"

Arayüz Fırçası

" araması için 486 sonuç listeleniyor

Arayüz Fırçası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası, ağız bakımı tamamlayan eşyalardan biridir. Etkili bir ağız temizliği için gerekli bir adım olan arayüz fırçası kullanımı diş ve diş eti sağlığı için oldukça önemlidir. Arayüz fırçası, dişler arasında kalan yemek artıklarını temizleyerek diş eti sağlığını korur. Diş fırçasının giremediği alanları temizlemek için kullanılan arayüz fırçasının kullanımı oldukça kolaydır. İlk olarak arayüz fırçası yatay bir şekilde tutularak diş arasına yerleştirilmelidir. Diş aralarına yatay şekilde yerleştirilen fırça daha sonra ileri geri hareketlerle diş arasında gezdirilmelidir. Diş arasında fırçayla yapılan ileri geri hareketlerin yanında küçük daireler çizerek de diş arası temizlenebilir. Diş araları yaklaşık 10 - 15 sn arayüz fırçasıyla temizlenmelidir. Arayüz fırçasını herhangi bir temizleme macunu kullanmadan uygulamanız gerekir. Arayüz fırçası kullanımından sonra ağzı su ile temizleyerek ağız bakımı tamamlanabilir.

Arayüz Fırçası Kaç Mm Olmalıdır?

Ağzı derinlemesine temizlemeye imkân veren arayüz fırçası birçok renge ve ölçüye sahiptir. Arayüz fırçası tercih ederken tel ve fırça kalınlıklarına dikkat etmek gerekir. Fırça ve tel kalınlığı ağız temizliği ihtiyacına göre çeşitlilik gösterir. Ağız içerisindeki küçük yemek kalıntıları için ince fırçalar yeterli temizliği sağlar. İnce arayüz fırçaları 0.2 mm, 0.4 mm, 0.45 mm ve 0.5 mm ölçülere sahiptir. Orta kalınlığa sahip arayüz fırçaları ortalama diş aralığına sahip olan kişiler tarafından tercih edilebilir. Orta kalınlığa sahip fırçalar 0.6 mm, 0.7 mm ve 0.8 mm ölçülere sahiptir. İnce ve orta fırçalarından daha kalın olan arayüz fırçaları ise 1.1 mm, 1.3 mm ve 1.5 mm ölçülerdedir. Kalın arayüz fırçaları diş aralarındaki mesafelerin daha çok olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Arayüz fırça ölçüsü seçimi yaparken diş ve diş etlerini zorlamayacak ortalama ölçülerde fırça seçimi yapılmalıdır.

Arayüz Fırçası Günde Kaç Defa Kullanılır?

Ağız bakımının olmazsa olmaz araçlarından arayüz fırçası, günlük kullanıma uygundur. Günlük ağız ve diş temizliği yapıldıktan sonra kullanılabilir. Günlük en az 2 kere yapılan ağız temizliğinden sonra da arayüz fırçasıyla bakım tamamlanabilir. Arayüz fırçası günlük en az 1 kere kullanılmalıdır. Günlük ağız temizliğinin etkili olması için fırçanın günlük 1 kere kullanılması yeterlidir. Günde tek sefer arayüz fırçası kullanılması durumda, ağız temizliğinin gece uykuya hazırlanırken yapılması daha etkili sonuçlar almayı sağlar. Dişler arasında bulunan yemek artıklarının gece boyu diş etlerinde kalması bakteri oluşumunu tetikleyerek apse gibi diş problemleri doğurur. Gün içerisinde ağızda birikmiş olan yemek artıkları gece temizlenerek diş ve diş eti problemlerinin önüne geçilebilir. Deformasyona uğrayan işlevini yetiren arayüz fırçaları günlük ağız bakımının etkili şekilde yapılmasına engel olur. Bakteri oluşumuna engel olmak için yıpranan arayüz fırçaları değiştirilmelidir.