"

Alçıpan Dübeli

" araması için 359 sonuç listeleniyor
ETAB Metal Alçıpan Dübeli 40 Mm
ETABMetal Alçıpan Dübeli 40 Mm
(4)
99,90 TL
Sepete Git

Alçıpan Dübeli

Tadilatın Baş Tacı Ürünü Alçıpan Dübeli

Alçıpan ev ve işyeri gibi yapılarda tadilat veya dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır. Alçıpan özellikle üzerine klima, dolap radyatör vb. ağırlıkları asmak için kullanılır. Uygun bir vida ile kullanıldığında bir alçıpan panelde veya içi boş duvarda sağlam bir montaj oluşturabilme yeteneğine sahiptir. Alçıpan dübeli, bir vidadan çok daha iyi kavrama özelliğine sahiptir. Kullanım amaçlarına ve kullanım alanlarına göre alçıpan dübel çeşitleri farklılık göstermektedir. Alçıpan dübel ölçüleri boy, kalınlık, çap, çekme yükü, ankraj boyu ve sıkma torku gibi teknik özelliklerden oluşmaktadır. Dübel ölçüleri kullanılacak yapıya göre seçilmektedir. Alçıpan dübelleri kullanmak diğer vidalama gereçlerine göre daha çok kullanılan araç ve gereçler arasında yer almaktadır. Taşıdıkları yük ağırlığına bakıldığında, tavanda 6.5 kg, duvarda ise yaklaşık olarak 18 kg yük çekme kapasiteleri bulunmaktadır. Klasik dübeller çok amaçlı plastik dübeller olup, boşluksuz duvarlarda vidalandıklarında genişleyerek tutunma özelliğine sahiptir. Boşluklu duvarlarda veya duvarlarda vidalar takıldığında arka tarafta genişlik kazanırlar. Boşluklu yüzeyler için ise plastik askı dübelleri ya da metal boşluk dübelleri seçilmelidir. Bunun sebebi bu tarz dübellerin yüzey alanlarının daha büyük olmasıdır. Bu da üstlerine düşen kuvvetin basıncını plastik dübellere göre daha iyi dağıtırlar. Alçıpan türler kendi içinde yangına dayanıklı, hafif, suya dayanıklı ve hem suya hem de yangına dayanıklı olarak ayrılır. Alçıpan pH değeri yüksek olmasından kaynaklanan bakteri üretmezler ve yangına dayanıklıdır. Alçıpan deprem esnasında sarsılardan esneme meydana getirdiğinden herhangi bir zarar görüme olasılığını ortadan kaldırır. Alçıpan duvar yaklaşık olarak yangına 30 dakika dayanmaktadır. Ses ve yalıtım konusunda da çok başarılı ve etkilidir. Gözenekli yapısında ise; ses ve ısı iletimini düşürme özelliğine sahiptir.

Alçıpan Dübel Çeşitleri

Birçok farklı türde alçıpan dübel çeşitleri bulunur. Kullanımda en yaygın ve en çok tercih edilen çeşit olarak konik uçlu ve plastik malzemeden yapılmış olanlardır. Bu ürünleri kullanılırken en doğru ve en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız alçıpan dübel ölçüleri doğru olarak alınması son derece faydalı olacaktır. Uygulama yapacağınız duvarda açacağınız delik ile dübelin çapı aynı olmalı ve uyumlu olmalıdır. Kullanılacak olan vida ise yine daha dar ama yaklaşık oranda bir çapı olmalıdır. Daha hafif yükleri taşıyan plastik dübelin yanı sıra daha ağır yükleri taşıyabilen ve farklı amaçlar için kullanılabilen ve daha farklı mekanizmalara sahip birçok dübel çeşidi de bulunmaktadır. Çelik, metal, burgulu, kelebek, vidalı, korniş, metal kanatlı, plastik kanatlı, uzun alçıpan dübeli gibi çeşitler sayılabilir. Doğru ve uygun dübel seçilip uygulanıldığında en etkili sonuçları alabilirsiniz. Duvarlara tablo, saat ya da pano gibi hafif yük kapsamında sayılabilecek nesneler asılması sırasında ya da raf veya aparat asma işlemleri için kullanılması gereken burgulu alçıpan dübeli seçilmesi en uygun dübel seçimi olacaktır. Her yapıdaki alçıpan malzemesine uygun ve işlevsel bir çeşittir. Sabitlemek için kullanılacak obje ve yüzey alanlarının genişliğine bağlı olmasının nedenlerinden biri de objenin çekme yükü ve yüzey alanlarının geniş olması kuvvetin eşit olarak dağıtıldığını göstermektedir. Sabitlemek için hafif yük çekimi gerektiren dübeller plastik dübeller çeşitleridir. Daha ağır ve çekim yükü fazla olan işler için çelik dübeller tercih edilmelidir. Kullanım alanlarında alçıpanlar en uygun seçenekleri sunar. Gerek maliyet gerekse zaman açısından ise kullanıcılarına büyük tasarrufu Y montaj ile sunar. Çelik malzemelerden üretilen çelik dübeller, güçlü yapıları gereği kolay eğilim göstermezler. Delme işlemi yapılmadan yüzeye direkt olarak uygulanabilir. Ayrıca çekiç ya da tornavida yardımı ile kolay bir şekilde uygulanabilirler. Her türlü alçıpan için uygundur. Uygulama esnasında hiçbir toz bırakmaz. Saniyeler içinde uygulanır. Yatay uygulamada15kg,dikeyde 33 kg çekmektedir.Ürünün4,5x5vidadan daha küçük vida ile uygulaması yapılmamalıdır. Ürünün korniş montajı dahil başka bir yerde kullanılmaması gerekmektedir. Çelik alçıpan dübeli duvarda tek dübel ile 55 kg ağırlık taşımaktadır. LCD, duvar rafı, elektrik armatürü, kombi, radyatör peteği gibi malzemeleri gönül rahatıyla kullanabilirsiniz. Hafif tip avizeler, hafif dolaplar, elektrik düğmeleri banyo ve mutfak gibi malzemelerin aksesuarları montajında en iyi sabitlemeyi sağlamak için vidalı alçıpan dübeli uygun bir seçim olacaktır.

Kullanım Amacınıza Göre Seçmeniz Gereken Alçıpan Dübelleri

Asma tavan, duvar gibi yapıların üzerine hafif ve orta ağırlık asmak için kullanılacak en uygun dübel seçimi çelik alçıpan dübeli ile uygulama yapmak olacaktır. Çelik alçıpan dübeller dubarda 15 kg tavanda ise 30 kg ‘a kadar yük çekme kapasitesine sahiptir. Metal alçıpan dübeli dış yapılarda, elektrik hatlarında ve inşaatlarda kullanılması gereken dübel çeşitlerindendir. Dübel boşlukta açılır ve arkadan plakayı kavrama, dönme engelleyici tırnaklar aracılığı ile kolay montaj ve her türlü plaka kalınlığına uygun çeşit gibi özellikleri vardır. İnce duvar yapıları ve ahşap gibi yapılara asmak istenilen ağırlıklar uygulanmak istediğinde kelebek dübel en uygun seçenektir. Tek ve çift olmak üzere iki modele sahiptir. Sunta vidası ile kullanılabilir. Uzun alçıpan dübeli sabitleme işlevinin, zemine, tavana ve duvara yapılmasını sağlar. Isıya ve yüke daha dayanıklı bir dübel çeşididir. Bu tarz dübeller plakayı arkadan kavrar, rahat montaj imkanı ve montaj pensesi ile kolay montaj özelliğine sahiptir. Asma tavana ya da bir yapıya perde gibi hafif yükler için korniş alçıpan dübelleri uygun bir seçimdir. Bu tür dübelleri çok ağır yükleri taşıyamaz ve ısıya dayanamazlar. Kanatlı alçıpan dübeli özel bir kanal yapısına sahiptir. Bu nedenle de uygulandığı yüzeyde emniyetli bir bağlantı yapılmasına olanak sağlamaktadır. Emniyetli bir bağlantı yapılabilmesi için, kullanılacak ve uygulama yüzey kalınlığı ile dübel birbirleriyle uygun ve uyumlu olmalıdır. Kanatlı alçıpan dübeli her türden yapı malzemeleri montajı ile uygunluk sağlama yeteneğine sahiptir. Uygulama alanları Duvar bandı koruma, raflar, askılıklar, perde sayılabilir. Dübel çeşitleri içinde en çok kullanılan dübel çeşitlerinden biri de korniş alçıpan dübeli olarak bilinmektedir. Korniş alçıpan dübeli kullanılırken delme işlemi ya da matkaba gerek duyulmaz. Korniş dübeli, plastik kornişlerin asma tavan gibi duvar yapılarının alçıpan, alçı, levha vb gibi malzemelerden yapılmış yüzey ve yapıların üzerine kolayca monte edilebilmesini sağlar. Korniş dübelleri plastik kornişlere kolay girebilmeleri için çelikten imal edilmiş olup, sivri uçludur. Kolay çakılır ve kolay çıkarılabilir ısıya ve yüke dayanıklı bir yapısı vardır. Burgulu dübel çeşidi 15 kg ‘ya kadar yük çekme kapasitesine sahiptir. Hafif yükler için uygundur. Önceden delgi yapmanız gerekmez. Vidasıyla birlikte takım satılır. Uygulaması çok kolaydır. Alçıpana asılacak hafif yükler için uygundur.

Alçıpan Dübel Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alçıpan dübellerin montajını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bunlardan birincisi, sabitleme yapılacak yere uygun dübel seçimidir. Dübel seçimi, dübelin uygulanacağı alana ve kullanılacak yüke göre belirlenecektir. Dübel için açılacak deliğin delme yöntemi de farklılık gösterir. Delme yöntemi de delinecek yerin yapı özelliğine göre değişir. Dübelin çap ve uzunluğuna göre uygun matkap ucu ve delme derinliği belirlenmelidir. Dübeller hemen her yapıdaki yapı malzemelerinde kullanıma uygundur. Dübeller aynı zamanda asılan nesnelerin oynamasını zorlaştıran bir ankrajlama malzemesidir. Standard dübellerle ile alçıpan üzerine yapılan işlemler her zaman olumlu ve etkili sonuç vermeyebilir. Bu nedenle alçıpan üzerine yapılacak montaj işlemlerinin burgulu ya da kanatlı alçıpan dübeli çeşidi kullanılmalıdır. Bu çeşit dübeller çelik ya da plastikten yapılmış biçimde kullanılır. En çok kullanılan korniş dübellerinin montajı daha kolaydır. Montaj işlemi yapılırken kornişlerin üzerinde işaretlenen montaj noktalarına 1 cm içeri girilecek biçimde çakılması gerekmektedir. Dübelin sivri ucunun kornişin arka tarafından gözükmesi çok önemlidir. Korniş asma tavana hizaladıktan sonra dübelin geri kalanı çakılır. Standart boyuttaki vidayı, korniş dübelinin vida yuvasını vidalayarak montaj tamamlanır.

Kanatlı Alçıpan Dübeli Montajı

Kanatlı alçıpan dübeli montajı yapılırken ilk işlem alçıpan dübeli montaj işlemi yapılacak alçıpan yüzeyinin kalınlığı ölçülmesi gerekir. Bu kalınlığa uygun boğaz uzunluğunda bir dübel seçimi yapılmalıdır. Eğer boğaz boyu alçıpan kalınlığına uygun değilse kanatlar beklendiği biçimde açılmayacağından işlemi düzgün yapmanın olanağı yoktur. Bu durum başarılı bir montajının yapılmasına engel olur. Ölçüm yapılırken dübelin kanat başlangıcı ile ağız kısmı arasındaki mesafenin alçıpan kalınlığı ile aynı olmalıdır. Dübelin kanatları tutularak kapatılır ve açılan deliğe yerleştirilir. Yerleştirildikten sonra dübelin yuvasına tam olarak oturması sağlanmalıdır. Hemen ardından vidalanacak malzeme ve doğru seçilmiş bir vida ile montaj işlemi yapılır. Alçıpan üzerine asılacak ya da monte edilecek malzemeye uygun kalınlıktaki vidanın takılması ile arka tarafta kalan dübelin kanatları açılır. Kanatların açılması ile alçıpan her iki yönden de sıkışır. Bu işlem monte edilecek ağırlık hareketsiz kalacak şekilde sabitlenmiş olmasını sağlar. Montaj işlemi sırasında unutulmaması gereken nokta akıllı vidaların bu işle uygun olmayacağıdır. Dübel kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride monte edilecek objenin ağırlığı olacaktır. Ağırlık hesaplanarak dübel ile vidanın ebatları doğru olarak ayarlanmalıdır. Dübel, matkap ile açılan deliğe yerleştirilir ve bir çekiç yardımıyla yüzeye tam olarak oturması sağlanır. Vidalama esnasında kanatlı dübelin ağız kısmından serbest şekilde geçen vida, kanat sonrasındaki uç kısma vida adımları ile saplanır ve bu nokta genişlerken kanatlar açılır. Gerektiği durumlarda kelebek alçıpan dübeli kullanılabilir. Neticede alçıpan dübelleri kullanılırken ihtiyaca uygun başlık ve vidalar seçilmeli ve seçilen malzemeler kaliteli olmalıdır. Ayrıca seçilen bu malzemeler doğru ve bilinçli işçilik ile birleştirilerek montaj yapılması daha uygun olacaktır. Duvar veya tavana ağır yük monte etmek için özel dübeller kullanılır. Uygun delik çapı genellikle dübel paketinde belirtilir. Vida ve dübellerin boyutları birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Bu boyutlarda paketlerin üzerinde belirtilir.

Alçıpan Dübeli Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Alçıpan modeli, alçıpana asılmasını düşünülen objeden, kullanılması gereken dübel çeşidi ve vida boyutunu bile etkilemektedir. Alçıpan modeli asma tavan, alçıpan, veya ahşap malzemeden yapılmış olabilir. Boşluksuz duvar yapılarından oluşan bir yüzeye asarak bir obje sabitlenmek isteniyorsa o takdirde vidalı alçıpan dübellikullanım için tercih edilmelidir. Plastik dübeller boşluksuz duvarlarda genişleyerek objenin sabitlenmesine olanak sağlar. Boşluklu duvar yapıları için ise metal kanatlı alçıpan dübeli seçilmesi gerekir. Kullanım amaçları ve kullanılan alan yüzeyine göre alçıpan modelleri arasından seçim yapmak daha etkili ve başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Alçıpan modelleri ve özellikleri kullanılacak alan ve açılacak deliğin boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Teknik olarak boy, kalınlık, çap, çekme yükü, ankraj boyu ve sıkma torku gibi teknik özelliklerden oluşmaktadır. Tüm bu özellikler göz önüne alınarak kullanılacak alçıpan dübellerinin modeli ve çeşitleri seçilmelidir. Ayrıca teknik özelliklerde yer alan çekme yükü, sabitlenmek istenen malzemenin ağırlığını ifade eder. Plastik dübeller, çelik dübellerle kıyaslandığında ısıya ve yük çekme kapasitesi açısından zayıftırlar. Kullanılacak alana ve sabitlenecek yüke göre kullanılmasına karar verilen dübel modellerinin yanı sıra dübele uygun vida seçimi de doğru ve uygun biçimde yapılmalıdır. Bu konularda yapılacak herhangi bir hata sonucun düzgün olmamasına ve etkili ve başarılı bir sonuç alınmamasına yol açacaktır. Alçıpan dübelleri fiyatları, boyut, ebat ve teknik özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Piyasa şartlarına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Çelik alçıpan dübelleri yanlarda açılan kulakçıklar sayesinde deliğe tam oturma özelliğine sahiptir. Yük çekme kuvveti yüksektir. Paslanmalara karşı çinko ile kaplanmıştır. Plastik dübeller ise; kolay ve güvenli montaj özelliğine sahiptir. Özel profile sahip ise yüksek çekme gücüne sahiptir. Plastik kalitesi, kaliteli malzemeden yapılmışsa, uygulama esnasında çatlama, kırılma ve katlama yapmaz. Etkili bir sonuç için doğru dübel ve doğru vida boyutu seçilmelidir. Dübel fiyatları, teknik özelliklerinde göre değişir. Bunun yanında toptan ve perakende alım yapılmasına göre de indirimli fiyatlarla alınma ihtimali bulunmaktadır. Dübel çeşitleri 10 ‘arlı ya da 5’erli paketler halinde satılabildiği gibi daha fazla paketler şeklinde de satılabilmektedir. Perakende alım yapılabileceği gibi toptan alım yapma imkânı da mevcuttur. Dübeller ve vidaların uygun boyutta olma gerekliliği ile ilgili tüm teknik bilgiler paketin üstünde büyük çoğunlukla yazmaktadır. Uygun boyut ve büyüklükte seçilen vida ve dübeller objeleri sabitleme ve hareketsiz kalmaları noktasında etkili ve başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Sabitlemek istediğiniz malzemenin türüne göre burgulu alçıpan dübeli gibi çeşitleri kullanabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinden de rahatlıkla satın alınabilir. Kullanılacağı alana göre seçilen dübel çeşitleri ve vida başlıkları ile ilgili ebattı boyutu, çapı gibi teknik özellikler paketin üstünde yazılıdır. Paketlerin üstündeki teknik bilgiler dikkatle incelenerek dübel ve vida başlığı alımı yapılır ve kaliteli ve düzgün bir montaj işlemi ile çok etkili ve başarılı bir sonuç elde edilebilir. Tüm uygun teknik özelliklere, boyuta ve ebatta bakarak ve inceleyerek satın alma işlemi gerçekleştirmek isteyenler indirimli fiyat ve tüm verileri inceleme fırsatı bularak alışveriş yapabilirler. Her çeşit üründe indirimli fiyatlar ve kaliteli hizmet sunan Trendyol dübel ve vida başı ihtiyaçlarınız içinde hizmetinizdedir. Bazı ürünler tekli paketler halinde bazı paketler ide içinde 500 adet dübel bulunmaktadır. Verdiğiniz siparişler genellikle hızlı bir şekilde kargoya verilmektedir. Alçıpan dübelleri her türlü duruma uygun şekilde kullanılabilir. Alçıpan tavan malzemelere korniş montajı yapılabilir.