placeholder
"

Zemin Boyası

" araması için 2268 sonuç listeleniyor

Zemin Boyası

Beton Zemin Boyası Ve Çeşitleri

Beton Zemin Boyası Ve Çeşitleri

Beton zemin boyası için boya yalnızca dekoratif bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda tüm yüzey için önemli bir koruma görevi görür. Evinizde minimum bütçeyle maksimum dönüşüm için, boyayı es geçemezsiniz. İnşaatçılara göre seçim esnasında dikkat edilmesi gereken birkaç temel husus mevcuttur. Öncelikle zemin boyası seçerken sıcaklık dalgalanmalarına ve ultraviyole ışınlarına dirençli olmasına dikkat edilmelidir. Buhar geçirgenliği de dikkat edilmesi gereken ana konulardandır çünkü buhar geçirgenliği, boyanın beton zemine yapışma gücüne denk düşer. Nem emme göstergesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Yapışma seviyesi beton zemin boyası seçiminde ana konulardan biridir. Yangına dayanıklılık ve donma direnci de beton zemin boyası seçiminde değerlendirilmelidir. Beton zeminlerde kullanılan epoksi boya çeşidi uzun süre güçlü yüzey koruması sağlamaktadır. Beton zemin boyamasında tercih edilen bir diğer boya çeşidi ise akrilik boyadır. Boyama sonucunda beton zeminde oluşan filmin neme karşı bağışık olması balkon, bodrum gibi alanlarda kullanımını kolaylaştırmaktadır. Yapılan kaplamanın diğer avantajları ise atmosferik etkilere karşı artan direnç, uygulama kolaylığıdır. Ayrıca akrilik zemin boyası çevre dostu bir üründür. Bunların yanında kurutma hızı da yüksektir. Beton zemin için poliüretan emaye de kullanılmaktadır. Diğer malzemeler ile değerlendirildiğinde kuruma süresi daha uzun olsa da çeşitli avantajlar barındırmaktadır. Poliüretan emayenin iki bileşeni mevcuttur. Kullanımı hem evin içinde hem de evin dışında mümkündür. Yüzey işleme işlemi, bileşenlerin karıştırılmasıyla başlar. Uygun fiyata poliüretan emaye bulunabilir. Beton zeminler için son yıllarda kauçuk boya da sıklıkla tercih edilmektedir. Beton zeminler için kauçuk kullanımı, hakiki bir inovasyon olarak kabul edilmektedir. Tamamen kuruması diğer zemin boyaları ile kıyaslandığında oldukça hızlı olmaktadır. Sadece 30 dakika içerisinde kauçuk zemin boyanız kuruyabilir. Hızlı kurumasını istiyorsanız yalnızca mekânın sıcaklığına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Sıcaklığın +20 olması hızlı kuruma işlemi için önemlidir. Ancak madde düşük sıcaklıklarda bile yüzeye rahatlıkla uygulanabilir. Boyalı beton -50 ila +60 derece arasındaki oldukça değişken sıcaklıklara dayanabilir. Soğuk binalarda bu özelliği ile sıklıkla kullanılmaktadır. Hem içeride hem içeride uygulama mümkündür. Ancak tüm bu özelliklerinin yanında kauçuk zemin boyasının tek dezavantajı diğer malzemelerden üretilen zemin boyası fiyatı ile değerlendirildiğinde daha farklı maliyette olmasıdır.

Ahşap Zemin Boyama

Ahşap Zemin Boyama

İyi ahşap döşeme tahtalarınız varsa, ancak cilalamak veya lekelemek için yeterince hoş değillerse ya da zaten boyanmışlarsa, bir parça boya onlara yeni bir görünüm kazandıracak ve mekanı aydınlatacaktır. Zemini beyaz veya kirli beyaz bir renkle boyadığınızda, bir odanın ne kadar temiz ve aydınlık bir görünüme kavuştuğuna şaşıracaksınız. Veya daha parlak bir renk kullanarak bir odaya gerçekten farklı bir görünüm verebilirsiniz. Parke zeminlerinizin görünümünü iyileştirmek için uğraşmak genellikle oldukça ürkütücü ve hatta düpedüz korkutucu olabilir. Sonuçta, genellikle bir servete mal olurlar ve onları boyama düşüncesi çoğu insanı, özellikle de berbat ederseniz, tedirgin edebilir. Ahşap zemin kullanımı natürel bir görünüm sağlamasından dolayı pek çok evin vazgeçilmezidir. Ahşap parkelerinizin renginden memnun değilseniz, renklerini ahşap zemin boyası ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Evlerde mobilya değişimi ile de ahşap zeminin rengini değiştirmek gerekir. Bu sayede parkeleri değiştirmek zorunda kalmadan ev içerisinde tamamlayıcı bir görünüm elde edilebilir. Ahşap zemin boyasında renk tercihi kişinin isteğine ve evin genel tasarımına göre değişiklik gösterebilir. Çıplak zeminde hoş gelen bir renk, mobilya ve diğer eşyalar ile bir araya gelip bütünleştiğinde güzel durmayabilir. Bu durumun tam tersi olarak kartelada hiç hoş gelmeyen bir renk mobilyalar ile müthiş bir uyum sağlayabilir. Ahşap zemin boyası için renk seçerken birçok değişkeni değerlendirerek karar vermek en iyisi olacaktır. Kimisi açık renkli, ferah görünümlü cilaları tercih ederken, kimisi de koyu renklerdeki zengin görünümlü cilaları evi için daha estetik bulabilir. Örneğin beyaza boyalı bir zemin eviniz için çok şık bir görünüm sağlayabilir. Günümüz evlerinde klasik renklerin dışına çıkmak oldukça yaygın bir hale geldi. Ara sıra herkes değişim ister. İç ve dış için ahşap zemin boyası seçimi değişiklik gösterebilmektedir. Yapmanız gereken ilk şey, boyamak istediğiniz ahşabı test etmektir. Bu, üç kolay adıma bölünebilir. İlk önce, ahşap zeminin küçük bir alanını hazırlayın (köşede veya bir kanepenin altında). İkinci olarak, ahşaba az miktarda boya uygulayın ve düzgün bir şekilde kurumasını bekleyin ve son olarak sonuçları kontrol edin (24 saat içinde) ve herhangi bir çatlama, soyulma, çizgi veya kabarcıklanma olup olmadığına bakın. İyi görünüyorsa, güvenle devam edebilir ve ahşap zemin boyasıyla odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Ahşap Zemin Boyası Çeşitleri

Ahşap Zemin Boyası Çeşitleri

Ahşap zemin boyası kullanıma bağlı değişkenlik gösterebilmektedir. Rulo veya fırça ile değerlendirildiğinde zaman tasarrufu da sağlar. Önemli olan akrilik boya seçiminde tercihi kaliteli olandan yana yapmaktır. Akrilik boyanın avantajları oldukça çeşitli olmaktadır. Akrilik boya ile aynı bileşenlere sahip olan alkid boya da ahşap zemin boyamasında sıklıkla tercih edilir. Alkid boya, özellikle parlak yüzeyler için idealdir. Ahşap zemini tam da istendiği şekilde parlak ve mükemmel pürüzsüz hale getirir. Ahşap zemin boyama da yağlı boyalar da tercih edilebilir. Son zamanlarda kauçuk boyalar da ahşap zeminlerde kullanılmaya başlanmıştır. Ahşap zeminde kauçuk boyalar sıklıkla dış mekân tercihlerinde kullanılır. Çünkü sunduğu ısı dayanıklılığının yanı sıra olumsuz çevresel koşullarına da direnç göstermektedir. Bunların yanı sıra boya seçimi yaparken kalitesine dikkat etmeniz gereklidir. Zeminleri boyamak, pahalı yenilemeye klasik bir alternatiftir. Birkaç fırça darbesiyle zeminleriniz türünün tek örneği bir şahesere dönüşebilir. Evinize kişilik katmanın pek çok yolu var. Yıpranmış eski zeminler büyük, boş bir tuval haline gelebilir. İlk önce malzemelerinizi düşünün. Zeminleri normal duvar boyasıyla boyayabileceğinizi düşünüyorsanız, ne yazık ki yanılıyorsunuz. Boya üreticileri, boyalı zeminlerinizi iyi, boyalı tutacak süper dayanıklı sundurma ve zemin boya ürünleri ve sızdırmazlık malzemeleri sunar. Geçmişte, kısıtlı parke alternatifleri renk ve model açısından yalnızca belli başlı seçenekler sunuyordu.

Estetik Bir Dekorasyon İçin Zemin Boyaları

Estetik Bir Dekorasyon İçin Zemin Boyaları

Dekorasyon uygulamalarında duvar renkleri kadar zeminde kullanılan renklere özen gösterilmesinin önemi oldukça büyüktür. Bazı insanlar, özellikle ahşap yeniden boyandıysa, çıplak sert ağaç görünümüne bakmayı tercih eder. Boya ayrıca zemine tasarımlar ve desenler ekleyerek yaratıcılığınızı ifade etmenize de olanak tanır. Ayrıca baştan sona basit bir düz renkle gidebilirsiniz. Boyama, çıplak ahşabın kopyalayamayacağı benzersiz bir görünüm eklemenizi sağlar. Aynı zamanda zeminler yepyeni olsa bile, ahşap plakalarınız düşük kaliteli olabilir (özellikle zeminleriniz için palet ahşap kullandıysanız) ve hiç de iyi görünmeyebilir. Hatta onları değiştirmeyi bile düşünüyor olabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, onları evinize uyan tarzda boyamayı düşünebilirsiniz. Sonuçlardan memnun kalacaksınız. Zamanla parke döşemeleriniz yaşını göstermeye başlayacaktır. Bu bozulmalar genellikle görünür çizikler, sıyrıklar veya renk kaybıdır ve korkunç görünebilirler. Hasarlı parkeyi onarmayı denemeyi düşünebilirsiniz anca daha kolayı iyi bir kat boya onları kolayca hayata döndürür. Estetik ve dayanıklı olan zemin boyası uygulaması için boya seçimi önemli olduğu kadar doğru ve titizlikle uygulanması da önemlidir. Profesyonel ve tecrübeli bir ekip ile çalışmak boyadan alınacak verimin arttırılması için iyi bir yöntem olacaktır. Zemin boyası seçimi evlerde önemli olduğu kadar işyerlerinde de önemlidir. Hatta daha da önemli olduğunu söyleyebiliriz. İşyerlerinde işlevsellik ve yapılan iş de dekorasyon açısından belirleyici etkilere sahip olmalıdır çünkü farklı bir zemin rengi kullanıldığı zaman ortama oldukça büyük etkileri olabilmektedir. Boyalı zeminler gözü kandırabilir. Boyalı zeminler bazı akıllı optik illüzyonlar yaratabilir. Beyaz veya açık renkli duvarlarınız varsa, alanı daha büyük hissettirmek için zemini eşleşecek şekilde boyayın. Daha fazla ışık getirmek için daha parlak bir boyayı seçin (veya parlak bir son kat ekleyin). Zemininizi farklı ve biraz da dikkat çekici boyamak mağazanın akılda kalıcılığı açısından dahi önemlidir. Ancak bu tür dikkat çekici renklerin ofis ortamında kullanılması çalışanların dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Parlak zemin boyası, metalik zemin boyası gibi pek çok farklı alternatiften yararlanmak mümkündür.

Zemin Boyasının Sunduğu Avantajlar

Zemin Boyasının Sunduğu Avantajlar

Ayrıca parkenin deforme olmadan daha uzun süreli kullanımı için de zemin boyası olmazsa olmazdır. Ek olarak zemin boyamaları tuğla döşemelerinde de kullanılabilmektedir. Tuğla döşemeleri duvarda veya zeminde kullanılabilmektedir. Taş zemin boyaması ile var olan tuğlalarınızın görünümünü değiştirebilir modern bir görünüm oluşturabilirsiniz. Tuğla döşeme pratik olarak modern bir görünüm oluşturur. Ev dekorasyonunuzu değiştirdiğinizde veya tuğla döşemeniz yıprandığında zemin boyaları sayesinde eski yepyeni görünümüne kavuşabilir. Bu sayede evinizde veya ofisinizde arzu ettiğiniz doğal görünümü ilk günkü gibi sürdürebilirsiniz. Nem ve ısı yalıtımı sağlayan tuğla döşemenizin rengini dilediğiniz zaman taş zemin boyamaları ile değiştirebilir evinize yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz. Zemin boyamaları içerisinde epoksi boyalar sıklıkla tercih edilmektedir. Korozif ortamlara karşı dayanıklıdır. Zemin boyaları birçok mekânda kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında yüzeyleri kir tutmaz ve temizliği de oldukça kolaydır. Yeni bir eve taşındığınızda parkeleri beğenmediyseniz, illa masrafa girerek parkeleri değiştirmenize gerek yoktur. Mobilyalarınıza ve zevkinize en uygun şekilde boyatabilirsiniz. Zemininizi en iyi şekilde boyamak konusunda birkaç ipucu da vardır. Örneğin koyu bir ahşap zemine sahipseniz ve doğal ahşap görünümünü korumak istiyorsanız, yepyeni görünmeleri için aynı renge uygun bir boya alın. Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, üst kat boyanıza damalı desenler ve diğer desenler ekleyebilirsiniz. Dikey şeritler kullanırsanız, mutfağınız, yatak odanız ve hatta banyonuz daha uzun görünebilir. Odadaki belirli öğelere (mobilya gibi) dikkat çekmek için farklı renkler de kullanabilirsiniz. Elmas şekiller, bir odanın gerçekte olduğundan daha büyük görünmesini bile sağlayabilir. Ayrıca zeminlerin boyanması bütçe dostudur. Tamamen yeni zemin döşemenin maliyeti ile karşılaştırıldığında, yıpranmış zeminleri boyamak inanılmaz derecede bütçe dostudur. İhtiyacınız olan tek şey bir galon (veya birkaç) boya, ayrıca astar ve malzemelerdir. Sadece, boyadıktan sonra zeminlerinizi eski haline geri döndürmenin imkansız değilse de zor olacağını unutmayın.

Zemin Boyası Modelleri, Fiyatları ve Özellikleri

Zemin Boyası Modelleri, Fiyatları ve Özellikleri

Zemin boyasına ait deseni istediğiniz gibi tamamen özelleştirebilirsiniz ve becerilerinize gerçekten güveniyorsanız, bunu kendiniz bile yapabilirsiniz. Her şeyden önce, tüm mobilyaları odanın dışına taşıyın, böylece zemini temiz hale getirin -her seferinde biraz çalışıp mobilyayı hareket ettirmek iyi bir fikir değildir. Bunu yapmaya çalışırsanız, çok daha uzun sürecek ve zemini zımparaladığınızda her şey çok tozlanacak. Zemininizin durumu ne olursa olsun ister boyalı ister cilalanmış veya çıplak ahşap olsun, başlamadan önce zımparalamanız gerekir. İyi durumda küçük bir zeminse, bir el zımparası kullanarak kurtulabilirsiniz. Zımparalamaya başlamadan önce, herhangi bir çivi çıkmadığından emin olmak için zemini kontrol edin. Tüm zemini zımparaladıktan sonra gerçekten iyi temizlemeniz gerekir. Deterjan ve su kullanın ve tüm zemini silin. Zeminde herhangi bir küf veya küf varsa, temizlemek için bir çamaşır suyu ve su solüsyonu kullanın. Zemin temizlendikten sonra bir paspas ve temiz su kullanarak durulayın. Fırçanızı kullanarak odanın kenarlarını boyayın, birkaç santim uzaktan başlayın ve süpürgeliğe boya bulaşmamasına dikkat edin. Ardından, rulo, fırça veya keçe gibi istediğiniz aleti alın ve zeminin ana alanı üzerinde çalışmaya başlayın. En uzak köşeden başladığınızdan emin olun ve kendinize bir kaçış yolu bırakarak kapıya doğru geri hareket edin. Rulo/fırçanızı batırın ve fazla boyayı silin. Sizden uzakta ancak rahatça ulaşabileceğiniz bir noktadan başlayarak ve silindiri / keçeyi / fırçayı kendinize doğru çekerek tahta damarı uzunluğu boyunca boyayın. Her seferinde ulaşabileceğiniz küçük bir alanda çalışın, odanın içinde hareket edin ve ardından geri dönün. En az iki kat boyamanız gerekecektir -katlar arasındaki kuruma süreleri için kutuyu kontrol edin. Astar ne kadar ince olursa, o kadar sert kuruyacağı için daha dayanıklı olacaktır. Ancak ince kat uyguluyorsanız ikiden fazlasına ihtiyacınız olabilir. Üzerinde yürümeden önce boyayı olabildiğince uzun süre kurumaya bırakın -en az 24 saat. Kuruduktan sonra çoğu boya kuruyup bir süre daha sert bir şekilde kürlenmeye devam edeceğinden, mobilyaları tekrar yerleştirmeden önce birkaç gün daha bırakmaya çalışın. Zemin boyama işleminiz bittikten ve kuruduktan sonra çizgiler, motifler veya başka tasarımlar ekleyebilirsiniz. Birkaç gün içinde zeminlerde nazikçe yürüyebileceksiniz ancak boyanın tamamen kuruması ve kokunun kaybolması birkaç hafta sürecektir. Tüm bunları yaptığınızda zemininizi boyama işleminiz de tamamen bitmiş olacaktır. Bugün ise gelişen tasarım ürünleri sayesinde rengarenk parke görünümlerine kavuşmak mümkün hale geliyor. Üstelik eski fayans ya da parkenizle de bu yeni ve trend görünümü sağlamanız zemin boyası sayesinde oldukça kolaydır. Birbirinden çeşitli zemin boyalarına ve ihtiyacınız olan diğer boya malzemelerine Trendyol üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.