniği 2,5 lt olarak öne çıkar. Yat vernikleri kullanım sonrasında kolaylıkla muhafaza edebildikleri için fiyat avantajı sunan büyük ambalajlarda alınabilen ürünlerdir. Başka bir ifadeyle ihtiyacınız olandan daha fazla miktarda vernik aldıysanız uygulamanın ardından kalan verniğin hava almasını önlediğinizde uzun bir süre kurumadan mevcut formunu korur. Bunun için ambalajın kapağının sıkıca kapatılması ve içeri hava girmediğinden emin olunması yeterlidir. Genel olarak oldukça bütçe dostu olan yat vernikleri, kolay muhafaza edilebildiği için de avantajlı ürünler olarak kabul edilir.

Tüm Yat Verniği Çeşitleri Trendyol’da

Tüm Yat Verniği Çeşitleri Trendyol’da

Yat verniği kullanımı yüzeyleri sadece dirençli hale getirmekle kalmaz, kusurların gizlendiği daha canlı bir görünüme da kavuşturur. Genel olarak yat verniğinin uygulama yüzeyi üzerindeki etkilerinin daha kolay anlaşılması için “Yat verniği ne işe yarar?” sorusuna yanıt verilmesi gerekir. Yat verniği, uygulandığı alanda nem ve su başta olmak üzere pek çok dış etkene karşı ekstra bir koruma katmanı oluşturur. Bu da uygulama yüzeyinin zarar görmesini önlediği için daha uzun ömürlü, masrafsız ve sağlıklı bir kullanım sunar. Uygulandığı yüzey için bütçe dostu bir çözüm olan yat verniği litrelik olarak alınıp fırça ile uygulanabildiği gibi zahmetsiz uygulama avantajı sunan sprey olarak da kullanıcıların beğenisine sunulur. Sektörün önde gelen yerli ve yabancı markaları tarafından üretilen tüm yat verniği çeşitleri Trendyol’da yer alır. Siz de ahşap ve metal yüzeylerde kullanabileceğiniz Genç yat verniği gibi ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek, ürün çeşitleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Trendyol’un zengin ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz. Yat verniği tavsiye ve önerilerinin yer aldığı kullanıcı yorumlarını okuyarak kendiniz için uygun vernik çeşidine karar verebilir, Trendyol’un sunduğu uygun fiyat ve güvenli ödeme seçenekleri ile hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Yat Verniği Nedir?

Yat verniği, reçinenin alkol ve yağ içinde çözündürülmesiyle oluşur. Doğal ya da sentetik reçineyle yapılan işlem başta ahşap ve metal olmak üzere birçok yüzeye uygundur. Yüzeyin dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Görünümü de etkileyen yat verniğinin parlak, mat ve yarı mat seçenekleri bulunur. Uygulandığı yüzeydeki kusurları gizleyen bu ürün, denizcilik ve ahşap işçiliğinde sıkça tercih edilir. Estetik görünümü iyileştirmesinin yanı sıra UV ışınlarına ve tuzlu suya karşı da dayanıklılık gösterir. Bu sayede ahşapta çürüme, solma gibi problemleri engellemeye yardımcı olur. Uygulama yöntemi oldukça kolay olan ürün seçenekleri etkili sonuçlar ortaya koyar. Tek ve iki bileşenli seçenekler de vardır. 2 katlı olanlar profesyonel uygulamalarda tercih edilir. Yat verniği farklı renk seçeneklerinden oluşur. Ürün türü, kullanım amacı doğrultusunda değişiklik gösterir.

Yat Verniği Nasıl Uygulanır?

Yat verniğini uygulamaya başlamadan önce ürünün kullanım amacına uygun nitelik taşıdığından emin olmak gerekir. Ürün seçeneklerinin yüzeyde elde edilmek istenen niteliklere uygun olması önemlidir. Kullanılan başlıca ürünler arasında resim, fırça, zımpara kağıdı, maskeleme bandı ve ihtiyaca uygun temizlik malzemeleri yer alır. Ardından ahşap yüzey, vernikleme işlemine uygun olacak şekilde hazırlanır. Yüzeyde eski vernik varsa zımparalanır ve temizlenir. İşlem yapılacak alanın pürüzsüz ve tozsuz olması önemlidir. Uygulama için ilk kat vernik sürülür. İlk katın ince bir tabaka şeklinde sürülmesi önerilir. Ürün, düzgünce yayılır ve fırça yardımıyla pürüzsüzleştirilir. İlk kat kuruduktan sonra yüzey hafifçe zımparalanır. Bu sayede verniğin diğer katları daha iyi bir şekilde yapışır. İkinci kat uygulanır ve gerekli görülürse birkaç defa daha işleme devam edilir. Her kat öncesi ürünün tamamen kuruması gerekir.

Yat Verniği Renk Verir Mi?

Yat verniği genel olarak uygulandığı yerde şeffaf bir kaplama ortaya koyar. Ahşap, doğal rengini korur ve herhangi bir ton değişimi yoktur. Bazı ürün seçenekleri, pigment ve boya içerir. Bu tarz ürünler, ahşaba renk katma özelliğine sahiptir. Genel olarak belirli renk ve ton değişikliği isteyen kişiler tercihini bu ürünlerden yana yapar. Epoksi boyalı yat vernikleri, kaplama ve koruma amacıyla kullanılır. Bu ürünlerin renk veren içeriklere sahip alternatifleri de bulunur. Yat verniği seçiminde ahşabın renginin nasıl etkileneceğini düşünerek seçim yapmak gerekir. Renk veren vernikleri kullanmadan önce ürünün üzerinde yazan talimatların dikkatle okunması ve uygun şekilde hareket edilmesi tavsiye edilir.