İlgili Kategoriler
Avantajlı Ürünler
Renk
Fiyat
Ortam
Materyal
Boy
Cinsiyet
Kol Tipi
Desen
Kalınlık
Yaş
Kumaş Tipi
Ek Özellik
Kol Boyu
Kalıp
Siluet
Yaka Tipi
Paket İçeriği
Persona
Koleksiyon
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Abaya

" araması için 12177 sonuç listeleniyor

Abaya Tesettür Kıyafetler ile En Çok Aranan Kombinler

Abaya, genel olarak geniş, omuzlardan ayak bileğine kadar uzanan ve ağırlıklı olarak Arap Yarımadasında giyilen çarşafa benzeyen kadın kıyafetleridir. Abayalar yüz ve ellerin dışarıda olan yapısı ile çarşaflardan ayrılırken farklı modeller ve tasarımları ile de değişiklik göstermektedir. Yapısal olarak çarşaf ile karıştırılan ürünler ülkemizde tesettür abaya olarak adlandırılmakta ve özel günlerde dahil olmak üzere pek çok farklı modeli ile satışa sunulan elbiselerdir. Abaya model olarak ciddi bir yelpazeye sahip olabildiği gibi aynı zamanda fiyat konusunda da her bütçeye uygun ücretleri ile dikkat çekiyor. Günlük kullanım için daha sade, salaş ve uygun fiyatlı olurken düğün, nişan, kına ve benzeri özel geceler için imal edilebilen abaya elbise tesettürlü kadınlar için önemli yer tutmaktadır ve fiyatlandırmaları da günlük kullanım abayalardan farklı olmaktadır. Modelleri arasında farklı renkler ile imal edilebilen abayalar olduğu gibi aynı zamanda taşlı ve incili daha dikkat çekici ve şık elbiselerde bulunabilir. Tesettürlü kadınların tercihlerine göre şekillenen abaya pul, şifon, tül, yarasa kol, çiçekli ve farklı şekilleri ile her kadının tarzına uygun şekillerde bulunabilir. Aynı zamanda abaya Osmanlı zamanında Türk kadınları tarafından kıyafetin üzerine giyilen, halen bazı yörelerde kullanılan ve Ferace adı ile de bilinen elbiselerdir. Kadınların elbiselerinin üzerine giyebildikleri ince ve tüm vücudu kapatabilen ferace abaya, Pardesüye benzeyen bir kıyafettir. Farklı tarzlara hitap eden Abaya siyah, krem, lacivert gibi sıklıkla tercih edilen elbiselere ek olarak kırmızı, lila, pembe ve birden fazla renge sahip olan yapıları ile de dikkat çekmektedir. Özel günlerde sahiplik veya yakınlık derecesine göre seçimlerin yapılabileceği modellerin olmasıyla tesettürlü kadınların tercihi olan abayalar aynı zamanda günlük elbiseler olarak da kullanılabilmektedir. Gece kıyafetleri olarak imal edilen elbiselere ek olarak günlük yaşantıya uygun imal edilen abaya elbiseler yazlık abaya olarak da üretilmektedir. Abaya çeşitleri her markanın üretim aşamaları ve modellerine göre değişiklik göstermektedir. Ürünlerin fiyatları da kumaş kalitesi, yapısı, kalıbı, ölçüleri ve üzerine işlenen işlemeleri ile değişiklik gösterebilir. Yalnızca abaya giyim ürünlerini imal eden markalar olduğu gibi pek çok marka normal elbiselerine ek olarak abaya üretimi de yaparak kadınların beğenisine sunmaktadır. Ürünler tesettürlü kadınların tarzlarına göre satışa sunulabildiği gibi aynı zamanda kadınlar kendi özel abaya elbiselerini terziler veya markalar aracılığıyla yaptırabilmektedir.

Abaya Kullanım Alanları

Abaya Kullanım Alanları

Abaya, tesettürlü kadınlar tarafından sıklıkla kullanılırken pek çok kadın tarafından da gerek tarz gerekse şıklığı ile tercih edilebilmektedir. Spor abaya modelleri günlük kullanım için başta tesettürlü kadınlar olmak üzere pek çok kadın tarafından kullanılırken aynı zamanda gece elbisesi dışında yapılan üretimleri ile kadınlara geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Öte yandan Abaya kombinleri ile kadınların kullanım sıklığının arttırılması sağlanarak çok farklı modellerde ve farklı tasarımlar ile abaya elbiseler üretilmektedir. Günlük kullanımlarda daha spor olmayı tercih eden kadınlar özellikle rahatlık ve şıklığı bir arada bulmak isteyebilmektedir. Gün içerisinde yapılan tüm tercihler için sportif, rahat ve şık abaya modelleri tercih edilirken özel günlerde ve kutlamalarda tercih edilecek abayalar daha şık ve göz alıcı olmaktadır. Şık abaya modelleri özel günler için ilk tercihler olurken pek çok farklı model bulunabilir. Kadınlar gerek hoşlarına giden abaya elbiseleri tercih ederken aynı zamanda kendi tarzlarına uygun modelleri de tercih etmektedirler. Kadınlar tarafından hem günlük kullanım hem de özel geceler için kullanılan abaya tunik modelleri de bulunmaktadır. Tunikler uzun oluşu ve şık duruşu ile hem özel gecelerde hem de daha sportif olunması istenen günlük kullanımlar için kullanılabilirken markalar günlük abaya tuniklerde farklı model tasarımları yaparken özel geceler için daha şık, taşlı ve ışıltılı ürünler imal etmektedir. Dış giyim elbiseleri olarak adlandırılan ürünler hem yazlık hem de kışlık kullanımlar içinde kumaş ve üretim farklılıkları göstermektedir. Yazlık abaya elbiselerde ağırlıklı olarak tül ve ince kumaşlar kullanılırken kışlık abayalar daha kalın ve korumalı kumaşlardan üretilmektedir. Bu üretimler model ve çeşitliliği arttırdığı gibi aynı zamanda fiyatlar konusunda da her bütçeye hitap eden şık ve modern ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Tatil ve geziler içinde tasarlanan ince abayalar modern bir görünüme sahip olduğu gibi şık ve tarz bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Abaya fiyatları kullanım alanları, kumaş kalitesi, işleme ve diğer tasarım öğeleri nedeniyle fiyat farklılıklarına olanak sağlayabilir. Abaya sahibi olmak isteyen kadınlar tarzlarına ve bütçelerine uygun modellere yönelerek hem daha şık hem de daha modern bir görünüm elde edebilir. Ayrıca; Abaya takımlarına Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz.

Abaya Modelleri

Abaya Modelleri

Abaya modelleri diğer abiye ve gece kıyafetlerinde olduğu gibi sayısız model ve sayısız tasarımlar ile imal edilmektedir. Abaya elbiseler çok parçadan üretilebildiği aynı zamanda sadece tunik olarak da dikkat çeken ürünler arasında yer almaktadır. Kullanım amaçlarına göre hemen hemen her modeli olan abayalar günlük kullanım için tül abaya olarak ağırlık gösterirken gece kıyafeti olarak sayısız model ve tasarımla üretilmektedir. Günlük abayalarda rahatlık ön planda olurken özellikle rahat hareket etmek isteyen kadınlar için farklı modellerde elbiseler bulunmaktadır. Yaz ayları için daha ince kumaşlar ve salaşlık ön planda olurken kışın abaya giymek isteyen tesettürlü kadınlar ceket olarak kullanabilecekleri klasik modelli olmasına rağmen modern olan ürünlere yönelebilir. Öte yandan gece kıyafeti olarak tercihini abayadan yana kullanmak isteyen kadınlar payetli abaya modellerine yönelerek şıklık ve zarafeti bir arada kullanabilirler. Işıltıyı seven kadınların tercihi olan payetli abaya elbiseleri modeller arasında en fazla tercih eden ürünlerdir. Aynı zamanda çok ışıltılı olmak istemeyen ancak dikkat çekici bir ürün tercih etmek isteyenlerse taşlı abaya modelleri tercih edebilmektedir. Günlük kullanımda da özel gecelerde de her zaman rahatlığı ön planda tutan kadınlar kimono abaya modellerini sıklıkla tercih etmektedir. Salaş ve rahat yapısı ile hem modern hem de klasik bir izlenim bırakan abaya modelleri özellikle gençler arasında çok tercih edilebilir. Modern abaya tasarımları genç kadınlar tarafından daha fazla tercih edilirken modern tasarımlı ürünlerde zarafetten ziyade rahatlık ve şıklık ön planda tutulmaktadır. Hareketli yaşamlarında daha salaş ve rahat olmasına karşın modern ve şık bir görüntü elde etmek isteyen modern abaya modellerine yönelebilirler. Gece kıyafetlerinde sayısız modele ev sahipliği yapan abaya elbiseler özellikle yarasa kol abaya modelleri ile kullanılabilir. Yarasa kol modelli elbiseler abiyelerde olduğu kadar abaya modellerinde de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Her kadın farklı tarzlar ve farklı model elbise tercihlerinde bulunması nedeniyle normal hayatta kullanılan tüm ceket, mont ve kaban modellerine uygun olarak üretim gösterebilen abayalar farklı tercihleri ve istekleri olan kadınların isteklerini tamamı ile karşılayabilmektedir. Karma elbiselerinde olduğu modellerde günlük yaşam içerisinde alınan ani haberler sonrasında özel bir geceye katılmak isteyen kadınlarda, günlük kullandığı elbiseleri ile katıldıkları ortamda zarafetleri ile dikkat çekebilmektedir.

Abaya tasarımları kullanım alanları ve sıklığına göre değişiklik gösterebilir. Hayatın akışına uygun olarak alınmak istenen tasarımlar daha klasik tarzlarda olmaktadır. Siyah, gri ve beyaz tüllerin ağırlıkta olduğu klasik modellere ek olarak modern tasarımlarda hareketli iş ve eğlence hayatına göre şekillenmiştir. Modern tasarımlar salaş ve rahatlığı ile dikkatleri çekerken klasik modeller şıklığı ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Renk seçimleri de kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Tasarım olarak pullu abaya modelleri hem günlük yaşamda hem de özel geceler için kullanılabilir. Günlük hayat dışında özel geceler için farklı tasarımlar imal edilebilir. Özellikle şifon abaya modelleri şıklık ve zarafeti ile akıllara gelmektedir. Hem günlük kullanım hem de özel günler için tercih edilen ve çok yönlü olan çiçekli abaya tasarımları ise kullanışlılığı ile tercih ediliyor. Tasarımlarda diğer etkenler kumaş çeşitliliği ve kumaş kalitesidir. Farklı şekillerin verilebildiği özel kumaşlardan üretilen ürünler kadınlar tarafından dikkat çekebildiği gibi tercihlerinde yer alan elbiselerdir. Abaya kumaşı kalitesine ve kullanımına göre farklı tasarımlara izin vermektedir. Kalın ve üzerine işleme yapılabilecek ürünler şifon, kimono, payetli, yarasa kol ve diğer tasarımlara zarafet ve şıklık katılabilmesi özel işleme ve eklemelere yardımcı olurken yazlık ve tül abayalar daha klasik veya modern görüntüler elde edilmesine yardımcı olur. Son dönemlerde 3 boyutlu abaya tasarımları kadınlar tarafından büyük beğeni toplarken aynı zamanda astarsız, cepli ve fermuarlı tasarımlar büyük ilgi görmektedir. Tasarımlarda tercih edilen kumaşlar genel olarak %100 polyester kumaşlar olabildiği gibi krep kumaşlarda sıklıkla abaya elbiselerde kullanılabiliyor. Abaya elbiselerde nakışlı tasarımlar zarafet ve gösteriş isteyen kadınların bir numaralı tercihi olurken modern dokunuşlara sahip olan tüylü abaya modelleri de şıklık ve gösteriş arayanlar tarafından tercih edilebiliyor. Farklı renklerin bir araya gelerek oluşturduğu modeller tek renk elbiselere göre daha fazla tercih edilirken renk kombinasyonlarında siyah bordu, lacivert bej ve beyaz krem renklerinin birlikte kullanıldığı tasarımlar kadınların beğenisine sunuluyor. Tarzlara göre de değişiklik gösteren tasarımlar leopar desenli, çiçekli, taş baskılı ve sim şeritli olmak üzere tasarımsal farklılıklar gösterirken daha zarif ve şık bir görüntü isteyen kadınlar düz ve klasik renkli modellere yönelebiliyor.

Abaya Renkleri ve Kombinler

Abaya Renkleri ve Kombinler

Uzun yıllar sadece siyah ve beyaz renklerde tercih edilen abayalar son yıllarda büyük değişiklikler ile renk skalasını da önemli ölçüde genişletti. Tasarımları renkler üzerine de şekillendirebilen firmalar yeni renkleri kadınların beğenisine sunması sonrasında büyük bir ilgi ile karşılaştı. Karşılaşılan ilgi sonrasında firmalar abaya modellerine yeni renkleri eklediği gibi aynı zamanda çoklu renk kombinasyonlarını da kadınların beğenisine sundu. Elbiselerde akla ilk gelen abaya siyah renkleri olurken farklı renkler ile tasarımlarda artık bulunabiliyor. Özellikle yeşil abaya en fazla gece kıyafeti olarak tercih edilen elbise renklerinden olurken krem abaya renk seçenekleri de kadınların tercihleri arasında yer almaktadır. Siyah rengin hem günlük hem de özel gecelerde kullanılabilen çok yönlü bir renk olması nedeniyle tercihlerini siyah abayadan yana kullanan kadınlar kombinlerini de buna göre yapmaktadır. Şal ya da eşarplara uyumlu abayalar kombinlerin tamamlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda zıt renk kombinleri ile dikkatlerin toplanabileceği de biliniyor. Renk seçimlerinde koyu bordo rengine sahip kollarında nakışlar bulunan bir abaya ile siyah eşarp hoş bir uyum yakalarken beyaz veya krem renkli bir çanta kombinin tamamlanmasına yardımcı olabilir. Abaya kombinleri daha gündelik giyinmeyi tercih eden kadınlar ise siyah renkli ve taş baskılı bir abayayı beyaz düz pantolon ve beyaz çanta ile kombinleyerek hem şık bir görüntü elde edebilir hem de daha gündelik bir tarz yakalamış olur. Kadifenin hakim olduğu modelleri seven kadınlar için özellikle taşlı modeller önerilirken aynı zamanda renkleri birbirine uyumlu eşarp veya çanta tercihleri kadife sever kadınlar için zarif kombinlerdir. Yazlık konbinlerde siyah tüllerden oluşan abayaların tercih edilebileceği gibi tuniklerde kullanılabilir. Beyaz renkli bir tunik tercihinde siyah pantolon ve çanta tercihi kombini tamamlarken bordo tercih edilecek bir tunikte beyaz pantolon ve siyah düz çanta kullanımı kombini tamamlayabilir. Kışlık kombinlerde ise renk seçenekleri aynı şekilde kombinlemelere yardımcı olurken aynı zamanda sık dokunan ve kalın kumaşların oluşturduğu abayalar hem soğuktan korunmak için iyi olacaktır hem de şıklığınızı güçlendirecektir. Kışlık kumaşlarda sentetik, çuha, keten ve kalın pamuklu abaya modellerinin tercihi hızlı ısınma ve ısıyı içeride tutma özellikleri ile tercih edilmelidir. Yazlık kullanılmak istenen abaya elbise ve diğer kıyafetler için ise ince pamuklu modellerin tercihi gerekebilir. Aynı zamanda atlas ve keten seçenekleri de yazlık olarak kullanılabilmesi karşın genel olarak tercihler ince kumaş ve tülden yana yapılabilir.

Elbiselerin fiyatları çok farklı konularda değişiklik gösterebilmektedir. Tasarımlar ve modeller fiyatlandırmada en önemli etken olurken aynı zamanda kumaş kalitesi ve kumaş yoğunluğu da fiyatların değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Abaya kalıbı kullanılan kumaşın ölçülerine göre değişiklik göstermektedir. Kalıplar özellikle yarasa kol tasarımına sahip abayalarda önemli farklılıklara yol açarken yarasa kollu abayalar fiyat olarak diğer modellere yüksek ücretlere satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda kumaş kalitesine bağlı olarak değişen elbiselerde abaya büyük beden modellerde geniş bir skalaya sahiptir. Model tasarımlarına ek olarak abaya da bulunan detaylarda fiyatları etkilemektedir. Pullu ve taşlı ürünlerin işlemeleri el emeği konusunda diğer modellere göre daha zor üretilebildiği için klasik modellerden daha farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Tasarımlarında düğme veya çıtçıtlı abaya modellerini tercih eden kadınlar için farklı fiyatlar geçerli olurken çıtçıtlı abaya modellerinin daha uygun fiyatlı olması dikkat çekiyor. Her üründe olduğu gibi detaylar ve işlemeler fiyatların bir anda yukarı yönlü hareket etmesine neden olabilmektedir. 3 boyutlu abaya modellerinin yarasa kollu modeller ile büyük benzerliği ve imalat süreci olması nedeniyle yüksek fiyatlardan satışa sunulmasına karşılık daha klasik modeller ve gündelik ürünler farklı fiyatlandırmalar ile bulunabilir. Gündelik, tül, pullu ve tunik modellerin fiyatlandırmaları en geniş aralığa sahiptir. Her bütçeden kadının alabileceği ürünler içerisinde yer alan abaya modelleri farklı mağazalarda farklı fiyatlandırmalar ile satışa sunulur. Özel günler için üretilen abaya modelleri diğer tüm abiye ve gece elbiseleri gibi geniş bir fiyatlandırma yelpazesine sahip olabilir. Payet abaya modelleri gerek ışıltılı görüntüsü gerekse işlemeleri ile geniş bir fiyatlandırmaya sahiptir. Çok sayıda abaya üretimi yapan mağaza olması nedeniyle her firmanın farklı fiyatlandırma politikası bulunur. Bu nedenle ürünler geniş bir yelpazede satışa sunulurken aynı zamanda abaya tercih eden kadınlar için geniş bir model ve tasarım yelpazesi de açılmış olur. Her bütçeye hitap edebilen abaya modelleri ufak araştırmalar ve indirim takipleri ile bulunabilir. Gerek online gerek mağazada bulunan ve ağırlıklı olarak abaya satışı yapan firmalar belirli dönemlerde yaptıkları indirimler ve kampanyalar ile her bütçeye uygun elbiseyi kadınlara sunmaktadır.

Abaya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Abaya, tesettürlü hanımefendilerin tercih ettiği bir giysidir. Tek parça olarak tasarlanan bu modeller bol olup omuzlardan ayak bileğine kadar iner. Yüzü ve eli hariç tutarak tüm bedeni kapatan bu giysiyi tercih eden birçok kadın bulunur. Çoğunlukla siyah olsa da farklı renkleri de üretilir. Genelde sade tasarlanan abayalar, nakış ya da taş işlemeli de olabilir. Abaya tercihinde bulunurken kumaşın giyeceğiniz mevsime uygun olmasını dikkat edebilirsiniz. Yazın terletmeyen, kışın da üşütmeyen kumaşlar tercih etmeniz önemlidir. Opak olması ve iç göstermemesi de diğer önemli detaydır. Bol ve uzun olan bu tesettür giyim ürünü, günlük hayatta da kadınların rahat etmesini sağlar. İlk çıktığı zamanlarda daha düz renk ve modeller tercih edilse de zamanla daha şık ve estetik modeller üretilir. Sizler de istediğiniz renkte ve modeldeki abayayı seçerken ilk olarak kumaşına dikkat edebilirsiniz. Medine ya da Dubai ipeği, krep kumaş ya da şifon gibi kumaş seçeneklerinin arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Yazlık Abaya Modelleri Bulunur mu?

Birçok abaya modeli dört mevsim giyilebiliyor olsa da abayaları yazlık ve kışlık olarak ayırmak da mümkündür. Krep kumaş ya da şifon kumaştan üretilen abayalar bahar ve yaz aylarında terletmeden günlük hayata devam etmenizi sağlar. Nefes alan ve ağırlık yapmayan 1. sınıf Medine ipeğinden üretilen abayalar, boncuk ya da taş işlemeleriyle şıklaştırılır. El işi tasarım yapılan ürünlerin her detayı özenle işlenir. Toprak rengi, leylak, füme ya da siyah renkli abayalar arasından yaza uygun açık renkli alternatiflere de göz atabilirsiniz. İç elbisesi kısa kollu olan abayalarda mevsime uygun kumaş tercih edildiği sürece bunalmadan şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz takılar ve eşarbınızla daha da güzel hâle getirebilirsiniz. Günlük hayatınızda tercih edecekseniz de daha spor görünümlü abayaları seçebilirsiniz. Tek parça olması hızlıca hazırlanmanızı sağlarken vakit kaybının da önüne geçer.

Düğün için Abaya Modelleri Var mıdır?

Fermuarlı abaya modelleri daha spor olsa da gizli düğmeli ya da düğmesiz modeller daha şık olabilir. Biyeli spor modellerin yanı sıra balon tül kollu ya da yarasa kollu modeller de mevcuttur. Fransız dantelli alternatifler arasında el işçiliğiyle özel olarak dikilen kristal taşlı modeller de vardır. Abaya ve şalın kombin olarak satıldığı alternatifler arasından tercihte bulunursanız direkt olarak uyumlu bir kombin yapabilirsiniz. Düğünlerde tesettürünüze uygun şekilde hem şık hem de güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Hemen her bedene uygun abaya modelleri birçok kişinin bedenine göre alternatifler sunar. Ten renginize ve katılacağınız davete uygun olarak seçeceğiniz abaya ile hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayakkabınızla görünümü tamamlayabilirsiniz. Daha sade ve şık olmak isteyen tesettürlü hanımefendiler için de yalın olduğu kadar zarif duran modeller önerilebilir.