placeholder
"

Akrilik Vernik

" araması için 4003 sonuç listeleniyor

Akrilik Vernik

Akrilik Vernik

Boyalar ve lekeler üzerine uygulanabilen, ticari olarak farklı tonlarda üretiliyor olsa da sıklıkla şeffaf rengiyle bilinen vernik, koruyucu özelliğe sahip bileşenlerden meydana geliyor. Genellikle lekeli olsun veya olmasın ahşap yüzeylerde rengin belirgin tonlarını korumak ve yapının gözeneklerini görünür kılmak amacıyla kullanılıyor. Doğal olarak parlak görünüme sahip vernikler saten veya yarı parlak tonlarda da üretilebiliyor. Malzemenin bitmiş haline veya yenilenmesi gereken kısmına uygulanmasının yanı sıra bu etkiyi sağlayan başka bileşimlerle birlikte de etki gösterebiliyor. Vernik kullanımı eski Mısır’a kadar dayanıyor, ilk vernikler çam özü gibi reçineler kullanılarak malzemede altın rengi görünüm ve sertlik yaratmak amacıyla uygulanıyor. Dünyanın her yerinde koruyucu ve kaplayıcı özelliği sayesinde yaygın olarak kullanılan vernik, dekoratif amaçlı kullanılan eşyalara da işlenebiliyor. Uygulanacak eşyanın malzemesine ve uygulama bölgesinin kaplamasına göre farklı özellikler gösteren vernikler akrilik, su bazlı, sprey, saten, mat, parlak gibi türleri bulunuyor. Çoğu eşyaya kolay uygulanması ve uzun süreli koruyuculuk sağlayarak eşyanın özelliğini korumasına yardımcı olmasından dolayı sık tercih edilen akrilik vernik, özellikle akrilik boyaya sahip yüzeylerde yüksek etki gösteriyor.

Akrilik Boya Verniği

Şeffaf bir termoplastik homopolimeri olan akrilik, yüksek direnç gösterdiği lens, çivi, boya, bariyerler, tıbbi cihazlar, LCD ekranlar ve mobilyalarda sık kullanılıyor. Polikarbonat ile hemen hemen aynı etkiyi gösteriyor olsa da polikarbonatta yüksek oranda bulunan bisfenol-A maddesini içermiyor, bu sayede sağlıklı kullanım sağlıyor.

Akrilik yüzeyler silikon yağları, köpük gidericiler, stabilizatörler, metal sabunlar içermesine rağmen süspanse edilmiş pigmentleri sayesinde hızlı kuruyor. Normal hali suda çözünürken uygulama sonraki yeterli kuruluğa ulaştığında suya dayanıklı hale geliyor. Yağlı ve guaj boyadan farklı olarak su ile seyreltilmiş halde de uygulanabilen akrilik, bağlayıcılığı ve modifiye amaçlı uygulaması sayesinde kendine has özellikler gösteriyor. Kağıt, kanvas ve diğer birçok malzeme üzerine uygulanabiliyor olsa da orta yoğunluğa sahip lif levhalar gibi işlenmiş ahşaplarda, yüzeyin doğal gözenekli yapısı nedeniyle pürüzlü ve soluk görünümlere neden olabiliyor. Bu görünümlerin önlenmesi amacıyla akrilik uygulamadan öncesinde yüzeye sızdırmazlık özelliğine sahip astar uygulanması öneriliyor. Sonrasında uygulanan akrilik, su bazlı boya görünümüne sahip yüzeyler oluşturmak istendiğinde ince katman seviyelerinde tutuluyor. Daha kalın katmanlar oluşturulmak istendiğinde jel veya kalıplar kullanılarak rölyef oluşturulabiliyor. Şeffaf akrilik vernik tüm bu özelliklere sahip yüzeylerde kullanılabildiği gibi trenler, arabalar, evler, hobi malzemeleri ve diğer birçok projeye uygulanabiliyor. Vernik olmadan su ile kolaylıkla çıkarılabilen yaş akrilik ve yağlı boyalar, akrilik vernik uygulaması sonrasında tiner veya zımparalama yöntemine ihtiyaç duyulabiliyor. Sürrealist resimlerde kazıma tekniği olarak bilinen boyanın keskin bıçakla çizilmesiyle elde edilen görüntü üzerine yaygın olarak akrilik boya kullanılıyor. Akrilik tablo vernik ile bu tür boyama teknikleri ve diğer yağlı boya teknikleri kolaylıkla kaplanabiliyor. Katmanlar halinde uygulanan boyanın alttaki renklerinin kısmen görünmesine izin vermek amacıyla yüzeye uygulanan akrilik boya su ile inceltilebiliyor. Cilayı matlaştırmak adına boyama işlemi sırasında matlaştırıcı maddeler de eklenebiliyor. Bu sayede daha zengin ve parlak hale gelen görünüm akrilik parlak vernik ile desteklenebiliyorken sulu boya görünümüne gelen yüzeylerde daha tok renkler için akrilik mat vernik tercih edilebiliyor. Bu noktada kullanıcı farklı boyalarla karışım oluşturabiliyor, parlaklığı değiştirmek veya artırmak için son kat olarak akrilik resim verniği kullanabiliyor. Elde edilen parlak veya mat yüzeyler saten görünüm sağlayan yarı mat akrilik vernik türleriyle de uygun görünüme kavuşturulabiliyor.

Akrilik Vernik Özellikleri

Ahşap ve diğer birçok yüzey vernikle kaplanmaya karar verildiğinde uygun içeriğe sahip verniği seçmek zor gibi görünüyor olsa da uygulanacak bölgeye göre üretilen vernik türleri ve içerikleri sayesinde başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Bu noktada su, bağlayıcı bileşikler ve çeşitli katkı maddelerinden oluşan akrilik dolgu verniği, kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Akrilik vernik nedir sorusuna verilecek cevap karmaşık olmayan üretim teknolojileri sayesinde oldukça anlaşılabilir hale geliyor. Bileşenlerin suya eklenmesi ve homojen bir kıvam elde edilecek şekilde karıştırılması, akrilik verniklere özgü koruyucu tabakanın oluşmasını sağlıyor. Vernik içerisinde kaliteyi ve direnci artırma amaçlı dispersiyon, antiseptikler, elastik bileşikler ve kolay uygulanmasını sağlayan verniği plastik hale getiren maddeler bulunuyor. Çift komponentli bileşene sahip akrilik poliüretan vernik çeşitlerinde bulunan ve suni reçine eriyiğini ifade eden alkid polyester, özellikle beton, kağıt, deri, metal ve sentetik yüzeylere sahip araç-gereçlerde kullanılmak üzere üretiliyor. İkinci komponent olan sertleştirici ise alkid polyesterden ayrı satılmasının yanı sıra ürün üzerinde yazıla miktarlara ve talimatlara uygun kullanılması öneriliyor. Sprey krom tekniği ile kaplanan yüzeylerde boyaların tutunması zorlaşabiliyor. Bu durumda yüzeye uygun verniğin de boyanın sabit hale gelmesini destekleyici özelliği bulunması gerekiyor. Reçine bazlı esnek ve sert yapılarda bulunan, yapışması zor yüzeylere uygun olarak üretilen akrilik metal vernik, özel modifiye akrilik içeriği sayesinde hızlı kururken şeffaflığını da koruyor. Çelik, alüminyum, krom gibi metal içeren yüzeylerin renginin kolaylıkla değiştirilmesini sağlıyor. Mobilya, dekorasyon işleri ve mobilya sanayisinde ahşap yüzeylerin kaplanması amacıyla formüle edilen akrilik ipek mat vernik, son kat olarak yüzeylere uygulanıyor. Polyester, poliüretan, akrilik esaslı dolgu vernikler üzerine uygulanabilmesinin yanı sıra sağladığı şeffaflık sayesinde yüzey üzerinde doğal bir görünüm oluşturuyor. Çizilme ve darbelere karşı oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra akrilik vernik kaç saatte kurur sorusuna farklı kuruma dereceleri doğrultusunda yanıt verilebiliyor. Toz kuruma için 10-15 dakika, dokunulacak seviyedeki kuruma için 40-45 dakika, tamamen kuruma için ise 24 saate gerekiyor. Tüm bu özellikler akrilik vernik fiyatları ile birlikte çevrimiçi mağazalardan incelenebiliyor, böylelikle işleme uygun malzemeyi seçmek daha kolay hale geliyor.

Akrilik Vernik Çeşitleri ve Kullanımı

Vernik metal, ağaç veya boyanmış bir yüzeye parlak veya mat bir görünüm veren, farklı iklimlerde yüzey dayanıklılığını arttıran, alkol ya da yağ içinde çözülmüş reçineden oluşan maddelere verilen isim olarak biliniyor. Birçok farklı çeşide sahip vernikler genel olarak selülozik, sentetik ve poliüretan olmak üzere üç farklı gruba ayrılıyor.

Selüloz esaslı üretilen selülozik vernikler ağaç, çalı, bitki gibi organik oluşumların hücre zarlarında bulunan selülozun işlenmesiyle elde ediliyor. Selülozik tinerle inceltilen bu vernikler çabuk kuruma özelliğinin yanı sıra uygulamanın pratik şekilde tamamlanmasına yardımcı olarak kullanıcıya avantaj sağlıyor. Akrilik mat vernik olarak bulunabileceği gibi parlak veya saten görünümlerde de üretiliyor. Mat ve parlak vernikler birbirine karıştırılarak parlak bir görünüm elde edilebiliyor. Gözenekleri doldurması ve ağaçtan elde edilen yüzeylerle kurduğu güçlü bağı sayesinde mobilya, dekorasyon, süs, hediyelik ve tahta eşyalarda akrilik dolgu verniği olarak kullanılıyor. Şeffaf rengi sayesinde sürülen boyanın rengini değiştirmiyor. Hızlı kuruyan özelliğe sahip sentetik reçineden üretilen sentetik vernikler, özellikle sararmaya meyilli yüzeylerde kullanılıyor. Sert hava koşullarına karşı yüksek dayanıklılık sağlıyor, parlaklığın arttırılması için farklı emayelerle karıştırılabiliyor. Bu özelliği araba akrilik vernik kullanıcıları için parlak ve boyalı yüzeylere uygun işlemin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Özel alkid formülü, iç ahşap yüzeyleri besleyen ve koruyan doğal bir görünüm veriyor. Akrilik boya vernik atılacağı durumlarda iki katmana sahip uygulamalar öneriliyorken 10-12 saat kuruma zamanı olduğu biliniyor. Dayanıklı, kolay kullanıma sahip yüzeyler için tercih edilen bir diğer tür olan poliüretan vernik zeminlerin, dolapların ve diğer ağaçtan elde edilen malzemelerin kaplanmasında kullanılan reçineye sahip vernik türü olarak biliniyor. Suya, mantara, küflere dayanıklı olduğu, aşınmalara karşı direnç gösterdiği için sık tercih edilmesinin yanı sıra diğer vernik türlerine oranla daha düz ve parlak yüzeyler oluşturmasıyla biliniyor. Su ve solvent bazlı olmak üzere iki farklı içerikte üretiliyor. Su bazlı akrilik vernik, solvent bazlı olanlara göre çevre dostu ve güvenli bir kullanım sağlarken solvent bazlı vernikler aşınma ve yıpranmaya karşı daha düşük dirence sahip olabiliyor. Poliüretan vernik tipik olarak köpük veya naylon fırça ile uygulanmasının yanı sıra uygulanan ilk ince kattan sonra ikinci katı uygulamak için 12 saat beklenmesi ve sonunda hafifçe zımparalayarak diğer katın uygulanması öneriliyor. Genellikle üç ila dört kat süren bu uygulama yüzeyi oldukça dayanıklı hale getiriyor. Uygulanan bölgeyi ısıya, kimyasallara, çizilmelere, aşınma ve yıpranmalara karşı dayanıklı hale getiriyor. Özellikle yağ bazlı poliüretan ahşabın rengini derinleştiren parlak bir görünüm sağlıyor. Su bazlı poliüretanlar ahşaba yağ bazlı olanlar kadar nüfuz edemeyebilirken akrilik parlak vernik fiyatları da su bazlı olanlara oranla daha hesaplı seçeneklere sahip olabiliyor.

Vernik Bileşenleri ve Uygulaması

Vernik genel olarak kurutma yağı, reçine, tiner veya çözücülerin bir kombinasyonundan meydana gelmesinin yanı sıra farklı vernik türleri farklı bileşenlere sahip olabiliyor. Vernik uygulandıktan sonra özellikle yağlar ve havayla etkileşime giren verniğin kimyasal bileşenleri reaksiyon göstererek buharlaşıyor, böylelikle reçine solventin buharlaşmasıyla kuruyarak sertleşiyor. Akrilik ve su bazlı vernikler içerdikleri suyun buharlaşmasıyla kuruyarak aktif hale geliyor. Yağ, poliüretan ve epoksi vernikler ise çözücü bileşenin buharlaşmasından sonra bile sıvı halini koruyabiliyor. Yine de verniklerin kuruma ve kürlenme süreleri ısı ve nem gibi çevresel faktörlerden etkilenebiliyor. Klasik verniklerde kürlenme oranı kullanılan yağın türüne ve bir dereceye kadar yağın reçineye oranına bağlı olarak değişiyor. Tüm verniklerin kuruma ve sertleşme süresi güneş ışığı, ultraviyole ışık veya ısı gibi enerji kaynaklarına maruz bırakılarak hızlandırılabiliyor.

Aralarında keten tohumu yağı, tung yağı, ceviz yağı gibi çoklu doymamış yağ asitlerinin bulunduğu kuruma yağları, vernik bileşenleri arasında yer alıyor. Bu bileşenler yağın çoklu doymamış kısmı ile havadaki oksijen arasında ekzotermik bir reaksiyon yaratarak kürleniyor. Kaynatılmış veya kısmen polimerleştirilmiş kurutma yağları 24 saatten az sürede etki ediyor. Kurutma yağları arasında bulunan poliüretan vernikler parkeye sahip zeminlerde yaygın olarak kullanılıyor. Basit yağlı ve parafini alınmış gomalak verniklere kıyasla daha sert yapılarda bulunabilse de sertliğini ayarlamak için bazı alkidlerle karıştırılabiliyor. Hızlı ve yüksek kaplama yeteneği sayesinde fazla miktarda yağ ihtiva eden verniklerin kullanılması gereken uygulamalarda yalnızca iki kat sürülmesi yeterli oluyor. Çözücü bazlı vernikler içerisinde bulunan lake, alkol yerine butil asetat, ksilen ve toluen içeren oldukça yanıcı özelliğe sahip incelticiler içerisinde çözünüyor. Lake tipik olarak yanma riskini minimuma indiren püskürtme yöntemiyle uygulanıyor. Bu uygulama yöntemi lakeyi ahşap mobilyalar için ideal vernik haline getiriyor. Özellikle sanat dünyasında püskürtme yoluyla da uygulanabilen akrilik vernik sprey, diğer vernik türleri arasında düşük kırılma indisiyle öne çıkıyor. Sararmaya karşı yüksek direnci ifade eden bu indi sayesinde uygulanan bölgede sağladığı şeffaf görünüm ile boyanın rengini ortaya çıkarırken aynı zamanda koruyor. Tuvallerde, seramiklerde, aynalarda ve diğer sanat veya hobi alanında kullanılan malzemelerin toza karşı korunmasına yardımcı oluyor. Çıplak boyaya göre daha sert bir yüzey sunuyor, eserin solmasını önlüyor. Akrilik vernik nasıl uygulanır sorusuna cevap arayan kullanıcıların uygulama esnasında genel korumayı kolaylaştıran bir noktaya dikkat etmesi öneriliyor. Verniğin çıkarılmasını ve korunmasını kolaylaştırma amaçlı yapılacak jel izolasyon kaplaması, boya ile vernik arasında kalıcı, koruyucu ve yumuşak bir bariyer oluşturuyor. Malzeme üzerindeki bu son dokunuşun yeterli korumayı sağlaması için su bazlı değil mineral bazlı akriliklerin tercih edilmesi öneriliyor.

Akrilik Vernik Sprey

Akrilik sprey vernik ne işe yarar sorusuna verilecek cevaplar arasında mobilya ve dekorasyon alanları öne çıkıyor olsa da el işi ve hediyelik eşyaların kaplanmasında veya hobi amaçlı kullanılan malzemelerin korunmasında sprey uygulamanın oldukça etkili olduğu biliniyor. Boyanan yüzeyi kir ve tozdan korumasının yanı sıra matlığın veya parlaklığın korunmasında da yüzeyin her yerinin eşit görünüme sahip olmasını sağlıyor. Su bazlı verniklere benzer özelliklere sahip olmasından dolayı oldukça kolay uygulanıyor. 20-25 cm mesafeden uygulandığında geniş bir alana eşit şekilde vernik dağılmasını sağlıyor, uygulanan alanın özelliğine göre diğer katlar birer saat arayla atılabiliyor. Boyanan yüzey kuruduktan yaklaşık 1 saat sonra kusurları kapatma amacıyla sprey uygulanabiliyor. Soğuk havalarda çalkalanmadan kullanılmamalı, uygun sıcaklığa getirmek için gerekirse su içerisinde bir süre bekletilerek ısıtıldıktan sonra kullanılması öneriliyor. Boya üzerine 3-4 kat uygulanabilmesinin yanı sıra parlak veya orta renge sahip akrilik mat sprey vernik UV ışınlarına karşı direnç gösteriyor. Sprey akrilik vernik nerelerde kullanılır sorusuna ahşap, cam, metal, plastik ve süs eşyalarında uygulanabilme özelliği sayesinde yanıt bulunabiliyor, tüm bu kullanım alanlarında suya ve çizilmelere karşı yüzeyi daha dayanıklı hale getiriyor. Yüksek koruyuculuğu sayesinde otomobil, motosiklet, bisiklet ve yedek parçalara da uygulanabiliyor.

Akrilik mat vernik sprey özelliği sayesinde metal akşamlarda, iç ve dış ortamlarda, duvar ve zeminlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Vernik türüne göre sentetik veya akrilik esaslı olarak üretilmesinin yanı sıra farklı renk seçenekleriyle öne çıkıyor. Birden fazla kata sahip yoğun uygulamalar için esneklik ve dayanıklılık sağlarken zorlu yüzeylerde maksimum yapışma özelliği gösteriyor. Pas önleyici özelliği uzun ömürlü olmasını sağlıyor, bu sayede radyatör, buzdolabı, deniz araçları, tampon, jant gibi metalik yüzeylere etkili koruma sunuyor. Bazı sprey türleri 800 dereceye varan ısılara karşı dayanıklı olabilse de yüksek sıcaklıklara uygun olarak üretilen vernikler arasından yapılacak seçimler uygulama esnasında kullanıcıya daha güvenilir ortamlar yaratıyor. Yüksek ısıya uygun olarak üretilen vernikler egzoz, baca, soba gibi malzemelerde kullanılıyor ve diğer türlere göre oldukça hızlı kuruyor. Boya endüstrisinde boya veya vernik kaplamasının parlaklığı ve matlığı uygulama alanına göre öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. Parlak sprey vernikler üzerine düşen ışığı ayna benzeri etkiyle yansıtıyorken mat spreyler yüzeyine çarpan ışığı farklı açılardan yansıtıyor. Bu durum boyanın rengini etkileyerek daha canlı veya soluk görünmesini sağlıyor. Yansıtıcı özelliği öne çıkaran verniklerin tercih edilmesi fırça darbelerini veya püskürtme izlerini daha belirgin hale getirirken mat yüzeyler kusurları ve renk değişimlerini örtmede oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Akrilik sprey vernik fiyatları da tüm bu özelliklere göre değişen aralıklarda kullanıcıya sunuluyor.

Eserlerinizin daha dayanıklı hale gelmesini, eşyalarınızın ve araçlarınızın yüzeylerinin daha canlı görünümlerle öne çıkmasını istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarını Trendyol sayesinde inceleyebilir, güncel indirim ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.